NS stopt vanaf 1 juni met X

Het Nederlandse treinvervoersbedrijf NS biedt vanaf 1 juni geen reisinformatie en klantenservice meer aan via X. Volgens de NS gebruiken steeds minder mensen het socialemediaplatform en is de toon op X ook verhard.

De NS verwijst klanten met vragen door naar de chatfunctie op de website. Die is volgens het bedrijf veel geschikter voor klachtenbehandeling. De NS vermeldt in een persbericht ook de telefoonoptie en de NS-app. Die app krijgt dit najaar ook een chatfunctie. De Nederlandse Spoorwegen begon in 2010 met X, toen nog Twitter. Het X-account zal blijven bestaan en wordt voorlopig niet verwijderd.

Ook de NMBS in België besloot onlangs om te stoppen met X. Die beslissing werd op 19 maart genomen.

Door Jay Stout

Redacteur

19-05-2025 • 13:34

202

Submitter: Noxious

Reacties (201)

201
194
116
5
0
35
Wijzig sortering

Sorteer op:

Weergave:

Goede zaak! Ik stoor me er al tijden aan dat (semi-)publieke organisaties en overheidsinstellingen communiceren via social media platformen die hun geld verdienen door het met voeten treden van de privacy en naar eigen lust en willekeur kunnen filteren/modereren/censureren.
Hoe handig en makkelijk het in eerste instantie ook klinkt, dit horen niet de platformen te zijn waar dergelijke organisaties en overheden langs zouden moeten communiceren, en en feit dat ze dit wel doen, geeft burgers onterecht vertrouwen in deze platformen.
De overheidsinstanties willen denk ik zelf ook liefst van die platforms af maar hebben ooit van marketeers te horen gekregen dat burgers dáár nou eenmaal zitten, gemak eisen en geen postbus 51 meer kijken. En dus zijn overheden daar ook heengegaan om de kloof met de burger zo klein mogelijk te maken.
Keer zijden hiervan is dat er hoop bedrijven en ook dus overheids instanties zelf weer platforms zullen op gaan tuigen. Of weer meer geld steken in de huidige tooling.

Naast het geld verdienende model van x en Facebook enz. Bieden deze wel een platform om mensen te bereiken zonder dat deze mensen jou moeten opzoeken.
Maar ook veel mensen niet. Dus die andere toolings moeten er toch zijn.
Naast het geld verdienende model van x en Facebook enz. Bieden deze wel een platform om mensen te bereiken zonder dat deze mensen jou moeten opzoeken.
Je zult het X account van de NS toch op moeten zoeken voordat je een berichtje aan hen kan adresseren?
@ns is namelijk een willekeurige gebruiker, je hebt oa @ns_online en @ns_int en wellicht nog wel meer 'officiële' NS accounts.

[Reactie gewijzigd door drdelta op 20 mei 2025 09:49]

Je hebt een punt, denk wel indien je vaak gebruik maakt van een dienst. Je die dan ook opneemt in je volgers?

Dan heb je zo de gemeente, NS, brandweer, kpn enz op 1 platform bij elkaar en zie je berichten terug in je feeds. Dat is wat ik meer bedoel. Ipv elke website handmatig af te struinen.
Klinkt alsof je gewoon op zoek bent naar RSS feeds (uit 1997)
Helaas zijn die uit de gratie geraakt, met zover ik weet geen directe of breed gebruikte opvolger.

Voordeel van X is natuurlijk wèl dat je ook een berichtje kunt versturen, terwijl dat met een RSS feed helaas niet kan.

Ergens is het best grappig dat we 45 jaar na de introductie van de online chat zijn, en we alsnog geen standaardisatie kennen om online met mensen te chatten. Of het nu een customer support chat, direct berichtje naar een vriend of familielid, of via een gaming platform is. Alles compleet los van elkaar. Achja :>
Nouja, ik verwerk nogsteeds best wel een en ander aan RSS, maar het is inderdaad niet meer zo prominent op de voorgrond als pakweg 20 jaar geleden. Verder os Discord vooral het grootste twitter alternatief sinds X in mijn wereldje, het enige dat he echt mist van X is de enorme bak haatzaaierij. Het is wel snel een beetje hetzelfde soort information overload machine...

En ja, IRC is ook nog lang niet dood
Ik durf ook wel te beweren dat burgers geen Postbus 51 meer kijken. Postbus 51 is in 2012 afgeschaft ;-)
Deze marketeers en andere fomo personen houden het allemaal in stand. Je mist niets, echt niet. Deze platforms zijn eerder een probleem voor de samenleving dan dat ze iets toevoegen.

Als ik informatie wil over treinen en dienstregeling, dan ga ik naar ns.nl.
Sinds de PTT is geprivatiseerd naar KPN en PostNL gaat elke vorm van communicatie via minimaal één kanaal wat geld aan de communicatie verdient.
De overheid en (semi-)publieke organisaties moeten gewoon communiceren via de kanalen die aansluiten bij de kanalen die hun gebruikers gebruiken. Als de gebruikers vooral via social media platformen te bereiken zijn, moeten ze die gewoon gebruiken. Of dat een onterecht vertrouwen in de platformen geeft betwijfel ik. Een groot deel van de gebruikers zat daar immers al op.
Het mooiste zou natuurlijk zijn als de overheid zelf een platform zou oprichten waar ze zelf en andere publieke instellingen alle berichten op kunnen plaatsen en gebruikers contact op kunnen nemen met de service diensten van de diverse instellingen. De gebruiker moet dan zelf maar instellen van welke organisaties hij/zij berichten wil zien. Als men daaraan begint is het misschien een goed idee om het gelijk maar Europees aan te pakken. Er zijn zat mensen die regelmatig in het buitenland komen, of daar zelfs een tweede huis hebben.
Sinds de PTT is geprivatiseerd naar KPN en PostNL gaat elke vorm van communicatie via minimaal één kanaal wat geld aan de communicatie verdient.
Het gaat er denk ik niet om dat een kanaal er aan verdient. Het lijkt @mtim meer te gaan om:
[...] die hun geld verdienen door het met voeten treden van de privacy en naar eigen lust en willekeur kunnen filteren/modereren/censureren.
die hun geld verdienen door het met voeten treden van de privacy en naar eigen lust en willekeur kunnen filteren/modereren/censureren
Als de mensen toch al op deze platformen zitten is het privacy probleem niet het probleem van de NS of andere diensten. De mensen hebben de keuze zelf al gemaakt, de NS en andere diensten gebruiken die platformen alleen omdat de klanten daarmee zijn te bereiken. De NS en andere diensten hebben ook alternatieven om met de service afdeling te communiceren. De keuze ligt bij de klant.
Nu er steeds minder active X gebruikers zijn, valt X weg als nuttig communicatiekanaal omdat het bereik te klein wordt. Dat de medewerkers ook nog eens bloot staan aan bedreigingen en grof taalgebruik is een extra rede om X te verlaten.
Dit is een beetje dezelfde redenering die gebruikt werd om het printen te legitimeren. Het gaf dan niet dat je extra papier gebruikte, want "die boom was toch al gekapt".

Mijn economieleraar vertelde ons dat elke euro (toen nog gulden) eigenlijk een stembiljet was. Door het uit te geven aan iets, stemde je op dat product. Iets soortgelijks geldt voor aandacht; door iets te plaatsen op <insert sociaal medium> stem je op dat sociale medium. De NS heeft nu dus besloten haar stem in te trekken
de overheid en zelf een platform opzetten.

AKA:
1. zéér hoge kosten voor iets wat al publiekelijk beschikbaar is
2. slechte implementatie, want overheid
3. niet veilig, want overheid en IT is een match made in hell
4. niemand gebruikt het
1 t/m 4 zijn allemaal jouw interpretatie. Vaak zijn een of meer punten inderdaad waar, maar zeker niet altijd.

Een open berichtendienst is niet heel lastig op te zetten. Aan privé gegevens is eigenlijk alleen een email adres noodzakelijk, met daarbij en wachtwoord. Instellingen kunnen lokaal in cookies worden opgeslagen. De posts zijn al openbaar, dus voor een hacker is er niet veel te halen. Voor alleen email adressen doen ze geen moeite.

Binnen de overheid zijn er best wel een aantal diensten die een goed werkend en veilig systeem hebben. Intern is het best goed geregeld, publiekelijk heeft de belastingdienst het systeem best redelijk voor elkaar, zowel in werking als in veiligheid.

Er zijn commerciële alternatieven, maar de meeste daarvan verzamelen privacy gevoelige data (en op dat punt reageerde ik). Niet iedereen is daarvan gediend. De overheid heeft verder geen eigen communicatiekanaal. De afhankelijkheid van commerciële partijen is niet altijd handig. In Australië heeft Meta bijvoorbeeld meermalen de overheid gechanteerd om wetgeving tegen te houden, anders zou Meta haar diensten in Australië blokkeren en daarmee de overheid van haar communicatiekanalen (vooral Facebook) beroven.
Toch is het jammer dat er dan wordt verwezen naar een app die alleen te verkrijgen is via een Amerikaans Big-tech bedrijf waar gebruikers een account moeten hebben en 24/7 hun gegevens mee moeten delen voordat de app te downloaden is (en dan heb ik nog niet gekeken of de app gebruik maakt van trackers en bijvoorbeeld GSF).
Heb je ook daadwerkelijk geklikt op de link in het bericht van NS? Die verwijst je namelijk door naar ns.nl, een website die je platform- en big-tech onafhankelijk kunt bereiken.
Ik heb de site niet goed bekeken, maar heb even op de link geklikt. Het kan liggen aan dat ublock original 11 trackers blokkeert of dat mijn pihole het een en ander tegenhoudt, maar bij mij komt geen chatmogelijkheid op. Dat wijst er wat mij betreft op dat chatten niet geheel privacyvriendelijk kan plaatsvinden.
De app zou natuurlijk prima via F-droid of de NS website (met hash) verspreid kunnen worden, maar ik vrees dat dat niet lukt vanwege Google afhankelijkheden.
voordeel van de socials is wel dat de “vuile was” buiten hangt en voor iedereen inzichtelijk is. Nadeel van alles via tickets en apps afhandelen is dat daar dan weer allerlei systemen aan vast zitten. Plus gaan veel bedrijven nog via meta/whatsapp/instagram ; dus in hoeverre dit positief is.. voor diensten zoals NS moet het gewoon eenvoudig contant te krijgen zijn door telefoon. Als ik ‘s nachts hoor dat de laatste trein uitvalt wil ik liever iemand spreken dan een chatbot zover krijgen dat iemand een taxi/vervoer naar huis regelt.

Vroeger deed de conducteur dit netjes regelen maar ik heb al een keer meegemaakt dat de NS niet thuis geeft en gewoon dan maar zelf een taxi heb kunnen bellen. Dit voorspelt imho niet veel goeds aangezien de app nu ook al niet echt lekker werkt.
Nou ik vind X helemaal niet makkelijk. Je wordt verplicht om een account aan te maken bij Elon.
Inderdaad - een account wat ik bovendien ook heb verwijderd de dag dat Elon eigenaar werd van Twitter. Overigens was het geen actief account, had het enkel voor wat PM interacties met support desks van wat bedrijven die niet anders te benaderen waren... #arrggg
Complete verdraaiing van de waarheid.
Twitter was in 2016 ook al vergeven van de bots met een ultraconservatieve mening die vaak uit discutabele bron komen. Die bots hadden meer gewicht dan andere meningen.Censuur anno nu is nog nooit zo erg geweest op X, want Musk wist wat hij wil en het model achter twitter is gewijzigd.
En Facebook heeft ook een model waarbij conservatieve meningen altijd de voorgrond halen, omdat die tot meer interactie, en dus meer geld/reclame inkomsten opleveren.
Maar in jou gedachte is links natuurlijk alles wat niet ultrarechts is.
met voeten treden van de privacy en naar eigen lust en willekeur kunnen filteren/modereren/censureren
Dus gaan we over naar bluesky of mastodon |:(

ps. elke optie vind ik persoonlijk slecht. Die NS app/site is net zo goed waardeloos. Liever gewoon alles doen en even met wat replicaties alle informatie dupliceren is ook weer niet zo moeilijk natuurlijk.

[Reactie gewijzigd door morphje op 19 mei 2025 15:45]

Even off-topic - wat mankeert er dan aan de site en app van de NS? Ik gebruik het dagelijks en heb er veel gemak van. Dat ik soms wat moeite heb met de informatie (wéér eens een vertraging) zegt niets over de app zelf.
Ik vindt de ns app ook prima. 😊
Hij werkt helaas niet zonder google play.
Het gaat niet specifiek om de app, het gaat om het feit dat je voor elk wissewasje een of andere app moet installeren op je telefoon. Hoe vaak denk je dat ik contact wil opnemen met de NS? eens per twee jaar? Eens per drie telefoons? Hoe vaak denk je dat ik een route plan (oh wacht, dan kan met 9292.nl).

Echt serieus als ik alle apps moet installeren van elk bedrijf waar ik gebruik van maak, dan kan ik twee pagina's op m'n telefoon reserveren voor apps die ik nooit zal gebruiken. Simpelweg je reinste vervuiling, niets meer, niet minder.

Het staat op hetzelfde niveau als een mailtje ontvangen dat je een bericht hebt op een website waar je op moet inloggen en als je mazzel hebt, verwijst naar een tweede platform (waar je moet inloggen) om het feitelijke bericht te mogen lezen......
De overheid heeft een eigen Mastodon-server, dus daar kunnen ze prima heen. Wat heb je daarop tegen?
Wat is er mis om op meerdere platformen te publiceren? Dan kan de gebruiker kiezen. Heel handig.
Dan kunnen de bluesky fantasten op bluesky blijven (dat is niet mijn politieke kliek)
Dan kunnen de mastodon mensen op mastodon blijven (onnavigeerbaar zonder account, wat ik niet heb en ook niet nodig zal hebben omdat ik niemand volg daar)
Dan kunnen de X mensen op X blijven. (waar ik ook al geen account heb, maar een stuk eenvoudiger accounts, zoals de NS, kan vinden met een zoekopdracht).

En iedereen kan kiezen waar hij/zij behoefte aan heeft.
naar eigen lust en willekeur kunnen filteren/modereren/censureren.
Maar dat kan ieder bedrijf. Zolang het maar niet Overheid is, staat het een ieder vrij bepaalde zaken niet te tolereren.

Het grote issue is echter niet per se het weghalen van dingen "die men niet tolereert", maar het systematisch verdrijven van feitelijke informatie en wetenschap.
Er is een verschil tussen weghalen, en daarmee toegang te ontzeggen - of sancties treffen die minder extreem zijn. Zo zou je iemand reacties kunnen limiteren, of tijdelijke bans kunnen instellen.

Zo ben ik zonder pardon van X afgegooid nadat ik kritiek had geuit op een CEO van een pharma bedrijf die verslavende middelen op de markt heeft gebracht onder valse voorwendselen.

Dus, ook geen NS updates meer voor mij. Wat er overblijft zijn een stelletje Muskianen.
Nee uiteraard, maar even om de nuance aan te brengen dat veel mensen maar denken dat ze alles kunnen roeptoeteren op het internet. Dat is niet. Ook hier hebben we huisregels, harde regels en wetgeving waar we mee te dealen hebben. Echter staat niks Tweakers in de weg om effectief geen discussies te tolereren over hamsters. Heeft immers ook niets met tech te maken. Er staat ze wettelijk niks in de weg om berichten met het woord hamster te verwijderen. tweakers is alleen veel te klein om zich zoiets te kunnen veroorloven (gebruikers die vertrekken hierdoor), maar precies X kan dit dus prima. En dit mag ook gewoon.


Alleen zijn ze veel te groot en dan moet je ook je maatschappelijke verantwoordelijkheid nemen, maar dat doen ze nu gedreven door een president die niet van feiten houd dus dat is dan lastig.
41,5% (7.474.280 inwoners) van de Nederlandse bevolking gebruikt X. Bron
Onder de volwassen is het dus nog hoger.

Bijzonder dat, als er zoveel mensen gebruik maken van een social media platform, een staatsbedrijf zich ervan terug trekt.
Hier lijken de meningen wel wat over verdeeld.
Ik zie ook 2.8 miljoen als gebruikersaantal voorbij komen. Nog steeds fors, dat wel.

Niettemin, helemaal mee eens: Als ik informatie over de NS wil, dan wil ik die in de NS app of op ns.nl, niet bij derden.
Ik denk ook niet dat die 7+ miljoen mensen die je noemt voor de NS informatie op X zit.
En toch vond ik het wel handig. Tijdens een halve moesson heb ik via X (toen nog Twitter) een berichtje kunnen doen over de lekkende trein (het water sijpelde aan alle kanten de coupé in. Nog geen minuut later een reactie en nog geen 5 minuten later kwam de conducteur van dienst poolshoogte nemen. Weet niet of de andere reizigers er zo blij mee waren, want in Amersfoort werd de betreffende trein uit de dienstregeling gehaald. Maar lang verhaal kort, het was wel een handig medium om snel contact met NS te krijgen.
Tegenwoordig staan er op de displays een telefoonnummer wat je kunt bellen of appen als er wat aan de hand is.
Directe/snelle communicatie met een NS medewerker is dus nog simpeler geworden dan via twitter, waar je maar moet hopen dat iemand het leest.
Tegenwoordig staan er op de displays een telefoonnummer wat je kunt bellen of appen als er wat aan de hand is.
Het gekke is dat ze dit ook met e-mail hadden kunnen bereiken. Maar bij e-mail leeft, zeker voor klantencontact, het misverstand dat je er niet binnen een week op mag reageren. Waarom ontgaat me volledig. Daarom maken bedrijven zich liever afhankelijk van gesloten oplossingen als WhatsApp en X.
Los van de tijd om te reageren, email staat er nou niet bekend om snel te werken. In gevallen waarbij ik direct een NS medewerker nodig heb wil ik niet gaan mailen en erachter komen dat ze maar 1x per 10 minuten de mail fetchen van de server. Of andersom, dat ik hun reactie pas zie na 10 minuten omdat mijn client zo vaak fetcht.

Technisch allemaal op te lossen, zeker. Maar niet voor iedereen zo out of de box als whatsapp of gewoon bellen, waarbij je zeker weet dat je contact hebt met iemand.
Haha ja die persoon die de hele dag X aan het bekijken is kan ook zijn email box eens openen.
Appen is dan weer Whatsapp. Ook een prive organisatie die al jarenlang kritiek krijgt te voorduren mbt privacy, etc.
Er zijn zeker problemen met whatsapp, persoonlijk ben ik geswitcht naar signal. Maar veel liever whatsapp dan een dm via twitter.
Precies dat. Ik kan ook helemaal niets met het argument 'want met X/Twitter had (heb) je tenminste snel contact'.

Dat zegt nl. vooral iets over organisatie of het bedrijf waar je mee zaken doet; ze hebben hun zaakjes niet op orde als het -nota bene via een gesloten- kanaal van een derde partij wel snel kan en via de eigen kanalen niet. Is gewoon een kwestie van de juiste interne organisatie (en dat is bij de NS nu blijkbaar beter dan een paar jaar geleden). Als dat op orde is dan kun je zelfs ook snel op oldskool e-mail reageren.
En nog gemakkelijker als je die gewoon als contact in je telefoon zet, zeker als je regelmatig met de trein reist.

NS-Meldkamer: 06 1318 1318
Ja dan moet die app wel snel info kunnen geven, vaak vind je de informatie sneller op twitter dan dat de NS het in de app/conducteur pda weet te krijgen.

Ik heb wel eens van Omroep Brabant moeten vernemen dat er geen treinen meer reden op m’n station terwijl de ns app/9292 gewoon niets deed.
Eerst en vooral is dat natuurlijk data van Twitter zelf, wat al met een serieuze korrel zout te nemen is, gezien hoe zij een "view" tellen. Ten tweede is het aantal account natuurlijk niet gelijk aan gebruikers, zat mensen hebben meerdere accounts op Twitter (en dat wilt niet zeggen dat die allemaal gebruikt worden). Al een kleine 3 miljoen van dat cijfer dat je hier noemt is "niet ingelogde gebruikers" wat met andere woorden gewoon embeds is in andere websites, aangezien je ingelogd moet zijn om Twitter te gebruiken. Dat zijn geen Twitter gebruikers.
ik ben inderdaad door omstandigheden een gebruiker van x, maar heb al sinds de overname van musk geen account meer.
Als er soms een artikel op nu.nl, tweakers of een andere site staat met daarin een link naar een bericht op x wat ik zou willen zien door een foto of filmpje wat erop staat, zal ik dus waarschijnlijk als gebruiker mee tellen.

Maar 0% kans dat ik onder de leiding van Musk nog een account zal maken op X.

Edit: typo

[Reactie gewijzigd door JBVisual op 19 mei 2025 14:33]

Ik heb voor hobbyprojecten en gewoon zomaar zeker 15 accounts aangemaakt in de afgelopen 8 jaar. Dus niet heel gek dat ze er heel erg veel tellen, als je meuk zoals @tijsbotmans meeneemt als 'gebruiker'.
Het gelinkte artikel geeft:
Update, donderdag - In het artikel is verduidelijkt dat het gebruikersaantal mensen betreft die X minstens één keer per maand bezoeken, met of zonder account.
Aangezien het zonder account is, kun je geen conclusie trekken over leeftijd, of het dezelfde persoon is op meer apparaten, etc.

Persoonlijk heb ik me bijvoorbeeld nooit voor die dienst geregistreerd, maar ben wel eens via een zoekmachine op hun website uitgekomen. Doe ik dat vanaf mijn privé of werkcomputer, privé of werktelefoon, dan zit ik al 4 keer in de resultaten meegeteld. Meer bezoekers betekend een groter bereik, dus meer kunnen vragen voor reclame inkomsten.
Aangezien het zonder account is, kun je geen conclusie trekken over leeftijd, of het dezelfde persoon is op meer apparaten, etc.
Laten ze daar nou eens heel goed in zijn in tracker land.
Ze bouwen een profiel op aan basis van jouw fingerprint e.d.
Op dit moment staat X dicht omdat Musk bang is dat andere bedrijven de content voor AI gebruiken. Dus alleen lezen lukt niet meer. Verder hebben ze alle api's achter peperdure paywalls gestopt, dus betrouwbare getallen over het gebruikt van X zijn er gewoon niet.
Misschien een leuke om onder tweakers een keer te peilen?
Ik ben ook geen X gebruiker.
Zo'n poll zou idd leuk zijn, maar het zou dan wel een dubbele vraag moeten zijn
- heb jij een account op X, FB, LinkedIn, etc
- log je daar dagelijks/wekelijks/... op in

Ik heb zelf namelijk ook nog wel een paar niet actieve accounts, maar kijk - naast tweakers - bijvoorbeeld alleen nog actief op LinkedIn.
En dan is het nog de vraag in hoeverre men embedded berichten meetelt.
Of links waar je toevallig / per ongeluk op komt, omdat iemand met een URL verkorter naar een Tweet heeft gelinkt.
Sowieso kan je je afvragen wat je er überhaupt te zoeken had. Als je als bedrijf iets te melden hebt, wil je dat op een medium waar je zelf de scepter over zwaait en onder controle hebt. Dus in je eigen app, billboard op het station en de eigen website. Met X is aangetoond dat een extern bedrijf altijd gekke dingen kan uithalen, terwijl iedereen je voor gek had verklaard als je dit vooraf zou voorspellen. Prima zet van de NS.
Maar wie kijkt op de site van NS? X is een soort van RSS-feed, en je doet tochgauw niet meer mee als je niet daar (en andere sociale media) je nieuws deelt. Je moet er toch niet aan denken dat je wekelijks ofzo allerlei sites bij langs moet om te kijken of ze wat nieuws hebben te melden. Gemak dient de mens
Als ik met de NS reis kijk ik als eerste op hun site. Net zoals ik bij de veerpont kijk op hun site of ze in de vaart zijn en bij het lokale restaurant wat de kaart van die week is. Waarom zou je daarvoor op een externe site moeten kijken of die er iets over te melden hebben? Dan ga je toch eerst naar de bron en niet naar de één of andere ongerelateerde site?
Gebruiken of volgen. Lijkt ermeer op dat mensen een account hebben om mensen of bedrijven te kunnen volgen
Dat denk ik ook, op een gegeven moment was Twitter/X helaas vaak de manier om WEL snel in contact te komen met een organisatie of bedrijf. Maar dan had je er wel een account nodig. Best treurig natuurlijk. Ik gok dat >80% van de X/Twitter accounts daarom passief zijn.
Als ze tweets tellen die embedded zitten in ander nieuws misschien. Ik ken letterlijk niemand persoonlijk die tweet. Dat was altijd iets voor politici, artiesten of influencers.
Vanuit NMBS en NS een logische keuze lijkt me. Je kan beter je eigen app deftig maken voor zowel links als rechts.
Dat moet wel inderdaad. Ik ken niet eens iemand met een twitter account....
2,8 miljoen Nederlanders gebruikten X in 2024, aldus representatief onderzoek - ipv de cijfers van WC-eend zelf.

Een meta-discussie over wat telt als gebruiker daargelaten lijkt het er dus op dat er inderdaad weinig mensen meer actief zijn, hoewel 2,8 miljoen nog steeds veel is. Bedrijven zoals de NS laten zich doorgaans niet leiden door cijfers van X, maar door hun eigen statistieken en wat blijkt: hoewel er vaak nog veel interactie is, lijkt het steeds minder van mensen te komen. Niet vreemd dat je in combinatie met het kostenmodel en imago kiest om andere platformen te gebruiken - of nog beter - je eigen platform.

Met oog op de huidige sanctie-cultuur is het sowieso goed als elk bedrijf in NL danwel de EU kiest voor een platform uit NL danwel de EU om informatie te vergaren of te delen. Voor je het weet [url="https://https://www.binnenlandsbestuur.nl/digitaal/wake-up-call-microsoft-sluit-e-mail-icc-zonder-pardon-af"]shift-delete Microsoft je account[/url].
Ik zou graag eens een ontwikkeling zien van het aantal gebruikers vanaf het begin. Twitter is volgens mij nooit echt extreem populair geweest in Nederland. FB, Instagram en TikTok dat zijn toch wel de platformen waar mijn kenniskring nog steeds wel rondhangt. Hoewel FB wel een beetje uit de gratie lijkt te zijn de laatste jaren.
Op FB zitten ze nog wel alleen volgen mensen groepen en plaatsen ze zelf bijna niks op hun eigen pagina.
Ik heb een X account uit de tijd dat het nog Twitter was, die ik 1x per jaar gebruikte voor een online event dat alleen communicatie deed via X. Dus ik ben ook 1 van die 7,5 miljoen...
idem en probeer al maanden op te zeggen, maar ben wachtwoord kwijt en X helpt dan niet natuurlijk.
Ze hebben gewoon een reset password service hoor: https://x.com/i/flow/password_reset
Ik ben al jaren de enige in mijn omgeving, vrienden en familie, die X op regelmatige basis gebruikt. Verreweg de meesten hebben helemaal geen account.
Nou met die aantallen kunnen ze beter naar Facebook of Instragram vertrekken, want daar haalt X het niet bij. Even afgezien van het feit dat deze cijfers natuurlijk totaal niks zeggen en echt niet indicatief zijn voor hoeveel mensen nu daadwerkelijk X gebruiken. Omdat er nog altijd redelijk wat bedrijven actief zijn op X wordt er regelmatig gelinkt naar mededelingen aldaar, daar zullen ongetwijfeld mensen op klikken. Die zijn dan plots "gebruikers".

De daadwerkelijk aantallen gebruikers die op eigen houtje de NS op zullen zoeken op X zullen vele malen lager zijn vermoed ik zo. En daar gaat het in dit geval om.
Sowieso 1 keer per maand vind ik interessant als metric. Ik zou echt een gebruik meer als 1 keer per week of per dag tellen maar wie ben ik.
Verder zou het kunnen maar zie het dan niet terug. Ik denk dat het in mijn kringen meer 10% is of misschien zelfs minder. Zegt opzich natuurlijk maar 41 % vind ik wel bijzonder en vind ik niet representatief.
Ik heb niemand in mijn omgeving die het gebruikt, van tieners tot senioren. 41% betwijfel ik.
Het gaat om het aantal gebruikers, niet om wie het gebruikt. Je verdraait (onbedoeld) de cijfers.

Veel die ik ken hebben een X account, van uit twitter nog.
Maar niemand die ik ken gebruikt het..
ik gebruik het niet en Facebook ook niet. Maar ik mis dus wel soms belangrijke informatie (bijv politie, gemeente) omdat ik niet op die commerciële platforms aanwezig ben.

Dat vind ik ook wel weer raar.
Als ze alle ingebedde X berichten op AD.nl, nu.nl, telegraaf.nl etc. meetellen kom je er wel. Maar ik geloof echt niet dat 41,5 procent van de hele bevolking inclusief baby's en bejaarden een account hebben op X.
Los van of Twitter/X een verantwoord medium is. NS is geen staatsbedrijf
Maar een paar procent gebruikt het om met NS te communiceren.
Nee, hoor. Dat hadden ze al veel eerder moeten doen.
Ook bij de overheid gaat het hard, en terecht. De landelijke tenminste. Denk dat de meeste ministeries (en andere rijksorganisaties) al weg zijn van X of bezig zijn dat te doen.
Terwijl ze er initieel opgingen om de burger te informeren. Schijnbaar is dat niet meer nodig.... Zie je bij gemeenten ook, voorheen achten ze het belangrijk om voor inbrekers te waarschuwen, er op te wijzen dat je het moet melden als je die grote wesp ziet, men te wijzen op subsidies, te vertellen over hoe je het afval moet scheiden, dat je stoeptegels gratis kunt laten ophalen als je de tuin vergroent etc etc etc, maar ineens doe het milieu en dergelijke er niet meer toe... Allemaal omdat ze liever doen dat Musk/X fout/stout is dan de burger te informeren...
Het is nu niet zo dat X een uitstekende staat van dienst heeft in het bestrijden van desinformatie of zo. Daar zou ik met mijn bedrijf ook niet mee geassocieerd willen worden.

Het lijkt wel of je wereld vergaat zonder X, gelukkig zijn er zoveel prima werkende betrouwbare alternatieven beschikbaar. Van het lokale suffertje, pushberichten van je gemeente, hun website ... Zo lastig is het allemaal niet.
Alsof iemand een bedrijf gaat associëren met desinformatie, net zo min als dat een bedrijf geassocieerd wordt met kattenfilmpjes op YT. Veel mensen hebben een nee-neesticker, en alle sites bij langs waar je iets mee hebt gaat ook niemand doen. X is een soort van RSS, en organisaties die daar stoppen volg ik inmiddels niet meer. Ik ga niet mijn mail opgeven of apart naar hun website om te kijken of er iets nieuws is.
Als je bereik wil dan kan de NS het best naar Pornhub gaan voor hun aankondigingen.
Voor al die keren dat je genaaid wordt als je trein te laat is :D
Goede keus,

ik gebruik helemaal geen social media, en vind het super irritant om via Facebook bv met bedrijven in contact te komen.
Als het inderdaad 'alleen maar' kan via SM, dan is het inderdaad wel vervelend, maar bij de NS, kun je ook gewoon bellen of via de site zaken regelen. Gigantisch veel mensen gebruiken SM, dus je hebt wel een groot bereik daarmee. En dat is prima wat waard natuurlijk.

https://www.ns.nl/klantenservice/contact
Bij de NS kan je zelfs gewoon naar een service balie gaan op een van de grotere station en met een echt mens praten.
Klopt ja...dat heeft een vriendin van mij onlangs gedaan nadat ze haar mobiel 's nachts in de laatste trein had laten liggen. Via de iPhone tracking functie kon ze haar mobiel eerst 2 uur op het rangeerterrein bij Eindhoven CS zien liggen. Daarna ging die naar een adres in Veldhoven waar wij samen de volgende ochtend heen zijn gegaan. Bleek de peiling van de iPhone niet super accuraat, waardoor die ons naar een rijtje huizen verwees. We belden aan bij het hoekhuis waar de telefoon zou moeten liggen. De oude vrouw die opendeed blafte ons toe dat we 'de zoveelste waren die om een telefoon kwamen vragen' en smeet de deur dicht. Goeie reactie gezien alle oplichtingen!
Navraag bij haar buren leerde ons dat ook zij regelmatig mensen aan de deur hadden gehad voor een vermiste iPhone. Zelfs iemand die met geweld naar binnen wilde, omdat hij beweerde dat zijn mobiel daar lag.

Tegenover die huizen staat een flat, waar de telefoon hoogstwaarschijnlijk was. Wij onverrichter zake terug naar huis. Die vriendin ging naar de NS service balie op Eindhoven CS. Daar werd enorm laconiek gereageerd en er kwam uiteindelijk niets nuttigs uit. Terwijl een poetser die de NS inhuurt dus heel regelmatig gevonden voorwerpen verduisterd. Die kunnen in Eindhoven 24/7 worden ingeleverd, dus een excuus van 'loket gesloten' o.i.d. is niet van toepassing. Het is een enorm kwalijke zaak, die zelfs gevaarlijk zou kunnen aflopen voor de (onschuldige) mensen waar iedereen aan de deur komt.

Uiteindelijk heeft ze de NS klantenservice online benadert en daar is men wel adequaat op de zaak ingesprongen. Ze erkende de zorgelijke situatie en gaan er samen met politie werk van maken.

TL;DR: de NS service balie was totaal niet behulpzaam. Kan per medewerker verschillen, maar als je als bedrijf krijgt te horen dat iemand intern andermans eigendommen ontvreemd, zou je toch echt snel en adequaat handelen verwachten.
TL;DR: de NS service balie was totaal niet behulpzaam. Kan per medewerker verschillen, maar als je als bedrijf krijgt te horen dat iemand intern andermans eigendommen ontvreemd, zou je toch echt snel en adequaat handelen verwachten.
Is het niet zo dat dit gewoon een extern ingehuurd schoonmaakbedrijf is? Dan is lekker niemand verantwoordelijk want NS kan wijzen naar het bedrijf en het bedrijf weet natuurlijk van niets.

Heeft ze haar telefoon weer terug?
Dat is het ook, dus kastje...muur. Haar telefoon heeft ze uiteindelijk op de laatste paar procenten batterij laten 'self destructen'. Geen idee wat dat precies inhoudt, maar volgens haar kan niemand nu nog iets met dat toestel. Dus wat moet die persoon ermee?
Zekers. Het primaire proces zou gewoon op eigen platform moeten worden aangeboden. Dit lijkt nu niet het geval te zijn aangezien ze de website en de app hebben moeten aanpassen zodat ze konden stoppen met X.
inderdaad, ik probeer ook gewoon bedrijven die alle communicatie via social media doen te vermijden. Heb je geen andere contact mogelijkheden, dan wordt ik gewoon geen klant van je.
Idem, ik heb alleen uit verplichting LinkedIn, en waarschijnlijk telt mijn ooit aangemaakt X profiel mee voor de statistieken, maar ik doe er helemaal niks mee. In Nederland valt het reuze mee, en heb ik zelden dat ik er last van heb, maar een vakantie vorig jaar in België met kleine restaurants verwezen ellendig vaak naar Facebook toe. En de Google Maps (en varianten) entries waren ook totaal niet bijgewerkt. Sta je dan voor een dicht restaurant omdat ze geen website hebben en GMaps niet klopt :D

Niet dat het goed is dat je nu nog meer afhankelijk ziet bij Thbzrgd die whitelabeled websites aanbieden voor nog meer %.
Ik gebruik ook geen social media, maar waarom is het een goede keuze als andere het wel doen en nu informatie missen?
Zeker waar, ik heb dan nog wel Facebook maar waarom moet ik via facebook contact opnemen. Sowieso bestaat er iets als in site chat, niet altijd even fijn maar wel een optie. Verder vind ik dan Whatsapp contact al veel fijner, want heel veel mensen hebben het toch al. Maar nog steeds heel leuk meta. Verder kan gewoon telefoon of mail natuurlijk en vind ik dat vaak fijner als het om serieuzere dingen gaat.
Als extra optie is het opzich altijd prima.
offtopic, maar
ik gebruik helemaal geen social media,
Denk dat je bedoeld dat je geen X gebruikt...
tweakers valt in zekere mate ook onder social media. (en bijv youtube, twitch)
Het begrip sociale media is een verzamelnaam voor diverse websites en andere internettoepassingen of communicatieplatforms. Centraal staat dat gebruikers met elkaar communiceren, bijvoorbeeld door berichten, foto's of filmpjes met elkaar te delen.
Maar je post hier? denk je dat dit hier geen social media is ofzo?
De uitleg begrijp ik, maar misschien is het ook wel fijn voor NS om klachten niet in alle openheid te hoeven bespreken. (Dit kun je zowel positief als negatief uitleggen, maar dat laat ik aan de lezer.)
Het werkt twee kanten op: Als klant is het fijn want je dwingt een bedrijf (semi) publiek tot uitleg. Als bedrijf enorm vervelend want je krijgt mensen die irrelevante vragen stellen of alleen maar moeilijk doen om het moeilijk doen.
Als klant heb ik juist liever niet dat er voor klachten naar sociale media wordt verwezen, omdat dat het gevoel geeft dat je alleen een snelle reactie krijgt als je je klacht publiek uit, dat een niet-publieke klacht minder prioriteit krijgt.
Dat ben ik helemaal met je eens. Het belemmert vooral ook klanten die niet op deze sociale media zitten. Ik ga geen X/FB/etc account aanmaken om een vraag aan de NS te stellen.
Hoezo tot uitleg? Ze zetten een mededeling op social media en dat is het dan. Er wordt geen uitgebreide discussie op hoog niveau in de comments tussen reizigers en NS.
Vind ik juist niet. Ik wil als klant, in bijvoorbeeld het geval van de NS, niet moeten meedelen waar en wanneer ik welke trein ik niet heb kunnen pakken omdat die onaangekondigd niet is komen opdagen. Niemand hoeft te weten waar en wanneer ik exact ben.
Als je een poortje doorloopt van een station (of bij een klein station incheckt) wordt jouw locatie automatisch vastgelegd. Ik denk niet dat de NS daar veel mee doet, behalve vaststellen of jij betaald reist. Maar in theorie mogen inlichtingen en politiediensten gewoon die informatie opvragen via het OM (bij verdenking van een ernstig misdrijf). En dan heb je het ook nog niet over de camerabeelden gehad die overal hangen.

Dat levert info over jouw locatie. In tegenstelling tot als jij aan iemand vraagt hoe je het beste van A naar B kan. Dan is juist NIET bekend wat jij doet. Omdat die bewuste medewerker natuurlijk niet weet wie jij bent.

[Reactie gewijzigd door oltk op 19 mei 2025 19:59]

Voor dat soort zaken hebben we, zeker in Nederland, toch genoeg andere consumenten-fora waar men terecht kan. Denk aan de Consumentenbond, Radar, Kassa, etc. Het is echt niet zo dat men daarvoor Elon's platform nodig heeft.
Waarom zit de NS nog steeds op Facebook, en instagram dan? Stop dan ook met die kanalen aangezien de hoeveelheid mentale kak wat aanwezig is op die platformen vaak nog wel de hoeveelheid van X flink overstijgt.
Omdat daar nog wel voldoende mensen zitten.

De keuze van NS zal er meer mee te maken hebben dat het gebruik van X/twitter veel minder is. Ik geloof niet dat de verharde toon reden is maar dit klinkt natuurlijk wel lekker om er bij te vermelden.
Heb je gelezen waarom de NS stopt op X? (dus de link).

Blijkbaar kon je vragen stellen aan de NS via X. Dit gebeurde steeds minder, en daarom stoppen ze er nu mee. (hoe minder platformen/systemen je mensen moeten bijhouden hoe efficiënter natuurlijk). Ze stoppen niet, omdat het X is, of omdat ze Social Media niet meer leuk vinden, maar omdat er minder vraag naar is.
Heb je gelezen waarom de NS stopt op X?

Ze stoppen dus wél omdat het X is en ze X niet meer leuk vinden.
Nee hoor. aandeel communicatie klantenservice via X is echt super kleinschalig.
In het persbericht staat helder omschreven dat het om meerdere redenen gaat.
NS stopt vanaf 1 juni met het aanbieden van reisinformatie en klantenservice op social mediaplatform X. Steeds minder reizigers gebruiken X voor het stellen van vragen aan NS. Daarvoor is de chatfunctie op NS.nl veel geschikter. Daarnaast is het werk op X voor medewerkers van NS-klantenservice afgelopen jaren veel minder aangenaam geworden doordat de toon op het platform verhard is.
De toon op het platform is de laatste jaren verhard, claimt NS. Hmmm, hoe zou dat nou komen?

Dus ja, het ligt toch wel degelijk aan X voor een deel.
Mijn got, de reacties onder dat bericht op Twitter bij de NS en NMBS laten wel gelijk zien waarom het een verstandig besluit was :/

We willen blijkbaar terug naar de jaren vijftig, maar toen sprak men elkaar in het openbaar toch echt anders aan dan met "Linkse k*****r sukkels". Als je dat deed hoorde je tot de onderlaag van de bevolking en hoorde je er niet bij.

Nu trouwens ook.
Dan pik je er ook wel eentje uit. Veruit de meeste reacties zijn gewoon redelijk. Sommige vinden het goed, sommige niet. En niet allemaal even aardig hoor, maar absoluut niet in de buurt van die ene die je hier noemt.
Dat klopt alleen als je de tweet van de NS pakt die momenteel pas een paar uur online staat. Toegeven, die plaats ik zelf, maar heb je de reacties bij de NMBS gezien? Dat is het resultaat van een post die al wat langer online staat.

"Nettere" reacties zoals deze zijn trouwens ook redelijk giftig:
Haha nu vertrekken jullie veel te vroeg, moest van @wkoolmees zeker
Sterkte’66
Al die steken onder water op basis van haat ipv feit zijn niet echt het schoolvoorbeeld van normaal gedrag.

[Reactie gewijzigd door Stukfruit op 19 mei 2025 15:02]

Alleen die van de NS bekeken, doe normaal niks met Twitter :) . En eens dat diegene die je hier noemt niet echt een lekker niveau is, maar het is toch echt een hele andere orde dan de eerste die je postte imo.
Een paar jaar geleden zou ik dat laatste nog helemaal met je eens zijn, maar ik merk dat m'n tolerantiegrens enigszins verschoven is :$

Haat spuien == haat spuien. Een grapje moet natuurlijk kunnen, maar als je dit verschillende keren per dag over je heen krijgt dan kan ik de uiteindelijke beslissing wel begrijpen. Al is het maar omdat het niet productief is.
Kijk je ook even op nunl?? Telegraaf? At5???
En dan heb ik het niet over dit bericht.
Kan het niet genoeg toejuichen, maar social media eerst zijn naam eer toe deed door mensen te verbinden, is het nu vooral een open riool geworden waar iedereen maar wat graag anoniem van zich laat horen.
een open riool geworden waar iedereen maar wat graag anoniem van zich laat horen.
Doel je nu ook op tweakers? }>
of specifiek toch X?
Het begrip sociale media is een verzamelnaam voor diverse websites en andere internettoepassingen of communicatieplatforms. Centraal staat dat gebruikers met elkaar communiceren, bijvoorbeeld door berichten, foto's of filmpjes met elkaar te delen.
Bij social media staan de reacties met foto's en filmpjes centraal. Bij Tweakers is het een toevoeging op een nieuws site en een forum.

Er is overlap, maar de fundering is anders.
Fundering van Youtube (begon als n datingsite tenslotte :P) en twitch (focused op live content) en twitter, facebook zijn ook niet gelijk, toch zijn t allemaal social media.
Dat bedoel ik niet met fundering. De fundering van Tweakers is tech nieuws en een forum om kennis uit te wisselen.

Nu.nl/NuJij valt hier ook onder, hoewel die meer gefocust zijn op meningen dan op kennis. Begint te voelen als sociale media.

De fundering van Twitch, Youtube, Twitter, facebook, tiktok, is allemaal gefocust op korte sociale interactie zonder kennis bodem en vallen dus onder social media.

Maargoed, dat is hoe ik er naar kijk.
en een forum om kennis uit te wisselen.
is anders dan
dat gebruikers met elkaar communiceren, bijvoorbeeld door berichten
?
Een website met wat sociale aspecten is nog geen social media. Anders valt praktisch alles daar wel onder. Als je het nog over GoT hebt, ok. Maar als Tweakers frontpage als technieuws vergaarbak waarbij je ook nog wat kan commenten al social media is dan is de definitie vrijwel nutteloos geworden.
Got is gewoon onderdeel van. en staat onderaan de frontpage.
Grapjas. Op Tweakers heeft men nog wel respect voor elkaar, dat is althans wat ik ervaar. Ik doe meer op X, TikTok, Instagram, Facebook, Reddit en alles wat daar tussenin zit.
Ik vind de toegankelijkheid van bedrijven via X vaak interessant omdat het een stuk eenvoudiger is om snel een antwoord van een echt persoon te krijgen. Je hoeft dan ook geen heel formulier in te vullen voor een simpele vraag.
Simpele vraag zou prima door een AI bot kunnen worden afgevangen. Want antwoorden op simpele vragen staan meestal al in de FAQ. Verwachten dat zo'n vraag door een mens wordt beantwoord is wellicht een te hoge verwachting.
En kostenverhogend.
Simpele vragen over actuele problemen worden vrijwel nooit correct beantwoord door een FAQ of AI.
In dat geval zijn het geen simpele vragen. Maar verwacht je dan een gedetailleerd antwoord in geval van uitval? Dat zou dañtoch prima via hun app of website kunnen. Daar zullen ze je ook naar het nieuws verwijzen.
Dan iets minder simpele vragen. Feit blijft dat formulieren invullen vaak een vervelende klus is waarbij veel onnodige persoonsgegevens (vaak ook verplichte velden) worden verwerkt en dat antwoorden soms lang op zich laten wachten.
Social media zoals de mainstream kent (Facebook, Twitte, TIkTok, Instagram, maar misschien ook zelfs LinkedIn inmiddels) wordt steeds meer overspoeld door extremisten die normaliter in het dagelijks leven geen podium krijgen door hun absurde gedrag, alleen op social media zie je geen persoon achter de post.

Er wordt vanuit emotie maar wat geroepen en ook zonder maar enig bewijs worden er forse beschuldigingen gedaan, misinformatie verspreidt en ongefundeerde beklag gedaan.... en het lijkt er wel alsof het meer aan zet tot haat zaaien.

Er is echt een foute groep, die steeds groter wordt, actief op social media waar de maatschappij niet beter van wordt. Het is ook een verkeerde groep die waarschijnlijk tijd teveel heeft en daardoor zoveel tijd en aandacht aan hun betoog kunnen besteden terwijl er weinig van klopt.

[Reactie gewijzigd door Pasteis op 19 mei 2025 15:51]

Praat vooral voor je zelf, tweakers is tenslotte ook een vorm van.
Het begrip sociale media is een verzamelnaam voor diverse websites en andere internettoepassingen of communicatieplatforms. Centraal staat dat gebruikers met elkaar communiceren, bijvoorbeeld door berichten, foto's of filmpjes met elkaar te delen.
Ten eerste ik praat altijd voor mijzelf, ik ga niet zeggen wat anderen denken. En ten tweede je begrijpt best dat ik met social media de mainstream zoals Facebook, X, Bluesky, Instagram etc.. bedoel en geen community's als Tweakers.... maar ik zal het verduidelijken in mijn reactie.

Ik zie persoonlijk een trend bij deze soort social media... vaak wordt het eerst door een groep ontdekt die het meestal op een vriendelijke manier, met de juiste intenties gebruiikt, zoals jij zegt... het delen van hun eigen leven.. zodra het een grotere groep bereikt en wereldwijd bekend wordt lijkt het een magneet te worden van personen die een iets andere visie hebben op het leven dan een doorsnee persoon (niks mis met verschillende meningen). De personen die als laatste het platform komen lijken ook hun extreme mening overal te schreeuwen.

[Reactie gewijzigd door Pasteis op 19 mei 2025 15:53]

Heel goed, social media is vooral 1 grote roeptoeter voor mensen die lekker anoniem iedereen het beste toewensen..not
Het begrip sociale media is een verzamelnaam voor diverse websites en andere internettoepassingen of communicatieplatforms. Centraal staat dat gebruikers met elkaar communiceren, bijvoorbeeld door berichten, foto's of filmpjes met elkaar te delen.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.