Wetenschappers werken aan een zonnepaneel dat direct waterstof voor brandstofcellen kan leveren. De energieopbrengst van hun testopstelling is vooralsnog echter niet voldoende om water zonder hulp van buiten te splitsen.
Onderzoekers van de Penn State universiteit zijn erin geslaagd 'zonnepanelen' te bouwen die water met behulp van zonlicht in waterstof om zetten. Met de panelen waren de wetenschappers in staat water in zuurstof en waterstof te splitsen, een proces dat als fotolyse bekend staat. Het proces verschilt van de gebruikelijke methode om water door gebruik van elektriciteit te splitsen, beter bekend als elektrolyse. De onderzoekers gebruikten iridiumoxide als katalysator voor een oxidator en oranjerode kleurstoffen om energetisch blauw licht optimaal te benutten.
De oxidator werd samen met de iridiumoxide-katalysator en de kleurstof in nanodeeltjes van twee nanometer verpakt. Zonlicht maakt elektronen vrij, die water met behulp van de katalysator splitsen. Om het gevormde zuurstof en waterstof niet direct weer tot water te laten reageren, zijn de kathode en anode gescheiden. Aan de anode, met de nanodeeltjes, vormt de waterstof zich, terwijl aan de kathode, een simpele platina-elektrode, de zuurstof wordt gevormd. Beide elektrodes werden in een zoutoplossing ondergedompeld.
Met een efficiëntie van 0,3 procent is het systeem nog niet toereikend om zelfstandig te werken: van de benodigde 1,23 volt voor fotolyse kan het systeem slechts 0,9 volt leveren: de overige 0,3 volt moet extern toegevoegd worden. De onderzoekers werken aan manieren om de opbrengst te verhogen: zo zijn de kleurstoffen, de katalysator en de driedimensionale structuur van de nanodeeltjes wellicht voor verbetering vatbaar.
[Reactie gewijzigd door Enlightenment op maandag 18 februari 2008 17:00]
Ik zou zeggen: begin eens met groene kleurstof te gebruiken. Ik weet ook niet precies waarom maar planten doet dat al miljoenen jaren en zijn er over het algemeen redelijk succesvol mee...De onderzoekers werken aan manieren om de opbrengst te verhogen: zo zijn de kleurstoffen, de katalysator en de driedimensionale structuur van de nanodeeltjes wellicht voor verbetering vatbaar.
[Reactie gewijzigd door NBK op maandag 18 februari 2008 19:32]
[Reactie gewijzigd door Kasper90 op maandag 18 februari 2008 23:00]
Het transport van waterstof is helaas vrij inefficient, De energieinhoud van 1 liter waterstof is namelijk maar 20% van die van 1 liter benzine. (beide in vloeibare vorm)Nu doen we lhetzelfde met benzine en diesel dus dat argument gaat niet echt op. Tenzij het transport van de een veel inefficienter is dan de andere natuurlijk...
[Reactie gewijzigd door mjtdevries op dinsdag 19 februari 2008 15:51]
[Reactie gewijzigd door Ghoztmaster op maandag 18 februari 2008 18:05]
[Reactie gewijzigd door wilcoh op woensdag 20 februari 2008 04:34]
Helemaal juist. Fotolyse is namelijk een onderdeel van het hele fotosyntese-proces, waarbij planten licht gebruiken om water op te delen in, jawel, electronen, protonen (oftewel H+) en zuurstof. Die electronen en protonen dienen voor energie-aanvoer voor de donkerreactie waarbij glucose wordt gevormd van onder andere CO2.Fotolyse is iets anders dan fotosynthese
[Reactie gewijzigd door .oisyn op maandag 18 februari 2008 16:59]
Nou eigenlijk niet, ik vond de reactie van jaapstobbe namelijk wel grappig én toepasselijk. Zij doen al miljoenen jaren wat wij mensen als fotolyse-noobs nu na proberen te doen, en dan lukt het ook nog eens niet helemaalMaar als je de reactie waarop ik reageerde leest snap je ook wat ik hiermee bedoel.
I know, ik zei ook "die dienen voor energie-aanvoer" en vond het offtopic om alle stappen te beschrijven (die ik bovendien ook niet exact ken)ATP en NADPH
[Reactie gewijzigd door .oisyn op maandag 18 februari 2008 17:42]
Planten leveren dan ook geen waterstofik hoor de planten gniffelen op de vensterbank....
Technisch gezien, maar in de praktijk zal die auto helaas nog heel ver weg zijn. De olieindustrie heeft genoeg te zeggen om dit soort dingen op grote schaal tegen te houden.Als ze dit soort systemen op grotere schaal zouden gaan bouwen is de "groene" auto niet ver meer van de openbare weg af.
(staat hier ergens in: http://en.wikipedia.org/wiki/Fuel_cell )."Recent research at Brookhaven National Laboratory could lead to the replacement of platinum by a gold-palladium coating which may be less susceptible to poisoning and thereby improve fuel cell lifetime considerably."
[Reactie gewijzigd door divvid op dinsdag 19 februari 2008 10:05]
Maar dat is juist het leuke van zonne-energie, het is wel iets dat opraakt, maar tegen die tijd hebben we grotere problemen dan onze auto's die niet meer rijden. Op het moment dat zo'n zonnecel dermate efficient is dat hij zonder externe toevoegingen energie kan opwekken dan ben je al een heel eind. Als hij dan in z'n bruikbare leven ook meer oplevert dan wat het aan energie kost om het ding te maken, dan heb je iets dat op een milieu vriendelijke manier energie levert.Auto's op waterstof laten rijden is nog niet bepaald beter dan op benzine, omdat het maken van de waterstof nog niet zonder deze zelfde fossiele brandstoffen gemaakt kan worden.
[Reactie gewijzigd door jkommeren op maandag 18 februari 2008 17:01]
Waarom niet, zonneenergie is energie die je voor niets krijgt, die wordt elke dag opnieuw zomaar over de planeet uitgestort. Ook een laag rendement kan dan interessant zijn.Hallo mensen wakker worden, dit zal dus NOOIT een bruikbaar alternatief zijn.
Duh, en de eerste auto's reden ook meteen perfect 1:24.Hallo mensen wakker worden, dit zal dus NOOIT een bruikbaar alternatief zijn.
Droom verder. Accijnzen zijn er alleen om de staatskas te spekken, ongeacht wat de politici u proberen voor te liegen.De accijnzen op genotsartikelen zijn om ongezond gedrag te remmen, de accijnzen op brandstof om mileubelasting te beperken.
Op dit item kan niet meer gereageerd worden.
Populair: Android Tablets Samsung Websites en communities Mobiele telefoons Google Microsoft Sony Games Politiek en recht
© 1998 - 2013 Tweakers.net B.V. Contact Over Tweakers Jouw privacy Algemene voorwaarden Cookies
Tweakers wordt uitgegeven door De Persgroep en wordt gehost door True