snip
Voordat ik hier op kan reageren moet je me eerst maar even vertellen wat je bedoeld met de vrije markt. Is dat zoals onze Oostenrijkse vrienden dat bedoelen of iets anders? Het is nu nogal rekbaar.
Edit: ik had even tijd:
Dat is niet de vrije markt waar iedereen wordt gereduceerd tot financiële transacties, dat is kapitalisme. Dat is een zeer groot verschil, vrije markt gaat puur over de transacties, terwijl kapitalisme over de hele politiek spreekt. We kunnen perfect een vrije markt hebben met puur socialistische partijen. Maar een kapitalistisch systeem met socialisten dat gaat er niet snel komen. Met China als uitzondering met hun kapitalistische markt maar communistisch beleid.
Je kunt het een niet los zien van het ander, de economie bestaat niet in een vacuüm. Als je zegt dat je de vrije markt aanhangt dan heeft dat enorme gevolgen voor de sociaaleconomische toestand van mensen. Om nog maar te zwijgen over het gewoon niet werken van deze "vrije markt". Keer op keer is aangetoond dat als je bedrijven niet reguleert ze er een potje van maken, aan kartelvorming of alles om zeep helpen in hun omgeving gewoon omdat de inherente prikkels in dit systeem dit gedrag belonen.
Daarnaast vind ik dat de sociale cohesie in de maatschappij niet ten onder gaat door het huidige kapitalisme, of de vrije markt. Het gaat ten onder door politici die constant proberen de bevolking te splitsen in "wij tegen hen die ons willen benadelen". Zo steekt extreem rechts alles op migranten, gewoon rechts steekt alles op links, gewoonlijk steekt alles op gewoon rechts en extreem links steekt alles op de middenklasse. Hoe kan er een cohesie zijn als ze constant vuren stoken tussen bevolkingsgroepen? Het beste voorbeeld is de discussie over Vlaanderen VS Wallonië en dat Walen zoveel steun uit Vlaanderen trekt. We zijn allemaal Belgen, met Walen in een economisch benadeeld gebied. Maar als de politiek zo blijft erop hameren dat Vlamingen en Walen fundamenteel ander beleid willen, vrees ik dat België steeds meer onhandelbaar gaat worden tot we splitsen of confederalisme gaan.
De sociale cohesie onder kapitalisme staat onder druk omdat het systeem zorgt voor ongelijkheid. Als mensen het idee hebben dat de economie niet voor hun werkt dan is dat een goede voedingsbodem voor dit soort sentimenten. En om heel eerlijk te zijn kan ik er wel inkomen. Kijk maar eens om je heen en vertel me maar eens of alles een beetje redelijk is verdeeld. Net als ik hierboven stelde, als je een systeem aanhangt waarin de gewone man alleen zijn productiviteit heeft om te verkopen en je creëert dan een schaarste qua banen dan zullen mensen elkaar eerder zien als concurrenten dan medemensen. Zo atomiseer je de samenleving en vervreemden mensen van elkaar met alle gevolgen van dien.
Wat is extreem links?
Ik zie niet in hoe de handel in futures staat tegenover mijn stelling dat de vrije markt ervoor zorgt dat doenbaar bedrijven gaan die er het meeste waarde uit kunnen halen. Futures is enkel een manier van gokken, net zoals short selling, of daytrading een manier van gokken is op de aandelenmarkt. Dat maakt nog niet dat de aandelenmarkt plots niet meer als bedoeling heeft om te delen in de winst van bedrijven en eventueel inspraak te hebben. De prijs van grondstoffen op een vrije markt worden geplaatst door vraag en aanbod. En hoe hoger de prijs hoe meer inkopende bedrijven gaan afhaken omdat ze daardoor niet genoeg winstmarge halen tegenover wat ze halen met het product dat ze eruit produceren. En bedrijven die een grote meerwaarde eruit kunnen halen zullen dus nog lang kunnen opbieden tegenover elkaar om de grondstoffen te krijgen.
Omdat dit rentseeken ertoe kan leiden dat de prijs zover opgedreven wordt, omdat mensen er iets tussenuit moeten halen, dat de resources dus niet bij diegene terechtkomt die er het meest efficiënt mee om gaat, maar gewoon bij diegene die het meest kapitaalkrachtig is. Dit leidt ertoe dat bedrijven die een nieuwe markt betreden niet mee kunnen doen met de gevestigde orde en je daardoor dus monopolies in de hand werkt. Barriers to entry enzo.
Maar we kunnen overschakelen naar een systeem waarbij de maatschappelijke winst/verlies weerspiegeld wordt. In ons huidig kapitalistisch systeem kan dat via subsidies, heffingen, emissienormen etc. Als we weten dat elke g CO2 een wagen uitstoot bijvoorbeeld 10€ aan de gezondheidszorg kost, dan kunnen we een taks heffen van 10€ per g Co2 emissie van wagens. En zo gaan ICE snel duur worden, terwijl BEV geen CO2 uitstoot en zo dus een voordeel doet. Anderzijds kan het omgekeerd: elke BEV spaart dan X g CO2 uitstoot uit, en kan dan X*10€ subsidie krijgen om de maatschappelijke winst te weerspiegelen. En zo kan CO2 heffing over de hele economie er komen zodat de vrije markt een optimum vindt tussen investeringdkosten van CO2 reductie en belastingskosten van CO2 uitstoot.
Dit gaat er van uit dat de vrije markt perfect functioneert, en dat zie ik niet. De rest is dus puur academisch.
Het probleem van sociale woningen en appartementen als investeringsvehikels ligt niet bij de vrije markt.
Dit is inherent aan de vrije markt, er is geld om te investeren en dus worden er appartementen gebouwd waar niemand kan wonen gewoon omdat ze als investeringsmiddel worden gezien in plaats van een gebruiksmiddel. Je ziet het precies hetzelfde met kantoorgebouwen. Dus nu heb je een heleboel energie verspilt voor een theoretische waarde waar niemand kan wonen. Dat is het tegenovergestelde van efficiënt. Zie London waar hele wijken leeg staan omdat er niemand woont, of Amsterdam.
Maar dit is duidelijk geen vrije markt, dit was hoofdzakelijk door regulatie van de lokale overheid. De regels hier verkloten het vrije markt principe voor de woningmarkt. Als men kleiner wilt gaan wonen is men gekloot doordat er minimum bewoonbaar oppervlakte regels bestaan. Wilt mijn zijn rijwoning renoveren moet men al opletten met vergunningen, buurtbewoners die beroep aantekenen tegen je bouwvergunning omdat je nieuwe geven plots niet meer in het straatbeeld past. En ga zo maar door. Bij een echte vrije markt zouden die regels u niet stuwen om groot en duur te gaan wonen, in nieuwbouw projecten omdat renovatie wordt tegengewerkt etc. Dus jouw voorbeeld is helemaal niet tegen de vrije markt maar is tegen onze zeer streng geregelde markt.
Volgens mij schreef ik het redelijk duidelijk.
[Reactie gewijzigd door Sandor_Clegane op 9 augustus 2020 19:56]