Hedin gaat NIO-EV's verkopen in België maar zegt niks over accuwissels

Autoverkoper Hedin gaat NIO-auto's verkopen in België en Luxemburg. Het bedrijf start de Belgische verkoop in september. Het is niet duidelijk of de EV's ook deel kunnen nemen aan NIO's accuwisselsysteem.

Hedin gaat verschillende NIO-modellen verkopen, waaronder twee suv's, een sedan en een stationwagen, evenals de firefly-hatchback. Hedin spreekt in het persbericht niet over de accuwissels van NIO. Het is dan ook niet duidelijk of de accu's van de auto's gewisseld kunnen worden. Tweakers heeft Hedin hierover vragen gesteld. NIO zegt tegen Tweakers dat het aan Hedin is om te bepalen hoe de auto's verkocht gaan worden. Prijzen zijn ook nog niet bekend.

NIO is een Chinese autofabrikant die als enige in Europa auto's aanbiedt met verwisselbare accu's. Deze accu's zijn in accuwisselstations te verwisselen voor een (bijna) vol exemplaar, mits de accu gehuurd is en niet gekocht. De accu kan ook voor een groter exemplaar verwisseld worden, bijvoorbeeld voor een langere vakantie. NIO heeft sinds eind vorig jaar een accuwisselstation in België. Tweakers sprak vorig jaar met NIO over de Power Stations.

Door Hayte Hugo

Redacteur

03-06-2025 • 11:23

88

Reacties (88)

88
83
26
3
0
47
Wijzig sortering
De auto an-sich is prima, maar ik zou nooit een contract met batterijhuur willen, en het concept van batterijwissel vind ik niks, het past totaal niet bij mijn behoeftes.
Het idee is goed maar de meerprijs lijkt mij gewoon niet te verantwoorden, of je tijd moet echt geld zijn tot op de cent/seconde. Voor die 169 euro per maand de optie hebben om af en toe capaciteit te wisselen is in mijn ogen te gek, maar ik ben dan ook gewend aan leven met 28kw en ~215km range. Zo af en toe een snellader bij nood en binnen 10-20 minuten weer door.
Accuwissel kost je ook 10-20 min, want je moet in de auto blijven gedurende de wissel, en dus nadien kan je pas gaan plassen. Ik reken ook mee dat er veel minder wisselstations gaan zijn dan snelladers en dat je dus verder om moet rijden. De nieuwste EV's (op de markt) laden tot 80 in 20min, dus dat probleem wordt elk jaar kleiner. Binnen een paar jaar is laden even snel als wisselen... Maar dus no way dat ik 170€ pm ga betalen om batterijen te mogen wisselen. Snelladen gebruik ik ook maar een paar keer per jaar.
Nee, een accuwissel kost je nog geen 5 minuten. Je krijgt dan een accu die voor 90% vol is, tegen 29 cent per kWh. De Nio EL6 met kleine 75 kWh accu laadt inderdaad van 20-80% op in 20 minuten, maar van 80 naar 90% kost je nog eens 10 minuten. En bijvoorbeeld Ionity of Fastned heeft prijzen tegen de 90 cent per kWh. Als je maar vaak genoeg wisselt en als tijd inderdaad geld is, dan is die 169 euro per maand gauw terugverdiend. Alternatief is de kleine accu kopen voor 12000 euro.

Als je nu nooit snellaadt en tevreden bent met minder, dan is het concept van NIO inderdaad niet voor jou. Voor ieder wat wils.
Ik vind die 5 minuten niet "eerlijk" vergeleken, want snelladen kost mij dan maar 2x 10 seconden en de tijd die het kost om te plassen is "gratis" zogezegd.

Daarnaast betaalde ik bij mijn laatste snellaadsessie (gister) in Assen ook €0,28 / kWh voor 9 minuten laden, 25kWh, en +- 45% accu erbij om me van Assen weer via Apeldoorn naar Nieuwegein te krijgen, en als ik slechts 3 seconden op mijn planning had gelet gister, had ik gezorgd voor een volle accu en was ik niet met 56% vertrokken vanuit nieuwegein naar Groningen en was ik tevreden geweest met een plasje bij de klant en had ik gister 450km gemaakt zonder snellaadstops.

Dus de prijs is geen voordeel, en ik "moet" 5 minuten in mijn auto doorbrengen die ik ook elders kan doorbrengen, meestal is een stopje namelijk aanstekkeren, en dan "gauw" plassen voordat de auto vol genoeg is.

Ik blijf van mening dat de customer-base voor het concept dat ze hebben erg smal moet zijn. Je hebt het over mensen die extreem veel km's maken zonder mogelijkheid om thuis te laden, op precies de juiste punten stoppen en daar ook nog eens zo min mogelijk tijd aan kwijt willen zijn, zonder andere activiteiten te willen doen rondom laden, want je kunt niet instekkeren en plassen / koffie / benen strekken, je moet 5 minuten in je auto zitten tot t klaar is.

Ik maak 50k km per jaar in een basismodel EV met 57,5kWh netto, met regelmatig een uitstap naar een klant 200km retour, en kom uit met vrijwel enkel op werk laden.

NIO's model van een accuwissel zou haast uit gaan van mensen die wél een auto van 70k rijden, géén oprit hebben, en dus nooit AC laden of iets dergelijks.

Als ik met een volle accu wegrijd smorgens heb ik 300-500km rijbereik afhankelijk van mijn rechtervoet. Dat betekent minimaal 2,5-5 uur rijden voordat er geladen moet worden. Dan is het ook hoog tijd voor een plasje, beentjes strekken en even 10 minuten "niks". En binnen NL heb je dan dus de fictieve persoon die van hot naar her moet. (Mind you, leeuwarden - maastricht is maar 324km). En dan die fictieve 5 minuten moet besparen, niet uitstapt, accu laat wisselen en doorrausen.
Interessante en goed onderbouwde reactie en je hebt echt absoluut een punt dat de ‘5 minuten winst’ sterk afhangt van hoe iemand zijn laad- of rijgedrag organiseert. Tegelijkertijd denk ik dat het accuwisselmodel van NIO niet zozeer bedoeld is als algemene vervanging van snelladen, maar eerder als strategische aanvulling voor specifieke segmenten zoals taxi’s, bezorgdiensten of fleetgebruikers die niet thuis of op werk kunnen laden, maar wel operationele tijd willen minimaliseren en/of mensen in stedelijke gebieden zonder eigen oprit, waar laden vaak lastig of duur is maar die wel een premiumauto willen rijden.......Zoals ik het lees gaat het het NIO niet alleen om tijdwinst, maar ook om ontzorgen: bij abonnementsvormen zoals Battery-as-a-Service (BaaS) vervalt het bezit en het risico op batterijdegradatie. Dat spreekt misschien een ander soort koper aan. En wat betreft prijs: accuwisselstations zijn nog schaars, maar naarmate er meer schaal komt (denk aan China), zou de prijs per kWh mogelijk competitief worden. In China zijn er inmiddels 2500+ wisselstations dus NIO denkt dus echt in lange termijn infrastructuur. Of dit in Europa ook tractie krijgt is uiteraard nog maar de vraag, zeker met ons relatief dichte laadnetwerk. Maar ik vind het wel verfrissend dat er een merk is dat inzet op een echt alternatief in plaats van een ‘snellere stekker’.
5 minuten hier, 5 minuten daar, dat is het probleem. Het enige wat je niet kan kopen met geld is tijd. Je kan wel mensen betalen om dingen voor jou te doen, maar daarom is het niet altijd beter gedaan. Ik heb een hekel aan tijd verliezen aan nutteloze dingen. Als ik niet moe ben dan hoef ik niet te stoppen. Vroeger tankte ik pas na 900-1000km en dat was dikwijls mijn eerste stop. Dan nog 300km tot op de bestemming en ik was zo fris als het maar kon zijn. Ja dat kan niet iedereen. Maar ik kan mij superlang concentreren op eender wat ik bezig ben.
Maar zo een accuwissel als dat niet langer duurt dan gewoon effe benzine tanken, dat zou ik wel kunnen smaken. Op voorwaarde dat ik dan geen 50km moet rondrijden bijvoorbeeld.

Ter info: Ik verwacht dus op zijn minst -2 want de groene maffia moet zijn werk doen !

[Reactie gewijzigd door cricque op 3 juni 2025 14:54]

Helemaal mee eens dat tijd het enige is wat je nooit terugkrijgt en als accuwissel echt echt net zo snel en moeiteloos wordt als tanken dan zit je natuurlijk dicht tegen het ultieme gebruiksgemak aan maar tot die tijd.... Wat NIO kennlijk in China al doet (stations op de juiste plekken langs snelwegen, in steden en met geautomatiseerde planning via de navigatie) komt aardig in die richting. Maar hier in Europa staat dat pas in de kinderschoenen en dan is 50km omrijden inderdaad meteen een dealbreaker. Jij, net als ik zelf, hoort duidelijk bij de ‘lange-afstand-zonder-pauze’ rijders, en voor die groep zou accuwissel best kunnen werken, mits er voldoende dekking is. Ik denk dat NIO nog moet bewijzen dat ze hier datzelfde niveau van dekking kunnen neerzetten zoals in China. En wat die -2 betreft: ik geef je er gewoon +1 voor het eerlijk delen van je rijstijl 😉
Jij, net als ik zelf, hoort duidelijk bij de ‘lange-afstand-zonder-pauze’ rijders, en voor die groep zou accuwissel best kunnen werken, mits er voldoende dekking is.
Ik denk dat het voor de veiligheid op de weg goed is dat we dat vooral niet nog verder gaan lopen faciliteren.

Beetje wagen doet nu zo'n 5-600 km op 1 lading. Deze NIOs niet. Lekker cruisen op de Anogwat richting Spanje, met 2 Keer laden kun je in principe wegkomen. Maar dan moet je niet in een Chinese auto gaan rijden, met een verbruik wat echt heel hoog ligt. kijken we op https://abetterrouteplanner.com, dan zien we dat een ET5 100kWh touring 6 stops nodig heeft, 385,7 kWh verbruikt en 355 Wh/mi rijd om vanaf Amsterdam naar Madrid te rijden. Als je dat dan vergelijkt met een Model 3 die diezelfde rit met maar 260kWh kan doen. Dan zie je dat die Efficientie echt met een gigantisch voordeel komt. namelijk veel minder laadtijd en dus kortere reistijden.

@cricque
Als ik niet moe ben dan hoef ik niet te stoppen.
Het probleem is dat je daar pas achter komt als je wel moe bent, en dan is het dus te laat.

Als 5. minuten hier en 5 minuten daar zo'n probleem voor je is, dan moet je dus niet met een onzuinige auto ron gaan rijden, maar met een Tesla oid. Veel range, Snel laden, minder energie verbruiken en ook nog eens goedkoper in aanschaf.
Je redenering van 'ionity kost 90 cent per kwh' is een foute redenering. Als wil vergelijken moet je een abo van ionity nemen en dan laad je (in mijn geval) aan 34 cent per kwh met een abo van 5.99 euro...
In dat geval koop je de Nio met Baas, die vanaf start 12k goedkoper is. Wekelijks accu wisselen zal vast niet mogelijk zijn. En dan neem je een Ionity abbo, of je gebruikt je eigen zonnepanelen. Want je kan die Nio ook gewoon zelf opladen.
Je krijgt bij het abonnement twee tokens per maand om de accu wisselen, je betaalt dan alleen de stroom. Na twee keer betaal je 10 euro per wissel, maar die tokens blijven oneindig geldig en die kun je dus opsparen.

Voor de stroom geldt de simpele rekensom: je betaalt voor het verschil in accucapaciteit. Je krijgt altijd een 90% volgeladen accu. Heb je de kleine 75 kWh accu en wissel je bij 10%, dan betaal je voor het verschil van 80%. Dat is dus 60 kWh, voor 29 cent per kWh = €17,40.

Ionity is met of zonder abonnement duurder als je maximaal 24 keer per jaar wisselt.
Wat een gek idee. Kom je bij een Q8 en moet je €3.50/l betalen omdat je geen abbo hebt.

Ionity is 0.49/kWh voor de 5.99 abbo. Goedkoopste is 0.39/kWh. Leuk dat jij extra korting hebt, maar dat is niet standaard.
Nee, een accuwissel kost je nog geen 5 minuten. […]
Mits er een wisselstation op je route ligt. Idem voor snelladers, maar daar zijn er een stuk meer van dus dat zal voor veel meer mensen het geval zijn. Heen en weer omrijden naar een swap station zou voor mij al 40 minuten kosten, 50 minuten voor een ander station. Mocht er maar 1 in de buurt dan ben je er ook erg van afhankelijk dat die niet vertrekt (anders zit je alsnog regulier te laden).

Dit is natuurlijk een kip-ei probleem. Maar met een merkgebonden oplossing zal dit niet snel veranderen. Een swap platform waar meerdere (hier) grote fabrikanten mee werken zou 5-10 minuten sneller realistisch worden. Als ze haast net zo gemeengoed worden als tankstations nu zijn.
Mits er een wisselstation op je route ligt. Idem voor snelladers, maar daar zijn er een stuk meer van dus dat zal voor veel meer mensen het geval zijn.
Dit is toch al aangegeven door degene waar hij op reageerde?

Tommie12 in 'Hedin gaat NIO-EV's verkopen in België maar zegt niks over accuwissels'
Accuwissel kost je ook 10-20 min, want je moet in de auto blijven gedurende de wissel, en dus nadien kan je pas gaan plassen. Ik reken ook mee dat er veel minder wisselstations gaan zijn dan snelladers en dat je dus verder om moet rijden.

[Reactie gewijzigd door watercoolertje op 3 juni 2025 13:07]

Als ik 15% per keer meer kan laden dan de 70% die mn tesla snel doet, dan scheelt dat een of twee laadstops naar Oostenrijk en ben je een half uur eerder thuis. Maar goed, dat is wel maar 2 keer per jaar
Tuurlijk is accu wisselen alleen lonend als je er langs rijdt. In Nederland zijn er nog niet genoeg stations, in China hebben ze het in de grote steden wel voor elkaar. Maar daar is de hele omgang met ev rijden heel anders dan hier.
Tesla supercharger voor mij zonder abbo tussen de 27 en 37 cent. Dit is voor mij nog altijd het pluspunt van een tesla.
Ik denk toch dat het concept van Nio achterhaald is.

(Snel)laden van accu's is onderhevig aan vooruitgang - elk jaar maakt men stappen vooruit. Het snelladen van de accu zelf zal binnen 10 jaar geen probleem meer zijn, de grootste uitdaging zal hem erin zitten dat er genoeg stroom moet zijn bij de snellaad stations. 20x 300kW laders is leuk, maar dan moet je ze wel allemaal van stroom kunnen voorzien. Daar schort het nu aan en dan duurt misschien nog wel 15-30 jaar om echt op te lossen.

Op de korte termijn is er wel ruimte voor het concept, maar ... je hebt eveneens behoorlijk wat wisselstations nodig, evenals een pool accu's. Voor elke accu in een auto heb je minimaal 1 extra nodig bij een wisselstation en die moet je dan ook nog eens goed geografisch verdelen. Praktisch gezien heb je misschien wel een 1:3 verhouding nodig. Dus wisselstations en een berg accu's.
Dat kost ook een x aantal jaar om dat Europees uit te rollen. Tegen de tijd dat je dat op de rit hebt...
Een accuwissel kost je meer dan 5 minuten. Van het moment dat de wagen stil staat tot dat deze kan wegrijden zit je rond de 5 a 6 minuten. Maar zo mag je dat al niet bekijken, want de wagen moet zich nog in het laadstation positioneren en je moet ook veilig terug wegrijden uiteraard. Nio zelf geeft aan tot 6 wagens per uur aan te kunnen. Dan rekent men dus 10 minuten voor het wisselen van een batterij, en dat klinkt mij ook redelijk realistisch met de filmpjes die ik al gezien heb van het process.

En zo snel verdien je het natuurlijk ook niet terug. Je moet al redelijk wat afstand doen en exclusief swappen om de kost eruit te halen. Maar ben je vaak en veel op de baan, en er zijn er voldoende swap stations beschikbaar? Dan is het zeker een alternatief.
Vind ik wel traag hoor. Had Tesla niet al van die stations 10 jaar geleden die het in 90 seconden deed?
Het concept is vergelijkbaar met de gasfles in de caravan. Die wissel je ook om in de campingwinkel.
Uitdaging is het vinden van de wisselstations. Waar die er niet zijn, moet je alsnog gewoon opladen.

En dan is er nog de vraag wat er gebeurt na een aantal jaren als je een accuwissel doet met een nieuwe Nio op vakantie in Spanje, en een accu terugkrijgt die al 1000 keer opgeladen is geweest.

Als laatste las ik dat je niet onbeperkt mag wisselen, maar slechts een x aantal keer per maand. Dus voor de echte veel rijders is het (nog) geen oplossing, al zouden ze naast een wisselstation wonen.
Je mag onbeperkt wisselen, maar je krijgt per maand maar 2 credits om dat gratis te doen. Die credits kun je opsparen. Zijn de credits op, dan betaal je 10 euro per wissel. Voor stroom betaal je altijd, zie mijn berekening in een van mijn andere comments.

Oftewel: wisselen is goedkoper dan snelladen mits je voor het wisselstation niet hoeft om te rijden, en mits je niet vaker dan 2 keer per maand wisselt.

Voor de particulier die eens wat anders wil dan een Audi of Mercedes, die eens per jaar op vakantie gaat naar Duitsland (daar zijn relatief veel wisselstations) en de credits opspaart, en buiten de vakanties thuis oplaadt op de oprit, is accuhuur zo gek niet. Voor de zakelijke rijder past het systeem in Nederland niet zo goed als Nio zou willen.

Overigens is 1000 keer opladen niet per se slecht voor de accu. Nio geeft de garantie dat een gewisselde accu gewoon goed is, en geen last heeft van degradatie.

[Reactie gewijzigd door roland83 op 3 juni 2025 16:03]

Het enige voordeel is (als je huurt dus) is dat je accu niet langzaam slechter wordt. Maar dat kost dan ook wel wat. De vraag is of die kosten opwegen tegen de eventuele kosten van vervanging en/of hogere afschrijvingskosten.

Het voordeel van sneller laden is niet eens haalbaar als het aantal wisselstations zo klein is (en dat zal het blijven denk ik). Die extra reistijd of de extra wachttijd is funest voor het 'snel opgeladen verder rijden'. Zelfs als het concept wel aanslaat dan betekent dit dus meer stations maar dus ook meer mensen die daar een accu zullen willen wisselen. Terwijl het toevoegen van laadpunten eenvoudiger is dan het toevoegen van laadstations en laadpunten veel minder ruimte innemen.
Wellicht is deze auto wel bedoeld voor mensen die elektrisch willen rijden maar geen laadpunt op hun eigen erf hebben. Iemand in een flat op 3-hoog achter zal waarschijnlijk het geld niet over hebben voor zo'n aanschaf maar wie in de binnenstad van Utrecht of Amsterdam woont, heeft ook geen laadpaal voor de deur. Dan kan zo'n systeem waarbij je in vijf minuten de accu wisselt voor een volle, ineens wel aantrekkelijk worden.

Het is een niche-product, dat wel, maar de technologie hebben ze al ontwikkeld dus het uitrollen van de infrastructuur kost relatief weinig extra. Als ze dit in 5 landen uitrollen en in 2 landen krijgen ze voet aan de grond, dan is het nog steeds een succes. Daarom verwacht ik dat ze binnenkort nog met een tweede persbericht komen, dat ze in België ook een x-aantal wisselstations bouwen op tactische plaatsen. Dan hebben ze 2x nieuwswaarde!
ik heb ook geen laadpunt op m'n erf, ik kan ook niet parkeren op mijn erf.

maar ik heb op loopafstand een stuk of 8 publieke laadpalen. Misschien nog wel meer, maar dat zijn de palen die ik gebruik.
Het lijkt mij dat de accuwissel vooral bedoeld is om met weinig vertraging verder dan 1 acculading te reizen.
Maar ook iemand die 3-hoog achter woont gaat geen tig kilometer omrijden om een volle accu op te halen denk ik.

We vinden nu al dat er soms te weinig laadpunten zijn; het aantal accu-wissel stations zal nooit dat zelfde aantal halen (kost veel te veel ruimte en is veel duurder). Dus...omrijden is de enige oplossing en eigenlijk is dat geen oplossing.
20 minuten voor een accuwissel? Dat lijkt me sterk. een beetje zoeken laat zien dat het enkele minuten duurt: https://www.autoweek.nl/autonieuws/artikel/binnenkort-ook-wisselen-van-75-naar-100-kwh-met-nio/?referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com%2F

Ik heb zelf eens zo'n accu wissel gezien, daarbij kon de berijder de auto uit, want die reed zichzelf in het wisselstation. Ik weet dus niet zeker waar jij je info vandaan hebt.
inderdaad. Dat de bestuurder kan uitstappen is trouwens alleen nog meer China. Daar kan je dus de swap aanzetten, even koffie halen , terug komen en de auto staat zelfs ergens (met nieuwe battery) geparkeerd :)

Maar dit is (nog) niet in Europa

[Reactie gewijzigd door thalyric op 3 juni 2025 16:22]

Ik verwacht, niet gechecked, dat de aanschafwaarde van een auto zonder accu lager is dan een auto met accu’s. Daarom denk ik dat de opmerking dat je 169 per maand moet betalen voor alleen een mogelijke capaciteitsvergroting wel erg kort door de bocht is
Even snel op de website gekeken bijv. een ET5:

BaaS 289,- per maand
Koop +21k

Simpele rekensom komt uit op 72 maanden break-even. Daarna heb je dus een accu met lagere SoH of de mogelijkheid gehad om te wisselen. Blijft het maandbedrag doorlopen? Hoe lang houd je het aan?

Er valt wat voor te zeggen maar ik ben dan ook niet de persoon die 72k dropt op een EV. Daar zijn leukere auto's voor te koop en daily ik verder in m'n budget Ioniq.
De rekensom is iets complexer.
Als je die 21K kunt beleggen of je moet het lenen tegen 5% rendement is dat na 7 jaar 29.500.
Het "break even" punt zal dus eerder in de orde grote van 10 jaar zijn dan 7 jaar.

Uitgaande van dat die batterij huur niet omhoog of omlaag gaat uiteraard.
En je eigen accu levert ook 10-20% van zn capaciteit in na een 100-200k, dus ook de (gebruiks) waarde van je eigen accu neemt af.
Het abbo voor de accu’s gaat ook gewoon ieder jaar duurder worden. Het zal uiteindelijk elkaar niet zoveel ontlopen. ROI zal rond de 6 jaar blijven want als je de beurswinst corrigeert voor de inflatie dan blijft er niet zoveel meer over.
Uiteraard kost een wissel batterij met externe faciliteiten meer dan een vaste batterij, en met dat in gedachte nemende is Nio eigenlijk nooit interessant. Nio is een van de eerste Chinese EVs maar tot op heden verliest het op iedere auto geld en is het al meermaals de vraag geweest of ze nog zichzelf konden herfinancieren. Je moet toch wel twee keer achter de oren krabben of je daar geld in wilt steken.
De accu kost 169 euro per maand of 12000 euro ineens. Na 6 jaar heb je de accu volledig betaald (break-even point). Als je koopt, mag je niet wisselen en heb je geen garantie op een accu met minimale degradatie. Aan jou de keuze wat de meest aantrekkelijke optie is.
Dat is een beetje het probleem. Een NIO is redelijk concurrerend geprijsd t.o.v. andere Chinese aanbieders. Maar dan komt de accu lease er nog boven op, en dat tikt flink aan.

Natuurlijk is het lastig omdat NIO zich in het "premium" segment plaatst. Maar je zou inderdaad verwachten dat een NIO ca. €20.000 goedkoper zou zijn. Echter een NIO ET5 is vanaf €50.000 + €290/maand voor de accu. Een BYD Seal is vanaf €42.000, of €54.000 voor het top model.
Nee, het idee is juist niet goed. Dat is het hele probleem...

Fundamentele nadelen:
  • Een batterijwisselstation is ongelooflijk duur in vergelijking met een simpele 400 kW laadpaal. Logischerwijs gaat het dus ook leiden tot hogere kosten voor de gebruiker
  • Het station neemt veel meer ruimte in. Dus als dit opschaalt kun je er veel minder kwijt. Je hebt tegenwoordig snelladers bij nagenoeg ieder tankstation en zo dicht zal het netwerk van Nio nooit worden. Je zult dan toch vaker gaan laden dan omrijden naar een swap.
  • Het systeem is merk- en mogelijk zelfs modelgebonden; als Nio nieuwe type accu's ontwikkelt zijn er dus problemen mbt backward compatibility. Het levert design-beperkingen op (stel bijvoorbeeld dat er nieuwe batterijen komen die veel dunner kunnen zijn, dan staat Nio voor de keuze om niet mee te gaan, of om de oudere auto's achter te laten).
  • Om dit te laten werken zullen er extra batterijen in omloop moeten blijven; minimaal een paar per station. Dat zijn extra kosten die vastliggen en grondstoffen die niet kunnen helpen om meer EVs te bouwen. Ook dit is kostenverhogend.
Het argument dat je nu goedkoop kunt laden met zo'n batterij betekent alleen maar dat Nio nu een hoop geld verliest om het systeem van de grond te krijgen. Nio verliest bijna $1 miljard per kwartaal (ondanks gestegen verkopen) en dit verlies groeit momenteel. Er was eind 2024 $5,7 miljard cash op de balans, dus daar moet nieuw kapitaal bij.

Misschien vinden ze een (strategische) investeerder, maar voor de winstgevendheid zal de battery swap toch als een van de eersten op het hakblok liggen.
  • Het station neemt veel meer ruimte in. Dus als dit opschaalt kun je er veel minder kwijt. Je hebt tegenwoordig snelladers bij nagenoeg ieder tankstation en zo dicht zal het netwerk van Nio nooit worden. Je zult dan toch vaker gaan laden dan omrijden naar een swap.
Mij lijkt het ook niet logisch dat elke keer te doen enkel omdat de mogelijkheid er is. Ik zie dat overigens niet als iets fundamenteel verkeerds. Je kan het dus gebruiken zoals elke EV zeg je eigenlijk, prima toch!
  • Het systeem is merk- en mogelijk zelfs modelgebonden; als Nio nieuwe type accu's ontwikkelt zijn er dus problemen mbt backward compatibility. Het levert design-beperkingen op (stel bijvoorbeeld dat er nieuwe batterijen komen die veel dunner kunnen zijn, dan staat Nio voor de keuze om niet mee te gaan, of om de oudere auto's achter te laten).
Ze hebben wel meer keuzes hoor, dit zijn misschien de enige die jij kon bedenken :+

Bijv. het (oude) platform blijven ondersteunen (dus met die oude type accu's) of een hoes/houder die je om de dunne accu kunt doen zodat het alsnog een dikke wordt en die in de oude modellen past.
Tja, punt 1: de swapping stations zullen dus maar sporadisch worden gebruikt. Dit betekent dat de hele investering niet terugverdiend kan worden. Zelfs niet met grid services.


Punt 2: precies, alleen op te lossen met design-compromissen.
Denk er echter ook aan dat een batterijwisselstation ook een energie-opslag is, en in die hoedanigheid grid-stabilisatie diensten kan aanbieden. Dus dat verhoogt de winstmogelijkheden voor een dergelijk wisselstation. Of het allemaal voldoende zal de toekomst uitwijzen...
Er ontstaat pas winst als er voldoende verdiend wordt om de investering terug te verdienen. Vergeleken met een simpele grid batterij die alleen voor dat doel wordt gebruikt zit er een hoop extra complexiteit omheen bij het swapping station. Als die gaan bieden op die markt nemen ze het op tegen specifieke baterijen met een veel lagere kostenbasis of zelfs tegen netwerken van thuisbatterijen die de operator helemaal niets aan investering hebben gekost.


Bivendie moet de batterij voldoende en gegarandeerd kunnen leveren (zowel vermogen in MW als capaciteit in MWh). Best lastig als jij daar net staat voor een swap.
Het station neemt veel meer ruimte in. Dus als dit opschaalt kun je er veel minder kwijt. Je hebt tegenwoordig snelladers bij nagenoeg ieder tankstation en zo dicht zal het netwerk van Nio nooit worden. Je zult dan toch vaker gaan laden dan omrijden naar een swap.
Nou nee. in de laatste swapstations gaan er iets van 10 batterijen in (of wel meer). Dat zijn dus 10 snelopladers naast elkaar weg en opgehoopt tot 1. Zelfs als je 2 x 5 snelladers zou doen, dan neemt een swapstation alsnog minder ruimte in.

Eens dat het NIO netwerk niet zo snel zal groeien in Europa. Ik hoop dat dat wel gaat veranderen.

De swapstations zijn ook technisch klaar om stroom weer terug te leveren aan de grid, dus op zich ook een leuk incentive voor landen om swapstations te bouwen.
Dat ene swapstation kan 1 auto per keer servicen. Die 5 of 10 laadpalen doen er evenzoveel tegelijk.

Maar als grid-buffer is het wellicht nog een mooie business case voor NIO.
Maar die snelladers staan gewoon naast een parkeerplaats waarop een auto toch moet staan. Ieder laadpaal is bruikbaar voor iedere EV, want er is een standaard.


Het swapping station is een heel gebouw. Alleen maar geschikt voor 1 merk. Dus leuk dat ze 10 batterijen hebben liggen voor die ene Nio die er per week/maand(?) komt swappen. Maar als ieder merk dit zou gaan doen zouden er dus overal gebouwtje moeten komen. Heel veel kapitaal moet dan worden afgezonken in onnodige infrastructuur.

Voor het geld van 1 swapping station kan Nio waarschijnlijk 10 snelladers plaatsen en veel meer verdienen aan zowel de eigen klanten als die met andere EVs.
Je betaalt de accu in eerste instantie ook niet dus als de huur 169 euro is moet je de auto wel 71 maanden rijden vóór je evenveel huur betaalt hebt als je voor de accu betaald hebt (NIO zonder accu is 12K goedkoper).

Privé niet interessant als je de auto koopt en langer dan 6 jaar wilt rijden, maar als je een leasecontract (privé of zakelijk) sluit zal het qua prijs niet uitmaken verwacht ik en ik heb eigenlijk nog nooit meegemaakt dat iemand een auto voor meer dan 5 jaar leaset. Volgens mij is dat vrij ongebruikelijk.

Dus je kan het ook omkeren: het is alleen maar niet interessant voor mensen die de auto kopen en langer dan 6 jaar willen rijden, voor alle anderen is het huren van de accu waarschijnlijk niet of nauwelijks duurder en heb je de optie om de accu een keer te wisselen mocht dat handig zijn.

[Reactie gewijzigd door Vizzie op 3 juni 2025 14:30]

Kopen van een accu past bij anderen echter niet bij hun behoeftes, die begrijp ik ook wel. De vraag is echter wat gunstiger is op de lange termijn, accuwissel optie lijkt vooral vrij duur zonder noemenswaardig voordeel, maar er kan natuurlijk best nog wat anders achter zitten.
Na 6 jaar heb je evenveel huur betaald als de aanschafwaarde, wat je met huur vooral krijgt is accuwissel met een gunstig stroomtarief (29 cent per kWh) en de garantie dat je een batterij met minimale degradatie krijgt. Rijd je 6 jaar met een gekochte accu, dan zal de degradatie er wel zijn, net als bij elke accu van 6 jaar oud.
Dus onder de 60 maanden (langst mogelijke leasetermijn voordat bijtelling anders wordt) is het wel degelijk goedkoper. Ook zit je dan niet met "wat als ie stuk gaat?". dus er zijn inderdaad wel voordelen, maar dus niet voor iedereen. Op koop is het iig vooral de vraag hoe veel je er mee rijd en of je er langer dan 6 jaar mee gaat doen.
Klopt inderdaad, alleen hanteren de meeste leasemaatschappijen voor zover ik heb kunnen vinden alleen de prijs inclusief accu. En dan wordt een ET5 met gekochte accu ineens heel erg duur in de lease.
Klopt. Ik denk dat het voor partijen als Ayvens ook gewoon meer oplevert bij verkoop.
En dan wordt een ET5 met gekochte accu ineens heel erg duur in de lease.
Met huur ook hoor. Vooral omdat fiscaal je gewoon een auto van minstens 63K onder je kont hebt.

En dan rijd ik toch liever in een Tesla rond. De ET5 is ietsje sneller, maar de Model 3 LR AWD (soortgelijke waarde, wel iets lager) rijd ruim 100km verder met een significant kleinere accu. 100kWh vs 75kWh is echt een groot verschil wat je vooral gaat merken bij langere ritten. Dat laad gewoon een stuk minder snel. Efficientie is dan ook veel minder.

Precies de dingen die belangrijk zijn bij een elektrische wagen (Verbruik) hebben ze net niet op orde en dan met zulke prijzen? toch jammer.
Verbruik en range zijn bij Nio inderdaad nog niet super, al is Tesla wel koning efficiëntie. Meer Chinese EVs hebben last van een hoog verbruik, meer dan 20 kWh per 100 km is niet vreemd. Kom je met je Tesla met 14 kWh per 100 km.

Alleen wel een groot verschil met Tesla ontstaat wanneer je instapt. De model 3 oogt van binnen bij lange na niet zo luxe, de ET5 is ruimer vooral achterin en heeft veel betere stoelen. En als je de touring kiest heb je ook meer bagageruimte. Tsja, kies maar. De EL6 is nog veel ruimer en luxer dan een Tesla model Y. Ik vind nio een heel mooi product, maar ze zijn veel te enthousiast geprijsd.
De model 3 oogt van binnen bij lange na niet zo luxe
Verschil zit hem er wel in dat het puur ook uiterlijk is. Technisch is het namelijk inferieur. Je kunt die NIO bij lange na niet zo automatiseren als je dat bij een Tesla wel kunt. De technische superieuriteit daarvan is gewoon op een heel ander niveau.

De Actie button op mijn watch doet het hele jaar door een complete prep van de auto binnen twee minuten als ik ergens de deur uit loop. Thuis of op het werk, maakt niet uit. Dat gaat die NIO niet doen.

De duitsers lopen daar ook hopeloos op achter.
De EL6 is nog veel ruimer en luxer dan een Tesla model Y
Ruimer is ie sowieso niet. Cargo volume is significant kleiner. Luxer kan wel, maar dat mag met dat prijskaartje (15% duurder) ook wel. Want voor dezelfde range en minder ruimte, 10K meer vragen moet toch ergens uit te verantwoorden zijn.
NIO EL6: stroomverbruik volgens WLTP gecombineerd: 22,3-20,4 kWh / 100 km;
Why.... echt zo jammer. Dat kost je echt heel veel extra tijd.
Ik zag op het kanaal van Elektrotrucker een Duits bedrijf die een accuwisselaar voor vrachtwagens had. Volgens hen was dit op vaste routes een goede oplossing.

Vrachtwagen in 5 minuten nieuwe volle batterij --> oude chauffeur met verplichte rustpauze sturen --> nieuwe chauffeur er in en door.

Voor personenwagens kan je voorlopig beter gewoon een hybride nemen als je met dit budget een zuinige auto zoekt die met 5 minuten weer 500+ km bij kan tanken. BYD is in China al bezig met megawatt charging dus dat zal met verloop van tijd hier ook wel komen voor de echte ongeduldigen. Je hebt nu al flink keuze in het duurdere segment van auto's dat tussen de 10% en 80% gemiddeld ver boven de 200kW blijven. Zo'n Zeekr 7X LR bijvoorbeeld doet dat bij gebruik juiste lader en voorconditioneren in 16 minuten. Dat is snel genoeg voor 95% van de mensen.
Het concept accuwissel is/was ook helemaal niet financieel rendabel en zijn er nog een aantal technische hobbels te nemen: nieuws: Accuverwisselaar Better Place is failliet verklaard

wellicht dat anno 2025 het wel iets veranderd, we gaan het zien.

[Reactie gewijzigd door SniperGuy op 3 juni 2025 12:52]

Het hele concept van accuwissels biedt in 99% van de dagelijkse situaties geen meerwaarde. Wisselstations zijn duur om te bouwen, waardoor een fijnmazig netwerk vrijwel onhaalbaar is. Het slaat ook nergens op om 30 km om te rijden voor een wissel, terwijl je net zo goed even kunt bijladen aan een snellader of een trage lader.

Ook op reis haal je amper voordeel, zelf als zouden ze op belangrijke routes wisselstations hebben. Het verschil op een lange afstand zit hem in minuten, geen uren. Als ik ergens stop op te plassen, eten of de benen te strekken doe ik dat aan een snellader en liefst als de batterij minstens onder de 20% zit zodat ik aan 150-200kw kan laden. Bij elke korte stop die je sowieso doet kan ik weer met 50%+ vertrekken. Als je met een gezin op weg bent dan merk je er zelfs niets van.

Het enige echte ICE voordeel zit hem in Duitsland. Vroeger kan ik 150-160km/h gemiddeld halen over een traject van 900km. Met mijn EV haal ik met moeite 100km/h gemiddeld maar sinds Duitsland vol wegenwerken zit, er veel 100/kmh beperkingen zijn en vrachtverkeer alles stremt mag je al blij zijn dat je 150km/h kan rijden. Dus die tijd is over.

En EV's laden altijd maar sneller en sneller op waardoor dat probleem steeds kleiner wordt. Ik denk dat we beter al ons geld in een goed EV laadnetwerk steken.
in china rijden veel taxi's met deze accutechniek, daar loont het wel, na 2 minuten volle 'tank'. Ook voor bezorgbusjes e.d. lijkt me dit ideale oplossing. Ook voor restwaarde van een auto lijkt het me uitstekende oplossing. De accudegradatie staat los van de auto, en als er een accutechniek komt die beter is (solid state > minder gewicht zelfde of meer range) kun je die in dezelfde form-factor uitwisselen.
in china rijden veel taxi's met deze accutechniek, daar loont het wel, na 2 minuten volle 'tank'.
De enige reden dat het daar 'loont' is dat er onvoldoende snellaadstations zijn in de steden. Door ze te swappen kan je snel EV's uitrollen. De overheid is daar zeer EV minded. Het heeft helemaal niets te maken met 'na 2 minuten vollle talk' dat is ICE denken.

De nieuwe batterijen gaan vlot 2000 cycli mee. 2000*350km range = 700.000km. De max staat zelfs op 10.000 cycli! Met die angst zou je evengoed een ICE motor swappeble kunnen maken zodat je na 700.000 en er nieuwe kan inklikken, plug and play.

Enkel als je een vaste vloot hebt van 1 eigenaar voor 1 specifiek probleemgebied te benaderen dan snap ik het. China heeft vele grote steden met allemaal de zelfde problematiek. Dan kan je de een batterijpack opladen in de buitengebieden en met trucks naar de stad voeren zonder uw elektrisch stadsnetwerk per direct uit te breiden. Een ander voordeel is dat je batterijen kan traagladen terwijl de taxivloot op de baan is. Dus 24/7 laden. Zo kan je meer traagladen en meer voertuigen elektrisch van energie voorzien.

Maar ik blijf erbij "Het hele concept van accuwissels biedt in 99% van de dagelijkse situaties geen meerwaarde." Met dagelijkse situaties = Geen taxi. Dus gewoon de 99% ritjes die jij en ik maken.
En als er een accutechniek komt die beter is (solid state > minder gewicht zelfde of meer range) kun je die in dezelfde form-factor uitwisselen.
Dat is het enige echte voordeel dat je uw accu kan upgraden om binnen een paar jaar meer range te krijgen. Dat is handig. Maar dan moet je wss ook heel het BMS vervangen. Ook de batterij koeling etc moet dat ondersteunen. Ik zie dat in de praktijk gewoon niet gebeuren.
Natuurlijk heeft het bij taxis en bestelbussen te maken met de snelheid van het tanken, tijd is geld. |:( ik zeg ook niet dat het voor de woon-werk reiziger is, maar het heeft wel meer voordelen. De koeling en bms zit in de accu verwerkt.
Ik denk dat we beter al ons geld in een goed EV laadnetwerk steken.
Zeker maar in Duitsland heb je dan een extra probleem - daar zijn nu al relatief minder tankstations en hadden ICE met een redelijke range al de voorkeur. Dus hetzelfde geldt dan voor EV (meer range nodig). Alleen maakt dat auto's wel weer relatief duur. En dan heeft Duitsland het voordeel dat de BPM lager is bij ICE. Hier in Nederland was de BPM al laag voor EV's maar nog blijven EV's (met een grote accu) duur
Vorige week is een delegatie van West Vlaanderen naar China gereisd, en ze hebben NIO bezocht. Dit zal hier wel het een en ander mee te maken hebben.
Ligt het aan mij of gaat dit een beetje tegen de "milieubewuste" visie in van elektrisch rijden? Ik heb altijd begrepen dat het maken van een batterij voor een auto ongeveer net zo vervuilend is als ongeveer 150.000 km rijden met een brandstofauto. Door deze 'oplossing' moeten er meer batterijen gemaakt worden per auto waardoor het aantal kilometers in theorie een stuk omhoog gaat?

Er zijn genoeg mensen die een elektrische auto rijden zonder daarbij aan het milieu te denken, maar ik vind dit toch een vreemde oplossing in een wereld waar we (vooral Europa) milieubewuster proberen te zijn.
Dat accuwissel-idee is natuurlijk heel vreemd. Het betekent dat je op een accu-wisselstation meerdere volle accu's klaar moet hebben liggen om ervoor te zorgen dat iedereen altijd een volle accu mee kan krijgen. Dat betekent dus dat er meer accu's nodig zijn dan er NIO's rondrijden.
Bovendien is zo'n accuwisselstation een complex gebeuren met een installatie die de accu's uit de auto haalt, verplaatst naar een laadpunt, een nieuwe accu uit het rek pakt en in de auto schuift.
De auto zelf is ook complexer omdat de accu verwisseld moet kunnen worden en dus niet zomaar met wat bouten aan het frame vastgemaakt kan worden. De connectoren moeten automatisch los en vast te koppelen zijn. Dat is allemaal techniek die geld kost, stuk kan gaan, onderhoud nodig heeft.

En voor welk probleem is dit een oplossing?
Daar heb je als eindgebruiker toch geen weet van. Het is het probleem van NIO als dat niet meer werkt en die moeten het dan oplossen.

Dat jij als techneut je daar zorgen om maakt is iets van jou, maar niet representatief. Het echte leven gaat niet over technische probleempjes. 99,999 procent van de gebruikers interesseert dat geen reet of is met dit soort mogelijke problemen totaal niet bezig. Go fix it zeggen ze dan tegen de techneut.

Het is geen slecht idee. Tesla had dit ook ontwikkeld, maar uiteindelijk niet doorgezet.
Daar heb je als eindgebruiker toch geen weet van. Het is het probleem van NIO als dat niet meer werkt en die moeten het dan oplossen.
Dat is wel heel kortzichtig. Het betekent een achteruitgang als het gaat om het klimaat (de belangrijkste reden om EV's te introduceren) en als eindgebruiker merk je dat wel degelijk omdat het eindresultaat gevoeliger is voor storingen. Er is een adagium in de techniek: KISS (Keep It Simple Stupid) en dit voldoet daar niet aan.
Dat jij als techneut je daar zorgen om maakt is iets van jou, maar niet representatief. Het echte leven gaat niet over technische probleempjes. 99,999 procent van de gebruikers interesseert dat geen reet of is met dit soort mogelijke problemen totaal niet bezig. Go fix it zeggen ze dan tegen de techneut.
En dat is precies waar ik me als mens zorgen om maak. Het interesseert niemand wat de gevolgen zijn, als ze maar snel weer door kunnen met een volle accu. Het is de realiteit, maar wel een nare.
Als techneut maak ik me ook zorgen omdat complexiteit toevoegen aan een systeem nooit positief uitpakt. Auto's zijn daar zelf een prachtig voorbeeld van, die zijn de afgelopen decennia enorm, maar dan ook enorm veel complexer geworden. Daarmee hebben we luxe en comfort gekregen, maar gebruiksgemak ingeleverd. Mijn ouders en schoonouders kan ik met mijn EV niet meer op pad sturen.
Sorry, maar ik snap niet zo goed waarom dit nieuws op Tweakers staat gezien het puur over verkoop gaat en 0 toegevoegde tech waarde heeft.

Ik dacht dat ik voor een seconde de Autoweek aan het lezen was.

Admin-edit:Bedankt voor je feedback. Commentaar voor de redactie hoort echter thuis in Geachte Redactie. Hier staat het de inhoudelijke discussie niet in de weg en kan de redactie het eenvoudig terugvinden.

[Reactie gewijzigd door Bor op 3 juni 2025 12:03]

Ik lees toch echt iets over dat ze de enige zijn met wisselbare accu's. Dat is innovatie en lijkt mij tech genoeg voor hier.

Daarnaast, als je er zo naar gaat kijken waar ligt dan de grens?
Alleen is dat niets nieuws, die NIO's worden al bv hier in Nederland een tijdje verkocht, maar volgensmij zijn die wisselpunten op 1 hand te tellen.
Volgens dezelfde redenering zouden de volgende nieuwsberichten ook als “advertorial” bestempeld moeten worden:
nieuws: Regisseur Star Wars Jedi: Fallen Order gaat D&D-game maken
nieuws: Logitech MX Master 4-muis duikt op in documentatie en advertentie

In al deze gevallen gaat het om de aankondiging van een nieuw product — of dat nu een muis, een game of, zoals hier, een auto betreft. Wat mij betreft hoort dit soort autonieuws wél thuis op Tweakers, omdat het in feite om IoT-apparaten gaat.

Het onderscheid zit hem erin dat dit geen gewone auto is zoals een Renault Clio, maar een voertuig vol slimme technologie en duurzame innovaties. Het nieuws is dus niet alleen “er komt een nieuwe auto”, maar juist “er komt een nieuwe auto met bijzondere slimme en duurzame techniek”.
Als dat allemaal zo is, waarom gaan ze dan niet op die technologie inzoomen? Dat er een NIO auto verkocht gaat worden interesseert mij toch niet, ik wil wel weten hoe het gaat met de technologien in die autos.
Dat er in het artikel niet wordt ingezoomd op de batterijwisseltechniek lijkt me duidelijk. Of er wordt ingegaan op de IoT-aspecten durf ik niet met zekerheid te zeggen.

Wat ik wél wil aangeven, is dat dit soort autonieuws — juist vanwege de IoT-component — wat mij betreft prima past op Tweakers.

Tweakers is tenslotte een tech-community, en dit type voertuig heeft minstens zoveel raakvlakken met technologie als met traditionele auto’s.
Het onderscheid zit hem erin dat dit geen gewone auto is zoals een Renault Clio, maar een voertuig vol slimme technologie en duurzame innovaties.
De marketingafdeling van Renault wil graag een hartig woordje met je spreken.

Bovendien is een verwisselbare accu natuurlijk geen innovatie. Zaklampen worden al honderden jaren met verwisselbare accu’s uitgerust.
Nee dat is inderdaad geen innovatie. De reden waarom ik vind dat dit soort aankondigingen van auto's thuis horen bij tweakers is omdat het IOT apparaten zijn. Mijn voorbeeld met Renault is dat Renault geen integratie heeft met bijvoorbeeld Tibber voor slim laden of Home assistant voor locatie specifieke dingen. Mijn vorige auto (id.3) had bijvoorbeeld een hele fijne integratie met Tibber voor slim laden. Mijn huidige auto (model Y) heeft een fantastische integratie met Home assistant. Dat geeft veel inzichten. Dat er meer "slimme" auto's komen die veel weg hebben van IOT apparatuur lijkt mij "tweakers-waardig".
Sorry, maar ik snap niet zo goed waarom dit nieuws op Tweakers staat gezien het puur over verkoop gaat en 0 toegevoegde tech waarde heeft.

Ik dacht dat ik voor een seconde de Autoweek aan het lezen was.
Mee eens, hier had het labeltje advertorial wel op zijn plaats geweest.
Tja, nieuws over EV's zorgt wel voor discussie. Die dan wel inhoudelijk is.

Overigens is het werkelijke nieuws hier misschien wel:

Men gaat een EV verkopen die accu-wissels ondersteund (en echt een redelijk uniek concept is in EV land) maar zegt niets over dit wisselen en op dit moment is er maar 1 zo'n station beschikbaar in Belgie.

Dat is toch wel een beetje meer dan "Merk/dealer Y gaat spul verkopen in BE/NL".

Ook ontbrekende informatie is soms nieuws.

[Reactie gewijzigd door Tintel op 3 juni 2025 12:22]

Er ii 99% kans dat je dit typte op een toetsenbord uit China. Jouw grens ligt dus ergens tussen een toetsenbord en een auto.
Zeker, die had ik. Dat was voordat ik begon met China drastisch uit mijn leven te verminderen.

Maar wederom, niemand spreekt mij tegen, iedereen valt mij alleen maar aan. Zo verschrikkelijk typisch eh.
Maar hey, moderatiescore oranje nul, min 1 inmiddels want het is geen kritiek op Amerikanen.
Dat heeft er helemaal nul mee te maken. Jullie krijgen hiermee een -1 omdat er gewoon geen relevantie is met het product.

Als je nou aantoonbaar iets had wat met dit bedrijf te maken had (zoal dit: https://www.sixthtone.com/news/1012411) dan sure.

Ook is het interessant dat ze in february dit deden:
Chinese electric vehicle manufacturer, Nio, has denied rumors of a 50% workforce reduction, calling the claims “utterly absurd” after consulting with its HR head on Feb. 19.
https://www.techinasia.com/news/nio-denies-job-cut-rumors

En dan een maand later dit doen:
Chinese electric vehicle (EV) manufacturer NIO conducted a 10 percent layoff last week across various departments, according to tech outlet Leiphone.

The company offered compensation packages and internal transfer options to those affected, according to Leiphone.

The layoffs primarily targeted sales teams but also impacted the service sector, which has long been a focus for NIO.
https://www.shine.cn/biz/auto/2503139324/

Het is prima om kritiek te hebben op iets, maar ook bij aankondigingen van Amerikaanse bedrijven gaan we niet constant roepen dat Trump z'n heffingen bezopen zijn. Houd het relevant voor het onderwerp. Er is zat "dirt" voor NIO te vinden en dit is anderhalve seconde googlen. Als je dan wat wil roepen, kom dan met een bron dat ze gedwongen arbeid gebruiken bijvoorbeeld (https://www.shuforcedlabour.org/drivingforce/c/11)
Wees eerlijk, bij ieder onderwerp rondom zeg Tesla, net als Nio een producent van elektrische auto’s, scroll ik me het leplazarus door reacties met een moreel appel over boycotten en uiteenzettingen dat het een kwibus, gevaarlijke man en/of moreel verwerpelijke idioot is waarbij we moeten stemmen met een portemonnee. Nog los van dat dat flink geplust wordt. Dan is het ontzettend hypocriet dat wanneer het gebeurt bij een daadwerkelijk totalitair regime een dergelijke reactie als verwerpelijk wordt gezien. Dan is het morele kompas wel een beetje stuk niet? Vanwaar de discrepantie?

Maar goed, their boo’s mean nothing, I’ve seen what makes them cheer.

En heb noch wil een Tesla of whatever.

[Reactie gewijzigd door GugPanub op 3 juni 2025 23:10]

Nouja. Ik denk dat het ding met china ook is, dat je niet heem veel keuze hebt. Iedere autofabrikant maakt gebruik van forced labor als je de onderzoeken moet geloven. Ook de Duitsers en Tesla. Hetzelfde geldt voor kleding. Er is gewoon geen ontkomen aan.

Elon Musk die dan eens iets raars doet is sowieso een gegeven en aan de andere kant toch gem en shockerend. Ik denk dat dat de boel wel een beetje op scherp zet.

Het is overigens prima om hier wat van te vinden, maar wat er nu gebeurt is wat generieke statements over de lijn gooien zonder concrete acties van de onderneming zelf te linken en dan wordt het weer de zoveelste “meewhh China bad mkay?” Terwijl er best wel wat kritisch op NIO te zijn valt.
Ik heb niet de illusie dat de Chinese overheid en Nio verschillende entiteiten zijn.
De verliezen lopen hard op bij NIO, dan krijg je dit soort paniekvoetbal.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.