De Nederlandse Spoorwegen gaan op zoek naar een mobiele provider die zowel op stations als in intercitytreinen wifi kan aanbieden. Tot nu toe wordt in treinen wifi via T-Mobile aangeboden, terwijl op 48 stations wifi via KPN wordt aangeboden, volgens de NS geen ideale situatie.
De spoorvervoerder is volgens NRC bezig om een aanbesteding op te stellen waarbij de mobiele providers in Nederland worden uitgenodigd om een bod te doen. Daarbij moeten de providers zowel wifi in de trein als op stations kunnen leveren. De NS wil nog niet zeggen wanneer de tender ingaat, maar het huidige contract met T-Mobile loopt op 1 april 2015 af. Ook is nog niet duidelijk of in de aanbesteding wordt opgenomen dat er 4g-technologie moet worden gebruikt in plaats van tragere 3g-verbindingen.
Volgens de Nederlandse Spoorwegen is de huidige situatie, waarbij T-Mobile de 3g-internetverbinding in de trein levert en KPN op 48 stations kosteloos internet toegankelijk maakt via zijn hotspots, niet optimaal omdat mobiele apparaten verbinding moeten maken met de verschillende netwerken. Door één aanbieder in de arm te nemen denkt de spoorvervoerder dit probleem te kunnen verhelpen. Misschien wordt ook het aantal stations met gratis wifi vergroot, maar ook dat is nog niet zeker.
Onduidelijk is nog of wifi in de trein gratis blijft. De subsidie van de overheid zou zijn verbruikt en de NS zou de kosten momenteel zelf dragen, maar het spoorwegbedrijf wil niet zeggen of het in de toekomst geld gaat vragen voor de dienst.
De NS zegt verder dat het in vrijwel alle intercity's wifi kan aanbieden; volgens NS-woordvoerder Eric Trinthamer rijden er alleen nog tussen Den Haag HS en Brussel oude intercity-treinstellen zonder wifi. Verder verzorgt de NS sinds april vorig jaar zelf het beheer van de wifi-apparatuur in de treinen, terwijl T-Mobile via 3g internet mogelijk maakt.
Het wifi-gebruik van treinreizigers blijft volgens de NS stijgen. Circa de helft van alle forenzen zou de gratis draadloze internetverbinding gebruiken. In november vorig jaar lag het totale maandelijkse dataverbruik van treinreizigers bij de NS op 42TB, waarbij een gemiddelde wifi-sessie 55 minuten zou duren. In februari van dat jaar bedroeg het internetverkeer nog 20TB.