Microsoft heeft aangekondigd zich meer op de publieke sector te willen gaan richten. Na de recente aanklachten en boetes die Microsoft opgelegd werden, onder andere door de Europese Unie, wil het bedrijf zijn imago van monopolist bijschaven naar dat van brave burger. In het kader van deze actie heeft Microsoft al zijn regionale en nationale managers opgedragen de contacten met deze overheden te gaan versterken en uit te bouwen. Verder heeft het bedrijf een organisatie in het leven geroepen die zich bezig gaat houden met het aantrekken van overheden als klant en het beïnvloeden van hun aankoopbeslissingen. Om in deze opzet te slagen kondigde Microsoft aan een portaal te willen opzetten voor overheden die technologie uit Redmond willen aanschaffen. Daarnaast heeft het bedrijf ook een akkoord gesloten met Accenture om software en diensten als e-government te gaan aanbieden voor Europese overheden.
Volgens analisten moet Microsoft een volledige ommezwaai maken als het wil vermijden dat Linux steeds verder oprukt bij overheden. Enkel door een imago te creëren van een lokale leverancier die zoveel mogelijk aan de gemeenschap teruggeeft zal het erin slagen zijn marktaandeel te behouden. De overheid is immers in elk land de grootste klant die een bedrijf kan krijgen. Volgens Microsoft zijn overheden niet van zijn software afgestapt ondanks de recente rechtszaken. Het is echter vooral de dreiging van Linux, dat steeds achter de deur klaarstaat om een stukje van de taart te pikken, dat het bedrijf doet beseffen dat zijn imago moet veranderen.
Door de omvang van de overheidscontracten zijn reeds enkele gevallen waarin Linux boven Windows verkozen wordt voldoende om de alarmbel te doen luiden. Vooral de openheid die Linux biedt is een bedreiging, zo zegt John Murray, woordvoerder van Microsoft. Volgens hem heeft men geen probleem met Linux als besturingssysteem, maar schuilt het grote gevaar in het beloningsmodel waarbij mensen die een bijdrage leveren aan het open source besturingssysteem daar niet altijd voor vergoed worden. Dit zou de IT-economie na verloop van tijd kunnen ondermijnen, aldus Murray. Onlangs nog haalde Microsoft een SuSE-manager binnen die enkele jaren daarvoor het stadsbestuur van München wist over te halen om Linux te gebruiken. Volgende maand zal het softwarebedrijf tijdens enkele presentaties in het Verenigd Koninkrijk een aantal argumenten die gebruikt worden om Linux te verdedigen onderuit halen en laten zien dat Windows allerlei taken evengoed uit kan voeren.