ASML wil zo'n 1700 mensen ontslaan 'om beter te kunnen innoveren'

ASML zegt zo'n 1700 werknemers te ontslaan als gevolg van een reorganisatie. Het bedrijf wil minder managers, zodat engineers meer tijd hebben om te werken aan nieuwe producten. In totaal werken er rond de 44.000 mensen bij ASML.

Het Veldhovense bedrijf zegt dat werknemers, leveranciers en klanten vinden dat het bedrijf minder agile is geworden. Met name engineers zouden meer tijd willen besteden aan het ontwikkelen van producten, 'zonder dat ze belemmerd worden door trage werkstromen'. ASML wil zo de 'snel bewegende cultuur herstellen die ons zo succesvol heeft gemaakt'.

ASML wil daarom de Technology- en IT-takken 'stroomlijnen'. Het bedrijf maakte dit eerder op woensdag al bekend bij de jaarcijfers, maar deelt er nu meer details over. In de Technology-tak wil het bedrijf verschuiven van een 'project/matrix-opstelling' naar een opstelling waarbij engineers werken aan specifieke producten of modules. Dit moet processen en besluitvorming versimpelen. "Deze noodzaak tot simplificatie hebben we consistent binnen alle lagen van het bedrijf gehoord."

Door deze keuze zullen sommige banen komen te vervallen, 'vooral op het niveau van leiderschap'. Tegelijkertijd wil het bedrijf nieuwe engineeringbanen introduceren. Sommige collega's zullen daardoor bij het bedrijf kunnen blijven, maar ASML beseft ook dat werknemers hierdoor zullen vertrekken.

Het verwacht op dit moment dat door de reorganisatie netto zo'n 1700 banen komen te vervallen. Dit zullen voornamelijk banen in Nederland zijn en 'sommige' in de Verenigde Staten. "Het verbeteren van onze processen en systemen zal ons in staat stellen meer en beter te innoveren, waardoor we voor meer houdbare groei voor ASML en onze stakeholders zorgen."

ASML EUV optiek en masker
ASML euv-optiek en masker

Door Hayte Hugo

Redacteur

28-01-2026 • 09:59

126

Submitter: kami124

Reacties (126)

Sorteer op:

Weergave:

De harde realiteit van elk bedrijf dat groeit. Met alle goede redenen vele processen in voegen zetten met dan veel managers die erop toezien dat deze gevolgd worden. Het resultaat, vele meetings waar engineers op aanwezig zijn om status rapportjes te tonen aan die managers. Hoe meer lagen, hoe meer tijd die vraagt van die engineers (en laat net powerpoint slides maken niet echt de natte droom zijn van een engineer) waardoor ik vaak zie dat goede engineers de meerderheid van hun tijd manager spelen.

Dan nog niet gesproken over hoe die rapportjes dan nog verbloemd worden omdat de manager natuurlijk niet graag slecht praat als ze achterlopen (ik kijk naar jou: de RGA rapportjes, waar ik snel mijn bullshit bingo kaart mee vol krijg). Des te meer lagen, hoe meer nuance er wordt gelegd door de rapporterende manager. Resultaat: de leiding is niet bewust van hoe slecht het werkelijk gaat tot de bom ontploft.

Vaak blijft deze situatie gewoon in stand omdat diegene die deze strategie bepaald, net die manager is. Het is pure job protectionisme. Totdat er eindelijk iemand een halt gaat roepen en dus een reorganisatie doet met massa's ontslagen tot gevolg.


Het perfecte voorbeeld: https://www.vrt.be/vrtnws/nl/2025/12/26/digitalisering-politie-mislukt-monstercontract-verbroken/ Uit interne bron hoor ik dat het management niet op de hoogte was van de vele problemen. Waarom? Door de vele lagen werden de problemen maar constant genuanceerd waardoor er geen flauw besef was dat er een bom aan het ontploffen was (althans 1 van de problemen, er waren er ook andere hoor :D ). Wat gaat men nu denken dat de oplossing is, meer managers en meer status rapporten, maar eigenlijk is het net het omgekeerde waar.

Deze quote is zo belangrijk:
Zorgen dat je sneller op de bal kan spelen, zorgen dat er wel beslissingen kunnen worden genomen. Dat er mensen liefst vanuit de top van de organisatie betrokken zijn, die de context kennen, die wetgevende beslissingen kunnen maken en kunnen zorgen dat het project de juiste richting kan uitgaan.

https://www.vrt.be/vrtnws/nl/2026/01/26/it-project-overheid-onderwijs-demir-slecht-bestuur-normale-neven/

[Reactie gewijzigd door SMGGM op 28 januari 2026 11:26]

Ik werk als engineer in een grote organisatie, en dit is helaas waar...
Exact. Mijn 15 jaar ervaring (met 10 jaar als product owner) is dat een beetje een trieste conclusie.

Onlangs nog meegemaakt. Een stakeholder die niet blij was met een zeer banaal iets (letterlijk een zin formulering), DEV manager / project manager / partner manager / incident manager / ik bij betrokken. 1 telefoontje gedaan naar hen en uitgelegd wat we zullen doen. Ze hadden het fout begrepen en waren meteen akkoord 8)7

Het zware proces betrekt bijna instant al die mensen erbij en ze moeten allemaal hun zeg erover doen.

[Reactie gewijzigd door SMGGM op 28 januari 2026 12:14]

En bij die overdaad aan betrokkenen zijn dan (bij ons bedrijf) drie mogelijke redenen:
- De managers willen zich overal mee bemoeien, en/of
- Mensen willen overal bij zijn om maar gezien te worden, en/of
- CYA, cover your ass, nodig alles en iedereen er bij uit zodat je als iets misgaat je kunt afschuiven.
En bij die laatste is het dan, ik had dat toch gezegd in meeting x op datum y. Ah maar jij was niet in die steerco, oei is die boodschap dan niet doorgekomen via je manager? Resultaat, je bent verplicht om naar al die meetings te gaan voor die 5 minuten dat werkelijk van belang zijn voor jou.

Als je dan sprint demo's doet (waar ze in realiteit zien wat er al is en hoe ver we staan en meteen kunnen bijsturen) komt er geen kat van business opdagen omdat het uurtje elke 3 weken teveel is voor hen. Een slide met een groen kleurtje is natuurlijk leuker om te zien om 1 jaar later te klagen dat ze "dit niet hadden verwacht" |:(. Ik heb ondertussen al genoeg materiaal om een boek te schrijven of (nog zoiets) coach te worden want die zijn er ook nog niet genoeg :+
En dit alles valt ongetwijfeld samen met de mogelijke salarisverhoging/bonus door dit gedrag.
ik heb in een heel kleine organisatie gewerkt (<20 fte), daar kan het helaas ook waar zijn :)
Ze willen gewoon de complete R&D en productie verplaatsen naar Azië. 1700 man er uit "Agile"

It's smoke and mirrors

En in Vietnam of Maleisië een nieuwe R&D en fabriek starten

Dat is waarde voor je aandeelhouders creëren. Lage belastingen minder regels. Personeel kun je veel makkelijker aan trekken want die hoeven niet 50% loon belasting te betalen. En ook gemakkelijk ontslaan als het tegen zit. Je verzend kosten worden velen malen lager want jij zit dicht bij leveranciers en klanten. En geen overzicht meer van uit Nederland dus je kunt nu wel aan China leveren. (Domste wat je kunt doen trouwens. Want na een aantal jaar hebben ze een copie van jouw machine en jij hebt geen klanten meer. )

It's all smile and mirrors
dat is wel kort door de bocht.
In je artikel staat in de titel mooi R&D maar in de tekst staat er verder niets wat die claim zou ondersteunen. Wat er staat is een investering in ondersteunen en ontwikkelen van toeleveranciers. Iets wat ze ook al jaren doen hier in NL.
En ja de goedkopere loonkosten in Azië tellen uiteraard ook mee als je goedkopere prijzen wil van je toeleveranciers

Waar ASML ook zit ter wereld Amerika blijft een grote stem hebben in wat ASML mag en kan verkopen aan bepaalde landen hoor. Het is echt niet Nederland welke hier beslissingen in neemt, zij moeten volgen wat vanuit usa beslist word.
Waar ASML ook zit ter wereld Amerika blijft een grote stem hebben in wat ASML mag en kan verkopen aan bepaalde landen hoor. Het is echt niet Nederland welke hier beslissingen in neemt, zij moeten volgen wat vanuit usa beslist word.
Als Nederland de export van ASML machines verbiedt dan heeft Amerika helemaal niets te zeggen.

Of dat wenselijk is, en/of dat gevolg heeft voor de import van Amerikaanse onderdelen, laat ik even in het midden.
Het is echt niet Nederland welke hier beslissingen in neemt, zij moeten volgen wat vanuit usa beslist word.
De huidige Amerikaanse regering werkt er wel hard aan om zichzelf wat dat betreft tegen te werken.

Kijk naar de Gripen, waar USA-toestemming voor nodig was vanwege de motor (maw, die toestemming voor leveren aan land X geven ze niet, om daarna zelf hun eigen toestellen daar te verkopen). Maar Saab is niet gek, ondertussen hebben ze een variant met Rolls-Royce motoren - dus USA kan verkoop daarvan aan Canada niet voorkomen.
Dus met andere woorden is het puur overhead kosten.
Goede beslissing van ASML, hopelijk stoppen ze dan ook met de implementatie van SAFe. Met zo'n berg 'Agile' bullshitprocessen kan je iedere organisatie op z'n knieën krijgen. Combineert lekker het slechtste van waterfall en Agile.
SAFe is voor managers die bang zijn om grip te verliezen door Agile. Dus ja, eens, je krijgt nergens de voordelen van Agile.
Hebben ze het nou over een Matrix organisatie waar men in de praktijk 2 managers boven zich heeft waar dat er anders 1 zou zijn? 1 daarvan noem je dan geen manager maar coördinator of iets dergelijks en dan zijn er op papier minder managers en in het echt meer :+
Ben zelf werkzaam in dienst van ASML. Er zijn verschillende managers waar men aan rapporteert: delivery, manufacturability, reliability, issues, etc.. Het hele net is verweven met verschillende engineers die aan verschillende managers werk verrichten. Daarnaast heb je ook nog vaak een Project Lead en een Team Lead (en soms ook Program Manager) die ook weer aandacht van je vragen.

Ik denk dat met groei heel veel van dit soort functies zijn ontstaan, en dat er nu gekeken wordt naar de actuele effort die iedere manager moet doen, en doorgaans kunnen functies dan gecombineerd worden, wat het rapporteren weer efficienter maakt.
Ben zelf werkzaam in dienst van ASML. Er zijn verschillende managers waar men aan rapporteert: delivery, manufacturability, reliability, issues, etc.. Het hele net is verweven met verschillende engineers die aan verschillende managers werk verrichten. Daarnaast heb je ook nog vaak een Project Lead en een Team Lead (en soms ook Program Manager) die ook weer aandacht van je vragen.

Ik denk dat met groei heel veel van dit soort functies zijn ontstaan, en dat er nu gekeken wordt naar de actuele effort die iedere manager moet doen, en doorgaans kunnen functies dan gecombineerd worden, wat het rapporteren weer efficienter maakt.
Maar gaat het er over dat managers te weinig werk hebben, of dat door de gekozen processen, engineers te veel tijd moeten besteden aan organisatorische (oftewel niet engineering) taken?

ASML schrijft zelf:
In the Technology organization, we are proposing to shift from a project/matrix setup to one where most of our engineers will be dedicated to a specific product and module. This will allow us to simplify processes and decision-making. This need for simplification is something that we have heard consistently from all levels of the organization. 
Dat klinkt niet alsof managers te weinig werk hebben, maar dat de gekozen werkmethode voor (te) veel overhead zorgt. En door om te schakelen in werkmethode, zijn er ook 1700 mensen minder nodig.

Ik ben zelf niet werkzaam bij ASML, maar ik kan me goed voorstellen dat het managen van bv. manufacturability, reliability, etc. andere domeinkennis vereisen, waardoor het wellicht lastig is om deze verantwoordelijkheden samen te voegen in één enkele positie. Ik heb alleen indirect (via vrienden) vernomen hoe het is om ASML te werken, maar wellicht heb jij daar (als werknemer) een ander inzicht in.
Een goede manager maakt zichzelf zoveel mogelijk overbodig, echter de meeste managers creëren hun eigen werk en slepen al het personeel dat ze aansturen daarin mee, vergaderingen, voortgangsrapportages etc. etc.

Een manager die zegt ik heb te weinig werk kom je helaas niet veel tegen, dat zou namelijk echt een goede zijn.
Een goede manager maakt zichzelf zoveel mogelijk overbodig, echter de meeste managers creëren hun eigen werk en slepen al het personeel dat ze aansturen daarin mee, vergaderingen, voortgangsrapportages etc. etc.
Ik denk dat de mensen boven een manager daar een heel ander idee over hebben.
Een manager die zegt ik heb te weinig werk kom je helaas niet veel tegen, dat zou namelijk echt een goede zijn.
Een brandweerman zal ook niet zeggen dat er te weinig brand is, of wel? Het doel van een manager is doorgaans niet de creatie van werk, maar er voor zorgen dat anderen effectief en efficiënt kunnen creëren. Als je dat goed regelt is dat doorgaans minder werk, dan wanneer het een bende is. Maar er is altijd werk.
Een coordinator is nog steeds een manager. ASML is intelligent genoeg om te snappen dat een label niet relevant is. Ze willen meer techneuten en minder mensen die techneuten lastig vallen.
Ik las net een bericht op het forum van iemand die een beetje "zwemt" in zijn team omdat er geen managementaandacht is. Dus daar zit iemand die als techneut niet lastig gevallen wordt en die vindt dat ook niet fijn.

Daarnaast: het is allemaal niet zo zwart-wit als minder managers en meer techneuten is goed. Techneuten die niet een beetje gemanaged worden gaat ook niet goed. Die willen zich immers niet met banale dingen als budgetten en deadlines bezig houden. Die willen alleen maar het beste product ontwikkelen en bouwen. Of er geld mee wordt verdiend vinden ze niet interessant. Dat is immers voor "de stropdassen".
iemand die een beetje "zwemt" in zijn team omdat er geen managementaandacht is
Ik ben bekend met dat fenomeen, maar minder managers is niet hetzelfde als geen managers.

En vergeet niet, als ze managers ontslaan wil dat niet zeggen dat de papierlast verschuift. Dan schiet je niets op. Je kan ook gewoon denken dat ze tot de conclusie zijn gekomen dat er te veel papier werk is en dat dit hun techneuten hindert. Kijk naar de zorg. Alles is daar papierwerk. We hebben te weinig personeel, maar de mensen die we hebben zijn ook continue halve dagen aan administratie kwijt. Dat noemen ze doorgeslagen.

Ik verwacht een manager die koers uit zet en de opdrachten verdeelt en zijn team aanmoedigt. Maar als onderdeel van een "team van zelfstandige professionals :) " (een afschuif omschrijving), vind ik dat de manager ook grotendeels kan vertrouwen dat men vanzelf aan de gang blijft. Je hebt geen meerdere lagen nodig als je goed managed in plaats van veel. Micro management is niet goed.
Ik denk dat de overheid een ultimatum moet stellen aan ASML want de stoppen slaan daar een beetje door nu in de tijden van AI-gekte.

a) Of volledig EU worden en verplicht ondersteunen in ontwikkeling en bouw eigen fabs in de EU, alle banden met VS en China verbreken, slechts zeer beperkt leveren aan deze landen.

b) Volledig Chinees / Amerikaans worden en opsodemieteren uit Nederland, incl. sluiting van kantoor. Vanuit de overheid en de EU een gezamenlijk initiatief starten en de ex-medewerkers daar onderbrengen.
Klinkt heel stoer maar is compleet onrealistisch. De kennis voor de lichtbron (EUV) zit volledig in Amerika. Is daar ontwikkeld en staat dus over controle van de Amerikanen. Dat kan je helemaal niet naar Nederland halen want dan krijg je gewoon een complete export ban over je heen. Daarnaast hebben we buiten Amerika helemaal niet de kennis over deze technology en die bouw je ook niet even in een paar jaar op.
haha, wat een topper jij.

Denk je dat ASML europese fabs niet ondersteund? Begin eerst eens toe zoeken naar een bedrijf wat dit wil bouwen en een paar miljard voor de rest van de investeringen.
Daar heeft NL echt niets in de pap te brokken hoor.

En verder, zonder de onderdelen/ontwikkeling en IP vanuit usa bouw je geen asml machines meer.

Grappig altijd dat mensen praten over ASML alsof ze praten over een kleine kruidenier op de hoek die beslist bij welke boer hij aardappelen gaat kopen. Heel de geopolitiek rond asml gaat NL ver te boven hoor.
Bij tijden van groei worden er nieuwe functies gecreëerd om potentieel meer efficientie en winst te behalen. Na verloop van tijd worden er een aantal koppen boven het maaiveld weer kort gewiekt. Niks verontrustends lijkt me
Kopt, dit is gebruikelijk zelfs. Ik heb het in mijn werkzame leven al vaker zien gebeuren dat er soms zeer veel mensen worden aangenomen om te kunnen voorzien in de groei van een bedrijf. Zo lang een bedrijf groeit is dat prima maar zodra er meer stabiliteit ontstaat zal er iets met de overhead moeten worden gedaan.
Het is inderdaad het gevolg van een natuurlijke (of jeukterm: organische) groei. Als er flink gegroeid wordt heb je helemaal geen tijd om naar het meest handige organisatieplaatje te kijken. Je moet snel veel handjes en hersens hebben want die machines moeten gemaakt en geleverd worden.. Als je volwassen wordt moet je kijken hoe je het organisatorisch kunt optimaliseren.
Lijkt me dat je de mensen die echt wat bijzonders doen en de kop boven het maaiveld uitsteken, juist wel wil behouden..https://spreekwoorden.nl/spreekwoord/je-kop-boven-het-maaiveld-steken
Centraliseren en decentraliseren is ook zo'n golfbeweging.
Enorm succesvol, maar inmiddels ook redelijk log, bijna overheid..
Nu heb ik niet met alle afdelingen ervaring, maar waar ik rondliep (als externe) was het alles behalve agile.
Meetings om het meeten, standaard een half u of uur ingepland (wat ook in een paar min besproken kan worden). Veel te veel mensen aangehaakt. Richting eind van de dag liep de afdeling al snel leeg etc etc.

Hopelijk is de drijfveer van de ontslagen echt het creëren van een gestroomlijnder proces, i.p.v. puur gedreven door kostenbesparingen.

[Reactie gewijzigd door evmmb op 28 januari 2026 10:04]

Slechte managers heb je in elke sector. Ze denken door veel te vergaderen aan te tonen dat zij ook wat bijdragen. In feite houden zijn mensen vaak van hun eigenlijke werk af. Moet er iets besproken worden met het hele team dan is het zinvol, maar elke week...? Dat klinkt als vergaderen om te vergaderen. Een goede manager lost problemen op met alleen direct betrokkenen en hoeft daarvoor niet steeds het hele team bijelkaar te roepen.
Als IT manager heb ik het wekelijkse IT thee momentje gewoon afgeschaft, we doen een verkapte stand up zodra ik op kantoor ben(parttime). Daar worden alle statussen kort besproken indien nodig en beslissingen ter plekke genomen. Veel efficiënter als al die (teams) meetings.

Ik bewijs mijn bijdrage door hoger management direct van alle statussen te kunnen voorzien indien gewenst en door het waar nodig bijsturen en prioriteren van de werkzaamheden van het team.

Eerlijk gezegd zie ik mezelf ook meer als meewerkend voorman dan als "manager". Als je vooruit wilt met je bedrijf en snel wilt kunnen handelen is het van belang om mensen een stukje vrijheid te geven, niet alles hoeft de hele keten door. In euro's is dit vaak te regelen door gewoon beslis limieten aan de medewerkers te geven, ik moet er niet aan denken dat ik iedere nieuwe pc voor een nieuwe medewerker moet gaan lopen accorderen of erger, dat ik daar nog ergens akkoord voor moet gaan halen.

Nu heb ik het voordeel dat ik in het MKB zit en niet in een hele grote corporate, maar ook daar kan het, mits er niet teveel mensen die eigenlijk geen baan hebben in de keten zitten, want die verdedigen zich met hand en tand tegen kortere lijnen omdat dat vaak hun baan opheft.
Vertrouwen is het woord wat je zoekt denk ik. Helaas zijn veel managers controlefreaks, louter bezig om zich voor (mogelijk toekomstig) falen te in te dekken.
Ik denk dat die ontslagen gaan vallen precies om wat jij ervaarde te voorkomen. Daar waar een techneut vrij snel met een collega iets kan bespreken en beslissen heb je in sommige organisaties een hele laag mensen die ook hun zegje willen doen of erbij betrokken willen worden.

De ontslagen zullen denk ik in de management laag plaatsvinden, maar dat is mijn interpretatie van dit bericht.
Zal wel het laatste zijn, aandeelhouders houden van ontslagen.

Kijk maar naar de beurswaarde, 5% erbij vandaag. Joepie.
Je laat je in ieder geval niet leiden door cijfers met die opmerking.

Die koersstijging lijkt mij het gevolg van beter dan verwachte cijfers en een bizar hoge order instroom (13+miljard) dan een paar mensen die ontslagen worden. Daarbij heeft ASML aangegeven niet allen managers te ontslaan, maar ook techneuten aan te nemen. Dus lijkt mij eerder een stap in de juiste richting (tegenovergestelde van wat Intel heeft gedaan), namelijk meer focussen op het product en minder management, dan "hur dur aandeelhouders"...
grappig genoeg deed intel een aantal jaar geleden hetzelfde, en ontsloeg het volledige middenmanagement.

het gevolg was: innovatie en cpu performance schoot omhoog. (en uiteraard kakte dat later weer in). Dat werd volledig toegeschreven aan dat engineers weer direct konden schakelen, iplv via managers te moeten.
1700 managers ontslaan right je gelooft in sprookjes

ASML heeft uitbreidings plannen in Azië, hun leveranciers en klanten zitten daar. Locatie in Vietnam of Maleisië schreven ze deze maand nog . Wie zegt dat die techneuten hier in Nederland aangenomen worden en niet in Azië?

Artikel 4 dagen oud
Die uitbreiding (verplaatsing?) naar Azië zal wellicht ook samenhangen met het gegeven dat ze in Nederland van gekkigheid niet meer weten waar ze technisch gekwalificeerd personeel moeten vinden? Plus het gegeven dat de vele expats onder dat personeel in de directe nabijheid van ASML geen betaalbare woonruimte meer kan vinden?

Ik heb tot 2018 voor een toeleverancier en installateur van ASML gewerkt, en kwam in die functie regelmatig op De Run, en ook toen al werd er gesproken over 200-300 fte per maand aan personeelsuitbreidingen, om de groei bij te benen. Toen ik die toenmalige werkgever verliet wilde een recruiter mij daar nog wel rechtstreeks onderbrengen, maar ik had er geen trek in om elke dag aan te sluiten aan de files op de A50 en A2.
Ja maar je weet toch dat aandeelhouders altijd slecht zijn, en elk bedrijf dit alleen doet omdat ze werknemers stomme mensen vinden? Dat die aandeelhouders ook onze pensioenfondsen zijn vergeten mensen altijd maar wat graag.
Is dit niet gewoon een BS verhaal? ASML is al tijden bezig een vestiging in het azie te openen. 1000+ hier er uit. En dan kunnen we daar na in azie openen. En dan vermomen we het als agil verhaal. ASML had toch gigantische uitbreidings plannen hier in nederland?

Ik denk zelf dat ze gewoon productie willen verschuiven naar goedkope loon landen in azie . ze zijn al jaren daar aan het zoeken en onderhandelen. Kijk jaren lang hadden ze een monopolie en nu beginnen concurenten te komen. Dus ze moeten gaan concureren tja en productie Nederland is ver schrikkelijk duur. En veel van hun leveranciers zitten in azie . hun klanten zitten in azie. Deze landen hebben geen Verschrikkelijke bergen met veel regeltjes . of verschrikkelijke zakelijke en persoonlijke belastingen. Probeer maar eens talent aan te trekken en vertellen dat ze 1/2 van hun salaris moeten inleveren en 55% op een bonus. Over 5 jaar zijn ze gewoon 50% weg hier en gelijk hebben ze.
Uitbreiden in Nederland ligt zachtjes gezegd gevoelig. We hebben hier nogal een woningencrisis, en een bedrijf als ASML drijft de prijzen in de regio enorm op. Verder hebben ze de afgelopen jaren gigantisch geïnvesteerd in hun EUV machine, en nu die machine gereed is en steeds meer verkocht gaat worden, is het best wel logisch om eens je personeelsbestand tegen het licht te gaan houden. Ontwikkelen is een uniek proces. Produceren en verkopen is het optimaliseren van zich steeds herhalend proces.

Of verplaatsen naar het buitenland werkelijk zo'n goed idee is, daar denken ze bij ASML vast ook wel 3x over na. Voor dat je het weet exporteer je unieke kennis, die je straks niet meer terug kunt halen. Of nog erger, wordt gekopieerd en verkocht aan je concurrent. Kijk maar eens naar Apple, die de chinezen hebben geleerd hoe je een smartphone moet bouwen. Enkel om de belastingen of de kosten naar het buitenland gaan, dat idee is wel achterhaald.
ASML heeft(/had) wel plannen om uit te breiden in Eindhoven. Echter is het daar al een tijdje vrij stil over dus lijkt vertraging op te lopen, hopelijk voor Nederland komt van uitstel geen afstel.

nieuws: ASML en gemeente presenteren voorlopig plan voor grote uitbreiding bij Eindhoven

https://www.omroepbrabant.nl/nieuws/4756422/asml-wil-over-half-jaar-bouwen-in-eindhoven-maar-aantal-seinen-nog-op-rood
Nou ja, ze zijn aan het onderzoeken. En als je het artikel dan leest, dan gaat het inderdaad om niet kritieke onderdelen. In de titel wordt gesproken over R&D, maar dat lees ik in de titel niet terug. Het lijkt (als ik zo lees) vooral te gaan over het onderhoud van geleverde machines.
Je hebt 100den artikelen over dat ASML naar het buitenland wil vertrekken en ook veel artikelen over dat de regering er alles aan doet om ze hier te houden. Want de belastingen die ze hier afdragen zijn gigantisch 600 miljoen aan loonbelasting dan hebben we het nog niet over premies en winst belastingen en andere locale belastingen. Nederland is steeds minder aantrekkelijk. Japan en China hebben nu ook chip machines die claimen in de buurt gaan komen van ASML. Dus ASML moet gaan bewegen. In Nederland kan dat gewoon niet. Geen ruimte geen personeel geen woonruimte.geen nieuwe uitbreiding op stroom netwerk mogelijk en zeer dure stroom . En elk land zet de deuren zo open voor een high tech Miljarden bedrijf.het wordt gewoon hier snijden ergens anders op bouwen. En. Noemen het dan Agile. Dichter bij klanten werken
ASML is al tijden bezig een vestiging in het azie te openen. 1000+ hier er uit. En dan kunnen we daar na in azie openen.
Hadden ze dan niet eerder de engineers ontslagen en niet de leidinggevende laag?
ASML wilt zeker uitbreiden in Azie maar dat staat hier los van. Ze hebben nu op een R&D organisatie van 15.000 man 4.500 managers/scrum masters/etc. Dat is dus 1 persoon overhead per 2 engineers. Dat wordt teruggebracht naar 1500 managers op 13.500 man, dus 1 op 9. De helft van deze managers krijgen een nieuwe rol als engineer in NL, de andere helft is niet meer nodig.
Minder managers, zodat mensen meer tijd hebben om te werken.

Heerlijk!
Inderdaad. Maar er zullen wel weer een hoop mensen gaan roepen dat dit slecht is. Nee dit is juist goed. Zouden ze ook eens bij de overheid moeten doen.
Behalve dan als het jou baan is en je bent rond de 50, eens kijken of je het dan nog zo goed vindt als je daarna nergens meer aan de bak komt.
Ik denk dat de 50'ers die bij ASML hebben gewerkt niet veel moeite zullen hebben om ergens anders aan de slag te gaan
Als er 1700 op dezelfde baan solliciteren, dan zou het nog best lastig kunnen worden.
Die ASML ervaring staat leuk op je CV als je naar een ander log internationaal miljarden bedrijf gaat, maar die hebben ze in deze regio niet in overvloed helaas. Iemand die jarenlang als manager bij ASML heeft gewerkt wordt in de brainport regio gezien als iemand die teveel salaris verwacht voor veel te weinig inhoud. Ter indicatie, het gemiddelde salaris bij ASML (ex sociale zekerheden en pensioen) was bij ASML 120k in 2024, in 2023 115k, dus in 2025 ongeveer 125k EUR. Deze managers zitten daar waarschijnlijk (ruim) boven. Bij veel van de leveranciers van ASML is het ongeveer de helft (65k). Bijna de hele regio werkt hier direct of indirect samen met ASML en daar staan ze bekend als een ontzettend logge en inefficiente organisatie dus die 1700 man zullen het lastig krijgen tenzij ze bereid zijn veel verder weg te gaan werken. Ik heb echter geen medelijden, als je slim met dat geld bent omgegaan kun je al met pensioen op je 50e.

Daarom is het juist goed dat ze al die overhead eindelijk gaan aanpakken.

[Reactie gewijzigd door StelioKontos op 28 januari 2026 19:53]

Gelukkig komt dat in Nederland niet zo heel vaak voor en heb je allerlei trajecten om bij te scholen en elders aan de bak te kunnen gaan. Als de aard van je werkzaamheden het niet makkelijk maakt om van baan te wisselen dan is dat zeker een uitdaging. Je moet dan zelf wel gaan bedenken hoe je je aantrekkelijker maakt voor bedrijven. Dat kan ook vaak door het volgen van interne cursussen waar je werkt.

Ik ben al die grens van 50 gepasseerd maar ik maak me niet druk als ik ineens ontslagen wordt, maar ik zit in de luxe positie dat mijn kennis, net zoals zovelen hier, erg gewild is. Wel continu blijven leren en aanpassen, maar dat hoort nou eenmaal in ons vakgebied, anders zou ik nog steeds met Delphi aan het programmeren zijn :D (was toch wel heel mooi spul in die tijd <2000)

[Reactie gewijzigd door david-v op 28 januari 2026 11:00]

Behalve dan als het jou baan is en je bent rond de 50, eens kijken of je het dan nog zo goed vindt als je daarna nergens meer aan de bak komt.
Een bedrijf is geen liefdadigheidsinstelling die maar aan werkverschaffing moet doen. Ik stoor me juist mateloos aan managers die op plekken zitten, maar eigenlijk weinig toegevoegde waarde leveren. Als je van waarde bent dan blijf je of bij ASML of kom je vast en zeker aan de bak ergens anders waar ze je specialiteiten zoeken. En anders moet je bijscholen.

Ik vind het positief dat ASML hier scherp op toeziet.
Hier eentje van 55. Dat houdt in dat je niet met je tijd mee bent gegaan en jezelf buitenspel zat, op een hele langzame manier. Als je je daar bewust van wordt dan ga je in een hoekje zitten en laat je de vernieuwingen binnenkomen, adopteer en leer je om functioneel te blijven. Ik heb het ervaren, uit mijn comfortzone voor 2 jaar, maar ik ben er bijna en de waardering is er.
Heel goed! Hier nog een van 55. Altijd werkzaam geweest bij Philips en afsplitsingen van Philips. Vele reorganisaties meegemaakt, meestal overleefd. ASML nooit gewerkt, is ook niet mijn ambitie. ASML is om aandelen van aan te houden.
Ik zie het probleem niet. Als jij je ergens anders wel nuttig kan maken. Er is zat werk te vinden. Mischien alleen niet voor managers omdat daar er teveel van zijn. Er zijn meer mensen nodig die met hun handjes werken.
Wat dan wel weer voor een honger loon zal zijn, tenzij je gespecialiseerd bent, maar dan was je geen manager geworden. Ik werk bij een groot AI/ RPA huis en zie daar gestaag de software engineers ontslagen worden. Dit waren lui die eerder 2-3 ton per jaar verdienden, nu kunnen ze op zoek naar iets nieuws. Reden? Minder grote teams, meer AI, handiger voor de code.
Helaas zie je ook vaak specialisten manager worden omdat de specialisten op een gegeven moment niet meer promotie kunnen maken zonder manager te worden. En zo raak je goede specialisten kwijt en krijg je er vaak matige managers bij.
Bij ons word je doorgaans niet gepromoveerd tot manager, maar je wordt wel zo betaald. Ik verdien quasi hetzelfde als mijn manager, zelfde secundaire voordelen etc. Heb daar wel vrede mee, zou niet naar nog meer meetings willen gaan etc.
Maar ben ook te gespecialiseerd en momenteel bezig mijn kennis te verbreden, voor het geval ik ooit ook in een ontslagronde terecht moest komen. Zelf ga ik met al die ancieniteit geen ontslag geven in elk geval :).
Maar ben ook te gespecialiseerd en momenteel bezig mijn kennis te verbreden, voor het geval ik ooit ook in een ontslagronde terecht moest komen. Zelf ga ik met al die ancieniteit geen ontslag geven in elk geval :).
Verstandig. Ik was zelf ook een specialist maar toen trok de leverancier de stekker uit het product en vraagt er niemand meer om dat specialisme. Dus het was even spannend toen ik afgelopen jaar in de WW belandde.
Minder grote teams, meer AI, handiger voor de code
kijk over een jaar eens naar de kwaliteit over jullie output. Ik ben alles behalve onder de indruk van de huidige tools
Wij komen van best wel een spaghetti code, in een half jaar tijd is daar een team op gezet om het makkelijker te maken en te zorgen dat experts makkelijker te vervangen zijn. Dit is gelukt en daar een voortvloeisel uit. Als het bagger blijkt te zijn, zal ik dat zeker eens posten hier in een relevant topic :)
Probleem is met die specialisatie is dat het vaak ook gepaard gaat met minder werkaanbod, is dus altijd een risico.
Gemiddeld gezien klopt het dat het lastiger wordt om rond je 50e een nieuwe baan te vinden vergeleken met iemand van 25. Maar hoe moeilijk het écht is hangt heel sterk af van de sector en de functie. In vakgebieden waar veel vraag is zoals technische specialisten, IT, bepaalde engineers of ervaren managers komen goede mensen op die leeftijd nog steeds relatief makkelijk ergens anders binnen.
En ook op je 25e is het niet altijd makkelijk. Genoeg bedrijven die dan roepen dat je te weinig ervaring hebt en die eerst maar eens moet gaan opdoen.

Verder hangt het inderdaad van de sector af. Sterker nog: in sommige sectoren zoeken ze júist oudere mensen. Buurtbusverenigingen, bijvoorbeeld, zetten zelfs hele campagnes op om chauffeurs op leeftijd in te huren. Zij hebben immers na hun pensionering vaak meer tijd over.
En ook op andere plekken: in sommige Amerikaanse politiekorpsen zoeken ze specifiek agenten die met pensioen zijn, om de jongere agenten te begeleiden en als een soort wijkagent contact met de (oudere) buurt te onderhouden.
Oké, dat gaat dan niet om full-timebanen, maar ik wil maar zeggen dat ouderen niet helemaal vergeten worden. Full-timebaan of niet, alle kleine beetjes helpen.

[Reactie gewijzigd door TheVivaldi op 28 januari 2026 11:27]

Dat is een heel ander probleem, heeft niks te maken met het efficiënter maken van een organisatie.
Inderdaad. Maar er zullen wel weer een hoop mensen gaan roepen dat dit slecht is. Nee dit is juist goed. Zouden ze ook eens bij de overheid moeten doen.
ik heb een paar keer bij de overheid rondgelopen, en daar werden meetings toch wel aardig beperkt, en zo kort mogelijk gehouden. En als er 3 keer op rij niets te vertellen was werd de meeting geschrapt of naar grotere interval verhuisd.

Ik kon over de efficiëntie echt niet klagen daar.
goed zo, alsof er bij 'de overheid' alleen maar luie donders werken. Buuf, 60, werkt bij de gemeente zich echt uit de naad om allerlei dingen te regelen. Die maakt dagen van 9 uur.
Ja, mijn buurman 2 huizen verder ook. Is wat jonger, maar is echt wel een harde werker. (en aardige gast).

Voorbeeld van je buuf is wel weer fout eigenlijk. Ze zou zich niet uit de naad moeten hoeven werken. Dat is weer een ander extreem.
Inderdaad. Maar er zullen wel weer een hoop mensen gaan roepen dat dit slecht is. Nee dit is juist goed. Zouden ze ook eens bij de overheid moeten doen.
Helaas, dat is inmiddels veel te laat. Iedereen die inhoudelijk werk deed bij de (semi-)overheid is inmiddels eruit gewerkt. Dit heeft geleid tot de infantilisering van de overheid. Dit is slechts een van de desastreuze gevolgen van 45 jaar neoliberaal beleid.
Ik werk bij een overheids instantie er zitten een hoop oudere die niet meer mee kunnen. En die zitten vaak ook nog in de top van hun salaris schaal. De vergrijzing is echt extreem daar. Dus ja er komt inderdaad wel een groot probleem aan daar. Maar er kunnen er nu ook heel veel weg.
dat gezeur over 'ouderen'.....Met 56 zou ik daar ook toe behoren. Nou hier is het dagelijks nog best lastig en ik zie juist de 'jonkies' worstelen met hoe ze nu weer het volgende probleem moeten aanpakken.

Ik denk dat als er 'ouderen' in je organisatie zitten, je deze juist de taak moet gaan geven om de 'onderkant' goede en efficiënte oplossingen te laten uitwerken. Win win.

maar goed, ik heb makkelijk lullen in een vakgebied dat elke 4-5 jaar volledig op de schop gaat. (m.a.w. wat ik 30 jaar geleden heb geleerd is allang niet meer relevant, we moeten onszelf continu blijven bijscholen. Wat blijft is de ervaring en oplossend vermogen en gelukkig een management dat dat ook ziet)
Als ze bij blijven leren is dat inderdaad geen probleem. Maar dat is het hem nou juist ze kunnen niet meer mee met de nieuwe technieken. Ik zit mijn tijd wel uit mentaliteit ze kunnen mij toch niks maken.

En als er veel meer oudere zijn is er echt iets mis!

[Reactie gewijzigd door TheDudez op 28 januari 2026 10:59]

Maar dat is het hem nou juist ze kunnen niet meer mee met de nieuwe technieken.
Aan wie ligt dat en is dat niet een perceptie van het management. Worden er wel cursussen aangeboden (ach, 'oud', dus die cursus is niet meer goed besteed)?

Ik kreeg afgelopen jaar aardig wat cursussen voor mijn kiezen, van kubernetes cluster management tot CWL workflows en nog een bergje domein specifieke zaken. Leuk om te doen en gaf veel energie om weer dóór te gaan.

Het is meer een mindset. Een maat van mij b.v. werd ontslagen bij een reorganisatie. Nu heeft hij samen met een paar andere 'oude knarren' een eigen bedrijf en worden ze gesmeekt om toch maar die fijn mechanica opdrachten te doen, want kennis en vaardigheden.
Nee ligt echt aan de mensen zelf. Volgen ook geen cursus meer echt alleen als het moet. En examen is ook niet verplicht.
die mag je er dan ook zonder pardon uitschoppen wat mij betreft.
Dergelijke uitspraken klinken vooral lekker voor investeerders (de uitspraak werd niet voor niets bij de presentatie van de jaarcijfers gedaan) en zorgen er ook voor dat het personeel er achter kan staan (zie bijvoorbeeld jouw eigen reactie).

Echter is het denk ik nogal naïef om zo'n "mooie uitspraak" te geloven als er geen enkele onderbouwing gegeven word hoe het dan vorm gegeven word. Dan zijn het letterlijk enkel "mooie woorden". En daar blijft in de implementatie vaak weinig van over. Wijzigingen in de bedrijfsstructuur leiden vaak niet tot de beoogde besparingen en meestal moeten dezelfde mensen gewoon meer werk doen.

[Reactie gewijzigd door closefuture op 28 januari 2026 10:20]

Alhoewel erg naar begrijp ik het wel.

Ben als ASML'er een jaar of 20 geleden bij een toen nog live afslag veiling geweest om wat leuke apparatuur te scoren, een van de mensen van Troostwijk wist het leuk te vertellen; ja, over een jaar of 25 staan we ook bij jullie op de stoep, gaat altijd zo met te snel groeiende bedrijven.

Maar hopen dat we de uitzondering op de regel kunnen blijven.
Ik heb bij vele groten bedrijven op verschillende posities gewerkt, uiteindelijk word een bedrijf zo groot (zegge te groot) om alles en iedereen nog effectief aangehaakt te kunnen houden. Een manier is zoals nu bij ASML om minder managers te willen, wat ook wel enigzins gaat werken.. tenminste als je engineers/coordinators hebt die de brug kunnen slaan naar andere afdelingen waar nodig. Het meeten om te meeten is bij dit soort functies (engineering/productie) lang niet zo erg, of bijna helemaal niet als dat het bij bijv. andere zweverige afdelingen/bedrijven gaat.

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn