IBM introduceert 64-bit Power4+ workstations

IBM heeft vandaag 64-bit workstations, genaamd IntelliStation Power 275, geïntroduceerd. In de basisversie van deze pc zijn een 1GHz Power4+-processor, 1GB RAM, de Power GXT4500P als grafische kaart, een 36GB SCSI harde schijf en een DVD-speler verwerkt. Het bijgeleverde besturingssysteem is AIX 5L, versie 5.1 of 5.2. Voor 7.995 dollar is het mogelijk eigenaar te worden van dit systeem. Het topmodel kost 20.130 dollar en wordt geleverd met twee 1,45 GHz Power4+-processors, 4GB RAM, twee harde schijven en twee 20" TFT-schermen. In vergelijking met het vorige model, de IntelliStation Power 265 met 450MHz Power 3-II-CPU's, mogen er betere prestaties verwacht worden.

IBM logoVolgens IBM zijn de nieuwe 64-bit Power4+ pc's geschikt voor het werk binnen de (industriële) ontwerpwereld (CAD, CAE), maar ook voor het visualiseren van enorme hoeveelheden gegevens. Veel gebruikers hebben geen 64-bit systeem nodig omdat zij geen 64-bit applicaties gebruiken. De gebruikers die wel 64-bit programma's wilden draaien konden tot voor kort terecht bij slechts enkele producenten. Daarin is echter verandering gekomen met de introductie van de Power4+, de PowerPC 970-processor, de Opteron van AMD en de Itanium 2 die binnenkort officieel gepresenteerd zal worden.

IBM IntelliStation Power 275Doch für richtige 64-Bit-Anwendungen benötigt man eben auch 64-Bit-Prozessoren und ein 64-Bit-Betriebssystem. Daher haben Sun-Workstations und die wenigen Systeme mit Alpha- PA-RISC- oder RS6000-Prozessoren immer einen gewissen Kundenkreis behalten. Mit dem brandneuen PowerPC 970 und dem Power4 von IBM, dem AMD Opteron und dem demnächst erwarteten Itanium 2 konkurrieren nun drei potente 64-Bit-Frischlinge mit den etablierten Prozessoren. Ob sich daraus eine Belebung des Workstation-Marktes ergibt, bleibt abzuwarten. Der Itanium, der PowerPC 970 im PowerMac G5 und der Opteron haben dabei den Vorteil, dass Chipsätze zur Anbindung von AGP-Grafikkarten verfügbar sind.

Door Harm Hilvers

Freelance nieuwsposter

25-06-2003 • 19:57

34

Submitter: T.T.

Bron: Heise

Lees meer

Reacties (34)

34
33
11
2
0
10
Wijzig sortering

Sorteer op:

Weergave:

[mierenneukmode]Het is niet Power4+ maar POWER4+[/mierenneukmode]
Op de IBM site is een presentatie van de PPC970 te vinden (google: PPC970_MPF2002.pdf site:ibm.com). In deze presentatie wordt de POWER4 1Ghz vergeleken met de PPC970 1,8GHz. Let wel het zijn estimates geen werkelijke metingen.

-SPECint2000 scores :

PPC970@1.8 Ghz: 937
POWER4@1.0 Ghz: 630

-SPECfp2000 scores :

PPC970@1.8 Ghz: 1051
POWER4@1.0 Ghz: 880

De POWER4+ is een 'process-shrink' van de POWER4. Enige verschil tussen POWER4 en POWER4+ bij gelijke klokfrekwentie is dus minder powerconsumptie.

De Apple macintosh 1,8 Ghz lijkt me op basis van deze cijfers dus zeker betere SPEC2000 scores op te leveren dan de single IBM POWER4+ machine. Niet slecht voor een prosumer desktop als de nieuwe Mac G5.

Het is niet gezegd dat de Macintosh dual G5@2Ghz het kwa SPECint2000 scores wint van de IBM dualPOWER4+@1,45 Ghz. De POWER4 heeft fenomenale multiprocessor eigenschappen. Op een single proc machine komt dit echter niet goed uit de verf.

Waarschuwing: benchmarks uit het verleden bieden geen garantie voor de toekomst. :Y)
Benchmarks zeggen ook niet alles, het lijkt me dat die POWER4 toch een stuk sneller is dan de PowerPC 970, ookal geven SPEC benchmarks anders aan. POWER4 chips zijn ongelofelijk duur, hebben bakken met cache en ik dacht 2 of 4 cores per CPU.
Veel fabrikanten vinden het leuk om hun merk- en productnamen in hoofdletters te schrijven zodat ze lekker opvallen. Wij doen daar niet aan mee en schrijven de naam gewoon alleen met een hoofdletter als er geen sprake is van een afkorting.
Maar POWER is wel een afkorting, nl: Performance Optimization With Enhanced RISC

(niet dat ik de "hoofdletters wel of niet" discussie echt interessant vind ;) )

edit: Dan moet ik RISC ook met hoofdletters schrijven..
Eigenlijk is het die AIX die zoveel geld vraagt. Een evenredig station met MacOSX kost veel minder.
Dat is logisch, want de ontwikkelkosten van een besturingssysteem en andere software zijn duur. De software wordt maar ontwikkeld voor een relatief klein aantal gebruikers, dus de licenties zullen behoorlijk duur zijn. Het is gebruikelijk dat de software duurder is dan de hardware.
aha, Apple mocht eerst met de 64-bit proc showen :*)

kneem aan dat het ongeveer dezelfde proc is :)

Apple is wel stukken goedkoper btw :?
Wat ik me dan ook gelijk afvraag: zijn deze twee processors (970 & 4+) dan ook gelijk aan elkaar? Of zouden ze echt fysiek van elkaar verschillen?
Er is een groot verschil tussen de Power4+ en de PowerPC 970. De Power4+ is een multi-core chip met 32MB gedeeld L3 cache en 1536KB L2 cache. De PowerPC 970 is een single core met 512KB L2 cache en geen L3 cache. Er zit een vectorunit op die de Power voor zover ik weet niet heeft. Verder zullen er onderhuids ook nog wel vele verschillen zijn.
Bijvoorbeeld de Altivec unit als ik me niet vergis :)
Ik ben bang van niet. IBM timmert flink aan de weg en dit is een van de nieuwe processoren die voor de niet server markt bedoeld is.

Op common Europe in Warschau werdt de mededeling al gedaan dat er nog meer nieuwe processoren naast de 970 zouden komen. Dr soltis & consorten doen goede zaken.

Het wordt nog druk op de 64 bits markt :-)
hmmmm ;) waarom zeurt iedereen over de prijs, die 970 en de POWER4 zijn niet het zelfde, een bedrijf gaat neit zo'n hoge prijs geven voor zo'n apparaat als de cuncurrentie een workstation kan geven voor de helft :Z moet je maar is kijken hoeveen een SGI workstation kost in de octane klasse of zo. Deze workstation kunnen super complexe 3d aan (realtime) ga niet een G5 vergelijken met deze workstation. Check deze site is ff voordat je denkt om een G5 te kopen en check ook zijn links:
http://www.haxial.com/spls-soapbox/apple-powermac-G5/

S G5 is een hoop 'air'....Wel een brute kast!!!!
Belachelijk duur.

Dat is mijn eerste reactie. Eerst wil ik weleens zien (mbv vergelijkende testen) in hoeverre deze prijzen zich kunnen verantwoorden t.o.v. de AMD Opteron proc gebaseerde systemen.

Natuurlijk zijn deze werkstations voor het bedrijfsleven bedoeld, maar dan nog vind ik het in de huidige tijd nog ongehoord veel geld wat IBM hiervoor vraagt. Ik ben benieuwd of ze dus wel goed gaan verkopen.
Dat kan je hier zien:
www.tweakers.net/nieuws/27093/?highlight=POWER4

Ik dacht overigens dat de PowerPC 970 het "desktopbroertje" was van de Power4.

Volgend jaar, met de Power5 wordt het pas echt lachen:
www.tweakers.net/nieuws/25681/?highlight=POWER4
Het valt me op dat veel mensen nog denken in PC termen. Alles wordt vergeleken met de PC. Deze machines zijn voor strict professioneel gebruik, en bestaan voor 0% uit PC hardware. In de :r PC-architectuur :r zitten nog steeds 'legacy' elementen die zeker 20+ jaar oud zijn, om de boel nog compatibel te houden (bijvoorbeeld beperkt aantal irq's).

Deze workstations worden van grond af aan ontworpen voor hun toepassing, en de hardware/software staat dan voor 100% op elkaar afgestemd. Wees blij dat deze machines nog ontwikkeld worden, en we niet vastzitten aan die PC eenheidsworst.
De PCI-X bussen, SCSI-harde schijven en het SDRAM-geheugen dat in deze Intellistations wordt gebruikt vind je ook in x86 workstations terug. De Power-architectuur bestaat trouwens ook al zo'n 13 jaar. Hij stamt af van de IBM 801, 's werelds eerste RISC-architectuur. Er zal vast wel wat legacy in zitten die tegenwoordig overbodig is, maar dat wil niet zeggen dat het niet optimaal kan presteren. De ontwikkelingen staan immers niet stil.

Moderne pc's hebben (iig vanuit het oogpunt van de gebruiker) weinig last van legacy zooi. IRQ's zijn ook geen probleem meer met een APIC.
De prijs is waarschijnlijk naar behoren.
Dit is ook geen workstation voor de gemiddelde consument of tweaker. Dit is voor mijn gevoel een ferrari onder de workstations, snoeiharde performance en daar betaal je voor.
offtopic:
Nee, een ferrari is meer om te spelen > :)
Een Ferrai (Formule-1) of maclaren (Formule-1)
kan je hier meer mee vergelijken. :d
Die zijn niet bedoeld voor op de weg, of om mee te spelen.
Zeg kan iemand mij zeggen wat deze workstations als meerwaarde hebben over de G5?
Ze stammen geloof ik af van dezelfde architectuur
Die IBM's draaien trager maar hebben waarschijnlijk meer fp units en duidelijk meer cache maar waar is het voor nodig de G5 is al zo sterk die kan toch industrieel design aan, er zijn veel CAD programmas voor MacOS en die zullen snel hun 64 bit versie releasen.
Het lijkt alsof IBM in zijn eigen vlees aan het snijden is door samen te werken met Apple.

Om eerlijjk te zijn heb ik het gevoel dat ik er in realiteit compleet naast zit, kan iemand het mij uitleggen?
IBM opereert in een veel hogere markt dan Apple. Dit is spul is vergelijkbaar met de machines van SGI. Het is niet alleen de processor die beter is, het hele package is robuuster en sneller: 1,5MB L2 en 8MB L3 op de processor, max 16GB RAM met chipkill, hotswap SCSI en de GXT4500P of GXT6500P professionele grafische kaart. Blijkbaar zijn er bedrijven die dat nodig hebben.
Goed zo (y)

Alpha was een aantal jaar geleden al de eerst (naar mijn weten) met 64 bits workstations en server, nu dus IBM ook nog erbij.

Ik gok op 10 jaar, en dan heeft iedereen een 64 bits pctje staan :)

En zoals het hoord. Hij ziet er gelikt uit! :)
IBM levert al langer 64-bit workstations gebaseerd op oudere Power-processors. Dit model is het eerste IntelliStation met een Power4+ procesor. De andere Unix-workstations van IBM maken gebruik van Power3 of PowerPC 604 processors.
Nou 1 zaak is mooi dat deze pc ook goed te gebruiken wordt voor de nieuwe kernel van Linux 2.6.. Heel toevalig. Dus de server mogelijkheden worden weer groter. YEA!
het is een zeer goedkope Power4 machine ja.

de Power4 heeft geen AltiVec
maar een dual core en dat dan in een Dual Power4 is zowieso vergelijkbaar met 4 Cpu's, dan heb je geen altiVec meer nodig
Daarin is echter verandering gekomen met de introductie van de Power4+, de PowerPC 970-processor, de Opteron van AMD en de Itanium 2 die binnenkort officieel gepresenteerd zal worden.
Sedert wanneer is de Itanium bruikbaar in workstations?
Zeg het maar als je het beter weet, maar de Itanium (2) was toch een loodzware server-proc waar een gebruiker die lekker wil CADden niets aan heeft?

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.