Dat is een heel goede video, al was het maar omdat het mijn standpunt, waar ik al jaren over schrijf, exclusief op deze website, heel goed weergeeft.

15 minuten of pure ego-streling.
Al was het maar om de eerste minuut, waarin wordt gezegd dat mensen lui zijn. Ofwel, mijn punt over biologie, dat ik vaak maak, namelijk dat het een biologisch principe is om zo veel mogelijk te doen tegen een zo laag mogelijke kostprijs in energie. Daarom omarmen we technologie. De video gaat over de prijs die je daarvoor betaald.
Al was het maar over het punt van voedsel, dat iedereen bezig was met voedsel naar specialisatie. Maar voedsel is energie voor organismen. Energie is de basis van alles. Daarom stel ik geld gelijk is aan energie en daarmee is arbeid ook energie. Het is hetzelfde met verschillende namen.
"
Tools are mechanical muscles". Hier blijkt dat de makers van dit filmpje het snappen. Dit is wat Marshall McLuhan ook zegt, waarschijnlijk hebben ze het van hem. Alle technologie, alle tools zijn extensies van ons menselijk lichaam en we hebben sinds een paar decennia nu ook tools die in feite extensies zijn van onze psyche. Denk aan ICT. Dat gaat over informatie en communicatie, dat zijn gedachteprocessen, memes. Het filmpke stelt dat alles wat we als mens kunnen doen, ook beter gedaan kan worden door machines. En dat robots toch echt anders zijn voor de arbeidsmarkt dan voorgaande machines.
Maar dat gaat ook op voor ICT. Ze maken dat onderscheid niet maar wat een moderne robot kan vervangen aan oude robots (en mensen in banen waarvan men dacht ze veilig waren voor robot interventie) m.b.v. de juiste software en zelflerende algoritmes, dat is wat ICT is voor dat wat ons mens maakt. Uniek aan een mens was altijd communicatie en het verwerken van inkomende zintuiglijke signalen tot bruikbare informatie m.b.v. de hersens.
Maar nu zorgt ICT er voor dat je steeds minder hoeft te denken. Robots doen fysiek werk, netwerken, software, algoritmes, mogelijk AI in de toekomst nemen denkwerk over van mensen. Als je op Steam kijkt dan zie je dat ze sofware aanbieden zoals Axis Game Factory. Het wordt steeds makkelijker om games te maken en ik zie het er wel van komen dat er computers komen die niet, zoals gesteld, kunnen schrijven, maar ook op basis van persoonlijkheidstheorie en archetypen verhalen kunnen schrijven die ons als mens aanspreken. Combineer dat met software die zelf werelden kan bouwen zonder dat jij als mens nog bomen kopieert en plakt op een voorgerenderd landschap en je hebt computers die zelf games bouwen.
Dus fysieke arbeid en geestelijke arbeid kunnen voor grote delen straks mensen vervangen.
Maar dat brengt je dan wel op de vraag wie die mensen zijn die dergelijke systemen bouwen? Wie gaat achter een pc zitten en creëert software die anderen hun baan doet verliezen?
Weet je, StarZ? Je linkt dit geweldige filmpje omdat je je blijkbaar zorgen maakt en dit een belangrijk deel van de discussie vindt als het gaat over zelfrijdende bussen en auto's. En daarna zeg je dan toch "
neemt overigens niet weg dat de ontwikkeling op zich natuurlijk mooi is."
Double think. Zie dit niet als een aanval okay? Wat is dan zo mooi aan die ontwikkeling als deze video nu juist laat zien wat we eigenlijk niet willen? Mark Rutte snapt dit niet of het kan hem niet schelen. Als we echt ongekende problemen krijgen met robot tech en zelflerende programmatuur en software en machine steeds meer overnemen, maar we bereiden ons daar slecht op voor, hoe kun je dan
an sich die ontwikkeling mooi vinden?
Dat is inherent met elkaar tegenstrijdig. Helaas is double think de norm in de samenleving tegenwoordig. Denk je dat Pechtold dit snapt? Die is nogal van de educatie. Veel ICT, veel kansen en dus startups en banen. Populair bij ICT'ers en jongeren, die man. Ik denk echter dat ICT de banen zijn waarbij men zichzelf in een hoek schildert om daarna zelf vervangen te worden door automatische systemen.
Pechtold wil gewoon dat laatste stukje in de hoek voor de Nederlanders. Maar daarna? Ook hij is een techno-optimist. Je video geeft aan waarom dat fout is, want ICT en robotisering zijn wezenlijk anders dan de vervanging van een paard door een auto.
De enige manier waarop de ontwikkeling
an sich mooi zou kunnen zijn is dat we niet meer hoeven werken, dat alle werk vrijwilligerswerk wordt en dat iedereen gegarandeerd wordt van BBB. We zullen allemaal uitgewerkte. uitgeproduceerde en uitgewerkte asielzoekers zijn, maar dan hopelijk wel op een hoger levensstandaard zodat we niet allemaal in een kerk hoeven wonen.
Maar dan moet je wel de koppeling loslaten tussen arbeid, loon en energie. Niemand hoeft te werken. Star Trek dus. Maar wat doen we dan? Dus daar zit ook weer een nadeel, want de lol van het leven is mu juist om iets leuks te doen en je daarbij nuttig te voelen.
Ik heb grote moeite om mee te gaan in techno-optimisme en deze double think en techno-group think waarbij technologie altijd 'mooi' is ongeacht wat voor problemen het veroorzaakt.