VodafoneZiggo laat weten dat Utrecht in 2020 als eerste Nederlandse stad de beschikking krijgt over gigabit-kabelinternet. De kabelaar introduceert docsis 3.1, waarmee gebruikers in Utrecht downloadsnelheden van maximaal 5Gbit/s en uploadsnelheden van 1Gbit/s up kunnen halen.
VodafoneZiggo-ceo Jeroen Hoencamp heeft in Utrecht, tijdens de opening van het nieuwe centrale kantoor van het bedrijf dat naast treinstation Utrecht Centraal verrijst, bekendgemaakt dat Utrecht vanaf 2020 toegang krijgt tot het gigabitnetwerk. Hij noemt dit het 'netwerk van de toekomst'. Het bedrijf begint hiermee in Utrecht; de rest van Nederland volgt daarna. Wanneer de rest van Nederland ook toegang krijgt tot het kabelnetwerk met de geïmplementeerde docsis 3.1-technologie, is niet bekend. Huishoudens hebben een nieuwe modem nodig om gebruik te kunnen maken van de nieuwe snelheden.
Het huidige netwerk van Ziggo, dat gebruikmaakt van de docsis 3.0-standaard, komt wat de snelheden voor consumenten betreft niet verder dan 400Mbit/s down en 40Mbit/s up. De genoemden down- en uploadsnelheid van 5Gbit/s en 1Gbit/s respectievelijk, zijn theoretische snelheden. In de praktijk zullen de snelheden waarschijnlijk lager liggen, omdat de capaciteit vanuit de wijkcentrale met de hele wijk of in ieder geval een deel daarvan moeten worden gedeeld.
De kabelaar meldt dat het internetgebruik elk jaar met ongeveer 40 tot 50 procent stijgt en dat dit extra netwerkcapaciteit vergt. Door de investeringen in de glasvezelbackbone, het coaxnetwerk en het mobiele netwerk, verwacht VodafoneZiggo de groei in bandbreedte die de komende jaren nodig is, op te kunnen vangen. Tevens wordt er extra bandbreedte gegenereerd door het geleidelijk aan in heel Nederland het analoge tv-signaal uit te schakelen.
Docsis is de kabelinternetstandaard. Versie 3.1 maakt in eerste instantie downloadsnelheden van 1Gbit/s mogelijk, maar de specificatie biedt ruimte voor 10Gbit/s down, al houdt VodafoneZiggo het op maximaal 5Gbit/s down en 1Gbit/s up. Met docsis 3.1 full duplex zouden zelfs symmetrische 10Gbit/s-snelheden binnen bereik komen. De upgrade naar fullduplex is volgens de Nederlandse kabelindustrie echter niet voor 2025 te verwachten. Delta, de Zeeuwse kabelaar, is ook bezig om docsis 3.1 door te voeren en uiteindelijk 1Gbit/s-verbindingen aan te bieden.
Momenteel is Ziggo in de Utrechtse wijk Oog in Al al bezig om de docsis 3.1-standaard te testen. Sinds augustus testen twintig huishoudens met een docsis 3.1-modem, waarmee ze tot theoretisch 1Gbit/s kunnen halen. De maximale uploadsnelheid is 100Mbit/s.