Dell heeft gisteren nabeurs de cijfers van het laatste kwartaal van boekjaar 2007 gepresenteerd. De winst van de e-tailer was met 673 miljoen dollar ruim 33 procent lager dan een jaar eerder, maar volgens analisten had het nog erger gekund.
Terwijl het laatste kwartaal van boekjaar 2006 een winst van 1,01 miljard dollar op een omzet van 15,2 miljard opleverde, wist Dell ditmaal slechts voor 14,2 miljard dollar te verkopen. De fors lagere winst is deels te wijten aan het succes van HP: terwijl dat bedrijf vorig jaar in de prijzen en de kosten sneed, kampte Dell met tegenvallende groeicijfers. Met name op de zakelijke markt, waar Dell 85 procent van zijn omzet realiseert, liepen de verkopen niet naar wens. Ook particulieren lieten het bedrijf in toenemende mate links liggen, wat onder meer met slechte service en de ondoorzichtige prijsstructuur te maken zou hebben. De desktopmachines verkochten 18 procent slechter dan een jaar eerder, terwijl laptopverkopen gelijkbleven - maar bij HP zijn juist de laptops de motor achter de groei en ook Apple liet weten dat hun notebooks als warme broodjes over de toonbank gaan.
Michael Dell, die een maand geleden opnieuw de leiding over het bedrijf nam om het tij te keren, noemde de cijfers teleurstellend. Ook analisten denken dat Dell het zwaarste weer nog voor de boeg heeft, en omdat het bedrijf de afgelopen maanden enkele winstwaarschuwingen afgaf, hadden ze op niet meer dan 28 dollarcent dividend per aandeel gerekend. Dat bleek echter mee te vallen: het bedrijf zal 30 cent per aandeel uitkeren. Daar moesten wel een paar kunstgrepen aan te pas komen: zo keerde Dell veel minder bonussen aan zijn personeel uit, wegens het niet halen van de doelstellingen. Als die bonussen wel waren uitbetaald had dat een dividend van minder dan 25 cent per aandeel tot gevolg gehad. 'Vermoedelijk zien we hier een tijdelijke terugval', zei een analist van Pacific Crest, 'maar voordat de stijgende lijn wordt teruggevonden zal er nog wel meer slecht nieuws worden gepubliceerd.'