SK hynix begint massaproductie 24GB Lpddr5x-geheugenchips voor smartphones

Zuid-Koreaanse geheugenmaker SK hynix is begonnen met de massaproductie van zijn 24GB Lpddr5x-geheugenchips. Het zijn de eerste geheugenchips met een dergelijke capaciteit. De chips zijn bedoeld voor gebruik in mobiele apparaten, zoals smartphones en tablets.

De 24GB Lpddr5x-modules van SK hynix worden vanaf nu geleverd aan klanten, schrijft de geheugenmaker in een persbericht. De geheugenmodules draaien op een spanning van 1,01 tot 1,12V, wat overeenkomt met de specificaties van geheugenstandaardenorganisatie Jedec. De chips kunnen volgens SK hynix tot 68GB/s per seconde verwerken.

De chips worden volgens SK hynix geproduceerd met een HKMG2-proces, waarmee een materiaal met een hoge diëlektrische constante wordt gebruikt in de isolerende laag in dram-transistors. Dit moet onder meer lekstromen voorkomen en de capacitance van de transistors verbeteren. HKMG2 verlaagt daarmee het stroomverbruik en verhoogt de snelheden.

De 24GB-dramchips worden voor het eerst gebruikt in de OnePlus Ace 2 Pro, die onlangs is aangekondigd en binnenkort uitkomt voor de Chinese markt. De chips worden op termijn naar verwachting ook gebruikt in andere smartphones, hoewel SK hynix geen concrete voorbeelden noemt.

SK hynix 24GB Lpddr5x
Bron: SK hynix

Door Daan van Monsjou

Nieuwsredacteur

11-08-2023 • 19:53

49

Lees meer

Reacties (49)

49
48
12
0
0
27
Wijzig sortering
Stevige chips.
Ik ben benieuwd of je daar echt een beetje gebruik van kan maken. En wat je er mee zou kunnen. Mijn telefoon heeft 8 GB en gebruikt er nooit meer dan 5 van.

Of is dit 24 Gbit?

[Reactie gewijzigd door hahaha2223 op 23 juli 2024 12:59]

Zoals het antwoord altijd luidt bij deze vraag, dat zal per persoon verschillen.

Kan me voorstellen dat de nieuwe telefoons in desktop modus wel meer dan 8 GB ram kunnen gebruiken in veel gevallen.
Zijn ook genoeg phones die het op gaming gaan gooien, omdat ze niet eens een desktop modus hebben, omdat ze nog usb2.0 vermomd als usb-c gebruiken. dat zie je nu ook bij de 16GB modellen. Of de phones van 8GB die pronken met 8+8GB omdat ze je utfs opslag als cache gebruiken.

[Reactie gewijzigd door Xfade op 23 juli 2024 12:59]

Ik snap echt niet dat zoveel USB C telefoons nog USB 2.0 gebruiken. De Galaxy S5 had in 2014 al USB 3 met die rare MicroUSB connector. Wonderbaarlijk genoeg is mijn enige Android apparaat met een USB 3 type C poort mijn 32GB e-reader.
Helemaal mee eens, ik weet niet wat er aan de hand is, maar de USB markt lijkt behoorlijk in de war, ze hebben de labeling ook al helemaal door elkaar gegooid met usb 3.x gen x. En USB 4 staat al helemaal nergens voor (ja het kan thunderbolt en displayport bevatten, maar of het dat ook doet moet je maar afwachten)

Mijn 8 poorts USB-3 hub uit 2015 (met ook zo'n rare extende micro-usb) is nog steeds degene die bovenaanstaat in pricewatch bij usb hubs.

uitvoering: TP-Link USB 3.0 Hub met 7 aansluitingen UH700

Deze hele hoek is waarschijnlijk helemaal verziekt met marketing, upselling en centen besparen op een usb poort in een apparaat van 100'en euros.

[Reactie gewijzigd door PuzzleSolver op 23 juli 2024 12:59]

Of is dit 24 Gbit?
Non, dit gaat écht om 24 gigabyte :) Zie ook het gelinkte persbericht:
SK hynix Inc. (...) announced today that it has begun supplying the industry's first 24-gigabyte (GB) Low Power Double Data Rate 5X (LPDDR5X*) (...)
Ah thanks,
Jemig, ik heb nog een telefoon met minder opslag.
Totaal useless, maar bijv. 50 apps / games / tabs tegelijk op een telefoon open.

Ik kan me geen workload op een telefoon voorstellen in waarin je 20GB nodig hebt.
Ik kan me een interview met Bill Gates herinneren, waarin hij zei dat je nooit meer dan 640KB ram nodig zou hebben.
Good 'ol days :-)
Herinner je je dat echt? Of herinner je je het verhaal dat hij het gezegd zou hebben? Hij claimt namelijk het nooit gezegd te hebben en bewijs voor de uitspraak lijkt er ook niet te zijn.

Goed, hierboven zegt ook niemand dat je nooit zoveel geheugen nodig zou hebben in een telefoon, alleen dat het op dit moment nogal onzinnig lijkt.
Herinner je je dat echt? Of herinner je je het verhaal dat hij het gezegd zou hebben?
Dat is een goede vraag, en het antwoord moet ik je verschuldigd blijven.
Dan heb je het over 20 tot 25 jaar geleden. Lekker verachil, jij gaat nooit een telefoon kopen die langer dan 10 jaar mee gaat. En dat gaan ze überhaupt niet, want bij de meeste telefoons mag je blij zijn als je 5 jaar support krijgt.

Ik gebruik een iPhone 12, inmiddels 3 jaar oud, geeft geen kik, doe alles wat ik 3 jaar geleden ook deed.

Altijd die ouderwetse meuk aanhalen van voor de digitale revolutie.
42 jaar..... time flies, helaas :|
Dex? Linux based OS? Vid editing? Telefoons zijn stevig genoeg om als normale computer gebruikt te worden. De meeste telefoons missen vooral I/O, maar veel is draadloos en HDMI is meestal al mogelijk. En ik neem aan dat je ze ook voor tablets kan gebruiken.

Erg grappig om een Samsung-S telefoon op een laptop dock aan te sluiten :)

[Reactie gewijzigd door uiltje op 23 juli 2024 12:59]

Software die lokaal AI modellen gaat draaien, zoals Stable Diffusion voor plaatjes genereren, is wel blij met die RAM.
Hoezo? Die gebruiken niet de RAM om t op te slaan, maar het bestandssysteem.
VRAM != RAM

RAM is waar applicaties in draaien, VRAM is video-ram, en dat laatste is wat bijv. stablediffusion gebruikt.

Stable diffusion via de CPU kan, maar is echt mega traag, 10minuten ofzo op 1 afbeelding van 512x512 een 4090Ti doet hier bijv maar 1 seconden over (met 50 itterations/sec)
Dat ligt er maar net aan hoe de architectuur is. Als je naar PCs kijkt: Voor iGPUs wordt vaak een deel van de reguliere ram als vram gealloceerd. Moderne Macs (sinds Apple de eigen socs maakt daarvoor) werken ook met een RAM dat dynamisch gedeeld wordt tussen de CPU en de GPU, waardoor bijv. een Mac Studio met 192GB RAM in sommige use cases een interessant alternatief wordt voor een multi-GPU opstelling en kwa geheugen bandbreedte ook meekomt met de top dedicated GPUs in tegenstellingen tot X86 iGPUs (al komt die kwa GPU rekenkracht niet in de buurt van een goede Nvidia kaart). Nou zou ik bij telefoons niet weten hoe het zit, maar ik ga er vanuit dat het daar ook een gedeelde RAM is normaal? Dan zal een telefoon zeker niet de beste rekenkracht en geheugenbandbreedte leveren om het snel te doen allemaal, maar een Stable Diffusion XL of een Llama2-13B model inladen zal prima moeten passen :D
Sd xl heb je al snel 8gb vram nodig, past zeker in 24gb, maar ja... Tussen kunnen en iets praktisch zijn, zijn natuurlijk 2 dingen.
We staan nu toch wel weer voor de sprong naar een volgende orde van grootte van geheugenmodules. (Denk nog even aan toen ik mijn 512k PC heb geupdate naar 640k.)
Pauper :+
1 MB Ram /flex
/lh mouse.exe ftw :)
:D dat kwam pas in de 286 tijd.
Dat klopt, was het ook.
De Xiaomi Redmi K60 Ultra krijgt ook 24GB RAM net als de OnePlus Ace 2 Pro en die komt zelfs eerder uit waarmee het eerste non-gaming smartphone wordt met zoveel RAM.

Geen idee of wij hier in Europa ook deze versie gaan krijgen, maar hij komt sowieso hier uit als de Xiaomi 13T Pro
Mijn huidige telefoon heeft 6GB werkgeheugen en dat functioneert prima. Meestal worden apps toch wel uit het geheugen gegooid om batterij te besparen, voordat het werkgeheugen daadwerkelijk vol zit.

8GB is ruim, 12GB is luxe en alles daarboven is naar mijn inzien onzin op een telefoon. Dit is puur voor de marketeers zodat ze een leuk nummertje in hun promotiemateriaal kunnen plaatsen.

Tegenwoordig zijn er ook veel telefoons die virtueel werkgeheugen beschikbaar kunnen stellen. Zal die Oneplus Ace dat ook kunnen? Dan heb je straks 40GB aan werkgeheugen op je telefoon.

[Reactie gewijzigd door Jvann op 23 juli 2024 12:59]

Niks ter nadele van Apple die IphoneOs goed geoptimaliseerd heeft, maar met dit soort modules in de markt voelt de 8GB die de Iphone 15 (pro) volgens geruchten weet gaat krijgen wel erg karig.
Nu niet op te zeggen dat Apple direct 24Gb RAM moet gaan gebruiken (al zie ik het nadeel er niet van in als het toch slechts één module nodig heeft).
Maar een upgrade naar 12 of 16GB ram zou in deze tijd geen overbodige luxe meer zijn geweest voor een telefoon die start bij rond de €1000 en een paar jaar mee moet kunnen,

P.S. ik ben gewoon een iphone gebruiken, en ben echt wel tevreden over mijn Iphone 12 pro max. Maar ik koop eens in de 4-5 jaar een nieuwe iphone. Waarin ik de huidige release volgens geruchten maar wat karig begin te vinden ten opzichte van de vorige generatie.
Loop je werkelijk ergens tegenaan qua geheugen dan? Wat zou het voordeel zijn als Apple veel meer geheugen er in zou stoppen? Puur prijs is nogal een zwak argument om te zeggen dat er meer geheugen in zou moeten zitten, het gaat lijkt mij meer om wat je er mee kunt doen.

Ik zeg overigens niet dat je er niks aan hebt, ik vond alleen de redenatie nogal vreemd, dat er meer geheugen in zou moeten omdat hij duur is... Zelf merk ik totaal geen beperking in de 6 GB van mijn 14 plus, maar ik ben niet echt een poweruser tegenwoordig.
Vooral welke functies beschikbaar zouden kunnen komen. Als de hoeveelheid RAM toe neemt, zou bijvoorbeeld filmen in 4K HDR Proraw op 240fps mogelijk kunnen worden.
Het zou me ontzettend leuk lijken om dit soort hoge kwaliteit video’s op te kunnen nemen.

Ja ik besef me dat het een smartphone camera blijft, maar ook op een smartphone wil ik graag het maximale eruit kunnen halen.
Het is wat obscuur, maar Civilization VI heeft op de iPhone de neiging om vaak af te sluiten als je gebeld word of om een andere reden een andere app opent.
Gezien de laadtijden van die game niet bepaald ideaal.
Ik zit met m’n 12 mini nog telkens, en ik snap je punt, maar zie het zelf niet zo. Ik game op m’n telefoon af en toe via de PC thuis, of gebruik het puur casual of voor werk. Er is niks wat ik kan bedenken in mijn workflow waar ik zoveel RAM voor nodig heb.
Tegen de tijd dat iPhones echt meer RAM nodig hebben, zullen ze dat echt wel krijgen. No worries
kom net uit China en een Xiaomi Civi 3 met 12GB ram en 256GB ssd en een Mediatek Dimensity 8200 Ultra voor nog geen 300 Euro
Een behoorlijk rap beestje voor dat geld
Ik dacht met (je eigen) data... :+
Deels inderdaad. Desondanks afhankelijk van de hardware kan je natuurlijk een custom rom flashen.
Dat is toch met welhaast elke Android telefoon zo? Mits je geen spaarse variant hebt zonder die Google meuk of Chinees alternatief er op.
Je betaald in china voor data. Niet voor hardware
Maar wie zegt de gemiddelde chineese fabrikant meer data delft dan Apple (waar je op reageerde) of welke andere fabrikant dan ook?
Ik in ieder geval niet. Wel zit er een verschil in wie je wilt dat de data heeft. Maar dat is uiteraard een keuze :Y)
Mijn laptop heeft minder, en dat is na de upgrade die het ram verdubbelde.

Komen er soms nieuwe smartphone taken bij die veel ram nodig hebben? Machine laearning voor real-time audio-/videoverwerking of zo? Want het enige voordeel van 24GB smartphones dat ik op dit moment zie is marketing.
Lineage compile op je telefoon. Met die 24 gb gaat dit prima. 18gb voor je docker O-)
Wanneer komt Apple met zoiets?
Op het moment dat het nodig is. Je zal het alsnog niet terug zien in de marketing.
De 14 Pro's hebben 'al' 8GB ram, maar iOS heeft minder geheugen nodig dan Android (o.a. door betere optimisatie tussen hardware en software).
Nah mijn 14 pro heeft 6 GB ram en ik loop echt nergens tegenaan. 24 GB is puur bragfactor.
Als ik mij niet vergis heeft mijn Samsung Galaxy S20 plus iets van 8 GB intern geheugen wat voor die tijd dan al best wel veel was. Tegenwoordig is 8 GB denk ik meer al de standaard geworden wat naar mijn mening ook meer als voldoende is. Kijk ik dan b.v. naar een gewoon desktop systeem dan is daar 16 GB wel zo'n beetje de standaard geworden. Ook die 16 GB is voor desktop systemen voor het gros van de mensen meer als voldoende. Tja dan zit ik mij echt af te vragen wat voor meerwaarde 24 GB in een smartphone heeft. Dan moet je toch wel al heel wat apps tegelijkertijd gebruiken wat mij onmogelijk lijkt op een smartphone.
Heb de S23 en kan 10+ apps hebben open staan in verschillende stages. kan ze allemaal even makkelijk openen en verder gaan waar ik was of zonder het opnieuw laden van inhoud. Met deze 24GB chips zou de huidige consument nog lang niet eens de helft benutten. Misschien gamers maar dat is een niche aantal gebruikers. Zou wel ideaal zijn voor toepassingen als het editen van video op tablets of Samsung toestellen die in de toekomst nog meer support krijgen voor DEX om bijvoorbeeld volledige dan wel mobiele versie van premiere pro of ander software kunnen draaien en dan de 24GB ervan benutten.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.