20Gbit/s
Snelle USB 3-poorten zijn inmiddels aardig mainstream aan het worden, ondanks de aanhoudende onduidelijkheid over welke snelheid een USB 3.2-poort ondersteunt. De snelste variant van die interface, USB 3.2 Gen 2 x2, ondersteunt snelheden tot 20Gbit/s en maakt extreem snelle externe USB-drives mogelijk. Ter indicatie: de interne SATA-ssd's van weleer beschikken over een interface van 6Gbit/s en zelfs NVMe-drives met PCIe Gen3-interfaces halen maximaal ongeveer 32Gbit/s.
Om nu te zeggen dat USB-ssd's bijna even snel zijn als een interne PCIe Gen3-ssd, gaat wat ver, maar ze zijn veel sneller dan SATA-ssd's en niet langer alleen bruikbaar om af en toe een bestandje over te zetten of een back-up te maken. Dankzij de hoge snelheden kun je met een USB 3.2-drive zonder al te veel problemen assets streamen voor foto- of videobewerking, of zelfs je gamelibrary draaien. Bovenal hoef je natuurlijk niet meer zolang te wachten totdat een verzameling foto's of een groot videobestand op je externe opslag staat.
Er is inmiddels een handjevol USB 3.2 Gen 2x2-drives te koop. Let wel, we hebben het hier over pure USB-drives, want er zijn ook Thunderbolt-drives die 20Gbit/s doen. Als je echter geen Thunderbolt-poort hebt, kun je weinig met zo'n drive. De USB-drives werken daarentegen ook op tragere USB-poorten, maar om optimaal te profiteren, heb je natuurlijk wel zo'n snelle USB-poort nodig. We hebben vijf drives van evenzoveel fabrikanten getest. We kijken welke de snelste is en hoe ze zich verhouden tot die Thunderbolt-drives.
:strip_exif()/i/2004782050.jpeg?f=imagenormal)
De drives
We zetten de drives op een rijtje en bespreken hun belangrijkste eigenschappen. Dat doen we op alfabetische volgorde. De Adata SE900G is momenteel niet beschikbaar in bij de Pricewatch aangesloten winkels, maar zodra dat wel het geval is en we een sample bemachtigd hebben, voegen we hem aan de testresultaten toe.
Gigabyte Vision Drive
Gigabyte bracht de Vision Drive (Onbekend) in maart 2021 uit en op het moment van schrijven is de drive vanaf ongeveer 15 cent per gigabyte verkrijgbaar bij diverse webwinkels. De drive heeft een ssd aan boord die op tlc-nand en een Phison E12-controller is gebaseerd, samen met een dram-cache van 1GB. Een ASMedia ASM4232-controller verzorgt de interface van NVMe naar USB. In de doos vind je naast de drive van 115x72x20mm een draagtasje en een USB-C-C- en -C-A-kabel. De Vision Drive is als standalonedrive te koop, maar als je nog geen geschikte USB-poort hebt, kun je ook de upgradekit kopen. Daar zit een PCIe-kaartje bij waarmee je één USB 3.2 Gen 2x2-poort krijgt. De drive zelf is alleen als 1TB-model verkrijgbaar.
Kingston XS2000
De XS2000 (€ 91,23) van Kingston werd het recentst uitgebracht: in september 2021. De drive is in drie capaciteiten verkrijgbaar: 500GB, 1TB en 2TB. In de aluminium met kunststofbehuizing heeft Kingston een ssd op basis van de SM2320-controller ondergebracht. Die controller vind je niet in reguliere ssd's, aangezien de SM2320 niet alleen het nand aanstuurt, maar ook als USB-bridge dienstdoet. De controller stuurt met vier kanalen Micron tlc-nand met 96 lagen aan, waarbij de ssd een dram-loos ontwerp heeft. In de doos tref je de XS2000 aan, met zijn zeer bescheiden afmetingen van (afgerond) 70 bij 33 bij 14mm en een gewicht van 29g. Kingston levert een enkele C-C-kabel mee en een sleeve die de drive tegen stootjes moet beschermen. De drive is IP55-gecertificeerd (stof- en vochtwerend) en heeft vijf jaar garantie. De 2TB-versie is met iets minder dan 14 cent per gigabyte relatief het goedkoopst, terwijl de 1TB- en 500GB-uitvoeringen rond de 16 cent per gigabyte kosten.
Sandisk Extreme Pro V2
Sandisk heeft de V2 van de Extreme Pro (€ 127,-) sinds oktober 2020 in zijn assortiment en heeft de drive in een bekend jasje gestoken. Dat jasje is vrijwel hetzelfde als de Sandisk Extreme-ssd, alleen iets groter, en kennen we ook van de eerste generatie Extreme Pro-drives. De drive heeft de bekende ASM2364-bridge aan boord en maakt zoals je mag verwachten gebruik van WD-hardware: de WD SN730E. De case is van aluminium met rubberen bekleding gemaakt, heeft een geïntegreerd draagoog in de hoek en meet ongeveer 96 bij 50 bij 9mm met een gewicht van 79g.
Seagate Firecuda Gaming
De Firecuda (Onbekend) is een streng aluminium pakketje ter grootte van een creditcard. Een diepe inkeping licht op als de drive actief is. Met Seagates Toolkit-software kun je zelf de rgb-verlichting aanpassen. Seagate probeert de software enkel na registratie beschikbaar te maken, maar de Toolkit is ook los te downloaden. De ssd is dankzij de met rubber afgewerkte, metalen behuizing vrij zwaar. Hij is 104 bij 53 bij 10mm groot en weegt 100g. Intern maakt Seagate gebruik van een ASM2364-bridge van de USB-poort naar de Firecuda-ssd. Seage levert een enkele C-C-kabel mee, die 50cm lang is.
WD Black P50
De WD Black P50 (€ 290,65) is alweer wat ouder, maar maakt ook gebruik van de ASM2364-bridge, maar dit keer naar een WD Black SN750-ssd. De P50 is wat groter dan de meeste drives, met afmetingen van 118 bij 62 bij 14mm en een gewicht van 115g. WD levert twee kabels mee: een C-C-kabel van 30cm en een evenlange A-C-kabel. De drive is met bijna 22 cent per gigabyte aan de prijzige kant. Alleen de 4TB-versie duikt onder de 20 cent/GB, maar dan betaal je alsnog bijna achthonderd euro.
Testmethode
Net als voor de externe ssd's in onze round-up van eerder dit jaar hebben we onze ssd-testsystemen ingezet om deze rappe drives te testen. Die testsystemen hebben echter geen USB 3.2 Gen 2x2-poort; reden om een losse controller in een systeem te prikken. Dat is de Gigabyte USB 3.2 Gen 2x2 Controller, die over één USB 3.2-poort van de benodigde 20Gbit/s beschikt. Omdat we een kopieertest uitvoeren, wilden we zeker weten dat de systeemdrive, een Samsung 970 EVO, geen bottleneck vormde. Daarom hebben we de tests vanaf een ramdisk uitgevoerd.
Moederbord |
ASUS Prime X570-A Pro |
Processor |
AMD Ryzen 7 3700X |
Geheugen |
Kingston HyperX Fury 2x8GB DDR4-2666 |
Systeemdrive |
Samsung 970 EVO 500GB |
USB-adapter |
Gigabyte USB 3.2 Gen 2x2 (20Gbit/s) |
Videokaart |
Nvidia Quadro K2000 |
Koeler |
AMD Wraith Prism |
Voeding |
Seasonic Prime Titanium 650W |
Windows-versie |
2004, build 19041.330 |
Die tests bestaan uit synthetische tests en meer praktijkgerichte tests. De synthetische tests zijn AS SSD, CrystalDiskMark en ATTO Disk Benchmark. Die eerste twee geven de drives een niet-comprimeerbare workload, terwijl ATTO wel met comprimeerbare data werkt. In theorie betekent dat snellere overdrachtssnelheden voor ATTO, omdat er dankzij compressie daadwerkelijk minder data hoeft te worden verstuurd.
Voor de praktijktests draaien we de Data Drive Benchmark van PCMark. Daarbij wordt 2,37GB aan data in 339 achtereenvolgende jpeg-bestanden naar de drive geschreven, daarna wordt een kopie op de drive van die data gemaakt en ten slotte wordt de data van de drive gelezen dan wel gekopieerd. Ook testen we de kopieersnelheid van de drive, met XCopy en bestanden van 5MB, 10GB en 50GB. Die data komt uit de ramdisk, om bottlenecks te voorkomen. De 5MB-bestandjes worden in een test 1000 maal gelezen of weggeschreven.
Bechmark |
Toelichting |
AS SSD 2.0.7316.34247 |
Standaardbenchmark met 1GB-bestand |
ATTO Disk Benchmark 4.01.0f1 |
Doorvoer met 512b tot 64MB-io en 256MB-filesize |
CrystalDiskBenchmark 8.0.4 x64 |
Standaardbenchmark met 5 runs van 1GB |
PCMark 10 10 2.1.2177 64 |
Data Storage-test: 339 jpegs 2,37GB) naar ssd schrijven 339 jpegs 2,37GB) van ssd naar ssd kopiëren 339 jpegs 2,37GB) van ssd lezen |
XCopy |
1000x 5MB lezen 1000x 5MB schrijven 10GB lezen 10GB schrijven 50GB lezen 50GB schrijven |
Testresultaten: synthetische tests
Uiteraard vergelijken we primair de resultaten van de vijf 20Gbit/s-USB-drives onderling. Om een indruk te geven van de prestaties van die drives in vergelijking met een interne ssd hebben we waar mogelijk de testresultaten van een gangbare PCIe Gen3-ssd, de Samsung 970 EVO van 1TB toegevoegd. Ter vergelijking met een Thunderbolt-drive voegden we de Samsung X5 toe. Ten slotte hebben we waar mogelijk ook testresultaten van een 10Gbit/s-drive, de Adata SE800, toegevoegd.
AS SSD
Met lezen zijn de drives allemaal ongeveer even snel, maar wat schrijfprestaties betreft duikt de XS2000 wat onder de overige drives.
- AS SSD - Read - Sequential
- AS SSD - Write - Sequential
ATTO Disk Benchmark
In de leessnelheden zit nog wat spreiding, maar de schrijfsnelheden zitten erg dicht bij elkaar. De Seagate-drive heeft er iets minder zin in dan de overige drives, ook als we naar grotere i/o-sizes kijken.
- ATTO - Read - QD 4 - 1 MB - Gem. snelheid
- ATTO - Write - QD 4 - 1 MB - Gem. snelheid
CrystalDiskMark
In de leestest van CrystalDiskMark is het juist de XS2000 van Kingston die duidelijk aan kop gaat en is de Vision Drive hekkensluiter. De prestaties bij schrijven liggen veel dichter bij elkaar.
- Sequential 1MB - Q1T1 - Read
- Sequential 1MB - Q1T1 - Write
Testresultaten: PCMark
PCMark middelt de resultaten van drie runs in deze drie benchmarks en voor de totaalscore worden die drie gemiddelden weer gemiddeld. De eerste test betreft het wegschrijven naar de externe ssd van 339 jpeg-bestanden van gezamenlijk 2,37GB. Die bestanden worden in de tweede test gekopieerd op de externe ssd: de bron en doel zijn dus hetzelfde. In de derde test worden de afbeeldingen van de ssd gelezen en naar de ramdisk gekopieerd.
In de PCMark-test is de XS2000 van Kingston een onverwachte achterblijver, met resultaten die vergelijkbaar zijn met die van de oudere P50 van WD. Beide drives hebben ook een langzamere toegangstijd dan de drives die hier hoger presteren. De Kingston kan bovendien zijn warmte wellicht minder goed kwijt, door zijn kleine formaat. De Sandisk-drive is een aardige middenmoter, maar de Vision Drive van Gigabyte en Seagates Firecuda Gaming zijn beide een stuk sneller dan de concurrentie.
- PCMark 10 Data schrijf-test
- kopieër-test
- lees-test
- toegangstijd
- totaalscore
Testresultaten: praktijktests XCopy
Lezen
We splitsen de resultaten van de Xcopy-test in lees- en schrijfresultaten. Wat het lezen van kleine bestanden betreft, is de XS2000 de snelste, precies even snel als de Thunderbolt-drive X5 van Samsung. Dat zien we ook bij de overdracht van 10GB-bestanden. Daarbij valt op dat ook de WD Black P50 nu sneller is dan de 10Gbit/s-drive. Bij de overdracht van een 50GB-bestand nemen de snellere USB-drives pas echt afstand van de 10Gbit/s-drive. De Thunderbolt-drive is marginaal sneller.
- 1000x 5 MB bestand lezen
- 10 GB bestand lezen
- 50 GB bestand lezen
Schrijven
Het schrijven van de kleine 5MB-bestandjes naar de drives gaat bij drie drives even snel, en veel sneller dan naar de eerder geteste drives. Hetzelfde beeld zien we bij de 10GB-overdracht, en bij de 50GB-transfer kruipen alle 2x2-drives dicht tegen elkaar aan, met de P50 als iets tragere en de Firecuda als iets snellere drive.
- 1000x 5 MB bestand schrijven
- 10 GB bestand schrijven
- 50 GB bestand schrijven
Prestatie-index
We hebben de prestaties van de drives op een rij gezet en in een index verwerkt. We laten de praktijktests van XCopy en PCMark iets zwaarder wegen dan de synthetische tests, respectievelijk zeven en vijf procent van het indexcijfer. De totaalscore van PCMark en toegangstijd tellen we net als de synthetische benches voor vijf procent mee.
De Kingston-drive is ondanks zijn soms wisselende prestaties overall de snelste, gevolgd door de Vision Drive van Gigabyte. De 10Gbit/s-concurrent haalt iets meer dan de helft van de punten in de index en uiteraard is een interne drive nog altijd een stuk rapper.
Conclusie: nu nog een poort
Het is met de beschikbaarheid van externe ssd's met een USB 3.2 Gen 2 x2-aansluiting, of 20Gbit/s-aansluiting zo je wil, al net zo droevig gesteld als met het aantal producten met een geschikte poort. Veel moderne moederborden hebben weliswaar een USB 3.2-poort met C-aansluiting, maar vaak zijn dat x1-poortjes met maximaal 10Gbit/s. De enige moederborden met 20Gbit/s-USB zijn de nieuwe Z690-borden voor Alder Lake-processors, plus een handjevol borden met de 1200-socket. Voor AMD zijn er precies twee borden met de benodigde aansluiting.
Laptops met USB 3.2 Gen 2 x2-aansluitingen zijn lastiger te identificeren. Er is welgeteld één laptop met zo'n aansluiting, maar legio laptops met een USB 4-poort kunnen USB 3.2 Gen 2 x2-interfaces ondersteunen. Een voorbeeld daarvan zijn de Macbook M1 Pro en Max: die hebben weliswaar USB 4 aan boord en ondersteunen wél Thunderbolt, maar géén USB 3.2 Gen 2 x2. De veiligste optie is een spiksplinternieuwe pc met een moederbord dat de poort aan boord heeft, of een insteekkaartje gebruiken, zoals wij hebben gedaan.
Desondanks kunnen we niet direct zeggen dat het zinloos is om een 20Gbit/s-drive te kopen. De Seagate- en WD-drives zijn pittig aan de prijs en de Sandisk is maar iets goedkoper. De Vision Drive van Gigabyte en de XS2000 van Kingston zijn echter beide vanaf pakweg 150 euro te koop, en dat is in hetzelfde prijsbereik als de USB-ssd's die we eerder hebben getest. Er zijn weliswaar een paar drives voor minder te koop, zoals de Adata SE770G, SE800 en de T7 van Samsung, maar de andere geteste 1TB-drives kosten ook ongeveer 150 euro. Voor een beetje toekomstbestendigheid hetzelfde bedrag uitgeven, is geen slechte deal.
Vergeleken met Thunderbolt-drives presteren de USB-drives iets minder, maar vergeet niet dat Thunderbolt-poorten ook lastig te vinden zijn, zeker op desktops. En met de Gen 2 x2-drives kun je altijd nog terugvallen op de lagere USB-snelheid, terwijl je met een Thunderbolt-drive veel minder compatibiliteit hebt. Vergeleken met een interne ssd, een rappe 970 EVO in onze test, is een externe ssd nog altijd minder snel, maar heel veel scheelt het niet. Voor veel toepassingen, zoals video- en fotobewerking, is hij prima bruikbaar. Houd er wel rekening mee dat ook externe ssd's - net als interne drives - last kunnen hebben van prestatieverschillen door warmteontwikkeling. We vermoeden dat dit de voornaamste reden is voor de soms wisselende prestaties van sommige drives.
Omwille van de prijs én prestaties zouden we de Vision Drive of de XS2000 aanraden. De Vision Drive laat alleen bij CrystalDiskMark wat prestaties op tafel liggen, maar verder is het een van de snelste drives, zo niet de snelste. De XS2000 presteert wat wisselvalliger, maar scoort vooral in de kopieertest sterk en is gemiddeld genomen de snelste drive. Daarom verdienen de Gigabyte Vison Drive en de XS2000 van Kingston onze Excellent-aanbeveling.
- Gigabyte Vision Drive 1TB
- Kingston XS2000 1TB
Samengevat
Gigabyte heeft met de Vision Drive een van de snelste USB 3.2 x2-drives uitgebracht. De externe ssd presteert uitstekend en is bovendien aantrekkelijk geprijsd. Hij heeft nauwelijks een meerprijs ten opzichte van tragere USB 3.2 x1-drives, maar je bent met de 20Gbit/s-drive een stuk toekomstbestendiger. Het wachten is op voldoende aanbod aan poorten om de drive in te prikken; tot die tijd kun je de drive ook in 10Gbit/s-poorten steken. Optioneel kun je een kit met een snelle USB 3.2 x2-insteekkaart in het pakket kopen.
Samengevat
Kingston heeft met de XS2000 als een van de weinige fabrikanten een USB 3.2 Gen 2 x2-drive op de markt. Hij is niet alleen een van de snelste externe ssd's, maar ook een van de goedkoopste. In onze tests waren de prestaties ietwat wisselvallig, maar per saldo was het een van de snelste in de test. De drive is niet alleen in de geteste 1TB-uitvoering te koop, maar ook als 500GB- en 2TB-drive.
Laagste prijzen voor:
Kingston XS2000 1TB Zilver
Winkel |
Beoordeling |
|
Prijs |
Totaal |
|
Proshop.nl
|
|
|
€ 91,23
|
€ 98,22
Kostenoverzicht- Productprijs
- € 91,23
- Opsturen
- € 6,99
- iDEAL
- € 0,-
- Totaal
- € 98,22
|
Bekijk
|
Storage Island
|
|
|
€ 91,27
|
€ 98,22
Kostenoverzicht- Productprijs
- € 91,27
- Pakketpost
- € 6,95
- iDeal
- € 0,-
- Totaal
- € 98,22
|
Bekijk
|
OfficeNext
|
|
|
€ 91,98
|
€ 97,97
Kostenoverzicht- Productprijs
- € 91,98
- Opsturen (tot €99,-)
- € 5,99
- iDEAL
- € 0,-
- Totaal
- € 97,97
|
Bekijk
|
CAPS
|
|
|
€ 91,98
|
€ 95,93
Kostenoverzicht- Productprijs
- € 91,98
- Pakketpost Nederland
- € 3,95
- iDeal
- € 0,-
- Totaal
- € 95,93
|
Bekijk
|
NBB.com
|
|
|
€ 91,99
|
€ 91,99
Kostenoverzicht- Productprijs
- € 91,99
- Opsturen
- € 0,-
- iDEAL
- € 0,-
- Totaal
- € 91,99
|
Bekijk
|