Aanklacht tegen Yahoo uitgebreid met zaak-Shi Tao

Een aanklacht tegen Yahoo is uitgebreid met de zaak-Shi Tao. Yahoo zou hebben meegewerkt aan de arrestatie van de in 2005 gevangengezette Chinese reporter door het vrijgeven van zijn e-mailaccountinformatie.

Bergzicht vanaf Chinese MuurShi stuurde tijdens het schrijven van een financieel artikel een e-mail rond met informatie over op stapel staande censuurregelgeving, wat hem tien jaar cel opleverde wegens het openbaren van staatsgeheimen aan buitenlanders. Yahoo ontkent niet dat het Shi's accountinformatie aan de Chinese autoriteiten heeft overhandigd, maar stelt wel dat de man 'toch al doelwit was': de betrokkenheid van Yahoo heeft er volgens het bedrijf juist aan bijgedragen dat de zaak internationale bekendheid kreeg. Het bedrijf verdedigt zich verder door te stellen dat het zich aan de lokale wetgeving heeft te houden, en zegt het gebrek aan vrijheid van meningsuiting in China te betreuren.

De zaak Shi is op voordracht van zijn moeder bij de aanklacht gevoegd die in april tegen Yahoo werd ingediend, wegens het openbaren van de accountgegevens van Wang Xiaoning. Diens schrijfsels over democratische hervormingen en andere politiek gevoelige onderwerpen op Yahoo Groups kwamen hem eveneens op tien jaar celstraf te staan. Shi's moeder gelooft niet dat de zaak tegen Yahoo ertoe zal leiden dat haar zoon vervroegd vrijkomt, maar hoopt wel dat het helpt te voorkomen dat meer journalisten en bloggers hetzelfde lot treft.

Door Mick de Neeve

11-06-2007 • 15:11

16

Bron: International Herald Tribune

Lees meer

China gaat videosites censureren
China gaat videosites censureren Nieuws van 5 januari 2008
Regime Myanmar sluit internet af
Regime Myanmar sluit internet af Nieuws van 28 september 2007
Gat in Chinese vuurmuur ontdekt
Gat in Chinese vuurmuur ontdekt Nieuws van 28 juni 2006
Google.cn past zelfcensuur toe
Google.cn past zelfcensuur toe Nieuws van 25 januari 2006
"Google wordt geblokkeerd in China"
"Google wordt geblokkeerd in China" Nieuws van 2 september 2002

Reacties (16)

16
16
7
3
0
3
Wijzig sortering
Anoniem: 28557 11 juni 2007 16:25
Het blijft natuurlijk heel lastig... aan de ene kant zijn de Chinese wetten m.b.t. privacy en vrijheid geheel tegen het "Westerse" gevoel van wat "goed" is in, aan de andere kant, hebben Westerse bedrijven zich gewoon te houden aan de wet in zo'n land.

Natuurlijk zou Yahoo ervoor kunnen kiezen om zich maar helemaal terug te trekken uit China, maar of de Chinese bevolking daar wat mee opschiet? (beter gefilterde informatie dan helemaal geen informatie).

Stel dat een Amerikaans bedrijf in Nederland pistolen zou willen gaan verkopen. Dat mag niet volgens de Nederlandse wet, maar naar Amerikaanse begrippen is het recht op het bezitten van een wapen een grondrecht, net als vrijheid van meningsuiting dat is...
Volgens mij haal je 2 dingen door elkaar

Bij Google struikelen veel mensen erover dat ze informatie filteren.
Bij Yahoo gaat het erom dat ze informatie over hun klanten aan de chineese overheid geven.
Anoniem: 28557 @Vihaio11 juni 2007 22:47
Dat gaat inderdaad nog een stap verder en heb ik niet zo duidelijk in mijn post gezet, maar het blijft natuurlijk wel dat Yahoo zich aan de Chinese wet moet houden.

Hetzelfde voorbeeld weer: een Amerikaans bedrijf heeft in Nederland pistolen verkocht en wordt nu door de Nederlandse regering verzocht de adresgegevens van deze kopers te overhandigen...

Wat overigens niet wil zeggen dat ik het eens ben met de gang van zaken in China, in tegendeel zelfs, maar ik wil alleen maar aangeven dat er "two sides to every story" zijn en dat we in de Westerse wereld soms wel erg gauw onze normen en waarden projecteren op andere landen.
Anoniem: 221919 11 juni 2007 15:27
En dan lees je dat Privacy International, Google het laagste rapportcijfer geeft over hoe de grootste internetbedrijven met privacy omgaan. |:(

nieuws: Google en Privacy International ruziën over rapport
och, dat yahoo er slecht mee omgaat wil niet zeggen dat google er goed mee omgaat toch?
Neen, juist, maar als je ziet dat Yahoo ook zomaar zijn querries aan de amerikaanse overheid geeft & google dit niet doet (en dan ook in rechtzaak wint)

Ook deze situatie zie ik bij Google niet rap voorkomen.

Ik heb het gevoel dat mijn gegevens bij google een stuk veiliger zitten dan bij Yahoo ! Google verdedigt zijn gouden eieren (= jouw collected data) met hand en tand .. ander ehebben minder moeilijkheden om die weg te geven ....

[Reactie gewijzigd door ebx op 24 juli 2024 08:36]

Ze bewaken het met hand en tand, maar gebruiken wel al jou data voor eigen doel einden. En de zoek resultaten worden ook steeds minder, omdat google al die advertenties laat zien. Die ze maken uit jouw data
En als dat alles is wat google ermee doet heb ik er geen problemen mee. Liever wat nuttige reclame dan onzin. moet je eens voorstellen hoeveel beter het was als je teminste wat nuttige reclae zou hebben op tv ipv al die #$% leningen en hypotheken reclames. Wat heb ik daar nou ingodsnaam aan?

Tenzei je natuurlijk constant viagra reclames oid krijgt bij google, dan kan ik jou mening wel begrijpen :P
Yahoo heeft hier, ondankt het gebrek van meningsuiting en het zich houden aan de lokale wetgevingen, een redelijk vrije mening over deze zaak. :+
Commerciele belangen zullen ook een rol kunnen spelen bij Yahoo; indien ze geen medewerking zouden verlenen aan de Chinese overheid bestaat de mogelijkheid dat ze beperkingen opgelegd zouden krijgen. Dat is al eens vaker vertoond door de Chinezen.
Anoniem: 218462 11 juni 2007 16:48
:X Het is triest dat een (ondanks dat het een) commercieel bedrijf (is) meewerkt aan de verstrekking van persoonlijke / betrouwbare informatie van een schrijfer (geen terrorist). Met de voorkennis dat deze persoon hiermee wordt uitgeleverd aan de plaatselijke authoriteit, en hiermee zijn vonnis is bezegeld.

Als ik hier nu mijn mening geef, moet ik over de grens dan oppassen of mij dit kan worden aangerekend?
Tweakers speelt alle info door aan de Chinezen ;)
Anoniem: 178418 11 juni 2007 16:09
Ze wilt dus dat een Amerikaanse rechtbank (off all...) de legale (in China ten minste) rechtsgang in China verbied.... I rest my case
Och, je moet toch wat als wereldleider? :+
Well done, je kunt niet hard genoeg optreden tegen het dictatorship China
Yahoo: 'de man was toch al doelwit en zat praktisch al in de gevangenis, het enigste wat nog ontbrak was email en wij zijn toevallig een emailprovider' en
'De man kan nu dankzij Yahoo volledig gratis mailen vanuit de gevangenis'.

De nieuwste service van Yahoo in China is de 'lifetime mailaccount' waarijbij levenslang (minimaal 10 jaar) gemailed kan worden met gratis spamcensuurmuur, bij inschrijving kunt u ook uw klachten op de regering invullen.

[Reactie gewijzigd door fevenhuis op 24 juli 2024 08:36]

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.