De Amerikaanse regering wil niet in overleg met Wikileaks over een op handen zijnde publicatie. Volgens de VS kan die publicatie levens in gevaar brengen, maar het wil tegenover Wikileaks niet aangeven welke personen dat dan zouden zijn.
Wikileaks zou daar om hebben gevraagd, zo meldt All Headline News. De VS willen niet aangeven welke levens in gevaar zouden kunnen zijn na een geplande Wikileaks-publicatie. In plaats daarvan vraagt de Amerikaanse overheid Wikileaks om af te zien van de publicatie, alle vertrouwelijke documenten terug te geven en ze uit de Wikileaks-databases te verwijderen.
Het is nog niet bekend wat Wikileaks binnenkort precies zal publiceren en wanneer dit zal gebeuren. Volgens Wikileaks zelf gaat het om een database met Amerikaanse overheidsdocumenten die zeven keer zo groot is als de Iraq War Logs, een verzameling van 400.000 geheime documenten over de oorlog in Irak. De nieuwe publicatie zou verschillende overheden en staatshoofden in verlegenheid kunnen brengen. Verwacht wordt dat deze op korte termijn plaatsvindt.
Volgens een juridisch adviseur van het de Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken brengt de publicatie de levens van onschuldigen in gevaar, waaronder die van journalisten, mensenrechtenactivisten, webloggers, soldaten en bronnen. Dat meldt de Financial Times. Ook zouden activiteiten van het leger en diplomatieke verhoudingen met bevriende landen worden belemmerd.
De Nederlandse regering is door de Amerikaanse gewaarschuwd over de publicatie, zo meldde de Volkskrant afgelopen week. Het is niet bekend hoe Nederland in de publicatie voorkomt. Volgens minister van Buitenlandse Zaken Uri Rosenthal is de regering 'alert' op de publicatie, maar wordt er rustig afgewacht.
Ook de Britse overheid vreest de publicatie en heeft de Britse media een waarschuwing gestuurd, waarin het kranten vraagt de overheid op de hoogte te houden over artikelen naar aanleiding van de Wikileaks-publicatie. Volgens de Britse tabloid Daily Mail bevat de Wikileaks-publicatie onder andere kritiek van de Amerikaanse overheid op de Zuid-Afrikaanse oud-president Nelson Mandela, naast onder andere de Britse oud-premier Gordon Brown en de Libische dictator Gaddafi.
Na de publicatie van de Afghanistan War Logs lag Wikileaks stevig onder vuur, omdat het levens van soldaten en informanten in gevaar zou brengen. Ook Wikileaks-voorman Julian Assange kreeg kritiek, om zijn vermeende autoritaire gedrag. Anderen zien in hem juist een voorvechter van openheid en democratie. Los daarvan wordt Assange door de Zweedse politie en Interpol gezocht; hij wordt verdacht van verkrachting.
[Reactie gewijzigd door E_E_F op zondag 28 november 2010 16:41]
Heb je het over de Tea Party of over de gedesillusioneerde Obama stemmers? Dat zou iets zijn, bijna een decennium na dato. Als dat de reactietijd is voor het Amerikaanse volk zich realiseert dat ze met twee benen in een afgrond staan die gecreëerd is door het gehate struikje met wie iedereen wel een biertje wou drinken, dan kunnen we het als vredelievende mensen maar beter gelijk opgeven. Je onderschat in hoeverre de VS een bijna onverzadigbare oorlogsmachine is geworden die alleen maar baat heeft bij de voortzetting en escalatie van eeuwige conflicten buiten hun landsgrenzen (en overigens zijn er genoeg Europese bedrijven en overheden die daar maar al te graag een graantje van meepikken, denk aan bijv. alle wapenfabrikanten die Frankrijk, België, Italië, Duitsland en het VK etc. rijk is, maar ook Shell die profiteert van de wetteloosheid van plekken als Nigeria). Of dacht je echt dat de reactie van het Amerikaanse volk na de de afgelopen 50 jaar en afgrijselijke oorlogen als Vietnam ook maar iets anders zal zijn na deze keer? De rechterhelft denkt dat ze Amerika veiligstellen van terrorisme en/of "De Invasie van de Arabieren", en de andere helft staat bevroren als een hert op de weg in een koplamp te kijken, getrokken tussen hun afkeer van oorlog en de eeuwige propaganda machine die ze influistert dat het voor een groter goed is (met doelgerichte verhaallijnen voor "bleeding heart liberals"). Eerder dat deze situatie verandert is er echt meer dan een imago-verandering nodig.En vergis je niet, er zijn juist steeds meer Amerikaanse burgers die inzien wat de Amerikaanse overheid aan het doen is en het er daar absoluut niet mee eens zijn.
Het gaat er niet om of JA of NEE de juiste keuze was. Het gaat erom dat de meerderheid voor NEE koos en de overheid besloot JA te doen. Ik heb altijd geleerd: als je het antwoord niet wilt horen, moet je de vraag niet stellen.Misschien had je je eerst wat moeten verdiepen in de feiten voordat je "keihard NEE" (tegen wat precies, weet je dat eigenlijk wel?) stemde"
Noem eens een voorbeeld.Natuurlijk, niet alles wat gezegd wordt kan openbaar worden gemaakt (voorbeelden zat te bedenken)
Eerst zeg je dat we ministers ook niet zelf hebben mogen kiezen, vervolgens stel je dat we de eerste minister wel democratisch hebben gekozen. Wel kiezen graag.De EC in de EU is equivalent aan het Kabinet in NL. De ministers daarin kies je ook niet zelf. Die vergelijking gaat dus niet op.
Herman Van Rompuy werd daarentegen wel verkozen door een eerste minister die jij democratisch hebt kunnen verkiezen.
[Reactie gewijzigd door Zaphod69 op zondag 28 november 2010 20:10]
Correct, maar je vergeet dat de gemiddelde Amerikaan alleen nieuws over zich uit gestort krijgt van NBC, CBS, ABS, CNN en FOX. Lokale zenders/netwerken dus, waarvan sommigen wel een erg gekleurd beeld van de wereld voor schotelen.Nogal naïef van jou om te stellen dat positieve propaganda en kiezer manipulatie alleen in de VS gebeurd. In Europa gebeurt het net zo hard en vaak. En verder zijn er héél veel Europeanen die net zoveel van de wereld afweten als de gemiddelde Amerikaan. Zo héél veel beter zijn wij niet.
Je uitspraak doet me denken aan Sarah Palin... Die is zo dom, dat houdt je niet voor mogelijk. Maar in Europa zitten we bijv. met Berlusconi: zo corrupt als de pest.Je zal er van versteld staan hoe weinig een gemiddelde Amerikaan weet van de wereld.
Er zijn bijzonder weinig overheden (als die er al zijn) die "niets" te verbergen hebben.Enkel een overheid die iets te verbergen heeft is bang voor zulke websites
Dat is niet tegenstrijdig. Ik ben ook voor bescherming van persoonlijke privacy. Maar een overheid is geen persoon en kan dus ook niet worden "aangetast" in z'n privacy. Het beschermen van staatsgeheimen is daardoor totaal niet te vergelijken met het beschermen van de privacy van een persoon.De hele wereld doet alsof alles maar open moet zijn, maar aan de andere kant moet je eigen gegevens dan weer zo gesloten mogelijk zijn.
En ik kan bij de slager geen brood kopen, schandalig zeg. Wikileaks is niet opgericht met het doel oorlogsslachtoffers te helpen. Wikileaks is opgericht met het doel smerige geheimen aan het daglicht te brengen.Wikileaks gaat geen fuck doen voor die onschuldige burgers.
[Reactie gewijzigd door Bonez0r op maandag 29 november 2010 07:53]
[Reactie gewijzigd door it0 op zondag 28 november 2010 15:11]
Daarom zorgt men in FOIA en WOB verzoeken dat dat soort gevoelige informatie gefingeert wordt, en pas wordt gepubliceert wanneer het geen invloed meer heeft op de huidige politiek.Maar het mag niet zijn dat zoals bij de voorgaande publicaties men ineens massaal namen publiceerd van irakezen en afghanen die de troepen daar helpen waardoor deze burgers ineens aan extra gevaar worden blootgesteld.
Toen de afgelopen 10+ jaar er allerlei wetten in NL, VS, DE e.a. landen doorheen werden gedrukt die bedoelt waren om terrorisme aan te pakken hebben velen waaronder ik mij zorgen gemaakt dat deze wetten van toepassing zouden zijn op mensenrechtenactivisten, verdachten (niet veroordeelden), de gewone burger, enzovoorts.Maar voor andere zaken (die Amerika slechts in verlegenheid brengen) vind ik het een beetje jammer dat de Amerikaanse overheid ze als terroristen behandelt...
Daar ben ik het wel mee eens. Een video waarin iemand wordt gemartert door een Amerikaanse soldaat zorgt er voor dat zowel voor- als tegenstanders het Amerikaanse leger minder gaan waarderen danwel (in het uiterste geval) gaan haten. De Amerikaanse soldaat staat immers onder commando van het Amerikaanse ministerie van Defensie. Je moet als journalist echter afweging maken tussen oorzaak gevolg en het belang van openbaring.Wat betreft de opvatting "het brengt de troepen in gevaar omdat men Amerikanen meer gaat haten" (indirect gevaarlijk/schadelijk): daar ben ik het niet mee eens.
Die heb je overal. In een democratie als Nederland, of een dictatuur als China.Het toont ook duidelijk dat er mensen binnen het land (en de Westerse wereld) zelf zijn die het niet eens zijn met hoe één en ander loopt. Misschien zet dat mensen daar wel aan het denken...
De acties van Wikileaks kunnen wel leiden tot 'ernstige dreiging van ernstig geweld' of 'ernstig geweld' echter men moet dan niet vergeten dat dit slechts de publicatie is van historisch gepleegde feiten van dezelfde overigens grote en machtige organisatie (overheid VS).Terrorisme (van het Latijnse terror, paniek) is het zonder wettige grond plegen van ernstig geweld of ernstige dreiging daarmee met een politiek of religieus doel. In de meeste opvattingen moet het om illegaal geweld gaan, doorgaans gekoppeld aan burgers als slachtoffers.
Dat is niet de taak van de journalist maar van de soldaten die de martelingen uiteindelijk uitvoeren. Dit is een totaal verkeerde kijk op de zaak vind ik.Daar ben ik het wel mee eens. Een video waarin iemand wordt gemartert door een Amerikaanse soldaat zorgt er voor dat zowel voor- als tegenstanders het Amerikaanse leger minder gaan waarderen danwel (in het uiterste geval) gaan haten. De Amerikaanse soldaat staat immers onder commando van het Amerikaanse ministerie van Defensie. Je moet als journalist echter afweging maken tussen oorzaak gevolg en het belang van openbaring.
Volgens mij zijn het toch de documenten die Gary McKinnon 2 jaar terug van de computers van de DoD heeft weten te pulken en die eindelijk de grote doofpotaffaire rond Roswell, aliens, vrijmetselarij en de complotten van 9/11 ontmaskeren.Kijk, zover de documenten direct schadelijk kunnen zijn voor militairen in het buitenland heeft de Amerikaanse overheid terecht. Er zouden geen missie-geheime zaken in moeten staan.
Lijkt me iets te kort voor de bocht. Hier hebben we het Internationaal Strafhof in Den Haag voor. Helaas niet erkent door o.a. VS, Rusland, Israel, Iran. Zie http://nl.wikipedia.org/w...rstatesworldmap102007.pngen het schenden van mensenrechten zou per defenitie een onvoorwaardelijk levenslange gevangenisstraf op moeten staan (op een of ander afgelegen eiland/werkkamp tot aan je dood)
Laat de combinatie van die 4 landen nu net genoeg spanningen opleveren om WO III te ontketenen. Vergeet niet dat het allemaal (tot op zekere hoogte) nucleaire machten zijn.[...]
Lijkt me iets te kort voor de bocht. Hier hebben we het Internationaal Strafhof in Den Haag voor. Helaas niet erkent door o.a. VS, Rusland, Israel, Iran.
Met de kanttekening dat Iran geen nucleaire macht is.Laat de combinatie van die 4 landen nu net genoeg spanningen opleveren om WO III te ontketenen. Vergeet niet dat het allemaal (tot op zekere hoogte) nucleaire machten zijn.
Het lekken van die "cables" heeft geen zier te maken met klokkenluiders.het kan gewoon niet zo zijn dat een klokkenluider, die onwettige orders heeft gekregen niet gehoord kan worden omdat het 'een verader' zou zijn
Huh??????Hoe komt Wikileaks aan alle documenten?
Juist! iemand in de USA regering of hogere legerleiding vond het zo nodig om de zaken te laten lekken.
Eigenlijk is dat een zaak van verraad.
Aanpakken bij de bron dus.
Ehh, zonder er nou te diep op in te willen gaan zou je kunnen stellen dat elk gewapend conflict van Amerika sinds de Spaans-Amerikaanse oorlog van 1898 een aanleiding had die achteraf niet bleek te kloppen of ten minste sterk in twijfel kon worden getrokken. Niks geen alu-hoedjes, je kunt het vrijwel allemaal terugvinden op wikipedia en andere redelijk betrouwbare bronnen. Je mag nog blij zijn dat niet elk opzetje slaagde.Ehm, dat de VS een oorlog start op ongegronde redenen wisten we toch al sinds Vietnam?
[Reactie gewijzigd door wizzfrizzle op maandag 29 november 2010 19:43]
Interessant is dat er origineel een 75 jaar grace period bestond in de FOIA welke men inmiddels heeft verwijdert. Bovendien zien we in 2017 een kleine resterende 2% in de openbaarheid.All of the Warren Commission's records were submitted to the National Archives in 1964. The unpublished portion of those records was initially sealed for 75 years (to 2039) under a general National Archives policy that applied to all federal investigations by the executive branch of government,[111] a period "intended to serve as protection for innocent persons who could otherwise be damaged because of their relationship with participants in the case.”[112] The 75-year rule no longer exists, supplanted by the Freedom of Information Act of 1966 and the JFK Records Act of 1992. By 1992, 98% of the Warren Commission records had been released to the public.[113] Six years later, at the conclusion of the Assassination Records Review Board's work, all Warren Commission records, except those records that contained tax return information, were available to the public with only minor redactions.[114] The remaining Kennedy assassination related documents are scheduled to be released to the public by 2017, twenty-five years after the passage of the JFK Records Act. The Kennedy autopsy photographs and X-rays were never part of the Warren Commission records and were deeded separately to the National Archives by the Kennedy family in 1966 under restricted conditions.[115]
Op dit item kan niet meer gereageerd worden.
Populair: Tablets Samsung Websites en communities Mobiele telefoons Google Apple Microsoft Sony Games Politiek en recht
© 1998 - 2013 Tweakers.net B.V. Contact Over Tweakers Jouw privacy Algemene voorwaarden Cookies
Tweakers wordt uitgegeven door De Persgroep en wordt gehost door True