Zonneauto van TU Delft wint voor vijfde keer Solar Challenge

De Nuna7 van TU Delfts Nuon Solar Team heeft de World Solar Challenge 2013 gewonnen. Op de laatste racedag nam de zonneauto een flinke voorsprong op de Japanse Tokai-universiteit. De Twentse Red Engine heeft de derde plek behouden.

De auto van het Nuon Solar Team kwam na vijf dagen racen dwars door Australië, een tocht van 3021 kilometer, als eerste over de finish in Adelaide. De Tokai Challenger zat de Nederlanders de hele race op de hielen, maar op de laatste dag liep de Nuna7 uit. De Japanners hadden woensdag en donderdag te veel gevergd van hun zonneauto om het Nuon Solar Team te kunnen bijbenen en moesten op het laatste moment bijladen bij bewolking en regen. De Japanners slaagden er uiteindelijk wel in om tweede te worden.

De Universiteit Twente behaalde met de Red Engine een derde plek, de beste eindpositie die het team tot nu toe wist te behalen. De tukkers hadden goed geanticipeerd op slecht weer en wisten daardoor zonder noemenswaardige problemen het achterliggende team van Stanford voor te blijven.

Het Team Solar Eindhoven is op moment van schrijven nog bezig met de race. Hun zonneauto Stella, in de Cruiser-klasse van auto's die minstens twee personen kunnen vervoeren, stond volgens de laatste metingen op 13 minuten achterstand op het Duitse Hochschule Solarcar-team uit Bochum en 15 minuten achter op koploper Sunswift uit Australië.

Nuon Solar Team overwinning 2013

Door Olaf van Miltenburg

Nieuwscoördinator

10-10-2013 • 07:40

85

Lees meer

Reacties (85)

85
84
62
10
0
7
Wijzig sortering
Anoniem: 119509 10 oktober 2013 07:59
Voor de complete uitslag : http://www.worldsolarchallenge.org/dashboard/timing, daar kan je ook de wagen van eindhoven die in de Cruiser class meedoet, vinden
Ik heb het vannacht live zitten volgen voor mijn website www.solarracing.org, en je hebt geen idee hoe spannend het was.

Om te beginnen al tussen plaats één en twee: Tokai lag dik 50km achter op Nuon, dus inhalen zou erg lastig worden op zo'n korte afstand (+/- 150km), maar als er bij Nuon iets verkeerd ging kan er van alles gebeuren. Het was echter Nuon die zonder problemen als eerste over de finishlijn rolde, terwijl Tokai zich kennelijk in het energieniveau in hun accu misrekend hadden. Ze hebben ergens langs de weg 30-45 staan statisch laden om de finish te kunnen halen. Uiteindelijk zijn ze op zeer lage snelheid dik drie uur na Nuon binnen gesukkeld.

Het gevecht voor plek drie was nog spannender: bij het begin van race dag vijf was de afstand tussen Twente en Stanford slechts tien kilometer, ongeveer zeven minuten. Er kon nog van alles gebeuren, maar kennelijk kan Twente meer energie in hun accu over gelaten want in de loop van de dag bleek dat de Tukkers met een peer km/h verschil héél langzaam op het Stanford-team uitliep. Uiteindelijk finishte Twente rond 14:30 en Stanford rond 16:30.

Verder achterin ging het ook verrassend: de Belgen leken solide op nummer vijf te liggen maar zijn in de loop van de racedag vijf ingehaald door het Zwitserse Solar Energy Racers team. Australische nieuwkomer Team Arrow ligt op zeven.

Hou mijn site in de gaten, later vandaag komen nog meer updates, ook over de andere klassen met bv. Solar Team Eindhoven.
Wat zou zo'n auto kosten? Een paar voor en achterlampen en n nummerplaat en ik zie mijzelf er namelijk wel in rijden. De toekomst moeten we omarmen.
Volgens RDW > https://ovi.rdw.nl is de catalogus waarde € 1272327.

Kenteken van Stella: 8-SBP-57

Dus nog even doorsparen ;-)

@hAI het is enkel als voorbeeld. Ik weet dat Stella de wagen is van het team uit Eindhoven.
Nuna 7 heeft dan misschien geen kenteken, Nuna 5 had het weer wel. Zijn vooral gewoon leuk weetjes en prachtig dat ze er mee bezig zijn, we zullen ze niet binnen nu en 4 weken massaal bij de dealer kopen :)

[Reactie gewijzigd door Xaria op 27 juli 2024 03:52]

Anoniem: 80466 @Xaria10 oktober 2013 12:04
Stella is de wagen van eindhoven.
Niet die van Delft. Nuna 7 heeft namelijk geen kenteken en mag dus ook niet op de openbare Nederlandse wegen tijden.

De waarde van Stella is trouwens vermoedelijk de verzekeringswaarde.
Anoniem: 120539 @Xaria10 oktober 2013 12:56
Ik vroeg me af hoe dat zou zitten met de BPM op basis van deze catalogus-waarde. Toen realiseerde ik me dat op dit moment volledig elektrische auto's nog vrijgesteld zijn van BPM.
Ik hoop wel dat zodra dit niet meer het geval is 'experimenten' als deze toch mogelijk blijven, en dat er op de één of andere manier toch een uitzonderingspositie (en daarmee vrijstelling) mogelijk blijft.
Typisch dat er bij RDW gesproken wordt van een "Driewielig motorrijtuig (L7e)". Volgens mij heeft de Stella er toch echt 4..
Ik heb begrepen van enkele betrokkenen dat 1 Delftse auto iedere keer 1 miljoen euro kost.
Veel werk wordt elke versie door studenten gedaan.
Anoniem: 529096 @Loft10 oktober 2013 08:44
Maar dit is een prototype. En die zijn altijd kostbaar vanwege de ontwikkelingskosten. Uiteindelijk is het niet veel meer dan een ligfiets met zonnecellen. En dit bedoel ik positief.
Dat zal je nog verbazen! ;) Klopt dat dit een prototype is, elke twee jaar weer wordt er maar één gebouwd en alles wordt speciaal gemaakt/gekocht voor één auto waardoor deze inderdaad erg duur uitvalt.

Echter zitten er ook veel spullen op en in deze auto's die gewoonweg heel duur zijn. De zonnecellen, sommige elektronica en bijvoorbeeld de gebruikte vezels in de body. Het is in ieder geval geen ligfiets :P
Ik bedoelde het relatief. Natuurlijk is het veel meer dan een ligfiets, het is een auto die speciaal gebouwd is voor deze race.

Maar behalve dat, het is toch een race over 3000 km. Dat is echt endurance. En dan 5x winnen. Knap werk !

En als Brabander zijnde ben ik toch ook benieuwd wat de TUE gaat doen ;)

[Reactie gewijzigd door Anoniem: 529096 op 27 juli 2024 03:52]

een leuk huis ergens midden in 't gooi en dan nog wat vrees ik,
Petje af voor de Nederlanders. Knappe prestatie.
Gek dat we zo prominent op de voorgrond kunnen treden wanneer het op groene techniek aan komt, terwijl aan de andere kant Nederland regelmatig als het vieze, grijze jongetje van de klas wordt weggezet: Nederland haalt milieudoelstellingen niet

Om in zo'n klimaat een dergelijke prestatie neer te zetten levert alleen maar meer respect op voor de jongens en meisjes van de TU Delft en in Twente

Proficiat ! :)
Tsja, de beleidsmakers bouwen deze auto niet en de techneuten die deze auto hebben ontworpen en gebouwd maken het beleid niet :) Het is inderdaad triest dat het milieu aan de aandacht lijkt te ontsnappen als de crisis toeslaat, terwijl landen om ons heen juist vol inzetten op (o.a.) zonne-energie.

Maar gaaf dat het podium voor 2/3e uit Nederlanders bestaat. Begrijp ik het nu goed dat Eindhoven ook op een podiumpositie afstevent?
Tsja, de beleidsmakers bouwen deze auto niet en de techneuten die deze auto hebben ontworpen en gebouwd maken het beleid niet :) Het is inderdaad triest dat het milieu aan de aandacht lijkt te ontsnappen als de crisis toeslaat, terwijl landen om ons heen juist vol inzetten op (o.a.) zonne-energie.

Maar gaaf dat het podium voor 2/3e uit Nederlanders bestaat. Begrijp ik het nu goed dat Eindhoven ook op een podiumpositie afstevent?
Jazeker. Op een eerste plaats zelfs, omdat in de klasse waar Stella meerijdt meer wordt meegewogen dan alleen de tijd. Zo wordt het meenemen van meerdere personen beloond, iets dat ze veel hebben gedaan.
Advocaat van de duivel modus on:
Je zou ook kunnen stellen dat deze ingenieurs uit hun ivoren toren moeten komen en niet meedoen aan "nutteloze" solar races door Australie, maar zich politiek moeten engageren.
Advocaat van de duivel modus off

Dat er vrijwel geen ingenieurs in het kabinet/de kamer zitten kun je aan de partijstructuur/vriendjespolitiek/Haagse cultuur toeschrijven, maar lid worden van een politieke partij worden is eenvoudig. En het aantal leden is tanende, dus als bijdehante beta ben je onderscheidend. Alleen moet je het politieke spel een beetje leren spelen.
Als Olympische sporters medailles winnen, worden ze als helden onthaald. Wellicht zullen deze studenten ook wel feestelijk worden onthaald in hun standplaats. Maar misschien is het een idee dat ze met zijn allen ook even naar Den Haag rijden?

In tijden dat commerciële bedrijven het zwaar hebben, is het door kunnen ontwikkelen van dit soort technieken meer dan ooit afhankelijk van politiek. Dat kan via subsidies, maar ook op andere manieren. Ik zou zeggen, rijd die Stella maar even het binnenhof op!
Advocaat van de duivel modus on:
Je zou ook kunnen stellen dat deze ingenieurs uit hun ivoren toren moeten komen en niet meedoen aan "nutteloze" solar races door Australie, maar zich politiek moeten engageren.
Advocaat van de duivel modus off
Volstrekt nutteloos. Er zijn genoeg progressieve partijen (Groenlinks, D66, Piratenpartij of zelfs de partij van de toekomst die zo progressief is dat ze zichzelf niet eens serieus durven te nemen). Het probleem is: (bijna) niemand stemt erop. Tenminste altijd te weinig mensen om een goed blok te kunnen vormen. Let op, progressief/conservatief is niet hetzelfde als links/rechts.

Mijn beste theorie is dat conservatieve partijen harder schreeuwen en mensen stemmen op de grootste schreeuwlelijk. Zeg nou zelf, als iedereen die op Wilders heeft lopen stemmen lekker voor Vlemmix was gegaan, dan hadden ze net zo goed precies gekregen wat ze wouden hebben: een clown in de kamer. Alleen dan eentje die echt leuk is.

Ingenieurs de politiek insturen heeft echt geen zin. Die mannen moeten lekker auto's blijven bouwen, races winnen en hun studie afmaken, daar zijn ze goed in.

De politiek, dat zijn wij allemaal. Stop met het stemmen op conservatieve partijen, dan kunnen we stappen maken. :)
Duitsland heeft al jaren het oerconservatieve CDU als machtigste partij en toch nemen ze de toekomst een beetje serieus en met succes. In Nederland zijn er andere krachten aan het werk die de vooruitgang tegenwerken.

Ik zou meer vertrouwen in de politiek hebben als er meer vakmensen zouden zitten. Ingenieurs, mensen uit de zorg met ervaring, 'succesvolle' mensen uit het bedrijfsleven en mensen met ervaring uit het onderwijs. Ik heb meer vertrouwen in Plasterk en Timmermans dan in Schultz en Dekkers.

[Reactie gewijzigd door arnem_ op 27 juli 2024 03:52]

Het ligt aan wel meer zaken dan dat. In een andere reactie wordt Duitsland genoemd en ook de Scandinavische landen timmeren groen goed aan de weg. De achterliggende redenen hiervoor is dat in deze landen er echt een lange termijn visie ligt die door achtereenvolgende kabinetten ook in stand gehouden wordt.

In de Nederlandse politiek is men veel te veel met de waan van de dag bezig. Who gives a shit over reclames dat je kan flirten terwijl je getrouwd bent, toch worden er kamervragen over gesteld. Nee, ze moeten daar in de tweede kamer meer over langere termijn zaken nadenken, op strategisch niveau, laat het tactische en uitvoerende maar over aan provincies en gemeentes.
Er zijn genoeg progressieve partijen (Groenlinks, D66, Piratenpartij of zelfs de partij van de toekomst die zo progressief is dat ze zichzelf niet eens serieus durven te nemen).
D66 is wat gematigder dan de VVD naar is niet progressief.

'D66 heeft als doel sociaal akkoord onderuit te halen'
http://www.nu.nl/economie...koord-onderuit-halen.html

En typisch dat je de grootste meest progressieve partij in NL niet noemt (al stemmen ook daar onvoldoende mensen op).
progressief/conservatief is niet hetzelfde als links/rechts.
Historisch gezien is rechts de kant die de status quo mbt invloed van het grote geld vs invloed van de bevolking (die voor het overgrote deel bestaat uit "arbeiders"/werknemers) wil "behouden", en die tegenstelling van belangen is nog steeds relevant.
Dat er vrijwel geen ingenieurs in het kabinet/de kamer zitten ...
Je weet dat Samsom een ingenieur is, uit Delft? Veel dichter bij de macht kun je niet komen.
Anoniem: 445817 @MSalters10 oktober 2013 14:03
Samsom heeft 3 jaar in een cafe gewerkt en daarna 16 jaar bij Greenpeace als campagnevoerder.

Ik denk dat @exorbitex vooral doelt op een beroepsingenieur en niet iemand met een titeltje.
Volledig offtopic dit, maar daarom is het ook goed dat GroenLinks uit die onderhandelingen is gestapt, ongeacht wat je verder van GroenLinks vind... Ik hoop eerlijk gezegd dat dit kabinet zo snel mogelijk het veld ruimt zodat er een keertje een kabinet komt dat echt denkt aan de toekomst... Wishfull thinking misschien...

Maar goed, deze studenten van TU Delft, Twente en Eindhoven geven veel hoop op een betere toekomst. Goed gedaan jongens en meiden!
Beleid: land en zee volplempen met windmolens mbv. heelveel subsidie.
Net of windmolens (op zee) zo milieuvriendelijk zijn.
Vooral op zee:
- hebben ze veel en duur onderhoud nodig
- een lage levensduur
- maken ze zeer veel lawaai onder water
- zijn trekvogels de dupe.
En dan hebben we het nog niet eens gehad over de opwarming van de aarde waar de mens maar voor een paar promille voor verandwoordelijk is.
Dat 'volplempen' van land en zee met windmolens gaat vooralsnog helaas uiterst moeizaam.

Werkgelegenheid in eigen land creëren met de bouw en het van windturbines lijkt me een beter uitgangspunt dan geld naar het buitenland sluizen via de import van kolen en andere fossiele brandstoffen. Offshore windenergie is nog niet concurrerend met vuile energie maar zal dat naar verwachting in 15 jaar zijn. Het voordeel van offshore is dat er ruimte is en de windturbines niemand tot last hoeven te zijn zodat ze makkelijker nog groter gemaakt kunnen worden en hogere opbrengsten kunnen leveren.

Als je begint met argumenten over slachtoffers onder pechvogels die tegen de ronddraaiende wieken van een windturbine vliegen of geluid onder water kun je beter alle schepen, huiskatten en motorvoertuigen aan de ketting leggen. Het lijkt me dat een rotor op 150 meter boven zeeniveau minder geluid maakt dan een groot vrachtschip met enorme schroeven en een gigantische motor die in het water ligt. Die slachting die het wegverkeer en katten aanbrengen onder vogels is niet te vergelijken met de enkele slachtoffers die vallen door aanvliegingen met windmolens.

Windturbines op zee zorgen wel voor een toename van de mariene biodiversiteit zorgen omdat allerlei organismen uitstekend gedijen op de funderingen van de windmolens.
Windenergie is zonder subsidie op dit moment niet concurrerend (op prijs). De onzekerheid die de Nederlandse politiek ten toon spreid zorgt ervoor dat weinigen risico's durven nemen.
gelukkig geldt dit niet voor zonneenergie.
Economisch is het veel beter om steenkolen te importeren, want goedkoper,dus efficiënter en veel betrouwbaarder, natuurlijk. In een prijs zou alles moeten zijn verdisconteerd, want het is het enige instrument waardoor je appels met peren kan vergelijken.
De Denen hebben hun windmolenhandeltje alweer verkocht/opgedoekt.
Mijn argument over windmolens op zee houd ik in stand. Dat gaat namelijk tot150 Db, bleek uit onderzoek.
Met een aantal van die windmolenparken in zee zal er zich geen vis meer wagen.
"Offshore windenergie is nog niet concurrerend met vuile energie maar zal dat naar verwachting in 15 jaar zijn". Mooi, dan plaatsen we ze dan wel.
Zelf heb ik hogere verwachtingen van zonnepanelen.
De techniek van windmolens is immers al eeuwenlang praktisch hetzelfde, terwijl zonnepanelen nog jaarlijks beter worden. Ze zijn ook makkelijker te plaatsen, te vervangen, betrouwbaarder enz.
Dit staat volledig los van hoe het Nederlandse beleid is mbt. subsidies voor groene stroom e.d.

Deze prestatie heeft alles te maken met:

1. Hoeveel tijd er (voorlopig nog) is voor studenten om nevenactiviteiten te doen tijdens hun studie. Sport, bestuur, en projecten zoals deze. (en dit wordt steeds minder als men bindende studieadviezen gaat invoeren voor alle collegejaren overal)
2. De persoonlijke inzet en kennis van deze studenten. Petje af!
Om deze prestatie neer te zetten is naast persoonlijke inzet ook het nodige geld voor onderzoek en materiaal nodig.
In een klimaat waari beleid inzet op groene energie is het voor bedrijven interessant om deel te nemen aan projecten als een solar-race. De opgedane kennis kunnen zij dan als vruchten plukken en weer inzetten bij producten die ze ook wekelijk kunnen verkopen (want er is immers een klimaat voor een goede afzetmarkt geschapen)

Zónder dat groene klimaat is het moeilijker bedrijven te interesseren en ook rechtstreekse subsidiepotjes zullen kleiner zijn.

Ik denk daarom dat er een best een verband is tussen het (niet) groene beleid en de prestaties van de Nederlandse teams.

Maar dan nadrukkelijk in de vorm dat de prestatie dat "Nederland" voor 2/3e het podium vult een prestatie is die behaald is ondanks en niet dankzij het beleid !
Anoniem: 372378 @T-men10 oktober 2013 11:48
Het is echt een knappe prestatie en ben trots (TU alumnus) dat we eidenlijk weer hebben gewonnen; maar mijn hollandse instinct zegt me dat we ook weer niet overdrijven; ik vind dat er helaas weinig toonaangevende instituten meedoen.

[Reactie gewijzigd door Anoniem: 372378 op 27 juli 2024 03:52]

Alle drie de TU's hier in Nederland worden internationaal vrij hoog ingeschaald. Stanford en Tokai zijn vrij prestigieus. Cambridge deed mee, maar is helaas uitgevallen. Zo staan er wel meer grote namen tussen; staar je niet blind op de "klassieke" prestigieuze universiteiten, maar kijk eens naar welke universiteiten er wèl meedoen en kijk eens hoe die internationaal aangeschreven staan. Ik denk dat je het onderschat.
Al is het natuurlijk jammer dat bijvoorbeeld het MIT niet meedoet, maar om nou te zeggen dat er geen toonaangevende instituten meedoen noem ik overdrijven.
Ik zei toonaangevend, niet prestigieus. Stanford is zeker toonaangevend, maar dit project heeft voor hun weinig prioriteit, er word helemaal geen ruchtbaarheid aan gegeven, ik heb collega's daar. Terwijl binnen de TU Delft is dit het #1 studentenproject. Ik mis voornamelijk de duitsers eigenlijk, en nog een rits aan 20 universiteiten van de VS. Er doen gewoon veel te weinig auto's mee mijns inziens.
Gek dat we zo prominent op de voorgrond kunnen treden wanneer het op groene techniek aan komt, terwijl aan de andere kant Nederland regelmatig als het vieze, grijze jongetje van de klas wordt weggezet
Ook typisch Nederlands: vooral niet blij zijn over wat voor succes van wie dan ook maar zoiets altijd gebruiken als kapstok om te klagen over andere misstanden.
Dat is een selective quote !

Ik ben juist extra trots !
Om in zo'n klimaat een dergelijke prestatie neer te zetten levert alleen maar meer respect op voor de jongens en meisjes van de TU Delft en in Twente
Super, gefeliciteerd uiteraard. Als je hem zo vaak wint dan moet je toch wel verstand van zaken hebben ;) Op dat gebied zijn ze goed bezig !!!
En de andere teams uiteraard ook, als we zo door gaan hebben we een plek 1,2 en 3 !

[Reactie gewijzigd door bonus op 27 juli 2024 03:52]

Het lijkt meer 1, 3 en 3 te worden ;) TU Delft 1e, Twente 3e en in de "gezinsautoklasse" Eindhoven ook 3e. Maar wel erg knap voor zo'n klein landje :P
Vergis je niet, er worden nog punten uitgedeeld voor passagier-kilometers en praktische bruikbaarheid. Het is de verwachting dat Stella op beide hoog gaat scoren.
Wat ik begreep kunnen met die scoren alleen kleine verschilen overbrugd worden. Persoonlijk vind ik dat de Stella het allermooiste is wat er rondrijdt. Het is de enige auto die echt neigt naar een bruikbare personenauto die iets op de openbare weg te zoeken heeft, daarmee mag hij wat mij betreft sowieso in aanmerking komen voor een algemene overall prijs. En als die prijs niet bestaat, dan vind ik de Stella innovatief genoeg om die prijs per direct in het leven te roepen.

Wat een helden bij de TU Eindhoven. Ook al is het ding (puur esthetisch) ontzettend lelijk.
Uitleg Cruiser klasse score
De koplopers hebben alle drie even vaak hun accu opgeladen en hebben ongeveer dezelfde capaciteit accu, dus daar valt niks mee te winnen.
Tijd telt het zwaarste mee, een maximum van 3 punten te halen, maar op een race van 34+ uur (en daar komt morgen nog bij) maakt een kwartier niet zo heel veel uit en liggen de koplopers nog erg dicht bij elkaar.
Door passagiers mee te nemen kan maximaal 0.3 punten behaald worden. Inderdaad niet zo heel veel, maar een stuk meer dan de ~0.02 punten meer die je zou krijgen als je maar 15minuten sneller bent dan de rest.
De beoordeling op praktische bruikbaarheid kan maximaal 1 punt bijdragen. Ik denk dat koplampen, ruimte voor passagiers (beenruimte e.d.), kofferruimte, kenteken in eigen land daar wel mee zullen tellen.
Raar he dat we in deze race voorop lopen en met twee auto's in de top 3 staan. Maar dat we over het algemeen achterlopen op omringende landen qua groene energie.
Laten we hopen dat we dit soort innovatie snel terug zien in commerciële producten zodat we hier allen van kunnen profiteren.

Verder, Petje af voor de studenten en hun begeleiders !!
Ach, wie zei dat laatst toch...? Dat we een land zijn met een rijke traditie in olie en gas? Zou dat er iets mee te maken hebben?

Als je echt een kenniseconomie wilt zijn dan moet je dat op alle vlakken uitdragen. Natuurlijk fantastisch dat we dit soort evenementen domineren, maar je hebt er uiteindelijk niets aan als je regering vervolgens doodleuk weer toestemming geeft voor een x-aantal kolencentrales. En groene energie is natuurlijk HET thema om je kennis op te richten in deze tijd.

Wanneer gaan we in Nederland nu eens echt innoveren? Wanneer gaan we corporaties en particulieren bij nieuwbouw stimuleren om hun huis zo te plaatsen, in te richten en te bouwen zodat ze energieneutraal zijn? Of past dat weer niet in de uiterst nauwe ideologie van het 'vrije markt denken'?
Weet je wat ik zo jammer vind is dat er altijd naar de regering gekeken wordt als het gaat om onze slechte prestatie in duurzame energie. Ergens snap ik dat wel en het beleid daarin kan ook zeker beter. Maar ik vind dat je veel meer naar jezelf moet kijken en moet zeggen: wat is mijn bijdragen aan een duurzaam Nederland? Heb ik zonnepanelen op het dak? Hoe zuinig is mijn auto/huis? Wat doe ik eraan om zo zuinig mogelijk met energie om te gaan? Naar mijn idee zijn dit vragen die maar 1 op de 10 Nederlanders zich stelt, of zelfs minder.

Er zijn veel mensen die negatief kijken naar zonnepanelen wat ik totaal niet begrijp. Ik denk dat het goed is om campagne te beginnen die de Nederlanders de voordelen van zonnepanelen laat zien en daardoor ze over te halen om ze te plaatsen. En dat deze investering geen geld kost maar juist oplevert.

Ik hoop dat je kan zeggen, ik heb er in ieder geval al alles aangedaan nu de regering nog...
Individuele mensen kijken niet naar het belang van een kenniseconomie en kijken niet naar de kleine bijdrage die zij kunnen leveren aan een betere wereld. Dat jij en ik dat zien wil niet zeggen dat Henk&Ingrid (daar zijn ze weer!) dat ook begrijpen. Ik vind dat de overheid daar een stimulerende rol in heeft, zeker op het moment dat duurzaamheid gewoon nog geld kost. Daarbij woont een zeer groot deel van Nederland in huurwoningen en hebben die niet de vrijheid om zelf collectoren op hun huis te plaatsen en als ze het al mogen zouden mogen van hun verhuurder dan zouden ze wel gek zijn om het te doen.

En ja, ik heb een koopwoning. En nee, daar liggen nog geen panelen op. Simpelweg omdat ik weet dat ik niet lang genoeg in dit huis zal wonen om het voor mezelf winstgevend te maken en zonnepanelen vooralsnog geen duidelijk effect hebben in de verkoopprijs van je huis. Eigenbelang ja, het is crisis. Ik kan nu of panelen leggen waar ik niets aan heb, of mijn geld op de bank houden voor als mijn oude autotje er mee ophoudt.

Waarom investeert de overheid wel in kolencentrales, maar niet in het een wijk voorzien van zonnecollectoren of concentrators?

Maar als ik ooit ga nieuwbouwen om ergens langer te wonen, dan bouw ik energieneutraal. En dat zou iedereen moeten doen. Maar mensen steken hun geld daar liever niet inen ik vind het een taak van de overheid om daarin te stimuleren. Niet perse met financiele bijdragen, maar wel door eenvoudiger vergunningen af te geven of op andere wijze te faciliteren.

[Reactie gewijzigd door Hoppa! op 27 juli 2024 03:52]

Zonnepanelen op je dak monteren zodat je btw aan de overheid mag afdragen?
Of je energie voor veel minder moeten verkopen dan dat jij het inkoopt?

Nee dank u.
Anoniem: 80466 @4x410 oktober 2013 12:17
Of je energie voor veel minder moeten verkopen dan dat jij het inkoopt?
Tot 5000 kWh mag je je productie volledig verrekenen met je verbruik.
Als je je zonnepanelen dus enigszins afstemt op je verbruik betaal je vrijwel niets aan verbruikte electriciteit.
Zonnepanelen op je dak monteren zodat je btw aan de overheid mag afdragen?
Je kunt ook gewoon electriciteit inkopen, en daarvoor energie belasting èn BTW betalen.
Bedenk wel dat kernenergie niet wordt gezien als CO2 uitstoter en 'groen' is. Ook hebben wij niet de bergen en rivieren om stuwmeren te maken. Die natuurlijk ook erg 'groen' zijn voor de lokale natuur.
Maar wij hebben wel relatief veel zon, bij niet al te hoge temperaturen (wat gunstig is voor zonneenergie). En veel wind met veel kustlijn. En veel daken.

Maar kennelijk is het neerplempen van een kolencentrale beter. Overigens ben ik absoluut niet tegen kernenergie, maar dat is een andere discussie. Ik vind kernenergie als overbrugging naar ECHTE duurzame stroom een prima plan. Maar dan wel beperkt in de tijd met een goed plan van aanpak eronder waarin je een duidelijk tijdspad naar een kernenergievrije en daadwerkelijk schone energie-opwekking toewerkt.
Het is de industrie die 90% van de energie vreet
Dat is onzin.
De industrie gebruikt bijvoorbeeld ongeveer 40% van de verbruikte electrische en gas in Nederland.
Het elektriciteit en gasgebruik van huishoudens heeft een aandeel van 12% (407 PJ) in het totale Nederlandse energieverbruik (3.258 PJ). Verkeer en vervoer heeft een iets groter aandeel, namelijk 15% (499 PJ). De industrie heeft met ruim 40% (1375 PJ) het grootste aandeel, ook omdat energie hier als grondstof wordt gebruikt. Ook de energiebedrijven zelf verbruiken de nodige energie: 12% oftewel 377 PJ. De overige energieafnemers (land- en tuinbouw, bouw, handel, diensten en overheid) verbruiken de resterende 18% (598 PJ).
http://www.pbl.nl/infographic/energie
@Hardwareaddict, je schrijft regelmatig lappen tekst, waarvan echt grote delen gewoonweg foutieve informatie is. Doe je dat nou expres?

[Reactie gewijzigd door Anoniem: 529096 op 27 juli 2024 03:52]

Anoniem: 175233 @GeKo10 oktober 2013 10:39
Er is meer dan alleen groene energie... Nederland loopt heel erg ver voorop wat betreft hybride auto's. Nergens zie je zo veel Prius'en en Civic Hybrids rijden als in Nederland. En de Nederlandse afzet van bijvoorbeeld de nieuwe Mitsubishi hybride is groter dan de afzet die voor de rest van de wereld is voorspelt!

Duitsland mag dan meer windmolens hebben, maar voor de rest rijden ze nog steeds 200km/h met het daarbijbehorende brandstofverbruik.

En niet vergeten dat Duitsland op dit moment gigantisch afhankelijk is van het buitenland op de energie pieken en dalen op te vangen... En door zijn afstoten van kernenergie nu heel erg veel moet inkopen... Daardoor lijken ze groener dan ze zijn.
Dat is meer vanwege bijtelling die op hybride en elektrische auto's zeer interessant is voor bedrijven.
Ga maar eens kijken hoeveel van die dingen nieuw verkocht worden aan particulieren. Dat percentage valt denk ik vies tegen tenzij het voor de particulier snel goedkoper is (bijvoorbeeld door extra belastingen op benzine/diesel motoren in stedelijke gebieden)

Daarbij heb ik niet gezegd dat Duitsland perfect is maar zoals in Noorwegen/Zweden energie opwekken met waterkrachtcentrales is hier ook niet echt mogelijk, hiervoor is het land simpelweg te 'plat'.

De regering zou bijvoorbeeld beter kunnen stimuleren in de aanschaf van groene energie bronnen, of d.m.v. wetgeving vastleggen dat huizen minimaal zoveel kW stroom moeten kunnen leveren per jaar (beginnend bij nieuwbouw, maar mogelijk later met terugwerkende kracht van toepassing maken op 10 jaar 'jonge' gebouwen)

Zo moet je het aanpakken anders komt de massa toch niet van zijn plaats.
Zelf zie ik wel iets in zonnepanelen op het dak, maarja eerst een huisje kopen he :9
Anoniem: 175233 @GeKo10 oktober 2013 12:12
Ook voor particulieren is de belasting op hybride auto's veel en veel lager dan op normale modellen. Daardoor dat het in Nederland ook voor een particulier best interessant is. Dat i.t.t. Duitsland bijvoorbeeld, waar een hybride simpelweg te duur is.
Duitsland mag dan meer windmolens hebben, maar voor de rest rijden ze nog steeds 200km/h met het daarbijbehorende brandstofverbruik.
De duurzame energie die de Duitse windmolens produceren staat in geen verhouding tot het extra brandstofverbruik van een paar auto's die doorrijden op de Autobahn. Nederland loopt hopeloos achter op dit gebied. Duitsland installeerde in 2012 bijna net zoveel nieuw windvermogen als het totaal van Nederland. Duitsland heeft nu in totaal 31,3 GW en wij 2,4 GW. Check de stats. Duitsland heeft bijna vijf keer zoveel inwoners en dertien keer zoveel windvermogen. In geïnstalleerd PV-vermogen zal het verschil nog wel groter zijn.

De bouw van de windmolenparken in Duitsland heeft juist voor een overschot van energie gezorgd en prijzen die zover dalen dat men daar nu kolen- en kerncentrales wil stilleggen omdat ze niet meer rendabel zijn.
Anoniem: 175233 @Femme10 oktober 2013 14:19
Duidelijk dat jij niet in Duitsland woont... De kerncentrales zijn om politieke redenen gesloten, niet vanwege de kosten. En de prijzen stijgen gewoon. Er is helemaal geen overschot aan energie, integendeel, Duitsland heeft nog nooit zoveel energie moeten importeren als op dit moment!

Probleem is dat windmolens niet constant zijn. Als het eens lekker waait, dan heeft Duitsland momenteel inderdaad een overschot. En dat laat men graag zien. Maar als het niet waait, dan moet er aangekocht worden. Als je het over het jaar bekijkt, is er gewoon een tekort.

In Duitsland is er op dit moment juist het grote probleem dat de 'energiewende' onbetaalbaar wordt, en dat de overheid bij moet springen om de energie bedrijven te helpen!! Vooral ook omdat het energie net die enorme fluctuaties van windenergie niet aankan.
Anoniem: 64119 10 oktober 2013 08:14
Kijk daar word je als Nederlander weer een beetje trots van. (2 winnaars op het podium: plaats 1 & 3)

TU Delft die wint en Eindhoven die met een familie zonne-auto heel goed bezig zijn. *O* *O*
Zowel Delft (zonnecollectors) als Eindhoven (grote cruizer) zijn sterk innovatief bezig geweest.

Voor een klein landje als Nederland vind ik dat echt wel heel mooie prestaties. _/-\o_

Edit hieronder: alhoewel je helemaal gelijk hebt, denk ik dat je wel weet wat ik bedoel....
nieuws: Zonneauto Nuon Solar Team bevat concentrators

[Reactie gewijzigd door Anoniem: 64119 op 27 juli 2024 03:52]

Zonneconcentrators niet collectors, denk dat ze weinig behoefte hebben aan warm tapwater aan boord van de Nuna ;-)
En toch ook een mooie 5e plaats voor België, die 2 maal met een lekke band af te rekenen kregen. _/-\o_
Ik ben bang dat dat toch de zesde plaats wordt... het Zwitserse Solar Energy Racers team heeft ze ingehaald, en die finisht morgen vrijwel zeker als eerste (dus als vijfde overall).

[Reactie gewijzigd door JeroenH op 27 juli 2024 03:52]

Proficiat aan iedereen die de overwinning mogelijk maakte _/-\o_
Dat zijn wij dus allemaal. Ik denk dat er (indirect) ook een flinke bom belastinggeld in geïnvesteerd is. Dat is overigens niet als kritiekpunt bedoeld, ik juich dat toe.
Ik denk dat dat wel meevalt; kijk maar naar de lijst met sponsors. Weliswaar staat de TUD daar tussen, maar verder toch bijna allemaal private partijen.
TU Delft, gemeente Delft, Lelystad en de RDW. Zo al 4 sponsoren die vanuit belastinggeld hun bijdrage leveren. En waarschijnlijk kunnen bedrijfsmatige sponsoren hun bijdrage ook wel op de één of andere manier aftrekbaar maken. Nogmaals, ik vind dat niet erg, er mag van mij veel meer geïnvesteerd worden in (onderzoek naar) duurzaamheid.

Met uiteraard de kanttekeningen die ik hier boven ergens maak, dat het dan ook wel ergens toe moet leiden en niet stevast ongedaan wordt gemaakt door een overheid die op andere punten juist kiest voor het vernietigen van onze kenniseconomie.
Duh, bedrijven kunnen alle zakelijke uitgaven aftrekken. Dat is niet zo bijzonder.

En eerlijk gezegd : dat die 4 sponsoren belastinggeld uitgeven zie ik niet als een probleem. Dit deel van de kenniseconomie is een succes, daar moet je geld aan uitgeven. Andere "high tech" initiatieven als de Fyra zijn veel duurdere mislukkingen. We moeten bij de kenniseconomie dus leren kijken naar het rendement, en niet simpelweg kijken naar investeringen.
Dat valt heel erg mee ;) Uiteraard kunnen wij gebruik maken van bepaalde innovatie subsidies maar het leeuwendeel komt van private partijen!
Dan heb ik dus eindelijk ook eens iets gewonnen ;)
Yep. Proficiat! Goed gedaan, je inspanningen worden gewaardeerd.
2 teams in de top 3 is een hele goede prestatie! Gefeliciteerd.
TU Eindhoven rijdt in een andere klasse :P Die worden op meer beoordeeld dan tijd.
Waar we als klein landje toch groot kunnen zijn :D
Petje af.
Ja, het heeft een tijdje gekwakkeld (Nuon op twee, Twente buiten de top-3) maar we zijn er weer!

Eindhoven doet het ook uitstekend, hun kaarten liggen erg goed om de Cruiser-klasse te winnen.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.