Electronic Arts-ceo John Riccitiello is van mening dat het bedrijf zijn leiderspositie in de game-industrie kan terugkrijgen door zich meer te richten op het free-to-play-model en onlinedistributie. Retailproducten blijven wel de kernactiviteit.
Dit meldde Riccitiello volgens Gamasutra op de Goldman Sachs Technology and Internet Conference. "In zijn huidige staat is dit een beter model voor ons dan pay-to-play." Om zijn punt kracht bij te zetten gaf Riccitiello FIFA Ultimate Team als voorbeeld; de inkomsten daaruit verviervoudigden van 10 miljoen naar 40 miljoen dollar toen de prijs van de game van 10 naar nul dollar zakte. 'Speel nu, betaal later' is volgens Riccitiello de succesfactor van dit model.
"In de overgang naar het PS3-tijdperk hebben we het verkeerd aangepakt. Ons intellectuele eigendom verzwakte, onze kosten gingen omhoog en we hadden geen echt antwoord op de opkomst van onlinedistributie." Om deze tendens te keren, heeft EA zijn focus verlegd: minder games uitbrengen en de onlinemarkt beter in de gaten houden. Hierbij ligt een grote nadruk op het free-to-play-model.
Riccitiello geeft aan dat EA retailproducten voor hd-systemen niet gaat negeren; dit blijft de kernactiviteit van het bedrijf. Het is echter een vruchtbare onderneming om ip's als Mass Effect en The Sims te exploiteren via sociale netwerken en platforms als de iPhone. Hij ziet nog steeds potentie voor bewegensgevoelige besturing, ondanks de matige verkopen van EA Sports Active.
EA's topman ging ook in op Star Wars: The Old Republic. "Ik ga er niet vanuit dat we World of Warcraft van de troon stoten, maar we mikken zeker op een groot deel van de markt." Riccitiello is van mening dat de nieuwe technologie van The Old Republic de game onderscheidend maakt. "Eigenlijk is WoW een stille film en onze mmog de eerste talkie. The Old Republic is volledig ingesproken." Investeerders hebben echter minder vertrouwen in EA's mmog. Zij denken dat Electronic Arts de game niet goed aan de man weet te brengen.