Ierland ontvangt 14,3 miljard euro van Apple, beroep in belastingzaak loopt nog

Ierland heeft de volledige belastingachterstand van 13,1 miljard euro en 1,2 miljard euro aan rente ontvangen van Apple. De iPhone-maker moest dat van de EU betalen. Of Ierland het geld houdt is nog niet zeker, zowel het land als Apple hebben beroep aangetekend.

De Ierse minister van Financiën heeft bekendgemaakt dat Apple het volledige bedrag betaald heeft, schrijft Reuters. Ierland begon in mei met het innen van het bedrag, in die maand werd het eerste deel van 1,5 miljard euro betaald. Volgens de minister zijn er mensen aangesteld om het geld te beheren met investeringen die een laag risico hebben.

Omdat Apple nu het volledige bedrag aan Ierland heeft uitgekeerd, zal Eurocommissaris Margrethe Vestager voorstellen om de rechtszaak tegen Ierland neer te leggen, zegt een woordvoerder van de Europese Commissie. In oktober vorig jaar verwees de Europese Commissie de zaak door naar het EU-hof, omdat Ierland het geld nog niet van Apple had teruggevraagd terwijl de deadline daarvoor al was verstreken.

In 2016 bepaalde de Europese Commissie dat Apple in Ierland te weinig belasting heeft betaald over zijn winst. Dat zou geresulteerd hebben in een oneerlijk concurrentievoordeel ten opzichte van andere bedrijven en het zou een vorm zijn van staatssteun.

Zowel Apple en Ierland gingen in beroep. Beide partijen stellen dat er volgens Ierse en Europese wetten is gehandeld. Volgens de Ierse minister van Financiën heeft de behandeling van het beroep hoge prioriteit gekregen, maar zal het nog jaren duren voordat er een definitieve uitspraak is.

apple infographic EC
Infographic van Europese Commissie

Door Julian Huijbregts

Nieuwsredacteur

18-09-2018 • 19:00

170

Lees meer

Reacties (170)

170
163
81
12
1
65

Sorteer op:

Weergave:

Kan je nagaan wat die bedrijven allemaal niet aan belasting betalen. Die wel door de burgers opgehoest moeten worden.
Voor de goede orde: ik snap dat je een groot bedrijf wilt binnen halen maar dat ze dan 0% belasting betalen gaat te ver.
En sowieso, die paar duizend man die Apple in Ierland heeft werken zijn wel de duurste Melkertbanen ooit zo ongeveer. Om het nog niet te hebben over MKB'ers die uit de markt worden gedrukt omdat ze wel belasting betalen itt de multinationals. Het is een schande dat Nederland hier grootschalig aan meewerkt.
Precies.
Vaak hoor je het argument dat Apple belasting ontduikt maar toch wel goed is voor de economie omdat de overheid extra loonbelasting ontvangt omdat Apple mensen aan een baan heeft geholpen.

Als je oppervlakkig naar de situatie kijkt is dat inderdaad zo.
Maar aan de andere kant verliezen ander mensen hun baan vanwege corrupte deals tussen Apple en een overheid.
Dus de werkgelegenheid die Apple genereert is per saldo (bijna) nul.
Als je de belastingontduiking daarbij optelt kost Apple de samenleving geld.

Apple staat te boek als een oer Amerikaans bedrijf. Toch is het zo dat Samsung voor meer werkgelegenheid en belastinginkomsten zit dan Samsung
Nog veel groter is het verlies door alle geld wat wegloopt naar iPhones. De jeugd sponserde vroeger meer de lokale middenstand, nu gaat een aanzienlijk deel van hun baantje bij de buurtsuper naar Apple.
Hoe sponsorden ze toen de lokale middenstand meer? Kochten ze meer dingen die ze niet nodig hadden? Ik volg het niet helemaal.
Ik weet niet of het redelijk is om te verwachten dat dit nooit zou veranderen maar het is wel zo dat tieners die € 800 nu niet meer uit kunnen geven aan… kleding, make-up, sportschoenen, de kroeg, muziek etc.

Alleen kun je je afvragen of ze dat ook niet bij een multinational online kopen en of ze nog zo veel naar de kroeg gaan.
Klopt. Er gaan honderden miljarden per jaar door de brievenbus firmas in Nederland waar 0% belasting wordt betaald.
Juist en als men dan verder zou "willen" kijken dan simpel te rellen over het "afschaffen van de dividentbelasting zou men juist zien dat daar tegen over aan pakket aan maatregelen komt te staan die het "misbruik" van brievenbusfirma's juist strafbaar gesteld gaat worden. Meer EU landen zijn op die manier zich al aan het voorbereiden om daarna zogoed mogelijk voorbereid te zijn op EU brede maatregelen.
De beste complotten beginnen al ver in de jaren '80 als ze er een complete nepfabriek neerzetten met duizenden duimendraaiers om zodoende met hun glazen bol (dat bleken ze niet meer te kunnen patenteren dus nooit als product uitgebracht) te bepalen dat het wel eens handig zou kunnen zijn als de EU zijn grenzen open zou gooien.

Maar misschien dat ze naar Nederland willen komen nu Rutte de dividendbelasting omlaag gegooid heeft?
In het begin werd er netjes 1% belasting geheven hoor. :p In 2013 hebben ze dat volgens mij nog iets verlaagd.

[Reactie gewijzigd door Wootism op 22 juli 2024 19:36]

tja voor 1% belasting al deze bedrijven naar nederland halen heeft natuurlijk wel zijn voordelen voor ons daar kan je op de regering niet kwaad zijn (20% landelijk of 1% wereldwijd do the math)
Je kan er mee eens zijn of niet(ik), het slaat nergens op dat in een zogenaamd democratisch land belasting deals met multinationals geheim zijn.
Als je je er een beetje in verdiept, merk je dat alles wat een beetje interessant is, 'geheim' is, totdat het besloten en in kannen en kruiken is.

Dat begint al op gemeentelijk niveau: De partijen overleggen eerst onderling (presidium) en komen tot een compromis (of niet) voordat iets in de gemeenteraad wordt besproken. Dan gaan ze daar, ten overstaan van de burger net staan doen of ze heel verontwaardigd en overdonderd zijn over dit of dat, terwijl ze er binnenskamers al twee jaar over asn het onderhandelen zijn geweest. Op dezelfde manier onderhandelen gemeentes met projectontwikkelaars over voorwaarden, waar je als klein bedrijfje of privé-persoon alleen maar van kunt dromen. Tot er een akkoord is en dan kun je alleen nog kansloos bezwaar maken..

En ondertussen maar volhouden dat het allemaal heel democratisch geregeld is.
Moeten ze ook zo mans zijn om toe te geven hoe het zit.
Het is gewoon niet eerlijk om de groenteboer 20% belasting te laten betalen en Apple 1%.
Op die manier kan ik slavernij ook goedpraten. We halen wat mensen op in Afrika. We laten ze hier werken tegen een 20x lager loon. Dat is niet helemaal juist maar toch is het goed omdat de slaven loonbelasting afdragen.
Zie je hoe krom die redenering is?

Laten we het anders bekijken. Een totaal verbod op winkels in bezit van Apple. Incl. reparatie.
Alle Apple gerelateerde verkopen en reparaties worden gedaan door kleine Nederlandse bedrijfjes.
Het resultaat is dat veel winkeltjes met evenveel werkgelenheid als in de winkels in bezit van Apple. Maar die winkeltjes betalen wel de volle mep belasting ipv 1%
Wat ook wel een beetje scheef is IMO is dat Ierland dit beleid heeft gemaakt wat blijkbaar dus illegaal was, als resultaat daarvan een heleboel bedrijven naar Ierland zijn verhuist, en zo'n bedrijf dan nu als 'straf' alsnog miljarden aan Ierland moeten betalen - die dit ze zelf voorgehouden heeft.
Het is niet helemaal de schuld van Ierland he. Ja ze zijn in zee gegaan met deze voorwaarden, maar Apple heeft wel degelijk Ierland onder druk gezet door indirect te dreigen met compleet weg gaan uit Ierland. Het is niet zo dat Ierland dit als lokkertje voor Apple's neus hield, Apple heeft wel degelijk hier zelf de hand in gehad. Dat ze nu dus gestraft worden, vind ik ook alleen maar terecht.
Doe nou niet alsof Apple hier de schuldige is. Dit zijn standaard onderhandelingen die ieder groot bedrijf voert. Daarom zitten ze allemaal in Ierland, Ierland werkt daar aan mee, hun economie draait er voor een gigantisch deel op. Ze hebben de meest slechte werknemers bescherming daar (bewust), en willen maar al te graag meewerken aan flexibele belastingregels. Dat doet ieder land, ook Nederland, maar niet op die schaal.

De kans dat nu al die grote bedrijven uit Ierland weg gaan is klein, want het is nog steeds een bijzonder aantrekkelijk land voor ze. Ook vanwege de flexibele wetgeving op gebied van werknemers.
Apple is een immoreel bedrijf. Doe nou niet alsof ze onschuldig zijn.
Alsof jij als je de kans hebt om 0% belasting te betalen, zegt, nee hoor ik betaal liever 52% belasting... 8)7 Ik in ieder geval niet hoor, ik betaal liever 0% ! Al betaal ik wel "met plezier" 52% want dat betekend dat ik lekker heb verdient :Y)
De ergste zonde die je in dit land kunt doen is belasting ontduiken. En terecht, want we moeten allemaal meebetalen aan al die mooie voorzien.

Behalve multinationals. Voor hen is het gratis.

Het gaat hier niet om "wat ik zou doen", want dat gaat nu eenmaal nooit gebeuren.

Het foute is dat multinationals de politiek zo in hun macht hebben dat ze mooie deals kunnen maken. Deals die vaak tegen onze wetten in gaan. Macht die boven onze democratie uit steekt.

Macht, daar draait het om. Die macht is zo groot dat ze Mark Rutte heeft betoverd om een, in zijn eigen woorden, bizarre maatrege te nemen: afschaffing van de dividendbelasting.
Ja maar wie zijn schuld is het dan en op wie moet je dan kwaad zijn? Volgens mij niet op het bedrijf dat dat probeert (hoewel het natuurlijk nobel zou zijn als een bedrijf dat niet zou proberen), maar volgens mij diegenen die vanuit de overheid de deals sluiten.
Dat leg ik uit. Zo'n multinational misbruikt zijn macht om onder de wettelijke belastingplicht uit te komen.

Ze dreigen met vertrek uit een land als ze de onwettelijke deal niet krijgen.
dan kun je geen enkel product, van geen enkel bedrijf kopen, want dan zijn ze allemaal immoreel.

Apple treft hier niet echt schuld, dit is wat Ierland bewust gecreëerd heeft, en waar alle bedrijven die zich er vestigen dankbaar gebruik van maken. Dell, HP, Oracle, Microsoft, ze zitten er allemaal. En allemaal om exact dezelfde redenen.

Geen enkele van die bedrijven handelt anders dan de andere.
Klopt bedrijven zijn ook immoreel, zeker zulke grote bedrijven. Enige wat telt is winst en aandeelhouders. Iets anders denken, is gewoon oogkleppen op. Zolang het op papier legaal is en het hun image niet (al teveel) schaadt, zullen ze het doen.
Al zitten er 100 immorele bedrijven in Ierland, ze blijven immoreel.

Maar gezien de deal van Apple is dit het immoreelste bedrijf. Zeker als je weet dat dit het hoogst gewaardeerde bedrijf op de beurs is ter wereld.

Juist daarom zou Apple juist een maatschappelijk verantwoord bedrijf moeten zijn.

Maar dat is het niet.
Al zitten er 100 immorele bedrijven in Ierland, ze blijven immoreel.
maar immoreel is een heel ontastbaar iets. Wat wij hier immoreel vinden, vinden ze elders normaal.

Als het aan mij zou liggen zouden wereldwijd al dit soort grappen de nek om gedraaid worden, maar overheden willen daar toch echt niet aan lijkt het. (of maar heel mondjesmaat). Want uiteindelijk hebben ze 2 conflicterende belangen: enerzijds belasting binnen harken, anderzijds bedrijven binnenharken die de economie een boost geven.

Ik denk dat ze redeneren dat 1% van 1 miljard nog steeds meer is dan 10% van niets. Zeker als dat bedrijf weer een paar duizend man in dienst neemt die allemaal weer belasting betalen. (en geen uitkeringen kosten).

Dan is Amazon nog een stuk meer immoreel, want op een aantal plekken verdienen hun werknemers niet eens genoeg om rond te komen. Notabene in de grootste economie ter wereld, de USA. Dat is pas beschamend. Niet gebruik maken van belastingregels die er voor gekomen zijn om gebruikt te worden.
Deze strijd om multinationals binnen te halen kent één grote verliezer, en dat is de belastingbetalende burger.

Al jaren verschuift de belastingdruk richting burgers. Met andere woorden, het toenemende bedrag dat onze overheid jaarlijks binnenhaalt wordt voor een steeds groter deel door ons betaald.

De "strategie" van onze overheid bestaat eruit dat wij toenemend voor onze eigen werkgelegenheid betalen.

In andere woorden: ons loon wordt steeds lager omdat multinationals ons chanteren.

Met CbC (Country by Country) kunnen we hier een einde aan maken. Laat de multinational winst- en omzetbelasting betalen per land. Hoe moeilijk kan het zijn.

https://www.belastingdien...try_by_country_reporting/
Natuurlijk is Apple de schuldige. Het heeft namelijk een reden dat de rechtszaak loopt.
En het gaat niet best voor Apple. Immers Apple betaalt nog geen 14 cent als dat niet moet. Laat staan 14 miljard.

In de VS hebben ze ook een soortgelijk probleem. Als Apple daar geld invoert moeten ze alsnog 30% aftikken aan de IRS.
En nee, dat is geen Trump dingetje. Het speelt al sinds de beginjaren van Obama of zelfs eerder.
dus houdt Apple z'n geld buiten de USA. Kunnen ze prima mee investeren in technologie, fabrieken co-starten (dat doen ze ook). Da's geen probleem. Je _moet_ dat geld niet terug brengen naar de USA. :)

Als apple hier de schuldige is, wat is Ierland dan? Want die hebben deze situatie gecreëerd, en niet alleen voor apple. Zie post hierboven. Ieder groot tech bedrijf zit in Ierland om exact die reden.

dit soort dingen zijn een heel stuk minder zwart-wit dan iedereen denkt. Het is lekker makkelijk, goedkoop, en clickbait om Apple gelijk de zwarte piet toe te spelen, maar het feit blijft dat ze conform de ierse regels speelden. Dat zegt ierland ook. De EU is het daar niet mee eens. (terecht of onterecht moet nog bepaald worden, dat kan nog jaren duren).

Een bedrijf - welk bedrijf dan ook , zeker van de omvang van Apple, HP, Dell, Microsoft, Google, oracle, amazon, etc, etc, etc - zal altijd aan winst maximalisatie doen. En dat betekend de weg van de minste belasting zoeken. Als de Iers-Nederlandse sandwich wegvalt (en laten we niet vergeten dat Nederland in die belastingconstructies een _heel_ belangrijk_ component is), dan gaan ze ergens anders naar toe. Verdwijnen gaat het echt niet, tenzij je een wereldwijde identieke belastingstructuur krijgt, en dan zie ik de komende 300 jaar nog niet gebeuren.
Natuurlijk is Ierland hier ook schuldig in, maar ik gaf het al in een eerder commentaar aan (die je nog moet lezen). Dit is NIET dezelfde constructie die andere bedrijven ook hebben. Dit is ver voor Ierland een tax haven werd en Ierland erg afhankelijk was van Apple. Er is toen onder druk van Apple een extreem laag belasting tarief afgesproken. Daarom wordt Apple en Ierland nu aangeklaagd en niet alle andere bedrijven.

Overigens is de Double Dutch Irisch sandwich constructie al opgeheven. Alleen de bedrijven waar het nog liep, genieten hiervan tot 2020. Daarna is het over met deze loopholes.

En hoezo ergens anders naar toe gaan? Natuurlijk kunnen ze call centres in een goedkoop land zetten, maar dat is niet waar die loophole voor diende. Die was er om winst gemaakt in de EU makkelijk weg te sluisen tegen super lage belastingen. Als die loophole wegvalt, heeft het geen zin om ergens anders te gaan zitten. EU omzet kan je moeilijk weg sluisen via een niet EU land.
Hou er rekening mee dat dit NIET de standaard regeling is die Ierland heeft, Apple zit daar nog eens onder. Deze regeling was al lang afgesloten voor Ierland uberhaupt een tax haven was voor tech bedrijven. Apple zat net in Ierland en Ierland was toen ook vele malen meer afhankelijk van Apple. Dus ja Apple is hier wel degelijk medeschuldig aan. Waarom denk je dat Apple de enige is die nu terug moet betalen?

Overigens is gedrag niet goed te noemen omdat iedereen het doet. Het is dan legaal, maar zeker niet ethisch. Het is ook niet voor niks dat de EU de double Dutch Irish sandwich constructie aan banden heeft gelegd.
Het is niet zo dat Ierland dit als lokkertje voor Apple's neus hield,
Net wel. Ierland's economisch beleid is net om buitenlandse bedrijven te lokken met lage winstbelastingspercentages. Denk je nu echt dat ze dat enkel voor Apple deden? Er zijn honderden bedrijven die zich in Ierland vestigden omwille van het gunstig winstbelastingsregime.
Zoals ik al eerder zei, dit heeft niks te maken met de standaard lage tax regeling die andere bedrijven ook genieten. Dit heeft te maken met de afspraken toentertijd die Apple geforceerd heeft bij Ierland toen Ierland nog meer afhankelijk was van Apple (dus voor de tijd dat zo'n beetje elk tech bedrijf in Ierland zat). Daarom wordt Apple nu alleen aangeklaagd (en Ierland in mindere maten). Dus ja deze specifieke regeling deden ze enkel voor Apple alleen.
Nee dat is niet zo. Als je niet weet waarover je praat kan je beter niets zeggen.
Het is wel degelijk zo dat Apple een andere constructie gebruikt waardoor ze nog lagere belastingen betalen dan andere bedrijven. Deze constructie is alleen aan Apple toegekend door Ierland en niet aan andere bedrijven, wat illegaal is in de ogen van de EU.
Het gaat ook lang niet alleen over Apple of Ierland, maar om dat dit soort belastingvrije afspraken niet toegestaan is.

En dan pakken ze eerst de hoogste boom aan. Het zal niet meevallen om heel het bos tot een zelfde maaiveld te krijgen maar je moet ergens beginnen.
Dit specifieke geval waar ze dus Apple sommeren te betalen, gaat wel degelijk over een uitzonderlijk geval waar Apple en Ierland aparte afspraken gemaakt hebben. Dat ze verder die loophole constructie in de ban doen, staat hier los van.
Dat is niet de indruk die ik krijg, maar anderszijds doet de EU verder bar weinig tegen die constructies.
De Double Dutch Irish Sandwich is in ieder geval vanaf 2020 niet meer te gebruiken (nu al niet bij nieuwe contracten, maar lopende is het ook finito 2020). Dan zullen bedrijven vast wel weer andere loopholes vinden, maar is ook lastig tegen aan te vechten.
Precies. Maar dat komt in eerste instantie omdat de betrokken landen dat eigenlijk ook niet wíllen. Ze vertrouwen elkaar niet: Als Nederland geen belasting-deals meer sluit, sluit een ander EU-land dan niet alsnog die deal?

Dat wantrouwen is niet zo vreemd als je ziet hoe zaken geregeld worden binnen de EU en hoe de omgangsvormen zijn. De EU is als de troonrede: Veel mooie woorden maar de realiteit is veel weerbarstiger en complexer.
Absoluut mee eens en is ook gewoon niet te overzien. Als je kijkt naar Amerika alleen al, daar hebben staten al andere regels tov federale regels. En ook binnen Nederland zelf zie je dit bij gemeentes, Een voormalig bedrijf in Montfoort waar ik werkte, wilde lagere gemeente belastingen. Eerst zei Montfoort nee, maar werken toch een 600 man en die zouden ze dan kwijt raken (het bedrijf zou dan de fabriek gewoon in Tsjechie neer zetten ofzo). Dan stem je maar in als gemeente.
Allemaal leuk en aardig maar het gevolg is, dat bedrijven steeds minder en burgers steeds meer belasting betalen. Intussen zie je bij bedrijven ook al decennia een 'winner takes it all' beweging gebeuren waarbij er één bol.com overblijft.

Uiteindelijk betalen bedrijven heel weinig belasting meer en burgers juist heel veel en gaat de winst van het bedrijfsleven naar een steeds kleinere groep.
Kan je nagaan wat die bedrijven allemaal onder de tafel betalen aan de politici die in beroep gaan tegen het ontvangen van 13 miljard voor hun staatskas.
Ja, dat dacht ik ook.

Het lijkt Rutte wel, die koste wat kost 2,5 miljard per jaar aan aandeelhouders wil geven.

In welk universum kan Ierland geen mooie dingen voor de bevolking doen met die miljarden euro's?

Oh wacht, het gepeupel komt achteraan. Net als bij Rutte.
Yup, Rutte heeft hiermee zijn toekomstige baan veiliggesteld
Oneens op basis van feiten. Mooi eerste bestaande voorbeeld is bergen op zoom & philip morris. Veel in die regio draaide op Philip Morris maar nu dat philip morris inkrimp in bergen op zoom, destabiliseert (toeleveranciers) heel de regionale arbeidsmarkt. Dus opeens meer mensen die financiële hulp nodig hebben en niet meer geld in het laatje brengen. Ik denk dat bergen op zoom heel graag zelf -1% zou willen geven voor meer produktie en R&D richting Bergen op Zoom.
Een ander mooi voorbeeld is gaswinning in groningen. Wat is het effect op de regio groningen als je daar mee stopt, ik denk dat dit een pijnlijk verlies zal worden voor de provincie groningen. Of bijvoorbeeld de havens in rotterdam, etcetcetc.
Soms is de invloed van een bedrijf op de welvaart binnen de regio zo groot, dat je wel moet pogen om ze behouden of zelfs activiteiten in jouw regio uit te breiden. Als je wilt dat burgers belasting betalen dan moeten ze immers wel werk hebben.

[Reactie gewijzigd door govie op 22 juli 2024 19:36]

Die kaart met banen verlies wordt altijd getrokken.
Jouw voorbeeld kan terecht waar zijn maar dan als jij zegt dat bergen op zoom op Philips Morris draait mag je je afvragen of ze het wel zo goed doen. Klappen vang je op door diversificatie. Nu krijgen deze giganten nog meer macht (lees fiscale voordelen) over je regio.
Feit: Finland kwam in een diep dal toen Nokia het moeilijk had. Achteraf zeiden ze we moesten niet teveel op Nokia leunen.

Nederland heeft meer te bieden dan 0% belasting. En net als voor een kwalitatief goed product dient een bedrijf daar ook wat voorover te hebben. Of is scholing zorg logistiek allemaal gratis?

[Reactie gewijzigd door lighting_ op 22 juli 2024 19:36]

Het is niet de randstad, hetzelfde geldt voor groningen qua gas en limburg toen de mijnen sloten. Moet je eens kijken hoeveel moeite denhaag moet doen om die autofabriek in limburg daar levend te houden. De enige reden waarom die er nog staat is overheidsbemoeienis.

[Reactie gewijzigd door govie op 22 juli 2024 19:36]

Dan gooien we toch meer miljarden tegenaan?
Die door bijv MKB of werknemers moeten worden opgebracht?

[Reactie gewijzigd door lighting_ op 22 juli 2024 19:36]

Double edged sword ofcourse. Zonder autofabriek in limburg, geen toeleveranciers en dus geen mkb. Dus dan landelijk alle mensen laten dokken zodat men daaro werk heeft. Maar aan de andere kant kan je ook zeggen dat shell+havens rotterdam zoveel steun krijgen en amsterdam een buitensporig subsidieaandeel opslurpt qua musea en dat soort gedoe. En zo heeft iedere regio wel wat, maar het punt blijft dat een grote joekel zoals een zeer grote fabriek/distributiecentrum etcetc, zomer maakt in de provincieland waar krimp heerst.
En wat als 'een' Philip Morris weggaat uit BoZ omdat mensen minder gaan roken, vanwege een overname, reorganisatie of omdat een fabriek in Polen goedkoper blijkt? Dan heb je precies hetzelfde probleem. En vroeg of laat gebeurt dat toch een keer. Dus je moet zorgen voor spreiding.

Overigens begrijp ik het argument niet, want als je pakweg de boeren in Nederland geen belasting meer laat betalen, kun je ineens ook veel meer werkgelegenheid scheppen, want je export zal omhoog gaan omdat andere landen daar niet tegen kunnen concurreren, maar blijkbaar gaat dezelfde logica dan ineens niet meer op of zo?
In theorie heb je gelijk maar je kunt niet verwachten van de provincie of gemeenteraad dat men gaat spreiden. Wat juist vaak landelijk terugkomt is juist bundeling. Bijvoorbeeld de havens+shellwerkzaamheden in rotterdam, eindhoven techcity, groningen energie etcetc. Al die bedrijven zijn ook vaak vertegenwoordigd door iemand van het grote bedrijf in de stad. Zelfs in kaatsheuvel doet de efteling veel aan politiek om hun lange termijnplannen qua uitbreiding vorm te geven. Dat is ook goed voor kaatsheuvel want meer banen. Wil je dat allemaal gaan spreiden over het gehele land, dan wordt de aantrekkelijkheid van alle regio's gewoon minder en het kost juist meer. Het is juist ook die bundeling van kennis in een regio, die nieuwe initiatieven kan helpen ontplooien doordat er alle soorten kennis aanwezig is.

Ik snap je punt, maar de impact van een boerenbedrijf qua werkgelegenheid en opbrengst qua belastingen voor de schatkist is natuurlijk niet te vergelijken met een autofabriek waarin duizenden bmw's op jaarbasis worden gemaakt en honderden toeleveranciers ook weer personeel in dienst hebben waarvan de kantoortjes ook moeten worden schoongemaakt. Wat ze proberen te verwezenlijken met die grote joekels is om een sneeuwbaleffect te creeren qua werkgelegenheid, waarbij de kosten lager zijn dan de baten op de langere termijn. Ben ik het daarmee eens? Nee, maar als niet alle landen hetzelfde belasting heffen dan heb je altijd disproportionele belastingstelsels. Dus is onze belastingdienst eigenlijk aan het concurreren met de belastingregels van andere landen. Zolang e.e.a. niet geregeld is op internationaal niveau, dan laat de nederlandse belastingregels Nederland maar zo aantrekkelijk mogelijk maken. Anders gaan andere landen er met de baten ervan door. Zolang de internationale politiek dit soort geneuzel toelaat, kan je beter maar gewoon het spel meespelen.
Het mooiste voorbeeld wat ik bijvoorbeeld kan geven is dat de telsafabriek alleen in tilburg staat omdat de nederlandse staat buitensporige electraauto-subisides heeft. Eigenlijk wilde tesla in een groter land vestigen. Dat heeft musk zelf gezegd, nederland loopt voorop inzake electra-autobeleid. Zoals je ziet worden diverse keuzes qua lokatie dus door diverse financiele zaken beinvloed.

[Reactie gewijzigd door govie op 22 juli 2024 19:36]

Natuurlijk lobbyen bedrijven bij de plaatselijke gemeente, dat is tot op zekere hoogte ook acceptabel, maar overheden moeten het vestigingsklimaat voor allerlei bedrijven interessant houden. Tenslotte werkt niet iedereen bij één bedrijf, zelfs niet in Kaatsheuvel, dus de belangen van anderen moeten ook een kans krijgen.
Ik snap je punt, maar de impact van een boerenbedrijf qua werkgelegenheid en opbrengst qua belastingen voor de schatkist is natuurlijk niet te vergelijken met een autofabriek waarin duizenden bmw's op jaarbasis worden gemaakt en honderden toeleveranciers ook weer personeel in dienst hebben waarvan de kantoortjes ook moeten worden schoongemaakt.
Ik schreef: 'boeren in Nederland', niet één boerenbedrijf ;) Vergis je niet hoe groot de agrarische sector is hier. Alleen al de export van agrarisch Nederland is meer dan 85 miljard euro, laat staan als je de totale omzet + alle leveranciers en dergelijke meeneemt, zoals je bij je autofabriek-voorbeeld doet. Er is geen autofabriek in Nederland die ook maar in de buurt komt van wat de Nederlandse boeren omzetten.

Overigens heeft je 'mooiste voorbeeld' toch niet zo'n mooie afloop want Musk heeft alsnog gekozen voor een 'groot land' om de 'echte', grote fabriek neer te gaan zetten. Kortom, Nederland, of Brabant zo je wil, is toch weer uitgespeeld tegen – in dit geval – Duitsland. Grote kans dat Tesla op deze manier maximaal korting krijgt in NL en D… ten koste van de belastingbetaler uiteraard.
Inderdaad, zo wordt het gespeeld vestigen van bedrijven. Maar het is niet ondenkelijk dat de autofabriek er nog een tijdje zal staan of er een ander vervoersmiddel in zal worden geproduceerd. VDL zal best interesse met wat productiegaranties op de koop toe.
Nederland draait zo'n beetje op de agrarische sector. Wij zijn de op één na grootste exporteur ter wereld van voedsel (na de VS).
Kan je nagaan wat die bedrijven allemaal niet aan belasting betalen. Die wel door de burgers opgehoest moeten worden.
Voor de goede orde: ik snap dat je een groot bedrijf wilt binnen halen maar dat ze dan 0% belasting betalen gaat te ver.
In dit geval is niet eens een groot bedrijf binnengehaald. Als het binnenhalen betekent dat een bedrijf zich ook feitelijk vestigt in jouw land, dan kan ik me er iets bij voorstellen. Je kunt kosten en baten afwegen. Je mist belasting inkomsten, maar er ontstaan x banen. Als dat per saldo gunstig is, dan heb je er iets aan. Maar deze deal heeft nauwelijks baten, alleen kosten. Onbegrijpelijk dat hier ooit mee ingestemd is.
Die kaart banen opleveren wordt altijd getrokken. Niemand wilt banen inlveren.
Maar er is ergens een grens. En voor sommigen is dat waarschijnlijk de ondergrens. Als maar een baan oplevert. Een dure misvatting.
Kan je nagaan wat die bedrijven allemaal niet aan belasting betalen. Die wel door de burgers opgehoest moeten worden.
Denk dat je iets over het hoofd gelezen hebt. Ierland wilde die belasting niet innen en ze willen het geld nog altijd niet hebben. Zowel Apple als Ierland hebben zich volledig aan de eigen wetten gehouden. De EU vind dat de wetten niet correct zijn.

Maar Apple treft hier geen enkele blaam.
Toch handig als je als bedrijf die 14,3 miljard in een keer kan ophoesten zonder dat er een lening gevraagd hoeft te worden of de boel failliet gaat.

"mar het levert veel arbeidsplaatsen op"
Naa, dat valt ook best tegen want een datacenter dat Google in Groningen wil bouwen biedt slechts een stuk of 100 man een arbeidsplaats op.
Zo'n datacenter is wel groot maar heeft opzich niet zoveel mensen nodig om te kunnen blijven draaien 25 uur per dag.
En Apple outsourced alles nar India en China...
En ondertussen maken ze gigantische winsten.
Hoog tijd dat ze netjes belasting gaan betalen en minder beschermd worden.
Google en Apple hebben al meer geld dan sommige landen! Tijd om verantwoordelijkheid te nemen en niet alleen de aandeelhouders te spekken.
Zelfs als aandeelhouder ben ik hier niet blij mee. Geld dat staat weg te teren op een bankrekening is slecht voor een bedrijf. Dat moet worden geïnvesteerd of uitgekeerd aan de aandeelhouders.

Ze hadden een deel van de marktkolom naar zich toe kunnen trekken, prijzen verlagen en marktaandeel kunnen pakken. Van een technologische volger een leider kunnen worden. Allemaal gemiste kansen.

Apple zegt hier eigenlijk mee dat de concurrentie in hun sector niet werkt (ze maken teveel winst) en dat ze verwachten dat het ooit slechter zal gaan en dat ze terug willen vallen op dit kapitaal.

Apple heeft nu zoveel geld in kas dat ze nog vele jaren het marktmechanisme kunnen verstoren. Ze kunnen waarschijnlijk hun telefoons een jaar lang gratis uitdelen en dan is er nog geld over.
in die maand werd het eerste deel van 1,5 miljard euro betaald. Volgens de minister zijn er mensen aangesteld om het geld te beheren met investeringen die een laag risico hebben.

In Apple aandelen zeker?

Maar of het resultaat nu is of Apple geld terug krijgt of niet, goede zaak dat dit soort praktijken eens hard aangepakt worden.
Of dit uiteindelijk voor Nederland ook goed zal blijken te zijn. Feit is natuurlijk dat het eerlijker is dat iedereen dezelfde rechten en plichten heeft en hieraan gehouden wordt.

[Reactie gewijzigd door Somoghi op 22 juli 2024 19:36]

Ik had begrepen dat Ierland dit geld helemaal niet wil ontvangen, dus ik kan me voorstellen dat ze het vasthouden totdat (wat zij hopen) de rechter ze weer sommeert het geld aan Apple terug te geven.
Waar ik op zit te wachten is wanneer de Eu dit van Ireland terug krijgt. Ireland heeft jaren netto meer gekregen van de eu dus kan dit bedrag wel terug betaald worden. Het zijn immer ook belastingen die in andere landen niet betaald zijn via de Ierse constructie.
Dat is het hele perverse van het verhaal, niet alleen heeft Ierland hulp gekregen van de EU, ook de Ieren zelf hebben veel moeten inleveren. Leuk dat je regering in tijden van economische groei de middelvinger opsteekt naar zijn eigen mensen, want net nu zouden ze moeten durven afstand nemen van de belastingsvoordeel voor Apple en investeren in hun eigen economie.
Stel je voor dat je dit als burger doet. Je gaat volgens mij meer betalen dan alleen de achterstallige belasting plus rente.

Als burger wordt je daarbovenop zwaar beboet.
Stel je voor dat je dit als burger doet. Je gaat volgens mij meer betalen dan alleen de achterstallige belasting plus rente.

Als burger wordt je daarbovenop zwaar beboet.
Niet als jij een deal hebt weten te maken met de belastingdienst, en je daaraan gehouden hebt. Deze deal was gewoon onderhandeld tussen de twee partijen. Zoals heel veel gebeurt, ook in dit land.
Is het jou gelukt een deal met de belastingdienst te sluiten om geen belasting te betalen?

Want anders ging je weg uit Nederland? :Y)
Die deals zijn ook in Nederland illegaal gebleken. Zoals 3% belasting voor kampbewoners in Zuid-Limburg.
Specifieke belastingdeals ja, maar er zijn er een heleboel die dat niet zijn. Rolling Stones BV is een mooi voorbeeld denk ik ;) (ja, de rolling stones zijn een Nederlands bedrijf ;) ).

Het probleem met de kampbewoners was vooral omdat het deels gemakzucht was ( de FIOD en politie komen niet graag op het kamp ) en een ander probleem is dat het ongelijke behandeling is. (waarom zou een kampbewoner een significant lager tarief moeten betalen dan iemand anders).

Voor bedrijven gelden hele andere regels en mechanismen dan voor burgers. (ja, daar mag je uiteraard wat van vinden)
Ik heb een bedrijf, toch wil de Belastingdienst geen deal sluiten voor een lager tarief. Gek, want dan zou ik meer werkgelegenheid en belasting kunnen genereren.

Sterker nog, er valt niet eens te praten over jaarlijks btw afdragen ipv driemaandelijks.

[Reactie gewijzigd door laptopleon op 22 juli 2024 19:36]

Ik begrijp de frustratie, maar het ligt wat ingewikkelder. Ten eerste in een democratie is een regering het resultaat van een verkiezingsuitslag. Als je het er niet mee eens bent, moet je een andere politieke partij kiezen. Ten tweede is de constructie van Ierland goed voor de werkgelegenheid. Door een groot bedrijf zo'n constructie aan te bieden, creëer je werkgelegenheid. En dat scheelt weer uitgaven aan uitkeringen en inkomsten d.m.v. indirecte belastingen zoals BTW.
En laat dit duidelijk zijn: ik ben het volledig eens met de EU dat dit beboet is. Als je zo'n constructie toelaat, moet je dat voor alle bedrijven doen, niet alleen de Googles en Apples.
Door een groot bedrijf zo'n constructie aan te bieden, creëer je werkgelegenheid. En dat scheelt weer uitgaven aan uitkeringen en inkomsten d.m.v. indirecte belastingen zoals BTW.
Apple heeft in Ierland 6000 mensen (direct) in dienst, indirecte banen laat ik even buiten beschouwing, want die zouden er grotendeels ook zijn als het EU HQ van Apple ergens anders zou zitten (Ieren verdienen niet meer aan app-store verkoop omdat Apple toevallig om de hoek zit).

De Ierse overheid loopt 14.3 miljard mis, maar in ruil worden er 6000 mensen aan het werk gezet, dat komt neer op bijna 2 ton per medewerker, per maand. Er zijn goedkopere manieren om banen te creëren.
Je bekijkt het vanuit het feit dat Apple zich sowieso in Ierland zou vestigen, want dan heb je natuurlijk gelijk. Maar dat had Apple waarschijnlijk niet gedaan en had Ierland op jouw redenering afgaande gewoon 6000 mensen minder aan het werk gehad.
Klopt helemaal, maar de belasting korting staat aan de andere kant ook totaal niet in verhouding tot het aantal gecreëerde banen.

Daar komt bovenop dat Apple zich om allerlei redenen zeer waarschijnlijk sowieso wel in de EU zou vestigen, en alleen omdat de afzonderlijke EU landen geen gezamelijk blok vormen maar tegen elkaar uit te spelen zijn, kan Apple zo'n enorm voordeel afdwingen. Het is nu een race to the bottom, waarbij alleen Apple winnaar is.
Je kunt met het stelsel best eens zijn en toch nog oneens zijn met wat politici bedenken.

Neem de afschaffing van de dividendbelasting: uit onderzoek is gebleken dat Nederland er grotendeels op tegen is. Toch is er geen protest tegen onze democratie.

Apple levert aan ca 4000 mensen werk, en dat kost 12 miljard belastingkorting.

Dat is €3.000.000 per werknemer per jaar.
Dat gaat dus nergens meer over.

Moeten wij burgers ons blijvend laten chanteren door multinationals die dreigen te vertrekken met hun fabrieken als wij ze belasting laten betalen?

Moeten wij dokken voor onze eigen werkgelegenheid?

Let wel, er is de afgelopen 20 jaar al een enorme verschuiving van lasten richting burgers geweest.
Ik begrijp de frustratie, maar het ligt wat ingewikkelder. Ten eerste in een democratie is een regering het resultaat van een verkiezingsuitslag. Als je het er niet mee eens bent, moet je een andere politieke partij kiezen.
Dit vindt ik altijd zo'n kul-argument. Over het algemeen hebben de mensen die klagen niet gestemd op een partij die dit gedrag faciliteert. Zelfs als ze er wel op hebben gestemd stond het waarschijnlijk niet in het partijprogramma (dividendbelasting anyone?).

[Reactie gewijzigd door ErikT738 op 22 juli 2024 19:36]

Daarom moet je ook nooit op een partij stemmen vanwege wat ze beloven, maar wat ze gedaan hebben. Maar iedereen blijft maar die stemwijzer invullen |:(

Edit:
Mensen hebben ook maar een heel kort geheugen en dat weet dit kabinet ook. Dus als er straks verkiezingen zijn, dan herinnert niemand zich meer de dividendbelasting. Bijna iedereen herinnert zich alleen maar het laatste wat een politicus gezegd heeft.

[Reactie gewijzigd door BBRabbiB op 22 juli 2024 19:36]

Als je het er niet mee eens bent, moet je een andere politieke partij kiezen.
We weten allemaal dat het zo niet werkt. Bij het laatste regeerakkoord kwam er ineens een afschaffing belasting voor buitenlandse divident-ontvangers uit de hoge hoed, waar niet eens over gesproken was voor de verkiezingen, om maar eens een actueel en gerelateerd voorbeeld te geven. Hoe kun je strategisch stemmen als je niet eens weet wat partijen van plan zijn?!
Hoe kun je strategisch stemmen als je niet eens weet wat partijen van plan zijn?!
Precies mijn punt. Kijk niet te veel wat ze van plan zijn, maar wat ze gedaan hebben. Daaruit kun je vaak beter halen wat ze van plan zijn dan kijkende naar hun "plannen". Of wordt lid van een partij, zodat je inspraak hebt. Maar iedereen vindt maar dat er slechte beslissingen worden gemaakt zonder er zelf wat aan te doen. Je kunt meer invloed hebben dan je denkt, maar het kost wel moeite/tijd.
Edit:
Stem volgende keer niet op VVD, D'66, CU of CDA. En dan vooral niet VVD, want zij kwamen dat plan. Maar veel mensen zullen op die partijen blijven stemmen, want op het moment dat er weer verkiezingen zijn, is men dit al weer vergeten.

[Reactie gewijzigd door BBRabbiB op 22 juli 2024 19:36]

Je hebt juist nihil invloed. Op zich logisch als 1/17miljoenste van Nederland, maar wat opvalt, is dat maatregelen waar een meerderheid vóór is, toch niet genomen worden. Kijk maar naar de onderwerpen waar een referendum over werd gehouden en nota bene de referendum-wet zelf. Dit is niet te verklaren vanuit het standpunt 'je kunt meer invloed hebben dan je dent, maar het kost wel moeite/tijd'.

Kijk ook naar hoe grote bedrijven zoals Schiphol BV, het Havenbedrijf en Shell deals krijgen waar geen enkel ander bedrijf aan kan komen, beschermt worden tot en met en invloed hebben die aan het democratisch onverklaarbare grenst. Zelfs oud-ambtenaren zeggen dat de lobby van Schiphol / KLM meer te vertellen heeft dan de ambtenaren binnen het ministerie. Wetenschappelijke onderzoeken en economische adviesraden worden al 20 jaar aan de kant geschoven.
Reken daar maar op.
Betaal voor de 'gein' eens 10 euro minder dan het bedrag wat de belastinginspecteur je oplegt. Die 10 euro gaat geint worden. Incl. boete en allelei kosten.
En nogsteeds hebben ze problemen, huurprijzen rijzen de pan uit, alles wordt daar haast onbetaalbaar, ook voor de modale Ier.

https://www.independent.i...-to-live-in-36706907.html

Het wordt weer eens tijd dat de overheid iets terugdoet voor haar mensen.
Daar heeft de Ierse regering nu mooi het geld voor
Waar, maar daar is niets meer aan te doen: Doordat Apple in Ierland zit, is het belastingplichtig in Ierland. Het enige waar je naar kunt kijken is de belastingregels veranderen, zodat lidstaten zelf meer mogelijkheden krijgen belasting te innen. Maar dat verandert niets meer aan het verleden.

Een deel van de crises die we de afgelopen jaren hebben gezien is evenwel zeker verklaarbaar door de belastingparadijzen.
Ierland is inderdaad sinds ze lid werden in 1973 netto ontvanger geweest en in 2014 een netto betaler aan de EU geworden. Maar goed, netto ontvanger versus betaler zijn over het algemeen niet erg nuttige begrippen omdat ze eigenlijk niets zeggen over werkelijke kosten versus baten.
Apple aandelen hebben een erg laag risico ja, maar 10 miljard investeren in 1 bedrijf is niet met een laag risico. Apple zal het ook niet leuk vinden als een land zoveel aandeel heeft.
pple zal het ook niet leuk vinden als een land zoveel aandeel heeft.
Dan moet je niet beursgenoteerd zijn. Niets staat Ierland in de weg om met het geld aandelen APple te kopen.
Landen die aandelen in bedrijven kopen. Staatsbelangen, staatssteun is niet zo eenvoudig.
Renault, Peugeot,
in Duitsland heb je VAG waarbij de bondsstaat 20% direct stemrecht heeft ,
maar daarnaast zijn de staten ongelooflijk verwoven met de grote 3 van Duitsland waarbij dmv allerlei constructies oa subsidies in heel veel verschillende vormen worden gegeven.

Auto-industrie is de eerste die me te binnen schiet waarvan de mate van ondersteuning heel twijfelachtig is.
klopt maar autoindustrie is in die landen ook 1 van de grootste werkgever dus kan men het bestempelen als nationaal belang.
Het blijft pervers.

Het is ook een van de redenen dat een bedrijf als Volkswagen jarenlang auto's op de markt kon brengen die 40x smeriger waren dan ze beweerden. Het is maffia, en door de belangenverstrengeling keek de overheid de andere kant op.
Ik begrijp je punt. Ik ben het zelfs eens met je constatering. En daar stopt het.

Het is gewoon oneerlijk. Heel moeilijk/onmogelijk te bewijzen maar het zou mij niet verbazen dat door dit soort regelingen heel veel startups geen kans krijgen en kleine bedrijfjes op de fles gaan. Per saldo kan dat ongunstig zijn voor de economie en innovatie afremmen wat ook weer ongunstig is.
Laag risico zeker maar Apple aandelen zijn nu wel heel erg duur, ik zou eerst even wachten op de volgende correctie van de koersen.
T.o.v. de winst valt dat nog wel mee las ik laatst. Andere bedrijven zijn verhoudingsgewijs duurder. Ik weet alleen niet meer waar. De krant?

[Reactie gewijzigd door Milmoor op 22 juli 2024 19:36]

amper 1% dus zo erg zullen ze dat wel niet vinden, zeker niet als daardoor hun koers kan stijgen en ze achteraf misschien die aandelen in eigen handen krijgen, maar iets zegt me dat dit niet zal worden toegelaten door de SEC, want dit zou koersmanipulatie zijn
Ze hebben het bedrag ontvangen, geen aandelen.
Uit het artikel:
Volgens de minister zijn er mensen aangesteld om het geld te beheren met investeringen die een laag risico hebben.
En wat kun je met geld kopen?
Precies.. aandelen.

[Reactie gewijzigd door MonkeyJohn op 22 juli 2024 19:36]

Maar geen Apple. Ze kopen allemaal kortlopende AAA schulden, <12 maanden op de debet markt. Geen risico, geen rendement.

Je kan niet zomaar even 13 Miljard bij een bank stallen.
Misschien een domme vraag, maar waarom kan dat niet?
Risk, o.a. exposure (wat als die bank failliet gaat) en bij de bank is een te hoge liquiditeit ook een risico.
Maar geen Apple. Ze kopen allemaal kortlopende AAA schulden, <12 maanden op de debet markt. Geen risico, geen rendement.

Je kan niet zomaar even 13 Miljard bij een bank stallen.
Je kan wel zomaar even 13 Milard staaschulden aflossen ;)
[...]


Je kan wel zomaar even 13 Milard staaschulden aflossen ;)
Met het risico dat ze dit geld weer terug moeten geven aan Apple als toch blijkt dat alle regels wel gevolgd zijn, en de EU zaak onterecht was. Nou lijkt me die kans klein, maar tot er een volledig definitieve uitspraak is zullen ze het geld veilig moeten stellen.
Die kans is nihil.
Apple weet dat ze dokken. Dit is een manier om het totale bedrag te verlagen. Goed gedrag en zo. Ik heb dat soort spelletjes al eerder gezien bij reuzen die vechten over te betalen patent gelden.
Ik ben het met je eens dat die kans nihil is, als ik 1 ding gemerkt heb als de EU dit soort zaken aanspant, is dat ze die doorgaans (er zijn een paar uitzonderingen) niet verliezen. Maar dat neemt niet weg dat dit de gangbare procedure is. Dat geld moet door Ierland op slot gezet worden, voor het geval dat ze de zaak tegen de EU ( want ze doen 't samen met Apple) toch winnen. Als ze toch verliezen, dan komt dat geld vrij en kunnen ze het besteden.
Kunnen alle inwoners wel van op vakantie! 8-)
Als mijn rekenmachine goed werkt: bijna 3000 euro per inwoner.

[Reactie gewijzigd door Soldaatje op 22 juli 2024 19:36]

Liever helicoptergeld naar de mensen, dan naar het grootkapitaal.
Of een Macbook Pro kopen ;)
Dat zou een domme investering zijn. De Windows concurrentie biedt veel meer waar voor z'n geld. En ik denk dat de Ierse bevolking intussen Apple flink zal haten.
Dat is daar het gemiddelde salaris, ik als nederlandse helpdesker verdiende 2500 netto per maand daar. Dat lijkt veel, maar 1600 euro aan huur, 400 euro aan maandelijkse boodschappen en 200 euro aan ov hou je er niet veel van over.

Dublin is duur om te leven, koopkracht valt wel tegen hoor.
In Nederland is het niet veel anders.
Meer ook wel ;) Maar in Ierland betalen bedrijven sowieso amper belasting, enkel inwoners (aan een gelijkaardig tarief als Nederland). Maar sure kom maar op met die 3000 euro :*)

[Reactie gewijzigd door RobinJ1995 op 22 juli 2024 19:36]

3000 euro per Ierse inwoner voor toegang tot de gehele Europese markt is nog steeds niks. We worden massaal leeggeroofd en toch blijven mensen vvd stemmen.
Hoe gaat Zo’n money move process in zijn werk? Veel verschillende rekeningen oid?
gewoon van de ene naar de andere rekening. Er zitten enkele mensen extra tussen die telkens hun goedkeuring moeten geven, maar het is niet zoveel anders dan wanneer jij of ik geld overschrijven naar een andere rekening.
Dus gewoon ff 14 miljard overmaken. Nice.
Apple heeft voor een tiental miljard in belastingparadijzen staan. Dat staat gewoon niets te doen en staat daar dankzij de belastingontwijkingstrucs die men gebruikt.
Dat het geld niets aan het doen is zou ik maar niet geloven. De treasury afdelingen van grote multinationals schuiven dat geld de hele dag heen en weer om extra geld mee te verdienen. Hier een interessant artikel over hoe dat bij Shell werkt: http://treasurytoday.com/...ll-still-leading-the-pack
Zou zeggen lees het boek het belastingparadijs, geschreven door 2 ex quote journalisten. Mijn ogen gingen open en mijn mond ook van verbazing wat er hier in Nedelrand gebeurt.

Ter indicatie het bnp in nederland rond de 850 miljard.
Bedragen die via nederland komen en doorgaan naar andere landen via constructies 5000 miljard.
Niet gewoon hoor.

Zijn een aantal checks and balances,
zowel bij de bank zelf, maar je moet transacties vanaf €10.000 extra goed controleren/documenteren,
maar ook bij kleinere bedragen als er sprake is van verdachte transacties moet je de overheid inlichten/inschakelen.
ING heeft daar mee zitten rommelen waarna ze een boete hebben gekregen.
https://www.volkskrant.nl...hte-transacties~b938a911/
Alleen bij contante transacties. En dan alleen bij storting boven de 10.000 euro (Melding Ongebruikelijke Transactie).
Dat is niet zo erg relevant.
Apple start een overboeking.
De bank kijkt er naar. Misschien kijken ze wel een hele maand. Maar dat is niet zo een enorm probleem.

Als een bijstandsmoeder 100k overboekt is dat inderdaad erg verdacht.
Maar bij Apple ligt dat anders. De kranten staan vol met halleluja verhalen hoe rijk Apple wel niet is. Dat Apple achterstallige belasting heeft is ook geen geheim.
Buiten dat alles denk ik niet dat die 10k limiet van kracht is bij Apple. Op die manier kunnnen ze geen zaken doen. Apple schuift heel vaak met grote bedragen.
Gaat ongeveer zo:

Apple "leent het geld" van hun holding company in land X.

Betaald Ierland.

Declareerd het bij de belasting als onkosten(dus minder winst = minder belasting)

Declareerd rente over de lening ook als uitgaven (weer minder winst = minder belasting)
Ja daar ben ik ook wel benieuwd naar, hoe gaat zoiets puur praktisch? Moet een Tim Cook persoonlijk naar de bank? Tekent hij of een andere higher-up één of meerdere papieren documenten? Maken ze het over via internetbankieren, gewoon met een authenticatie-kastje? 8)7

Ik kan me er gewoon geen goede voorstelling bij maken hoe het bij dit soort enorme bedragen nou gaat.
Zou fijn zijn als Ierse min. V. Financien deze "meevaller" zouden gebruiken om eenmalig te verrekenen met inkomsten belasting over 2018.. mogen ze me 31 dec. fijn een kleine €30K teruggeven 😎
Moet je je inbeelden hoeveel beter de healthcare, wegen en public transport (wat praktisch niet bestaat buiten Dublin) in theorie zouden kunnen zijn als bedrijven gewoon aan fatsoeinlijke tarieven belastingen betaalden ;) Maar aan de andere kant, het is ook door de lage belastingen dat er zoveel bedrijven zich in Ierland bevinden wat dan ook banen creëert.
In dublin bestaat public transport ook nauwelijks, als ik 3km verderop moet zijn dan ben ik bijna anderhalf uur onderweg. In dublin zelf. Het is een grote grap hier, de ringweg moet je tol betalen omdat die jaren terug door een particulier bedrijf is aangelegd (en de staat hem daarna volgens mij gekocht of geleased heeft?). Zorg kennen ze hier al helemaal niet, ze helpen je pas als je na doodgaat (in vergelijking met Nederland... Qua locatie is het het westerse land van Europa, maar soms voelen onze oosterburen westers aan dan dit hier.
😂 And yet you choose to be here ;)

Dublin Bus netwerk is gewoon heel erg inefficiënt. Altijd eerst naar het midden van de stad en dan weer er uit in de goede richting. Zijn ze nu wel aan het veranderen though. Dart (trein) en Luas (tram) zijn leuk maar heel erg beperkte trajecten. Heb zelf een fiets gekocht. Veilig is het hier niet voor fietsers (in vergelijking met België en waarschijnlijk Nederland), maar is bij uitstek de snelste manier om ergens te komen, en via de belastingen heb je de helft korting op een fiets + accessoires wat wel mooi is. Dus aanrader :)

Sure het loopt hier wat achter op sommige gebieden, maar blijf het een leuk land vinden :) Heb ook jaren in Donegal gewoond. Ook best een ervaring ;)

[Reactie gewijzigd door RobinJ1995 op 22 juli 2024 19:36]

Heb hier mijn mbt heengehaald, scheelt zeker. En ik woon direct naast een stop van de groene lijn, en 5 minuten lopen van werk af, wat dat betreft dus iets beter bekeken.

Maar net wat je zegt, eerst alle bussen naar het centrum en vanuit daar pas weer naar een andere plaatst 8)7 hoor wel dat ze er verandering in aan willen gaan brengen, dus gok dat we daar over 10 jaar ofzo eens iets van gaan merken :9

[Reactie gewijzigd door Wannial op 22 juli 2024 19:36]

Nja toen ik naar Rathmines trok was het sowieso mijn bedoeling een fiets te kopen, bus duurt langer naar het werk dan wandelen 😅

https://www.busconnects.i...etwork-redesign-final.pdf We'll see, I guess ;) Het ontwikkelt zich in ieder geval.
Misschien beter de staasschuld eens inlopen, Ierland staat volgens mij direct na Griekenland op de schuldenlijst.
Nee hoor, ze staan met 69,3% net boven Duitsland maar redelijk onder het gemiddelde in de EU (81.5%) of de Eurozone (86,8%) National debt in EU countries in the 1st quarter 2018 in relation to gross domestic product (GDP)
Was toevallig recentelijk een artikel over in de krant hier: https://www.irishtimes.co...h-or-the-greeks-1.3625800
In relatie tot het aantal inwoners heeft Ierland de hoogste schulden van de eurozone.
Als ze hun banken failliet hadden laten gaan en alleen tot 100k de verzekering hadden betaald waren hun schulden veel lager geweest. Ze zaten niet in dezelfde situatie als Griekenland, ze hebben al tientallen jaren een handels surplus. Zij hadden geen buitenlands geld nodig, buitenlanders hadden hun geld nodig ... en dat hebben ze braaf afgegeven.

Als ze het echt op de spits hadden gedreven dan had er wel geld bij de ECB vandaan zijn gekomen met een of ander smoesje om hun banken te redden. Dat spelletje hadden ze makkelijk kunnen winnen, maar goed ... politici zijn allemaal globalistische landsverraders tegenwoordig.

[Reactie gewijzigd door Pinkys Brain op 22 juli 2024 19:36]

Heel goed.
Kan Apple eindelijk zoals dat hoort mee betalen aan de maatschappij waar ze al het 💰 uit halen.

Kunnen er, Zoals dat hoort scholen, ziekenhuizen en agenten betaald worden.

Schande schade schande,
Ben blij dat ik geen enkel product van hun gekocht heb
Ach, geen zorgen. De "Double Dutch & Irish Sandwich" is ondertussen goed bekend bij meerdere bedrijven ;)
Zo daar kan Ierland toch heel goeie dingen mee doen voor het land zelf....
Geloof je nu oprecht dat het geen enkele invloed op de economie en werkgelegenheid zou hebben als we 1 biljoen euro uit de bedrijven zouden halen? Je hebt overigens 6 nullen te veel gezet.
Wat moeten de Ierse burgers wel niet denken hiervan, zullen vast genoeg Ieren onder de armoedegrens leven.

[Reactie gewijzigd door Vlizzjeffrey op 22 juli 2024 19:36]

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.