Inleiding
Inleiding
Met de introductie van de semi-professionele EOS 7D heeft Canon een splitsing aangebracht in zijn midrange-segment van dslr's. Voorheen vervulde de EOS 50D de wensen van de gevorderde fotograaf, maar met de komst van de EOS 7D is de EOS 50D verwezen naar een plaatsje op de tweede rang in het segment.

Waar de EOS 50D door gebruikers nog gezien werd als een relatief kleine upgrade, met onder meer een beeldsensor met anderhalf maal zoveel megapixels en een lcd met vga-resolutie, heeft Canon de EOS 7D volledig nieuw ontworpen, waarbij het bedrijf naar eigen zeggen input van meer dan vijfduizend fotografen over de hele wereld heeft verwerkt. Het resultaat is een camera met een gewijzigde bediening en knoppenlayout, en beduidend betere specificaties dan die van de EOS 50D.
18-megapixelsensor in aps-c-formaat
Hoewel de aankondiging van de Canon EOS 7D niet als een verrassing kwam, zorgden de specificaties, en dan met name de grootte van de beeldsensor, voor beroering op het internet. In plaats van de verwachte fullframe-sensor, die de EOS 7D het kleinere broertje zou maken van de EOS 5D-serie, koos Canon bij de EOS 7D voor een aps-c-beeldsensor met achttien megapixels, waarmee deze sensor die van de 50D met ongeveer drie megapixels overtreft.
Ondanks het grotere aantal megapixels is de nieuwe cmos-beeldsensor volgens Jip Barth, technisch specialist voor camera's bij Canon, iets lichtgevoeliger geworden. "De beeldsensor van de EOS 7D is op twee punten verbeterd. Ten eerste is de elektronische laag in de cmos-sensor compacter opgebouwd, terwijl ook de laag met gapless-microlenzen dichter op de fotodiodes staan. Hierdoor wordt meer licht opgevangen dan bij de EOS 50D-beeldsensor", aldus Barth. De maximale lichtgevoeligheid is dan ook verhoogd van iso 3200 bij de EOS 50D naar iso 6400 bij de EOS 7D. De beeldsensor is verder te 'pushen' naar een equivalent van iso 12.800, hetzelfde als bij de EOS 50D.
Prijzen en specificaties
| Camera |
Merk |
Canon |
Type |
EOS 7D |
Eerste prijsvermelding PW
|
2 september 2009 |
| Beeldsensor |
Type |
cmos
|
Resolutie |
18 megapixels
|
Sensorgrootte |
22,3mm x 14,9mm
|
Beeldratio |
3:2 |
| Beeldprocessor |
Type |
Digic 4 (2x) |
| Lens |
Lensvatting |
EF/EF-S |
Cropfactor |
1,6x |
| Scherpstelling |
AF-punten |
19 'cross-type' (f/2,8 in het midden) |
AF-bereik |
-0,5EV t/m 18EV |
AF-modi |
AI Focus One Shot AI Servo |
AF-puntselectie |
automatisch enkelvoudig punt-AF spot-AF AF-punt-uitbreiding zone-AF |
AF-hulplicht |
via ingebouwde flitser |
AF-microaanpassing |
+/- in 20 stappen, algemeen niveau of individuele aanpassing van maximaal 20 objectieven |
| Belichting |
Lichtmeting |
meervoudig deelmeting (circa 9,4 procent van zoekerbeeld) cpotmeting (circa 2,3 procent van zoekerbeeld) integraal met nadruk op het midden |
Meetbereik |
1EV - 20EV |
Belichtingscompensatie |
+/-5EV in 1/3- of 1/2-stopwaarden |
AEB |
3 opnamen +/-3EV, 1/3- of 1/2-stopwaarden |
Iso-gevoeligheid |
auto (100-3200), 100-6400 (in 1/3-stopwaarden of hele stops), uitbreidbaar naar H:12800 |
Sluitertijd |
30s-1/8000s, bulb |
| Witbalans |
Standen |
automatisch, daglicht, schaduw, bewolkt, gloeilamp, tl-licht, flitser, gebruikersinstelling, kleurtemperatuur, witbalanscompensatie |
| Zoeker |
Type |
pentaprisma |
Beelddekking |
100 procent |
Vergrotingsfactor |
1,0x |
| Lcd |
Type |
Clear View II |
Grootte en resolutie |
3", 930.000 subpixels |
| Flitser |
Richtgetal bij iso 100 |
12m |
Flitshoek |
vanaf 15mm brandpuntsafstand |
Flitssynchronisatie |
1/250s |
| Opnamestanden |
Modi |
automatisch, Creative Auto, programma, sluitertijd, diafragma, handmatig, gebruikersinstelling (3x) |
Picture styles |
standaard, portret, landschap, neutraal, natuurgetrouw, monochroom, door gebruiker gedefinieerd (3x) |
Drivemodi |
enkelvoudig, continu laag, continu hoog, zelfontspanner |
Continu-opnamen |
tot 8 beelden per seconde, tot 126 beelden (jpeg) en 15 beelden (raw) |
| Bestandstype |
Fototype |
jpeg: fijn, normaal; raw: raw, m-raw, s-raw, jpeg+raw |
Resolutie (in pixels) |
5184x3456 |
Opslagmedium |
CompactFlash, compatibel met microdrive en udma |
Filmformaat |
1920x1080 (fps: 29,97, 25, 23,976) 1280x720 (fps: 59,94, 50) 640x480 (fps: 59,94, 50) |
Filmtijd |
tot 29min. 59s; max. bestandsgrootte 4GB |
| Interface |
Aansluitingen |
usb 2.0, hdmi-mini, video-uit, uitbreidingsconnector, externe microfoon |
| Fysieke specificaties |
Afmetingen |
148,2x110,7x73,5mm |
Gewicht |
820g |
Materiaal behuizing |
magnesiumlegering |
Accu |
LP-E6 |
Digic 4 en af-systeem
Digic 4 maal twee
Het is voor het eerst dat Canon twee Digic 4-chips in een camera stopt. In de EOS 50D, de EOS 5D Mark II en een aantal compactcamera's was een enkele Digic 4-chip verwerkt. De EOS 1Ds Mark III beschikte wel al over twee beeldverwerkingschips, maar die waren van het type Digic 3. De nieuwere Digic-processor is ongeveer anderhalf keer zo snel als de vorige versie.
De inzet van twee Digic 4-chips is volgens Barth nodig om de snelheid van acht foto's per seconde te kunnen garanderen. "De EOS 7D haalt de 8fps-burstrate in alle situaties, behalve wanneer de ruisreductie op 'strong' wordt gezet", aldus Barth. De EOS 7D neemt de 18-megapixel-foto's op met 14bit-kleurdiepte en de camera kan maximaal 15 foto's in raw-formaat nemen voordat de data moet worden weggeschreven naar het cf-kaartje.

In de standaardmodus laat de EOS 7D een duidelijk waarneembaar geluid horen bij het opklappen van de spiegel. Vooral in de burstmodus, waarbij gekozen kan worden voor een high-stand met 8 foto's per seconde en een low-stand, kan dit als storend worden ervaren. Canon heeft de EOS 7D daarom voorzien van twee 'stille modus'-standen, waarbij aanmerkelijk minder geluid wordt geproduceerd. Het geluidsniveau is in de stilste stand lager dan dat van de EOS 50D, die maximaal 6,3 foto's per seconde kan nemen. Het verminderen van de geluidsproductie bij het nemen van een foto was een van de gebruikerswensen die bij het ontwerp van de camera zijn meegenomen.
Autofocussysteem met 19 punten
De grootste vernieuwing bij de EOS 7D is het nieuwe autofocussysteem. In plaats van de negen scherpstelpunten van de EOS 50D, beschikt de EOS 7D over niet minder dan 19 af-punten. Deze zijn allemaal 'cross-type'-punten. Het autofocussysteem is beduidend beter dan dat van de EOS 5D Mark II, dat beschikt over negen af-punten en zes 'assist'-punten, maar moet het af-systeem van de 1D-serie, met 19 af-kruispunten en niet minder dan 26 secundaire af-punten, voor zich dulden. Deze laatste zijn echter niet zelf te selecteren; bovendien zijn ze van het minder nauwkeurige lijntype.
Canon heeft de EOS 7D nieuwe af-modes toebedeeld. Zo kan 'Spot AF' worden geselecteerd, waarbij de diameter van het af-punt slechts ongeveer 2,3 procent van het gehele beeldoppervlak beslaat voor een verhoogde nauwkeurigheid bij het scherpstellen. Daarnaast heeft Canon een 'Zone AF'-modus toegevoegd, waarbij de af-punten in vijf zones worden verdeeld. Ook kan via de 'AF point expansion'-stand een hoofdpunt met direct aangrenzende af-punten worden geselecteerd. Deze aangrenzende punten verbeteren het tracken van onderwerpen. Als laatste kan gekozen worden voor de automatische selectie van de scherpstelpunten. De af-punten lichten in de zoeker op.
Om de selectie van de af-punten en -modus zo simpel en effectief mogelijk te houden, heeft Canon aan de bovenkant, schuin voor het voorste instelwiel, een knop met de aanduiding M-fn geplaatst. Deze knop schakelt tussen de verschillende af-selectiemodes. Met het voorste instelwiel kunnen in verticale lijn de af-punten worden gekozen, terwijl de draaischijf aan de achterkant in horizontale richting de selectie van af-punten verzorgt. Deze bediening werkt volgens ons zeer snel en effectief. Ook bij het af-systeem van de Nikon D300 en D300s kunnen af-zones worden geselecteerd.
:fill(white)/i/1255615776.jpeg?f=thumb)
Het is verder voor het eerst mogelijk om met de nieuwe AI Servo II AF-technologie ook een ander punt dan het middelste te kiezen om continu op scherp te stellen. Tevens is in te stellen dat bij het draaien van de camera in plaats van het gekozen af-punt, automatisch het equivalente af-punt in de gedraaide toestand geselecteerd wordt. Deze feature zou onder meer handig kunnen zijn bij portretfotografie, maar werkt volgens onze tests niet altijd even solide. Ook heeft de af-sensor meer punten in de breedte dan in de hoogte, waardoor er een mismatch op kan treden bij de af-selectie. Wel heeft Canon de verticale en horizontale afstand tussen de af-punten gelijkgesteld, waardoor de automatische selectie bij draaiing van de camera wordt vergemakkelijkt. Voor de af-berekeningen gebruikt Canon een separate processor.
Belichtingsmeting en zoeker
iFCL-belichting
Ook de belichtingsmeting is vernieuwd. Het nieuwe iFCL-systeem, waarbij de letters staan voor 'Intelligent Focus Color Luminance', heeft een rgb-sensor die bestaat uit twee lagen. De bovenste is gevoelig voor de kleuren groen en blauw, terwijl de tweede laag rode en groene kleuren kan onderscheiden. Het lichtmeetalgoritme vergelijkt vervolgens het niveau van de 63 belichtingszones in de twee lagen en past de meting overeenkomstig aan. Het nieuwe systeem voorkomt overgevoeligheid voor het rode kanaal bij de belichtingsmeting.
Het iFCL-systeem maakt verder gebruik van afstandsinformatie van het af-systeem om de belichting zo goed mogelijk af te stemmen op een of meerdere onderwerpen. Dit is bijvoorbeeld handig als wordt scherpgesteld op een gezicht, terwijl ook de trui die deze persoon aan heeft moet worden meegenomen in de belichtingsmeting. “Het systeem checkt of andere punten, die iets out-of-focus zijn, ook bij het te fotograferen onderwerp horen, en past daar de belichting op aan”, zo licht Barth toe.
Zoeker
Volgens Canon is de EOS 7D de eerste EOS-camera die een zoeker-beelddekking van honderd procent combineert met een 1x-vergrotingsfactor. Dit levert bij de EOS 7D een groter dan gemiddeld zoekerbeeld op. De grootte van het zoekerbeeld van een fullframe-dslr wordt echter niet gehaald.

Canon heeft de zoeker voorzien van een transparante lcd die onder meer focuspunten en gridlines in het zoekerbeeld kan tonen. De overlay-functie van de lcd kan ook gebruikt worden om een twee-assige elektronische waterpas weer te geven. Deze geeft via oplichtende af-punten de horizontale en verticale draaistand van de camera aan. Dit systeem is naar onze indruk minder duidelijk en intuïtief dan de grafische weergave van de virtuele horizon op de lcd. Deze laatste lijkt op de kunstmatige horizon in vliegtuigcockpits. Concurrent Nikon gebruikt al langer leds voor de weergave van onder meer af-punten en hulplijnen in de zoeker.
Standaard staat de camera zo ingesteld dat alleen de actieve af-punten in de vorm van oplichtende vierkantjes wordt weergegeven, maar via een menuoptie is het ook mogelijk om alle 19 punten in beeld te hebben. De niet-geselecteerde af-punten worden weergegeven door kleinere vierkantjes. Het matglas is net als bij de EOS 50D verwisselbaar.
Stevig, waterwerend ontwerp
Vochtbestendig
De behuizing van de EOS 7D is gemaakt van een magnesiumlegering en Canon heeft vooral werk gemaakt van de waterbestendigheid van de camera. Deze zou door het gebruik van rubberafdichtingen rond de knoppen en het scherm, en door de versterkte naden, op het niveau liggen van de EOS-1N, een professionele analoge camera van Canon uit 1994.

De vochtbestendigheid is ook de reden geweest dat de aan-/uitknop verhuisd is van net onder de verticale draaischijf naar een plek linksboven. Dit lijkt in eerste instantie een schuifje, maar een nadere blik leert dat het een draaiknop rond de modusknop betreft. De reden hiervoor is volgens Canon dat draaiknoppen eenvoudiger af te dichten zijn dan schuifjes.
:fill(white)/i/1255611570.jpeg?f=thumb)
Intuïtief
Ook op vele andere punten is de knoppenindeling gewijzigd. Zo zijn de knoppen onderaan het scherm, zoals bij de EOS 50D, verplaatst naar de linkerkant van het scherm. De knoppen zijn daardoor beter toegankelijk. Onderzoek van Canon heeft uitgewezen dat een indeling links van het scherm intuitïever werkt en daar sluiten we ons bij aan. De behuizing van de EOS 7D kent ter hoogte van de knoppen links van het scherm een aantal uitsparingen voor een vlottere bediening. Alleen de 'Trash'-knop ligt iets meer verzonken, zodat deze niet per ongeluk aangetikt kan worden.
Niet alle knoppen zijn een-op-een naar de linkerkant verhuisd. Zo heeft de 'Func.'-toets van de EOS 50D plaats moeten maken voor de 'Menu'-knop. Nieuw bij de EOS 7D is de Q-knop voor het oproepen van het snelmenu. Bij de EOS 50D was hier geen dedicated knop voor, maar werd hiervoor de multiselector gebruikt. De Q-knop neemt de plek in van de menuknop bij de EOS 50D.
:fill(white)/i/1255612780.jpeg?f=thumb)
Ook nieuw is de RAW/JPEG-knop. Bij het indrukken hiervan wordt zowel een jpeg- als een raw-bestand weggeschreven. Deze optie kan handig zijn voor de fotograaf die voornamelijk in jpeg fotografeert, maar voor belangrijke shots ook een raw-versie wil hebben. Pentax heeft op zijn dslr's al langer een dedicated raw-knop.
Modusknop
Dat de EOS 7D meer gericht is op de professionele fotograaf is goed af te leiden uit de modusknop linksboven. Zo zijn de zes scènestanden op de EOS 50D-modusknop zijn bij de EOS 7D verwijderd en deels daarvoor in de plaats gekomen zijn een 'bulb'-stand voor het fotograferen met zeer lange sluitertijden en een extra plek voor custom settings. De knop klikt bij het draaien trefzeker in zijn standen.
Van bol naar plat
Aan de bovenkant van de camera zien we ook dat de kenmerkende kleine knopjes voor onder meer de af-, iso- en witbalans-aanpassing een verandering hebben ondergaan. In plaats van bol zijn ze nu plat van boven en in onze ogen is dat een duidelijke verbetering. Zoals we al schreven bij de EOS 50D-recensie deden de bolle knopjes op den duur pijn aan de vingers. Bij de EOS 7D hebben we daar geen last van. Wel vinden we nog steeds dat de fotograaf zijn rechterwijsvinger in een onnatuurlijke stand moet dwingen om de knopjes te kunnen bedienen.
Ter hoogte van de middelvinger aan de rechterkant heeft Canon een kleine uitsparing in de greep gemaakt voor meer houvast, terwijl aan de achterkant een opstaand randje is gemaakt die de duim meer grip geeft. Canon heeft rond de statiefschroefdraad aan de onderkant een gripvlak van geribbeld rubber gelijmd, zodat de camera stevig op een statief is te bevestigen. Minder te spreken zijn we over het flexibele afdekplaatje voor de gripconnector aan de onderkant: deze is gemakkelijk kwijt te raken. Helaas heeft Canon de EOS 7D niet voorzien van een hulplicht bij het autofocussen, waardoor noodgedwongen de ingebouwde flitser opgeklapt moet worden om bij te lichten met stroboscopische flitsen.
:fill(white)/i/1255614215.jpeg?f=thumb)
Aansluitingen
Achter de rubberen afdekstrips aan de linkerkant treffen we de connector om professionele flitsapparatuur aan te sluiten, een aansluiting voor de draad om op afstand af te drukken, een stereomicrofoon-ingang, een digitale a/v-out voor onder meer de verbinding met een computer en een hdmi-aansluiting. Aan de rechterkant van de EOS 7D is het cf-compartiment te vinden. Deze wordt afgesloten met een klepje dat eerst naar achter moet worden geschoven voordat het opengeklapt kan worden. De constructie ervan is stevig. Onderop de camera bevindt zich een klepje dat toegang biedt tot de accu. Dit betreft de LP-E6 met een capaciteit van 1800mAh die ook door de EOS 5D Mark II wordt gebruikt. De accu is gezekerd door middel van een schuifje.
Video en menu's
Cut!
Net als de EOS 5D Mark II kan de EOS 7D video in 1080p opnemen, maar in plaats van een framerate van 30fps topt de EOS 7D bij maximaal 25 frames per seconde. Ook kan gekozen worden voor 24fps of een lagere resolutie. Vanwege gebruikersopmerkingen over de bediening van video-opnamen, die met name de onhandige ligging van de SET-knop voor het stoppen van de opname betroffen, heeft Canon besloten een extra knop toe te voegen, die rechts van het zoekerhuis is geplaatst. Terwijl bij de Nikon Dx00-reeks op die locatie een AF-ON-knop zit, zet Canon deze in voor het starten en stoppen van zowel video-opnamen als voor het aan- en uitzetten van de live view-optie. Met een ring rond de knop wordt tussen de film- en live view-stand geschakeld. Wat ons betreft is dat een zeer nette en prettig werkende oplossing.
Er kan gekozen worden voor een volledige automatische belichting, een stand waarbij voorafgaand aan de opname het diafragma gekozen kan worden, en een M-stand, die creatievelingen de mogelijkheid biedt om alles zelf in de hand te houden. Met de sluiterknop of de AF-ON-knop kan vooraf of tijdens de opname scherpgesteld worden, terwijl met de Q-knop snel een beperkt aantal instellingen, zoals de schaduwcompensatiestand en de resolutie, gewijzigd kunnen worden. Het scherpstellen gaat met contrastdetectie, met het kenmerkende 'hunten' bij het scherpstellen, relatief snel, maar is wel duidelijk zichtbaar in beeld. Alleen vooraf scherpstellen of tijdens het filmen met de hand door aan de focusring van de lens te draaien levert bruikbare resultaten op. In de film- en live view-stand kan vijf of tien keer ingezoomd worden om de focus te checken.
Menu
We zijn niet zo'n fan van Canons menustructuur vanwege de vaak wat onlogische ordening van opties. Canon heeft echter bij de EOS 7D de instellingen voor de vele knoppen en instelwielen ondergebracht in een handige Custom Controls-menu, dat ook via het snelmenu is te benaderen. Door de groepering van controls is dat een grote verbetering. Verder zijn er menuopties aangemaakt voor de nieuwe features van de camera, zoals het nieuwe af-systeem. Voor het overige zal de menustructuur voor Canon-gebruikers vertrouwd aanvoelen.
:fill(white)/i/1255649664.jpeg?f=thumb)
Helaas is het nog steeds niet mogelijk om bij de preview van de zojuist genomen foto direct in te zoomen. Dan moet eerst de afspeelknop worden ingedrukt.
Weergavestanden
Door bij het bekijken van foto's op de Info-knop te drukken, kan door de verschillende weergavestanden gelopen worden, waarvan er vier zijn. In de eerste stand worden alleen sluitertijd, diafragma en het huidige 'filmrolletje' getoond. Bij de volgende weergavestand komt daar de beeldkwaliteit waarmee een foto wordt opgeslagen, het totaal aantal genomen foto's en het volgnummer van de bekeken foto bij. De derde weergavestand is het meest uitgebreid, met onder meer een luminantie- of rgb-histogram - de keuze daarvoor is in te stellen in het menu - de stand van de modusknop, de witbalansinstelling, de gekozen Picture Style en de iso-waarde waarmee de foto genomen is.
:fill(white)/i/1255646945.jpeg?f=thumb)
Helaas is dit ook de enige stand waarbij de iso-waarde wordt weergegeven. Vanwege de vele informatie in deze stand, blijft er van de afbeelding van de foto niet heel veel ruimte over en is beoordeling ervan lastiger. Bij de laatste stand worden zowel het luminantie-histogram als de rgb-grafieken weergegeven en is de rest van de informatie wat uitgedund.
Ook in de live view-stand kan met de Info-knop worden geschakeld tussen verschillende weergavestanden. Voor live view is een kunstmatige horizon erg handig, terwijl de view met de histogrammen naar keuze met luminantie of rgb is uit te kiezen.
:fill(white)/i/1255648114.jpeg?f=thumb)
Picture Styles
De camera heeft verschillende Picture Styles voor specifieke fotosubjects, waaronder een stand voor portretten, voor landschapschappen en voor een neutrale weergave. Ook is er een monochrome Picture Style. Canon hecht veel belang aan een snelle toegang tot de Picture Styles, gezien de knop links van de lcd en het item in het Quick Menu.
:fill(white)/i/1255533232.jpeg?f=thumb)
Draadloos
Ook op draadloos gebied heeft Canon een behoorlijke stap vooruit gezet. Zo kan de EOS 7D nu draadloos flitsers in twee groepen aansturen en is het mogelijk om met behulp van de nieuwe WFT-E5/E5A-wifi-addon de camera en nog eens negen andere EOS 7D's te besturen via een normale browser. Niet alleen wifi-b/g wordt ondersteund, maar ook wifi-a. Omdat het een internetapplicatie betreft, is de bediening ook mogelijk via bijvoorbeeld een iPhone.
Prestaties
Iso-waarden en ruis
Onderstaande foto's zijn genomen op een statief en de mechanische beeldstabilisatie van de lens is uitgeschakeld. Met uitzondering van de bovenste foto zijn alle iso-plaatjes 100 procent-crops en zijn ze lossless en zonder verscherping opgeslagen. Er is scherpgesteld net onder het aluminium koelblok van het moederbord. De witbalans is handmatig ingesteld, terwijl voor de ruisreductie 'standard' is gekozen.


iso 100

iso 200

iso 400

iso 800

iso 1600

iso 3200

iso 6400

H (iso 12.800)
Tot en met iso 800 levert de EOS 7D uitstekende beelden af. Bij iso 1600 is het voor het eerst duidelijk dat de ruisreductie zijn werk doet met het wegpoetsen van ruis door het detail van het moederbord dat afneemt. Bij iso 3200 neemt het detail verder af zodat de letters op het moederbord wat wollig worden, maar de ruisreductie weet toch de zichtbare ruis binnen de perken te houden. De hoogste officiële iso-stand op de EOS 7D, iso 6400, bevat duidelijk meer ruis en is volgens ons vooral in uitzonderlijke gevallen te gebruiken. De 'gepushte' iso 12.800-stand is in onze optiek niet echt meer bruikbaar.
Overigens wordt bij de testopstelling gebruikgemaakt van twee studiolampen die behoorlijk wat licht afgeven. In situaties met weinig licht is het een ander verhaal, waarbij bij iso 1600 behoorlijk wat luminantieruis te zien is, terwijl bij iso 3200 bij egale vlakken de kleurruis zichtbaar doorbreekt.
Knap is wel dat ook bij hogere iso-waarden de EOS 7D de diepte van de kleuren weet te bewaren. Het is niet bekend of dit komt door het nieuwe lichtmeetsysteem of door een hoger dynamisch bereik van de beeldsensor, maar we zijn er zeer tevreden over. Vele andere camera's haken bij de hogere lichtgevoeligheden af en tonen een gestaag fletser wordend beeld. Wel moest bij de testopstelling een volle lichtstop erbij worden gezet voor een correcte belichting. Bij het testen 'in het veld' blijkt de EOS 7D consistent te belichten en werden we niet voor verrassingen gesteld.
Ruisreductieniveaus
De EOS 7D kent vier ruisreductieniveaus: uit, laag, standaard en sterk. Tot en met iso 1600 kunnen de beeldsensorcellen het nog redelijk bijbenen, waardoor het ruisreductiesysteem nog niet zo aggressief hoeft in te grijpen. Een ander verhaal is het bij iso 3200 en hoger.

iso 3200 (geen ruisreductie)

iso 3200 (lage ruisreductie)

iso 3200 (standaard ruisreductie)

iso 3200 (sterke ruisreductie)
Zoals bovenstaande 100 procent-crops bij iso 3200 laten zien, biedt de lage ruisreductiestand het beste en scherpste beeld, terwijl bij 'standaard' en 'sterk' details te veel uitgesmeerd worden. Eenzelfde patroon zien we ook terug bij iso 6400, de hoogst haalbare officiële iso-waarde bij de EOS 7D.

iso 6400 (geen ruisreductie)

iso 6400 (lage ruisreductie)

iso 6400 (standaard ruisreductie)

iso 6400 (sterke ruisreductie)
Concurrentie en conclusie
Nieuwe lenzen
Canon leverde het nieuwe EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS-objectief mee met de EOS 7D. De zoomlens biedt een aantrekkelijk bereik en de zoomring loopt soepel: een heel verschil met een pre-productie-exemplaar dat we kort konden proberen bij de officiële aankondiging van de camera in Naarden op 1 augustus. Die lens ging wat stroef tussen 35mm en 80mm, maar bij het geleverde productie-exemplaar was daar niets van te merken. In tegenstelling tot de 18-105mm VR-lens of zijn voorganger, de 18-135mm, is de nieuwe lens van Canon voorzien van een metalen vatting.
Concurrenten
De belangrijkste concurrent van de EOS 7D is de nieuwe Nikon D300s. Hoewel de vernieuwingen bij de EOS 7D ten opzichte van de EOS 50D zeer groot zijn, lijkt het erop dat Canon wat features in het middensegment betreft nu eindelijk het niveau van de Nikon Dx00-serie heeft bereikt en daar mogelijk nog wat bovenuit stijgt. De EOS 7D heeft anderhalf maal het aantal megapixels van de D300s, maar een vergelijkbare snelheid in de burstmodus.
De rest van de concurrentiespoeling is dun. Zo heeft de Alpha A700 van Sony geen live view en kan die camera geen video opnemen. Het is onbekend of Sony dit jaar nog een opvolger van de A700 aankondigt. De nieuwe dslr van Pentax, de K-7, is weliswaar weerbestendig en door zijn magnesium-behuizing zeer stevig, maar het ruisniveau is ondanks zijn aps-c-sensor vreemd genoeg wat hoger dan dat van de concurrentie, en ook kan de K-7 minder foto's per seconde nemen. De Olympus E-3 kan wat betreft stevigheid meekomen met de Canon EOS 7D en de Nikon D300s, maar loopt wat features betreft behoorlijk achter op bovenstaande dslr's.
Conclusie
Canon heeft met de EOS 7D een flinke stap voorwaarts gezet. Niet alleen vanwege het geavanceerde af-systeem, de grote zoeker met lcd, en de weerbestendigheid, maar ook vanwege de verbeterde bediening en knoppenindeling. In vergelijking met de EOS 50D vonden wij de EOS 7D in ieder geval beter in de hand liggen en lieten de knoppen zich gemakkelijker vinden.
De enigen die mogelijk in de nieuwe camera teleurgesteld zullen zijn, zijn degenen die op een goedkope fullframe-dslr hadden gehoopt, zoals de Sony Alpha A850. Canon heeft er echter met de EOS 7D bewust voor gekozen om vooral de professional en de gevorderde fotografen te bedienen.
Hoewel de iso-prestaties niet teleurstellen, wordt in diverse fora kritiek geuit op de verhoging van het aantal megapixels. Juist met de verbeterde beeldsensortechnologie en een lagere of gelijkgebleven beeldsensorresolutie had Canon het ruisniveau van de EOS 7D verder terug kunnen dringen.
Foto-tentoonstelling
Onderstaande foto's voornamelijk uit de hand geschoten met de standaardinstellingen, met hier en daar belichtingscorrectie. De eerste tien beelden zijn afkomstig van het gemaal in Nijkerk, terwijl de foto's van het dance-event XQlusive Holland afkomstig zijn van collega Floris Diemel. De laatste twee foto's zijn gemaakt met behulp van een stevig statief, terwijl ter vergelijking ook een foto met kleine bloemetjes met iso 3200 is neergeplant. Bij de foto van de babyschoentjes is gebruikgemaakt van de 'mirror lockup'-functionaliteit.