TomTom automatiseert productie digitale kaarten verder en schrapt 500 banen

TomTom zegt een geautomatiseerd platform te hebben ontwikkeld voor het maken van zijn digitale kaarten, waardoor het bedrijf efficiënter en beter kaarten kan maken. 500 banen binnen de Maps-divisie zijn daardoor overbodig geworden en worden geschrapt.

Met het 'geavanceerde, geautomatiseerde mapmaking-platform' zegt TomTom verschillende digitale bronnen te integreren en zo kaarten te ontwikkelen die nieuwere en meer informatie bevatten en een bredere dekking hebben. Het bedrijf geeft niet aan welke extra bronnen nu worden aangesproken, of hoe het geautomatiseerde platform werkt. TomTom zegt met de verbeterde kaarten betere producten te kunnen aanbieden, zowel in de Automotive- als in de Enterprise-onderdelen van het bedrijf.

Het nieuwe platform zorgt er bovendien voor dat het bedrijf efficiënter kan werken. Daardoor en dankzij de verbeterde kaarten verwacht TomTom nu beter te kunnen concurreren met andere kaartleveranciers. Die verbeterde efficiëntie heeft wel tot gevolg dat 500 banen bij de Maps-divisie boventallig zijn geworden en worden geschrapt. Dat komt neer op tien procent van TomToms wereldwijde personeelsaantal. Het persbericht vermeldt niet of er gedwongen ontslagen zullen plaatsvinden.

TomTom gebruikt zijn digitale kaarten voor zijn eigen navigatiesystemen en apps, maar verkoopt ze ook aan externe bedrijven. Zo heeft het bedrijf overeenkomsten met Mercedes, Volkswagen, Ford en Stellantis voor het leveren van kaartendiensten die deze voertuigfabrikanten weer in hun eigen systemen kunnen integreren. Ook Microsoft, Verizon en Uber worden als klanten van het bedrijf genoemd.

Door Hayte Hugo

Redacteur

01-06-2022 • 11:14

137

Reacties (137)

137
136
59
3
0
54
Wijzig sortering
Doorgaans volgen nu de grapjes in de comments over dat TomTom allang failliet had moeten zijn, maar vergeet niet dat ze in diverse sectoren nog een vinger in de pap hebben waaronder:En dat ze bijv. ook bezig zijn met zelfrijdende auto's, het integreren van software voor (o.a. elektrische) auto's met IndiGO etc.

Wellicht een keer leuk om een Tweakers Plus artikel te maken over TomTom? Gezien het toch een bedrijf met Nederlandse roots is.

[Reactie gewijzigd door robcoenen op 22 juli 2024 21:22]

Vergeet niet de mensen die aangegeven dat ze liever een gratis app als Waze gebruiken met ads bij het stilstaan en onduidelijkheid mbt gedeelde data.
Maar deze mensen kennen bijvoorbeeld amiGO niet. Welke ook gratis is en van TomTom.
Ik heb inmiddels 3 fysieke TomTom apparaatjes versleten... nou ja, niet echt, want ze doen het nog prima maar TomTom vindt ze te oud. Als backup gebruikte ik Waze (i.c.m. adblocker) maar nu zit ik dus volledig op Waze. Ik ken AmiGO niet dus ik ga het zeker proberen. Waze is vaag Israëlisch-Google gebeuren waar ik liever verre van blijf, maar ik vond TomTom toch wel erg onsympathiek tegen mij doen ondanks mijn investeringen in het verleden.
Ik heb een topic aangemaakt: [TomTom navigatie apps] - GO / AmiGO / GO Ride waarop de drie verschillende apps (2 gratis, 1 betaald) met elkaar vergeleken worden :)

Wellicht vereenvoudigd het je keuze om evt. te switchen naar TomTom GO of AmiGO.
Zal eens kijken. Een van de mooie opties van Google Maps vind ik nog wel de offline kaarten, wat veel data bespaart natuurlijk.
Kijk ook eens naar OSMAND. Offline navigatie op basis van Open Street Map data, werkt voor de fiets in ieder geval veel beter dan Google. De app geeft de eerste 7 downloads gratis, maar als je weet waar je de Open Street Map kaarten in je telefoon moet zetten kan je ze ook zelf updaten. Ik heb het appje tijdens een actie gekocht voor €3,50 (normaal €7,50 geloof ik) en dan gaan de updates 1 keer per maand automatisch, wel zo makkelijk.

Ik gebruik het veel op de fiets en afwisselend met Sygic in de auto.
Via F-droid heb je legaal gratis onbeperkt kaarten voor OSMAnd.


Nog een paar tips, allen met gratis offline kaarten:
WeGo (vooral handig in de auto, gebruikersinterface veel simpeler dan osmand)
Organic Maps ( ook obv OSM, wat simpeler dan OSMAnd, en privacy minded)
Magic Earth (obv OSM, incl flitsers)
Mapy.cz (handig voor wandelen)

[Reactie gewijzigd door Tweaker626 op 22 juli 2024 21:22]

Mooi overzicht. Toevoeging: Magic Earth is ook 'privacy minded' (staat zelfs expliciet in de app). Draait perfect hier op twee Googleloze Android-telefoons (LineAgeOS en GrapheneOS).
Voor voetganger en fiets navigatie is OSMAND inderdaad heel goed, wellicht de beste. Voor auto navigatie vind ik persoonlijk OSMAND toch echt behoorlijk te kort schieten en zijn er stuk betere alternatieve beschikbaar, al dan niet gratis IMHO.

Persoonlijk gebruik ik (nog steeds) iGO navigatie op Android met eigen theme en instellingen in combinatie met kaarten van TomTom voor auto navigatie. Enige nadeel van iGO is dat de online verkeersinformatie nu niet bepaald het niveau van de online verkeersinformatie van TomTom heeft.

TomTom GO/NDS is ook weinig mis mee maar gebruik nu al zolang iGO dat ik gewend ben dat ik iedere pixel op het scherm kan aanpassen en kan laten doen wat ik wil. Grafisch ziet iGO er "verouderd" uit maar ik vind het zelf prettig en makkelijk om te zien wat er aan de hand is op het scherm.
OSM-AND is inderdaad goed voor wandelen gpx-routes etc, maar ik gebruik voor de auto meer en meer MagicEarth. Gebruikt ook OSM maar doet ook via camera aan rijbaanbewaking en afstandbewaking.
Heb MagicEarth net geïnstalleerd. Ziet er goed uit, ga het eens proberen.
De interface van Magic Earth kan beter, maar ik gebruik ze vooral op plekken waar ik niet gratis kan roamen en/of waar Tomtom geen goede kaarten heeft. Oa in Curaçao heeft Tomtom geen goede kaarten, maar is OSM en dus ME wel goed.

Magic Earth heeft ook Carplay functionaliteit (en vast wel Android Auto), wat een gigantisch voordeel is.
Ook op basis van OSM is Magic Earth. Kaarten onbeperkt te downloaden en ze worden regelmatig ververst. Ik vind de interface een stuk prettiger dan OSMAND.
Dat is wel mogelijk bij de betaalde TomTom GO maar niet bij de gratis AmiGO.

Mijn AmiGO heeft sinds september 2021 (met dagelijks 2x 30 min gebruik) nog geen GB aan data verstookt.
Welke toestellen heb je?
Wat bedoel je precies? Welke TomToms? Daar moet ik even voor gaan graven in de kabelbak in de schuur als je het echt wilt weten, maar ik ga ze niet meer gebruiken nu ik een mooie stellage voor m'n telefoon heb gebouwd in de auto.
Een vriend van mij had dit ook, licentieserver uitgeschakeld dus apparaatje daarna onbruikbaar (meen dat hij 'm gereset had en daardoor contact moest zoeken met de licentieserver).

Hij is daarna voor een illegale versie gegaan (want hij had al betaald). En voor mij was dit de reden dat ik er nooit 1 gekocht heb.

Dat een bedrijf een licentieserver wil gebruiken om illegaal gebruik te voorkomen vind ik prima... maar als je dit dan uitzet voor oudereapparaten, dan vind ik het wel zo netjes om een update aan te bieden waarmee je de licentiecheck eruit halt. Eventueel kun je dit beschikbaar stellen door het email adres en het serienummer te vragen en zo te beperken hoeveel updates uitgegeven worden.
Heb je het nu over TomTom? Want volgens mij doet zelfs de allereerste generatie TomTom Go's het nog tot op de dag van vandaag, Wat TomTom niet meer doet is nieuwe kaarten verkopen voor die oude apparaten.

(Sowieso, hoe zou een oude TomTom contact op kunnen nemen met een licentieserver? Pas vanaf de LIVE series hadden ze modems)
Het ging hierom (bericht van Wouterie):
Ik heb inmiddels 3 fysieke TomTom apparaatjes versleten... nou ja, niet echt, want ze doen het nog prima maar TomTom vindt ze te oud
Deze apparaatjes konden bijgewerkt worden via een pc, dus niet via een ingebouwd modem (en het is heel erg lang geleden). Weet niet meer exact hoe het zat, wel dat het de facto onbruikbaar was geworden terwijl fysiek niks aan het apparaatje mankeerde en 't ook nog maar een paar jaar oud was.
Hier 3 generaties aparaten: generatie 1 (TomTom Go) werkt nog perfect en enkele maanden geleden nog geupdate. Generatie 2 heeft een defecte batterij en TomTom wil die niet meer vervangen, want ze willen die toestellen niet meer ondersteunen. (Officieel omdat het toestel niet compatibel is met de nieuwe kaarten; maar stop dan gewoon met updates en laat me de hardware met de huidige kaart nog gebruiken.) Generatie 3 had ik al gekocht voordat ik van TomTom vernam dat ze gen 2 niet meer wilden herstellen. Maar gen 3 zal de laatste zijn, als het bedrijf zo'n duurzaamheidsbeleid heeft.

(Los daarvan heeft gen 3 geen eigen sim-kaart meer en moet je met USB tethering via je telefoon verkeersinfo etc binnen halen. Dus zonder je gekoppelde telefoon ben je niets. En opde telefoon moet wifi uit staan om USB tethering te laten werken.)
Ik heb wel een redelijk idee hoe haet zat, want ik heb die PC app ontwikkeld. (TomTom HOME). En die is best wel lang meegegaan - die is nog tenminste 7 jaar doorgegaan nadat de PND's modems kregen. Op een gegeven ogenblik ging de long-term support naar India, toen ben ik het enigzins uit het oog verloren.
De TomTom app zelf is maar iets van 3 euro per maand ofzo. Dat is bijna niets als je gewoon een salaris hebt.
Nee maar wel weer het zoveelste abonnement en dat terwijl google maps gratis is en wat mij betreft ook gelijk 1 van de betere. Met als voordeel dat ik tijdens het rijden gewoon met de stem mijn bestemming kan wijzigen wat met verschillende anderen die ik geprobeerd heb regelmatig niet lekker loopt.

[Reactie gewijzigd door Finger op 22 juli 2024 21:22]

De kinderlokker bood vroeger ook gratis snoepjes aan. En we weten allemaal waartoe dat kon leiden als je op zijn aanbod in ging. Jij zou met je nickname beter moeten weten ;)
Google verkoopt reclame, het zal mij een zorg zijn dat ze mij op basis van mijn gegevens bepaalde reclame voorschotelen, ik krijg ze toch niet te zien. Die pedo mag mij zijn snoepjes wel geven, zolang die cockblocker er maar tussen staat.

[Reactie gewijzigd door Finger op 22 juli 2024 21:22]

Ja betaal liever een klein bedrag dan dat ik wordt doodgegooid met advertenties. Nee Google ik wil niet een review geven voor dit restaurant flikker op.
Mensen geven hun geld liever uit aan bier zodat ze hun rijbewijs kwijt kunnen raken en vervolgens geen navigatie app meer nodig hebben.
Klopt. TomTom AmiGO is mijn standaard navigatie-app.

Ik heb deze vergeleken met o.a. Sygic, Here, Google/Apple Maps, maar ik blijf toch altijd terug komen bij TomTom vanwege de accurate verkeersinformatie. Wel moet ik zeggen dat het zoeken naar POI's dramatisch is en dat je zeer regelmatig het volledige adres moet weten om een adres te kunnen vinden.
Thanks. Ik heb jarenlang gebruik gemaakt van de diensten van TomTom, maar ben met hen gestopt vanwege de beperkingen van hun GO-app op Apple's CarPlay en, zoals jij aangeeft, het dramatisch zoeken naar POI's. Ik wist van het bestaan van AmiGO af, maar verder nimmer aandacht aan geschonken. Zojuist AmiGO eens op mijn iPhone geïnstalleerd en ik moet zeggen, dat het er niet beroerd uit ziet. Ik las dat een week of 3 geleden de release voor CarPlay in Beta is gegaan. Ik hoop dat deze er spoedig uit komt, zodat ik deze eens kan gaan vergelijken met Waze, GM en AM.
De TomTom Go-app op Carplay is inderdaad best matig. Maar dat lijkt iets te zijn waar TomTom zelf niet zoveel aan kan doen. Alle navigatie-apps die ik op Carplay heb getest hebben dezelfde layout bijvoorbeeld. (Linksonder de aankomsttijd en dat soort info, linksboven de volgende navigatie-instructie, etc.)

Alleen de kaart zelf lijkt wel anders tussen de verschillende navigatie-apps.
Thanks. Ik heb jarenlang gebruik gemaakt van de diensten van TomTom, maar ben met hen gestopt vanwege de beperkingen van hun GO-app op Apple's CarPlay en, zoals jij aangeeft, het dramatisch zoeken naar POI's. Ik wist van het bestaan van AmiGO af, maar verder nimmer aandacht aan geschonken. Zojuist AmiGO eens op mijn iPhone geïnstalleerd en ik moet zeggen, dat het er niet beroerd uit ziet. Ik las dat een week of 3 geleden de release voor CarPlay in Beta is gegaan. Ik hoop dat deze er spoedig uit komt, zodat ik deze eens kan gaan vergelijken met Waze, GM en AM.
De Go app op Carplay is de laatste 3 jaar behoorlijk aangepakt. Zo is de routebalk die files, flitsers en andere verstoringen aangeeft nu ook op Carplay te zien. Verder zijn de afslag instructies en de alternatieve routes uitgebreid. Je betaalt nu een (lage) jaarprijs voor een abonnement.

Bij mij was het vooral de routebalk die ik erg miste. Maar nu die er is is het een volwaardige vervanging voor een los Tomom device.
Die routebalk is een verademing die anderen niet bieden. Ik zie het als een glazen bol waar ik de nabije toekomst in kan zien.
Werkt deze ook met Carplay zoals Waze?
Werkt op Android Auto, Apple CarPlay nog niet maar is wel work in progress vermoed ik
Op Apple CarPlay werkt Waze inmiddels ook gewoon. Al vind ik Apple kaarten prettiger werken.
Betalen voor een app is niet een garantie dat ze beter met je gegevens in gaan.
Dat is waar, maar andersom is niet betalen voor een dergelijke* app wel een garantie dat ze je data voor andere zaken gebruiken. Dan ben je het product, niet de klant.

*) Ik heb het hier niet over de FOSS wereld.
Nu ja, niet om TomTom te promoten, maar in de app zijn de voorwaarden vrij duidelijk aangegeven (ik gebruik TomTom Go op IOS) en wat voor mij helpt is dat ze aangeven dat als je iets laat opslaan, dit binnen de EU gebeurt en onder de Europese wetgeving valt...
Ik heb nog nooit ads gezien in mijn navigatie applicatie en zodra ik zoiets tegenkom neem ik maatregelen.

TomTom AmiGO doet aan tracking. Na installatie de melding "Your privacy is our priority. AmiGO will never target you with ads. By pressing 'I Agree' you give consent to share your location & journey data to improve our app". Dit kun je niet uitzetten.Wel kun je naderhand uitzetten het volgende: "Your usage: We like to see how all our users use AmiGO, so we can improve things and build new features" en "Your Journeys: Help us to analyse driving patterns and behaviour by sharing your journey information. We always protect your identity." Let hierbij op de hoofdletter Journey. Blijkbaar een eigen definitie. Zodra je in de app uitzet "Your location: To give you relevant, accurate info while driving, we rely on de-identified location data from our community." ga je weer terug naar het schermpje met I Agree. Dat is dus geen vrije keus. Daarnaast staan dan die andere 2 opties ook weer aan. Wel kun je in OS regelen dat ze alleen locatie mogen hebben bij applicatie gebruik in voorgrond (TomTom raadt aan het altijd aan te zetten, of course). @FloorT wat is jouw mening hierover?

[Reactie gewijzigd door Jerie op 22 juli 2024 21:22]

Hoe zou een navigatiesysteem kunnen werken zonder locatiebepaling?
Ik weet niet zo goed hoeveel details er bekend zijn van de manier waarop TomTom reisgegevens anonimiseert en ik zou de user-interface echt eens voor me moeten zien om een beeld te vormen van het toestemmingsproces. Ik heb helaas geen kant-en-klare mening hierover.
Over welke onduidelijkheid m.b.t. gedeelde data heb je het dan precies bij Waze? Ik wil gerust eens wat vragen stellen om die onduidelijkheid weg te nemen.

De inkomsten van Waze zijn 100% de advertenties, dat is over het laatst nog eens bevestigd door de CEO. Het enige waar ik zelf niet volledig zeker over ben is het al dan niet delen van de advertisers-ID met het advertentieplatform van Google. Maar ik heb tot nu toe alleen maar advertenties gezien die duidelijk via het advertentieplatform van Waze aangemaakt zijn, dus ik twijfel of zelfs dat soms gebeurt.
Voordeel van Waze is de community onderdelen, met de dopamine hit als je zelf een melding doet en weer 6 puntjes verdient :+

Verder heeft Waze bij mij nog altijd de beste resultaten voor daadwerkelijke navigatie en is deze bij mij altijd up to date, terwijl zelfs bijv. Google Maps nog achterloopt omdat die community map edits niet meteen doorgevoerd worden
Sygic blijft in mijn ogen ook een top product (voornamelijk door hun offline map en flitspalen) en dit programma maakt ook gebruik van TomTom maps.

Zeker moeite waard om te checken voor de mensen die met bv . de auto reizen en in gebieden terrecht komen waardat kosteloos roaming niet van toepassing is.

[Reactie gewijzigd door PhanToM__ op 22 juli 2024 21:22]

Thanks, kende het ook niet, meteen even geinstalleerd.
mensen kennen bijvoorbeeld amiGO niet.
en hoe komt dat denk je...?
Toch heb ik niet het idee dat TomTom toekomstbestendig is. Veel van hun bedrijfsactiviteiten worden ook door Google gedaan en Google heeft simpelweg meer data input dan TomTom.

Het automotive gedeelte komt ook steeds verder in de knel door Apple/Google die in auto's geïntegreerd zitten.
Verkeersinformatie en locatieinformatie idem ditto.

Hoe lang kunnen ze dit vol blijven houden? Ik hoop lang, maar ik ben er bang voor.
Daar ben ik ook bang voor. Google/Apple hebben meer middelen (menskracht en geld) en daarnaast inderdaad ook veel meer data-input.

Ik ben ook benieuwd wanneer Apple eindelijk hun vernieuwde kaarten op de markt gaat brengen in Nederland want daar lees ik veel positieve dingen over.
Je weet dat Apple veel van zijn informatie voor Kaarten bij TomTom vandaan haalt? Staat zelfs letterlijk in de app vermeldt.
In het geval van de oude kaarten app wel ja. In de nieuwe kaarten is dit, volgens mij, niet meer het geval.
Heb het net op zowel de iPad als de iPhone gecheckt en beiden geven TomTom En OSM als bron aan (naast overige aanbieders).
Omdat in Nederland de nieuwe kaarten nog niet live zijn. Apple is voor verschillende landen hun kaartennetwerk volledig vanaf de grond aan het opbouwen.

In Nederland is dit nog niet live (al heeft Apple hier de afgelopen 2 jaar wel al rond gereden met auto's).

Zie ook deze handige website.

[Reactie gewijzigd door robcoenen op 22 juli 2024 21:22]

Er zijn ook autofabricanten die liever niet hebben dat alle data met Google en Apple worden gedeeld, dan is TomTom een goed alternatief.
Vooral ook met een initiatief als het Indigo platform dat veel zaken integreerd met de auto (climate control etc) en infotainment.

Ook zijn er al een aantal aps compatible met car play en android auto.
Jammer dat de ondersteuning van TomTom dramatisch is. Toen ik ze nodig had waren ze totaal onbereikbaar vanwege Corona! Gebruik zelf 2 'kastjes'. en die doen het prima, zolang je ze maar niet via Wifi update. Dit kan dagen duren of het loopt vast.
Ik zweer bij TomTom go, voor mij de fijnste en meest duidelijke app en dat voor slechts 13 euro per jaar, bizar goedkoop!
Hoewel je helemaal gelijk hebt, heb ik mijn twijfels of al die services nog wel dermate kwalitatief zullen zijn als ze een van hun core businesses (het maken van kaarten) gaan automatiseren. Relatief veel van de services waar ze vooral hun geld mee verdienen gaan toch uit van kloppende kaarten.
Ik neem aan dat ze hier wel vertrouwen in hebben en dat de automatisering al in zo'n staat is dat deze al bewezen is voordat ze 500 man op straat zetten.
"Het maken van kaarten" bedoel jij neem ik aan het verbeteren van kaarten? Als het met het handje wordt gemuteerd heb je daar ook geen garantie voor. Wellicht hebben ze inmiddels tooling om bij meerdere meldingen van gebruikers de boel automatisch aan te passen. Een medewerker zal immers voorheen zelf ook niet ter plekke zijn gaan kijken of het klopt wat er gemeld is (en dus verandert dient te worden). Zolang de tooling maar voldoet aan de gestelde/verwachte kwaliteit. Je mag toch aannemen dat ze dat eerst hebben getest alvorens groot aan te kondigen om 10% van hun personeelsbestand uit te dunnen. En automatisch wil niet zeggen dat op geen enkel moment een persoon bij betrokken is, dat kan immers nog steeds. Alleen het vervelend saaie werk kan prima door een machine (geautomatiseerd) worden uitgevoerd.

Het maken van kaarten als in samenstellen, visualiseren zal nog wel steeds met de hand gebeuren. Het bedenken van nieuwe workflows en automatische tooling hiervoor. Uiteindelijk is zoiets het maken van nieuwe of uitbreiden van bestaande diensten obv andere databronnen.
Het maken van kaarten als in samenstellen, visualiseren zal nog wel steeds met de hand gebeuren.
Dat was rond 2008 (toen ik er werkte) al geautomatiseerd.
Ik denk dat je toch wat anders bedoelt, namelijk het proces daarna, wat ik een zin later schreef. Want anders zou je spreken over een volwaardig AI systeem dat volledig onafhankelijk van mensen nieuwe data opvraagt die hij eerder nog niet kende, op eigen houtje bewerkt, weet hoe en waar het gepubliceerd moet worden. Maar ook kleuren, fonts, symbolen, layer symbology, schalen, queries en annotations automatisch uitkristaliseerd voor die nieuwe data. Welke nauwkeurigheid in het eindproduct moet zitten, want daar had Gert het over. Normaliter bepaald een GIS medewerker dat allemaal, voordat het geautomatiseerd wordt.

Ik zal een voorbeeld geven. Stel TomTom wil specifieke sluizen laten zien voor een nieuw product voor boten, want die productgroep hadden ze nog niet. Dan opper jij dus dat het systeem zelf bedenkt dat hij op zoek moet naar datasets over sluizen, bruggen, watergangen, vaarlijnen, zichtlijnen en bodemdieptes. Maar hij moet het ook matchen met de BGT en satelliet. Deze data gaat hij automatisch vinden in openbare en closed source datasets en combineert dit. Bij fouten in brondata weet hij dit nauwkeurig en kloppend te herstellen. Ook weet hij dat hij in verschillende layers moet maken voor verschillende bootklasses en kan dit allemaal voor de allereerste keer ooit visualiseren zonder maar 1 moment tussenkomst van een medewerker? Ik vind het een sterk verhaal. Heb er in elk geval nog niet eerder van gehoord dat dit kan. Voor de toekomst wil ik het wel geloven. Ooit.
Kleuren? Fonts? Symbolen? Dat zit niet in TomTom kaarten. Dus daar heb je ook geen AI voor nodig. Nauwkeurigheid? ZO goed mogelijk, maar TomTom weet ook dat het concept van "nauwkeurigheid" voor de A2 in Nederland fundamenteel anders is als voor een onverharde weg in India.

En nee, je kunt niet zomaar een compleet nieuw maritiem GIS systeem bouwen bovenop TomTom's GIS.
IndiGo ziet er leuk uit, maar zijn er al klanten gevonden?
En als motorrijder verkies ik toch ook nog steeds een goed leesbaar GPS toestel dan een smartphone die niet fel genoeg is om af te lezen in direct zonlicht en meteen oververhit bij warm weer.
500 banen klinkt hoog.. maar zijn dat studenten baantjes die 4 uur per week ff wat verwerken of zijn dat fulltime banen. Dat maakt nogal een verschil. Nu klinkt het vrij extreem, maar is dat het ook?
Ik denk dat ze 500 FTE bedoelen, ik was zelf verbaast dat tomtom nog steeds bestaat ik dacht dat het al lang failliet was.
Concurreren met google maps zal lastig worden denk ik
Dat zal nu gaan eindigen, gezien de nieuwe Mégane E-tech die op Android Automotive draait met Google maps.
dan zullen er een hoop Renault-rijders onnodig een onverwachte file binnenrijden of loze kilometers omrijden omdat Google Maps nog steeds niet altijd de weg weet in Nederland of op de hoogte is van omleidingen en afzettingen.
Ik rij al jaren met Google Maps en kan dit niet bevestigen. Omleidingen en afzettingen alsmede verkeersinformatie staat over het algemeen prima in Google Maps is mijn ervaring.
Misschien een keertje een TomTom kastje ernaast zetten zodat je vergelijkingsmateriaal hebt.
Je zult dan zien dat je onnodig kilometers maakt en in files staat die je had kunnen ontwijken. Zo heb ik namelijk geleerd dat TomTom beter dan Google Maps werkt.
Ik heb jarenlang met TomTom gereden, maar niet veel verschil gemerkt. Sterker nog, ik vind Maps prettiger werken, zeker in combinatie met Android Auto. Maar, gelukkig is er keuze want niet iedereen is hetzelfde.
Niet om direct de N=1 ervaring als leidend te delen; maar mijn ervaring met Google Maps is ronduit bedroevend bij files en tijdelijke afzettingen van (bijvoorbeeld) opritten vanaf 20:00 uur terwijl Waze (notabene ook van Google) deze issues nagenoeg niet heeft (zowel niet in binnenland of buitenland).

Zo heb ik onlangs weer met Google Maps gereden op Texel om bij een locatie te komen (in de buurt van Kaap Noord) vanuit Den Burg. Google Maps werd gekozen omdat de applicatie de desbetreffende start coordinaten van de wandeling alleen kon delen met Google Maps of Apple Maps (AllTrails).

Onderweg naar de bestemming vernam ik dat de hoofdweg was voorzien van borden dat doorgang over 2KM niet mogelijk was en een omleiding welke ik (uiteraard) volgde. In eerste instantie leek Google Maps dit te accepteren, maar het uiteindelijke resultaat is dat Google Maps rondjes liet draaien om weer via de hoofdweg dezelfde route te volgen waarbij de omleiding gewoon genegeerd werd (zelfs na diverse rondjes navigeerde hij steeds over dezelfde weg terug en negeerde ie dat er verderop geen doorgang mogelijk was).

Na de 3e keer dat ie dit weer probeerde (en 10KM extra aan rondjes te hebben gereden) Waze aangezet, coordinaten gekopieerd en die navigeerde mij automatisch via de omleiding naar mijn bestemming en gaf ook duidelijk aan dat doorgang verderop niet mogelijk was.

Erg frustrerend ritje van 15 minuten was dit :+
Deze ervaring deel ik totaal niet. Langdurige Weg afsluitingen en heropeningen bij drukke punten zijn snel herkend. Ik neem aan omdat ze plotseling verandering in verwacht gedrag zien.
Geldt dat uitsluitend voor Google Maps? Of zou elk platform zo zijn eigen nukken hebben?
Mijn ervaring is dat Google Maps het meest bedroevende is hiermee. TomTom staat absoluut #1 met navigeren. Google maps is weer handig voor buurt verkennen. Als ik twijfels over een route heb, bekijk ik het altijd in Google Maps. Online gratis navigeren is Waze ook prima. Wel erg jammer dat het al een tijdje van Google is. Google kopieert wat functies naar maps en lijkt Waze zelf niet meer echt iets te vernieuwen.
Dit is niet hoe ik Waze ervaar. Bovendien wisselen overheidsinstanties data uit met Waze (Google): Link. (Tweakers Artikel).

Zoals enkele anderen al aangeven, word allerlei data bijna meteen in Waze zichtbaar. Sneller dan dat overige weggebruikers dit konden aangeven, bijvoorbeeld.
Heb een totaal andere ervaring dan jij, Google Maps is echt top
Renault heeft altijd meerdere lijnen van navigatie aparaten, er zijn ook diverse nieuwe modellen die wel nog geleverd worden met TomTom kaart data.
Kan je dan ook als Renault rijder nog aangeven dat je niet de data wil delen met Google?
Ik denk dat ze 500 FTE bedoelen
Wordt nergens aangegeven. Kunnen ook temps zijn of personeel buiten de EU.
Ik was zelf verbaast dat tomtom nog steeds bestaat ik dacht dat het al lang failliet was.
TomTom doet niet alleen navigatiekastjes he, wellicht denk je dat, check even portfolio op de website. Staat genoeg over alle bezigheden van TomTom
Concurreren met google maps zal lastig worden denk ik
Dat doet TomTom al sinds Google bestaat en bestaat nog steeds.
TomTom heeft het erover dat het besluit 500 medewerkers raakt:
intended impact on approximately 500 employees
Voor een persbericht waarin je aangeeft kosten te kan besparen, klinkt het beter als je zegt: "500 medewerkers, ongeveer 10% van het totaal aantal medewerkers wereldwijd" dan "50 fte, ongeveer 1% en vooral studentenbaantjes."

Het is koffiedik kijken, maar het zal me niks verbazen als ze het bewust niet over FTE's in dit geval hebben.

[Reactie gewijzigd door gorgi_19 op 22 juli 2024 21:22]

Zijn sowieso al 50 werknemers van België.
Maar 50? TomTom's kaartendivisie zit historisch in Gent.
Het originele bericht spreekt echt specifiek over '500 employees', dus het betreft medewerkers... het aantal FTE zou dus een stuk lager kunnen zijn afhankelijk van hoeveel de contracten van deze medewerkers.
Die navigatiekaatjes is maar 1 ding dat ze doen. Waar ze hoofdzakelijk goed in zijn is GIS.

Simpel gezegd: alle informatie die je kan hangen aan een zo klein mogelijk, maar geanonimiseerd stukje grond.

"Hoe snel rijden mensen op dit stukje baan"
"Hoeveel neerslag valt er per tijdseenheid op dit stukje grond"
"wat is de gemiddelde leeftijd van mensen in deze straat"
"hoeveel kinderen hebben mensen gemiddeld in die wijk"
"hoeveel verdienen mensen gemiddeld uit die stad"
"hebben mensen een tuin in die straat"
"hoe druk is een baan op een bepaald moment"
"hoe rijden mensen uit stad X naar hun werk en in welke stad is dit gemiddeld"
...

Deze data wordt ingekocht door bvb overheden om te bepalen of ze banen moeten uitbreiden, openbaar transport anders inrichten, firma's naar de stad moeten lokken, etc...
Maar ook of je reclame voor tuinmeubelen moet sturen naar mensen zonder tuin? Wat het effect zou zijn moest je een winkelketen hebben indien je op locatie x een nieuwe winkel zou openen (waar daalt jouw clienteel en moet je net goedkope of dure producten in de schappen zetten), etc....
Verkoopt TomTom deze data of heb je het over algemene mogelijkheden van GIS?
Ik vraag me met name dan af hoe TomTom aan die informatie komt met de voorbeelden die jij noemt, voornamelijk mbt leeftijd, wat ze verdienen en neerslag. Dat het mogelijk is om te visualiseren met GIS op kaarten en diagrammen is verder wel logisch.
Dit is algemeen wat GIS als mogelijkheden heeft, hoewel sommigen ook door TomTom geleverd worden.
TomTom heeft 3D kaarten, gerealiseerd door het analyseren van satelietfoto's. Mijn voorbeeld van tuinen kan hier ook perfect mee, alsook identificeren welke huizen zonnepanelen hebben of niet, geisoleerde daken hebben of niet, etc...

Een deel van de benodigede informatie koopt TomTom gewoon aan bij derden. Op Enterprise niveau kan je contact opnemen met TomTom en custom kaarten laten maken.
Voor het inkopen van die data gebruiken overheden/gemeentes misschien TomTom, maar voor het verwerken gebruiken ze eerder SUMO, wat oorspronkelijk ontwikkeld is door het Institute of Transportation Systems: https://www.eclipse.org/sumo/about/
https://en.wikipedia.org/wiki/Simulation_of_Urban_MObility

[Reactie gewijzigd door TheVivaldi op 22 juli 2024 21:22]

Ooh, die kende ik nog niet... ik ga er zeker eens naar kijken, lijkt me wel leuk :-) Thx.
Dat zijn niet alleen (bv.) studenten maar ook de teamleiders van de studenten en misschien de manager van de teamleiders. Enzovoorts.
Maar er staat natuurlijk een nieuw platform tegenover dat onderhouden moet worden. Deels verplaatsing dus en waarschijnlijk een aantal nieuwe functies er bij.
In het persartikel staat 10% van de global headcount.
Dus dat is 500 van 5000 headcount. Zegt nog steeds niets over FTE 's.
Tomtom is sinds een half jaar erg fanatiek in de OSM community. Zou me niets verbazen als ze dat (mede) als basis gaan gebruiken, zoals Garmin dat voor sommige kaarten nu ook al doet.
In deze tijden van personeelstekort in vrijwel alle sectoren lees ik dit soort berichten toch heel anders dan voorheen. Nu denk ik, mooi dat TomTom deze mensen niet meer nodig heeft, er zijn genoeg andere bedrijven die ze goed kunnen gebruiken.
Was ook het eerste dat ik dacht, maar ik lees 't niet als 500 werknemers in NL (ze hebben het over 10% van de headcount wereldwijd). Kan dus ook outsourced zijn geweest, waar de werknemers een stuk minder makkelijk aan een nieuwe baan komen (vooral nu steeds meer IT bedrijven een halt op uitbreiding zetten).

Overigens is dat natuurlijk geen reden om de automatiseringen dan maar niet door te voeren.
Bedrijven die hun zaakjes niet zo goed hebben geregeld als TomTom bedoel je?
Ik gebruik in mijn auto Android Auto Wireless en navigatie icm TomTom Go.
Die kost tegenwoordig nog maar Eur 12,99 per jaar en dan heb je alle kaarten (worden zo goed als iedere week ge-updated) die voor jou belangrijk zijn op jouw device staan want Amigo werkt alleen via een 4G-5G data verbinding (net zoals Maps en Waze) en ik kan je uit ervaring vertellen dat bijvoorbeeld in de Eiffel je regelmatig geen verbinding hebt dus werkt die handel niet.
TTGo werkt ALTIJD en voor die paar euro is dat gewoon een betere keuze.
Ik gebruik in mijn auto Android Auto Wireless en navigatie icm TomTom Go.
Die kost tegenwoordig nog maar Eur 12,99 per jaar.
Weet je het zeker?
TomTom Go kost €19,99 per jaar op de iPhone voor 1 persoon en €29,99 voor een family subscription.
1 juni pas verlengd voor € 12,99 (Android).
Al zou het € 19,99 per jaar zijn dan is het nog peanuts voor het gebruiksgemak dat je ervoor terugkrijgt.
Potverdorie, ik ben duurder uit met mijn iPhone.
Maar eens hoor, ik vind TomTom ook nog steeds de beste.
De prijs schijnt begin dit jaar omhoog te zijn gegaan. Maar ik heb drie weken geleden nog 12,99 betaald op mijn android...
Maar het verhaal op https://nl.hardware.info/...m-app-wordt-flink-duurder klopt in ieder geval niet...
De prijs schijnt begin dit jaar omhoog te zijn gegaan. Maar ik heb drie weken geleden nog 12,99 betaald op mijn android...
Maar het verhaal op https://nl.hardware.info/...m-app-wordt-flink-duurder klopt in ieder geval niet...
Vreemd verhaal.
"De prijs voor het gezinsabonnement stijgt van 19,99 euro naar 52,99 euro.".
Het gezins abonnement is nu 29,99 per jaar.
Als dat naar 52,99 zou gaan, dan haak ik af.
Voor navigatie op de motor werkt hun Rider serie nog erg fijn 🥰. Tuurlijk kun je het ook op je telefoon doen. Ieder zo zijn keus.
Bedankt voor de tip. Die kende ik nog niet. De beta is voor Android, voor iOS moet de app nog uitkomen. Voor de iOS release kun je aangeven als je geinformeerd wilt worden als deze beschikbaar is.

[Reactie gewijzigd door LeNNy op 22 juli 2024 21:22]

Is dit vergelijkbaar met de 'kronkelroutes' in TT Go en Rider? ik plan de meeste motorritten via kurviger.de of TT Drive, maar zo te zien is dit hetzelfde in een ander jasje
Yes. Uit het persbericht:
Thrill skips the motorways and prioritises secondary twisty roads. It avoids unpaved roads, motorways, carpools, already used roads. Super Thrill would be like thrill but even more prominent. It prioritises small roads full of curves and fun, considerably increasing the riding time. It avoids unpaved roads, motorways, carpools, already used roads.
Als dat algoritme even goed werkt als diezelfde functie op hun Rider series GPS is er toch nog wel wat werk aan de winkel.
Nou er was laatst ook een artikel dat volgens mij iphone’s stuk gingen van de vibraties op de motor. (De camera stabilisatie)
Ik gebruik regelmatig TomTom Go, en Google maps op de mobile device. Op lange afstanden, bijvoorbeeld op vakantie, prefereer ik TomTom over google maps. Maps werkt op de korte afstand beter om opstoppingen te omzeilen door kleine omweggetjes en binnendoor routes te kiezen. Op lange afstand wil ik dit juist niet, en vind ik het super irritant als Google telkens van de snelweg af wil om ergens binnendoor te steken via een landsweg om vervolgens weer een snelweg op te rijden.
Jammer dat ze niet doorgegaan zijn met hun Smartwatch of actiecamera lijn. Dat waren toch mooie apparaten.
Mijn ervaring is dat via google maps de informatie net steeds iets te laat komt. Bij Tomtom kan je beter anticiperen.
Goed nieuws, dat betekent dus ook dat deze kaarten veel goedkoper worden voor de kopers, aangezien het maken nu sneller en efficiënter gaat.........oh wait......

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.