Uit recent onderzoek van TNO Arbeid blijkt dat: 3,2 miljoen werkenden, dat wil zeggen 40% van de beroepsbevolking, in Nederland RSI-klachten hebben. Ruim 650.000 mensen verzuimen door RSI; dit kost werkgevers jaarlijks € 1,26 miljard aan loonkosten. Als ook rekening wordt gehouden met productiviteitsverlies, medische consumptie en kwaliteitsverlies worden de kosten hoger. TNO brengt de cijfers in het kader van de vierde jaarlijkse Internationale RSI Awareness Day. Op deze dag wordt extra aandacht gevraagd voor de aanpak van RSI. Deze dag is vastgesteld op de laatste dag van februari, de enige 'niet-repetitieve' dag van de kalender.
Gezien de maatschappelijke kosten die ermee gemoeid zijn, pleit TNO Arbeid ervoor RSI te voorkómen en mensen die door RSI verzuimen zo snel mogelijk te reïntegreren. Een reductie van het verzuim met 1 á 2% bespaart een bedrijf met 500 werknemers gemiddeld € 268.000. De goede aanpak van RSI moet volgens TNO Arbeid bestaan uit twee belangrijke componenten:
- Invoeren van oplossingen op de werkvloer op het gebied van ergonomie, organisatie en werkstijl;
- Opzetten van RSI-beleid waardoor structuur in de oplossingen komt en verankering plaats vindt in bedrijfsbeleid.
In het kader van de arboconvenanten hebben diverse brancheorganisaties doelstellingen geformuleerd om de RSI-klachten in vier jaar te verminderen. De investeringen die daarmee gemoeid zijn, zullen naar verwachting na de vier jaar ruimschoots worden terugverdiend. Als voorbeeld zijn hieronder vijf doelstellingen gegeven. TNO Arbeid is betrokken bij drie van deze trajecten. In totaal zijn veertig arboconvenaten afgesloten op de gebieden RSI, fysieke belasting, werkdruk, geluid en toxische stoffen.
![]() | ||||||||
![]() | Branche | RSI-klachten (werknemers) | Reductie target | Investering in aanpak RSI | ![]() | |||
![]() | ||||||||
![]() | Vleessector | ![]() | 67% (18.000) | ![]() | -20% | ![]() | € 2,8 miljoen | ![]() |
![]() | ||||||||
![]() | Uitgeverijen | ![]() | 85% (13.000) | ![]() | -25% | ![]() | € 1,5 miljoen | ![]() |
![]() | ||||||||
![]() | Kappers | ![]() | 49% (18.500) | ![]() | -25% | ![]() | € 11 miljoen | ![]() |
![]() | ||||||||
![]() | Woningcorporaties | ![]() | 31% (7.700) | ![]() | -10% | ![]() | € 2,3 miljoen | ![]() |
![]() | ||||||||
![]() | Architectenbureaus | ![]() | 62% (7.750) | ![]() | -35% | ![]() | € 1,7 miljoen | ![]() |
![]() |
Ook scholieren en studenten behoren serieus tot de risicogroepen volgens dit bericht van de RSI-patiëntenvereniging.
