'Microsoft brengt ook XBOX 360-games naar pc'

Ook XBOX 360-games worden op termijn mogelijk speelbaar op de pc. Dat blijkt uit interne documenten van Microsoft die The Verge heeft ingezien. XBOX liet onlangs al weten dat bepaalde games van de originele XBOX naar de pc komen, maar zei toen niets over XBOX 360-spellen.

Microsoft wil ontwikkelaars hun XBOX 360-games laten uitbrengen voor de pc, schrijft The Verge. Games voor die console kunnen straks draaien op de volgende XBOX-console, 'XBOX-pc's' en handhelds, blijkt uit de uitgelekte documenten.

Het beschikbaar maken van XBOX 360-games voor de pc valt binnen de bredere koers die XBOX wil varen. Het bedrijf bevestigde al dat zijn volgende console, Project Helix, ook gewoon pc-games kan draaien. Door 360-titels naar de pc te brengen, wordt die spelcomputer dus meteen backwards compatible met oudere XBOX-games.

Controle voor de ontwikkelaars

Ontwikkelaars kunnen er zelf voor kiezen om hun 360-games naar de pc te brengen, meldt The Verge. Ze krijgen ook zelf de controle over de verkoopprijs en over eventuele beschikbaarheid via XBOX Game Pass.

De functie wordt naar verwachting tussen 2027 en 2028 geleidelijk uitgerold, blijkt uit de documenten. In oktober komen originele XBOX-games daarnaast 'volledig' beschikbaar. Microsoft zei al dat sommige van die games naar de pc komen, maar dat ging toen om slechts vier spellen.

XBOX Backwards Compatibility voor pc
Microsoft bevestigde onlangs al dat vier originele XBOX-games naar de pc komen. Beeld: Microsoft

Fysieke games omzetten naar digitaal

Verder lijkt XBOX binnenkort meer details te delen over zijn plannen om fysieke games om te zetten naar digitaal. Daarover gingen eerder al geruchten rond.

Gamers kunnen straks hun XBOX-schijfjes omzetten naar een digitale licentie die wordt gekoppeld aan het account van de gebruiker. Als het schijfje later wordt gebruikt door iemand anders, wordt de licentie overgezet naar de nieuwe gebruiker.

Volgens The Verge wilde XBOX deze functie eigenlijk bètatesten in juli, terwijl de functie deze maand algemeen beschikbaar zou komen. De bèta is uitgesteld; het is onduidelijk of de algemene beschikbaarheid nog steeds in augustus moet verschijnen.

Xbox Series S/X. Bron: Microsoft
De huidige XBOX Series X- en S-consoles. Bron: Microsoft

Door Daan van Monsjou

Nieuwsredacteur

03-08-2026 • 19:26

59

Submitter: qbig1970

Lees meer

Reacties (59)

Sorteer op:

Weergave:

Zelf werk ik in de console sector. Het lijkt mij zeer sterk dat ze dit gratis zullen maken, want het kost hun heel veel geld. Niet zozeer de ontwikkeling van een emulator, maar de licentiekosten om titels te mogen emulerrn. De contracten mbt middleware zijn geschreven voor een bepaald platform (x360) en moeten opnieuw onderhandeld worden. Om maar te zwijgen over stemacteurs. Dit is contractueel veelal een nieuwe titel, omdat het op een nieuw platform is ook al is het op een x360 emulator.
Oprechte vraag:

Hoe zit dit dan met PS4 games die speelbaar zijn op een PS5?

Iig juridisch qua licenties (wellicht ook (software-)technisch...?) is PS5 toch ook een ander platform dan PS4?

En/of heeft Sony daar dan op voorhand met de PS4 game uitgevers al over onderhandeld dat de (licentie)afspraken ook gelden voor een toekomstig PS5 platform waarvan op dat moment (bv. in 2015) de specificaties nog niet bekend waren?

Ik ben op zoek naar wat het significante verschil voor MS/Xbox is i.r.t. iets wat Sony bij PS4/PS5 (maar ook Nintendo bij Switch 1 / Switch 2) eigenlijk standaard doet/doen.

Dank alvast voor verder inzicht hier in.
Ik denk dat contracten afgesloten worden voor het Xbox platform, en niet zozeer een specifieke console. (Hetzelfde uiteraard voor andere platformen)

De vraag is of er een Maas kn de wet zit, misschien als de xbox app op Windows juridisch gelijk kan staan aan het xbox platform. Microsoft adverteert al jaren met “this is a xbox” waarop de console zelf, maar ook een tablet of een tv als xbox console gezien kan worden. (En hier in al deze jaren nooit bezwaar gemaakt is)
Of Sony zijn games beschikbaar wil stellen, kan een juridisch ding zijn, maar in sommige gevallen is het ook een financiële strategie. Soms willen ze geen eerdere titels van een franchise makkelijk beschikbaar stellen omdat dit spelers kan wegtrekken van de nieuwste game. Hierdoor kunnen ze inkomsten mislopen.

Een tweede punt is een technisch aspect. PS4 games zijn lastiger te emuleren en kosten wel meer resources van een systeem. Games gemaakt voor Xbox hebben qua code ongeveer dezelfde structuur als games voor PC (even simpel gezegd), hierdoor is een port veel makkelijker te maken. Daarom zijn ook veel games backwards compatible en is de library van Xbox naar mijn mening iets groter dan die van PS.
Het is aan ontwikkelaars om te kiezen of ze de games beschikbaar maken, of met andere woorden; het kost Microsoft geen cent om deze games te publiceren (voorbij wat normale publicatie kost). En wat betreft licenties voor "nieuw platform", dat is doorgaans niet het geval. Geen enkele studio licenseert iemand's stem op basis van de platformen waarop ze de game willen uitbrengen.
Een game waar door de ontwikkelaars al 15 jaar helemaal niks meer op verdiend wordt.
Dan belt er iemand van MS met een leuke aanbieding, als ze die studio al niet eens over hebben genomen.
No brainer als studio, die game was al lang 3x afgeschreven.
Maar hoeveel studios heeft Microsoft ondertussen wel niet opgekocht en met hen dus ook de rechten op de games
Heel interessant, ben altijd al benieuwd geweest naar hoe dit werkt. Is het niet zo dat ze handelen met de maker van de game en that's it? Stemacteurs... heel interessant. Moet dat ook apart allemaal?
Het zal idd door het nieuwere platform komen want ik zou anders niet denken dat ze dus dit gaan doen men zou met steam ook games van de pc op deze opkomende console kunnen spelen aldus een post eerder de regie hierzo gepasseert
Oftewel microsoft neemt gewoon afscheid nemen van het XBOX platform, en alles wordt overgezet naar PC.

Bijzonder exit strategie wel en leuk om te volgen hoe dit eindigt moet ik zeggen.
Géén exit, maar samenvoeging. Project Helix wordt volgens de geruchten meer een soort PC (wat de huidige generatie consoles ook al een beetje zijn). MS zet dus meer daar op in, dat games dus op PC of de nieuwe console gespeeld kunnen worden.

[Reactie gewijzigd door CH4OS op 3 augustus 2026 20:15]

Ja het is net waar je de klemtoon legt. En misschien is het inderdaad ook wel meer een samenvoeging inderdaad.

Maar ik zie dat Helix zelf niet meer als xbox, maar gewoon een pc.

Daarom is het voor mij gevoelsmatig meer einde Xbox
Een console is altijd een pc geweest enkel met een ander software laagje.
Tuurlijk, maar in de volksmond zijn het wel twee hele verschillende dingen.

Een iPad is ook gewoon een tablet, maar iedereen noemt het een iPad. Terwijl een Android tablet, gewoon een tablet wordt genoemd.

Alleen wat verschil gaat denk ik straks steeds verder vervagen als Microsoft stopt met het Xbox only platform, maar alles naar de PC gaat brengen
Nouja, ze willen het gewoon meer samentrekken met Windows, want dat is waar ze het meeste aan verdienen en waar ze gewoon nog steeds absolute dominantie hebben.

Het is nu ook duidelijk dat de Windows gasten het nu voor het zeggen hebben over de Xbox Afdeling, want Xbox z'n eigen gang laten gaan heeft duidelijk disastreus gewerkt voor de winst
Microsoft verdient al heel lang niet meer het meeste aan Windows. In 2026 kwam 5% van de winst uit de verkoop van Windows.
Is dit bij Xbox niet altijd zo een beetje geweest.

Deze gebruikt toch Direct X (of toch een aan gepaste versie)
Ja, directx, de kernel en een deel van de rest van windows, maar wel enorm uitgekleed.

Daar lijkt hem komende generatie de crux te gaan zitten: Xbox wordt meer open, waardoor steam bijvoorbeeld zou moeten kunnen draaien.
En wat is het verschil tussen de huidige XBOX en een PC? Dat is puur het OS dat er op draait. Ik zie niet in waarom dit in de toekomst zou veranderen.
Dat de huidige xbox echt een gesloten ecosysteem is? Je xbox game doet het 9 van de 10x niet op pc en moet je een copy van de game kopen voor de pc.

Het lijkt mij straks dat de Xbox game gewoon verdwijnt en dat je als het ware gewoon pc games koopt voor de helix? Dus dat de Xbox only games verdwijnen?

[Reactie gewijzigd door Mooraalkikker op 3 augustus 2026 22:44]

Dat is Games for Windows, of de Windows Store, of Xbox voor pc dus ook.

Puur definitieneuken natuurlijk, maar dat is ook precies waar het bij zulke zaken om gaat. En Microsoft heeft er tussen de regels door dus ook wel hard op ingezet meer gesloten te worden. Hun platforms zijn nu nog een gesloten stuk op een groter, weliswaar nog open platform. Maar ik zie ze er voor aan dat ze alles onder de noemer Xbox brengen en het als platform onder Windows gaan zien.

En als je er over nadenkt, Steam, GoG en EGS zijn ook meer dan een winkel. Dat worden vaak ook platforms genoemd, geheel met eigen logo in de reclamespots naast die van Sony, Xbox en Nintendo.
Dat is Games for Windows, of de Windows Store, of Xbox voor pc dus ook.

Puur definitieneuken natuurlijk, maar dat is ook precies waar het bij zulke zaken om gaat.
Ik was dom genoeg om games voor Games for Windows Live te kopen. Die games doen het inmiddels niet meer en naar mijn geld kon ik fluiten. Voor mij geen Microsoft games op PC meer. Ondertussen doen mijn 20+ jaar oude Steam games het nog prima, tegenwoordig zelfs op Linux. Ik ben nu dus helemaal weg bij Microsoft. Een ezel als ik stoot zich geen 5tig keer aan dezelfde steen :P

Als ik lees hoe Microsoft met gehackte accounts omgaat zou ik daar echt geen geld meer durven uitgeven. Als je Minecraft account wordt gehackt ben je al je Xbox aankopen kwijt, is je One Drive weg en kun je niet meer op je lokale Windows computer inloggen en wat je dan nog meer hebt bij ze. Onderstaande kreeg na veel ophef op social media zijn account weer terug. Maar wat als je niet genoeg aandacht weet te krijgen?
Microsoft Deletes User's 25-Year-Old Account With Thousands Spent on Games and His Son's Baby Pictures After It Was Hacked
Ik vind iets wat op Windows draait wel een stuk minder gesloten. Je kan de games uiteindelijk op zoveel verschillende configuraties spelen? Je kan zelf een pc bouwen bijvoorbeeld en het zo duur maken als jezelf wil.

Bij het xbox systeem van nu ben je gewoon overgeleverd aan de grillen van Microsoft en moet je een apparaat van hun kopen om heel je libary op te kunnen spelen.

Als je straks met Helix gewoon pc games koopt, kan je games op al je Windows based devices spelen. Dat is nu wel anders met de Xbox store op de Xbox.

Ik zie ze niet snel Windows gesloten maken, want dat opent de deuren voor Linux. Als ik straks alleen nog maar pc games kan spelen op Windows dat bij wijze van spreken alleen vanuit het Xbox platform kan worden gestart, dan ben ik weg. Of bedoelde je het niet zo?
Ik denk dat dit juist eerder het startsein is voor Microsoft om juist qua games Windows en Xbox meer te verweven tot een gesloten platform. Vroeger installeerde je games via een cd en losse code, zonder launcher, niks. Dat is al aardig veranderd. Nu wordt sowieso eerst de store geladen, dat is men al gewend.

Microsoft is al erg bezig geweest z’n eigen store en apps te pushen. Zeker met Windows 11 zag je dat keer op keer surft geprobeerd opdringeriger te worden. Volledig gesloten zie ik Windows ook niet worden, maar ik zie ze er wel voor aan hun gaming en Xbox gedeelte hier binnen nog verder te profileren en af te sluiten van de rest. Dat is nodig ook, als men het merk niet wil doen verwateren en Steam wil beconcurreren.
Maar wat is dan concreet het verschil met nu? Nu kan je toch ook games kopen in de Microsoft store en vanuit daar installeren en opstarten?
Ik denk dat ze des te meer Xbox een identiteit willen geven op de PC. En dit integreren (lees: opdringen) in Windows.

Ik heb er nu, als pc gamer, hooguit een neongroen beeld bij en de herinneringen aan zaken als opgedrongen game bars en advertenties in het start menu. Ik gok dat dat slechts een voorbode was.

Ik zou MS er best voor aan zien ook gewoon een dual boot optie te bieden dat zodra je inlogt, je in een Xbox exclusieve omgeving, al dan niet “big picture” style, terecht komt. Iets wat natuurlijk dan weer wel goed zou aansluiten op de consoleficatie van de PC.

Dus op zich denk ik niet dat Microsoft zo dom is het kind met het badwater weg te gooien. Maar de PC juist als kans ziet terrein te winnen omdat een ieder daar naar eigen budget op in kan stappen, aangevuld dus met eventueel een standaardconfiguratie, al dan niet geproduceerd door derden. De verwatering tussen console en PC weer Valve immers succesvol te omarmen, waarom zou Microsoft dat onder z’n Xbox vlag niet doen?
En wat is het verschil tussen de huidige XBOX en een PC? Dat is puur het OS dat er op draait.
Dat zelfs niet eens. De Xbox draait al een aangepaste versie van Windows sinds het begin.
waarom ? ze kunnen net als steam een xbox "box" uitbrengen met controller voor aan de tv.
Voor zover mij bekend was/is het Xbox OS gebaseerd op Windows dus vraag ik mij af of dat wel zoveel met zich mee brengt om games voor Xbox geschikt te maken voor de pc. Echt emulatie zal denk ik niet nodig zijn lijkt mij.
360 was power pc. Op huidige xbox wordt 360 geemuleerd op backwards compatible te kunnen spelen. Dus emulatie is zeker nodig. Maar goed die laag op series x zal vrij easy over kunnen naar Windows.
Ik denk dat jullie hier te makkelijk over denken. Het is niet alsof je de CPU ISA emuleert dat je dan meteen een werkende emulator hebt. PowerPC lijkt me zelfs de minste zorg. Ook al was het x86, de CPU moet nog steeds op dezelfde kloksnelheid draaien. Je moet het OS emuleren, het is namelijk geen Windows maar op Windows gebaseerd. En je zit met de rest van de hardware. Met name de GPU lijkt me een grote uitdaging voor moderne consoles.
Games moeten eigenlijk van tevoren hun shaders gecompileerd hebben naar DXIL.
Denk niet dat ik er te makkelijk over denk. Microsoft kondigt het nota bene zelf aan.. De huidige laag die op xbox draait zal dus over te zetten zijn.

Microsoft geeft wel aan dat publishers hun games ervoor moeten aanpassen. Daar zal mogelijk een uitdaging liggen. Maar de huidige gpu in de series is gebaseerd op AMD RDNA 2. Hoewel de chip wel custom is voor de xbox, zal het verschil niet levensgroot zijn (backwards compatibility werkte ook al op de originele one). Succes valt of staat natuurlijk wel met hoeveel games opnieuw uitgebracht gaan worden.
Was dit nieuws niet ook al hier gemeld door Tweakers?
nieuws: Microsoft brengt originele XBOX-games uit voor pc

Mis ik de nieuws meerwaarde?

Ah wacht:
De functie wordt naar verwachting tussen 2027 en 2028 geleidelijk uitgerold, blijkt uit de documenten. In oktober komen originele XBOX-games daarnaast 'volledig' beschikbaar. Microsoft zei al dat sommige van die games naar de pc komen, maar dat ging toen om slechts vier spellen.

[Reactie gewijzigd door NEO256 op 3 augustus 2026 19:56]

Dat gaat over XBOX, dit is een gerucht (vandaar de quotes om de titel) dat óók X360 games (de opvolger) gaan komen.
Hoe zit het met titels die destijds digitaal gekocht zijn voor de Xbox360? Als je hetzelfde account op de Xbox nu als Windows account gebruikt, daar moet toch ook iets mogelijk zijn lijkt me?
Het is nog maar een gerucht, er zijn 0 details of feiten. Mocht het komen zal MS vanzelf aangeven of het onder play anywhere komt of niet. (Zal het enkel verwachten van MS originals niet de 3rd party games)
En dus zal Microsoft de achtervolging in zetten op het spelen in de Xenia emulator?
Leuk om te zien. Het lijkt me wel tof om een retro Xbox library op te bouwen op PC.
Nice and all.. maar kan al emulator gebruiken dus.
Eindelijk Fable 2 op pc zou wel nice zijn! Heb die nog niet eerder kunnen spelen.
Als Project Gotham Racing 4 beschikbaar komt ben ik blij :).

Krijg deze tot nu toe niet soepel draaiend op de emulator.. nu zou ik de xbox 360 weer kunnen aansluiten maar zou geweldig zijn als ie op pc te spelen is!

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn