Ik ben er niet van overtuigd dat het ASML is waar deze man (volgens de beschuldiging) van gestolen heeft. Volgens Linkedin werkt hij voor NXP - dit zegt ook niet alles, Linkedin is ook alleen maar datgene wat je daar invult, maar het zou raar zijn als je zo'n calculerende geheimdoende persoon bent, dat je dan zou riskeren om in de spotlights te komen door zo'n simpel feit niet met de werkelijkheid overeen te laten stemmen.
Bij Mapper zijn vrij veel Russische mensen naar Nederland overgekomen, in de slipstream van het oprichten van Mapper LLC, een MEMS fabriek die gebouwd werd als stipulering in een financieringsdeal die Mapper kreeg. Mapper was altijd op zoek naar geld - tot het op een gegeven moment niet meer ging.
Voor wat het onderscheid tussen een gewone "fatsoenlijke" engineer en een spion betreft, dit is iets waar je héél, héél genuanceerd naar moet kijken anders zul je de situatie niet goed op waarde kunnen schatten. Ik begin hierbij, dat de Russische geheime dienst in het buitenland vaak gebruik maakt van criminele netwerken. Deze voorliefde is er vooral omdat de criminelen in kwestie al gewend zijn om buiten de wet te opereren, en als er voor hen een deal in zit zijn deze (niet per se super slimme) mensen ook relatief makkelijk te kopen.
Bij hoogopgeleiden werken zulke dingen doorgaans aanzienlijk anders. Beroepscriminelen dringen in dit vakgebied doorgaans helemaal niet door, omdat het gebrek aan intellectuiele coherentie, wat crimineel gedrag mogelijk maakt, ook de reden is dat ze dit type technische werk, waar veel aankomt op details die moeten kloppen, simpelweg niet aankunnen.
De zwakke plek hier, echter, is de emotie. Veel technisch hoogopgeleide mensen denken van zichzelf dat ze rationeel zijn, en dat emoties geen invloed uitoefenen op hun beslissingen. Hun titel is als het ware een blikje instant-gelijkhebben, wat ze op elk moment kunnen opendraaien, zelfs als het een onderwerp betreft waar ze geen verstand van hebben omdat ze het niet beheersen, en omdat ze er geen werk voor gedaan hebben om het te snappen. De emotie die in deze eenzijdige academici speelt is in eerste instantie vooral een sterke mate een van
wensdenken.
Iedereen die naar de Lullo's van Jiskefet heeft gekeken zal zich in het achterhoofd wel realiseren dat er in het echte leven werkelijk zulke lieden rondlopen, met Baudet als recent voorbeeld. Het gaat om een kinderlijk verwende emotie, van gierende arrogantie, driftbuien, meltdowns. Maar ook wraakzucht, opvoeren van toneelstukjes om de schaarse jonge vrouwen het bed in te krijgen of anderszins het eigen stoepje schoon te vegen, ik heb dit allemaal meegemaakt aan de Prof. Evertslaan, extrapolerend schat ik in dat er best veel "nette" mannen met een titel rondlopen die niet in hun eerste leugentje gestikt zijn.
TL;DR er is een gierend verschil tussen hoe rationeel deze mannen denken en beweren te zijn, en de nijdige woede die ze in werkelijkheid bij zich dragen.
In een interview gedragen ze zich rationeel en dat is alles wat er nodig is om ze aangenomen te krijgen tussen de vele andere mensen die die woede niet in zich hebben. Zij spelen een grote politieke rol in het bedrijf en houden zich ook daarbinnen bezig met persoonlijke spionage en het uitzetten van mannetjes en vrouwtjes om informatie in te winnen, die ze vervolgens als wapen kunnen gebruiken in het politieke spel. Of, te gebruiken om hun wraakzucht te verhullen als ware het een "verstandige" maatregel om gekende bullies tot manager te helpen benoemen.
Denk je eens in wat je zou doen als je de KGB (of FSB, of hoe ze verder ook heten tegenwoordig) was en je ben op bruikbare bedrijfsgeheimen uit. Ingenieurs (en zeker de labiele "krachtfiguren" die ik hierboven beschrijf) kun je kinderlijk simpel lijmen met de volgende elementen:
Je laat ze zich de baas voelen en stuurt er mooie vrouwen op af. Zo palm je ze in - het levert je een fanboy op, en met wat geluk doet hij misschien wel chanteerbare dingen -
En stap 2 is welhaast het volstrekt tegengestelde. Je hebt een modelman die graag een voorbeeld wil zijn voor zijn beroep, en die [in principe] dat zou willen bereiken door zijn sporen te verdienen in de high-tech. Hij is wel intrinsiek stabiel, maar tegelijkertijd is hij wel degelijk te verleiden tot een beetje macht, prestige, misschien wel een belofte dat hij iets hoog technisch mag bereiken als ...
als .. hij alleen eerst even dat vuile klusje voor je doet.
Wat of bij wie deze man gestolen heeft blijft een kwestie van specularen. Ik gok echter dat hij meer eentje van dat laatste type is, een onopvallend iemand met een degelijke technische basis. Die echter niet vies moet zijn geweest van een aantal zure extra centjes.