De eerste ASML-werknemers beginnen mogelijk in 2028 al op het nieuwe ASML-terrein op de Brainport Industries Campus bij Eindhoven. Dat zeggen het bedrijf en de gemeente Eindhoven bij de presentatie van een voorlopig ontwerp stedenbouwkundig plan.
ASML maakte een jaar geleden de intentie bekend om uit te breiden op het noordelijke gedeelte van de Brainport Industries Campus. Toen sprak het bedrijf nog over 'rond of na 2030'. Nu zeggen ASML en de gemeente Eindhoven dat 'de eerste werknemers' al in 2028 zouden kunnen beginnen op de Campus. Dat schrijft onder meer het Eindhovens Dagblad. Uiteindelijk moeten er 20.000 werknemers op de Campus werken, waarmee het aantal ASML-werknemers in Nederland verdubbeld wordt.
De gemeente Eindhoven en het bedrijf noemden het nieuwe jaartal bij de presentatie van het voorlopig ontwerp stedenbouwkundig plan. Het terrein zal zo'n 428.000 vierkante meter beslaan, schrijft wethouder Stijn Steenbakkers, die ook twee voorbeelden van mogelijke uitwerkingen deelt. Uit het plan blijkt verder dat de uitbreiding zal bestaan uit zowel cleanrooms voor de productie van chipproductieapparatuur als kantoorruimte. Ook komen er een busverbinding en ruim 4200 fietsparkeerplekken, maar geen extra snelwegafrit.
Zowel Steenbakkers als ASML-topman Roger Dassen zeggen tegen het ED dat niet alle horden zijn genomen. Zo vormen beperkingen op het stroomnet en beperkte stikstofruimte blokkades voor de uitbreidingen. De wethouder zegt dat er 'kansrijke oplossingen' in zicht zijn, zonder in details te treden.
Het plan is niet definitief. Partijen als milieuverenigingen, bedrijven en omliggende gemeenten kunnen nu reageren op het plan. De wethouder wil dat het omgevingsplan in december is goedgekeurd. De gemeente heeft 'dankzij een deal met Philips' tachtig procent van het gebied in handen en is in gesprek met resterende grondeigenaren. Onteigening wordt daarbij niet uitgesloten.