Ondanks de dalende pc-verkopen heeft Microsoft in het afgelopen kwartaal 19 procent meer winst gemaakt. Dat was vooral te danken aan de divisies die verantwoordelijk zijn voor Windows en de Surface-tablets, blijkt uit de cijfers.
Microsoft maakte in het afgelopen kwartaal 7,6 miljard dollar winst, op een omzet van 20,5 miljard dollar. Dat blijkt uit de kwartaalcijfers die het bedrijf vannacht heeft gepresenteerd. De omzetgroei werd grotendeels veroorzaakt door de goede prestaties van de Windows-divisie: de omzet van die divisie groeide met 23 procent ten opzichte van een jaar eerder, naar 5,7 miljard dollar.
Overigens komt dat mede door een boekhoudkundige truc: de omzet die Microsoft behaalde uit upgrades van eerdere Windows-versies naar Windows 8, werd pas dit kwartaal bijgeschreven. Was dat niet gebeurd, dan was de omzet van de Windows-divisie grofweg gelijk gebleven. Hoewel Microsoft geen verkoopcijfers bekendmaakte, blijkt uit de cijfers dat het beter gaat met de Windows-divisie en Windows 8 dan analisten hadden gevreesd.
Ook de betere prestaties van de Business-divisie, waar onder meer zakelijke licenties onder vallen, hielpen mee. De omzet uit die divisie groeide met 8 procent naar 6,3 miljard dollar. De entertainment division van Microsoft, waar onder meer de Xbox 360 en de Surface-tablets onder vallen, groeide met maar liefst 56 procent naar 2,5 miljard dollar. Volgens Microsoft is de groei grotendeels te danken aan de verkoop van de Surface-tablets.
Met de internet-divisie van Microsoft ging het opnieuw slecht: die divisie maakte 262 miljoen dollar verlies. Dat is wel minder dan een jaar eerder, toen die divisie 480 miljoen dollar zag wegvloeien. Daarnaast moest Microsoft het afgelopen kwartaal 733 miljoen dollar afschrijven, dankzij een boete van de Europese Commissie.
In een conference call met aandeelhouders zei chief financial officer Peter Klein, wiens vertrek op dezelfde dag bekend werd gemaakt, dat bij de ontwikkeling van Windows Blue rekening zal worden gehouden met de 'feedback' van klanten op Windows 8. Veel klanten zijn ontevreden over de nieuwe interface van Windows 8, die verwarring kan oproepen. Onder meer het ontbreken van het startmenu heeft bij een deel van de gebruikers onvrede veroorzaakt, maar volgens geruchten komt die terug in Windows Blue.
Microsoft heeft nog steeds vertrouwen in het besturingssysteem: in een e-mail naar medewerkers schrijft ceo Steve Ballmer volgens The New York Times dat het besturingssysteem samen met Windows Phone 8 de weg vrijmaakt naar 'groei op de lange termijn'.