Computerfabrikant Dell heeft bij monde van topman Michael Dell verklaard dat ze pc's met OS X zouden willen verkopen als Apple dat toestond. Volgens een artikel in Fortune zijn er meer fabrikanten geïnteresseerd in het verkopen van Apples besturingssysteem, maar tot dusverre wilde niemand dat hardop toegeven: zolang Apple het gebruik van OS X niet vrijgeeft zijn de meeste fabrikanten met handen en voeten aan Microsoft gebonden, en die wil men niet voor het hoofd stoten. Het artikel suggereert dat het OS vrijgegeven zou kunnen worden aan fabrikanten die toezeggingen doen omtrent minimumspecificaties en een minimumprijs, maar de vraag is of Apple dan niet net zo goed de productie kan uitbesteden.
Ook de overstap naar Intel zou met productie te maken hebben; AMD zou buiten beeld zijn gehouden omdat het bedrijf een beperktere productiecapaciteit heeft, en onvoldoende aan Apple zou kunnen garanderen dat processoren in voldoende hoeveelheid geleverd konden worden. Een woordvoerder van AMD spreekt dit tegen: 'It's probably all about the money', aldus Henri Richard, de baas van AMD's verkoopafdeling. De enorme kosten van een overstap van PowerPC- naar x86-architectuur zouden deels door Intel gedragen worden, en de chipgigant heeft simpelweg diepere zakken dan het kleine broertje AMD. Verder zou Intel bereid zijn geweest om flink in Apple te investeren 'om Dell scherp te houden', aldus Richard. AMD probeert al langer voet aan de grond te krijgen bij Dell, maar met het binnenhalen van het contract met Apple heeft Intel nu duidelijk gemaakt dat het bedrijf bepaald niet van Dell afhankelijk is.
Overigens lezen we her en der dat Apple het x86-programma waarschijnlijk zal beginnen met systemen op basis van de de dual core Yonah-chip. Het grootste nadeel van een dergelijke stap is het ontbreken van 64-bit support, maar verder haalt Apple hiermee één van de krachtigste Intel-processoren in huis. Dat komt goed van pas: om de huidige softwarecatalogus op de x86-machines te kunnen draaien is een emulator nodig, en emulatie kost rekenkracht. Rosetta, de emulator die voor dit doel door Transitive is ontwikkeld, haalt door de bank genomen zo'n tachtig procent efficiëntie. Daarmee zullen de eerste x86-Apples ongeveer vergelijkbaar met de huidige PowerPC-varianten presteren. De prestatiewinst die met de overstap van Apple geboekt wordt zal pas na langere tijd goed zichtbaar worden.
