'Bewegende monitor helpt tegen RSI'

Een bewegend scherm kan helpen om bepaalde RSI-klachten te voorkomen, zo stellen ergonomiedocent Johan Molenbroek en biomechanicus Dirk van Deursen van de Technische Universiteit Delft. Voor hun onderzoek bevestigden zij een adapter achterop een lcd-scherm, waardoor de monitor langzaam op en neer beweegt wanneer de computer aangezet wordt. De Kinetic-xs, zoals deze constructie heet, zorgt dat de monitor bijna twee graden draait met een frequentie van 0,4 Hertz. De Kinetic-xs werd vorige maand op tien proefpersonen getest door hen een kwartier met een gewone monitor en een kwartier met dit systeem te laten werken. Tijdens de proef wisten zij niet met welk scherm ze aan het werken waren. De onderzoekers hielden de proefpersonen met ultrasone sensors in de gaten en maten daarbij de bewegingen van de nekwervels. Wanneer gebruik gemaakt wordt van de Kinetic-xs, blijken gebruikers hun hoofd onbewust veel meer te bewegen, wat de gezondheid van de nek, de schouders en het hoofd ten goede zou komen. Om de effecten op de lange termijn te onderzoeken, is Van Deursen nu op zoek naar vrijwilligers voor een grootschalige vervolgproef.

RSI-cartoon

Door Yoeri Lauwers

Eindredacteur

17-03-2006 • 13:08

78

Submitter: Vinnieprinnie

Bron: TU Delft

Reacties (78)

Sorteer op:

Weergave:

Krijg je dan niet last van evenwichtstoornissen als je de hele tijd op zo'n bewegend scherm concentreert?
Beter lezen, je concentreert je dus niet de hele tijd op het bewegen. De beweging is niet zo heel groot, dus na een poosje zal het niet meer zo opvallen.
Een aantal jaren geleden kreeg ik plotseling last van het spiertje aan de binnenkant van m'n elleboog. Of het RSI was weet ik niet. Maar nadat ik ben overgestapt naar een trackball(duimbal) van Logitech, was de pijn weg.

Onlangs heb ik nog eens een 'gewone' muis speciaal voor gamers geprobeerd omdat ik veel game. De pijn was meteen terug! Dus probeer een trackball als je veel last heb van RSI-achtige klachten. Het heeft bij mij veel baat gehad.
Yup, om dezelfde reden gebruik ik een tablet. Even heel erg wennen (ik moest de muis zelfs tijdelijk verwijderen van mijn computer zodat ik er niet steeds automatisch naar greep) maar... het is echt veel minder RSI-bevorderend dan een muis.
Ja, maar pas wel op dat je niet over een half jaar een andere vergelijkbare aandoening hebt door veelvuldig gebruik van de trackball!

Een ander product dan een muis is goed, maar juist continu afwisseling tussen muizen, trackballs en tablets en daarnaast een goede zithouding zijn veel en veel belangrijker.
Nu krijg je geen RSI, maar wordt je alleen maar elke dag zeeziek. :)
Een kwartier om zoiets te testen vind ik wel erg weinig. Zoals anderen al zeggen krijg je door zoiets misschien wel op een andere manier ergens last van. Hadden ze als proefpersonen beter kantoormedewerkers kunnen nemen en een hele of halve dag ermee laten werken en ervoor en erna aan wat tests laten meedoen, zodat je meer weet over hoe het nou echt zit.
Wanneer gebruik gemaakt wordt van de Kinetic-xs, blijken gebruikers hun hoofd onbewust veel meer te bewegen, wat de gezondheid van de nek, de schouders en het hoofd ten goede zou komen.

Nu vraag ik me alleen af of je dan niet aan het eind van de dag vermoeider achter je monitor vandaan komt. Ik kan me voorstellen dat het gezonder is maar continu je hoofd bewegen lijkt me ookwel enigzins vermoeiend.

@Morpheus_nl
Goed maar een tennis wedstrijd duurt enkele uren. Die monitor gebruik ik minimaal 9 uur per dag 5 dagen in de week. Das nogal een verschil.
Ik ben liever een beetje moe na een dag werken dan dat ik na enkele jaren werken nekklachten en/of RSI heb.

Je hebt een valid punt, maar de nadelen wegen in mijn ogen niet op tegen de (eventuele) voordelen.
Maakt voor mij niet uit, ik ben altijd moe :P :9 :z
Weet je wat er gebeurt als een gewricht niet gebruikt wordt? Je lichaam zal denken "gewricht xxx wordt niet gebruikt, dus het is nauwelijks nodig". Vervolgens wordt het als het ware verwaarloosd, en niet meer onderhouden. Het zal aftakelen. Fitness (urenlang bewegen) is toch ook juist goed voor je!? :)

Edit: @Morpheus_nl
"waardoor de monitor langzaam op en neer beweegt" -> dus op en neer, niet van links naar rechts ;)
Het gewricht wordt nog vaak genoeg gebruikt op de rest van de dag, daar ligt het probleem meestal niet.

Wat wel een probleem is de specieke spieren en pezen die constant in dezelfde houding onder dezelfde spanning zitten: dat is erg onnatuurlijk en lijdt tot alle `RSI' (CANS heet het nu officieel) problemen.

Dus dit bewegen is niet zozeer goed tegen 'vergeten' gewricht dan dat het ontspanning biedt/dwingt.
Nu vraag ik me alleen af of je dan niet aan het eind van de dag vermoeider achter je monitor vandaan komt. Ik kan me voorstellen dat het gezonder is maar continu je hoofd bewegen lijkt me ookwel enigzins vermoeiend.
Als je al moe wordt van je hoofd 2 graden opzij bewegen, raad ik je sterk af om ooit naar een tenniswedstrijd te gaan kijken ;)
wat ik niet snap is dat Resistance Strain Ingury toch echt inhoud dat je de hele dag door de zelfde beweging etc maakt... maar dat doe je dan toch ok steeds? 1 graad links, 1 graad recht.. krijg je straks NEKRSI :Z
je krijgt ook RSI omdat je dezelfde spieren verkrampt om steeds in dezelfde positie te zitten
Het is Repetitive Strain Injury. En 'strain' betekent spanning of belasting. Dat is iets anders dan beweging.
NEKRSI bestaat al. Juist daarom wordt RSI als term niet meer echt gehanteerd, er wordt van alles mee bedoeld wat niet echt duidelijk eruit naar voren komt. Daarom noemen ze dit tegenwoordig CANS: Complaints of Arms, Neck and Shoulders.
RSI wordt ook voor andere zaken 'misbruikt'.
In dit geval voor overbelastingsklachten.

Sterker, de meeste RSI aandoeningen zouden de naam RSI niet eens mogen dragen.
RSI is al een tijd lang een verzamelnaam voor een hele reeks aan klachten. Als het alleen over computeren gaat dan hadden ze het wel Computer Related Injury genoemd ofzo.
Zie ook hier: http://nl.wikipedia.org/wiki/Repetitive_Strain_Injury
Een andere oplossing is een 40 inch monitor een halve meter voor je gezicht. (kost wel iets meer)
valt mee, neem gewoon een projector , monteer op je hoofd, meter vanaf de muur blijven zitten.. dan heb je beide voordelen, het beeld beweegt, en je hoofd moet bewegen om alles te kunnen zien.

een projector op een meter is toch minstens even scherp als een 40" op een halve meter.... :P
Dan krijg je nekklachten van het gewicht van de projector :}
"loop" je dan het beeld niet achterna met je ogen? Als je linksboven in de hoek wilt kijken en je hoofd draait mee kun je elke keer bijstellen :) Dus lijkt me niet echt werken dan... Maar je bent vrij om 't te proberen.
dan beweeg je dus alleen maar meer :D
@fdn: Die trillende muis geeft een signaal wanneer je de muis een tiental seconden niet gebruikt, dit scherm draait gewoon heel langzaam twee graden om zijn as.

Dat lijkt me toch wel een wezenlijk verschil.
niet om zijn as en ook niet heeel langzaam: 0.4hertz, dus heen-en-weer (2+2graden) in 2.5sec; neem zelf je gradenboog erbij).

Met m'n laptop scherm wapperend nu aan ongeveer dat tempo en helling, ik merk niets qua neigen tot bewegen, wel dat ik mijn ogen slecht kan focussen. Zal wel aan mij liggen.
in het kader van hoe bedenk ik een onderzoek waar je subsidie voor krijgt weer een fraai voorbeeld.

Subsidieaanvraag:

een wandelende computer waar je telkens achteraan moet rennen als voorbereiding op de olympische spelen.

Voor vrouwen een bewegende wc pot die bekkeninstabiliteit moet voorkomen..

voeg er zelf wat aan toe en je bent binnen..
Verwijderd @SED17 maart 2006 14:30
Voor mannen

een bewegende wc pot om het concentreren op het plassen te verbeteren
hetgeen gezonder is aan deze monitor is waarschijnlijk juist dat mensen nu hun nek en hoofd niet de hele dag in een stand manouvreren, maar dat hij blijft bewegen. het manouvreren en in 1 positie houden van het hoofd is denk ik niet minder belastend dan met je hoofd draaien.

je verkrampt je nek dus niet in 1 houding, en dat lijkt me wel een voordeel.

al weet ik niet wat het effect is van steeds een andere positie van je beeldscherm als je geconcentreerd bezig bentje zou de neiging kunnen krijgen je monitor steeds recht te zetten bijvoorbeeld.

nog even en je monitor past zich aan je hoofd aan ;-) dat zou pas handig zijn, automatisch de juiste ergonomische hoogte en kijkhoek :*)

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.