Ik ben bij een event in Duitsland geweest waar een prototype van hun "auto met zonnepanelen geïntegreerd in hun panelen stond."
https://ir.sonomotors.com/news-releases/news-release-details/sono-hits-road-confirmed-trade-show-appearances-across-europe
Dit was een ver gevorderd productie test exemplaar, verder;
YouTube: Sono Motors Sion | Fully Charged
Hier is een rijdend examplaar ge-reviewed 7 jaar geleden.
Ze hadden VEEL problemen met het vervaardigen van zonne panelen in hun body panels.
Certificering was een hel.
Veel van hun beloftes zoals een biologisch eco friendly filter bleken niet mogelijk te zijn, wat afbreuk deed aan veel van wat ze probeerde voor elkaar te krijgen.
Charge up en charge BACK, zodat je aan je huis kunt leveren was op dat moment (midden in Corona) werkend en actief, maar certificering liep nog vast bij de TUF vertelde de ingenieur me.
Ze hadden met die auto bijna alles gemaakt van vrij beschikbare open market parts zoals een Bosch brushles motor, normale common: velgen, rotors, ophanging, lagers, rem inrichting.
Open plan elektrische en mechanische bouwtekeningen, zodat je als eigenaar "alles zelf kunt doen" wat je wilt met de auto na verkoopt. Zoals reparaties, retrofitting, ombouwen, upgraden, etc.
Hun relatief nieuwe innovatieve ideeën, hebben het nooit naar de markt gehaald, omdat ze nooit bij production ready versies zijn gekomen.
Hier nog een document van 2022 over dit voertuig en hun activiteiten;
https://ir.sonomotors.com/node/7241/pdf
Verder was het ding gewoon nooit S3XY (pun intended), ze wilde proberen en practische open source (bring your own parts) auto maken die ecologisch verantwoord is, onderhoudbaar en economisch verantwoord. Niet super snel, niet luxe, niet hyper modern. Gewoon auto, klaar.
In mijn optiek hadden ze beter after market parts voor bestaande auto's gaan maken, zoal solar dak, kofferbak en motorkap. En dan een white label car helemaal uit te gaan dossen met hun bestaande producten. En DAN een auto te gaan ontwikkelen, met ervaring die je op hebt gedaan met die white label cars die je jaar in naar jaar uit steeds meer eigen maakt.
Ze hebben "Tesla" proberen na te doen, maar dan met allemaal ecologische hoogstaande beloftes, waar SUPER veel R&D voor nodig was vanuit een klein en relatief onervaren team. Het zijn wel hard core techneuten, maar ze missen duidelijk commerciele business know how en wilde te snel naar de markt gaan met dit "gehele idee" in plaats van eerst gewoon wat meer practische demo auto's te maken.
Maak DESNOODS golf karretjes, dan hoef je zoveel niet te ontwikkelen en ga dan per ronde een stap omhoog.
- 1 as aandrijving
- 4 wielaandrijving
- 1 day full solar charge voor 50 km bereik
- 50 KM/H delivery van voor urban area's
- 80 KM/H off road closed roof verhicle
en dan een keer een licht maar groot auto of busjes, met groot bereik, full solar charge, geen luxe, maximaal afstand voor je geld.
Want het laatste wat Sono ook van afhankelijk is goedkopere, maar veel efficiëntere zonne palene.
Op een dak heb je veel oppervlak, overal buiten heb je veel oppervlak.
Op een voertuig zit je met zoveel beperkingen, met hoeken, klein oppervlak etc.
Wellicht hadden ze een onderzoek grand / samenwerking met UT Twente moeten aangaan opzoek naar innovaties rondom "zonne auto's" en dan een paar jaar mee doen met "the solar race" en gewoon ervaring op doen. En weet ik veel, een investering vanuit de Nederlandse overheid te doen om in Nedcar gewoon... wat auto's die niet road legel te maken, bijvoorbeeld voor op Schiphol Airport of voor Vale's op grote auto parkeer plaatsen of andere grote open niet openbare ruimtes. Road legel auto's zijn gewoon super moeilijk om te maken vanaf scratch.
[Reactie gewijzigd door NEO256 op 3 augustus 2026 20:03]