[...]
Nee, ik wentel niets af. Het zijn niet alleen wij die niet betalen voor bewaking, er is niemand die daarvoor betaalt omdat het gewoon niet nodig is.
Natuurlijk is er bewaking nodig. Als het niet tegen terroristen is, dan wel tegen spelende kinderen die de mijnen in kunnen gaan. Ook moet je monitoren dat de boel niet gaat lekken (door de straling is het lastig materiaal te vinden die 300.000 jaar lang sterk blijft). Dat schaar ik ook onder bewaking. Op lange termijn kost dat biljoenen extra dollars (wereldwijd).
[...]
Dat Greenpeace zegt dat er voorschriften zijn overtreden, betekent nog niet dat dat ook daadwerkelijk zo is. Die gasten hebben nogal een talent om een gigantisch bord voor hun kop te hebben en alleen hun eigen versie van een verhaal te zien. Ze roepen alleen dat het zo is, ze linken niet eens naar een lijstje of (als het teveel werk is om dat netjes uit te werken) een lijstje van bijvoorbeeld de tien ergste overtredingen. En dan moet ik ze blind op hun woord vertrouwen?
Tja, dat jij anti-milieu en anti-greenpeace bent, daar kan ik ook niks aan doen.
In de jaren 70 protesteerden ze bijv. tegen het dumpen van kernafval in de zee. Dat was zeker ook allemaal gelogen (dat dumpen in de zee)?
Daarnaast gaat dat artikel over Olkiluoto 3, een kerncentrale; ze noemen Onkalo, een kernafvalopslag überhaupt niet eens. Die twee hebben conceptueel misschien een heleboel met elkaar te maken, maar practisch gezien is er nauwelijks overlap. Ik zou niet eens weten of dezelfde bedrijven beide projecten bouwen, zou goed kunnen dat zelfs dat niet zo is.
Er is gigantisch veel overlap: het zijn de finnen die aangetoond hebben dat ze een broertje dood hebben aan veiligheidsvoorzieningen bij de kerncentrale. En dan denk je dat de finnen het wel zo nauw nemen met de opslag? Natuurlijk niet. En naarmate je het nauwer neemt, worden de kosten voor beheer/bewaking hoger.
[...]
Ja, dus? Dat is doodnormaal.
Ja natuurlijk is dat in jouw ogen doodnormaal; jij bent immers voorstander van kernenergie. Ik vind het onetisch de tegenstanders mee te laten betalen. Mede ook omdat er goede redenen voor zijn om tegenstander te zijn. Ik zie zelfs geen voordelen bij kernenergie, t.o.v. hernieuwbare energiebronnen zoals aardwarmte, zon, wind, water. Kernenergie is vuil (afval) en letterlijk levensgevaarlijk, en ook letterlijk voor gigantisch grote gebieden (zoniet de hele wereld, bij een ontploffing of meltdown); en we hebben het ook letterlijk totaal niet nodig. Het lost geen enkel probleem op die niet op een andere manier kan worden opgelost.
Als jij pacifist bent betaal je mee aan het leger. Als je racist bent betaal je mee aan de opvang van asielzoekers.
Noem eens iemand in NL die
niet pacifist is. Ken jij iemand die oorlog
wil?
Als iemand een racist is moet die gewoon zijn domme kop houden.
Als je nooit iets fout doet betaal je mee aan gevangenissen.
Dat is ook niet eerlijk. Laat de gevangenen zelf de gevangenissen bouwen, onderhouden, etc.
Als je tegen kolencentrales bent betaal je mee aan dijkverhogingen.
Wat maakt het uit of je voor- of tegenstander bent? Het zee-niveau zal sowieso stijgen, voor iedereen die hier woont. Op termijn moeten we Nederland zelfs voor het overgrote deel verlaten, als we (in Europees verband) niet gigantische projecten ondernemen zoals dijken tussen Engeland/Frankrijk en Engeland/Noorwegen. En ja, stel de VS is voor (bijvoorbeeld) 20% verantwoordelijk voor de stijging, dan mogen zij ook voor 20% van de kosten opdraaien.
Waarom is het dan raar dat tegenstanders van kernenergie meebetalen aan een faciliteit voor het opslaan van kernafval?
Omdat kernenergie gevaarlijk en onnodig is. Het is zelfs gevaarlijk voor de totale mensheid. De grootste kerncentrale in Europa is letterlijk beschoten door de Russen. Lekker veilig hoor; dat kernenergie! Ze konden de brand gelukkig blussen (terwijl ze werden beschoten); anders hadden we de 3e grote nucleaire ramp gehad. (En dan heb ik 't nog niet over de duizenden kleinere 'incidenten'. Wat feitelijk geen indicenten zijn: het is nl. wereldwijd structureel zo dat de kerncentrales niet veilig worden gerund.)
[...]
Wat voor cirkelredenering is dat nou weer!? Ze hebben overtredingen begaan, daarover maken ze niets openbaar, dus dan hebben ze iets te verbergen, dus dan hebben ze overtredingen begaan.
Nee, zo ging het niet. Die overtredingen (qua aantallen) zijn bekend. Alleen willen ze geen details geven. Dus kan je ze ook niet aanspreken op hetgene wat verbeterd moet worden. (Dat hoeft natuurlijk ook niet. De kerncentrale moet gewoon gesloten worden; de veiligheidscultuur is rot.)
[...]
Omdat het in alle andere landen bovengronds ligt, in plaats van in een permanent afgesloten mijnschacht.
Het is niet permanent afgesloten. Er komt nl. steeds afval bij. Gaat een beetje lastig, als je de boel hebt afgesloten... Ook moet je blijven controleren op lekkages, en zonodig de boel weer verhuizen als de mijnen toch dreigen in te storten. In een mijn dumpen is niet veel anders dan wat men vroeger deed: in zee dumpen.
[...]
Gegeven het feit dat je op een website post, neem ik even aan dat we het erover eens zijn dat volledig stoppen met electriciteit geen realistische optie is. Dus dan wordt de vraag, hoe genereren we de electriciteit die we hoe dan ook nodig hebben?
Op dit moment wordt zo'n 11% van de energie wereldwijd opgewekt door kernenergie. Die 11% kunnen we eenvoudig vervangen door andere vormen van energie.
In het ideale geval via schone, hernieuwbare bronnen. Helaas hebben we op dit moment (en in de nabije toekomst) nog niet bijna genoeg van zulke bronnen om onze electriciteitsproductie daar volledig op over te schakelen.
Flauwekul.
Als een overheid nu nadenkt over het bouwen van een kerncentrale, kunnen ze net zo goed nadenken over het bouwen van aardwarmte-centrales, zonne-energie, windenergie of waterkracht.
Daarnaast zijn al die bronnen onbetrouwbaar (soms waait het niet, soms is het bewolkt, soms is het doodtij) terwijl we geen manier hebben om voldoende grote hoeveelheden energie langdurig op te slaan. (Ja okee, een stuwmeer levert betrouwbare productie. Doe er een pompcentrale bij en je hebt een relatief grote opslag. Maar dat komt nog steeds niet in de buurt van de capaciteit die we nodig hebben om volledig over te kunnen schakelen.)
Nog meer flauwekul. Het is eenvoudiger, sneller, veiliger, hernieuwbaarder en goedkoper om een gigantisch bassin te bouwen met pompen, dan een kerncentrale.
Dus, like it or not, voorlopig kunnen we niet stoppen met fossiele energie en kernenergie (misschien met één ervan, maar niet met beide).
Natuurlijk wel. Je bent vastgeroest in de verkooppraatjes van de olie-lobby en kernenergie-lobby. We hebben beiden niet nodig.
Elke van die vormen van electriciteitsopwekking is duur, daarover lijken de meeste mensen het wel
eens te zijn, maar het verschil is niet heel erg groot. En dan hebben we het alleen over financiële kosten; als we milieuschade meerekenen, dan wordt het opeens een heel ander verhaal. Bij het verbranden van kolen komt niet alleen CO
2 vrij, maar ook de rotzooi die miljoenen jaren in die kolen opgesloten heeft gezeten, zoals zware metalen en radioactieve materialen. Bovenop alle andere nadelen van kolencentrales, stoten ze ook nog eens
meer radioactiviteit uit dan kerncentrales...
Waar heb ik gepleit voor kolencentrales? Die dingen moeten per direct wereldwijd volledig verboden worden.
Ook de claim dat kerncentrales onveilig zijn klopt van geen kanten. Áls het fout gaat, dan gaat het meteen heel erg fout, dat klopt. Maar risico = kans * effect en de kans is ontzettend klein. Van de honderden nucleaire centrales die we de afgelopen halve eeuw gebouwd hebben is het alleen bij Tsjernobyl en Fukushima echt fout gegaan (plus een paar situaties waar we op het nippertje goed weggekomen zijn).
Het kan nog veel fouter gaan, zoals bij een grotere kerncentrale, of bij een groot ongeluk met bijv. plutonium. Plutonium is zo giftig, dat je de hele mensheid mee kunt ombrengen. Ook zie je (zoals we ook zagen in Japan) dat de kerncentrales van elkaar afhankelijk zijn voor noodstroomvoorzieningen. Als je dat nog verder opschaalt, kan je door een domino-effect ervoor zorgen dat de volledige stroomvoorziening permanent uitgeschakeld is. Terwijl je juist veel energie nodig hebt om een beschadigde kerncentrale veilig te houden (voor zover dat nog kan bij een groot ongeluk).
Maar wijs mij één kolencentrale aan waarbij er geen ongelukken gebeurd zijn bij het winnen van zijn brandstof. Toegegeven, een handvol omgekomen mijnwerkers (in een land hier ver vandaan...) valt in het niet bij Tsjernobyl, maar als je alles bij elkaar optelt dan is kernenergie
honderden keren veiliger dan fossiele energie.
Nogmaals, ik ben geen voorstander van kolencentrales. We hebben geen fossiele brandstoffen nodig, en ook geen kernenergie.
Je vindt het onethisch omdat je er vanuit gaat dat volgende generaties met de problemen worden opgezadeld, terwijl ik denk dat we dat kunnen voorkomen.
Nee, dat is niet te voorkomen. De huidige generatie zit
nu ook al opgezadeld met kernafval van de generatie voor ons!
Overigens, fossiel doet precies hetzelfde: komende generaties krijgen onze CO2 (en alle andere rommel) net zo hard cadeau als ons nucleaire afval. Maar dat zit verspreid door de hele atmosfeer, terwijl ons kernafval netjes overzichtelijk op een paar plaatsen verzameld is.
Nogmaals, ik ben geen voorstander van fossiele brandstoffen. Dat moet je zo snel mogelijk afbouwen. Kwestie van meer hernieuwbare energiebronnen aanspreken; dat opschalen. Technisch niet moeilijk. Kost dat veel geld? Ja natuurlijk kost dat veel geld. Maar het is nodig, om de mensheid bijv. te behoeden voor gigantische zeespiegelstijgingen en voor gigantische kernrampen.
Als die tegenstanders óf afzien van het gebruik van electriciteit óf een realistisch en betaalbaar alternatief hebben, dan kunnen we praten.
Het is juist onbetaalbaar als we doorgaan met de huidige rotzooi. De boel achteraf weer repareren/opruimen/opschonen is een veelvoud duurder dan
nu al z.s.m. voor hernieuwbare schone(re) energiebronnen te gaan.
Als ze alleen maar tegen electriciteitsopwekking zijn, maar niet weten hoe we dat op een "correcte" manier kunnen doen (whatever "correct" voor hen betekent) én zelf vrolijk electriciteit blijven gebruiken, dan is mij niet duidelijk hoe ik ze serieus kan nemen.
Als je het niet veilig en schoon kunt doen, moet je er gewoon mee stoppen. Simpel. Dan maar wat minder Facebook-serverparken. Jammer maar helaas. En we kunnen ermee stoppen. We hebben aardwarmte, zon, wind, water. Méér dan voldoende. Kwestie van fossiele brandstoffen afschalen, en die andere bronnen opschalen.