ACM waarschuwt elektronicawinkels voor schenden garantieregels

Verkopers van consumentenelektronica moeten de garantieregels beter naleven. Hiervoor waarschuwt de Autoriteit Consument & Markt. De Nederlandse toezichthouder zegt jaarlijks 'duizenden' meldingen te ontvangen over de slechte afhandeling van garantiekwesties.

Nederlandse consumenten moeten vaak onterecht reparatiekosten betalen, worden van het kastje naar de muur gestuurd en krijgen niet waar ze recht op hebben, schrijft de ACM. De toezichthouder heeft daarom een waarschuwingsbrief gestuurd naar winkeliers die consumentenelektronica en witgoed verkopen.

Deze brief gaat naar alle winkeliers, dus ook naar winkeliers over wie de toezichthouder geen of weinig meldingen hebben ontvangen. In de brief worden verkopers opgeroepen de huidige werkwijze rond garantie en reparatie 'kritisch te bekijken en waar nodig aan te passen'. Ook worden de garantie- en reparatieregels extra onder de aandacht gebracht.

In de brief worden ook veelvoorkomende problemen genoemd. De eerste gaat over het afwijzen van wettelijke garantie omdat de garantietermijn maar twee jaar zou zijn. Er is echter geen vaste wettelijke garantietermijn in Nederland. "De verkoper moet wettelijke garantie geven. Dit moet zolang de consument mag verwachten dat het product meegaat bij normaal gebruik. De termijn verschilt dus per product en er is geen vaste wettelijke garantietermijn in Nederland. In veel gevallen is dit langer dan twee jaar", zegt de ACM hierover.

Andere problemen zijn dat kopers doorverwezen worden naar de fabrikant, terwijl de verkoper verantwoordelijk is voor garantie. Consumenten krijgen ook vaak reparatiekosten, voorrijkosten en onderzoekskosten, wat ook onterecht is. Dit mag alleen als blijkt dat het gebrek of de schade is veroorzaakt door onjuist gebruik door de consument. De laatste twee veelvoorkomende klachten zijn dat oplossingen niet binnen een 'redelijke termijn' geboden worden en dat de verkoper zegt dat reparatie niet mogelijk is. Dan zou de consument een vervangend product of geld terug moeten krijgen, maar volgens de ACM gebeurt dit niet vaak genoeg.

Winkeliers krijgen drie maanden de tijd om hun werkwijze aan te passen. Is dat niet gebeurd, 'dan kan de ACM handhaven door bijvoorbeeld boetes op te leggen'. De toezichthouder roept consumenten op hun ervaringen rondom garantie te blijven melden bij ACM ConsuWijzer. "Dit helpt de ACM om inzicht te krijgen in het effect van de brief."

Door Hayte Hugo

Redacteur

10-07-2025 • 12:02

138

Reacties (138)

Sorteer op:

Weergave:

Waar kan ik opzoeken op hoeveel garantie ik recht heb met een specifiek product?
Daar zijn geen harde regels voor maar de techniek Nederland (Voorheen Uneto-VNI) richtlijnen voor hoelang een apparaat gemiddeld meegaat is waarschijnlijk een goede indicatie:

https://www.techniekneder...afschrijvingsmethoden.pdf

Hierin staat bijvoorbeeld dat een wasmachine die meer dan 700 Euro gekost heeft een gemiddelde levensduur van 8 jaar heeft.

[Reactie gewijzigd door closefuture op 10 juli 2025 12:50]

Zou toch mogen hopen dat ze hierover na zouden denken in de EU wetgeving, en in het algemeen waarmee de producent van een product adverteert wat de levensduur is (en wat die werkelijk is waarop garantie te verhalen is).
Er is EU wetgeving en die stelt dat de verkoper minimaal 2 jaar garantie moet bieden, ongeacht het product. Meestal wordt dit door de producent of importeur ondervangen door 2 jaar 'fabrieksgarantie' te bieden. De verkopen kan daar dan op meeliften.

Het Nederlandse recht stelt dat de verkoper, ongeacht fabrieksgarantie, verantwoordelijk is voor het leveren van een deugdelijk product. De definitie van 'deugdelijk' heeft door jurisprudentie ook een element van minimaal verwachte levensduur en die kan dus per product verschillen.

Het probleem is dat veel winkels het Nederlandse recht negeren en alleen refereren aan de wettelijke EU garantieperiode van 2 jaar. Maar bij aankopen in Nederland kun je je dus beroepen op zowel EU als NL recht.

Voor EU recht zie bijv hier:

https://europa.eu/youreur...r-guarantees/index_en.htm
Ik zal hier aan toevoegen: Sommige winkels hebben ook een onafhankelijke arbitragecommissie. Mocht je hier niet uitkomen dan heb je tegenwoordig de regelrechter: De regelrechter: sneller, makkelijker en goedkoper | Het Juridisch Loket. Daar kan je snel, gemakkelijk en zonder al te veel poes pas procederen. Kosten zijn m.i. ook erg schappelijk en een advocaat en deurwaarder is niet noodzakelijk!


Dus als je dure wasmachine of keukenrobot van 500 euro kapot gaat is het wellicht de moeite waard! @lenwar
Goed om.te weten. Een paar jaar terug nog een HP laptop gekocht bij een zeer bekende fysieke electronica keten waarvan de lader net n een jaar kapot ging. Bij de winkel werden we afgescheept met: nee de lader heeft maar 1 jaar fabrieksgarantie, dus helaas. Dan maar het snoer nemen andere lader gesoldeerd, dat was makkelijker dan een hele juridische molen ingaan.

Zelfs bij een bekende winkelketens worden de kantjes er behoorlijk afgelopen. Mij zien ze daar nooit meer terug, zelfs niet voor een setje batterijen.
En bij een bedrag lager dan 1750 Euro kan er niet in beroep gegaan worden. Dus geen kans voor grote winkelbedrijven om de rechtzaken alsmaar te verlengen en de (voorschiet)kosten voor de consument alsmaar op te laten lopen.
Er is geen EU wet die minimaal twee jaar voorschrijft. Er is een EU richtlijn die de lidstaten hebben moeten omzetten in nationale wetgeving. In de meeste landen is die twee jaar overgenomen in de nationale wetgeving. Nederland heeft dat niet gedaan en heeft de rechten uitgebreid naar recht op een deugdelijk product gedurende de te verwachte levensduur.

Er is dus alleen nationale wetgeving. Geen EU wetgeving.
Behalve dat de uitwerking in het NL recht wel moet voldoen aan de EU-richtlijn (iets wat op die pagina van de EU die ik linkte wel degelijk "EU Law" wordt genoemd).

In die zin kun je een verkopen dus aanspreken op minimaal 2 jaar garantie. Of als het een duurder goed betreft met een langere redelijke levensduur kun je je beroepen op het NL consumentenrecht.
Nee, als land hoef je niet letterlijk te voldoen aan de richtlijn. Er is dus geen minimum van 2 jaar in Nederland. Als je (overdreven gesteld) in Nederland een smartphone voor 15 euro koopt is de verwachte gebruiksduur geen twee jaar en mag de verkoper ook 1 jaar of zelfs 6 maanden geven. De nationale wet moet minimaal dezelfde bescherming bieden of beter. Over het geheel genomen is onze wet dus inderdaad beter dan de richtlijn. In praktijk maken levernaciers geen uitzonderingen voor Nederland en krijg je alsnog die twee jaar, maar het hoeft niet.
Zoals je zelf al schrijft: de nationale wet moet minimaal dezelfde bescherming bieden. 2 jaar garantie is dus feitelijk een ondergrens voor die smartphone van EUR 15.
Nee, lees de wet erop na. Er wordt helemaal nergens een termijn van twee jaar genoemd. De Europese richtlijn is geen wet. Een richtlijn wordt vertaald naar een nationale wet en het enige dat geldig is is die wet.
Net daarom koop ik, indien mogelijk, rechtstreeks bij de fabrikant, kost iets meer dan in de winkel maar de garantie afhandeling is een pak beter indien nodig
Hoeft niet hoor. Want die fabrikant kan net zo goed wijzen naar hun niet rechtsgeldige bepalingen
Ja, en als je een keukenrobot koopt van 500 euro, maar 2 jaar? Ik mag toch hopen dat een kitchenaid aanzienlijk langer meegaat "Gemiddeld genomen" of een televisie van 2000 euro langer dan 6 jaar. En wat als die winkelier zich niets aantrekt van het lijstje. Moet je dan voor een keukenrobot naar de rechter? Dat worden langen wachttijden. :(

Idealiter zou er gewoon een wettelijke tabel moeten komen. Zowel op bedrag en op apparaattype. En laten we even eerlijk zijn. 2 jaar garantie op een auto? Dat is een voorwerp van makkelijk €20.000+ Dus tenzij de dealer kan aantonen dat het de fout van de eigenaar was, enzovoorts.

Het probleem met die wasmachine is, is ook nog is een keer dat het moeilijk te bewijzen is waar het probleem is. Als er een stuk elektronica kapot is gaat, dan is het wel helder, maar als er een veer springt, dan kan het prima zijn dat apparaat te vaak, te zwaar was beladen, en dat is in praktische zin door beide partijen niet tot heel moeilijk aan te tonen. (het kon ook gewoon een zwakkere veer zijn.)
Ja, en als je een keukenrobot koopt van 500 euro, maar 2 jaar? Ik mag toch hopen dat een kitchenaid aanzienlijk langer meegaat "Gemiddeld genomen"
Daarom begint closefuture ook met "Daar zijn geen harde regels voor"...
En wat als die winkelier zich niets aantrekt van het lijstje. Moet je dan voor een keukenrobot naar de rechter? [...] Idealiter zou er gewoon een wettelijke tabel moeten komen.
Een wettelijke tabel lost het probleem niet op dat een winkelier zich niets aantrekt van de wet... Dus met of zonder wettelijk lijstje moet je (als de winkelier zich niet aan de wet houd) naar de rechter.

Daarnaast... "wettelijke tabel"? Ik neem aan dat je bedoeld een lijstje dat in de wet opgenomen wordt? Dat is praktisch niet te doen.

Ten eerste - als het onderdeel is van de wet(geving) moet het door het proces om een wet van kracht te laten worden: https://www.rijksoverheid.nl/onderwerpen/wetgeving/hoe-komt-een-wet-tot-stand . Deze lijst zou regelmatig bijgewerkt moeten worden wat met de doorlooptijd van een wet(saanpassing) onwerkbaar is (lampen gaan tegenwoordig langer mee dan vroeger - dus dat zou dan via een wetswijziging aangepast moeten worden. Of als er nieuwe producten zijn zoals robotstofzuigers of ring-deurbellen).

Ten tweede - er zijn zoveel consumentenproducten, dat de lijst bijna oneindig is.

Ten derde - er zijn zoveel edgecases te verzinnen dat het ondoenlijk is om zo'n lijstje uitputtend te krijgen (ik noem even een willekeurig zelf verzonnen voorbeeld: stel je hebt een categorie TV's (5 jaar) en een categorie DVD-spelers (3 jaar). Als je dan een TV met ingebouwde DVD-speler hebt - waar hoort die dan bij).

Ten vierde - zo'n lijstje is bijna per definitie outdated en denkt niet alle producten omdat er continu nieuwe producten (productgroepen) worden uitgevonden.

-----------------

De huidige wet geeft voldoende rechten aan de consument - en ja, om dat recht te halen zal je misschien ooit naar de rechter moeten. Maar meer wetgeving gaat dat laatste probleem natuurlijk nooit oplossen.
Over het algemeen werkt wetgeving over dit soort dingen net wat anders. In de wet komt te staan dat de de garantietermijnen gelden volgens een door de minister vast te stellen lijst. Dat is dan een ministeriele regeling die, zonder tussenkomst van parlement, kan worden gewijzigd. Doorlooptijd over het algemeen een half jaar.

Ik ben het er wel mee eens dat dit niet nodig is en veel werk kost om bij te houden.
Idealiter zou er gewoon een wettelijke tabel moeten komen.
De wet is nooit zo specifiek, op geen enkel vlak. Als de wet zo specifiek was dan zouden een hoop wetten ieder jaar geupdate moeten worden. Daarom heb je dus een partij als de ACM die aangewezen is om de wet te interperteren en daar op te handhaven.
En laten we even eerlijk zijn. 2 jaar garantie op een auto? Dat is een voorwerp van makkelijk €20.000+ Dus tenzij de dealer kan aantonen dat het de fout van de eigenaar was, enzovoorts.
Geen idee waarom je met het voorbeeld van een auto komt en waar de 2 jaar garantie op een auto vandaan komt. Die tabel die ik doorstuurde zegt in iedergeval niets over auto's.
Ja, en als je een keukenrobot koopt van 500 euro, maar 2 jaar? Ik mag toch hopen dat een kitchenaid aanzienlijk langer meegaat "Gemiddeld genomen"
Volgens de tabel zou je kitchen aid op 3 jaar komen, dus geen idee waarom je hier 2 jaar zegt.

Je moet wel rekenen dat wat iets kost ook niet 100% altijd gelijkt moet staan aan de kwaliteit. Als jij bijvoorbeeld een TV koopt voor 2000 Euro en het is een 8K, 200 inch OLED dan is dat een hoop geld maar kun je verwachten dat het goedkope kwaliteit is. Fabrikanten moeten ook daar zichzelf in kunnen onderscheiden.
Kitchenaid geeft zelf 1 tot 10 jaar garantie op haar machines via de site zelf - dus het is ook waar en hoe de registratie werkt.

Ik weet van bovenstaande dat je deze bij hun zelf moet aanmelden en dat je dan gewoon te zien krijgt hoe lang iets garantie heeft.

-

De wasmachine heb ik een praktijkvoorbeeld van: bij webwinkel een samsung gekocht ter waarde van 800 euro voor een actie van 529.

Deze heb ik in 8 jaar tijd 2x gratis laten maken via Samsung. Wel op voorhand akkoord moeten geven dat men eventueel kosten in rekening wenst te brengen als het blijkt dat het abuse is van mijn kant, maar tot 2x toe bleek een fab. onderdeel gewoon niet goed te werken.

Ik ben alleen dan wel zo'n persoon die de regeltjes er netjes op naslaat en dan ervanuitgaat dat 8 jaar redelijk is voor mijn machine ondanks dat die 529 kostte. Hij doet nu dienst als tweede was/droog machine voor kleine wasjes - maar het is net hoe je er zelf instaat en ingaat.

-

Andere webwinkel die met enige regelmaat garantie weigert en daar zijn al legio aan klachten over hier op Tweakers en momenteel doet de naam genoot het in de Formule 1 bij Redbull minder en dan doet deze winkel wat meer met ICT staat dan kan je al beter bij het begin met je rechtsbijstand aankomen, want daar is de tactiek gewoon negeren en ik hoop dat dit ook de eerste partij is die de boetes gaat ontvangen - ik heb daar 2 dingen puur om de prijs gekocht en dat is achteraf gezien duurkoop ondanks dat mijn verzekering al het contact doet met ze.

De ene winkel is duidelijk de ander niet en het is wel goed de ACM zich hiermee bezig houdt en in dit geval iedereen in de branche er gewoon aan herinnert dat consumenten beschermd zijn met rechten.
Ik heb zelf goede ervaringen met Grando keukens.

Na 2 jaar en 1 maand ofzo ging de kookplaat kapot. Reparatie wel moeten betalen maar jad binnen 5 dagen mijn geld terug. Nu geen orbleem maar als je de garantie zelf moet regelen bin de club waar pelgrim onderdeel van is dan is het denk ik veel moeilijker
Moet je dan voor een keukenrobot naar de rechter? Als de leverancier dwarsligt is dat een optie. Handiger is het om (geen reclame) lid te worden van zeg de Consumentenbond (die hebben recent een akkefietje met oortjes opgelost en in de rubriek "stekeligheden" vermeld (gezellige reclame voor de leverancier lijkt me zo) of je sluit een rechtsbijstandverzekering af.
Dat is allemaal leuk, maar dan ben je al snel maanden verder, voordat het dan geregeld is.
Klopt, en de leverancier is er ook behoorlijk wat tijd aan kwijt.
Dus voor goede garantie betaal je dan een x bedrag per maand dat voelt ook verkeerd
Ik heb laatst wat onderzoek gedaan naar deze richtlijnen. Dit is een onderzoek wat gedaan is in november 2014 (staat linksonderin). In dit document staat bijvoorbeeld voor smartphones dat deze gemiddeld 2 jaar meegaan, ongeacht de prijs. In recenter onderzoek blijkt dit echter mateloos verouderd:

Dit kunnen we bijvoorbeeld terugzien in een poll die Tweakers in maart 2024 heeft geplaatst, hierin is te zien dat van de 14.251 stemmen meer dan de helft 3 jaar of langer met een telefoon doet. nu.nl heeft in februari 2024 een artikel geplaatst waarin het verwijst naar marktonderzoekers van GfK en Telecompaper. Hierin staat dat ruim 41% van Nederlanders een smartphone heeft van drie jaar of ouder, waar dat in 2020 nog 33% was.

Daarnaast zien we de laatste jaren een positieve ontwikkeling in de ondersteuning van software vanuit fabrikanten. Aangezien dat tegenwoordig vaak langer is dan twee jaar, zou je daaruit kunnen concluderen dat zelfs de fabrikant de verwachting heeft dat een product langer mee gaat.

Over de rest van de categorieën heb ik geen onderzoek gedaan, maar als bedrijven deze "richtlijn" aanhouden als duur van wettelijke garantietermijn, is dit niet eerlijk naar ons als consument.
Maar dat is de gemiddelde gebruiksduur door een gebruiker. Dat is was anders dan de te verwachte gebruiksduur van een product.
Zou dat niet een "beetje" met elkaar te maken hebben?

Een onderzoek uit 2014 is hoe dan ook hopeloos verouderd om te gebruiken voor garanties, helemaal in de wereld van IT. Dit is de tijd van de iphone 6 en de htc one en de oneplus one.
Dat klopt, het zou iedere paar jaar geüpdatet moeten worden.

Natuurlijk hebben gemiddelde gebruiksduur en verwachte gebruiksduur met elkaar te maken, maar je kunt niet zomaar een onderzoek naar gemiddelgebruiksduur nemen en de uitkomst daarvan beschouwen als verwachte gebruiksduur. De te verwachten gebruiksduur is meer de modus van het geheel en niet het gemiddelde.
Deze richtlijnen geven niet aan hoelang een product gemiddeld hoort mee te gaan, maar geeft aan hoelang een consument gemiddeld het product gebruikt en vervangt.

Het zit al in de naam 'gebruiksduur'.

Deze richtlijnen hebben dan ook geen enkele juridische handvaten en zeggen eigenlijk helemaal niets over je rechten als consument met betrekking tot conformiteit van een product, dus hoe lang iets mee zou moeten gaan.

Dit is een regelmatig terugkomende fout die gemaakt wordt, zowel bij consumenten als bedrijven.

En is al uitvoerig meerdere keren besproken in het shoppingforum.
Nee, de tabel laat wel een verwachte levensduur zien, althans dat is hun doel.
n de Nederlandse wetgeving over consumentenkoop is bepaald dat de verkoper bij een gebrekkig product ook buiten de fabrieksgarantieperiode na aflevering aansprakelijk kan zijn. U moet dan als consument aantonen dat het apparaat bij aanschaf geen gebrek had en dat u een bepaalde gebruiksduur mocht verwachten.

In sommige gevallen kan van de tabel worden afgeweken. Dat is het geval wanneer de leverancier een andere gebruiksduur heeft aangegeven of er uit eigen ervaring met een bepaald product, type of model andere gebruiksduurgegevens zijn.
Ze doelen dus wel op hoelang een appaart mee zou gaan, en niet hoelang een consument het zou willen gebruiken

[Reactie gewijzigd door Christoxz op 10 juli 2025 14:38]

Lees het PDF maar eens door:

"Omdat de gebruiksduur per consument

kan verschillen, is uitgegaan van de

gemiddelde gebruiksduur in de praktijk

bij normaal gebruik. Die gebruiksduur

wordt bepaald door economisch-

technische factoren (technische

In de Nederlandse wetgeving over consumentenkoop is bepaald dat de verkoper bij een gebrekkig product ook buiten de

fabrieksgarantieperiode na aflevering aansprakelijk kan zijn. U moet dan als consument aantonen dat het apparaat bij

aanschaf geen gebrek had en dat u een bepaalde gebruiksduur mocht verwachten. Het is dus belangrijk te weten wat de

normale prestaties zijn van het apparaat dat u heeft gekocht. Omdat de wet daar niet concreet over is, heeft UNETO-VNI

onderzoek gedaan naar de gemiddelde gebruiksduur van een groot aantal apparaten.

levensduur, gebruikskosten),

functionele factoren (kwaliteit en

functionaliteit van nieuwe producten)

en emotionele factoren (vormgeving

van nieuwe producten)."
Er is gewoon een fundamenteel probleem. De meeste verkopers bieden 2 jaar "wettelijke" garantie aan en, eerlijk is eerlijk, in mijn ervaring houden de meesten zich daar best goed aan. Daarbuiten is het meestal een gevecht. Soms werkt een verkoper mee, soms krijg je wat coulance en vaak is het pech. Voor de meeste zaken zald e gemiddelde consument geen rechtzaak gaan beginnen met een leverancier. Misschien bij een apparaat van 10.000 Euro welke na 2,5 jaar kapot gaat.

Het probleem begint ook bij de fabrikant. Die heeft er geen belang bij om apparaten te bouwen die het oneindig blijven doen (of zeg 20 jaar plus), want volwassen markten (wasmachines, tv's, laptops, etc) zijn vervangingsmarkten en er wordt mee gerekend dat consumenten elke 2/3/5/10 jaar hun apparaat vervangen. Als dat niet zo zou zijn, door een veel langere garantie, dan gaat hun business model kapot. En dat betekent dat de prijzen flink gaan stijgen, wat op zich prima is - zeker voor volwassen markten. Betekent wel dat de consument 1 keer meer moet betalen, maar daarna wel veel langer niks meer hoeft te investeren. En veel minder verspilling - eigenlijk grotendeels een win/win, mits goed uitgevoerd.

Er zijn zelfs enkele voorbeeld van leveranciers die onderling afspraken om de levensduur van hun product opzettelijk te beperken. Een bekend voorbeeld is:
Gloeilamp kartel - feit of fictie
Hierin staat bijvoorbeeld dat een wasmachine die meer dan 700 Euro gekost heeft een gemiddelde levensduur van 8 jaar heeft.
Bijna goed. Die lijst geeft aan wat de gemiddelde vervangingstijd is van een product door de consument. Alhoewel het misschien goed zou zijn om bijv. een TV te gebruiken totdat deze echt op is, doen we nog wel eens producten vervangen voordat ze echt helemaal versleten zijn.

Kom eens een keertje kijken in het forum: Shopping forum en lees eventueel eens forumtopic: Eerste hulp bij garantiekwesties in Nederland.

[Reactie gewijzigd door Warbringer op 10 juli 2025 15:08]

In Nederland hebben ze er helaas voor gekozen om daar geen specifieke tijd aan te hangen, maar noemen het 'de verwachte levensduur'. Er is wel een verwijzing naar een onderzoek wat dan de verwachte levensduur zou zijn: https://www.consuwijzer.nl/sites/default/files/documenten/Richtlijnen%20afschrijvingsmethoden.pdf
Dat lijstje is ... toch wel erg middelmatig tbh. Niet onaardig bedoeld naar Uneto-NVI, maar er missen categorieën qua prijs en portables (mobieltjes) hebben maar 1 categorie? Alleen Groot Witgoed en Televisies lijken enigzins goed vertegenwoordigd, de rest ....

Gemiddelde gebruikersduur, voor een telefoon is dat 2 jaar, maar dat betekend niet dat een telefoon na 2 jaar is afgeschreven of dat mensen verwachten dat ie maar een levensduur heeft van 2 jaar.

Bij een iPhone zal dat eerder 5 jaar zijn, alleen vervangen mensen hem eerder ivm kortingen e.d.. Maar na 2 jaar is de telefoon niet afgeschreven. Verkoopt hem door, geef hem door binnen gezin of inruil bij aankoop.

In heel dat lijstje lijkt men dat niet mee genomen te hebben. Hierdoor lijkt de levensduur van producten veel te laag te zijn. Beetje vervelend als winkels en fabrikanten dit als uitgangspunt nemen.

*** IK ZIE IN EEN ANDER COMMENT DAT HET UNETO-VNI LIJSTJE VAN 20214 IS. DAT VERKLAARD EEN HOOP (MAAR NIET ALLES) ***

[Reactie gewijzigd door Klaus_1250 op 10 juli 2025 14:53]

De lijst van Uneto-VNI is ook niet onomstreden. Je moet het zien als een reactie van de elektronicabranche op de garantiewetgeving en dus is het eenzijdig. Tegelijkertijd zijn het geen getallen die Uneto-VNI uit zijn duim heeft gezogen, ze zijn gebaseerd op onderzoek.

Bij een conflict kun je dus niet zomaar aankomen met "ik vind x jaar te kort". Dan is het jouw niet-onderbouwde standpunt versus het standpunt van de verkoper dat gebaseerd is op Uneto-VNI dat gebaseerd is op onderzoek.

Tot nog toe is door geen andere partij een lijst opgesteld zoals Uneto-VNI heeft gedaan, en daardoor wordt het toch een soort standaardwerk waar iedereen zich op baseert. Een winkel die de wet naleeft, zal om te zien of de garantietermijn verlopen is de Uneto-VNI-tabel erbij pakken.

Als je een andere mening hebt, dat kan prima, maar dan zul je dat voor de rechter goed moeten onderbouwen.
Ja, daar zit natuurlijk het manco en dat heb ik helaas ook regelmatig ondervonden. Want een winkel roept vaak doodleuk dat je 'niet mag verwachten' dat iets langer dan 'x' jaar mee gaat en dan mag jij als klant weer. Dat is vaak natuurlijk bewust beleid, want men weet dat de meeste klanten het er vervolgens bij laten zetten ipv dat ze hun recht halen. Dat kost gewoon teveel tijd en geld.
Zover ik weet jaar garantie op nieuw product. Echter enkele fabrikanten bieden langer garantie aan. Dat is aan hun wat ze willen
Andere problemen zijn dat kopers doorverwezen worden naar de fabrikant, terwijl de verkoper verantwoordelijk is voor garantie.
Nu is dat niet noodzakelijkerwijs een probleem imo. De verkoper blijft er verantwoordelijk voor, maar als je eerst naar de verkoper het moet opsturen, die stuurt het op naar de fabrikant, die stuurt het op naar de verkoper, en die stuurt het weer naar jou, tja dan is het sneller als je een paar stappen overslaat.

Megekko* heeft keertje gezegd bij mijn voeding dat ze adviseerde rechtstreeks met Corsair te regelen, zeker omdat die een leen-voeding opstuurde was dat ideaal. Megekko heeft de verzendkosten voor mij betaald, al heb ik daar wel expliciet om moeten vragen: Toen was het ook geen enkel probleem, maar dat horen ze natuurlijk gewoon zelf aan te bieden.

* Redelijk zeker dat die het waren, pin me er niet op vast :P
Helemaal eens, ik probeer vaak eerst bij de fabrikant, die zijn best vaak bereid te helpen. En als die je de deur wijzen (hebben ze ook gewoon het recht op tenzij ze fabrieksgarantie beloven), klop ik aan bij de shop en die moet volgens de wet gewoon helpen :)
Het probleem daarmee is dat als je van de fabrikant een vervangend product ontvangt dat dit niet meer het product is dat je oorspronkelijk hebt gekocht bij de verkoper en in essentie verspeel je daarmee verder recht op garantie. Want met de fabrikant heb je geen koopovereenkomst en dus ook verder nergens recht op.

Dit hele verhaal gaat natuurlijk niet op als de verkoper je doorverwijst naar de fabrikant. Maar doe je dat op eigen initiatief dan kan je dat wel eens duur komen te staan.
Is het in dit geval dan gewoon niet zo dat je nog steeds een relatie hebt met de winkel. Je hebt in overleg met de winkel dit via de fabrikant geregeld. Lijkt me dan dat de winkel nog steeds even veel verantwoordelijkheid draagt.
Het ging hier om dat @watercoolertje het eerst bij de fabrikant probeert. Dan is de opmerking van @Glashelder toch zeker eentje die je in gedachte moet houden.
Heb die van watercoolertje gemist hier, mijn reactie was dan ook meer van toepassing op het scenario wat Sissors schetst. Als de winkel je naar de fabrikant stuurt is dit natuurlijk anders dan wanneer je zelf direct naar de fabrikant gaat.

Overigens heb ik dit ook wel eens gedaan, maar dan vooral omdat Reichelt niet echt prettig is. Wetende dat de fabrikant in dit geval (bequiet makkelijker is met de omgang) zij het met mindere bescherming. Of bij een kleiner defect in een groter geheel waarbij de fabrikant gewoon een vervangend onderdeel kon leveren binnen garantie.
Het probleem daarmee is dat als je van de fabrikant een vervangend product ontvangt dat dit niet meer het product is dat je oorspronkelijk hebt gekocht bij de verkoper en in essentie verspeel je daarmee verder recht op garantie.
In de praktijk gaat dat enkel op als het serienummer gebonden is, wat bijna niks is (telefoons/tables/smartwatches). Maar dat kan inderdaad een risico zijn (wat ik bereid ben om te nemen).

[Reactie gewijzigd door watercoolertje op 10 juli 2025 13:51]

Mijn ouders hebben het in de tijd gehad met een wasmachine bij BCC.
Niets daaraan was op technisch vlak serienummer gebonden. Maar het exacte serienummer op de sticker op de machine werd weldegelijk door hen vergeleken met het nummer dat op de factuur reregistreerd stond.

(In dat geval ging het fout omdat BCC zelf bij een eerdere ruil vanwege een defecte machine, de zaken in hun systeem niet goed bijgewerkt had.)
Als je eerst naar de fabrikant gaat en daarna pas naar de winkel, mag de winkel vervolgens óók weigeren omdat de fabrikant dan mogelijk al het product aangepast heeft waardoor het product dus niet meer in de staat is zoals het opgeleverd was door de winkel. Altijd dus éérst naar degene met wie je de overeenkomst hebt, pas als die doorverwijst mag je door zonder dat het effect heeft op de overeenkomst die je met de verkopende partij hebt.

[Reactie gewijzigd door CH4OS op 10 juli 2025 13:05]

Ik heb een paar jaar terug 850 euro (dit was de aankoopprijs) terug gekregen van een monitor die ik al 35 maanden had (10 dagen voor einde garantie) van de fabrikant. De winkel had me zeer waarschijnlijk opgescheept met een vergelijkbare monitor (die was 35 maanden later natuurlijk veeeeel goedkoper), of een veel lager bedrag (want heb er bijna 3 jaar gebruik van kunnen maken).

Daarna heb ik een vergelijkbare monitor voor 350 euro gekocht en hield dus 500 euro over :) Ik ben er dus beter van geworden door niet via de winkel garantie te regelen.

PS mensen lezen mijn (vorige) post misschien als advies, en willen me daarom graag verbeteren, maar dan vergis je je, het is mijn persoonlijke ervaring en voor mij een reden om het zo te doen als ik het doe :)
Dat is dan meer een mazzeltje geweest inderdaad. Maar dat betekent niet dat het altijd beter uitwerkt wanneer je contact opneemt met een ander voordat je de winkel zelf benaderd. Bij een defect dien je gewoon te zorgen dat de winkelier zijn verplichting (jou een deugdelijk product leveren) kan uitvoeren. Dat zou jij immers ook willen als jij de winkelier was.

Kijk dus niet raar op als je ooit in de toekomst er tegenaanloopt dat een winkel garantie weigert omdat je eerst naar een ander (zoals de fabrikant) bent gegaan. Het is dus niet zozeer om jou te verbeteren (wat je doet moet je zelf weten) maar om jou op de risico’s te wijzen.

[Reactie gewijzigd door CH4OS op 10 juli 2025 14:17]

Precies. Los daarvan hoef je doorverwijzen ook niet te accepteren, zeker niet als dat een lastig en omslachtig proces dreigt te worden. Stel bijvoorbeeld dat de fabrikant geen vestiging/importeur in Nederland heeft, dan moet je dus zelf het product opsturen naar een fabrikant in het buitenland.
En dus? Dat maakt niet uit. Op dat moment zijn de kosten om het naar de fabrikant te krijgen, ook als die in het buitenland zit, voor rekening van de verkoper.
Zeker. Maar de verkoper probeert vaak naar de fabrikant te verwijzen in de hoop van alles af te zijn. Voor sommige (vooral hele grote) verkopers is het adagium 'Kopen en oprotten'. Aftersales zijn alleen maar lastig en kostbaar.
Tja, dan moeten ze geen winkel beginnen als ze de lasten er niet bij willen. ;)
Voor veel consumenten is het veel makkelijker om naar de verkoper te gaan, ze hoeven niet eerst op te zoeken hoe ze de fabrikant kunnen bereiken, naar welk punt en door welke hoepeltjes ze moeten springen om het juiste te laten gebeuren.
Je moet opzoeken hoe je de winkel moet bereiken voor garantie problemen, en vanaf dat punt is het in beide gevallen vooral formuliertje invullen en kijken wat er terug komt.

Maar zoals ik schreef ook: De winkelier blijft verantwoordelijk, en als een klant echt liever via de winkelier het doet moet dat mogelijk zijn. Maar ik heb er nul problemen mee als de winkelier zegt: "Probeer het eerst direct bij de fabrikant, dat is meestal sneller. Lukt dat niet, laat het ons dan weten dan gaan wij er achteraan".
Maar zoals ik schreef ook: De winkelier blijft verantwoordelijk,
Alleen als je de winkel eerst vraagt om garantie. Als je dat niet doet en je gaat direct naar de fabrikant, dan gaat dat buiten de winkel om (die dit dan kan gebruiken als excuus om in de toekomst geen garantie meer aan te bieden).

Zelf heb ik iemand wel eens geholpen met een garantiegeval. Ging om een iPad pen. Die was gekocht via Amazon. Amazon verwees keurig door naar Apple om het via die weg (eerst) op te lossen. Als dat niet lukte dan blijft Amazon op deze manier verantwoordelijk. Het had namelijk zo kunnen zijn dat Amazon een ander voorstel had om de garantie af te handelen. Daar moet Amazon dan wel de kans voor krijgen.

Als Apple geen goede oplossing had, dan kon alsnog Amazon aangesproken worden om het probleem op te lossen.

[Reactie gewijzigd door The Zep Man op 10 juli 2025 12:46]

Wel de lusten, zo min mogelijk de lasten.

Wie is verantwoordelijk als er tijdens verzending iets misgaat?

Daarom maak ik in veel gevallen gebruik van een verkoper met fysieke winkels. Regel het voor me.
Wie is verantwoordelijk als er tijdens verzending iets misgaat?
De winkel, want die hebben mij doorgestuurd naar de fabrikant. En dat is dus zeker een reden om eerst naar de winkel te gaan. Maar als consument heb ik er ook niks aan als het product nodeloos extra tussenstops moet maken van en naar reparatie.
De winkel, want die hebben mij doorgestuurd naar de fabrikant. En dat is dus zeker een reden om eerst naar de winkel te gaan.
Je kan eventuele verzendkosten ook verhalen op de winkel als de leverancier daar niet voor wil betalen. Het is dus alleen maar win-win om het via de juiste weg te doen.

[Reactie gewijzigd door The Zep Man op 10 juli 2025 13:37]

Ik wil helemaal geen verzendkosten verhalen. Niet mijn taak. Ik wil service. de winkel levert een ondeugdelijk product, de winkel lost het op. snelheid is voor mij hierbij niet de maatstaf.

Doe je netjes je werk, dan kom ik zeker terug. zo niet, dan ben je een klant kwijt
Je moet opzoeken hoe je de winkel moet bereiken voor garantie problemen
Elke beetje serieuze webwinkel heeft een gestandaardiseerd retour- en reparatieprocedure en kun je vanuit de betreffende bestelling in de website doen. Veel makkelijker voor de gemiddelde consument. En ook logischer. Nu zou je ineens via een andere partij moeten gaan zoeken hoe dat werkt. Veel omslachtiger.
Probeer het eerst direct bij de fabrikant, dat is meestal sneller
Dat zou ik als klant niet accepteren, ik ben nu hier in de winkel of heb hem aan de lijn, regel het. Dit zou op mijn overkomen als: ik heb geen zin in extra werk.

Ik kan me goed voorstellen dat het een beetje sneller zou werken, maar zo heel veel meer tijd gaat daar echt niet in zitten.
Als eerst, want laat dat duidelijk zijn: Je hebt geheel gelijk dat het via de winkel geregeld moet kunnen worden! Daar is nul discussie over vanuit mij uit.
Elke beetje serieuze webwinkel heeft een gestandaardiseerd retour- en reparatieprocedure en kun je vanuit de betreffende bestelling in de website doen. Veel makkelijker voor de gemiddelde consument. En ook logischer. Nu zou je ineens via een andere partij moeten gaan zoeken hoe dat werkt. Veel omslachtiger.
Eens dat de grotere webwinkels vaak een optie hebben om vanuit je oude bestellingen een retour aan te maken. Tegelijk laten we wel wezen, elk beetje serieuze fabrikant heeft ook een gestandaardiseerde retour en reparatie procedure. Alleen dan moet je zelf uit het dropdown menu het product kiezen, je moet je aankoopdatum nog opzoeken, en waarschijnlijk ook kijken welk van de drie nummers nou het serienummer is. Maar het is nou ook geen rocket science.
Dat zou ik als klant niet accepteren, ik ben nu hier in de winkel of heb hem aan de lijn, regel het. Dit zou op mijn overkomen als: ik heb geen zin in extra werk.

Ik kan me goed voorstellen dat het een beetje sneller zou werken, maar zo heel veel meer tijd gaat daar echt niet in zitten.
Absoluut best case ben je je product 2 dagen extra kwijt. Immers hij moet 2x vaker met de pakketdienst mee. Is het dat hij 's middags bij de webwinkel komt, en ze doen het doorsturen van retour producten 's ochtends, dan ben je dus al 4 dagen extra kwijt. En genoeg winkels heb ik ervaring dat die niet elke dag garantiedingen doorsturen. Of dat ze bijvoorbeeld een drukke tijd hebben, en dus dat het daardoor een dagje nog langer duurt. Dan zonder iets bijzonders aan de hand te hebben, ben je dus al 5 werkdagen, een hele week, langer bezig voor jij weer een werkend product hebt.

Dus nogmaals, een webwinkel moet zeker de optie bieden het geheel door hun te laten afhandelen, maar ik vul met liefde een extra formuliertje in als ik daardoor 2 dagen - een week eerder weer door kan.
Het ligt er inderdaad aan hoe het gebeurd.
4Launch (helaas bestaan ze niet meer) heeft mij ook ooit doorverwezen naar de fabrikant. Maar toen heeft 4Launch een RMA aangemaakt bij de fabrikant en kreeg ik van 4Launch een verzendlabel direct naar de fabrikant, waarna ik ook direct vanuit de fabrikant een nieuw product kreeg. In mijn ogen is dat een goede manier om iemand door te verwijzen naar de fabrikant. Maar niet met "zoek het maar uit, dien zelf maar een RMA aanvraag in bij de fabrikant en jammer dan als die wordt afgewezen."
Maar dan is het toch via 4Launch gegaan? Het feit dat 4Launch met die fabrikant bepaalde afspraken heeft (dus dat 4Launch er niet meer tussen gaat zitten dan noodzakelijk), is weer wat anders. Goede kans dat veel fabrikanten van apparaten het zelf ook liever op die manier doen. Het consumentengedoe door de winkelier, en de logistiek door zichzelf.
Klopt. In dat geval handelt de fabrikant in naam van de winkelier de klacht verder af. Wettelijk gezien representeren ze de winkelier op dat moment, vziw.
Ja ik ga ook altijd eerst naar de fabrikant. Zij zijn vaker toch wat minder gedreven door winst omdat er zoveel lagen tussen zit dan bij de meeste bedrijven waar je je spul koopt. Hierdoor krijg je, voor mijn gevoel, vaak een betere en snellere oplossing.
Vaak is rechtstreeks met de fabrikant het snelst. Maar ik kan mij wel inbeelden dat sommige bedrijven je verplichten om het met de fabrikant te regelen en dat is ook niet de bedoeling.
Bij Azerty hadden ze mijn CPU vervangen onder garantie. Ik had zelf wat troubleshooting gedaan, maar zonder extra onderdelen kon ik niet veel meer doen. Zelfbouw PC vervolgens naar hun verstuurd, uiteraard goed verpakt, voor onderzoek en bleek dus CPU die defect was. Nieuwe gekregen, alleen arbeidskosten betaald voor het testen (reële prijs) en kon netjes de verzendkosten terug claimen :)


Aan de andere kant, ook goed ervaring gehad met smartphone fabrikant OnePlus. Mijn OnePlus 8 Pro had problemen met Widevine (DRM), waardoor apps als Nertflix niet meer in full HD wilde afspelen. Mobiel flashen met ene nieuwe OS hielp niet. Ticket aangemaakt en kon mijn toestel gratis naar een dichtstbijzijnde service center sturen die voor OnePlus toestellen repareerde. Toestel binnen een aantal werk dagen terug gekregen. Dat was nog voordat zij een samenwerking hadden met The Phone Lab.

[Reactie gewijzigd door NeverSettle op 10 juli 2025 13:12]

Dat is ook echt geen probleem. Laatst een vrij prijzig fornuis gekocht bij een grote fornuiswinkel in kampen; kom ik thuis glas van de ovendeur geheel aan barrels. Contact gehad met de verkoper die het bij de fabriek aanmeldden. Daarna regelmatig contact via mail en telefoon met de fabrikant, afspraak met de fabrieksmonteur gemaakt en ruime week later nieuwe deur geplaatst. Ging mooi vlot.
Herkenbaar! Kocht zelf een product van Belkin voor 24,95. Na 10 maanden stopte het met werken. Winkel verwees mij door naar Belkin en Belkin gaf toe dat het een fabrieksfout was, maar had het product niet meer in het assortiment. Ze gaven mij een tegoedbon van 10 euro, terwijl ik recht had op meer. Tegoedbon voor hun eigen winkel, die destijds 30% duurder was dan andere winkels!

 ACM gaf telefonisch aan dat het een bekend probleem is, maar dat ze daar vrijwel niets aan kunnen doen!

Vraag mij af of ACM over 3 maanden boetes gaat uitdelen die hoog genoeg zijn om effect te hebben.
De fabrikant of de winkeier mag de tijd dat je hem gebruikt hebt compenseren. Dus voor elke maand of jaar dat je hem gebruikt hebt er een bedrag aftrekken. Stel dat zo’n ding 5 jaar mee moet gaan is de afschrijving in jouw geval 5 euro. Ze schepen je af met n tientje omdat ze weten dat jij het er toch verder bij laat zitten.
Dat mag dus niet, reparatie of vervanging wordt im beginsel altijd kosteloos te gebeuren dat is duidelijk uitgelegd in artikel 7:21


https://www.consuwijzer.nl/garantie-reparatie-geld-terug/gekocht-maar-kapot/wat-zijn-mijn-rechten

Gebruiksvergoeding

Als u de koop ontbindt heeft u meestal recht op de hele aankoopprijs terug. Maar heeft u een lange tijd zonder klachten gebruik kunnen maken van het product? Dan mag de verkoper in een uitzonderlijke situatie een bedrag inhouden voor de lange tijd dat u het product goed kon gebruiken. Dat noemen ze een gebruiksvergoeding of afschrijving. De wet zegt niet wat een uitzonderlijke situatie is en hoeveel gebruiksvergoeding redelijk is. Probeer hieruit te komen met de verkoper. Ook moet u het product teruggeven als u ontbindt.

Vroeg u om een reparatie of vervangend product? Dan moet de verkoper het kosteloos oplossen en mag hij geen gebruiksvergoeding of bijbetalen vragen. Doet hij dit wel? Dan kunt u de koop alsnog ontbinden en uw geld terugvragen.
Dat concept van 'gebruiksvergoeding' staat nergens in BW7 vermeld vziw.
En is ook strijdig met de herziene richtlijn 2019/771 van de Europese Unie, welke stelt dat je bij ontbinden van de koop recht hebt op het volledige aankoopbedrag terug. Waarvan vanwege harmonisatie-eisen vziw niet ten nadele van de consument van afgeweken mag worden.

https://eur-lex.europa.eu...ri=CELEX:32019L0771#art_4
https://eur-lex.europa.eu...i=CELEX:32019L0771#art_16

In geval je recht hebt tot ontbinding omdat bijv. een winkelier weigert over te gaan tot herstel, zou je dusgewoon altijd recht hebben op het volledige bedrag terug. Dat gedoe over 'gebruiksvergoeding' lijkt een broodje-aap verhaal te zijn.

Net zoals de onzin over 'wettelijke afschrijvingstermijnen' en andere priet zoals normen van Techniek Nederland, etc.

[Reactie gewijzigd door R4gnax op 10 juli 2025 19:50]

Dat was ook mijn argument. Een apparaat met een levensduur van 5 jaar hoort niet binnen 10 maanden kapot te gaat en een tegoedbon van 10 euro (die werkelijk 7 euro waard was) is onvoldoende. Ze waren het met mij eens en toen ik zei dat ik nog recht had op garantie zeiden ze "Recht hebben en recht krijgen zijn niet hetzelfde".
Dat is waarom je dat soort gesprekken als het lastig wordt op moet nemen. Een uitspraak zoals "recht hebben en recht krijgen zijn niet hetzelfde" is een directe schuldbekentenis dat ze weten dat ze fout zitten. Mocht je er dan een rechtszaak van willen maken, win je dat op je sloffen.
En dat is exact mijn ervaring. Tegen mij werd letterlijk gezegd dat ze (apparaat van 80 euro na 9 maanden) er niets mee gingen doen, dat ze het als economisch afgeschreven beschouwden. Te laag bedrag voor rechtsbijstand, geen handhaving, niks. Klinkt allemaal leuk die regels, maar zonder handhaving - wat die winkels donders goed weten - ben je gewoon kansloos. Daar zou een lik-op-stuk beleid heel erg helpen.
Hier ook. Bij een winkel die lijkt op Goedendag Kijkbuis een TV gekocht, die ging toen stuk na 3 jaar en 8 maanden. Er werd toegeven dat dat volgens Techniek Nederland inderdaad nog binnen de garantie valt, maar omdat de TV door de reparatie langer dan 4 jaar mee zou gaan werd ik geacht voor ~95% van de reparatiekosten op te draaien. Vervangend product werd ook geweigerd. Uit """coulance""" waren ze bereid €35 over te maken.

Charlatans waar je nooit iets wil kopen dus.
Veel fabrikanten nemen garantie niet zo nauw en veel winkeliers houden de fabrieksgarantie aan. Zo zie je dus dat sommige producten zelfs maar 6 maanden garantie krijgen terwijl er wettelijk meer op moet zitten. Dit is ook soms de reden waarom sommige producten niet of slecht in Nederland te koop zijn of de prijzen veel hoger liggen, dat heeft te maken met de verplichte garantie waar de fabrikant te beperkt in is, dan moet de winkelier er zelf voor opdraaien.
Toch absurd als een product zo slecht gemaakt is dat de fabrikant er maar 6 maanden vertrouwen in heeft.
Dat is helaas wel een beetje de wereld waarin we leven. Weggooien en nieuwe kopen.

Overigens is er ook een nieuwe vorm van garantie-onduiking die ik bij Amazon nog wel eens tegen kom: we verkopen dat product niet meer, dus we kunnen het niet omruilen of repareren. Eh ja, en hoe is dat mijn probleem?

[Reactie gewijzigd door iAR op 10 juli 2025 13:09]

Fabrikanten "nemen garantie niet zo nauw" omdat een fabrikant in Nederland helemaal niet verplicht is om garantie te leveren. Fabrieksgarantie is een extra dienstverlening vanuit de fabrikant, maar is op geen enkele wijze verplicht in Nederland.
Als een fabrikant fabrieksgarantie aanbied dan heeft ie dat gewoon na te komen, dat is namelijk een belofte bij je product! Los van de wettelijke garanties...
Dat klopt, maar daar zijn nauwelijks klachten over. Fabrikanten komen dat doorgaans gewoon na. Voor hen is het simpel. Die hoeven geen verwachte gebruiksduur in te schatten.
Fabrikanten hoeven geen garantie te geven. Ze geven vaak 2 jaar fabrieksgarantie en dat gaat eigenlijk altijd goed. Ik zie niet waarom ze dat niet serieus zouden nemen.
Ik zie in het schrijven van de ACM wel akelig veel vaagheden en gaten zitten.

Blijkbaar is de 2 jaar dus niet 'wettig' maar moeten we van iets uitgaan dat op meerdere manieren kan worden uitlegt. De norm van uneto stelt dat 3 jaar normaal zou zijn maar je er op vastpinnen kan dus ook niet ? Dan kun je dus alsnog van heel weinig uit gaan lijkt me.

Geen kosten mogen rekenen bij een product dat onder garantie valt. Een computerwinkel mag dus geen cent rekenen om een besmette laptop van mevrouw de Vries weer vlot te trekken omdat deze nog geen 3 (?) jaar oud is ? ... Is er dan uberhaupt nog te bepalen wat er wel en niet onder garantie valt ?

Oplossen binnen redelijke termijn. Wie bepaald dan wat redelijk is hier ? Waar zit de grens m.b.t. overmacht ? Juist omdat het begrip in beginsel al zo vaag is kun je er concreet helemaal niets mee.

Ook de praktijkvoorbeelden geven weinig hoop ; klant heeft een premium wasmachine gekocht 5 jaar geleden en kan garantie claimen omdat er zorgvuldig mee zou zijn omgegaan. Is dan het woord premium hier ineens het wettige middel ? Waar zit de bepaling dat het om zorgvuldig er mee omgaan gaat ? Wie bepaald dat ?

Het verhaal over de kapotte tv is nog krommer. Er zou geen aanleiding zijn om te denken dat de tv kapot is gegaan door een gebruikersfout ? De klant wil asap weer tv kunnen kijken en de verkoper bied reparatie aan. " De tv is stuk want netnix komt met een foutmelding" .. Ondeskundig gebruik ? Overmacht ? Factor van buitenaf ? Niets mee te maken want er is recht op garantie... Uiteraard is de eis van de klant dat dit gisteren al verholpen had moeten zijn een redelijke termijn...


Een tikje overtrokken en aangedikt her en der maar in principe kun je net helemaal niks met de strekking van de acm. Als er een beetje tractie op het geheel komt te zitten dan zie ik nog wel gebeuren dat je geen product meer koopt maar een dienst waar een product bij zit.. tja , op een dienst valt geen garantie te geven he ? ... Voortaan koop ik als bedrijf ook maar niet meer zakelijk in maar gewoon privé , garantieclaims kan ik dan alsnog doorschuiven en aanhouden buiten de 1 jaar b2b garantie...
De norm van uneto
De norm van Uneto gaat uit van gemiddelde gebruiksduur. Dus de gemiddelde tijd totdat een consument een goed wegdoet en een vervanger aanschaft. Dat heeft niets te maken met te verwachten levensduur.

Daarnaast heeft ook de wet niets van doen met de te verawchten levensduur.
Waar het de wet om gaat is of een bepaald defect redelijk te verwachten had mogen zijn na N jaren gebruik wegens slijtage of niet.

Een wasmachine kan gemiddeld mss. maar 4 jaar meegaan omdat dan de lagers doorgesleten zijn, de rubberen afsluitmanchet begint te vergaan, etc. -- maar als bijv de plastic front dash begint te verkruimelen omdat er ondermaats plastic gebruikt is, dan is dat een een defect dat je niet redelijk had hoeven te verwachten. En dat valt gewoon onder non-conformiteit cq. een ondeugdelijk product.

Die meuk van uneto / techniek nederland is kolder. En verkopers schermen er maar wat graag mee omdat de gemiddeldes laag liggen, en dus gunstig voor hun uitpakken, en het authenticiteit en authoriteit uitstraalt. Maar niets is minder waar.
Ik had een probleem met een Garmin Vivoactive 5 die bij de Bijenkorf online was gekocht. Ik ben naar de winkel gegaan en bij de klantenservice gaven ze aan me niet te helpen en verwezen ze naar de fabrikant. Ik gaf aan dat ze wettelijk verplicht zijn om dit te doen en dat ik niet met Garmin maar met hun een koopovereenkomst heb. Garmin probeert me wel goed te helpen trouwens.
Jammer dat het niet gewoon 2 jaar is zoals in de meeste Europese landen, Nederland moet het weer lastig maken, waardoor je als consument altijd in een discussie komt met de leverancier.

Benieuwd hoe de mediamarkt hiermee omgaat. Gisteren toevallig de PS5 slimline geretourneerd, begon met een coil whine en uiteindelijk een voeding die hele gekke geluiden maakte en zelfs ervoor zorgde dat de stoppen eruit vlogen. Natuurlijk gebeurt dit net 10 dagen na de garantie, dus ben benieuwd.
Jammer dat het niet gewoon 2 jaar is zoals in de meeste Europese landen, Nederland moet het weer lastig maken, waardoor je als consument altijd in een discussie komt met de leverancier.
Op bijna alle elektronica krijg je gewoon al hard 2 jaar garantie in Nederland vanuit de fabrikant. Zo ook je PS5. Dus er is in de praktijk weinig anders.
Benieuwd hoe de mediamarkt hiermee omgaat. Gisteren toevallig de PS5 slimline geretourneerd, begon met een coil whine en uiteindelijk een voeding die hele gekke geluiden maakte en zelfs ervoor zorgde dat de stoppen eruit vlogen. Natuurlijk gebeurt dit net 10 dagen na de garantie, dus ben benieuwd.
Dan kun je maar beter blij zijn met de wetgeving in Nederland want de gemiddelde levensduur van een Gameconsole is volgens techniek Nederland 3 jaar ( https://www.techniekneder...afschrijvingsmethoden.pdf ).
De wettelijke garantie is in Nederland idd beter dan in veel andere EU landen. Van bijvoorbeeld een wasmachine van Miele mag je verwachten dat die zeker 15 jaar meegaat. Dit betekent niet per se dat je na 15 jaar nog een volledige reparatie gratis krijgt. Maar de pakweg eerste 7 jaar mag een verkoper niet moeilijk doen. In andere EU landen sta je in zo'n geval met lege handen.
Van bijvoorbeeld een wasmachine van Miele mag je verwachten dat die zeker 15 jaar meegaat. Dit betekent niet per se dat je na 15 jaar nog een volledige reparatie gratis krijgt. Maar de pakweg eerste 7 jaar mag een verkoper niet moeilijk doen.
Dat is een redenatie die winkels prettig vinden, maar ik blijf er moeite mee hebben. Je bepaalt een groot bedrag voor een apparaat dat "zeker 15 jaar meegaat" en dan mag je na 10 jaar nog weer extra betalen om die "zeker 15 jaar" daadwerkelijk te halen.

Dan volgt meestal het argument dat de reparatie de levensduur verlengt, maar dat zou betekenen dat na die investering de verkoper de hele machine voor bijvoorbeeld "zeker 20 jaar" garandeert. En dat verwacht ik nou net niet van de verkopers.
Formeel juridisch moet de verkoper de volledige reparatie betalen, zelfs na die (in het voorbeeld van de Miele wasmachine) 15 jaar. Je moet die 15 jaar dan wel hard kunnen maken, soms kun je daarom discussies krijgen over die termijn, wat er toe leidt dat het in de praktijk soms wat korter zal uitpakken (allhoewel 7 jaar voor een Miele wasmachine bij nader inzien wel erg kort is)..Wat het voor de consument soms lastig maakt is dat je vanaf 12 maanden na de aankoop moet bewijzen dat het defect aan het product ligt en niet te wijten is aan de consument. Nu is dat bij een wasmachine of koelkast ook weer niet heel lastig omdat het niet aannemelijk is dat het product bijvoorbeeld is gevallen. Voor een tv geldt hetzelfde. Voor meer draagbare producten kan die bewijslast soms wel lastig zijn omdat bij een klein deukje de verkoper het probleem zal toeschrijven aan een val (en daarmee de schuld van de consument). .
De verwachte levensduur blijkt toch wel een "dingetje" te zijn in het Nederlandse consumentenrecht, omdat het als intrinsieke eigenschap van het product wordt gezien. Het zou handig zijn als dit bij de verkoop gewoonweg vermeld zou worden. Iedereen weet dan gewoon waar hij aan toe is. Je kunt dan ook meteen beoordelen of het prijsverschil tussen verschillende producten voor jezelf te rechtvaardigen valt op grond van alle eigenschappen (inclusief de levensduur).
Mooie toevoeging voor de energielabels 🙂. Zie review: Smartphones krijgen energielabels: wat staat erop en wat gaat het betekenen? ( en dan voor alle electronica).
Goed dat de ACM optreedt! Consumentenrechten worden te vaak genegeerd, vooral bij garantie. Fijn dat winkeliers nu worden aangesproken en dat er echt iets gaat veranderen. Hopelijk voelen bedrijven nu meer druk om eerlijk met klanten om te gaan.
nou Belsimpel.nl, neem je verantwoordelijkheid :(

airpods pro (1) bekende kraak bij N/C of transparancy mode

verwijst me naar Apple.
Die repareren de boel maar binnen een jaar weer het kraakje.

Apple geeft aan dat je maar (ik meen) 3 maanden garantie hebt op een reparatie, dus die 2e keer zou geen garantie zijn.
Belsimpel.nl geeft aan dat ze maar 1 jaar garantie geven op airpods (waarbij ze naar de site verwijzen).
Mijn argument dat je van dopjes die destijds ruim 150 euro kosttte mag verwachten dat deze langer dan een jaar meegaan (ik verwees naar dat UNETO-VNI document) boeide ze niet. Op de site stond 1 jaar garantie en ik had dus pech.

[Reactie gewijzigd door Yucko op 10 juli 2025 15:18]

Woon in Belgie waar we 2 jaar garantie hebben, misschien beetje irrelevant maar ik merk de laatste tijd wel dat veel van mijn nieuwe apparaten snel gebreken vertonen. Een muis can 2015 is pas onlangs kapot gegaan door slijtage aan de scrollwheel. Heb een nieuwe gekocht, na een maand gebruik was de side button al kapot. Idem keyboard. Idem GPU, de vorige had ik 6 jaar gebruikt, nieuwe was al na 13 maanden kapot. Dyson stofzuiger waarvan de batterij al na 1 jaar is versleten, naar fabriek gestuurd, sturen ze hem terug op met de zelfde batterij. Bosch Easypump gekocht, bij het pompen van de autoband ging het al stuk. Scheerapparaten idem. Vorige ging 10 jaar mee, nu gaan ze telkens kapot na exact verlopen garantie. Onlangs een dure Samsung Neo Qled gekocht, ik heb die 6 keer moeten laten omwisselen omdat er bij elke paneel wel iets mis mee was. Van stukken stof die elk meer dan 4 pixel bedekken tot zichtbare grid patronen en meerdere dode pixels. Dat is normaal zeiden ze. Sorry maar ik hoef geen grid pattern te zien als ik TV kijk. Uiteindelijk brachten ze mij een TV in een speciale doos, ik denk dat deze aan een uitgrebreidere quality control onderging. Xbox controller die om de 6 maanden stuk gaat (kost hun wel veel geld denk ik).

Ik begin het wel goed beu te worden om alles constant te laten repareren.

Het is tijd dat EU fabrikanten verplicht om garantie op levensduur aan te bieden.

[Reactie gewijzigd door Mayonaise op 10 juli 2025 19:06]

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.