Door Tijs Hofmans

Nieuwscoördinator

In april kwam 45 procent van ons nieuws van tips van lezers

12-05-2025 • 13:37

46

titel

Tips van tweakers zijn voor de nieuwsredactie ontzettend belangrijk. Een flink deel van het nieuws op onze frontpage komt tot stand na tips die jullie insturen. In april publiceerden we bijna de helft van ons nieuws met een zogenaamde submitter erbij. Het ging om iets meer dan 45 procent, een kleine stijging ten opzichte van maart. Toen kwam 42 procent van ons nieuws van tips van lezers.

Over nieuwstips

Tweakers-lezers kunnen de redactie tippen over nieuws waarvan ze denken dat het nieuwswaardig is. Dat kan via dit tipformulier. In dit artikel beschrijven we hoe de redactie omgaat met tips van lezers en wat er gebeurt als iemand een nieuwstip indient.

Tweakers publiceert vaker een overzicht van hoeveel nieuws afkomstig is van lezerstips. Hieronder kun je eerdere edities zien:

Nieuwstips in heel 2024
Nieuwstips in maart 2025

Cijfers

We schreven in april 475 nieuwsberichten. In april ontvingen we in totaal 1054 submits. Daarvan leidden er 216 tot een nieuwsartikel. Dat betekent dat vorige maand 45,5 procent van ons nieuws afkomstig was van lezerstips.

Actiefste tippers

Ook in april waren er een aantal tweakers die duidelijk meer tips indienden dan de rest. Daarbij staan @wildhagen en @TheVivaldi bovenaan, gevolgd door @Anonymoussaurus en @jdh009.

Aantal gebruikte tips per submitter

Logischerwijs leidt het aantal ingestuurde tips ook tot de publicatie van het meeste nieuwsartikelen. In onderstaand overzicht zie je welke tweakers een tip indienden die het vaakst tot een nieuwsartikel leidde.

Meestgelezen artikelen

Al die tips leveren niet alleen heel veel artikelen op, maar ook artikelen die vaak erg goed worden gelezen. Hieronder staan onze meestgelezen artikelen die we in april schreven op basis van tips.

Artikel Submitter Pageviews
Spotify verhoogt prijzen van Premium met 1 tot 4 euro per maand Daan891 102.802
Bax Music is failliet verklaard dreetjuh71 83.863
Microsoft waarschuwt voor crashende pc's na aprilupdate SunnieNL 71.655
Spotify is momenteel niet bereikbaar vanwege een storing - update oezie 64.698
Rijksoverheid gaat afgeschreven laptops wissen en weggeven aan Nederlanders wildhagen 64.147
Android-update laat telefoons na drie dagen inactiviteit automatisch herstarten A4553 61.211
Nederlands kabinet overweegt inzet AI om externe inhuur ict'ers terug te dringen wildhagen 60.517
Google stopt verkoop Nest-thermostaten in Europa ajbu 53.790
Onderzoeker vindt verdachte unlisted Chrome-extensies met miljoenen installaties KeizerWilmer 51.833
Nintendo stelt preorders voor Switch 2 in VS uit vanwege importheffing - update wild_dog 50.203
AP benadrukt: bezwaar maken tegen AI-training Meta moet voor 27 mei - update Anonymoussaurus 48.111
Nederlandse kentekenplicht voor elektrische steps gaat per 1 juli in tzzz 44.755
Bethesda brengt Unreal Engine 5-remaster van The Elder Scrolls IV: Oblivion uit Jorrie 43.893
Bill Gates publiceert originele Basic-broncode voor Altair 8800 freyk 41.953
Microsoft trekt in juli stekker uit Windows Kaarten-app TheVivaldi 41.137

Tot slot

Tips van lezers blijven essentieel voor het werk van de redactie. Of het nu gaat om nieuws van obscure bloggers of juist direct afkomstig van grote media, of dat het nu gaat om nieuwsartikelen of over snel gespotte storingen of prijsverhogingen, deze tips maken ons werk een stuk makkelijker en beter. We hopen dat dit artikel inzicht geeft in hoe Tweakers omgaat met tips van lezers. Bedankt aan iedereen die ons tipt!

Reacties (46)

46
46
23
0
0
17
Wijzig sortering
Ik vind het vooral vervelend met tippen dat je 0,0 feedback krijgt wat er nu mee gebeurt. Soms tip je en je hoort niks, soms tip je en dan is er al een tip maar er komt toch geen nieuwsartikel en soms komt er een paar dagen later pas wat.

Het zou fijn zijn om het transparanter te maken
AuteurTijsZonderH Nieuwscoördinator @GrooV12 mei 2025 14:25
Dit is een bekend probleem, ik hoor dit vaker. Probleem is, zoals je in het artikel kunt lezen, dat we 1000+ tips per maand ontvangen. Die allemaal met een reden afwijzen, kost ons onrealistisch veel tijd, zelfs als je het met een simpele dropdown met een paar opties zou doen.

Zou het voor jou (en andere tweakers, voel je vrij te reageren) wel nuttig of leuk zijn als je te horen kreeg wanneer er een artikel werd gepubliceerd op basis van je tip? Want dat kunnen we misschien wel relatief eenvoudig doen.
Zou het voor jou (en andere tweakers, voel je vrij te reageren) wel nuttig of leuk zijn als je te horen kreeg wanneer er een artikel werd gepubliceerd op basis van je tip? Want dat kunnen we misschien wel relatief eenvoudig doen.
Ik denk dat dit voor vele tippers wel handig is. Of als seintje 'we gaan ermee bezig!' of als 'We hebben een artikel nav jouw tip gepubliceert: <linkje>'. Kan wat mij betreft dan prima als DM.

[Reactie gewijzigd door CH4OS op 12 mei 2025 14:35]

Je zou ook de submitter kunnen taggen. Hij staat nu al vermeld bij een post, maar daar krijg je geen notificatie van dus valt niet zo snel op.

Een geautomatiseerde DM zou ook een optie zijn.

Het zou wel een toegevoegde waarde zijn, in ieder geval voor mij, als een stukje waardering of feedback. Noodzakelijk? Nee, natuurlijk niet. Een leuke geste? Ja, ik vind persoonlijk van wel.
140 submits in 1 maand. Waar haal je de tijd vandaan? Of heb je een submit AI? :P
Bedoel je dan via het belletje rechtsboven, zoals dat nu al gebeurt met replies en quotes?
Die er links van. Al kan het belletje ook wel inderdaad. :)
'We hebben een artikel nav jouw tip gepubliceert: <linkje>'. Kan wat mij betreft dan prima als DM.
Aangezien de tipper ook gelinkt staat in het artikel kunnen ze denk ik makkelijker gewoon een notificatie toevoegen dan een DM.
Misschien eens een artikel wijden aan het indienen van nieuwstips.

Het is begrijpelijk dat de meeste tips worden afgewezen maar [voor de indieners] onduidelijk op welke gronden. Wat zijn bijvoorbeeld voornaamste afwijzingsredenen?

Welke tips worden wel opgepakt tot een volwaardig (nieuws)artikel?
Hoe ziet een gemiddeld tip-submit eruit, dat niet direct wordt afgewezen? Ervan uitgaande dat een ingediende tip geschikt is voor Tweakers.net

Ik denk dat je hiermee e.e.a. al flink kan verduidelijken, zonder iedere tip afzonderlijk "te beantwoorden", dat is, inderdaad, voor de redacteuren nodeloos tijdrovend.
Toevallig is dat artikel 2 maanden geleden geschreven: Zo gaat Tweakers om met tips van lezers
Nee, dat artikel is niet tip-inhoudelijk, het maakt enkel het redactionele vervolgtraject inzichtelijk.
Zou het misschien ook mogelijk zijn om gewoon ergens in ons profiel een lijst te kunnen zien met de tips die we hebben gedeeld met daarnaast de status, waarmee ik dan bedoel "in wachtrij", "afgewezen", "in nieuwsrij", "gepubliceerd"?

Daarnaast zou je misschien die éne afwijsknop kunnen vervangen door een aantal afwijsknoppen met standaardopties. Dat gaat in het begin iets trager omdat de verwerker van die wachtrij de nieuwe knoppen moet leren gebruiken, maar in principe zou het na die inlooptijd even vlot moeten gaan.
Voor mij zou dat te veel zijn. Ik kijk toch wel minstens dagelijks, maar vaak meermaals per dag, op Tweakers en dan zie ik het vanzelf wel.
Dat kost toch veel te veel tijd?

Je krijgt al snel een discussie en stel er komt een standaard reden/reactie terug, dan is dat net zo goed niet goed genoeg voor velen. Ik denk dat het goed is dat ze het hier direct afkappen; je submit en je zult het wel zien. Verschijnt er geen artikel? Dan was het niet relevant of interessant, punt.
ze kunne alles automatiseren.
ik vindt dat dus ook wanneer je tipt, er dus niks meer daarna gebeurd.
ja door lange wegen bla bla bla als default antwoord krijg je, maar na de lange wegen is er toch ook wel licht aan het einde van de tunnel en kan je iets antwoorden, we hebben het online gezet of is al gepost of iets anders past niet bij ons etc.
Waarom? Je kan toch na een tip gewoon 1 knop maken van "Ok, bedankt, we maker er iets van" of "Ok, bedankt, helaas deze keer niet". Kost echt 1 seconde moeite voor een redacteur. En als je dan ook nog wat karma erbij zou krijgen is het verdienmodel ook weer in-lijn.
AuteurTijsZonderH Nieuwscoördinator @12_0_1312 mei 2025 14:32
Je krijgt er ook karma voor :) Maar heb je er echt iets aan als je alleen maar hoort 'thanks maar we doen er niks mee', zonder reden? Ik zou dit alleen nuttig vinden als je er een reden bij kon geven, maar juist dat is onrealistisch voor ons.
Je krijgt er ook karma voor
Maar alleen als jij de eerste bent toch?

Ik heb met bepaalde artikelen wel eens daadwerkelijk de tip opgestuurd naar video's of persartikelen van het bedrijf, maar uiteindelijk ben je vaak net later dan Wildhagen (die zit er ook echt bovenop haha) ook al kent het systeem jouw link nog niet.

Zelfs al ben je wel eerder, maar wordt er een ander basisartikel gebruikt dan "telt ie niet voor credits". Tis ook niet alsof jullie een hele waslijst aan tippers linken. Dat is er volgens mij altijd maar 1.
AuteurTijsZonderH Nieuwscoördinator @supersnathan9412 mei 2025 16:07
Klopt. We pakken altijd de submitter die als eerste in onze lijst staat. Die komt er dan automatisch bij te staan.
Zelfs al ben je wel eerder, maar wordt er een ander basisartikel gebruikt dan "telt ie niet voor credits
Niet altijd. Soms voegen we ook achteraf een submitter toe, als we bv het artikel al hebben gepubliceerd, maar vaak zien we dat ook over het hoofd. Dat beschrijf ik overigens nog beter in dit artikel: review: Zo gaat Tweakers om met tips van lezers
True. D’r zitten wat meer nuances aan dan “ja nee dingen”

Wel leuk om de inzichten eens te zien zo
Wat is het nut van die afwijzing? Dat werkt alleen maar demotiverend. Ik ben het wel met je eens dat een notificatie bij plaatsing waardevol zou zijn:

forumtopic: Notificatie bij publicatie van getipte artikelen

Ik heb deze maand blijkbaar 23 berichten getipt. Van een paar weet ik vrij zeker dat ze binnen de redactionele selectie zouden vallen, maar als iemand anders eerder was met een andere bron, dan wordt die versie meegenomen. Tweakers checkt zover ik weet namelijk alleen of de url al in de tipwachtrij staat. Dus ook als je een vergelijkbaar bericht tipt met een andere bron, kun je alsnog buiten beeld blijven, zelfs als je sneller was met inhoudelijk dezelfde tip.

Al mijn tips zijn technieuws dat in mijn ogen geschikt is voor Tweakers. Ze variëren van niche-onderwerpen tot bredere thema’s met een macro- of geopolitieke invalshoek. Een deel daarvan is ook bedoeld als subtiele nudging, in de hoop dat ze het oppikken maar daar hoef ik echt geen 22 afwijzingen voor, maar voor die ene die wel wordt gebruikt zou ik dus wel een bericht willen. Ik zie de inbox van @wildhagen al voor mij met 99 afwijzingen. Daar moeten ze op de redactie een extra persoon voor gaan aannemen :+ . Ik denk dat niemand daar op zit te wachten die nu meer dan 1 tips per maand geeft.

[Reactie gewijzigd door jdh009 op 12 mei 2025 15:13]

Bor Coördinator Frontpage Admins / FP Powermod @jdh00912 mei 2025 15:30
Wat is het nut van die afwijzing? Dat werkt alleen maar demotiverend.
Een afwijzing met een onderbouwing hoeft toch niet demotiverend te werken? Het kan ook helpen bij het begrijpen wat kans maakt en wat niet, bijvoorbeeld omdat iets niet bij de doelgroep past, omdat nieuws te oud is etc.
Een afwijzing met een onderbouwing hoeft toch niet demotiverend te werken
Dat klopt misschien in theorie, maar hoe realistisch is het dat er echt onderbouwingen worden gegeven? Die kans lijkt me eerlijk gezegd minimaal tot niet bestaand. Bij grote volumes user input, zoals op Tweakers, is het praktisch nauwelijks haalbaar om systematisch inhoudelijke feedback te geven op afwijzingen. De tijdsinvestering staat niet in verhouding tot de opbrengst voor zowel redactie als tipgever. Daarom ga ik er, zoals ik ook in mijn eerdere reactie aangaf, vanuit dat zo'n onderbouwing er in de praktijk zelden of nooit komt. En dat is op zich prima, zolang daar dan ook geen systeem tegenover staat waarin je structureel ‘nee’ terugkrijgt zonder enige feedback. Dát werkt in mijn ogen namelijk demotiverend, zeker voor mensen die regelmatig relevante tips aanleveren.
Het kan ook helpen bij het begrijpen wat kans maakt en wat niet, bijvoorbeeld omdat iets niet bij de doelgroep past, omdat nieuws te oud is etc.
Stel dat die onderbouwingen wél standaard zouden komen, dan is de kans aanwezig dat tipgevers zich gaan aanpassen aan wat zij inschatten als redactioneel wenselijk. Dat klinkt misschien efficiënt, maar het vergroot het risico op strategic conformism en self-selection bias...

Vooral signalen als “niet bij de doelgroep past” kunnen daardoor het tipgedrag sterk gaan sturen. “nieuws te oud is” is op zichzelf minder problematisch, zeker wanneer iets al dagenlang op andere platforms circuleert. Maar zodra zulke argumenten structureel worden gecommuniceerd, kan een feedback loop ontstaan waarin vooral het type nieuws wordt getipt waarvan men denkt dat het de meeste kans maakt. Afwijkende of verrassende onderwerpen verdwijnen dan sneller naar de achtergrond. Op termijn leidt dat tot fuikvorming en institutional path dependency. Het 'systeem' raakt gewend aan een smal aanbod en verliest zicht op wat het niet meer krijgt.

En dat lijkt me onwenselijk voor een nieuwsredactie die waarde hecht aan diversiteit in bronnen, onderwerpen en invalshoeken.
Bor Coördinator Frontpage Admins / FP Powermod @jdh00912 mei 2025 16:20
Dat klopt misschien in theorie, maar hoe realistisch is het dat er echt onderbouwingen worden gegeven?
Dat kan best realistisch zijn wanneer je bv templates kan gebruiken en dit direct in de backend kan afhandelen. Een onderbouwing hoeft geen lang epistel te zijn. Ik schat dat de meest voorkomende redenen op 2 handen te tellen zijn. Een kort zinnetje kan misschien al genoeg zijn.
Dat kan best realistisch zijn wanneer je bv templates kan gebruiken en dit direct in de backend kan afhandelen. Een onderbouwing hoeft geen lang epistel te zijn. Ik schat dat de meest voorkomende redenen op 2 handen te tellen zijn. Een kort zinnetje kan misschien al genoeg zijn.
Je reageert alleen op de praktische uitvoerbaarheid, maar je gaat totaal voorbij aan de inhoudelijke onderbouwing die ik heb meegegeven. Zeggen dat iets kán, betekent nog niet dat je het ook moet wíllen. Dat het bij grote volumes tips waarschijnlijk niet haalbaar is, of misschien toch wel, is één ding, maar in mijn ogen nog het minst relevant. Wat mij vooral stoort zijn de structurele effecten die zulke feedback kan hebben op het gedrag van tipgevers. Templates lossen dat niet op. Doordat ze vaak weinig ruimte laten voor nuance of context binnen het actuele nieuwsklimaat, kunnen ze die effecten juist versterken, in plaats van beperken. Het risico op conformisme blijft daarmee bestaan.

Zoals ik eerder al aangaf, zit ik er ook niet op te wachten om tientallen keren een afwijzing te krijgen, ook niet in templatevorm. Wat zegt zo’n afwijzing eigenlijk? Een onderwerp dat nu niet past, kan over een maand juist wél relevant zijn. Een notificatie bij plaatsing werkt als de wortel die motiveert. Structurele afwijzingen daarentegen fungeren al snel als de stok die ontmoedigt, met als gevolg dat tipgevers afhaken, minder actief worden of alleen nog insturen wat ze denken dat wél door de selectie komt. Dat eerste motiveert zonder het gedrag van tipgevers ongemerkt te sturen, en dat laatste is onwenselijk als de redactie zelf de inhoudelijke schifting wil blijven maken. Dat ondermijnt op een bepaalde manier indirect de redactionele autonomie, omdat de redactie dan niet meer alleen selecteert op inhoud, maar alleen op de inhoud die overblijft na zelfcensuur bij tipgevers. Ik heb het een en ander al onderbouwd in mijn vorige reactie hierboven, die je deels hebt genegeerd, dus ik bespaar ons de verdere herhaling en verwijs je daar graag naar terug.

[Reactie gewijzigd door jdh009 op 12 mei 2025 17:40]

Ik vind het vooral vervelend dat je soms een tip indient en dat er niks mee gebeurt, maar dat er dan een paar dagen of heel sporadisch 1-2 weken later alsnog een artikel verschijnt, zonder dat je als tipper genoemd staat. En dan bedoel ik dus geen enkele tipper, dus ook niet iemand anders die me voor was. Het is geen wereldramp, maar dan denk ik bij mezelf: hebben ze mijn tip nu niet gezien of wat?

[Reactie gewijzigd door TheVivaldi op 12 mei 2025 16:44]

En natuurlijk, zoals het social media model werkt, dan ook een percentage van de advertentie-inkomsten op dat artikel ;)
@TijsZonderH Zou nog grappig kunnen zijn (iig intern voor jullie) om de tips te wegen naar het aantal pageviews, kan je zien wie er het beste op het sentiment zit :P
AuteurTijsZonderH Nieuwscoördinator @Zsub12 mei 2025 14:59
Die data staat in m'n spreadsheet, maar die voegt denk ik weinig toe voor dit artikel. Of voor ons intern, overigens, maar het is wel geinig om te zien.
Nav de survey die jullie vandaag online gezet hebben bedacht ik me nog dat het ook leuk kan zijn te laten zien voor welk item jullie de meeste tips binnengekregen hebben.
Pas sinds kort eigenlijk op de hoogte van het feit dat je Tweakers kan tippen!
Nu deze functie bij mij bekend is heeft mijn obsessief refreshen van (tech) nieuws-sites een praktisch voordeel :)
Dus wat Tweakers post is niet meer dan wat u ergens anders al leest?
Tweakers is de site die ik het meeste bezoek dus ik haal het meeste van mijn nieuws nog steeds hiervandaan! Het reactiesysteem en de community hier zijn ook verreweg superieur aan dat van andere sites, dus altijd leuk om hier met anderen te babbelen! :)
Hmmm, dan zal ik voor komende maand wel goed scoren met mijn nieuws tip / artikel ratio. Ik heb geloof ik drie tips gedaan en alle drie zijn een artikel geworden. Dat waren artikelen over streamers en hun kwartaal cijfers.
Altijd wel leuk om tips te geven, zelf lid van het financieel dagblad waar vaak wel interessante artikelen voorbij komen die ik als tip instuur!

@GrooV heeft wel een punt met betrekking tot transparantie, maar kan me voorstellen dat hier ook veel werk in kan gaan zitten.
Stuur graag artikelen door hoor als ik iets vind. Is geen probleem.
Hey, ik had een 100% score? Joh! :o

Mijn percentage zal deze maand zwaar naar beneden gaan. 8)7 Ik tipte vanochtend dat Coolblue down was. Maar die lezen vast de submit que, dus het werkte een paar minuten later weer. "Coolblue paar minuten stuk voor Tweaker" is zo te zien niet nieuwswaardig genoeg. :P

Mij maakt het niet uit of een item de frontpage haalt of niet. Ik vind het mooi dat ik op Tweakers meer zie, dan alleen wat er uit de persberichtenmolen van grote bedrijven komt. Tweakers is een mooie combi van nieuws en sociale media. De artikelen zijn goed, maar de reacties zijn regelmatig waardevoller dan het nieuwsbericht. Dat zegt niets over de kwaliteit van de redactie, maar wel hoe goed veel reacties zijn.
Het valt mij de laatste tijd op dat er diverse artikelen pas vrij laat hier op Tweakers verschijnen. Dan heb ik het al eerder elders al gelezen. Zo stuur ik ook wel eens af en toe een nieuwstip in. Al verwacht ik weleens bij bijvoorbeeld een product aankondiging van een producent dat Tweakers dat zelf wel oppakt. Dus dan submit je het niet, want vaak teast een fabrikant al dat ze op een bepaald tijdstip iets gaat aankondigen. Dan ga ik ervan uit dat Tweakers er ook wel van op de hoogte zal zijn.
Dus jullie bepalen in principe hoeveel nieuwsartikels er vanuit onze tipinzendingen gemaakt wordt. Als jullie dus willen doen voorkomen dat wij harder nodig zijn als community dan maken jullie meer nieuwsartikelen van lezertips zodat het percentage stijgt en wij belangrijker lijken dan wellicht nodig is? Ik weet dan ook niet zo goed wat we kunnen met deze cijfers. We weten ook niet waarom onze tips wel of niet tot nieuwsartikel worden gemaakt.
Ik denk dat dit wat kort door de bocht is. Tweakers houdt nog altijd zelf de kwalitatieve eindcontrole over de nieuwsartikelen, ongeacht hoeveel er worden gesubmit. Ze zullen niet gewoon de lezertips zonder boe of bah overnemen, maar zelf ook onderzoek doen, bronnen checken, en betrokken partijen recht van antwoord geven. En ze gaan natuurlijk zelf ook blijven onderzoek doen en zelf nieuws delen.

Wat wel kan is dat Tweakers op basis van de lezertips zou kunnen kiezen om bepaalde thema's meer of minder te belichten. Als er vanuit de community meer submits komen over een bepaald thema, dan kan Tweakers ervoor kiezen om daarover een achtergrondartikel te schrijven.
ik vindt het altijd frappant, wanneer je iets tips, en het komt er niet dat er niet bijvoorbeeld een antwoord komt, dit en dat, of geautomatiseerde antwoord, sorrt is al geplaatst of niet nieuwswaardig.

nu tip je, en moet je hopen dat het er komt of niet.
Dus in weze draait de site op tips van gebruikers? En word er bepaald hoeveel input er daadwerkelijk van gebruikers word "gewaardeerd" om te gebruiken?

Lekker systeem wel, ik ben van mening dat je daar mensen voor in dienst hebt om dat uit te zoeken lijkt mij.
Het is toch zonde om de kennis, kunde en inzicht van je lezer niet te gebruiken? De kracht van tweakers is mede de community.
Als ik het ergens anders heb kunnen lezen of vinden, ga ik er vanuit dat een anders dat ook kan en doet....

Ik vind dat je de redactie tipt niet verkeerd, maar dat je bron van info voor bijna de helft uit tips bestaat vind ik zorgwekkend. Persoonlijk vind ik dat je als techgigant daar toch echt wel een gedreven onderzoek in moet doen om er voor te zorgen dat dat percentage zo laag mogelijk ligt.

Tips prima, maar niet als hoofdmoot voor je informatie.


Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn