Het contract voor het beheer van het .net TLD (top level domain), dat op dit moment in handen van Verisign is, loopt eind juni af. Dat betekent dat er opnieuw gekeken moet worden wie het TLD gaat beheren. De overkoepelende organisatie achter de internetdomeinnamen, de ICANN, heeft daarom een onderzoek laten instellen naar de verschillende kandidaten. Dit onderzoek is uitgevoerd door Telcordia en vorige week presenteerde het bedrijf de resultaten waarin Verisign als nummer één naar voren kwam. Drie van de partijen die niet gekozen zijn, CORE++; Denic en Sentan, zijn echter niet te spreken over het onderzoek. Er zou een aantal verkeerde gegevens in staan, die deze partijen naar eigen zeggen onterecht benadelen. Alle drie de providers hebben een uitgebreide brief met alle feiten die niet in orde zouden zijn naar zowel Telcordia als de ICANN gestuurd.
Verisign was het logischerwijs niet eens met dit commentaar en heeft op het forum van de ICANN een uiterst venijnige reactie richting Sentan, de nummer twee van het rapport, geplaatst, zo meldt The Register. Verisign bestempelt de reactie van Sentan als een ongegronde, niet op feiten gebaseerde aanval op de door de ICANN aangewezen onpartijdige instantie Telcordia. Verder vindt het dat de concurrent egoïstisch is, de feiten verdraait en bevooroordeeld is. De brief is alleen aan Sentan gericht, waarschijnlijk omdat dit de enige serieuze concurrent voor Verisign is. Het lijkt erop dat de huidige beheerder van het .net TLD Sentan tot een publiekelijk moddergevecht probeert te verleiden. Deze laatste heeft wijselijk nog niet gereageerd op de brief van Verisign.
Hoe nu verder?
Het is echter een feit dat er fouten in het rapport staan die vooral voordelig uitpakken voor Verisign. Daar komt nog bij dat Telcordia niet wil bekendmaken wie er in het onderzoeksteam zitten. Ook zijn Telcordia en Verisign in het verleden van dezelfde moederorganisatie geweest en is de hoofdpartner van Sentan juist een grote rivaal van het bedrijf. Er zal echter ruim voor 30 juni een nieuwe provider van het .net TLD bekend moeten zijn, zodat de nodige randvoorwaarden nog uitgewerkt kunnen worden. Een advocaat van de ICANN heeft aangegeven dat de verschillende partijen hun commentaar schriftelijk aan de ICANN moeten melden, waarna dit wordt doorgegeven aan Telcordia. Deze zal dan een week later met een bijgewerkte versie van het rapport komen. De kans dat de uitslag van dit rapport anders is dan het huidige, is uiterst klein, omdat het bedrijf waarschijnlijk niet wil toegeven dat het fouten gemaakt heeft.
De ICANN heeft echter aangegeven dat het nieuwe rapport doorslaggevend zal zijn en dat er dus geen nieuw commentaar van de deelnemers meegenomen zal worden. Er is dus ook helemaal geen reden voor Telcordia om de resultaten van het onderzoek aan te passen. De ICANN is op dit moment al druk aan het onderhandelen met Verisign over de uiteindelijke deal. Het lijkt er dus op dat de organisatie er ook vanuit gaat dat het tweede rapport hetzelfde zal zijn. Als deze deal onder het mom van tijdsdruk doorgevoerd wordt, zullen de andere kanshebbers het hier niet bij laten. Hopelijk kiest de ICANN er dus voor om Verisign enkel een korte verlenging van het bestaande contract te geven, zodat er meer tijd is om een degelijk onderzoek te doen. Het vertrouwen in een groot aantal van de betrokken partijen zal waarschijnlijk nog verder afnemen als een groot deel van de internetdomeinnamen wordt overgedragen op basis van een rapport met erkende en ernstige fouten, met als excuus dat er te weinig tijd was.