Sinds jaar en dag zijn de keuzes voor een videokaart in je systeem heel binair; je kiest voor AMD of voor Nvidia. Voordat dit duopolie ontstond, hadden we veel meer keus uit fabrikanten. In de jaren 90 was S3 Graphics gigantisch, had iedereen wel van de Voodoo-kaarten van 3dfx gehoord en waren Trident en Diamond Multimedia bekende namen. Pas in 1995 kwam Nvidia met de NV1 en ATI met zijn Rage-gpu, die samen het begin van het einde voor de competitie inluidden.
Langzamerhand stierf de competitie van ATI en Nvidia op het gebied van desktopvideokaarten uit, hoewel diverse partijen uiteraard nog lucratief bleven op onder meer mobiel gebied. Op de desktop bleven ATI, inmiddels uiteraard overgenomen door AMD, en Nvidia over. Nou ja, bijna dan, want Intel heeft nog altijd een marktaandeel van een whopping 60 procent op de pc-markt. Dat enorme marktaandeel betreft natuurlijk voor het overgrote deel de onboard-gpu in Core-processors, want Intel heeft pas sinds kort 'echte', losse videokaarten in zijn assortiment. Over de hobbelige weg daarnaartoe kun je in dit achtergrondverhaal lezen, maar tldr: Intel heeft sinds krap een paar maanden een soort losse videokaarten in de vorm van de Arc-serie. Een recente, flinke driver-update moet bovendien de grootste prestatieproblemen oplossen, reden voor ons om deze kaart op de pijnbank te leggen.
Die Arc-serie valt onder de Alchemist-videokaarten en na de Arc A310 en A380 moeten krachtigere modellen als de A580, A750 en A770 volgen. We hebben de Intel Arc A380 getest. Die moet concurreren met AMD's Radeon RX 6400 en Nvidia's GTX 1650. De Intel Arc A380 is nog niet verkrijgbaar, al werd een Asrock-kaart korte tijd in een Duitse webshop voor 189 euro aangeboden. We ontvingen een Arc A380 van het Chinese merk Gunnir. Gebruiker Lucofski heeft hem geïmporteerd en aan ons uitgeleend, waarvoor dank! We vergelijken de kaart met zijn directe concurrenten.