Belgische glasvezelmarkt groeide in 2021 het snelst van alle EU-landen

De Belgische ftth/b-glasvezelmarkt groeide vorig jaar met 109 procent, waarmee het land relatief gezien de grootste stijging in ftth/b-aansluitingen had. Afgelopen september hadden 0,6 miljoen Belgische gebouwen een glasvezelaansluiting, meldt de FTTH Council Europe.

De organisatie meldt niet hoeveel glasvezelaansluitingen er in België in absolute getallen zijn bijgekomen. De raad keek naar de periode van september 2020 tot september 2021. In 2020 was de Belgische glasvezelmarkt ook de snelst groeiende in Europa; toen was de stijging nog 115 procent. De top vijf voor 2021 wordt aangevuld door Griekenland, Cyprus en het Verenigd Koninkrijk, waar het aantal aansluitingen met 80 tot 90 procent groeide ten opzichte van een jaar eerder, en Oostenrijk met 62 procent.

In absolute getallen groeide in Frankrijk het aantal glasvezelaansluitingen het meest, met 4,3 miljoen. Daarna volgt het Verenigd Koninkrijk met 3,4 miljoen, Duitsland met 2,4 miljoen, Italië met 1,5 miljoen en Polen met 1 miljoen aansluitingen. Over de groei in Nederland worden geen cijfers gedeeld. In Nederland hadden volgens de raad afgelopen september 3,9 miljoen huizen een ftth-glasvezelaansluiting.

Hoewel het aantal glasvezelaansluitingen in België vorig jaar het snelst groeide, heeft dit land wel het kleinste aandeel glasvezelaansluitingen. Afgelopen september had volgens de raad 11,7 procent van alle Belgische gebouwen een glasvezelaansluiting. Gemiddeld over de EU en het Verenigd Koninkrijk is dit 48,5 procent. Nederland is daarbij net bovengemiddeld, met 49 procent.

In de EU en het Verenigd Koninkrijk waren er afgelopen september 109 miljoen gebouwen passed en waren er 57 miljoen glasvezelabonnees. De raad verwacht dat tegen 2027 199 miljoen gebouwen in de EU en het VK een glasvezelaansluiting hebben.

Aandeel ftth/b-aansluitingen in Europa in september 2021 volgens FTTH Council Europe

Door Hayte Hugo

Redacteur

25-05-2022 • 13:27

65

Lees meer

Reacties (65)

Sorteer op:

Weergave:

Zoveel negatieve reacties...

Je, we lopen achter. Maar we lopen in. Dat is de boodschap.
Wat is achterlopen?

Als je weinig glasvezel hebt liggen maar via de coax- of zelfs telefoonkabel al hoge snelheden kunt bereiken wat is de relevantie van een achterstand dan?

Ik woon in NL en heb het goedkoopste DSL-abonnement dat er is en ik kan zonder problemen een Youtube-video in 4k 60fps kijken. Nu is glasvezel sinds kort hier beschikbaar en je krijgt véél meer bandbreedte per euro, maar waarom zou ik voor 40% extra kosten 10 keer meer bandbreedte willen, als de enige keren dat ik iets van m'n bandbreedtelimiet merkt, is, als ik een game of een softwarepakket download en een paar uur moet wachten? Dan doe ik dat toch als ik in bed lig?

Ik weet niet hoe het breedbandinternet in België is maar ik kan me niet voorstellen dat het daar veel anders is dan hier.

Snel internet via koper kan ook juist een reden zijn dat er weinig behoefte is aan glasvezel voor de pariculier.

[Reactie gewijzigd door HTPeter op 22 juli 2024 21:52]

In België (of toch Vlaanderen) is vaak coax je optie omdat VDSL niet snel genoeg is (hier is het max profiel ook maar 100/40, in NL sneller, en meestal haal je dat niet).
Als je coax met glasvezel vergelijkt komt glasvezel er goedkoper uit, heb je geluk en een goede VDSL liggen dan zal het over enkele jaren duurder zijn (als ze hun kopernetwerk uitschakelen).
bij jou is het misschien 100/40, maar telenet biedt op voldoende plaatsen 1000/40 aan en al veel langer 200 of 300 down
Telenet biedt dan ook geen VDSL aan.

Die 100/40 is over VDSL, en datakiller zegt correct dat COAX (Telenet) je enige optie is voor snelheid omdat die sneller zijn.
Yep, ik ben ook zeer tevreden met mijn goedkope DSL-abonnement en hoop dat er hier niet te snel glasvezel komt (want dan moet ik overstappen).
Ik heb er serieus nog nooit van gehoord dat hier vaste lijnen of televisiekabels worden verwijderd als er glasvezel komt.

Sterker nog, ik ben er zeker van dat onze telecomwet dat niet toestaat en er geen plannen zijn om daar iets aan te veranderen. Het commercialiseren van de telefonie- en tv-infrastructuur hier is gebeurd onder voorwaarde dat elk huishouden er in principe toegang tot moet hebben en voormalige staatsbedrijven hebben die plicht nog steeds.

Is dat bij jullie anders?

[Reactie gewijzigd door HTPeter op 22 juli 2024 21:52]

Heb daar wel berichten over gelezen, dat een 3-5 jaar na aanleggen glasvezel, het koper eruit mag. Dat schijnt voor sommige virtuele providers ook echt een ding te zijn, dat die dan niet meer goed mee kunnen doen als budget aanbieder.
Van mij mogen ze, maar wel op de wat langere termijn.

Early adopters betalen altijd relatief veel, maar ik ben ervan overtuigd dat glasvezel over enkele decennia goedkoper is dan huidige DSL-budgetabo's + inflatie.
Zeker zal het goedkoper worden. Het energie verbruik is veel lager, met de huidige energieprijzen zal dat nog sneller zijn ;)
Koper moet er uit. Het netwerk wordt oud, 2 netwerken onderhouden kost veel geld en vandaag nog gehoord van Duitse en Britse netbeheerders: koper vergt pak meer energie dan kabel dus de stijgende energieprijzen zijn nog een extra incentive
Hier is de hele wijk over op glasvezel (Zwolle, Stadshagen) Op dit moment zijn ze de oude (koper)centrale van KPN aan het slopen. De kabels liggen nog gewoon in de grond en de meterkasten, maar zijn dus niet meer te gebruiken. Is ook wel in het nieuws geweest dat KPN dit ging doen bij bepaalde wijken. Mensen met ADSL zijn overgezet op glas.
Ja hier ook , onze wijk werd opgehoogd nieuwe riolering enzo, alle koperkabel kpn ging eruit, verplicht glasvezel dus. Gewoon dorpje in de randstad.
Omdat sommige mensen geen nacht willen wachten tot een download klaar is. Dat is juist het fijne van veel bandbreedte. En natuurlijk is dat gewenning maar dat is met elke stap in technologie het geval. Strict genomen hebben we het allemaal niet nodig maar het is gewoon fijn als bepaalde mogelijkheden er eenmaal zijn. En dat er verschillen in behoeften zijn, spreekt natuurlijk voor zich.
Wel ja, we zijn wel het enigste land dat grote groei kan doen. Want we moeten nog extreem veel meer inhalen en inzetten in fiber..

Werd tijd wel! Nu nog limieten weg en we staan gelijk met andere landen
Gewoon Telenet buiten gooien en een fatsoenlijke provider nemen, dan heb je al jaren geen limieten meer :) .
Als je nu nog last hebt van een limiet, dan heb je het verkeerde abonnement. Genoeg abonnementen die 3 TB/maand bieden. Dit is voor bijna alle gezinnen ruimschoots voldoende. Hier met Orange, geen tv aansluiting meer, 2 opgroeiende kinderen, 1 gamer, 's avonds 2-3 streams tegelijk actief heb ik op de factuur nog nooit meer dan 900 GB gezien.

Je kan het ook omgekeerd stellen: waarom zou iemand meer betalen, als die maar 100 GB per maand nodig heeft? Dan zijn die basic abo's ideaal.
Beetje een rare/suggestieve titel als je het mij vraagt. Als in, hij dekt wat mij betreft de lading van de tekst niet. Een verdubbeling in aansluitingen is niet zo heel moeilijk als je van zo ver komt. In absolute zin heeft de bevolking er nog steeds maar weinig aan als ik zo naar de kaartje kijk...

[Reactie gewijzigd door Thekilldevilhil op 22 juli 2024 21:52]

Zie hier het gebruik/misbruik van statistieken. Er is geen speld tussen te krijgen. Het klopt aan alle kanten en toch zit er een luchtje aan.

Bedenk dat als Nederland de groei nog 2 jaar zo groot is als het de vorige jaren in België was. Dat moet toch kunnen zou je zeggen. Nope. met nu zo'n 4 miljoen huis aansluitingen en zo'n 15 miljoen huizen (gegokte getallen) is het na het eerste jaar dus 8 miljoen aansluitingen en het jaar daarop 16 miljoen en dat met 15 miljoen huizen.

Rara jongens die van marketing om alles op de groei te doen. De wereld groeit ook niet.
Hoewel het aantal glasvezelaansluitingen in België vorig jaar het snelst groeide, heeft dit land wel het kleinste aandeel glasvezelaansluitingen.
Als België een heel klein aantal glasvezelaansluitingen heeft en er worden ineens hele woonwijken verglaasd dan is het toch ook logisch dat ze het snelst groeien in de hele EU?
Dat is de wet van de remmende voorsprong.
Nu wordt hier alleen naar glasvezel gekeken. Laten ze hier eens 'breedband internet huisaansluitingen' van maken. En daarbij een breedbandaansluiting zien als meer dan 10 Mbits zodat ongeveer elke adsl en kabel-tv internet aansluiting ook mee kan tellen.

En dan een differentiatie om ook 100 Mbits aansluitingen (geteste en gemeten bandbreedte, niet een administrative) te tellen en die statistiek daar naast te zetten.

Dan hebben we het over breedband voor internet en breedband voor multimedia. En dan zou België er iets anders in kunnen staan.
0,6 Miljoen :-D hoe verzin je het om het zo op te schrijven.
In de bron staat het vermoedelijk allemaal in miljoen aansluitingen opgelijst, in grotere landen ga je al snel met miljoenen aansluitingen zitten en 3 000 duizend leest nogal moeilijk.
0.0006 Miljard aansluitingen.
Consistentie uiteraard. Had jij wel negenmaal 'miljoen' gebruikt en dan eenmaal 600.000? Bah! ;p
een half decidozijn miljoen aansluitingen
Het problem is dat in Belgium moet wachten tot dat jouw gebied waar je woont in een project komt voor een glasvezel aansluiting.
Bij mij staat de glasvezel kast letterlijk recht tegen over mijn huis maar omdat er geen project bezig is in mijn gebeid moet ik wachten.
En jij denkt dat dat in een ander land anders is? Als je op GoT de berichten ziet hoe glasvezel in Nederland aangelegd wordt vliegen ook de verhalen om je oren van slechte communicatie met onderaannemers, half gesloopte stoeptegels, opdringerige verkopers, providers die netwerken aanleggen waar ze concurrenten mee dwars zitten en ga zo maar door. Het grote verschil is dat er verschillende partijen in Nederland tien jaar geleden al potentie zagen in het investeren in een glasvezelnetwerk en momenteel is het in elke gemeente weer anders. Hier is het AON, daar PON, ginder een open netwerk en verderop weer helemaal gesloten waar maar één provider op zit.

In België lijkt iedereen te wachten op één partij genaamd Proximus. Links en rechts legt Fluvius een netwerk aan waar een aantal minder bekende providers op leveren maar om de één of andere reden willen de Belgen alleen maar bij Telenet of Proximus bestellen, de rest kennen ze niet en nemen ze niet. België staat voor veel bedrijven bekend als een moeilijke conservatieve markt en je moet maar zien of je je investering er uit wil halen. De markt is volledig open, het staat eenieder vrij om een netwerk aan te gaan leggen en diensten aan te bieden. Als echter niemand intekent om onzinnige redenen komt dat netwerk er inderdaad niet en krijg je de situatie zoals nu waar Proximus een gesloten PON netwerk aan legt en volledig bepaalt wat erop geboden kan worden.

Sinds kort gaat ook Fiberklaar aan de gang in verschillende steden en de bedoeling is dat er dan weer wat schot in de zaak komt. Al blijft het uiteraard een ingewikkeld land vol lintbebouwing, vergunningen die in elke gemeente en zes regeringen weer anders geregeld dienen te worden en ga zo maar door. Totaal niet te vergelijken met een land als bv Nederland waar alle investeringen al gedaan zijn en waar de klanten iets progressiever lijken te denken.
Het is zelfs zo absurd dat het Proximus netwerk gesloten is (tenzij EDPnet ?), terwijl het netwerk van Fiberklaar (joint venture met Proximus) een open netwerk is. Verder is het zo dat je niet kan kiezen welk netwerk je krijgt... in het centrum van de stad is het hier Fiberklaar (geen PON), in de rand zou het (misschien ooit) Proximus worden (wel PON).
Fiberklaar is wel gpon! Maar ze leggen een aparte kabel naar je huis en niet de splitters aan de gevel zoals proximus.
Fiberklaar is dus makkelijker te upgraden voor eventuele toekomstige investeringen (of het afstappen van gpon).
Proximus neemt normaal geen klein bevolkte gebieden voor hun rekening maar laten dit over aan fiberklaar.
Het proximus netwerk is verplicht open dacht ik toch? Er zitten nog andere providers dan edpnet op, maar fiberklaar richt zich in de basis op een open netwerk.
Nvm ik was te snel

[Reactie gewijzigd door TPar op 22 juli 2024 21:52]

En elk project duurt dan ook nog jaaaren. Hier in onze gemeente met 25k inwoners zijn ze vorig jaar begonnen maar verwachten ze pas de huizen eind 2023 aan te sluiten...
En dat voor een land waar abbonementen nog met data limieten zitten en dat soort ongein. Chapeau
Het wordt eens tijd dat je het land eens bezoekt, dat is precies al heel lang geleden.
@Releases Is gewoon correct hoor.
De grote (2 Vlaamse) providers hebben nog altijd datalimieten (ja daar tel ik fup van max 3TB ook onder).
Als je een beetje een groot gezin hebt en er lekker op los Netflixt en games download dan is de kans groot dat je tegen de fup aanhikt of overschrijdt. Een game van 50GB is totaal niet gek meer tegenwoordig.

De enige provider (voor particulieren) zonder datalimiet en fup is nog altijd Edpnet.

Proximus heeft zelfs nog pagina's waarop je je data uitbreidt voor 1 maand lang als je je limiet hebt overschreden 8)7
3TB zo doorheen?
Ik kijk en luister enkel via streaming, net zoals mijn kinderen.
Ik kom nog niet aan een halve TB. :O

Niet dat ik me daar zorgen over moet maken want mijn ISP heeft geen limiet. Ja, in België.
Ik zit zo wat in het Dragon profiel en zit maandelijks tussen de 1.3-1.5TB dus idd ik vraag mij ook af welke extremen "downloads" hij opzoekt. en de FUP limieten is ook maar op bepaalde uren trouwens.

ter info, ik gebruik EDPNET.. :) wacht alleen op fibre in de straat net als zovelen, telenet heb ik al heel lang buitengesmeten.
Nou ik denk dat jij je daar daadwerkelijk op verkijkt. Als jij zelf al rond de 1.5 tb verstookt per maand dan moeten jou gezinsleden niet veel meer gebruiken hoor. De meeste zeggen altijd zo veel gebruik je niet. Tot je daadwerkelijk gaat kijken wat je stiekem verbruik is van al je apparaten te samen. Dat is het zelfde voor elektra stiekem slurpen de meeste apparaten toch nog energie waar je zelf geen weet van heb.
Niet veel meer? Dat is het dubbel en ik heb al extreem profiel.
Hier een gezin van 4, enige dagpieken zijn 300GB ofzo als er eens games gedownload worden.
Maar om 3TB te halen binnen bepaalde uren op een dag, daar kom ik zelf maar aan 500/750GB, verbruik is 1.5+TB in totaal. (Telenet hanteert piekuren, bij proximus kan je aanvullen met packs van 300GB dus daar heb je eigenlijk geen limiet, maximaal 1x/dag aanvullen, maar dan ben je al goed bezig met data.)
3TB is voor 99% van de bevolking ruim voldoende hoor... Voor de rest geef ik je wel gelijk. Daar komt ook bij dat je bij telenet bv enkel op de duurste abonnementen 3TB FUP hebt. Op easy internet is het bijvoorbeeld al jaren 150GB. En daar komt vandaag de dag bijna niemand meer mee toe...

Update: Bij proximus is het zelfs nog erger, daar heb je maar 100GB op het basis internet abonnement (en ah ja, hier betaal je nog altijd 25 (proximus) of 30 (telenet) € voor...)

[Reactie gewijzigd door Riddle007 op 22 juli 2024 21:52]

Maar dan kies je daarvoor en kom je daarmee toe, je kan evengoed een duurder abonnement nemen... of naar bvb edpnet overstappen dan heb je voor 26euro onbeperkt internet.
Sommigen hebben gewoon genoeg aan 100GB denk dan aan wat oudere mensen die enkel het nieuws bekijken en wat mails lezen, whatsapp, facebook, ...
Ja, akkoord. Maar zeggen dat datalimieten verleden tijd zijn klopt ook niet. En wat mij stoort is dat de keuze beperkt is... Of je hebt een datalimiet van 100/150GB aan ongeveer 25/30€ (goed voor ongeveer 10% van de bevolking) of je hebt FUP aan het dubbele... Daar zit niks tussenin.

En ja, dan zullen er mensen schreeuwen dat nog EDPnet hebt, maar dan moet je tv nog altijd los bij een van die 2 nemen en betaal je daar in verhouding weer meer voor waardoor er van je voordeel niet veel meer overblijft... + Vdsl is lang niet overal een alternatief... Er zijn nog veel plekken waar je in de praktijk geen 20mbps haalt en dan hang je al vast aan de kabel en is uw enige alternatief voor Telenet orange (die wel iets goedkoper weet te zijn, maar nog altijd een pak duurder dan die eerder genoemde 25-30€)
Geen 20 halen is nu ook al moeilijk denk ik, maar het bestaat.
Tuurlijk als je bvb Telenet One neemt komt het goedkoper uit dan alles apart nemen, ik heb bvb internet en TV van Telenet, die TV kost evenveel met of zonder Telenet internet, dus het ligt er maar net aan.
Dat is ook juist het plannetje van de providers, steek alles in een pack als ze ons verlaten komt het duurder uit en komen ze terug/verlaten ze ons niet.
Dat probleem gaat bij glasvezel ook spelen, mensen gaan bij hun pack blijven.
sorry maar belachelijk en compleet wereldvreemd om te zeggen dat 3TB 'op het randje' is voor "een beetje een groot gezin"
Het gemiddeld gezin in België heeft 1.5 kinderen en een normale persoon (of kind) die normaal streamt, jaagt er op zijn eentje géén 1TB door p/m.
Ik heb nog gewerkt bij Telenet en ken wat cijfers. Ik durf te stellen dat 3TB voor 99:9% vd gezinnen voldoende is. Voor de andere, die 0;1% zijn er opties mogelijk om een business abo te nemen enz.
Trouwens. Ik heb liever 'MAAR' 3TB dmv mijn FUP dan dat ik elke dag 100km/u moet rijden op de autostrade :) :)

Los daarvan is het belachelijk dat we zo achterop hinken, ik wist niet dat het zo erg was. Aan de andere kant, als je kijkt hoeveel gezinnen 'toegang tot internet hebben', zitten we wel vrij goed in de Europese klas (BE: 11de op 30tal landen).
Los daarvan is het belachelijk dat we zo achterop hinken, ik wist niet dat het zo erg was. Aan de andere kant, als je kijkt hoeveel gezinnen 'toegang tot internet hebben', zitten we wel vrij goed in de Europese klas (BE: 11de op 30tal landen).
Dit is een typisch voorbeeld van vertragende voorsprong.
We zaten hier niet slecht, dus de nood om alles dringend te vernieuwen was niet echt nijpend. (en natuurlijk het duopolie...)
Het is dan ook overal volgebouwd :p
1. Proximus heeft geen datalimiet in hun packs. Eenmaal de 3TB fup bereikt kan je gratis extra data activeren. (Ik denk persoonlijk dat ze deze werkwijze gebruiken om privé-abonnementen minder aantrekkelijk te maken voor bedrijven. Maar da's slechts een vermoeden.)

2. Providers zijn verplicht hun fup te verhogen als 10% van de klanten de fup bereikt. Grote onzin dus dat 'de kans groot is' dat je de fup bereikt, in de verste verte niet.

[Reactie gewijzigd door Verwijderd op 22 juli 2024 21:52]

Belgie bezoeken zal daar niets aan veranderen..

Bij telenet is de limiet 3 TB en daarna sta je op small band. Ongeacht je op small band staat, doen ze nog steeds aan traffic shaping.

https://www2.telenet.be/n...is-telenet-netwerkbeheer/

Bij proximus is het ook 3TB, maar kan je data gratis bij kopen. Doe je dit niet dan blijf je op small band staan.
Telenet en Proximus zijn misschien de enige providers met kabels in de grond, maar er zijn absoluut wel opties waar je echt onbeperkt internet krijgt. Bijvoorbeeld EDPNet die gebruik maken van het netwerk van Proximus.
Nog toevoegen dat de piekuren waar de 3TB voor is (buiten dat onbeperkt, zelfs al ben je tijdens de piekuren over de 3TB). Die zijn sinds corona nogsteeds maar enkele uren vroeger van 12 - 24h dacht ik.

[Reactie gewijzigd door datakiller op 22 juli 2024 21:52]

En een normale mens komt in de praktijk niet aan die 3TB en zal niets van die limiet merken. En ja, het gratis bij kopen van die blokken lost dat direct op. Omslachtig maar werkt prima. En zoals hier al gezegd, er zijn andere partijen zonder limiet, de tijd van dat gezeur over 50GB is al heel lang voorbij maar blijkbaar vinden Nederlandse tweakers het nog steeds nodig om oude koeien uit de sloot te halen zodra er een artikel over internet in België verschijnt, ongeacht het onderwerp. Alsof je bij elk artikel over de zorg in Nederland gaat zeuren over de lange wachtlijsten van 20 jaar geleden voor de invoering van de basisverzekering, dat doet toch ook niemand?
tja. 3 procent is 200 procent meer dan 1 procent...
Bij Proximus bvb zeggen ze een dekking te hebben van 70% tegen 2028 ... sommigen mogen vermoedelijk dus nog minstens 6 jaar wachten op glasvezel.
En maximum 8jaar want dan willen ze 100% dekking in Vlaanderen. Heb geen idee van Wallonië of Brussel.
En wat is daar het verschil met Duitsland of UK?
Het zal sowieso bij iedereen (behalve de koplopers zoals Litouwen en andere landen die geen remmende voorsprong hadden) lang duren. Er is gewoon een tekort aan aannemers om alles in de grond te steken.
In Duitsland en UK hebben de netbeheerders miljarden euros investeringsgeld klaar maar ze hebben onvoldoende mensen om het werk uit te voeren. CEO CityFibre: we have 4000 active installers, we could use 6000 but we don’t find them. Brexit, corona,…
Wat mij vooral opvalt is hoe Spanje en Portugal eruit springen van alle zuiderse landen. Ik ben in 2013 naar Spanje verhuisd en had toen al 100/100 glasvezel. Iets later wat zuidelijker gaan wonen in Spanje en daar 300/300 afgesloten, maar ook 1000/500 was beschikbaar. Dat is 5 jaar geleden.

85+% dekking in een uitgestrekt land als Spanje (ok, merendeel van de bevolking woont in grotere steden, maar toch) vind ik alsnog best knap.
toevallig vd week youtube over gezien, iirc woont echt 80 of 90pct vd de spaanse bevolking in steden. had te maken met franco
Klopt, maar Spanje snapte heel snel dat iemand in een boerengat kilometers van de beschaafde wereld alsnog daar kan wonen en werken als hij/zij maar toegang heeft tot snel internet.

Verder: 89% dekking... als 80% van de bevolking in grote steden woont (>50k inwoners bvb), dan wil dat wel zeggen dat al die steden glasvezel hebben met bijna 100% dekking. Dus ook dat vind ik best knap

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.