Britse artsen waarschuwen voor 'iPod-duim'

Gebruikers van een iPod lopen het risico op blijvend letsel, aldus de British Chiropractic Association (BCA). De besturing door middel van het 'Click Wheel' van de mp3-speler zou tegennatuurlijk zijn en daardoor het duimgewricht te zwaar belasten. Het gevolg van die extra belasting kan zijn dat er een ontsteking ontstaat, oftewel een 'iPod-duim'. De BCA heeft inmiddels al gevallen gezien waarbij het probleem zich heeft uitgebreid naar de elleboog en nek. Maar het kan nog erger: volgens Carl Irwin van de BCA kunnen problemen met de duim leiden tot complicaties in het hele lichaam.

Irwin heeft in zijn eigen praktijk nog maar met enkele gevallen te maken gekregen, maar verwacht dat het komend halfjaar het aantal mensen met RSI-symptomen als gevolg van het gebruik van een iPod drastisch zal toenemen. Irwin maakt zich daarbij vooral zorgen over de jeugd die vaak veel langer achter elkaar een mp3-speler gebruikt; kinderen hebben bovendien gewrichten die nog niet volgroeid zijn. Om RSI te voorkomen kan men de iPod het beste in de ene hand vasthouden (met de pols daarbij recht vooruit) om het apparaat met de wijsvinger van de andere hand te bedienen. Ook wordt aangeraden zoveel mogelijk gebruik te maken van afspeellijsten en niet steeds individuele nummers uit te zoeken. Natuurlijk kan men de iPod ook gewoon in de 'Shuffle mode' zetten.

Gespalkte RSI-duim

Door Caroline Schröder

13-11-2005 • 13:36

66

Submitter: gielius

Bron: This is London

Reacties (66)

66
66
38
18
1
15
Wijzig sortering
Blijkbaar weet zo'n dokter niet hoe een iPod werkt of wat het doet. De iPod is geen PSP waar je uren aan een stuk op ligt die spelen. Je gebruikt dat scroll wheel misschien maar een paar minuten per dag, de rest van de tijd steekt de iPod in je zak.
Ik ben benieuwd wat Apple als oplossing aandraagt. Apple is bijna altijd wel met een of andere oplossing op de proppen gekomen (zoals de hoesjes om krasjes op de nano en nieuwe video ipod te voorkomen.
En een battery FAQ en een wat soepelere reparatie beleit om de pijn van de slechte korte levensduur van de batterijen wat te verlichten.

Voor dit probleem zouden ze eigenlijk de hele bediening van de ipod om moeten gooien. En het clickwheel is juist iets waardoor mensen hem zo makkelijk te bedienen vinden.

edit:

Maar aan de andere kant is _elke_ herhaaldelijke beweging slecht voor je gewrichten (Repetetive strain injury) en zou het urenlang achterelkaar zappen met een afstandsbediening ook slecht zijn.

We shall see...
Anoniem: 149405 @Leon13 november 2005 13:52
Even terzijde: ze gebruiken de beste en duurste batterijen die er verkrijgbaar zijn, maar alle batterijen gaan dood... Al helemaal als het een energievretend apparaat moet voorzien.
Anoniem: 95032 @Leon13 november 2005 17:32
En een battery FAQ en een wat soepelere reparatie beleit om de pijn van de slechte korte levensduur van de batterijen wat te verlichten.
Er was nooit iets mis met de batterijen van de iPod en men heeft dan ook niets gewijzigd aan de iPod. Men heeft idd een FAQ gemaakt om de batterijduur te halen die in de specs staan en om mensen ook uit te leggen hoe zo'n batterij werkt.

Net zoals er niets mis was met de batterijen als de behuizing van de nano is dit weer een zoveelste broodje aap verhaal.

In mijn krant stond een groot artikel op pagina 1 over de krasjes van de nano. je mag eens raden welke foto er bij stond. De foto van de nano die als crash test dummie diende.

Al dit soort negatieve publiciteit wordt volgens mij gesponsord door Creative of iRiver :+
Ik las dit vanochtend op teletext en had gelijk zoiets van "welke andere fabrikant zit hier nu weer achter". Het hele wieltje princiepe zal je echt geen RSI klachten gaan opleveren op je gewricht beschadigen, sorry hoor maar dat geloof ik echt niet.

Volgens mij zit hier weer iets achter en is het alleen maar wat Apple bashen en zwart maken, kan met niet voorstellen dat dit echt zo is, gewoon het gebruik van dit ding kan je dit niet opleveren of je moet elke 5 seconden ofzo van nummer verwisselen maar anders, volgens mij is het BS want hoe vaak blijkt uit onderzoek niet iets en blijkt het later toch ineens weer niet zo te zijn.
maar anders, volgens mij is het BS want hoe vaak blijkt uit onderzoek niet iets en blijkt het later toch ineens weer niet zo te zijn.
Nou? Hoevaak dan? En op basis waarvan denk je dat hier iets achter zit?

"Owneej, negatief nieuws over apple, dat móet wel applebashen zijn!"...fanboy..... |:(

Je kunt het wel drogredenen gaan neertikken, maar RSI kan bij vanalles zijn.. elke 5 minuten in je neus peuten bevobbelt...dus ook van elke 5 minuten een neiwu nummer op zoeken. Dat de een hier vatbaarder voor is dan de ander of andere taken uitvoerd die ook de duim belasten doet niet af aan het feit dat overtollige gebruik van dat klikwiel RSI kán veroozaken. Alles kan RSI veroorzaken als je het maar vaak genoeg doet...

Dus lees je eerst in voor je blaat, voor je meteen ingraaft in je fanboy fort en gaat schieten....
zodra je klachten hebt ben je te laat...

Ik weet niet wat die mensen dan gedaan hebben die last hebben van hun ipodduim maar zo verschrikkelijke onnatuurlijke beweging is het niet volgens mij.
ff los van de post maar zelf heb ik maar 9 vd 10x het idee dat posts waar dan ook dus ook tweakers dat je ze zeker met een korreltje zout moet nemen. je moet uitermate objectief zoiets gaan lezen en met een gezond verstand oordelen/redeneren over wat er gepost is. Tevens ook zeker in acht nemen wie er baat heeft als een post ergens over gaat en van wie de post komt.
als iemand zou posten "iedere 5 minuten kan volgens het BCA leiden tot RSI" moet je jezelf misschien toch eens afvragen welke malloot zit iedere 5 minuten aan zijn neus en ten tweede als dit al tot RSI zou leiden hoe zit het dan met bv wat hier al herhaaldelijk wordt aangemerkt bv je gsm of afstandsbediening van je tv.
ik denk dat je op deze post je dan eigenlijk ook niet veel anders hoeft af te vragen dan van wie komt de post en wie verdient hier dan ook nog eens centjes aan.
Tja, daar zeg je wat. Als iedereen het door jouw aangevoerde stappenplan zou uitvoeren, zal het slecht met de economie vergaan :P
@sgreehder:

Niet perse slecht! Het zou zelfs veel beter kunnen gaan als we n4m's stappenplan zouden volgen. In dat geval wordt er iets beter nagedacht voor er actie wordt ondernomen waardoor de diverse economisch schadelijke acties, zoals aanklagen voor de meest onzinnige dingen of softwarepatenten, niet worden uitgevoerd en dat komt toch echt de economie ten goede lijkt mij! :z
Wat dacht je van een SMS duim dan?

Leuk bedacht, maar af en toe even een nummertje wisselen is iets anders dan hele dagen achter de computer om RSI te krijgen. Hoeveel moet je wel niet zitten draaien aan dat wieltje om er last van te krijgen dan? :?
draai eens een paar rondjes met je duim! Dat gaat echt niet lekker soepel!

ergonomie van de ipod is dus behoorlijk slecht te noemen...

Nu maar wachten op de miljarden claims van 'gebruikers'
Of het lekker soepel gaat is één ding, maar dat heeft niets te maken met of je er RSI van krijgt. Spierpijn is niet hetzelfde als RSI en na een paar jaar IPod heb ik zelfs nog nooit spierpijn gehad van het draaien aan dat wieltje.

Repetitive Strain Injury. Repetitive wil zeggen dat je het heel lang en vaak achter elkaar moet doen, en daar is bij een IPod geen sprake van. Hooguit zul je elke 3 minuten (na elk nummer) even door al je albums en artiesten bladeren en dat is dan al met een factor XX overdreven, want in de praktijk gebeurt dat bijna niet. Tussen die 3 minuten heb je je duim al lang weer in een groot aantal andere posities gehad en kun je dus geen RSI oplopen.

Als je hier RSI van krijgt, dan is er echt iets anders mis met je lichaam.
In de winkel een keer een ipod vastgehouden. Ik gebruikte automatisch al m'n wijsvinger om 'm te bedienen. Een duim daarvoor gebruiken is gewoon tegennatuurlijk. Volgens mij is het tegenwoordig de cultuur om alles met 1 hand te bedienen (ipod, telefoon etc) maar ik doe daar wijselijk niet aan mee. SMS'en met 2 duimen gaat ook veel sneller. En typen doe je ook met meer dan 2 vingers.
Dit soort berichten werkt ook als een 'self fullfilling prophecy', want mensen die last hebben van hun duim en een ipod bezitten, zullen nu sneller geneigd zijn om de klachten aan die ipod toe te dichten.
Het is geen 'self fullfilling prophecy' als de klachten al zichtbaar waren voor deze bekendmaking.
Zo als ik dit artikel lees, is dat zo.

@Bazilfunk: idem dito
En als je zo lang naar muziek luistert via oordopjes en je die te hard hebt staan is dat ook niet goed voor je oren natuurlijk.

Alles met mate.

Alleen denk ik dat de beste man aan het overdrijven is. Elk geval is er een teveel natuurlijk. Maar de iPod is er al een tijdje en als het schrikbarend zou zijn waren er al veel meer gevallen bekend. Denk gewoon dat de ruchtbaarheid hier groter is omdat het goed bij de iPod hype past.
Hoe vaak en hoe lang moet je continu je wieltje draaien om een 'iPod-druim' te ontwikkelen? Zelfs de meest fanatieke iPod-gebruiker zal maar een paar minuten dagelijks voor elkaar krijgen, en dan zitten daar ook nog 'ns langdurige pauzes tussen omdat je dan naar muziek zit te luisteren.

Vergelijk dat maar 'ns met een muis die je dag-in, dag-uit, continu op en neer zit te schuiven, en je moet tot de conclusie komen dat de iPod-duim een domme hoax is. Als je van een paar minuten klikken en schuiven al last kunt krijgen, dan kun je van elke handeling waarbij je een lichaamsdeel langer dan 60 seconden in beweging zet een nare kwaal overhouden. |:(
Anoniem: 149405 13 november 2005 13:53
Met spelletjes op de iPod gebruik je de duim wel intensief... Maar wie doet dat dan de hele dag lang... Ik heb er zelf ook 1 en als ik eventueel zou merken dat ik pijn krijg in m'n duim ben ik heus wel zo slim om een andere vinger te gaan gebruiken... Maarja bij typen gebruik je alle vingers (behalve de duim) weer intensief... 't Is gewoon mierenneukerij dus :).
Anoniem: 159710 13 november 2005 14:04
Ach het zal allemaal wel mee vallen.., je merkt vanzelf toch wel wanneer je klachten krijgt?!

Met m'n muis bijvoorbeeld, ik computer iets van 12 uur per dag, en nooit last van arm/muis arm klachten. Een zogenaamde 'Speciaal ontworpen muismat' met een soort 'bobbel' er voor zou er 'tegen' moeten zijn maar ik vind dat juist frustrerend/krijg klachten! De 'speciale' muismat lijkt 't alleen maar erger te maken.

Anyway misschien maakt 't wel een beetje uit hoe je met dit verslavend spul om gaat, maar je merkt vanzelf wel als je klachten krijgt en je kan je houding wat aan passen. (BV: Als ik m'n arm helemaal op m'n bureau kan laten rusten heb ik nooit ergens last van, ik gebruik verder gewoon een normale oldschool muismat'
12 uur per dag? Ik vind het niet gek dat je klachten krijgt van je muismat...
Ik zou je graag over een half jaar nog eens willen spreken. Mark my words...
Anoniem: 158516 @LauPro15 november 2005 12:32
heh, ik denk dat er op deze site héél wat mensen zitten die 12u of meer per dag 'computeren'.

Ik hoor ook bij die categorie, zo'n 10 jaar ondertussen. nog NOOIT last gehad van enige vorm van RSI....
Oke,

dus willen ze straks gaan vertellen dat omdat ik dan iedere dag mijzelf suf zou rukken ik op zijn minst en sticker op mijn plezierstok moet gaan dragen? :9

Ik denk dan ook dat het ofwel een instantie is die de wereld probeert te redden van de zondvloed ofwel een onderwater activiteit is van de iPod antiaanhangbeweging.. :r

wel opmerkelijk dat dit bericht aan mij verschijnt op het moment dat ik een Pod ga kopen (8> zal ik dan toch maar een Packard Hell speler nemen? :9~

Bij de weg.. over Repetitive gesproken.. hun advies: "Rather than choosing songs individually, set up a playlist, or simply put your iPod on shuffle mode so it chooses the music "

Stond dat niet ook al in de handleeiding van die gelikte spelers?

en ja, "thisislondon"... Smog-place-number1 is also London.. do something about that, people !

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.