Door Jelle Stuip

Redacteur

Apple MacBook Pro M2 Review

Nieuw hart in oud lijf

22-06-2022 • 15:00

223

Multipage-opmaak

Uiterlijk en aansluitingen

Samengevat

De 13,3"-MacBook Pro maakt gebruik van een behuizing die al sinds 2016 meegaat. Het is een beproefd, stevig ontwerp en er zit een goed gekalibreerd scherm in met een hoge helderheid. Het ontwerp is wel gedateerd en daarom mis je een MagSafe-aansluting, een 1080p-camera en een iets hoger scherm, die wel op andere nieuwe MacBooks zitten. De nieuwe M2-processor is geen revolutie zoals de M1 was, maar een mooie evolutie die meer snelheid oplevert. De accuduur is gelijk gebleven en blijft lekker lang. Een heikel punt is de prijs, die is namelijk gestegen, terwijl je voor dat geld nog steeds slechts 8GB geheugen en een 256GB-ssd krijgt. De meerprijzen voor extra geheugen of opslag zijn exorbitant.

Aan de buitenkant zie je het niet. Zelfs niet als je heel goed kijkt. Je moet de laptop inschakelen en pas als je ingelogd bent, kun je concluderen dat de laptop die je voor je neus hebt staan, daadwerkelijk het apparaat is met Apples allernieuwste, zelfontwikkelde processor, de M2. De M2 is, je raadt het al, de opvolger van de M1-processor en is volgens Apple vooral efficiënter en grafisch sterker dan zijn voorganger. De MacBook Pro 13,3" is de eerste laptop waar Apple die chip in heeft gestopt. Het is een laptop die uiterlijk vrijwel niet verschilt van de 13,3"-MacBook Pro die Apple acht jaar geleden introduceerde. Kan dat ontwerp nog een paar jaar mee en is de M2 de moeite van het upgraden waard? Je leest het in deze review.

Apple MacBook Pro M2

Toen Apple in 2016 de MacBook Pro 13,3" introduceerde, liet het een laptop zien met een paar opvallende kenmerken. De laptop viel allereerst op door zijn Touch Bar, de touchscreen die de fysieke toetsen bovenaan het toetsenbord verving. Verder kon je voor randapparatuur alleen nog maar gebruikmaken van USB-C-aansluitingen en tot slot was er het toetsenbord met butterfly-toetsen. Dat toetsenbord zorgde bij veel gebruikers voor problemen en dwong Apple om zijn excuses aan te bieden. Vanaf 2020 maakte de vlindertoetsen plaats voor een gewoon toetsenbord met scissor-switches. Uiterlijk is dat 'magische' toetsenbord ook het enige verschil met de eerdere modellen.

Volgens Apple kan dit ontwerp dus nog wel even mee, maar hoe tijdloos is het echt? Enerzijds is er niets mis met de buitenkant van de MacBook Pro. Het is een behuizing zonder opsmuk die van stevig aluminium is gemaakt en, zoals we gewend zijn van Apple, netjes is afgewerkt. Dat merk je bijvoorbeeld bij het openklappen van het scherm. Dat gaat met weinig weerstand, maar toch genoeg om het eenmaal opengeklapt op zijn plek te houden. Bij het dichtklappen komt het scherm netjes gedempt op de C-cover terecht en blijft het op zijn plek dankzij de magneetjes die in de behuizing verborgen zijn. De behuizing voelt verder solide aan en laat zich op geen enkele plek makkelijk indrukken. Het scherm laat zich niet torderen.

Apple MacBook Pro M2Apple MacBook Pro M2Apple MacBook Pro M2

Toch zijn er tekenen van ouderdom die de behuizing niet meer kan maskeren. Neem bijvoorbeeld de bovenste schermrand. Die is bijna anderhalve centimeter breed, nog wat breder dan de zijranden, die ook fors zijn uitgevallen naar 2022-maatstaven. Concurrerende 13,3"-laptops hebben millimetersdikke randen en zijn daardoor compacter en ook steeds lichter. De MacBook Pro 13,3" weegt 1380 gram, niet bijzonder licht voor een 13,3"-laptop, en dan zit er ook nog een Touch Bar in. Met de introductie van de MacBook 14" en 16" droeg Apple de aanraakstrook in feite ten grave, want als die topmodellen hem niet hadden, wat doet de Touch Bar dan nog op dit goedkopere model? Ontwikkelaars zullen dezelfde conclusie trekken en zullen er in hun software waarschijnlijk geen rekening meer mee houden.

Wat aansluitingen betreft zul je het als gebruiker van de MacBook Pro met twee USB-C-poorten moeten stellen, net als bij de vorige generatie. Apple voorziet nieuwe MacBook-modellen van een magnetische MagSafe-aansluiting, maar daar is bij dit model nog geen rekening mee gehouden. Hangt je laptop aan de lader, dan 'kost' het je dus een USB-C-aansluiting, terwijl dat bij de MagSafe-MacBooks niet het geval is. De twee USB-aansluitingen ondersteunen USB 4, maar hebben hetzelfde grote nadeel als bij de M1-MacBooks; je kunt er slechts één extern scherm op aansluiten. Dat mag weliswaar een 6k-scherm op 60Hz zijn, maar door een beperking van de chip is meer dan één scherm geen mogelijkheid, hoe laag de resolutie ook is. Je kunt daaromheen werken met DisplayLink-adapters, maar die kennen wel wat nadelen, waaronder de afwezigheid van HDCP-ondersteuning en de noodzaak voor compressie om het beeld zo snel mogelijk door een USB-kabeltje te persen.

M2-processor en configuraties

Zoals we op de vorige pagina hebben beschreven, is het enige dat echt nieuw is aan de MacBook Pro 13,3", de M2-processor. Apple laat die M2-chip door TSMC maken op het 'tweedegeneratie'-5nm-proces. Het ligt voor de hand dat Apple de chip baseert op de microarchitectuur van zijn A15-processor. De M1 was immers op de A14-chips gebaseerd. Apple past de A15 in een andere configuratie toe in de iPhone 13 en iPad mini. Het gerucht gaat dat de A15 bij TSMC op het N5P-proces gemaakt wordt, wat hetzelfde zou kunnen zijn als wat Apple het tweedegeneratie-5nm-proces noemt. Apple heeft dit alles niet bevestigd, want het geeft heel weinig informatie over zijn eigen chips. Wat we wel weten, is samengevat in de onderstaande tabel.

Apple M2 Apple M1
Proces Tweedegeneratie-5nm 5nm
Cores 4x performance, 16MB L2
4x efficiency, 4MB L2
4x performance, 12MB L2
4x efficiency, 4MB L2
Gpu 8- of 10-core 7- of 8-core
Gpu-kracht 3,6Tflops 2,6Tflops
Werkgeheugen 8/16/24GB unified Lpddr-6400 8/16GB unified Lpddr4X-4266
Geheugenbandbreedte 102,4GB/s 68,25GB/s

De M2 is net als de M1 een chip met acht cores, waarvan de helft snelle cores zijn en de helft langzamere, efficiënte cores. De kloksnelheid is onbekend, maar wel duidelijk is dat Apple meer cache heeft toegevoegd. Daarnaast maakt de M2 gebruik van Lpddr5-geheugen, dat werkt op een snelheid van 6400MT/s en met de soc verbonden is via een 128bit-bus. Dat levert een totale geheugenbandbreedte op van 102,4GB/s. Het nieuwe geheugen is 50 procent sneller dan het Lpddr4x-geheugen dat op 4266MT/s werkte.

Het geheugen is unified, wat wil zeggen dat de cpu- en de gpu-cores van hetzelfde geheugen gebruikmaken. Je kunt de M2-MacBooks nu ook voorzien van maximaal 24GB werkgeheugen. Bij de M1-MacBooks was 16GB nog de max. De gpu is ook sneller geworden dan bij de M1-processor. In de vorige generatie MacBook Air kon je kiezen tussen zeven en acht gpu-cores, terwijl je bij de M2-processor acht of tien cores krijgt. In de MacBook Pro zitten altijd tien gpu-cores, maar in de Air kun je ook een chip met acht cores krijgen. De gpu heeft niet alleen meer cores, maar de cores zijn ook sneller geworden. Hoe Apple dat gedaan heeft, laat het bedrijf niet weten. Het zou kunnen dat de architectuur verbeterd is; het zou ook kunnen dat de klokfrequenties simpelweg verhoogd zijn.

Apple M2 vs M1

Configuraties en meerprijzen

Welke configuratie van de MacBook Pro je ook koopt, het is een prijzige aangelegenheid, prijziger dan de vorige uitvoering met M1-processor, die 1449 euro kostte. De nieuwe MacBook Pro met M2-processor kost 1619 euro en dat is opvallend, want je krijgt nog steeds slechts 8GB werkgeheugen en een ssd van 256GB. Daarmee loopt Apple wel erg uit de pas met de rest van de laptopbouwers. Je kunt intussen al voor 500 euro laptops krijgen met 16GB geheugen en een 512GB-ssd. Natuurlijk zijn dat geen laptops met het afwerkingsniveau van de MacBook, maar Apple maakt het wat ons betreft met deze prijzen wel heel bont.

De meerprijs voor meer opslag of werkgeheugen is ook niet mals. Voor 16GB in plaats van 8GB werkgeheugen betaal je 230 euro. Wil je 24GB geheugen, dan kost je dat 460 euro extra. Dezelfde exorbitante prijzen zie je als je voor meer opslag kiest. Een 512GB-ssd kost 230 euro extra, 1TB kost 460 euro extra en een 2TB-ssd heeft een meerprijs van 920 euro. Dat is op zich niets nieuws bij Apple. Sterker nog, het zijn dezelfde prijzen als bij de M1-versie van de laptop. Intussen zijn we echter anderhalf jaar verder sinds die M1-MacBook. Flash- en werkgeheugen zijn goedkoper geworden, en Apple lijkt met de beperkte hoeveelheid werkgeheugen en opslag van het standaardmodel in 2018 te zijn blijven hangen.

Specificaties en benchmarks

Voor deze review ontvingen we van Apple de onderstaande twee modellen. De MacBooks verschillen nauwelijks en zijn beide voorzien van de nieuwe M2-processor, maar de linker is de instapconfiguratie, terwijl de rechter 16GB werkgeheugen en een 1TB-ssd heeft.

Apple MacBook Pro 13,3" A2338 Apple MacBook Pro 13,3" A2338
Processor Apple M2 Apple M2
Cores/threads 8/8 (4 performance, 4 efficiency) 8/8 (4 performance, 4 efficiency)
Gpu 10-core 10-core
Werkgeheugen 8GB Lpddr5-6400 16GB Lpddr5-6400
Ssd Apple AP0256Z (256GB) Apple AP1024Z (1TB)
Wifi Wi-Fi 6 Wi-Fi 6
Scherm 13,3", ips, lcd 13,3", ips, lcd
Schermpaneel 2560x1600 pixels, glanzend 2560x1600 pixels, glanzend
Accu 58,2Wh 58,2Wh
Besturingssysteem MacOS 12 MacOS 12
Adviesprijs 1619 euro 2309 euro

Opvallend is dat Apple zijn MacBooks geen Wi-Fi 6E-adapter meegeeft. Hoewel de meeste mensen nog geen 6GHz-accesspoint hebben, is het wel prettig om op de nieuwe wifistandaard voorbereid te zijn en gezien de prijs hadden we dat wel op deze hagelnieuwe MacBooks verwacht.

Benchmarks

Zonder twijfel het interessantste aan de MacBook Pro 13,3" is de M2-processor en zijn prestaties. We draaien verschillende benchmarks en vergelijken hem met andere Apple-laptops en machines met Intel- en AMD-processors.

  • Cinebench 23 - Multi
  • Cinebench 23 - Single
Cinebench 23 - Multi
Laptop Cpu/soc Gemiddelde score in punten (hoger is beter)
Apple Macbook Pro 2021 14" (10/16) M1 Pro 10-core
12.387
Apple Macbook Pro 2021 16" (10/16) M1 Pro 10-core
12.369
Lenovo Yoga Slim 7 13ACN5 Ryzen 7 5800U
10.304
ASUS ZenBook 13 OLED UM5302TA-LX181W Ryzen 7 6800U
10.223
Samsung Galaxy Book2 Pro Ci7-1260P
9.683
Apple Macbook Pro 2021 14" (8/14) M1 Pro 8-core
9.572
Lenovo IdeaPad 5 Pro 14ACN6 Ryzen 5 5600U
9.153
Acer Swift 3 SF314-43-R2LX Ryzen 7 5700U
8.949
Apple MacBook Pro 2022 13" 16GB M2 8-core
8.738
Apple MacBook Pro 2022 13" 8GB M2 8-core
8.731
Apple MacBook Pro 2020 M1 M1
7.795
Apple MacBook Air 2020 M1 (8/8) M1
7.685
Apple MacBook Air 2020 M1 (8/7) M1
7.647
HP Pavilion Aero 13-be0125nd Ryzen 5 5600U
7.186
Microsoft Surface Laptop Studio Ci7-11370H
6.291
MSI Prestige 14 Evo A11M Ci7-1195G7
6.075
Microsoft Surface Pro 8 Ci5-1145G7
5.559
Framework Laptop Professional DIY Ci7-1185G7
5.152
Cinebench 23 - Single
Laptop Cpu/soc Gemiddelde score in punten (hoger is beter)
Samsung Galaxy Book2 Pro Ci7-1260P
1.659
Apple MacBook Pro 2022 13" 8GB M2 8-core
1.592
Apple MacBook Pro 2022 13" 16GB M2 8-core
1.578
MSI Prestige 14 Evo A11M Ci7-1195G7
1.562
Apple Macbook Pro 2021 16" (10/16) M1 Pro 10-core
1.532
Apple Macbook Pro 2021 14" (8/14) M1 Pro 8-core
1.530
Apple Macbook Pro 2021 14" (10/16) M1 Pro 10-core
1.530
Apple MacBook Pro 2020 M1 M1
1.514
Apple MacBook Air 2020 M1 (8/7) M1
1.506
Apple MacBook Air 2020 M1 (8/8) M1
1.499
Microsoft Surface Laptop Studio Ci7-11370H
1.481
ASUS ZenBook 13 OLED UM5302TA-LX181W Ryzen 7 6800U
1.461
Lenovo Yoga Slim 7 13ACN5 Ryzen 7 5800U
1.432
Framework Laptop Professional DIY Ci7-1185G7
1.404
Lenovo IdeaPad 5 Pro 14ACN6 Ryzen 5 5600U
1.373
HP Pavilion Aero 13-be0125nd Ryzen 5 5600U
1.347
Microsoft Surface Pro 8 Ci5-1145G7
1.331
Acer Swift 3 SF314-43-R2LX Ryzen 7 5700U
1.267

Als je naar de resultaten kijkt, valt meteen op dat de M2 iets boven de MacBooks van vorig jaar met M1-processor staat, maar dat er ook nog veel laptops boven prijken. Hoewel de M2 dus sneller is dan de M1, lijken de prestaties niet zo indrukwekkend als toen we de M1-processor anderhalf jaar geleden voor het eerst testten. Dat komt vooral doordat de concurrentie niet heeft stilgezeten. Intel kon tot de introductie van Alder Lake in de lente van dit jaar niet meer dan vier cores in zijn 15W-chips zetten. AMD had weliswaar chips met acht cores, maar heeft in de afgelopen tijd ook flinke stappen gezet met de overstap naar de Zen 3- en sinds kort de Zen 3+-architectuur.

In de Cinebench Multi-test is de M2 dus niet zo snel als Intels 1260P-processor van de Alder Lake-generatie, die van twaalf cores is voorzien, of de acht cores in AMD's 6800U-processor, maar ten opzichte van de M1 is het een verbetering van een procent of 12. Dat is niet gek voor een verbeterde versie van de M1-chip. Bovendien is de M2-processor in singlecoretaken erg snel, sneller dan de M1 Pro-processor in de duurdere MacBooks Pro met 14"- en 16"-scherm.

  • Geekbench 5 - Single
  • Geekbench 5 - Single Crypto
  • Geekbench 5 - Single Integer
  • Geekbench 5 - Single Floating Point
  • Geekbench 5 - Multi
  • Geekbench 5 - Multi Crypto
  • Geekbench 5 - Multi Integer
  • Geekbench 5 - Multi Floating Point
Geekbench 5 - Single
Laptop Cpu/soc Gemiddelde score in punten (hoger is beter)
Apple MacBook Pro 2022 13" 16GB M2 8-core
1.901
Apple MacBook Pro 2022 13" 8GB M2 8-core
1.899
Apple Macbook Pro 2021 16" (10/16) M1 Pro 10-core
1.773
Apple Macbook Pro 2021 14" (8/14) M1 Pro 8-core
1.770
Apple Macbook Pro 2021 14" (10/16) M1 Pro 10-core
1.770
Apple MacBook Air 2020 M1 (8/8) M1
1.741
Apple MacBook Air 2020 M1 (8/7) M1
1.722
Samsung Galaxy Book2 Pro Ci7-1260P
1.713
MSI Prestige 14 Evo A11M Ci7-1195G7
1.650
Framework Laptop Professional DIY Ci7-1185G7
1.570
Microsoft Surface Laptop Studio Ci7-11370H
1.565
ASUS ZenBook 13 OLED UM5302TA-LX181W Ryzen 7 6800U
1.496
Lenovo Yoga Slim 7 13ACN5 Ryzen 7 5800U
1.447
Lenovo IdeaPad 5 Pro 14ACN6 Ryzen 5 5600U
1.404
HP Pavilion Aero 13-be0125nd Ryzen 5 5600U
1.379
Microsoft Surface Pro 8 Ci5-1145G7
1.378
Acer Swift 3 SF314-43-R2LX Ryzen 7 5700U
1.174
Geekbench 5 - Single Crypto
Laptop Cpu/soc Gemiddelde score in punten (hoger is beter)
Framework Laptop Professional DIY Ci7-1185G7
4.066
MSI Prestige 14 Evo A11M Ci7-1195G7
4.050
Microsoft Surface Laptop Studio Ci7-11370H
3.839
Samsung Galaxy Book2 Pro Ci7-1260P
3.798
Microsoft Surface Pro 8 Ci5-1145G7
3.584
ASUS ZenBook 13 OLED UM5302TA-LX181W Ryzen 7 6800U
3.435
Lenovo Yoga Slim 7 13ACN5 Ryzen 7 5800U
3.390
Lenovo IdeaPad 5 Pro 14ACN6 Ryzen 5 5600U
3.357
HP Pavilion Aero 13-be0125nd Ryzen 5 5600U
3.246
Apple MacBook Pro 2022 13" 8GB M2 8-core
3.033
Apple MacBook Pro 2022 13" 16GB M2 8-core
3.028
Apple Macbook Pro 2021 14" (8/14) M1 Pro 8-core
2.850
Apple Macbook Pro 2021 16" (10/16) M1 Pro 10-core
2.830
Apple Macbook Pro 2021 14" (10/16) M1 Pro 10-core
2.830
Apple MacBook Air 2020 M1 (8/7) M1
2.770
Apple MacBook Air 2020 M1 (8/8) M1
2.720
Acer Swift 3 SF314-43-R2LX Ryzen 7 5700U
2.272
Geekbench 5 - Single Integer
Laptop Cpu/soc Gemiddelde score in punten (hoger is beter)
Apple MacBook Pro 2022 13" 16GB M2 8-core
1.735
Apple MacBook Pro 2022 13" 8GB M2 8-core
1.732
Apple Macbook Pro 2021 16" (10/16) M1 Pro 10-core
1.630
Apple Macbook Pro 2021 14" (8/14) M1 Pro 8-core
1.620
Apple Macbook Pro 2021 14" (10/16) M1 Pro 10-core
1.618
Apple MacBook Air 2020 M1 (8/8) M1
1.595
Apple MacBook Air 2020 M1 (8/7) M1
1.572
Samsung Galaxy Book2 Pro Ci7-1260P
1.515
MSI Prestige 14 Evo A11M Ci7-1195G7
1.439
Microsoft Surface Laptop Studio Ci7-11370H
1.368
Framework Laptop Professional DIY Ci7-1185G7
1.364
ASUS ZenBook 13 OLED UM5302TA-LX181W Ryzen 7 6800U
1.265
Lenovo Yoga Slim 7 13ACN5 Ryzen 7 5800U
1.225
Microsoft Surface Pro 8 Ci5-1145G7
1.197
Lenovo IdeaPad 5 Pro 14ACN6 Ryzen 5 5600U
1.176
HP Pavilion Aero 13-be0125nd Ryzen 5 5600U
1.162
Acer Swift 3 SF314-43-R2LX Ryzen 7 5700U
1.030
Geekbench 5 - Single Floating Point
Laptop Cpu/soc Gemiddelde score in punten (hoger is beter)
Apple MacBook Pro 2022 13" 16GB M2 8-core
2.072
Apple MacBook Pro 2022 13" 8GB M2 8-core
2.071
Apple Macbook Pro 2021 14" (10/16) M1 Pro 10-core
1.922
Apple Macbook Pro 2021 14" (8/14) M1 Pro 8-core
1.915
Apple Macbook Pro 2021 16" (10/16) M1 Pro 10-core
1.908
Apple MacBook Air 2020 M1 (8/8) M1
1.894
Apple MacBook Air 2020 M1 (8/7) M1
1.877
Samsung Galaxy Book2 Pro Ci7-1260P
1.795
MSI Prestige 14 Evo A11M Ci7-1195G7
1.708
ASUS ZenBook 13 OLED UM5302TA-LX181W Ryzen 7 6800U
1.674
Microsoft Surface Laptop Studio Ci7-11370H
1.613
Lenovo Yoga Slim 7 13ACN5 Ryzen 7 5800U
1.605
Framework Laptop Professional DIY Ci7-1185G7
1.601
Lenovo IdeaPad 5 Pro 14ACN6 Ryzen 5 5600U
1.571
HP Pavilion Aero 13-be0125nd Ryzen 5 5600U
1.537
Microsoft Surface Pro 8 Ci5-1145G7
1.401
Acer Swift 3 SF314-43-R2LX Ryzen 7 5700U
1.304
Geekbench 5 - Multi
Laptop Cpu/soc Gemiddelde score in punten (hoger is beter)
Apple Macbook Pro 2021 14" (10/16) M1 Pro 10-core
12.582
Apple Macbook Pro 2021 16" (10/16) M1 Pro 10-core
12.469
Apple Macbook Pro 2021 14" (8/14) M1 Pro 8-core
9.891
Samsung Galaxy Book2 Pro Ci7-1260P
9.232
Apple MacBook Pro 2022 13" 8GB M2 8-core
9.015
Apple MacBook Pro 2022 13" 16GB M2 8-core
8.974
Apple MacBook Air 2020 M1 (8/8) M1
7.650
Lenovo Yoga Slim 7 13ACN5 Ryzen 7 5800U
7.596
Apple MacBook Air 2020 M1 (8/7) M1
7.556
ASUS ZenBook 13 OLED UM5302TA-LX181W Ryzen 7 6800U
7.484
Acer Swift 3 SF314-43-R2LX Ryzen 7 5700U
6.587
MSI Prestige 14 Evo A11M Ci7-1195G7
6.192
Lenovo IdeaPad 5 Pro 14ACN6 Ryzen 5 5600U
6.174
Microsoft Surface Laptop Studio Ci7-11370H
6.019
HP Pavilion Aero 13-be0125nd Ryzen 5 5600U
5.539
Framework Laptop Professional DIY Ci7-1185G7
5.323
Microsoft Surface Pro 8 Ci5-1145G7
5.188
Geekbench 5 - Multi Crypto
Laptop Cpu/soc Gemiddelde score in punten (hoger is beter)
Apple Macbook Pro 2021 14" (10/16) M1 Pro 10-core
22.046
Apple Macbook Pro 2021 16" (10/16) M1 Pro 10-core
21.792
Apple Macbook Pro 2021 14" (8/14) M1 Pro 8-core
17.065
Apple MacBook Pro 2022 13" 8GB M2 8-core
13.286
Apple MacBook Pro 2022 13" 16GB M2 8-core
13.130
Microsoft Surface Laptop Studio Ci7-11370H
12.051
MSI Prestige 14 Evo A11M Ci7-1195G7
10.922
Samsung Galaxy Book2 Pro Ci7-1260P
10.688
Microsoft Surface Pro 8 Ci5-1145G7
10.473
Apple MacBook Air 2020 M1 (8/8) M1
10.102
Apple MacBook Air 2020 M1 (8/7) M1
10.069
Framework Laptop Professional DIY Ci7-1185G7
8.215
ASUS ZenBook 13 OLED UM5302TA-LX181W Ryzen 7 6800U
5.746
Lenovo Yoga Slim 7 13ACN5 Ryzen 7 5800U
5.076
Acer Swift 3 SF314-43-R2LX Ryzen 7 5700U
4.139
Lenovo IdeaPad 5 Pro 14ACN6 Ryzen 5 5600U
3.934
HP Pavilion Aero 13-be0125nd Ryzen 5 5600U
3.706
Geekbench 5 - Multi Integer
Laptop Cpu/soc Gemiddelde score in punten (hoger is beter)
Apple Macbook Pro 2021 14" (10/16) M1 Pro 10-core
11.232
Apple Macbook Pro 2021 16" (10/16) M1 Pro 10-core
11.103
Samsung Galaxy Book2 Pro Ci7-1260P
8.799
Apple Macbook Pro 2021 14" (8/14) M1 Pro 8-core
8.772
Apple MacBook Pro 2022 13" 8GB M2 8-core
8.253
Apple MacBook Pro 2022 13" 16GB M2 8-core
8.189
Lenovo Yoga Slim 7 13ACN5 Ryzen 7 5800U
7.270
ASUS ZenBook 13 OLED UM5302TA-LX181W Ryzen 7 6800U
7.162
Apple MacBook Air 2020 M1 (8/7) M1
7.058
Apple MacBook Air 2020 M1 (8/8) M1
7.047
Acer Swift 3 SF314-43-R2LX Ryzen 7 5700U
6.443
Lenovo IdeaPad 5 Pro 14ACN6 Ryzen 5 5600U
5.834
MSI Prestige 14 Evo A11M Ci7-1195G7
5.700
Microsoft Surface Laptop Studio Ci7-11370H
5.414
HP Pavilion Aero 13-be0125nd Ryzen 5 5600U
5.287
Framework Laptop Professional DIY Ci7-1185G7
4.929
Microsoft Surface Pro 8 Ci5-1145G7
4.690
Geekbench 5 - Multi Floating Point.
Laptop Cpu/soc Gemiddelde score in punten (hoger is beter)
Apple Macbook Pro 2021 14" (10/16) M1 Pro 10-core
13.930
Apple Macbook Pro 2021 16" (10/16) M1 Pro 10-core
13.875
Apple Macbook Pro 2021 14" (8/14) M1 Pro 8-core
11.119
Apple MacBook Pro 2022 13" 16GB M2 8-core
9.983
Apple MacBook Pro 2022 13" 8GB M2 8-core
9.954
Samsung Galaxy Book2 Pro Ci7-1260P
9.926
Lenovo Yoga Slim 7 13ACN5 Ryzen 7 5800U
8.723
Apple MacBook Air 2020 M1 (8/7) M1
8.586
Apple MacBook Air 2020 M1 (8/8) M1
8.548
ASUS ZenBook 13 OLED UM5302TA-LX181W Ryzen 7 6800U
8.472
Acer Swift 3 SF314-43-R2LX Ryzen 7 5700U
7.308
Lenovo IdeaPad 5 Pro 14ACN6 Ryzen 5 5600U
7.284
MSI Prestige 14 Evo A11M Ci7-1195G7
6.471
HP Pavilion Aero 13-be0125nd Ryzen 5 5600U
6.392
Microsoft Surface Laptop Studio Ci7-11370H
6.326
Framework Laptop Professional DIY Ci7-1185G7
5.695
Microsoft Surface Pro 8 Ci5-1145G7
5.386

Geekbench 5 draait allerlei verschillende testjes en vat het resultaat van die testjes samen in een score. Het overzicht van de test is hier te vinden. Zoals je mag verwachten, is de M2-processor als het op singlecoreprestaties aankomt, sneller dan alle varianten van de M1. In de multicorebenchmarks zijn de M1 Pro-processors echter sneller, omdat die opgebouwd zijn uit zes of acht snelle cores en slechts twee langzame.

DaVinci Resolve 17.4.1 (zonder hw acc.)
Laptop Cpu/soc Gemiddelde tijd in seconden (lager is beter)
Apple Macbook Pro 2021 14" (10/16) M1 Pro 10-core
6m56s
Medion Erazer E25 Ryzen 5 5600H
8m35s
Apple Macbook Pro 2021 14" (8/14) M1 Pro 8-core
8m43s
Apple MacBook Pro 2022 13" 16GB M2 8-core
9m21s
Apple MacBook Pro 2022 13" 8GB M2 8-core
9m34s
Apple MacBook Air 2020 M1 (8/8) M1
13m4s
Apple MacBook Air 2020 M1 (8/7) M1
13m5s
MSI Prestige 14 Evo A11M Ci7-1195G7
16m26s

DaVinci Resolve is een videorenderbenchmark en daarin zien we dat de M2-processor in vergelijking met de M1-chip in de MacBook Air een flinke stap heeft gezet. Dat is echter niet helemaal een eerlijke vergelijking, want de MacBook Air heeft geen ventilator en bij een langer durende benchmark als deze gaat de MacBook-processor daardoor throttlen. De MacBook Pro M2 doet dat dankzij die ventilator niet en dat is iets wat we in de onderstaande test met behulp van Blender zijn nagegaan.

Met behulp van Blender renderen we dezelfde afbeelding herhaaldelijk en noteren we de rendertijd. Ontstaat er throttling, bijvoorbeeld doordat de processor te warm wordt, dan stijgt die rendertijd en in de grafiek vertaalt zich dat in een stijgende lijn. Dat is bijvoorbeeld het geval bij het blauwe lijntje van de passief gekoelde MacBook Air. De MacBook Pro met M2-processor heeft daar geen last van. Het lijntje is kaarsrecht en dat wil ook zeggen dat de ventilator de processor met gemak koel kan houden.

Geluidsproductie en gpu-benchmarks

In zijn presentatie van de MacBook Pro met M2-processor introduceerde Apple ook de nieuwe versie van zijn besturingssysteem, macOS Ventura. In Ventura ligt meer nadruk op games dan in eerdere versies van macOS. De Metal-api wordt verbeterd en Apple kondigde aan dat er games geoptimaliseerd zullen worden voor de Apple-processor. Voorlopig zijn GRID Legends, Resident Evil Village en No Man's Sky aangekondigd. Die games moeten draaien op alle systemen met een Apple M-processor, waaronder zelfs iPads. Of de games de reden zijn, is niet duidelijk, maar de M2-processor heeft wel een verbeterde gpu gekregen.

3DMark Wild Life Extreme Unlimited
Laptop Geïntegreerde gpu Videochip Gemiddelde score in punten (hoger is beter)
Medion Erazer E25 Rad. RX Vega 6 GF RTX 3050 Ti
10.634
Apple Macbook Pro 2021 14" (10/16) M1 Pro 16-core
10.424
Apple Macbook Pro 2021 14" (8/14) M1 Pro 14-core
9.272
Apple MacBook Pro 2022 13" 16GB M2 10-core
6.837
Apple MacBook Pro 2022 13" 8GB M2 10-core
6.766
Apple MacBook Air 2020 M1 (8/8) M1 8-core
5.015
Apple MacBook Air 2020 M1 (8/7) M1 7-core
4.518
MSI Prestige 14 Evo A11M Iris Xe G7 96EUs
3.885

Uit het resultaat van 3DMark blijkt de nieuwe gpu inderdaad, zoals Apple tijdens de aankondiging vertelde, 35 procent sneller te zijn dan de gpu van de vorige generatie. Daarmee kan de nieuwe M2-gpu nog altijd niet tippen aan de M1 Pro-gpu.

  • Total War: Troy - 1920x1080 - Medium
  • Total War: Troy - 1920x1080 - Ultra
Total War: Troy - 1920x1080 - Medium
Laptop Geïntegreerde gpu Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Medion Erazer E25 Rad. RX Vega 6 GF RTX 3050 Ti
110,6
Apple Macbook Pro 2021 14" (8/14) M1 Pro 14-core
87,9
Apple MacBook Pro 2022 13" 16GB M2 10-core
63,7
Apple MacBook Pro 2022 13" 8GB M2 10-core
59,9
Apple MacBook Air 2020 M1 (8/8) M1 8-core
49,2
Apple MacBook Air 2020 M1 (8/7) M1 7-core
46,8
MSI Prestige 14 Evo A11M Iris Xe G7 96EUs
39,1
Total War: Troy - 1920x1080 - Ultra
Laptop Geïntegreerde gpu Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Medion Erazer E25 Rad. RX Vega 6 GF RTX 3050 Ti
40,1
Apple Macbook Pro 2021 14" (10/16) M1 Pro 16-core
36,5
Apple Macbook Pro 2021 14" (8/14) M1 Pro 14-core
32,1
Apple MacBook Pro 2022 13" 16GB M2 10-core
30,8
Apple MacBook Pro 2022 13" 8GB M2 10-core
30,8
Apple MacBook Air 2020 M1 (8/8) M1 8-core
15,9
Apple MacBook Air 2020 M1 (8/7) M1 7-core
14,0

Om de gpu ook in een game te zien schitteren, draaien we Total War: Troy. Dit is een game die niet geoptimaliseerd is voor Apple Silicon en dus nog gemaakt is voor de x86-architectuur. Net als in 3DMark is in deze game te zien dat Apple een mooie stap heeft gezet in het verbeteren van de M2-gpu, waarbij het resultaat op ultra-instelling zelfs dicht in de buurt van de M1 Pro-gpu komt.

Geluidsproductie

Apples zuinige M-processor staat erom bekend dat hij weinig warmte produceert en dat heeft als voordeel dat de koeling minder snel van zich laat horen. We testen de geluidsproductie van de koeling in twee scenario's, tijdens webbrowsen en tijdens renderen met Blender. Daarvoor maken we gebruik van een Larson Davis 831C-geluidsmeter met een 378A04-microfoon die is voorzien van een preamplifier. De microfoon heeft een noisefloor van 5,5dB(A). Door onvermijdelijk omgevingsgeluid is de noisefloor van onze geluidarme ruimte ongeveer 12dB(A). Om een veilige marge te nemen, kunnen we er vanaf 14dB(A) consistente metingen mee uitvoeren. We meten de geluidsdruk op 50 centimeter afstand, in een hoek van 45 graden. Dat doen we in drie scenario's: WebXPRT simuleert webbrowsen, PCMark 10 is representatief voor wat zwaarder desktopgebruik en Blender is een zware multithreaded workload voor de cpu. We meten de geluidsdruk over de periode die iedere test duurt, en drukken het resultaat uit in een gemiddelde, LAeq, in dB.

  • WebXPRT 3 - LAeq
  • Blender - LAeq
WebXPRT 3 - LAeq
Laptop Cpu/soc Gemiddelde geluidsdruk in dB (lager is beter)
Apple MacBook Pro 2022 13" 16GB M2 8-core
14,0
Apple MacBook Pro 2022 13" 8GB M2 8-core
14,0
Samsung Galaxy Book2 Pro Ci7-1260P
14,0
Microsoft Surface Pro 8 Ci5-1145G7
14,0
Framework Laptop Professional DIY Ci7-1185G7
14,0
Apple Macbook Pro 2021 16" (10/16) M1 Pro 10-core
14,3
ASUS ZenBook 13 OLED UM5302TA-LX181W Ryzen 7 6800U
15,0
Microsoft Surface Laptop Studio Ci7-11370H
16,1
Acer Swift 3 SF314-43-R2LX Ryzen 7 5700U
21,2
Blender - LAeq
Laptop Cpu/soc Gemiddelde geluidsdruk in dB (lager is beter)
Apple Macbook Pro 2021 16" (10/16) M1 Pro 10-core
14,1
Samsung Galaxy Book2 Pro Ci7-1260P
32,3
Microsoft Surface Laptop Studio Ci7-11370H
32,6
Apple MacBook Pro 2022 13" 16GB M2 8-core
32,9
Apple MacBook Pro 2022 13" 8GB M2 8-core
33,2
Microsoft Surface Pro 8 Ci5-1145G7
35,7
Acer Swift 3 SF314-43-R2LX Ryzen 7 5700U
37,2
ASUS ZenBook 13 OLED UM5302TA-LX181W Ryzen 7 6800U
41,1
Framework Laptop Professional DIY Ci7-1185G7
42,6

Tijdens het draaien van de browsetest horen we de ventilator niet aanslaan en kunnen we de minimale 14dB noteren. Als we de druk opvoeren, met behulp van Blender, komen we uit op een geluidsniveau van ongeveer 33dB en dat is ook netjes. De ventilator is dan duidelijk hoorbaar, maar de herrie valt dan nog erg mee en is te vergelijken met het geluid van andere, relatief stille laptops, zoals de Microsoft Surface Laptop Studio en de Samsung Galaxy Book2 Pro.

Scherm en accuduur

We zeiden al dat er aan de buitenkant van de MacBook Pro niets veranderd is en dat geldt ook voor het scherm. Het is nog steeds een 13,3"-scherm met 16:10-verhouding en Apples 'retina'-resolutie van 2560x1600 pixels. Dat is nog altijd niets om je voor te schamen. Hoewel de gemiddelde schermresolutie van laptops langzaam stijgt, is 1920x1080 pixels nog altijd de meest toegepaste en daar zit de MacBook Pro boven, wat leidt tot een bovengemiddeld scherp beeld.

De eerste keer dat Apple het retina-scherm in een 13,3"-laptop toepaste, was in 2012, maar in de loop der tijd is dat paneel wel verbeterd. Bij het 2016-model ging de helderheid omhoog naar ongeveer 500cd/m² en dat paneel ondersteunde ook het bredere DCI P3-kleurbereik. Vanaf het 2018-model past het scherm zijn kleurtemperatuur aan het omgevingslicht aan, een techniek die door Apple 'True Tone' wordt genoemd.

We pakken onze colorimeter en Calman-kalibratiesoftware van Portrait Displays erbij en kijken of het scherm nog steeds zo goed is als we gewend zijn van de MacBook Pro-schermen.

  • Helderheid wit
  • Contrast
Helderheid wit
Laptop Resolutie Schermdiagonaal Gemiddelde helderheid in cd/m² (hoger is beter)
Apple MacBook Pro 2022 13" 16GB 2560x1600 13"
516
Apple Macbook Pro 2021 14" (8/14) 3024x1964 14,2"
498
Apple Macbook Pro 2021 16" (10/16) 3456x2234 16,2"
494
Apple MacBook Pro 2020 M1 2560x1600 13,3"
494
Microsoft Surface Laptop Studio 2400x1600 14,4"
476
HP Pavilion Aero 13-be0125nd 1920x1200 13,3"
460
Microsoft Surface Pro 8 2880x1920 13"
447
Framework Laptop Professional DIY 2256x1504 13,5"
418
Lenovo IdeaPad 5 Pro 14ACN6 2880x1800 14"
411
Apple MacBook Air 2020 M1 (8/7) 2560x1600 13,3"
408
Samsung Galaxy Book2 Pro 1920x1080 15,6"
377
ASUS ZenBook 13 OLED UM5302TA-LX181W 2880x1800 13,3"
337
Lenovo Yoga Slim 7 13ACN5 2560x1600 13,3"
307
MSI Prestige 14 Evo A11M 1920x1080 14"
285
Acer Swift 3 SF314-43-R2LX 1920x1080 14"
268
Contrast
Laptop Resolutie Schermdiagonaal Gemiddelde contrast in verhouding (hoger is beter)
MSI Prestige 14 Evo A11M 1920x1080 14"
1841:1
Apple MacBook Pro 2022 13" 16GB 2560x1600 13"
1780:1
Microsoft Surface Laptop Studio 2400x1600 14,4"
1700:1
Apple MacBook Pro 2020 M1 2560x1600 13,3"
1593:1
Lenovo IdeaPad 5 Pro 14ACN6 2880x1800 14"
1467:1
Framework Laptop Professional DIY 2256x1504 13,5"
1442:1
Microsoft Surface Pro 8 2880x1920 13"
1355:1
Lenovo Yoga Slim 7 13ACN5 2560x1600 13,3"
1262:1
HP Pavilion Aero 13-be0125nd 1920x1200 13,3"
1244:1
Acer Swift 3 SF314-43-R2LX 1920x1080 14"
1164:1
Apple MacBook Air 2020 M1 (8/7) 2560x1600 13,3"
995:1

Het scherm blijkt inderdaad uitstekend beeld te geven. De helderheid van 500cd/m² is hoog en er zijn nog altijd niet veel laptops die dat halen. Het contrast is met bijna 1800:1 ook erg goed. Dit is, kortom, een prima lcd.

Apple MacBook Pro M2 P3Apple MacBook Pro M2 P3Apple MacBook Pro M2 sRGBApple MacBook Pro M2 sRGB

Ook als we naar de kalibratie kijken, zien we geen gekke dingen. Zowel op DCI P3- als in sRGB-modus halen we ΔE-waardes die onder de 3 liggen. Dat wil zeggen dat de afwijking gemiddeld gezien zo laag is dat die niet met het blote oog te zien is. Het is, kortom, een prima scherm met een bovengemiddeld hoge resolutie, hoge helderheid en dito contrast, en een goede kalibratie. Kan het nog beter? Ja, dat kan en dat heeft Apple ook al gedemonstreerd op zijn MacBooks Pro 14" en 16". Die schermen hebben een hogere verversingssnelheid van 120Hz en hebben een backlight met minileds, die een prachtige weergave van hdr-beeld opleveren. Dergelijke schermen zijn uiteraard duurder om te produceren dan het standaardscherm van de MacBook Pro en het is dan ook logisch dat deze Apple-'instapper' geen duur miniledscherm heeft. Het scherm dat er wel in zit, is dus beproefd, maar nog steeds heel goed.

Accuduur

Apple legde in zijn presentatie van de M2-processor de nadruk op de efficiëntie van de nieuwe processor en in onze accutest kijken we of de M2 nog zuiniger is dan de M1.

Accutest browsen 2013 (180cd/m²)
Laptop Accucapaciteit (Wh) Gemiddelde tijd in uren en minuten (hoger is beter)
Apple MacBook Pro 2020 M1 58,2Wh
19u27m
Apple MacBook Pro 2022 13" 16GB 58,2Wh
19u21m
Apple Macbook Pro 2021 16" (10/16) 100Wh
14u53m
Apple MacBook Air 2020 M1 (8/7) 49,9Wh
14u18m
Apple Macbook Pro 2021 14" (10/16) 70Wh
14u
Microsoft Surface Laptop Studio 58Wh
13u4m
Apple Macbook Pro 2021 14" (8/14) 70Wh
12u26m
ASUS ZenBook 13 OLED UM5302TA-LX181W 67Wh
12u7m
MSI Prestige 14 Evo A11M 52Wh
11u20m
Lenovo Yoga Slim 7 13ACN5 50Wh
10u54m
Samsung Galaxy Book2 Pro 68Wh
10u48m
HP Pavilion Aero 13-be0125nd 43Wh
10u38m
Acer Swift 3 SF314-43-R2LX 48Wh
10u23m
Lenovo IdeaPad 5 Pro 14ACN6 56,5Wh
10u22m
Microsoft Surface Pro 8 51,5Wh
9u38m
Framework Laptop Professional DIY 55Wh
9u26m

Met meer dan negentien uur tijdens browsen was de accuduur van de MacBook Pro met M1-processor de langste die we ooit op een laptop hadden gemeten en de M2-processor heeft de laptop gelukkig niet minder zuinig gemaakt, een uitstekend resultaat dus.

Conclusie

Het mag gezegd worden, een laptop uitbrengen die uiterlijk vrijwel ongewijzigd is ten opzichte van het model van zes jaar geleden, dat is lef hebben. De prijs met 170 euro verhogen terwijl je op de processor na de specificaties ongewijzigd laat, al helemaal. Die processor is, toegegeven, tussen de 9 en 25 procent sneller, maar de concurrentie heeft in de afgelopen anderhalf jaar ook niet stilgezeten en kan zich tegenwoordig een stuk beter weren tegen de prestaties van het Apple-silicon.

De M2 is dus niet zo'n indrukwekkende upgrade als toen Apple van Intel-chips naar de eigen M1-cpu overstapte. Voor wie de M1 genoeg vindt, blijft Apple voorlopig nog de MacBook Air met M1-processor verkopen, maar wat nou als je toch graag een MacBook met die snellere M2-chip wilt? Is het dan de moeite waard om deze opgepoetste versie van het 2016-model aan te schaffen? Misschien wel, maar dat ligt eigenlijk niet aan deze MacBook Pro, maar aan de nieuwe MacBook Air. Dat klinkt raar, maar het zit zo:

De 13,3"-MacBook Pro is, op zijn zachtst gezegd, niet zo'n vernieuwende laptop. Het ontwerp is verouderd en alle snufjes die je op nieuwere MacBooks tegenkomt, heb je niet. Er zit geen magnetische laadaansluiting op, je krijgt geen 1080p-webcam en ook geen hoger scherm waar de menubalk mooi in past. Je krijgt wel een Touch Bar, die verworden is tot een ding voor liefhebbers.

De M2-processor uit de MacBook Pro zal ook zijn opwachting maken in de nieuwe MacBook Air, die in juli uitkomt en die wél vernieuwd is. Je zult de Air in nieuwe kleuren kunnen krijgen, er zit een 1080p-camera op, MagSafe, een scherm dat extra ruimte reserveert voor de menubalk en fysieke knoppen in plaats van een Touch Bar. De Air is dus eigenlijk de MacBook die je wilt hebben en niet de MacBook Pro.

Er zijn alleen twee dingen waar je rekening mee moet houden bij de MacBook Air. De Air heeft een kleinere accu en de M2-processor in die laptop is niet actief gekoeld, zoals in de MacBook Pro. Bij de 2020-modellen van de MacBooks Pro en Air was het verschil tussen de actief en de passief gekoelde M1-processor niet groot, maar het is niet gezegd dat dat bij de M2 weer het geval is. Wellicht is er wel een significant verschil, wat de MacBook Pro weer interessanter maakt.

De accuduur van de MacBook Pro 13,3" is ook de beste van alle MacBooks die we tot nu toe getest hebben. De nieuwe Air zal niet alleen een kleinere accu hebben, maar ook een ander scherm dan de Pro, met iets meer pixels, waardoor het energiegebruik wellicht hoger ligt.

Hoe groot die verschillen zijn, zullen we zien als we de MacBook Air in juli reviewen. Stel nou dat dan blijkt dat de M2 in de MacBook Air significant trager is en dat de accuduur tegenvalt. Dan kan dat toch nog reden genoeg zijn om de oude vertrouwde MacBook Pro 13,3" met splinternieuwe M2-processor te kopen.

  • MacBook Pro 13,3" 8GB/256GB (grijs)
  • MacBook Pro 13,3" 8GB/256GB (zilver)

Lees meer

Reacties (223)

223
218
85
13
0
106
Wijzig sortering
De adviesprijs van de geteste M2 16 GB / 1 TB configuratie is EUR 2309. Voor ruim EUR 100 meer heb je een M1 MacBook Pro 2021 14” met ook 16 GB / 1 TB (huidige winkelprijs). Die M1 Pro lijkt mij dan een betere koop voor de meeste use cases: meer aansluitingen, een moderner design en de mogelijkheid om een tweede monitor aan te sluiten. Het verschil in snelheid zal in de praktijk niet merkbaar zijn verwacht ik.

[Reactie gewijzigd door Takezo op 22 juli 2024 14:12]

Snelheid zal een stuk sneller zijn voor die € 100,- meer. En dan nog niet eens gesproken over de betere en nieuwere hardware.

Geekbench:
M2: 8,911
M1 Pro: 12,477

Rise of the Tomb Raider:
M2: 24fps
M1 Pro: 74fps

Dit is eigenlijk een Macbook waar niemand echt mee geholpen is. Oude hardware, oud design, geen magsafe, etc.
Persoonlijk denk ik dat het simpelweg een Upsell techniek is van Apple. Feitelijk wat jij met je comment al laat zien.
Veel klanten zullen voor de goedkopere Air gaan, of die '100 euro meer' gaan betalen om naar de M1 Pro te upgraden. Omdat deze 13" M2 een onlogische keuze zal zijn.

[Reactie gewijzigd door JWHtje op 22 juli 2024 14:12]

Het enige waar je tegenaan loopt is batterij verbruik.
accuduur is zeer goed bij de M1 Pro en beter bij de M2. Niet echt iets om 'm voor te laten liggen.
Dit is eigenlijk een Macbook waar niemand echt mee geholpen is. Oude hardware, oud design, geen magsafe, etc.
Spijker. Kop.

Geen Magsafe, wel een TouchBar... zelfs voor de die-hard 13" vormfactor liefhebber lijkt me dat een signaal om deze maar even over te slaan. Nou ja, tenzij je echt heel verknocht bent aan de TouchBar.

Dat is dan meteen ook mijn gedachte.

Volgens mij heeft Apple gewoon nog een grote hoeveelheid van bepaalde 13" onderdelen, zoals de TouchBar liggen en wil die nog niet volledig afschrijven.

Want echt de vraag voor wie is dit? Degene die al een M1 hebben, gaan die echt niet inruilen voor deze.

Degenen die geen M1 hebben, die wachten dan nog maar *of* een ietsiepietsie langer op de Macbook Air M2, die wel vernieuwt. Of ze wachten een paar maandjes langer op de 14" Macbook Pro M2 Pro (naamgeving *zucht!*)

De eerste Macbook Pro M1 was al een twijfelgeval, maar het was een tijdje de enige laptop met M1 chip en koeling. Nu er alternatieven zijn heeft het ding nauwelijks bestaansrecht meer.

Misschien dat je wat inkopers op de zakelijke markt ermee kan verleiden. "Gun jij jou werknemers ook een Pro laptop, met de nieuwste Apple Silicon?", maar anders dan dat is het toch duidelijk vlees noch vis.

[Reactie gewijzigd door Keypunchie op 22 juli 2024 14:12]

Ik denk dat het op de lange termijn logisch is dat de hele line-up voorzien wordt van M2(pro/max) chips en de andere (*kuch* echte) Pro modellen moeten natuurlijk een pro of max versie en die is nog niet leverbaar.

De 13" met Touch Bar vult uiteraard een niche, zeker met de komst van de M2 Air maar ik vermoed dat de MBP13M2 het meest winstgevende model is aangezien de hardware al het langst mee gaat dus heeft Apple een reden deze toch een extra duw te geven in de marketing.
Enige wat mee kan spelen in de keuze is het gewicht denk ik.

Ik heb nu een 14” inch M1 Pro en had hiervoor een Intel Macbook Pro 13” met touchbar. De 14” is merkbaar zwaarder in de praktijk.

Maar dat is m.i. dan ook echt het enige nadeel tov. van de 13”.
Maar zeker voor gewicht dan wacht je toch een week of 2 op de Air M2?

Zo verschillend zullen de prestaties niet zijn, en als de prestaties echt zo erg er toe doen, dan heb je weer voor 100 euro meer de 14” Pro met M1 Pro.
Waar kan je de MacBook Pro 14” voor €1719 kopen?
Niet - want die is standaard al voorzien van 16GB RAM en 512GB SSD. De M2 Pro is feitelijk alleen interessant als je voldoende hebt aan 8GB RAM en/of 256GB SSD. Maar dan is eigenlijk de nieuwe M2 Air nog interessanter dus ja: het is gewoon geen aantrekkelijk aanbod.
Dat mag je gerust vinden maar de opmerking dat je voor 100 euro meer de 14” Pro hebt is dus gewoon onzin.
Dat gold voor de 16GB/1TB-configuratie: 2309 vs 2479 euro. Een heel dikke honderd euro, maar geen groot prijsverschil voor een boel meer.
Tja. Ik snap hem echt niet. Het kost toch aardig wat om dit te produceren en niemand die er om zit te springen.
Vraag me echt af of ze er wat mee winnen. Dan moeten ze wel heel veel upsellen om het te verantwoorden.
Corporate-klanten misschien? Zelfde vormfactor zodat al aangeschafte docks en andere peripherals niet hoeven te worden vervangen? Met behoorlijke bulk-korting ongetwijfeld.
En om te voorkomen dat men voor die goedkopere Air gaat heeft Apple meteen maar even de prijs met 90 euro omhoog gegooid.
Heb zelf de MacBook Pro M1 16" en ben er extreem blij mee. Eigenlijk zie ik niet echt een reden waarom iemand zou kiezen voor de macbook pro M2.
Ben ook benieuwd hoe lang Apple nog de prijzen kan blijven verhogen totdat voldoende mensen zeggen "laat maar zitten".
Heb de M1 Max gekke ding doet 2 dgn op een accu plus is super snel volgens mij voor mijn gebruik een beetje overpower
Om nog een vergelijking te maken: de M2 met 8GB geheugen en 512 GB SSD kost 1848 euro. De M1 Pro met 16GB en 512 GB SSD kost 1999 euro. Als je via Apple de M2 wilt bestellen met 512 GB en 16GB geheugen kost dat je 2079 euro. Je bespaard dus 79 euro door voor een M1 Pro te gaan die volgens de benchmarks nog sterker is ook, en je krijgt een betere MacBook met uitzondering van de batterij duur 8)7

Waarom zou men überhaupt nog voor een M2 MacBook Pro gaan?

[Reactie gewijzigd door Soepstengel op 22 juli 2024 14:12]

Op de M2 heb je geen notch :P
En een mini-led display :) en geen Touch Bar :) maar wel een notch :( maar beter speakers :).
En als je verder kijkt dan enkele Macs heb je voor dat geld ook een nieuwe zephyrus g14 met 32 GB ram en 1TB SSD, met de snelste Ryzen 6000 chip en een hele goede GPU erin, en dat in een alsnog erg compacte laptop.

De praktijk is van dit toestel slaat echt helemaal nergens op.

[Reactie gewijzigd door kiang op 22 juli 2024 14:12]

Waarom zou ik verder kijken dan een Mac? Ik wil helemaal geen Windows laptop. Ik krijg Technology Related Anger van alles wat met Microsoft te maken heeft. Dus ik ben blij dat ik kan kiezen voor een Mac, ook al is hij duurder.
Ik vind dat altijd zo'n onzin, altijd die mensen die een VEEEEL betere laptop vinden voor VEEEEL minder geld. Fijn, maar de Macbook Air doelgroep wil om tientallen redenen, die al te vaak benoemd zijn, geen Asus. Punt. Uit. Klaar.
Mja, dat blijft subjectief natuurlijk, terwijl we juist graag zoeken naar meetbare verschillen. Op een hardware website gaat het over hardware en het is niet raar dat mensen opmerken dat je meer voor minder geld kan halen.

Ik krijg ook een bult cognitieve dissonantie en marketing related anger bij het aankopen van Apple producten, maar dat is natuurlijk totaal irrelevant.
De denkfout die sommige bezoekers van deze site blijven maken (en ik vrees dat ze het nooit gaan snappen), is dat die subjectiviteit veel belangrijker is dan dat lijstje specs. Dat kun je dan afdoen als fanboyism of met nog lelijker termen beschijven, maar het zou fijn zijn als mensen beseffen dat het ene product niet meteen beter is dan het ander. Mooi toch dat jij blij wordt van die supergoeikope Asus met Windows? Ik word daar helemaal niet blij van en voor mij is er gelukkig de MacBook.
Grappig dat jij dan over "irrelevant" begint, terwijl onder de streep geen van de argumenten relevant zijn voor een ander. Alleen voor jezelf. En daarmee is elke reactie onder een Apple artikel dat gaat over "huuuu ik heb een laptop gevonden die goedkoper is en meer geheugen heeft" per definitie irrelevant. Net zoals mijn reactie onder een Dell artikel over de plastic fantastic behuizing en slechte touchpads irrelevant zou zijn. Die laat ik dan ook netjes achterwege.
Tuurlijk is een aankoop onderhevig aan subjectiviteit, dat is waar marketing van een product veelal om draait, maar verwacht jij dat T.Net metingen moet gaan weergeven over de subjectieve beleving van een product?

Of dat er niet opgemerkt mag worden dat je net zo snelle hardware kan krijgen voor een lagere prijs?

Je hebt meermaals je punt gemaakt, je kiest vanuit jouw subjectieve beleving voor een Mac. Dat is helemaal prima, maar je hoeft anderen niet af te branden omdat ze met objectieve(re) argumenten komen.
Volgens mij snap je er helemaal niks van. Ik reageer op @kiang omdat hij aandraagt dat er veel goedkopere en snellere laptops te koop zijn *dus* is de Macbook te duur.
Dat is hetzelfde zeggen als dat een Subaru Impreza sneller optrekt en een hogere topsnelheid heeft dan een Audi A4 (feiten, objectief, meetbaar), maar dan zeggen dat hij *dus* beter is. Als je die auto wil gebruiken om met je gezin naar Frankrijk te rijden (subjectieve beleving) dan zie je dat die specs helemaal niet relevant zijn. Ten eerste omdat je niet alle factoren meeneemt en ten tweede omdat je naar het type gebruiker vergeet te kijken.
Ik heb met mijn oude macbook ruim 11 jaar gedaan, totdat die het begaf ivm een storing ergens op de videokaart. Kostte mij destijds 2100 euro, en een vergelijkbare windows laptop was 800-1000 euro.
Dit jaar omgeruild voor een M1 pro 16".

Mijn familieleden hebben elk denk ik al wel 3 windows laptops versleten inmiddels plus bakken met geld aan virusscanners en firewalls :+
Helemaal mee eens, je vergeet nog de office licentie! 🤪
Hardware is natuurlijk een stuk breeder dan wat er in een specsheet is opgenomen.
Ik krijg Technology Related Anger van alles wat met Microsoft te maken heeft

Het enige wat je zegt, is dat het je niet lukt om zaken objectief te bekijken. Tja, zonde voor jou.
En wat voegt dat "Punt. Uit." toe?

[Reactie gewijzigd door DavidAxe op 22 juli 2024 14:12]

De prijs van Apple is niet alleen gebaseerd op de hardware maar meer op de OS en design.
Apple is een bedrijf dat winst wil/moet maken.
De prijs van Apple is dus voornamelijk gebaseerd en geoptimaliseerd op wat hun klanten willen betalen.
Krijg je er ook oordopjes bij? Dit soort laptops stijgen op als je ze aan het werk zet en m.i. dus volledig nutteloos.
Plus, dat ze wanneer je ze op accu gebruikt de prestaties substantieel minder worden en de accu ook veel sneller leeg is.
Dat zeggen kopers van een leuk uitgeruste Skoda vast ook over duurdere premium merken. Prima toch dat die mensen blij zijn met hun leuk aangeklede Skoda’s. Voor elk wat wils.
Heise.de teste ook en kwam met deze cijfers
De M2
Volgens Apple zouden ze tot 18 procent sneller moeten werken.
In de test met Cinebench 23 was dat een toename van 12,7 procent (Cinebench is nog niet geoptimaliseerd voor Apple Silicon) en met Geekbench 5 18,42 procent. Het programma meldde een kloksnelheid van 3,37 GHz, het hulpprogramma Powermetrics gaf 3,504 GHz aan en 2,86 GHz voor de energiebesparende kernen. Voor de M1 zijn de waarden 3,2 en 2,06 GHz.

GPU

In plaats van 8 heeft de GPU van de MacBook Pro M2 10 GPU-kernen, wat volgens Apple 35 procent meer grafische prestaties zou moeten opleveren. In de test met de synthetische metaalbenchmark van Geekbench 5 haalde hij 39 procent meer, in de games Rise en Shadow of the Tomb Raider, die nog niet geoptimaliseerd zijn voor Apple Silicon, was dat 38 en 48 procent meer.

Verbeterde media-engine in de M2

Naast H.264 en H.265 (HEVC) in 8K-resolutie codeert en decodeert de video-engine in de SoC nu ook het ProRes-formaat in de MacBook Pro M2. De verbeterde prestaties kunnen voor sommige videoformaten een knelpunt wegnemen: De rendering van een 4K-project in Final Cut Pro versnelde met maar 343 procent, bij Full HD was dat "slechts" 71 procent meer en bij 8K ProRes 137 procent sneller. Toch blijft de M2 achter bij de prestaties van de M1 Pro, M1 Max en M1 Ultra in de MacBook Pro 14 en 16 inch en de Mac Studio.

Bijdragen aan de hogere prestaties van de Apple M2 zijn een verhoogde Level 2 cache van 12 naar 16 MB, een bandbreedte van de 128-bit brede geheugeninterface die met 50% is verhoogd naar 102 GB/s en het gebruik van LPDDR5-6400 in plaats van LPDDR4X-4266 modules als hoofdgeheugen.
Heerlijk tweakers dit.. perfecte review, deze heb ik al een tijdje niet meer zo gezien.

Artikel #1 van Tweakers; "USB-C is de toekomst! Apple zal zich moeten aanpassen"
Artikel#2 van Tweakers: "Deze laptop heeft USB-C, geen magsafe, dat is een minpunt"

Wat willen jullie nu? Het is A of B, niet even per product kijken wat jullie willen.

Echt, doet Apple een keer wat de EU wil, gaan we alsnog klagen dat het niet goed is.

De ouderwetsche magsafe was rampzalig vergeleken met USB-C. Het was totaal niet vergelijkbaar.
Daar gaat het niet om. Het gaat er om dat de magsafe een extra poort is náást de 2 USB-C poorten. En dat de magsafe poort op dit model 'ineens' weer afwezig is.
Ik heb nu een Air M1 met alleen USB C oplading. Ik mis de magsafe van m’n vorige MacBook niet echt. Ik heb ook een iPad Pro 12.9 en een IPad Air, beide met USB-C. ik heb voor alle 3 dus maar 1 type laadkabel nodig. Erg handig.

Voor m’n bureau setup heb ik een USB C Hub met HDMI, Audio interface, Toetsenbord / muis. Dus de twee poorten zijn ook meer dan zat. Bovendien hoeft de Macbook Air nauwelijks opgeladen te worden, hij gaat met gemak 2 a 3 dagen mee op een lading.

Leuk pint is overigens dat de performance tussen batterij en netspanningbedrijf niet verschilt. Dat is bij beel PC notebooks wel anders.
Leuk pint is overigens dat de performance tussen batterij en netspanningbedrijf niet verschilt. Dat is bij beel PC notebooks wel anders.
Dit is met een reden gedaan. Je wilt niet ineens je batterij leegtrekken met maximale prestaties van je laptop, wat je overigens gewoon kan instellen, mocht je dat wel willen.
Dus.. ze moeten maar 2 oplaad poorten erop zetten? Mja.. dat gaat een bedrijf dus niet doen, want dat is gewoon geld besparing.

USB-C opladen is meer dan genoeg, zie de M1 macbook air. Werkte perfect. Alleen moeten er gewoon meer dan 2 USB-C poorten op zitten.

[Reactie gewijzigd door corset op 22 juli 2024 14:12]

Alle nieuwe macbooks (en vele andere laptops) hebben meerdere oplaadpoorten, een of meerdere usb-c en een alternatief van de fabrikant (magsafe, barrel plug etc).

Het is gewoon een oud model met een nieuwe processor, een soort iPhone SE, maar dan voor een hoge prijs ipv korting.
Je realiseert je dat de aanwezigheid van Magsafe niet betekent dat je de usb-c poorten niet meer zou kunnen gebruiken om te laden?

Het is een (welkome!) toevoeging. Al helemaal omdat het in veel standaard-scenario’s een usb-c poort ‘vrij’ speelt.
Persoonlijk (= sleutelwoord hier ;)) vind ik dat magsafe wat overrated wordt. Het woord komt in zowat alle reacties voor hier. Mijn huidige Macbook Pro (2015) heeft het, maar ik zou heel graag terug naar 1 kabel willen: gewoon van monitor naar Macbook en that's it. Hele oplader - stopcontact - magsafe kan dan van je bureau af. USB gebruik ik verder nauwelijks nog.
Maar dat is juist het fijne: "best of both worlds".

Heb je een (thuis)werkplek ingericht met power delivery of een of andere prachtige dock: mooi, plug je daar het enkele kabeltje in.

Ben je onderweg (of op de bank) aan het werk, gebruik je Magsafe, zodat wanneer iemand over die kabel struikelt, je laptop niet door de ruimte vliegt.
Nog afgezien van de vraag of dat iets is dat in de echte wereld vaak genoeg gebeurt om er aparte technologie voor te ontwikkelen: de magneten die in Magsafe 3 worden gebruikt zijn zo sterk dat ze bij horizontaal trekken niet sneller loslaten dan USB-c. Dus wat is dan het punt?
Als iemand struikelt dan trekt de kabel gelukkig ook niet recht eraf, maar kantelt hij scheef.*

Bij oorspronkelijke magsafe heeft dat mijn laptop zeker wel gered, al was het maar van wat butsen, die mijn vorige, non-magsafe laptop, zeker wel had

Is het noodzakelijke technologie? Nee. Is het ontzettend fijn en heeft iedere eigenaar van Magsafe wel een keertje dat het goed uitkwam? Ja! Net zoals dat iedereen uiteindelijk wel eens een keer
over een kabel is gestruikeld. Dat is niet altijd desastreus, maar magsafe is dan wel verdomde handig.

*ik heb alleen praktijkervaring met de vorige iteratie van Magsafe, ook daar kon je rechtstandig niet per se de kabel makkelijk lostrekken

[Reactie gewijzigd door Keypunchie op 22 juli 2024 14:12]

Misschien had ik gewoon mazzel, maar ik heb het nooit echt nodig gehad. Dat rechtstandig lostrekken lijkt me nogal cruciaal. De lastige situaties ontstaan vooral in situaties in bijv. koffietenten of archieven, met een stopcontact in de muur en je laptop op tafel. Dan wordt het snel een horizontaal verhaal.

Kijk, ik wil niet zeggen dat het geen goed idee is (hoewel ik er niet veel behoefte aan heb), maar het rechtvaardigt volgens mij de hype niet helemaal.
Tenzij je de kabel helemaal strak hebt staan, dan zal iemand hem eerst echt nog even een stukje met zijn voet meenemen, en komt de spanning dus onder een hoek. Nogmaals, met oorspronkelijke Magsafe werkte dat prima!
Ah right. Iemand met een 2015 mbp.

Ja die heeft dus helemaal geen USB-c nee. Je begrijpt echter wel dat de huidige macbooks met magsafe óók gewoon usb-c opladen hebben op alle poorten?

Het probleem is alleen dat Je dan niet kunt snelladen, maar dat maakt niet zoveel uit want dat ondersteund toch geen enkele monitor nog.
Juist daarom, als ik kon opladen via USB, dan zou ik het doen. Volgens mij was ik daar duidelijk in ;)
Geen idee hoe je tegen extra poorten bent. Ze hebben al een beperkte poort keuze en dan moet je er ook nog 1 afstaan om te laden. Niet zo gebruiksvriendelijk.
Sleutelwoord in mijn post was 'persoonlijk', ik zei 't nog! ;) Ik gebruik nog maar zelden USB. N=1.
Ik begrijp dat het persoonlijk is, daarom zei ik ook '... hoe je tegen extra poorten bent'. More power to you overigens, maar ik begrijp persoonlijk nog steeds niet wat er mis is met meer poorten.
Dat persoonlijke is in deze juist belangrijk. Meer is altijd beter, maar mijn Macbook heeft twee USB-A poorten die ik zelden gebruik. Een andere gebruiker zal er 2 hubs aan hangen om 6 usb devices te gebruiken.
>Dat persoonlijke is in deze juist belangrijk

Dat begreep ik, daarom benadrukte ik het ook.
De ouderwetse magsafe is fantastisch. En er is geen reden dat ie naast die feature geen USB-C kan hebben. Het een sluit het ander niet uit.
Ik vind die stekker echt niet handig. Als je op je bed ligt met de plug erin maakt hij vaak geen goed contact. Op een vol bureau idem. De idee erachter is leuk, maar ik heb vaker last van de nadelen dan profijt van de voordelen
Dan gebruik je de USB-C als je die handiger vind. Magsafe was volgens mij een veel gevraagde feature, dus ben blij dat Apple eindelijk naar zijn userbase luistert
Zeker, opties bieden kan geen kwaad. Maar de impliciete consensus dat iedereen en zijn moeder blij wordt van MagSafe is niet correct, wat ik nog wel eens zie in andere comments of discussies.
De 14" and 16" kunnen ook via USB-C opgeladen worden. De adapter van mijn dooie Yoga werkt perfect.
Wat was er mis met "ouderwetse" magsafe?
Op de 14" en 16" modellen heb je gewoon én meer poorten én magsafe erbovenop waardoor de extra poorten ook nog eens voor IO gebruikt kunnen worden.

MBP 13" M2: laden via USB-C, 1 over voor een display. Hopelijk heb je een dock om je kaartlezer en HD te gebruiken.
MBP 14": laden via magsafe, display aan HDMI, externe schijf via USB-C 1, kaartlezer ingebouwd... en nog 2x USB-C over.
Permanente USB-C yubikey? Nog een HD om iets over te kopiëren?
Écht wel een vooruitgang.
MagSafe rulez…
"De ouderwetsche magsafe was rampzalig vergeleken met USB-C. Het was totaal niet vergelijkbaar."

Nee, natuurlijk is het niet vergelijkbaar. De Magsafe stamt uit 2006 gozer, die ga je toch niet met een connector vergelijken die na 2020 pas een beetje gemeengoed werd als universele lader/connector.

Je haalt van alles door elkaar. Veel Apple gebruikers willen de MagSafe omdat hij gewoon slimme features heeft die elke andere aansluiting mist, namelijk een magnetische aansluiting die makkelijk losschiet als er aan de kabel getrokken wordt. USB-C heeft andere voordelen, dus allebei de aansluitingen heeft zeker voordelen. Maar goed, het is vast veel te leuk om artikelschrijvers te "betrappen" op fouten.
Over de 8GB werkgeheugen: dit is vandaag de dag natuurlijk bizar weinig. De vraag is echter of dit echt een probleem is. Als je bijvoorbeeld deze review kijkt, zie je dat het verschil tussen 8GB en 16GB pas merkbaar begint te worden bij “the absolute limits of my normal workload”.

Waarschijnlijk komt het door de erg snelle SSD: met gigabytes per seconde lezen en schrijven kan je heel snel swappen.
Vind t wel meevallen met bizar weinig eigenlijk, dat is iets dat echt enorm persoonsgebonden en afhankelijk van je workload is. Met 8GB kom je echt een heel eind en is voor heel veel mensen ruim voldoende.

Tot een maand of 3 geleden zelf ook met een 2016 MBP gewerkt met 8GB ram en slechts zeer zelden in de problemen gekomen; die zeldzame momenten waren dan met bijvoorbeeld 2 VM’s tegelijk draaiend en dan nog een build proberen te starten in Android Studio of XCode. Dat wil niet bepaald van harte nee.

Ik had prima weer een 8GB model gekocht gezien m’n workload meestal niet bestaat uit meer dan 2 VM’s tegelijk. Maar puur omdat ik een zwaardere load verwacht en omdat het goedkoper was (vage deal van CoolBlue) toch 16GB gepakt. Maar voor veel gebruikers zie ik niet direct in waarom 8GB “bizar weinig” zou zijn. Als je workload 32GB vereist dan is het extreem weinig ja. Gebruik je niet meer dan 4GB dan is 8GB opeens bizar veel. ;) Alles is relatief.
8GB is behoorlijk weinig voor een laptop die je in 2022 koopt en waar je waarschijnlijk toch een aantal jaartjes mee wil doen. Je kunt het ook niet uitbreiden als blijkt dat je toch wat meer nodig hebt over een paar jaar.
Dat ligt toch echt aan je workload. Ik had met volledige voldoening een 8GB model gekocht en het er weer jaren probleemloos mee uitgezongen. Ook voor familie die graag een MacBook gebruiken is 8GB ruim voldoende en gaat dat nog jaren blijven. Als je meer nodig hebt: ja, dan moet je meer kopen. Maar 8GB is niet “behoorlijk weinig” als 8GB gewoon ruim voldoende is voor wat je met het apparaat doet…
Laten we het dan zo stellen: 8GB is erg weinig als je het vergelijkt met de concurrentie in dit prijssegment.

Natuurlijk is het afhankelijk van je gebruik of het in de praktijk ook te weinig is.
Op de M1/M2 wordt RAM efficienter gebruikt, zodat voor meer toepassingen 8GB genoeg is. Zie bijboorbeeld https://youtu.be/h487I_5xOZU
Heel mooi natuurlijk, maar dat doet verder niet af aan het feit dat 8GB ver onder het marktgemiddelde zit in dit prijssegment waar je voor die prijs normaal gesproken 4x zoveel geheugen krijgt.

Verder vind ik dat je ook aan de toekomst moet denken. Een laptop kan makkelijk 10 jaar meegaan. Ik kan je nu al voorspellen dat over 10 jaar 8GB ram echt veel te weinig is.

Mijn MacBook Air van 2011 had overigens al 16GB RAM. Ik vind dit pure gierigheid van Apple.

[Reactie gewijzigd door q-enf0rcer.1 op 22 juli 2024 14:12]

Je workload veranderd ook in die tijd. 8gb is echt het minimum en totaal niet future proof. Als je dan ook meetelt de upgrades exorbitant duur zijn zie je dat Apple ook wel ziet dat dit zo is. Ze vragen die prijs niet als ze denken dat mensen tevreden zouden zijn met 8gb. En dan hebben we het nog niet over 256gb opslag.

Net zoals een 64gb Ipad overigens.

[Reactie gewijzigd door Naawz op 22 juli 2024 14:12]

Ik en vele anderen zijn meer dan tevreden met 8GB en dat is echt ruim voldoende voor enorm veel dagelijkse taken en zeker nog future proof. Ik snap niet waar de hele tijd die illusie vandaan komt dat elke gebruiker bakken met RAM nodig heeft. Ik heb 6 jaar lang 8GB gehad en slechts één keer een gebrek aan geheugen ervaren toen ik 2 VM’s tegelijk had draaien en probeerde er nog een app build bij te starten. Op alle overige momenten heb ik nooit een probleem gehad met die 8GB en heb gewoon al m’n dagelijkse en zakelijke werkzaamheden naar volle tevredenheid uit kunnen voeren, inclusief wat zwaardere taken zoals foto en mediabewerking. Mag je mij uitleggen waarom al die mensen die echt met enorm veel gemak ruim voldoende hebben aan 8GB daar niet tevreden over zouden moeten zijn of toch een 16GB model moeten kopen. :/ Als ik bijvoorbeeld kijk naar de Mac van m’n zus of wat zakelijke Mac’s die ik beheer, die tikt gemiddeld nauwelijks de 3-4GB aan werkelijke geheugendruk aan. Er is niets waarvan ik denk “Ohja, nee, die gaat binnen 5 jaar opeens 10GB RAM nodig hebben - koop maar een duurder model”. :P

Zie niet in waarom als je het helemaal niet nodig hebt je een duurder model zou aanschaffen met 16GB terwijl je het helemaal niet gebruikt. Als ik over 5 jaar wel 16GB nodig ga hebben, dan zie ik dat dan wel weer en is het toch tijd voor een nieuwe. :+ (Zo redeneerde ik eerder overigens, ik heb intussen wel een 16GB model - maar dat is voornamelijk vanwege een heel erg goede aanbieding en omdat ik verwacht dat m’n workload mogelijk exorbitant gaat stijgen.)

Natuurlijk zou 16GB standaard ook prima zijn en ja voor die prijs mag het ook wel, maar ik vind het echt volstrekt onzin dat hier wordt verklaard dat 8GB nooit toereikend zou zijn voor gebruikers of dat binnen een paar jaar gegarandeerd problemen gaat opleveren… De meeste gebruikers draaien helemaal geen taken die zeer zwaar op het RAM leunen. :/ In zakelijke omgeving onder developers ofzo is de situatie anders, maar dat is geen marktgemiddelde. (En daar boeit het vaak weinig, want de tijd die je kwijt bent aan het beslissen welke specs je gaat nemen is relatief veelal duurder dan gewoon de maximale specs te kiezen en doorgaan met je werk. :+)
Een laptop voor deze prijs met 8GB RAM en 256GB SSD is gewoon karig toch? Ik begrijp niet zo de noodzaak op hierbij Apple te verdedigen in het aanbieden van het minimale, terwijl de kosten voor upgrading exorbitant zijn en je geen upgrade mogelijkheden hebt.
Het verschil bijvoorbeeld tussen een Samsung M.2 SSD van 256GB en 512GB is bijvoorbeeld maar 20 euro (CoolBlue). Voor Apple is dat vele malen minder omdat zij alleen de storage module gebruiken en zeer groot inkopen. Ook een geheugen upgrade van 8GB naar bijvoorbeeld 16GB kost Apple echt peanuts.
Maar ze hebben natuurlijk liever dat je daar 230 euro voor betaald.
Maar dat is een heel andere discussie. Dat gezeik ook altijd met bullshit als “waarom moet je Apple verdedigen”, dat slaat nergens op en is ook helemaal niet aan de orde. :+ De stelling was “8GB is bizar weinig RAM”. Nou, dat is dus helemaal niet perse zo. De discussie was niet “8GB is weinig geheugen relatief aan de totaalprijs van de Mac”. Dus dat boeit ook niet.
Erger is 256GB SSD. Met een reeks softwarepaketten en een beetje media loop je dan al continu tegen een (bijna) volle schijf aan. 512 moet echt standaard zijn.
Ja of gewoon een TB. SSD's zijn echt niet zo duur meer. Zeker niet aangezien Apple alleen de storage module gebruikt en de controller zelf maakt.
Juist, ram is een soort tussenstation tussen de processor en de vroegere trage harddisk...maar nu ligt dat volgens mij anders met de supersnelle SSD,s en processors ik denk dat heel veel ram steeds minder van belang is
Hoewel SSD’s ontzettend snel geworden zijn is de snelheid echt wel veel lager dan RAM geheugen. Zeker als je de mogelijkheden van DDR5 neemt. Eigenlijk is bij RAM juist latency en random acces memory belangrijk en bij een SSD sequentiele schrijfsnelheid. De toepassing is dan eigenlijk gewoon heel anders.

Maar goed, de meeste mensen gebruiken hun laptop echt niet voor taken waarbij ze met 8GB aan ddr4 tegen beperkingen aanlopen.
Hoe anders gaan de M processors met geheugen om dan Intel en AMD? Zit daar niet ook een verschil in? Alsnog zou ik dan denken dat alle winst verloren gaat doordat het met de GPU gedeeld moet worden, maarja, het kan natuurlijk ook gewoon pure geldklopperij zijn.
Het zijn niet zozeer de M processors, maar macOS heeft wel een aantal optimalisaties waarbij geheugen in fasen wordt 'uitgeswapped': eerst worden geheugenpagina's gecomprimeerd en daarna pas naar swap geschreven. Daardoor kom je weg met aanzienlijk wat minder geheugen dan op systemen waar je dat niet doet... (Linux heeft het nu ook, maar ik heb geen idee in welke mate distributies dat al inschakelen)
Windows doet dat ook al sinds ergens in 2015. Misschien is het afhankelijk van bepaalde CPU-extensions maar ik ga er even van uit dat nagenoeg elke PC met Windows 10 dat dus al 7 jaar doet.
Voor de meeste mensen is dit inderdaad geen probleem.
Maar draai eens wat docker containers en je zal snel de limieten bereiken (daarom heb ik 32GB in mijn Thinkpad zitten :-) )
Die processor is, toegegeven, tussen de 9 en 25 procent sneller, maar de concurrentie heeft in de afgelopen anderhalf jaar ook niet stilgezeten en kan zich tegenwoordig een stuk beter weren tegen de prestaties van het Apple-silicon.
Ik mis hier wat onderbouwing @PiweD. De USP van de M-series is performance per watt en zie in de accuduur chart nog altijd alleen Apple laptops aan top.

[Reactie gewijzigd door iOnoWLIt op 22 juli 2024 14:12]

AuteurPiweD Redacteur @iOnoWLIt22 juni 2022 16:34
Met die prestaties doelde ik op de prestaties in benchmarks, toen de M1 uitkwam had Intel bijvoorbeeld geen 15W-processor met meer dan 4 cores en amd zat nog op de zen2-architectuur.
En hoe is er getest met intel en AMD laptops? Aan hun stroomkabel?
Volgens mij presteert een intel base laptop nog steeds aanzienlijk minder op batterij tov stroom. Ook al staan alle energie savings opties uit..

Bij M1 en M2 is er geen verschil nl, je kunt gerust op batterij testen. Cijfers zullen min of meer hetzelfde zijn..
Niet alles op een hoop gooien. Er benchmark prestatie. Er is batterijduur. Er is geluidsproductie. Allemaal eigenschappen om te vergelijken. Gebeurt ook in de review.
Quakie maakt een terecht punt, de M1 en M2 houden hun prestatieniveau ook op accu, iets wat bij veel intel en AMD processoren niet het geval is.
Ik gooi niks op een hoop.

Er wordt gezegd dat het niet meer zo indrukwekkend is als bij lancering van de M1, omdat Intel en AMD het gat hebben verkleind / ingelopen. Ik vraag alleen aan is dit getest via stroomkabel, want als je batterij tov batterij test zal je zien dat het gat stuk groter is waardoor het wel indrukwekkend is.
Het performance per watt verschil is vrij klein vergeleken met Zen 3+. Dat is 6nm vs 5nm. Alder lake zit echter op Intel 7. En Zen 4 wordt 5nm.
Een ander nadeel tussen de air en pro is toch dat je met de air maar 1 extern scherm kan aansturen? Dat lijkt mij ook een behoorlijk nadeel.
AuteurPiweD Redacteur @mwa22 juni 2022 15:19
Die limitering heeft deze Macbook pro met M2-soc ook, pas bij de duurdere 14" en 16"-modellen kun je meer schermen aansluiten. Staat in de tekst, maar ik zal het ook nog vermelden in de scorekaart, want dat is wel een serieus minpunt.
Shit is dat zo? Ik dacht dat ze dit nu eindelijk wel eens opgelost hadden. Omdat de Pro/Max het kunnen had ik gedacht dat de M2 dit ook wel zou kunnen. Jammer.

1 Extern scherm is echt zo 2015 :P
Het is toch wel een beetje arrogantie van Apple vind ik. Ze weigeren ook al jaren om DisplayPort MST te ondersteunen. Zelfs een goedkope instap-notebook kan wat dat betreft meer dan je MacBook van >€1600
Dat is ook reteirritant met onze Lenovo docks inderdaad, ook met de intel modellen. Poorten zat maar de Mac gebruikt er maar eentje.

Mijn werkgever wou graag standaardiseren op 1 type dock dus we geven nu een displayport dongle bij de macs voor het tweede scherm, maar ik vind het een zeer onelegante optie.

[Reactie gewijzigd door GekkePrutser op 22 juli 2024 14:12]

Stomme is. Displayport MST hadden ze er tot snow leopard gewoon ingebouwd zitten ivm de LED cinema displays.

Maar volgens mij kun je er wel meerdere gebruiken als je een display link adapter gebruikt.
Ze hébben het opgelost : de PRO 14" kopen }>

[Reactie gewijzigd door OxWax op 22 juli 2024 14:12]

Mja maar dan betaal je je ook echt blauw. Bovendien is de Air gewoon een hele fijne form factor.

Ik vind dat zelfs een 'instap' laptop dit gewoon moet kunnen.
Het prijsverschil tussen de 13,3" M2 met 16GB RAM en 512GB SDD en de 14" met 16GB RAM en 512GB SSD is €170,-. Daar krijg je dan een Promotion-scherm, een veel snellere M1 Pro (met ondersteuning voor meerdere schermen), Magsafe, aanzienlijk betere speakers, drie stuks échte Thunderbolt 4-poorten, ingebouwde HDMI-poort en een SD-cardreader voor.

Het scheelt je sowieso al een paar tientjes aan dongles dus.

Ik zou het wel weten.
Bedoel je deze?
Apple Macbook Pro 2021 14" M1 Pro 8 Core, 14-core GPU, 16GB ram, 512GB ssd, Qwerty, Grijs


Deze kan buiten zijn eigen scherm 2 externe monitoren aan? Zijn deze van gelijke resolutie of beter
als een retina 27" iMac?

Ik wil mijn oude iMac 2015 27" en een MBP 2015 17" vervangen door deze als deze twee schermen erbij aan kan hangen.

[Reactie gewijzigd door Lord Anubis op 22 juli 2024 14:12]

De MacBook Pro met M1Pro kan twee externe schermen van 5K aansturen, naast zijn eigen ingebouwde scherm.

De 27" iMac had ook een 5K-scherm.

Het ingebouwde scherm van de 14" is 3024 x 1964, maar wel 120Hz en miniLED (dus zeer grote contrastwaarden en kleurecht).
Correctie: hij kan twee 6K-schermen aansturen, niet 5K.
Je hebt helemaal gelijk!
Oke bedankt.
Idd m’n iMac heeft 5K, en is een heerlijk scherm. Zit zelfs te denken om een interface kaart te kopen en dan dit iMac scherm te gebruiken als 2e scherm. Mijn iMac verkopen levert te weinig op denk ik om een gelijkwaardig scherm te kopen.
Ik geef je geen ongelijk ! Wat een stomme beperking, maar anderzijds wil ik eigenlijk geen 2 schermen meer een 34”/38” 1440p , 1600p of 5K scherm werkt vele malen beter.
Vind je? Ik vind juist het omgekeerde.

Met losse schermen kan je ze beter door de ruimte distribueren in plaats van dat je met 1 enorme plaat voor je hoofd zit :P , en bovendien kan je het dan makkelijker indelen qua windows.

Bijvoorbeeld: macOS heeft een mooie splitscreen functie maar die doet maar maximaal 2 windows per scherm. Meerdere schermen is dan juist heel super en biedt echt extra functionaliteit.

[Reactie gewijzigd door GekkePrutser op 22 juli 2024 14:12]

Op MacOS gebruik ik Magnet om mijn scherm layout te organiseren.
Mijn collega's lijken ook allemaal overte stappen op 1 UW scherm met een goede windowmanager.
LG 40WP95C-W UltraWide is echt mijn ideale monitor, maar voorlopig zal mijn 34" 1440p het nog even moeten voldoen
Ik zou echt niet op zo'n enorm scherm kunnen werken. Ik zit ook wel best dicht op mijn schermen (50cm denk ik). Maargoed smaken verschillen.

Magnet kende ik niet, bedankt voor de tip!
Persoonlijk gebruik ik Rectangle. Als je opties wil :)
Ik gebruik spectacle, is gratis (en deprecated maar het werkt nog!)
Ik zie dat Rectangle hetzelfde doet.

Eigenlijk belachelijk dat dit betaalde pakketten kent, op sommige gebieden loopt Mac wel achter hoor...

[Reactie gewijzigd door Zwarte_os op 22 juli 2024 14:12]

Jep, magnet werkt echt goed. Paar alternatieven getest maar niets werkt zo goed als Magnet. Ik gebruik het vaak op kantoor, daar heb ik een curved ultrawide. Thuis voorlopig nog een setup met 2 aparte schermen.
Moet je windows gebruiken daar kun je dat wel zelf instellen.
Ik gebruik alle OS'en door elkaar en KDE is momenteel mijn daily driver op de desktop :+ Dus ja ik weet wat je bedoelt maar we hadden het over Macs.
Zou ik absoluut doen, het is oprecht een doorslaggevend minpunt. Zakelijk kan ik ze niet met droge ogen verkopen om precies die reden en push ik op 16" modellen. Het hele idee achter een ultraportable is toch juist dat je er op je werkplek 1 of meerdere schermen op kunt aansluiten? Dat die optie niet bestaat en je gedwongen wordt 1 scherm te gebruiken is voor veel klanten een no-go (veel werkplekken met 2 schermen, inclusief thuis).

**edit: Uitgeschreven is 1 één, dus
Maximaal één extern beeldscherm

[Reactie gewijzigd door musje83 op 22 juli 2024 14:12]

Inderdaad, bij ons op het werk regende het ook klachten met de M1 en de duurdere max/pro modellen zijn dan ook zeer populair ondanks dat die ons een beetje duur zijn om te leveren.

Maar dit zou geen functie moeten zijn om op beknibbeld te worden, absoluut. Op zijn allerminst zou het mogelijk moeten zijn om wel 2 externe schermen te gebruiken als de laptop zijn eigen scherm niet gebruikt wordt. Bij de M1 kon dit niet (behalve de mini die helemaal geen intern scherm heeft), de M2 heb ik nog niet in handen gehad.

We hebben wel een beetje ge-experimenteerd met displaylink maar daar waren rare problemen mee. Bijvoorbeeld "Night Shift" werkte niet op het Displaylink scherm.

[Reactie gewijzigd door GekkePrutser op 22 juli 2024 14:12]

Het verbaasde me eigenlijk wel dat de M2 dit probleem nog steeds heeft. Bij de M1 kan ik me nog iets voorstellen van overgebleven beperkingen met de transitie van A15 ('iPad') chips naar M1 voor laptops. En dat het bij de 14" en 16" wel kan, is dat niet omdat ze de chips bij wijze van spreken verdubbelen?
Bij de air kan ik het me ook nog wel iets bij voorstellen. Denk niet dat veel casual gebruikers meer dan één scherm aansluiten. Maar bij een product dat je 'pro' noemt verwacht je iets meer.
Is deze CPU ook gevoelig voor de PACMAN, net als de M1 ? :?

https://pacmanattack.com
Waarschijnlijk wel, dus ze zijn even veilig als Intel CPU's die de hele pointer authentication bescherming missen...
dus ze zijn even veilig als Intel CPU's die de hele pointer authentication bescherming missen...

Onzin. Ze zijn veiliger omdat pacman een bestaande bug nodig heeft als springplank.
Volledig eens met de conclusie. Het trucje waarbij Apple een x-jaar oud design voor de zoveelste keer op rij hergebruikt begint nu een beetje vermoeiend te worden. Enerzijds is het tekenend dat hun designs op het moment dat ze nieuw zijn behoorlijk modern en zelfs vernieuwend kunnen zijn, maar je weet vervolgens dat datzelfde design nog jaaaaren herkauwd wordt, zelfs als dat de praktische bruikbaarheid enorm in de weg zit (case in point: de mini-accu en 720p scherm in de iPhone SE 2022).

Ik begrijp dat het (veel) geld kost om je cycle te verkleinen (van 8 naar 4 jaar bijvoorbeeld) maar juist een merk als Apple zou enorm gebaat zijn bij een midlife-update (facelift in auto-land) waarbij een aantal semi-ingrijpende veranderingen worden toegepast op een basis-ontwerp. Zo blijven de kosten relatief laag (t.o.v. steeds een volledig nieuw ontwerp uitbrengen) maar blijf je toch relevant in de markt. Ook de herkenbaarheid, waar merken als Apple of VAG zo op teren, komt niet in het geding op die manier.

Die prijsverhoging begrijp ik ook niet, juist door bovenstaande. Prima dat grondstoffen en transport duurder zijn geworden maar Apple gaat ook al niet mee met basis-specs (verhoog dan tenminste de SSD ofzo) en 170 euro... ik vind daar wat van. Ze blijven maar uitmelken voor mijn gevoel.

Zakelijk raad ik mijn klanten, die een Mac willen, ook gewoon M1-Pro modellen aan en wacht de vernieuwde Air nog even af. Leuke ultrawide met ingebouwde USB-C dock erbij en je hebt een volledige werkplek :)
In een aantal gevallen vind ik het prima om een premium te betalen voor Apple producten maar in dit geval vind ik het toch echt te duur voor de geboden meerwaarde.
Ten aanzien van intern geheugen, het is prijzig. Maar niet 1 op 1 te vergelijken met Windows laptops.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.