Microsoft heeft een patent toegewezen gekregen voor een methode voor het maken van een xml-document dat gelezen en gemanipuleerd kan worden door externe toepassingen of diensten. Het patent was in 2004 aangevraagd.
In het patent met nummer 7,571,169 wordt in brede termen gesproken over de mogelijkheid om tekstdocumenten in xml-formaat zodanig op te slaan dat deze ook door andere applicaties of online diensten gelezen en bewerkt kunnen worden, zonder dat hiervoor kennis nodig is over de werking van de tekstverwerker. Een xml-document kan volgens het patent niet alleen tekst bevatten, maar ook plaatjes en binaire data. Hoewel de aanvraag voor het patent uit 2004 stamt, was een eerdere patentaanvraag met dezelfde titel al in 2002 ingediend.
Het toegewezen patent heeft mogelijk consequenties voor het odf-bestandsformaat van OpenOffice.org. Dat formaat maakt ook gebruik van xml om tekst en afbeeldingen in een bestand te vatten dat door verschillende applicaties gelezen en bewerkt kunnen worden. Ook Microsofts eigen ooxml-bestandsformaat voor kantoorsoftware is te zien als een afgeleide implementatie van het patent.
Hoewel odf-ontwikkelaars mogelijk xml-patenten van Microsoft schenden, zegt het bedrijf dat zowel ooxml als odf onder de Open Specification Promise vallen. Officieel is alleen odf 1.0 en 1.1 gedekt, maar Microsoft heeft aan Tweakers.net laten weten dat de belofte om ontwikkelaars niet te vervolgen voor patentschending ook geldt voor 'toekomstige versies'. Mogelijk wil Microsoft zich met het xml-patent alleen indekken voor zogeheten 'patent trolls'.
Update 11/08/09: Bericht aangepast naar aanleiding van reactie Microsoft. Er stond eerst dat de OSP niet gold voor odf. Dit is incorrect.