Door Olaf van Miltenburg

Nieuwscoördinator

Deel jouw .build-projecten met je medetweakers en de redactie

30-10-2020 • 14:25

13

We publiceren als redactie al bijna drie jaar .build-artikelen. Daarin beschrijven we diy-elektronicaprojecten waarbij we gebruikmaken van 3d-printers, kleine computingboards en tal van andere onderdelen. We zijn benieuwd of jullie geïnspireerd zijn geraakt en zelf ook aan de slag zijn gegaan met de projecten.

Met de gadgets die we de afgelopen drie jaar in elkaar geknutseld hebben kan menig geek zijn lol op. Die lol geldt niet alleen voor het gebruik, maar zeker ook voor het bouwen ervan. Sommige projecten zijn echt voor vermaak, zoals gamen met je zelfgebouwde ZX Spectrum of racen met een drone die je gemonteerd hebt. Andere producten zijn ook echt nuttig, zoals de draagbare bestandsserver of de luchtkwaliteitsmeter.

We hebben jullie al eerder naar eigen elektronicaprojecten gevraagd en daar kwamen toen mooie overzichten van eigen creaties en Raspberry Pi-projecten uit voort. We zijn nu vooral benieuwd naar jullie projecten die hun oorsprong vinden bij onze .build-artikelen.

Holdimage .build fpv drone 2

Misschien heb je wel mensen of instellingen heel blij gemaakt met Wonderfoons? Of rijd je rond met je zelfgebouwde navigatiescherm? Staat er een zelfbouw-3d-printer te zoemen op je kamer? Wellicht heb je een draai gegeven aan wat wij bouwden en een veel mooiere nixieklok of speakerset voor streaming audio ontworpen. We horen het graag en je mede-tweakers waarschijnlijk ook.

Ook als projecten om een of andere reden niet lukten of voortijdig afgebroken moesten worden, horen we dat graag. Ondanks je enthousiasme, kunnen dingen immers wel eens anders lopen dan verwacht.

De .build-zelfbouwprojecten kunnen jullie melden en toelichten in dit topic op GoT, liefst met beschrijving inclusief foto's uiteraard: Deel je.build-projecten met je medetweakers en de redactie

Als redactie lijkt het ons leuk om bij genoeg animo een overzicht uit te werken van de interessantste projecten en verhalen erachter, voor in het laatste Tweakers Magazine.

Hier staan alle .buildartikelen nog eens op een rij:

Maak je eigen toetsenbord: zelf een 60%-keyboard bouwen
Bouw je eigen racedrone - Onderdelen selecteren en monteren
Bouw je eigen ledtafel - Duizend ledjes en draadjes
Bouw je eigen ZX Spectrum
Zelf een 3d-printer in elkaar zetten - Groter, goedkoper en extreem tweakbaar
Maak je eigen retroklok met nixiebuisjes
Bouw je eigen navigatiescherm - Op basis van een Pi en Android Auto
Bouw een Pong-console - Terug naar de gameprehistorie
Speakers - Streaming audio in hifi-stereo
Bouw je eigen draagbare gitaarversterker
Bouw je eigen mobiele fileserver - Opslag voor onderweg
Speel tegen jezelf met een gerobotiseerde Air Hockey-tafel
Maak je eigen klok en muurplotter
Bouw een Wonderfoon voor iemand anders
Bouw je eigen luchtkwaliteitsmeter

Lees meer

Reacties (13)

13
13
9
1
0
4
Wijzig sortering
Jammer dat niet de mechanica projecten kan indienen.....
voor een tweaker: Aluminium laten snijden met een CNC
Aanpassing aan mijn draaibank [project] Tool voor de draaibank
Inloopbank voor modelmotoren Modelmotor inloopbank
Momenteel ben ik met wat aanpassingen voor mijn modelmotoren bezig...

[Reactie gewijzigd door memphis op 23 juli 2024 10:18]

Leuk project trouwens, die inloopbank! En goed dat je het hebt gedeeld. Hieronder een paar losse gedachtes naar aanleiding van je vraag:

Als de community genoeg van dit soort projecten gaat produceren in het forum en in tweakblogs dan krijgt het in de community vanzelf meer momentum, en volgt tweakers vanzelf wel. Ik vermoed dat veel mensen onder ons allerlei activiteiten hebben die nu niet op tweakers verschijnen omdat de projecten wat verder bij elektronica onderwerpen wegliggen. Hybride onderwerpen als robotica zouden een brug kunnen slaan. Elektrotechnici weten nog wel hoe ze een motor via een motoraandrijving kunnen laten reageren op een neuronen puls. Maar om die motor dan handen en voeten te geven is iets heel anders.

Een ander ding is als de community zou willen verbreden voorbij het elektronicadomein dan krijgen projecten snel een multidisciplinair karakter. Voor multidisciplinaire projecten heb je snel meer kennis nodig dan een persoon kan vertegenwoordigen. Dan zou je dus een samenwerking moeten opzetten om samen tot een resultaat te komen. Op zich denk ik een mooie katalysator voor een (nog) meer samenwerkende community.
Ik snap dat mijn soort projecten te specifiek zijn voor de mede tweaker en zullen voor het gros totaal niet interessant zijn om na te maken of om uberhaupt ideeën op te doen. Maar soms hoeft het ook daar niet om te gaan maar eerder om te laten zien dat veel binnen eigen handbereik mogelijk is als ook de kennis en kunde. Vandaag de dag zie ik bij veel Tweakers dat hun elektronica kennis niets meer is dan modules prikken en een programma schrijven en het ineens heel moeilijk wordt als ze daar buiten moeten treden. Ook op mechanisch vlak lijkt vandaag de dag meer uit een CAD tekening met een startknop op de CNC machine of 3D printer te moeten komen dan echt middels gereedschappen uit de handen.
Ik snap dat mijn soort projecten te specifiek zijn voor de mede tweaker en zullen voor het gros totaal niet interessant zijn
Denk zo niet, ik denk dat door deze gedachte veel werk de site niet haalt. En veel van de projecten die tweakers hier noemt zijn niet minder obscuur. Ik zal ook nooit naar jou project gezocht hebben zonder dat ik er nu mee in aanraking was gekomen. Simpel omdat ik die behoefte van jou niet heb. Maar als ik er mee in aanraking kom vind ik het heel leuk om te lezen wat er is gedaan. Dat ik dit ooit heb gelezen blijft dan bij mij hangen. Heb ik een keer een andere toepassing die raakvlakken heeft met het werk wat jij hebt gedaan dan grijp ik er weer op terug. Zonder precies jouw project te willen maken is het dus toch leuk leesvoer.

Om het project dat jij in het forum hebt beschreven als voorbeeld te nemen. Dit project heeft vele invalshoeken die voor iemand interessant kunnen zijn. Denk aan fabricage van aluminium afsteuning en lexaan behuizing, koppeling voor elektromotoren, motoren in een oliebad laten draaien. Zo zijn er oneindig veel invalshoeken te verzinnen vanwaaruit iemand op jouw project kan stuiten. Hoe meer "trivialiteiten" in het verhaal zijn meegenomen hoe groter dat aantal invalshoeken.
Ook op mechanisch vlak lijkt vandaag de dag meer uit een CAD tekening met een startknop op de CNC machine of 3D printer te moeten komen dan echt middels gereedschappen uit de handen.
Dat herken ik ook. Hierin lees ik ook het gebrek aan ervaring met het bewerken van materialen in door. Andersom heb ik als werktuigbouwer wel ervaring met elektronica breadboards. De vertaalslag naar een PCB via een Gerber file is dan voor mij weer een drempel.

Die drempel vertaalt zich bij mechanische techniek in dat tools nodig zijn die wel wat ruimte innemen. Die tools hoeven geen CNC machines te zijn. Veel te duur voor stuksfabricage. Ik zou dus bijna zeggen integendeel. Veel apparaten die industrieel worden gemaakt (CNC geproduceerd en al) worden in de prototyping fase handgemaakt. Uit mijn ervaring bij een design bureau weet ik dat aan al die huishoudelijk apparaten een handgemaakt prototype vooraf is gegaan. En dan bedoel ik een functioneel model, niet alleen uiterlijk design. In een dergelijke workshop kan je kantbanken, ponsmachines en figuurzaag- of lintzaagmachines vinden. Frees en draaibanken bevinden zich aan de grens. Dat werk wordt dan wel uitbesteed.

En laten nu heel betaalbare hobby varianten van buig/kant banken en figuurzaag en band schuurmachines te krijgen te zijn! Zou je een mechanische oplossing opbouwen uit plaatwerk dan kan je met een paar honderd euro en een hoop elbowgrease al een start maken. Klassieke uurwerkfabricage deed niets anders.

De vraag die tweakers hier stelt wordt eigenlijk al regelmatig ingevuld in het forum en op tweakblogs. Naast het helpen orkestreren van zo'n project zou tweakers denk ik veel goed werk kunnen verrichten in het ontsluiten van de content die nu op het forum en in tweakblogs is te vinden. Er dan ook een mooi artikel van te maken kan daarnaast dan ook nog.

[Reactie gewijzigd door teacup op 23 juli 2024 10:18]

Yep, zoals ik al zei dat het ook om de kennis en kunde gaat. Toegegeven dat dergelijke machines niet iets is wat je allerdaags koopt maar als je al een complete Dremelset voor 100 euro kan kopen is de stap naar een 2e hands freesbankje (en draaibankje) niet ver weg. en hoewel 3D printers prima werk doen ken ik ook de zwake punten van de objecten als ze wat meer moeten doen dan alleen een statisch ding te zijn. Ik span dan liever een blok nylon of POM in op de draai/freesbank om een degelijk opject te maken.
We zouden hier wel een forumtopic voor op kunnen zetten.....
Ik zat al te zoeken tussen de .Build artikelen, hij is kennelijk (terecht) ingetrokken.
Wilde ik er net een gaan bouwen komend week-end.....
Ik zou wachten tot oud en nieuw ;)
Alleen als de gemeente geen vuurwerkverkoop verbod heeft :+
Als je genoeg kennis hebt om het veilig te kunnen doen heb je dat artikel helemaal niet nodig. Er zijn genoeg websites op het internet die je leren hoe je explosieven in elkaar zet!
Yes goed plan dit!
Ook als projecten om een of andere reden niet lukten of voortijdig afgebroken moesten worden, horen we dat graag. Ondanks je enthousiasme, kunnen dingen immers wel eens anders lopen dan verwacht.
Dit heb ik mijzelf alleen verboden. Eerst 100% afmaken, en dan pas posten :D, ik heb al te veel CiP topics laten stranden.
Momenteel ben ik bezig om: het ombouwen van het ventilatiesysteem “Alusta“ via Tweakers te delen.
Mensen die een Alusta systeem hebben en zodanig ombouwen dat je alles zelf in de hand hebt.
Het “Vent-O- staat” systeem van Alusta wordt overgenomen door een Raspberrypi die de hele besturing overnemeemt door er een router van te maken en er ook Domoticz op te zetten die via WiFi de esp8266 (Arduino) aanstuurt die op haar beurt de ventilatie roosters aanstuurt.

Arduino in Vent-O-System Alusta

Topcase

[Reactie gewijzigd door Topcase001 op 23 juli 2024 10:18]

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.