De Europese ict-sector moet volgens Brussel niet alleen zelf minder energie gaan verstoken, maar ook oplossingen ontwikkelen om de consumptie in andere sectoren te verminderen.
De Europese Commissie waarschuwt dat bij het uitblijven van maatregelen, het energieverbruik tussen nu en 2012 met een kwart toe zal nemen. Onder meer wordt erop gewezen dat in datacenters nodeloos veel wordt verstookt. Als er in heel Europa van geavanceerde zuinige servers gebruik wordt gemaakt, zou dat de ict-sector een energiebesparing van 70 procent opleveren, aldus het persbericht van de Commissie.
De ict-sector is zelf weliswaar verantwoordelijk voor niet meer dan 2 procent van de CO2-uitstoot, maar de branche is volgens de EC de aangewezen bedrijfstak om de overige 98 procent sterk te helpen verminderen.
Brussel ziet twee hoofdgebieden waar verbeteringen gewenst zijn. Allereerst in de opwekking en distributie van energie: hieraan wordt maar liefst een derde van de beschikbare energie gespendeerd. Onderzoek heeft uitgewezen dat besparingen van 40 procent bij de opwekking, en 10 procent bij de distributie mogelijk zijn. Ten tweede is vastgesteld dat de verwarming, koeling en verlichting van gebouwen verantwoordelijk is voor 40 procent van het energieverbruik. Dat moet volgens de Commissie kunnen worden teruggedrongen via betere informatieverschaffing over het verbruik. In Finland zou dat bij consumenten al tot zichtbaar minder energieverbruik hebben geleid.
Ten slotte wordt er op gewezen dat verlichting een vijfde van het wereldwijde energieverbruik voor zijn rekening neemt. Naast een overstap op spaarlampen pleit de EC voor de ontwikkeling van slimme verlichting, die zich aanpast aan de mate van daglicht en de aanwezigheid van personen. Daarmee zou de stroomconsumptie door verlichting in 2025 met meer dan de helft kunnen worden teruggebracht.
De plannen maken volgens de Commissie deel uit van een in januari aangekondigd pakket maatregelen waarin onder meer de handel in zogeheten emissierechten is vastgelegd. Expliciete informatie over hoe Brussel de ict-sector en andere bedrijfstakken wil motiveren om aan de voorstellen mee te werken ontbreekt echter goeddeels, op de toezegging van de financiering van meer onderzoek na. Men lijkt momenteel te hopen dat bedrijven warm gemaakt kunnen worden door ze voor te spiegelen dat er in 2012 een productiviteitsgroei van 40 procent kan worden gerealiseerd als alle voorgestelde maatregelen om efficiënter met energie om te gaan, worden geïmplementeerd.
Volgens Computing luidt de aankondiging een consultatieproces in waarin een rondgang wordt gemaakt langs bedrijven, universiteiten en overheden. Dat moet volgend jaar leiden tot een uitgebreide uiteenzetting van plannen hoe de ict-sector kan bijdragen om de CO2-uitstoot in 2020 met 20 procent verminderd te hebben ten opzichte van 1990.