De Belgische frequentieveiling voor 4g-netwerken gaat maandag van start. Aan de veiling doen twee nieuwkomers mee, waarvan er één zeker frequentieruimte zal krijgen. Het is nog onduidelijk wanneer de veiling is afgelopen.
Maandag worden de eerste biedingen uitgebracht door de vijf bedrijven die interesse hebben getoond in de frequenties in de 2,6GHz-band. Die frequenties kunnen worden gebruikt voor de 4g-technieken wimax en lte. Vermoedelijk kiezen alle winnaars voor lte: die netwerktechniek geniet de voorkeur van alle grote providers, omdat die in tegenstelling tot wimax backwards compatible is met 3g. Een blok is echter alleen voor Wimax in te zetten volgens de voorwaarden.
Er zijn vijf bedrijven met interesse voor de Belgische frequentieruimte. Naast de nu bestaande providers Belgacom, Mobistar en Base zijn dat Craig Wireless, die in het buitenland vooral zakelijke 4g-toepassingen aanbiedt, en Bucd. Achter die laatste naam schuilt vermoedelijk de grote Chinese provider China Mobile, opperde Datanews eerder.
De licenties voor het gebruik van de freqenties gelden vanaf 1 juli 2012 voor vijftien jaar. Frequentieruimte in de 2,6GHz-band kwam in Nederland anderhalf jaar geleden onder de hamer; naast KPN, Vodafone en T-Mobile wonnen Tele2 en de combinatie Ziggo/UPC daarbij frequentieruimte. De nieuwkomers zijn echter van mening dat met enkel 2,6GHz-frequenties in Nederland onmogelijk een landelijk dekkend netwerk kan worden gebouwd. Het signaal van de hoge frequenties dringt niet goed door in gebouwen en draagt niet ver, waardoor een provider veel masten nodig heeft om een gebied te dekken. Dat vraagt veel meer investeringen dan lagere frequenties.