ATi Radeon Xpress 200: Grafische snelweg voor AMD

ATi heeft vandaag de Radeon Xpress 200 serie van chipsets aangekondigd. Deze chipsets zijn bedoeld voor het AMD64-platform en bestaan uit de Xpress 200 met ingebouwde GPU (RS480) en de Xpress 200P zonder ingebouwde GPU (RX480). Beiden zijn uitgerust met 22 PCI Express-lanes. Twee van deze lanes worden gebruikt om te communiceren met de SB400-southbridge. Vier andere lanes zullen over het algemeen gebruikt worden voor het implementeren van vier afzonderlijke PCI Express x1-sloten. De overige zestien kunnen gebruikt worden om een x16-slot of twee x8-sloten op een moederbord onder te brengen. Dit laatste met het oog op SLI.

ATi Radeon Xpress 200-logo

*Integrated Graphics Processor

De IGP is gebaseerd op de RV370-core die ook op de Radeon X300 te vinden is. Er is echter wel flink door ATi in deze core gesneden, want van de vier pipelines van de RV370 zijn er nog maar twee over in de Radeon Xpress 200. De GPU is uitgerust met een technologie die ATi HyperMemory heeft gedoopt. Deze technologie maakt het mogelijk om óf het systeemgeheugen te gebruiken als framebuffer, óf gebruikt te maken van een eigen framebuffer óf een combinatie van beiden. Het geheugen voor deze buffer kan geplaatst worden in een speciaal slot, SidePort genaamd. Een andere feature van de IGP is SurroundView. Dit maakt het mogelijk om de IGP te gebruiken in combinatie met een grafische kaart om zo meerdere monitors tegelijkertijd aan te sturen. Hiermee verwezenlijkt ATi dus iets dat gebruikers van nVidia's nForce-chipsets zich altijd hebben afgevraagd: "Waarom kan ik de IGP niet gebruiken in combinatie met een normale grafische kaart?".

*SB400-southbridge

De bijbehorende southbridge heeft acht USB2.0-poorten, achtkanaals geluid, heeft vier SATA-poorten en twee PATA-poorten. De SATA- en PATA-poorten hebben ondersteuning voor RAID 0+1. Net als bij de nForce3 en nForce4 kunnen zowel SATA- als PATA-schijven hiervoor in een mix gebruikt worden. Begin volgend jaar komt ATi met de opvolger van deze chipset, de SB450. Deze heeft als extra, ondersteuning voor de nieuwe Azalia-standaard voor geluid. Deze standaard is door Intel samen met Dolby Studios ontwikkeld en biedt onder andere ondersteuning voor 8-kanaals geluid.

ATi Radeon Xpress 200-chipset voorstelling

*De eerste testen

AnandTech heeft een referentie moederbord van ATi getest waarop de Radeon Xpress 200-chipset zit. Dit moederbord, Bullhead genaamd, is erg compleet uitgerust en heeft een goede indeling. Ook blijkt het moederbord een goede overklokker. AnandTech stelt dan ook dat moederbordfabrikanten er goed aan doen om niet veel van dit referentieontwerp af te wijken. Na een inleiding over de chipset zelf, krijgt het bord een flink aantal benchmarks voor zijn kiezen. Hierbij wordt niet alleen de snelheid van de chipset in combinatie met verschillende grafische kaarten getest, maar ook de snelheid van de ingebouwde GPU.

Als eerste wordt de snelheid van de Bullhead vergeleken met een nForce3-moederbord, de MSI K8N Neo2. Uit de benchmarks blijkt dat de performance nagenoeg gelijk is. Als de Xpress 200 wordt vergeleken met de nForce4 dan is de Xpress 200 over het algemeen iets sneller. Er moet wel worden opgemerkt dat er bij beide testen gebruik werd gemaakt van een ATi Radeon X800 grafische kaart. Daarom werd het vergelijk met de nForce4 nog eens door AnandTech overgedaan, maar dan met een GeForce 6800 Ultra. Ook hier zijn beide chipsets erg aan elkaar gewaagd, met een verwaarloosbaar voordeel voor de nForce4.

Hierna wordt de snelheid van de Bullhead vergeleken in een flink aantal benchmarks met het nForce4 referentie moederbord en een moederbord met de Intel 925X-chipset. Hierbij werden de Athlon FX-55 en de Pentium 4 560 (3,6GHz) gebruikt als processors. Het Bullhead-moederbord wordt hierbij twee keer getest, een keer met een GeForce 6800 Ultra en een keer met een Radeon X800. Hierbij valt op dat bij normale office applicaties de nForce4 een stuk sneller is, waarschijnlijk door de betere IDE-drivers van de nForce4. Bij het spelen van spellen is het de ene keer de Radeon Xpress 200 en de andere keer de nForce4 die er met de kroon vandoor gaat. In SPECViewperf 7.1 zijn beide chipsets ook erg aan elkaar gewaagd. Wat echter opvalt, is het enorme verschil in performance tussen de Radeon X800 en de GeForce 6800 Ultra. In sommige onderdelen van SPECViewperf is de X800 veel sneller dan de 6800 Ultra en in andere is het de 6800 Ultra die veel sneller is. Zoals was te verwachten is de snelheid van de geïntegreerde grafische processor niet iets om over naar huis te schrijven. De Radeon X300 doet het onder alle omstandigheden een stuk beter. Toch zijn sommige spellen nog redelijk goed te spelen. Ten opzichte van de i915G is de performance erg goed.

De conclusie van AnandTech is erg positief. ATi heeft volgens de site met de Radeon Xpress 200 een hele mooie chipset op de markt gezet die de concurrentie met VIA en nVidia zonder problemen kan aangaan. Als AnandTech nu zou moeten kiezen voor een moederbord voor een Athlon 64-processor, zou het zeer zeker voor een Radeon Xpress 200-moederbord kiezen. Deze moederborden zullen binnen een paar weken in de winkels moeten liggen, want de RX480 is al onderweg naar de moederbordfabrikanten. Volgens AnandTech is MSI zelfs al begonnen met het leveren van OEM-moederborden.

Bullhead ATi Radeon Xpress 200-moederbord

Door Ralph Smeets

Nieuwsposter

08-11-2004 • 23:11

58

Bron: ATi

Lees meer

The Inquirer over de nForce4-chipset
The Inquirer over de nForce4-chipset Nieuws van 18 oktober 2004
Levering nForce4-chipsets gestart
Levering nForce4-chipsets gestart Nieuws van 18 september 2004

Reacties (58)

58
58
38
9
1
9
Wijzig sortering
Het zal vast een hele domme vraag zijn, maar wat is dat voor aansluiting helemaal linksbovenaan? Het is geen pci-express of gewoon pci :?
CNR geloof ik, maar vraag me niet waar het ookalweer voor was :P
Yep; CNR-slot = communication and networking riser slot. Verzinsel van Intel dat niet zo aan lijkt te slaan? Kunt er o.a. audio signalen aftappen.
Voor Wifi kaartjes enzo toch?

Trouwens, er staat in het artikel dat de gpu een eigen 'geheugenslot' zou krijgen, maar ik kan hem niet ontdekken op de foto... Is dit de versie zonder IGP?
De IGP is gebaseerd op de RV370-core .......
Het geheugen voor deze buffer kan geplaatst worden in een speciaal slot, SidePort genaamd.

Het gaat dan over de RS480, dit mobo heeft een RX480 chip, lijkt me onlogisch een geheugenslot te plaatsen voor een GPU die niet in de chipset zit toch? :D
De overige zestien (PCI-E lanes) kunnen gebruikt worden om een x16-slot of twee x8-sloten op een moederbord onder te brengen. Dit laatste met het oog op SLI.
Wel vreemd dat als je een reference-bord naar een reviewer stuurt, dat er dan dat ene x16-slot op zit in plaats van twee x8-slots.
Er zijn nog helemaal geen videokaarten die met x16 het onderste uit de kan kunnen halen, terwijl er een hoop mensen benieuwd zijn naar de resltaten van een SLI-opstelling in twee x8-slots.
Maar het feit dat je twee videokaarten aan kan sluiten, betekend nog niet dat je SLI hebt. Daarvoor moet je weer een aparte chip hebben die de beeldschermruimte verdeeld, en ook de beelden weer samenvoegt. Dat heeft ATi volgens mij nog niet...
Maar die 'chip' zit toch op een SLI videokaart? Dus je zou denken dat je inderdaad 2 nVidia SLI kaarten op zo'n bord zou kunnen plaatsen. Maar waarschijnlijk is dit marketingtechnisch dan heel nadelig voor ATi, die natuurlijk zelf ook een videokaart bouwer is, en hebben ze het daarom niet mogelijk gemaakt. (totdat ze zelf een SLI kaart hebben).
SLI wordt mogelijk gemaakt door de SLI bridgeconnector. Voor zover ik weet is de planning dat die door moederbord fabrikanten gaat worden meegeleverd en niet met videokaarten. Dus waarschijnlijk draait het er op uit dat je een nForce4 based mobo moet kopen waar je dan een SLI connector bij krijgt.

ATi zal zijn mobo's echter zo gaan instellen dat het wel mogelijk is om SLI van de concurrent te draaien. Hoe men aan de SLI connector komt van nVidia moet de consument zelf weten.

En ik denk dat ATi zit te wachten op de volgende generatie voordat ze met een SLI ondersteunend moederbord komen. Dan zou ATI zelf hun eigen Multi Rendering systeem hebben moeten draaien. Hier is namelijk geen externe connector nodig die de twee kaarten verbind. Deze connector zit dan al in het moederbord geintegreerd. Dus ATi kaarten kunnen dan via het moederbord zelf in Multi Rendering werken, terwijl nVidia kaarten via de externe SLI bridgechip aan het werk gaan.
SLI heeft alleen Nvidia, en dus zal Ati liever niet 2 keer een 8x slot erop zetten. Omdat ze daarmee zorgen dat de kopers waarschijnlijk een Nvidia kaart kopen met SLI, en dat hebben ze liever niet :) ze stoppen er dus liever een 16x slot op
Als er degelijke prestaties geleverd worden en de chipset genoeg ruimte laat voor overclocking, zullen moederborden met deze chipset als zoete tweakbroodjes over de plank gaan. De prestaties zullen misschien nog omhoog geschroefd worden met nieuwe drivers en BIOS-releases.
Legt ATi na de GPU-markt nu ook het vuur aan de schenen van nVidia op de chipset-markt?
Wat gaan die dingen kosten?
Er stond laatst dat ze voor de helft van de prijs van een nforce4 de deur uit gaan? is dit zo of zijn er nog geen prijzen?

Is er veel verschil in prijs tussen de ingebouwde GPU (RS480) en de Xpress 200P zonder ingebouwde GPU (RX480)?
Anoniem: 80812 8 november 2004 23:15
En weer zie ik daar zo'n klein lastig, waarschijnlijk lawaaierig, fannetje op het mobo zitten :(
Als daar een grote heatsink had gezeten zit je misshcien weer te prullen met je vga cooling!
Ik snap het ook niet, op mijn A7N8X zit gewoon een wat groter blok, en dat gaat lekker passief :)
Waarom kan dat nu opeens niet meer? :?
Omdat de Express 200 nu eenmaal veel meer voor zijn kiezen krijgt & daardoor een stuk warmer wordt.
Tja... waarom kunnen we CPU's niet meer passief koelen he?(niet op een normale manier dan) Beetje stomme vraag dacht ik zo.

p.s: met normaal bedoel ik dus gewoon een koelblok. Geen gedoe met heatpipes of weetikveelwat.
Dit kan ook te maken hebben omdat er een IGP bij zit. Misschien dat de Xpress200P hier geen last van zal hebben. En dus ook minder warm zal worden omdat die het grapische gedeelte aan een videokaart overlaat.
Dit is dan ook maar het ATi referentie bord... kan best zijn dat latere mobo makers er wel een passive koeling opmaken. En we zijn zelf ook niet voor niets tweakers he :Y)
Dan plaats je daar toch een Zalmann Passieve Koeling op..


eitje... om te plaatsen, en ziet er ook nog lief uit :)
Anoniem: 72943 9 november 2004 01:25
Waarom denk ik toch altijd AMD+ATI vs INTEL+NVIDIA?
Alweer blijkt dit vermoeden bevestigd!
nvidia heeft geen chipset voor intel hoor...
Waarom jij dat denkt kan ik mij niet voorstellen. Er zijn namelijk helemaal geen redenen voor.

Als je de verschillende benchmarks de laatste jaren bekijkt, dan lijkt ATI het juist wat beter te doen met een Intel cpu.
ATI heeft ook een goede samenwerking met Intel, waardoor zij wel Intel bordjes mogen maken itt Nvidia.

En nu gaan ze deze chipset dus gebruiken voor zowel AMD als Intel cpus.

Ik zie niet hoe jouw vermoeden bevestigt wordt?
Anoniem: 76062 8 november 2004 23:42
dacht dat ATI dit ook van plan was voor de Intel Based boarden ... denk dat ze dat nu wel kunnen vergeten :7
nee hoor die komen er ook nog.
ATI heeft namelijk in tegenstelling to nvidia wel een licency kunnen krijgen op de p4.
Heeft Nvidia uberhaupt wel een chipset voor de P4 willen maken?
laten we ook hopen dat er goede drivers zullen komen voor andere OS-en zoals Linux en BSD
Ik zou niet te hard hopen. Noem me kortzichtig maar dit is voor mij voorlopig een reden om ATi links te laten liggen. Zorg als fabrikant eerst maar voor goede drivers, de hardware lijkt vanzelf wel goed te komen.
OK, en hoe krijgen we mijn Northbridge waterkoelingsunit op deze "Northbridge" ???

Die zit echt veel te strak langs dat PCI-E slot.
Dit is alleen reference bordje van Ati, denk dat andere mobo bouwers het wel beter zullen doen.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.