Sandy Bridge-E-typenummers en specs worden bekend

Een website heeft details van de komende generatie Sandy Bridge E-serie gepubliceerd. De processors vormen het high-end segment van de Sandy Bridge-lijn en vereisen een andere, grotere socket dan de huidige serie processors.

Volgens de Turkse website DonanimHaber, die regelmatig prerelease-informatie verspreidt, zullen de cpu's een aanzienlijke prestatieverbetering ten opzichte van de huidige cpu's tonen. De Sandy Bridge-processors van de E-serie krijgen zes of vier cores aan boord; de quadcores hebben een vaste multiplier, terwijl een deel van de hexacores Extreme Editions betreft. Bovendien beschikken de E-serie-processors over turbomogelijkheden.

Het topmodel zou de Core i7-3960X worden. Deze hexacore moet een standaardkloksnelheid van 3,3GHz krijgen, met een turbo naar 3,9GHz. De hyperthreading-cores hebben gezamenlijk de beschikking over 15MB L3-cache. Het ddr3-geheugen kan met vier kanalen tegelijk worden aangesproken en de Sandy Bridge E-processor krijgt een tdp van 130W.

De Core i7-3930 zou een trede lager worden gepositioneerd en over een vrij instelbare multiplier beschikken. De kloksnelheid zou 3,2GHz bedragen, met een turbo naar 3,8GHz. Het betreft echter geen Extreme Edition, maar de hexacore is meer vergelijkbaar met de K-processors, zoals de Core i7-2600K uit de reguliere Sandy Bridge-serie. Verder is de hoeveelheid L3-cache van de cpu gereduceerd tot 12MB.

De quadcore uit de serie zou de naam Core i7-3820 dragen en een kloksnelheid van 3,6GHz, met turbo tot 3,9GHz krijgen. De hoeveelheid L3-cache zou 10MB en de tdp nog altijd 130W bedragen. De socket voor de E-serie is niet compatibel met de huidige processor; de lga2011-socket telt meer pinnen, onder meer vanwege de quadchannel-geheugencontroller. Prijzen van de op 32nm geproduceerde Sandy Bridge-E-serie zijn nog niet bekend.

ModelCores/threadsKloksnelheidTurboTdp
Core i7-3960X 6/12 3,3GHz 3,9GHz 130W
Core i7-3930 6/12 3,2GHz 3,8GHz 130W
Core i7-3820 4/8 3,6GHz 3,9GHz 130W

Door Willem de Moor

Redacteur

20-07-2011 • 09:13

69 Linkedin

Reacties (69)

69
67
38
1
0
0
Wijzig sortering
Hmm... die typenummers van Intel worden steeds verwarrender:

Core i7-3960X -> 3,3GHz/3,9GHz
Core i7-3930 -> 3,2GHz/3,8GHz
Core i7-3820 -> 3,6GHz/3,9GHz

En hoe kan de gewone consument nu zien of het een hexacore of quadcore is?
38** serie quad en de 39** serie hexa? :P
Sinds wanneer koopt de gewone consument een Corei7-3930 of welk item van dit soort lijstjes?

De gewone consument zal het zien aan de doos, danwel sticker op bijv. een laptop, waarop staat of er een quad of hexacore met x.x GHz in zit.

Dit soort losse hardware items zijn voor de gewone consument een stuk minder interessant, je ziet er daarom ook maar zeer weinig van liggen bij bijv. de mediamarkt of saturn.

Hardware fabrikanten en enthusiasts kunnen zich verder zorgen maken over de naamgeving van deze producten, en je mag er vanuit gaan dat bij de enthusiasts er toch wel een minimale research gedaan wordt naar het aantal cores dat er op een CPU zit voordat er tot aanschaf wordt overgegaan.

Daarnaast om het gemakkelijk te houden, wat Tweakers in de vrije text althans beschrijft lijkt het erop dat 39xx hexacores zullen worden en 38xx quadcores (hoewel de tabel dit vervolgens tegenspreekt, maar neem aan dat dat een typefoutje betreft).
Anoniem: 388707
@tweaker201020 juli 2011 09:39
Door de typenummers effectief op te zoeken op bijvoorbeeld de homepage van intel of een gespecialiseerde hardware site te raadplegen.

Mijn inziens moet je dit stevast doen als je een nieuwe processor wil aanschaffen, op die manier weet je meestal wel wat de beste prijs/kwaliteitsprocessoren van dat moment zullen zijn.

En inderdaad de nummers zijn niet bepaald representatief, maar toch ben ik er van overtuigd dat er een logica achter zit ... welke deze logica is blijft echter een raadsel :p
Volledig eens dat het een beetje verwarrend is, maar als je na gaat is het nooit veel beter geweest. De processors uit de eerste generatie i7 CPU's waren bijvoorbeeld ook niet heel herkenbaar genummerd. Ik denk dat je er langzaam aan went en na een tijdje per nummer wel kunt zeggen hoeveel cores een dergelijke processor dan wel of niet heeft en zoals voor mij al is gezegd, is het voor de gemiddelde consument ook niet erg interessant.

Echter zag ik ook dat de i7-3930 nog een volgletter mist, de volledige benaming van deze hexa core wordt i7-3930K.

Ik dacht eigenlijk ook nog dat er wat i7-octacores werden uitgebracht(?). Op het internet kan ik hierover weinig terugvinden, behalve dat octocores op LGA2011 (socket R) en LGA1356 (socket B2) worden uitgebracht als serverprocessor. Dit zullen dan Xeon-E5 processors zijn in plaats van een i7.

Edit: Ik zag wel dat op eBay schijnbaar een octocore Engineering Sample te koop staat voor LGA2011, maar verder kan ik er niets over vinden (=beetje jammer). Het zal wel een ES Xeon-E5 CPU zijn denk ik :).

[Reactie gewijzigd door Aardwolf op 20 juli 2011 14:33]

Wilde binnenkort een i7 2600k aanschaffen, enig idee hoeveel bestaansrecht die nog heeft zodra de Sandy Bridge E verschijnt? Of is het zo dat de 3960X vergelijkbaar is met de 980/990X (dus ook qua prijs 800/900 euro)?

En is het waarschijnlijk dat Ivy Bridge weer met een goedkoper model de top Sandy Bridge E evenaart, vergelijkbaar met de i7 2600K vs. de 980x/990x?

[Reactie gewijzigd door Richard P op 20 juli 2011 10:35]

Ik heb er een en vind het bepaald geen miskoop, hij heeft zeker nog bestaansrecht als de socket 2011 verschijnt, anders had ik em niet gekocht.

Socket 2011 is meer super-highend, al verwacht ik niet dat de gemiddelde tweaker er veel baat bij zal hebben, ik vind het meer iets voor onderzoekers en dergelijke. Maar ja, als je per se de hoogste benchmarkscores moet hebben en de bijbehorende prijs(die inderdaad boven de €500 zal gaan liggen denk ik zo) neem je voor lief, ga ervoor zou ik zeggen.
Met bestaansrecht verliezen bedoelde ik meer in de zin wanneer de 3960X niet al te duur wordt. Deze zal inderdaad wel twee, drie keer zo duur worden, dus dan is een 2600K toch zeer interessant nog.
De Sandy Bridge E serie is de vervanging van de 980/990X chips. Sneller dus dan een 2600K, maar waarschijnlijk ook beduidend duurder. Dus ja, de 2600K heeft nog steeds bestaanrecht en zal ook na de introductie van deze chips nog wel populair blijven.
Bedankt voor deze verduidelijking, ben een tijdje uit het hele PC gebeuren geweest. 2600K wordt het dan gewoon. Lezzmeister eveneens bedankt.
2600K zal basic worden. Dat vind ik dus wel jammer van intel dat ze tegenwoordig alles i7 noemen. Van dual cores tot mid end quad cores.

Als de artikel klopt, zal hij 66% sneller zijn, wat ik overigens wel haalbaar vindt.

De nieuwe 990x is al sneller dan de 2600k (gamen wordt buitenbeschouwing gelaten).

Plus 8 DDR3 slots, gewoon geweldig. Ik neem gelijk 8 x 4GB, in mac osx kan je werkgeheugen mounten als opslagruimte. ideal voor video edit en converting
Noem dat maar basic, de 2600K loopt rondjes om de 980X heen in de meeste benchmarks en is ook nog eens flink te overclocken.
Wat dat betreft heeft mr.niceguy.89 wel gelijk. De 2600K is het huidige topmodel van LGA1155, maar is slechts midrange! De nieuwe processors die onderaan de ladder staan voor het LGA2011 platform zullen de basis vormen die ongeveer gelijk zijn aan de i7-2600K.

Je vergelijkt hier ongeveer appels met koeien. Een recente top midranger met een relatief oude highend cpu. Ik bedoel een midrange topmodel LGA1156 was toch ook niet te vergelijken met een model van de vorige generatie (LGA775)? :X :?
Huh, waar heb jij het dan over?
Vergelijk voor de gein eens de vorige generatie i-processors. Dan kom je er snel achter dat alleen de hoogst genummerde CPU's in de midrange als i7 worden aangeduid, terwijl de rest gewoon i3 of i5 is.

In de eerste generatie was dat voor het midrange platform met de i7-860/865K/870/875K zo en nu alleen met de i7-2600/2600S/2600K. De rest van de i7's zijn allemaal voor de highend sockets, namelijk socket B en straks socket R (LGA1366 resp. LGA2011).
voor de midrange heeft die i72600k nog wel genoeg bestaans recht ;) hij is net uit en een ECHTE opvolger kun je verwachten over 2 jaar ongeveer(ja tuurlijk ivy bridge komt eerder uit, maar dat is in preciepe alleen een kleinere productieprocedure(van 32nm naar 22nm dacht ik))
de sandybridge E serie in dit artikel is kun je als opvolger zien van de i7 serie op socket 1366(eigenlijk de i7-9xx)

ik denk dat de prijzen van deze proccessors zo'n beetje beginnen waar die die van de i7-2600(k) eindigen ;)

EDIT: ik had hierbij eigenlijk wel een octocore verwacht:P
ik meende ook ergens gelezen te hebben dat die hierbij ook zou komen
kan iemand dat bevestigen???

[Reactie gewijzigd door rickie19 op 20 juli 2011 14:16]

ik hoop dat intel hiermee een redelijke prestatiewinst kan neerzetten met die quadcore t.o.v. De 2600. Wat ik wel jammer vind is dat amd met llano geen betere kwaliteit/prijs verhouding heeft neergezet tegenover intel.
dat zou ik niet zeggen. ze leveren een quadcore ontwerp inclusief een dx11 gpu, die beschikt (mits je moederbord A75 chipset heeft) over Hybrid CFX. zelfs met een entry level 6670 erbij kan je toch erg lekker dirt 3 en andere dx11 dingen spelen. En opzich klokken ze best goed.

pure performance is niet heel denderend, maar het gaat uiteindelijk om de combinatie.
aan puur een i5-2500k zonder dedicated video chip kan je niet bijzonder veel.

Ik breng de gamer kwestie ter sprake aangezien de nieuwe Sandy Bridge E waarschijnlijk voor dergelijke taken gebruikt zal worden door de echte extreme Enthusiasts en beeldbewerkers.
Is natuurlijk hartstikke leuk zo'n kei snelle processor. Maar in mijn ogen, al is de desbetreffende processor van AMD of Intel, ben je meestal nog wel even wat beter af met een goede GPU. Mocht je het voor het gamen doen natuurlijk, zoals ik :P
ik ga dan liever voor amd. 1 socket voor ongeveer alles. dan nu toevallig een zijspoortje voor de apu's, maar toch.
Vondt ik de naamgeving bij de eerste series nog begrijpelijk, hier snap ik niets van. 2300, 2400, 2500, 2600. Lekker duidelijk, hoe hoger hoe sneller. Hier zijn de verschillen in serienummer een stuk kleiner, wat ik persoonlijk wat onduidelijker vindt.

En waarom Intel nou komt met een i7-3960X op 3,3 Ghz zonder vrije multi en een i7-3930 met vrije multi is gewoon zonde, want 1 tikje erbij en je hebt een 3960x. |:(
i7-3960X heeft alleen wel 15MB L3-cache en de i7-3930 12MB.
Maar de Extreem zal wel gewoon unlocked zijn hoor dat is altijd zo.
Waarschijnlijk is dat met een X er achter of een K zijn unlocked. Staat ook al op een aantal sites.
Dus de i7-3930 zal waarschijnlijk dan i7-3930K worden. Even afwachten dus.
Hmm als er nu weer een anders soort socket word gebruikt dan word ik gek

Dan heb je net een 1155 socket en dan moet je alweer een ander gaan kopen om bij te blijven
LGA1155 is alleen de low/medium-end processoren, dus tot en met de laagste i7's.

De High-End markt, waaronder deze CPU's uit het artikel vallen, krijgen LGA2011.

Net zoals vroeger dat onderscheid al gemaakt werd met LGA1156 en LGA1366, dus daar verandert weinig aan qua principe.
Het is echt belachelijk dat Intel ongeveer ieder half jaar en met iedere refresh een nieuwe socket nodig heeft. Ze kunnen het doen omdat ze goede processoren hebben en iedereen dus toch wel weer upgrade, maar als je ziet dat mijn AM2 bordje uit 1933 nog een AM3 processor kan draaien, weet je wel wat qua klantenbinding de beste oplossing is...
Het is echt belachelijk dat Intel ongeveer ieder half jaar en met iedere refresh een nieuwe socket nodig heeft.
Dit is echt onwaar. LGA1366 en volgens mij ook LGA1156 zijn al in 2008 geintroduceerd, en zijn dus ruim over de 3 jaar meegegaan. Dat is best netjes.

Socket 775 is bijvoorbeeld nog langer meegegaan, van 2004 tot op dit moment, de laatste socket 775 CPU's worden binnenkort uitgefaseerd (zie dit bericht.

En wat is het probleem precies? 98+ procent van de mensen gaat echt geen CPU upgraden, die kopen gewoon een complete PC en hebben hier niks mee te maken verder.

Op een gegeven moment moet je gewoon overstappen naar een nieuwe socket, als je CPU gewoon meer pinnen nodig heeft voor zijn functionaliteit.

En dat is echt niet Intel-specifiek hoor. Slot A van AMD is bijvoorbeeld ook niet lang meegegaan, en zijn ook nauwelijks upgrade-CPU's meer voor uitgekomen.
Socket 775 is bijvoorbeeld nog langer meegegaan, van 2004 tot op dit moment, de laatste socket 775 CPU's worden binnenkort uitgefaseerd
Het socket ging lang mee, maar voor bijna elke nieuwe processor had je een nieuw chipset nodig
Wat heb je in zo'n geval aan een socket die 3 jaar mee gaat...
En wat is het probleem precies? 98+ procent van de mensen gaat echt geen CPU upgraden, die kopen gewoon een complete PC en hebben hier niks mee te maken verder.
Ehm de mensen die deze processors kopen, zijn juist de mensen die wel upgraden
De rest van de mensen koopt idd een kant en klare pc
Ja, en binnenkort kan je ook geen nieuwe processors in je AM2 bordje stoppen.

Bobcat is op de bordjes vast gesoldeerd.
Llano krijgt een nieuwe socket
Bulldozer werkt alleen met socket AM3 en nieuwer.

Overigens zijn LGA1156 en 1366 toch een paar jaar meegegaan, en is het al ontzettend lang bekend (bijna sinds de introductie van beide sockets) dat deze bij de eerstvolgende generatie vervangen zouden worden door respectievelijk LGA1155 en LGA2011.


Daarnaast zou je eventueel nog kunnen klagen over het feit dat Intel twee verschillende sockets hanteert voor low/mid range en high-end. Maar eigenlijk is het AMD die dit idee jaren geleden heeft geintroduceerd met S754 en S939, en AMD begint hiet zelf ook weer mee dit jaar met Llano en Bulldozer.
Anoniem: 400003
@Getto20 juli 2011 09:34
Deze processors komen wel op een andere socket namelijk de lga-2011.
Ook kan hij dd3-geheugen in quad-channel draaien.

bron: http://en.wikipedia.org/wiki/Sandy_Bridge
je zou kunnen zeggen dat amd processoren langzamer zijn, ja. MAAR: Ze bouwen wel processoren die op 5 jaar oude moederborden comfortabel draaien.

als ik jaarlijks een cpu upgrade bij intel zou doen, moet ik elk jaar een f*cking nieuw moederbord kopen. ze sporen echt niet op dat vlak.

stelletje geldwolven, wel goede marketing uiteindelijk. Maar voor de consument een b*tch.
95 procent van de consumenten gaat echt zijn cpu niet ieder jaar upgraden(ik denk de meeste tweakers ook niet, enkel hun videokaart en dat heeft ook nog enigszins nut)
Jammer dat het nog steed een TPD heeft van 130W op stock.
Wil je goed kietelen ga je dik over de 150W, vergt weer een stevige koeler om de temps normaal te houden.
Dat is niet erg, want ik ben van plan om waterkoeling te gaan gebruiken i.c.m. een van deze beestjes :Y)

Kan niet wachten tot ze tekoop zijn !! Heeft lang genoeg geduurd wat mij betreft :P
Zelfde probleem, ik ga binnenkort naar de States, dacht me een combo, memory, mobo en proc ginder aan te schaffen maar ik hoop dat tegen dat ik ga alle componenten er zijn voor dit nieuw platform...

Ik wil niets afdoen van Intel maar dit platform (socket lga-2011) is een doodlopend straatje zoals het X58 platform. Geweldig performant maar geen upgrades mogelijk etc...(imho)
In ieder geval is het cachegeheugen sterk verbetert. Bij de 2500(k) was dit nog maar 6MB.
Leuk maar ik wacht eigenlijk voor de socket 2011 xeon's (die ongerveer dit is met een extra geheugen controller(QPI))
Als je gewoon kijkt lijkt het niet heel veel verbetering vergeleken met de vorige 32nm maar schijn bedrieft omdat deze 4 kanalen kunnen aansturen en over meer cache beschiken.
Word geweldig!

[Reactie gewijzigd door maarten12100 op 20 juli 2011 13:23]

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.

Tweakers maakt gebruik van cookies

Tweakers plaatst functionele en analytische cookies voor het functioneren van de website en het verbeteren van de website-ervaring. Deze cookies zijn noodzakelijk. Om op Tweakers relevantere advertenties te tonen en om ingesloten content van derden te tonen (bijvoorbeeld video's), vragen we je toestemming. Via ingesloten content kunnen derde partijen diensten leveren en verbeteren, bezoekersstatistieken bijhouden, gepersonaliseerde content tonen, gerichte advertenties tonen en gebruikersprofielen opbouwen. Hiervoor worden apparaatgegevens, IP-adres, geolocatie en surfgedrag vastgelegd.

Meer informatie vind je in ons cookiebeleid.

Sluiten

Toestemming beheren

Hieronder kun je per doeleinde of partij toestemming geven of intrekken. Meer informatie vind je in ons cookiebeleid.

Functioneel en analytisch

Deze cookies zijn noodzakelijk voor het functioneren van de website en het verbeteren van de website-ervaring. Klik op het informatie-icoon voor meer informatie. Meer details

janee

    Relevantere advertenties

    Dit beperkt het aantal keer dat dezelfde advertentie getoond wordt (frequency capping) en maakt het mogelijk om binnen Tweakers contextuele advertenties te tonen op basis van pagina's die je hebt bezocht. Meer details

    Tweakers genereert een willekeurige unieke code als identifier. Deze data wordt niet gedeeld met adverteerders of andere derde partijen en je kunt niet buiten Tweakers gevolgd worden. Indien je bent ingelogd, wordt deze identifier gekoppeld aan je account. Indien je niet bent ingelogd, wordt deze identifier gekoppeld aan je sessie die maximaal 4 maanden actief blijft. Je kunt deze toestemming te allen tijde intrekken.

    Ingesloten content van derden

    Deze cookies kunnen door derde partijen geplaatst worden via ingesloten content. Klik op het informatie-icoon voor meer informatie over de verwerkingsdoeleinden. Meer details

    janee