Steam Deck haalt 36-160fps en 1,5-6 uur accuduur in eerste benchmarks

Enkele YouTubers hebben de eerste benchmarks van de Steam Deck gepubliceerd. Daaruit blijkt dat de handheld-pc de meegeleverde games met tenminste 36fps kan afspelen. De beloofde accuduur van tussen de 2 en 8 uur blijkt onder normale omstandigheden ook relatief accuraat.

Uit de eerste benchmarks van The Phawx, LinusTechTips en Gamers Nexus blijkt dat de beloftes van Valve over de Steam Deck grotendeels waargemaakt kunnen worden. De makers stonden alleen de bespreking van zes vooraf geïnstalleerde games toe. Dat zijn Control, Devil May Cry 5, Forza Horizon 5, Ghost Runner, Dead Cells en Street Fighter V: Champion Edition.

Steam Deck Benchmark LinusTechtips
Afbeelding via LinusTechTips

Met lage tot gemiddelde grafische instellingen konden die games volgens alle reviewers gemiddeld met rond de 60 frames per seconde worden afgespeeld. Op de laagste grafische instellingen behaalde Control bijvoorbeeld consistent 60fps, wat overeen komt met de refreshrate van het scherm van de Steam Deck. Op de medium-preset daalde de framerate naar grofweg 36fps. Valve installeerde overigens de DX11-versie van de actiegame; er was voor deze game nog geen raytracing beschikbaar tijdens de benchmarks.

Ghostrunner is al wel in DX12 beschikbaar. De game is met raytracing en de hoogste grafische preset volgens Gamers Nexus gemiddeld met 40fps te spelen. Bij lagere grafische instellingen kan de handheld-pc de game consistent met tussen de 80 en 90 frames per seconde afspelen.

Vooral Forza Horizon 5 bleek veel prestatieproblemen te vertonen op de Steam Deck. Wederom concluderen alle reviewers een gemiddelde framerate van 60fps met de laagste grafische instellingen. Ondanks een consistente fps vertoont de game volgens LinusTechTips een merkbare vorm van rubber banding, wat volgens hem met de berekening van de physics te maken heeft. Ook The Phawx ervoer dit.

Wat betreft accuduur schetsen de eerste benchmarks ook een relatief uniform beeld van de Steam Deck. Valve belooft 2 tot 8 uur op een volle accu, maar dat is sterk afhankelijk van de game die op dat moment gespeeld wordt en met welke grafische kwaliteit. LinusTechTips kan Ghostrunner op 30fps grofweg 4,5 uur spelen voordat de Steam Deck leeg is. The Phawx wist Dead Cells ruim 6 uur lang te spelen op één volle accu, al maakt hij voor die test geen grafische instellingen bekend.

Gamers Nexus registreert 78 minuten accuduur wanneer Devil May Cry 5 op de hoogste preset en zonder frameratebegrenzing gespeeld wordt. Dit is ruim een half uur onder de door Valve beloofde accuduur, al benadrukt het YouTube-kanaal dat de fabrikant accuduur testte zonder input in de games te geven. Dat deed Gamers Nexus wel.

Gamers Nexus Steam Deck benchmark
Afbeelding via Gamers Nexus

Door Yannick Spinner

Redacteur

07-02-2022 • 21:29

238

Lees meer

Reacties (238)

238
236
122
12
0
75

Sorteer op:

Weergave:

Maar wat is nu echt de use case voor dit apparaat? Ik bedoel ja een handheld met redelijke hardware (niet meer dan dat) waarom zou ik niet gewoon een tablet met geforce now en abonnement halen, dan ben ik effectief minder kwijt heb ik meer power?

Begrijp me niet verkeerd leuk dingetje maar als je het mij vraagt vrij prijzig.

Geforce now rtx abbo is 9.99 per maand 60 fps+ raytracting op bijna alle devices.

Ik kan dan als ik even de gemiddelde prijs pak van dit apparaat 50 maanden geforce now gebruiken op cheap device. Waarbij geforce now scaled (nieuwe hardware word constant geupgrade) en deze steamdeck moet ik afschrijven over 3 jaar als ik geluk heb?
Gamen op een echte handheld is voor mij heel anders dan een tablet voor je neus op tafel en een controller er aan verbonden. Het is gewoon anders om het scherm echt tussen je handen te hebben. Ik pak nu om die reden soms ook de switch in plaats van op de Xbox en mijn grote tv te spelen. Bovendien moet je met die tablet hem dus altijd ergens voor je neer kunnen zetten.

Oplossingen waarbij je de controller aan het scherm klikt hebben hun eigen problemen. Zo lijkt de gewichtsverdeling met een tablet me heel slecht worden wat erg onergonomisch wordt. Met een telefoon wordt het scherm veel te klein, zelfs op grote telefoons. Ik heb zelf een Galaxy S20 FE en een Razer Kishi, een controller waar je de telefoon tussen kunt klemmen, maar dit speelt toch niet fijn. Het is wel een 6,5" scherm, maar doordat het een lang scherm is blijft er als je een 16:9 game er op weergeeft er effectief maar 5,5" over. Veel minder dan het 7" scherm van de switch oled waar ik liever op speel (of deze deck dus).

Bovendien, zoals anderen ook zeggen, heeft GeForce now ook flinke nadelen. Er is nog meer onzekerheid over welke games werken en of ze blijven werken dan bij het Linux os op de deck en streaming zal altijd meer vertraging hebben dan lokaal gamen. Vooral de wat lichtere games zullen dus beter draaien op de deck dan op gfn (of andere streaming diensten). Ik heb overigens geen gfn geprobeerd maar wel stadia en Xbox streaming. Het is indrukwekkend hoe goed het geworden is maar het haalt het toch nooit bij lokaal gamen.

En dan is het natuurlijk ook niet echt eerlijk om te zeggen dat je 50 maanden gfn kunt betalen ipv een Steam deck, die tablet en controller kosten ook geld... Om een beetje kwaliteit te hebben met een goed scherm, goede controller en een mogelijkheid de tablet goed voor je neer te zetten ben je al snel minstens de helft van dat geld kwijt. Misschien heb je een deel al maar dat is dan toeval en is niet echt eerlijk om de deck op af te rekenen.

Edit/toevoeging: ik denk dat dit apparaat minder is voor wie nog helemaal niet gamet maar meer is voor wie al een game pc en een Steam library heeft en het cool vindt om die games ook los te kunnen trekken van de pc. Als je eerste vraag is 'but why?' dan is het product waarschijnlijk ook gewoon niet voor jou.

[Reactie gewijzigd door Finraziel op 26 juli 2024 13:33]

Met een telefoon wordt het scherm veel te klein,
Dat is natuurlijk ook gewoon smaak, genoeg mensen die op hun telefoons spelen en ik ben dan misschien oud, maar in totaal zijn er miljoenen (of miljarden) uren op gameboys gespeeld met een scherm van wat, 2 inch?
Maar dat zijn games die ontwikkeld zijn voor dat soort schermpjes. Dat is heel wat anders dan een game ontwikkeld voor een tv of monitor op zo'n schermpje weergeven.
Een pc titel is vaak niet ontworpen voor zo'n klein scherm als een telefoon, UI elementen worden te klein. De Steam Deck is al wat groter dan een telefoonscherm dus dat probleem speelt minder, maar dan nog moet Valve hier bij de compatibiliteitscontrole rekening mee houden (doen ze ook).

Het is sowieso handig als een game de UI kan schalen, de ideale grootte voor tekst is afhankelijk van schermgrootte en afstand. Je kunt pc gamen op een televisie, monitor, laptop of handheld dus het loopt ver uit elkaar.
Volgens mij zijn PC en consoles vergelijkbaar, het verschil in grootte wordt gecompenseerd door de afstand tot het scherm. Wat dat betreft zou ik laptops daar niet bij rekenen, maar in de dezelfde categorie als tablets plaatsen. Tot slot zijn er dan handhelds: telefoons en apparaten als deze en de Switch, daarbij geld niet alleen dat je de UI aan zou moeten passen, maar volgens mij het hele game design.

Het hebben van meer dan HD resolutie op een scherm dat kleiner is dan 10" is in mijn ogen nog steeds complete onzin en verspilling - en daarmee kan/moet eigenlijk het hele ontwerp van games op de schop, het gaat niet om de schaal van de UI maar om wat je uberhaupt weer wilt geven. Een minimap is nou niet echt handig als die 25% van je scherm inneemt bijvoorbeeld. Laat staan die onscreen controls voor spellen op telefoons etc.
Het hele Geforce Now verhaal is een voorbeeld. Er zijn meerdere scenarios waarbij ik niet het nut zie van een opgevoerde telefoon (even heel plat gezegd). Uiteraard is er zeker een markt voor dit soort handhelds en die mensen moeten dat ook zeker gewoon doen, ieder z`n "meuk" ;)

Maar ik ben niet erg onder de indruk (Zeker na de review van Gamer Nexus waarbij met een beetje grafische instellingen de Accu na twee uur leeg is), maar dat is puur persoonlijk. Als ik het moet beschouwen als vervanger of mijn PC voor onderweg dan moet ik naar mijn mening nog steeds te veel concessies maken voor te veel geld.
Heb je de reviews wel gezien? Bij die test werd duidelijk aangegeven dat de settings zo gezet waren om het apparaat zo veel mogelijk stroom te laten gebruiken en totaal niets met praktijk gebruik te maken had (in iets andere bewoording). Dat was juist een hele prestatie om zonder all zijn energie besparende functies zo lang op een accu te doen. Mijn laptop trekt dat niet 2 uur lang als ik hem op de meest agressieve settings laat draaien.

Het is trouwens een PC, dus kun je hem beter vergelijken met een zeer compacte laptop dan een telefoon met alle beperkingen die daarop zitten. Je kunt hierop echt alles veranderen/instellen.

Er is inderdaad wel een markt voor handhelds, de Nintendo Switch was volgens mij afgelopen jaar de meest verkopende gameconsole.

Wat mij bijvoorbeeld ook opviel was dat het relatieve schermoppervlak op een 7 inch nintendo switch groter is dan een wanneer ik kijk naar een laptop op schoot of de woonkamer tv (welke behoorlijk groot is, maar een eindje van de bank staat).

Zag het eerst niet zitten zo'n apparaat, maar heb inmiddels ook eentje besteld... waardoor ik helaas pas na Q2 aan de beurt ben.

[Reactie gewijzigd door 2green op 26 juli 2024 13:33]

de Nintendo Switch
Zelf de Switch deed maar 2 uur in de grafische zware games en dat waren dan games geoptimaliseerd voor de console. Als je breath of the wild bekeek wat een enorm geoptimaliseerd game is, deed maar 3.5 uur. En enkel in de nieuw oled model zit je aan 4.5 uur.

Games zoals Wolfenstein op de Switch kregen massieve herwerk zoals lagere resolutie, extra visuele barrières in de game wereld om minder te moeten renderen enz

Daartegen is de Deck een PC, dat letterlijk PC titels afspeelt via een compatibiliteit laag ( mensen vergeten dat het 99% van de tijd Windows titels zijn ).

Die zelfde games dat niet geoptimaliseerd zijn voor mobiel / batterij gebruik. Feit dat het AAA games speelt op 60fps, zonder je batterij plat te trekken in 10min tijd, is een wonder van de moderne technologie.

Ben zeker als je games hebt met een meer Switch like graphics, dat je gerust 4 a 5 uur zal trekken.

Vergeet ook niet, dat zaken zoals FSR dat standaard zal werken voor alle games niet eens getoond zijn. Dat zal ook wel een mooie batterij+++ geven. En over tijd, zal Valve waarschijnlijk wel meer uit de Linux kernel / proton kunnen trekken.

Feit is, dit is een eerste stap naar PC gaming op mobile. Verkoopt het goed, zal men meer titels zijn dat geoptimaliseerd zijn voor de Desk. Zal men in de toekomst een Deck 2 zien met nog betere tech..
Gaming onderweg is het toppunt van concessies doen. 2 uur is erg redelijk voor AAA spellen. Heb je een voorbeeld van iets wat dit beter kan? Niet qua accu levensduur maar beter qua overall ervaring. Er zullen een hoop apparaten zijn welke op sommige punten veel beter zijn, maar gemiddeld gezien denk ik niet.
Nouja ik wil gewoon een apparaat waarmee ik offline kan gamen. Ik download de games thuis, en wanneer ik op reis ben (dus in het vliegtuig of hotel) dan ga ik ff gamen. Geen abonnementen, geen internet benodigd en zekerheid dat alle games beschikbaar blijven. Tevens heb ik al een giga Steam verzameling. Neem daarbij de ergonomie van de handheld etc. en het word voor mij persoonlijk een makkelijke keuze.

[Reactie gewijzigd door jellybrah op 26 juli 2024 13:33]

Maar wat is nu echt de use case voor dit apparaat?
Gemak, net als alle consoles.
Dit is één apparaat met alles er op en er aan dat je nodig hebt om onmiddellijk te beginnen met spelen.

Een hoop mensen vinden een PC te moeilijk. Voor veel Tweakers, inclusief mijzelf, is dat maar moeiijk voor te stellen, maar toch is het zo. Al tientallen jaren is 'gemak' de voornaamste reden om een console te kopen. Een sporadische uitzondering daargelaten is een zelfbouw PC ook altijd goedkoper dan een console met vergelijkbare specs. Als je de prijs van de spellen meerekent gaat het helemaal hard.
Ik kan dan als ik even de gemiddelde prijs pak van dit apparaat 50 maanden geforce now gebruiken op cheap device. Waarbij geforce now scaled (nieuwe hardware word constant geupgrade) en deze steamdeck moet ik afschrijven over 3 jaar als ik geluk heb?
Je vergeet dat je voor de meeste games er ook nog een controller bij moet nemen. Je weet ook niet welke prijsverhogingen er nog komen met Geforce Now. Mensen die de performance van steamdeck nu al goed genoeg vinden, omdat ze toch niet de nieuwste games spelen, kunnen veel langer met zo'n ding doen.
Maar je hebt gelijk dat er scenario's zijn dat streaming goedkoper is. De laagste prijs is niet het doel van een console.
Wat is de use-case van een nintendo switch? Ontzettend populair apparaatje, net als de PSP was. Heel veel mensen vinden deze formfactor gewoon fijn gamen. Daarnaast het grote voordeel dat je steam library beschikbaar is. Dus een leuke toevoeging op je PC.
Kinderen hebben is mijn reden. Ik kan als papa van twee kleuters mezelf niet meer terugtrekken naar mijn computer. Ik ben verdoemd simpelweg tot de bank, als mijn kinderen in de woonkamer aan het spelen zijn. Heb al geprobeerd de laptop mee te nemen of op een tablet te kamen, en ook gedacht aan een Nintendo Switch. De laptop werkt niet - die moet op een tafel. De tablet was 'm ook niet, want haast geen spel werkte prettig. De Switch was erg prettig, maar ik zou al mijn spellen dan opnieuw moeten kopen. De Steam Deck is perfect voor mij.

Ik heb de Steam Deck binnen het eerste uur kunnen bestellen. Om te voorkomen dat de Deck verdwijnt in kinderhandjes, heb ik twee oude Gameboys gekocht - dit is papa's Gameboy.
Use case? Een handheld voor emulators. Ben benieuwd hoe Dolphin draait op dit ding.
Cemu en Yuzu zullen prima draaien dus ik verwacht Dolphin ook.
Nou, voor cloud gaming heb je een goede (niet alleen genoeg bandbreedte, maar ook stabiele, lage ping) internetverbinding nodig. En wat heb je precies niet in je vakantiehuisje, hotel of de trein? :) Cloud gaming on the go is nog jaren verwijderd van ons. Het wordt pas net goed genoeg op een vaste verbinding thuis.
Bovendien is de Deck ergonomisch een stuk beter gamen op een tablet.
Ik heb het toch soms prima werkend op 5G op mijn M1 - niet helemaal eens dus met dat het niet werkt, multiplayer is geen doen dan inderdaad maar solo kan het prima zonder al teveel lag.

Ik heb dit ding ook besteld - puur als 'gameboy' en leuk dat het ook als full functional PC kan dienen. Je krijgt best wat bang voor buck, voor zover de eerste resultaten bekend zijn. Er zijn duurdere handhelds namelijk die 'minder' kunnen.

Als Valve het software stuk werkend krijgt, dan heb je een leuk ding voor erbij.
Ik stopte bij de zin "Ik heb het toch soms prima werkend". Die zegt op zich toch al genoeg? Kijk het is prima als het voor jouw use case functioneert, maar zeker met een abonnement wordt een verwachtingspatroon bij mensen gecreëerd. Als je het abo vooral hebt voor gebruik met een vaste verbinding en soms zit je nog even mobiel, dan kan je als klant nog iets vergevingsgezinder zijn. Voor alleen mobiel zou zo'n oplossing (nog) niet moeten worden geadviseerd.

Op zich vind ik het trouwens wel een interessante wedloop worden. Gaat cloud gaming het kunnen opnemen tegen steeds krachtiger en koeler wordende lokale hardware? Het biedt in ieder geval nog niet de flexibiliteit (mobiliteit) van dit soort hardware. Mooi ding die Deck.
Imo, dat heeft niet zo veel met de kracht van hardware te maken maar puur met het netwerkinfrastructuur. Als je games in volle kwaliteit met zon laag mogelijke response tijd voor elkaar krijgt om te streamen, dan zal het wellicht kunnen winnen van lokale hardware. Ongeacht hoe krachtig het allemaal is, zonder een fatsoenlijk netwerk houd het gewoon op.

Ik denk wel dat het iets wat de bedrijven graag zouden willen hebben en dat de uitgevers meer vinger in de pap gaan krijgen over de aanbieders van de streams (wellicht dat ea/epic etc het uiteindelijk zelf gaan aanbieden, ipv een gfn). Want zo blijft de game volledig in eigen beheer, kunnen stekker eruit trekken wanneer ze willen. Updates zijn geen issues meer. Cheaten kan grotendeels ingeperkt worden (een aimbot die het moet doen puur met gestreamed beeld is toch een behoorlijk stuk lastiger dan een aimbot die de speler posities uit het geheugen leest, wallhacks zijn zo goed als uit te roeien). Het kan voordelen hebben voor de spelers, maar zeker ook voor de uitgevers.

Dus ik denk wel dat het de toekomst is, wanneer dat gebeurd, is afhankelijk van wereldwijde gemiddelde internet verbindingen.
Cloud gaming zal ongetwijfeld sterker worden maar dat zal het echter kunnen winnen van lokaal gamen. Het "infrastructuur" van lokaal gamen is daarbij maar enkele centimeters ten opzichte van cloud gaming. Daarbij heb jij lokaal gamen geen last van tunnels waar je onder door rijdt etc. Daarnaast gaat lokale hardware natuurlijk ook steeds beter worden dus wat is dan je winst tenopzichte van deze eerste handheld pc en zn opvolgers?

Uitgevers kunnen altijd al de stekker er uit trekken. Online only games kun je dan gewoon niet meer spelen omdat er een complete feature het niet meer doet. Ik zou me wel achter de oren krabben als ze de stekker uit een offline game trekken. Daarmee zou cloud gaming ook weer een nadeel erbij hebben. En dubbele netwerk vertraging (cloud en multiplayer) lijkt me niet helemaal chill werken ongeacht hoe snel die netwerken zijn. Daarbij moet je lokale hardware ook die cloud data stroom verwerken terwijl die cloud vrolijk verder gaat.
Helemaal mee eens, ik zie er persoonlijk ook niet veel heil in. Qua latency zal het altijd nadelig zijn, ongeacht hoe klein je die latency kan krijgen. En nonstop verbinding moeten hebben is uiteraard ook een nadeel. Ik heb wel eens een dagje zonder internet gezeten vanwege een storing en dan maar een single player game aangezwengeld. Zou erg naar zijn als dat niet eens zou kunnen.

Maar... Ik denk vanuit de uitgeverskant, en dan met name partijen zoals epic/ea. En dan ben ik bang dat ze het best wel eens erg interessant kunnen vinden (vanwege de punten die ik eerder noemde). De belangrijkste heb ik nog niets eens genoemd en dat is piraterij. Als een game alleen te streamen is, dan kan je die gewoon niet piraten. En aangezien ze toch nog altijd geld blijven gooien tegen DRM systemen, zal dat best mee wegen.

Daarnaast zal lokaal gaming nooit volledig verdwijnen, natuurlijk. Genoeg indie dev's en oudere games. Maar ik zie het wel gebeuren dat er straks games "stream-only" zijn.
Ik stopte bij de zin "Ik heb het toch soms prima werkend". Die zegt op zich toch al genoeg?
Hier hoort natuurlijk een verplichte XKCD bij. ;)
Geforce now is vrij beperkt in games die werken of ondersteund worden. Totaal niet te vergelijken met een PC.
Steam Link, een soort Geforce Now maar dan op je lokale netwerk, is niet eens goed genoeg om bijv. racegames of shooters te spelen (af en toe een kleine hapering is onspeelbaar imo)

Als je lokaal remote play niet eens werkend krijgt, hoe moet ik dan in godsnaam verwachten dat Geforce Now het beter doet. Nee dat hele remote play is een grote farce, leuk voor de casual gamer die haperingen niet opmerkt, maar voor de serieuze gamer is dit echt een grote farce.
Steam Link is ook erg slecht qua lag. Moonlight werkt SUPER goed lokaal. Latency is er zo goed als niet (niet merkbaar tenminste) en werkt super voor snelle actie spellen zoals FPS en racing. Haperingen komen door je Wifi gebruik (vooral door andere apparaten op je wifi) dus zorg voor een bedrade verbinding als het kan.

Moonlight over een VPN vanaf het werk naar een PC thuis werkt ook verbazend goed eigenlijk. Zeker speelbaar voor de meeste spellen en snellere spellen werken bij een goede verbinding ook nog (20ms extra is niet altijd merkbaar).
Hmm dan ga ik Moonlight even proberen. Ik heb bedraad standaard, want over Wifi game ik zelf niet eens op mijn gewone PC.
Ik kan dat beamen, Moonlight is echt geweldig en zeer indrukwekkend hoe het zo soepel werkt.

Ik heb alleen ervaring met binnen mijn thuis netwerk, maar ik kan FFXIV spelen zonder dat ik een verschil merk tussen daadwerkelijk achter mijn pc spelen of via Moonlight. Dat is dan wel op Full HD. Qua bandbreedte moet je rekening houden met een stabiele 100mbit verbinding binnen je netwerk. Op hogere resolutie zou je netwerk uiteraard nog sneller moeten zijn.

In mijn geval draai ik Moonlight vanuit mijn laptop zonder fatsoenlijke videokaart, je hebt icm Moonlight in feite een game laptop zonder lawaai en meeslepen van een adapter dat je wel hebt bij een echte game laptop.
Geforce Now werkt beter dan Steam Link.
Ik kan me niet voorstellen dat Geforce Now, wat over een internetverbinding gaat beter werkt dan iets wat over de lokale verbinding gaat. Maar goed.
Tja, ik weet niet wat Steam Link doet dat het zo traag is, maar van alle streaming oplossingen die ik geprobeert heb was het de enige die echt onspeelbaar was. Denk twee weken geleden nog geprobeert en ik had ruim een seconde input lag.
Vreemd. Ik zie dat Moonlight ook op de Steamlink te installeren is dus dat ga ik proberen. Mocht dat flinke verbetering geven t.o.v. Link dan zal ik mijn mening t.o.v. streaming gaming gaan heroverwegen.

Ik heb in het verleden ook Last of Us geprobeerd te spelen via Playstation Now. Was ook een aardig drama. Misschien is het tegenwoordig een stuk beter.
GeForce now is leuk hoor, heb het ook ff genomen, maar dat is toch echt meer een vervanger voor je Game PC thuis. En zelfs dat vooral voor de casual gamer.
Ik heb al tig consoles staan en denk niet dat ik ga verlengen.

Ik hoopte het vooral mobiel te kunnen gebruiken. Maar als je mobile wil gamen doe je dat toch best op de hardware zelf. Als je thuis zit met je veel megabit kabel of glasvezel is GFN heel leuk, maar bijvoorbeeld in een trein gewoon over 4g gaat latency door t dak of valt het helemaal weg. Nagenoeg onspeelbaar.
Meerdere keren geprobeerd onderweg naar mijn ouders dit en zodra je de randstad uit gaat is het echt hopeloos.

Bij mijn schoonouders in Mexico waar ze uberhaupt wat andere internetstandaarden hebben werkt het ook sub optimaal zodra er ergens een beetje genetflixed wordt.

Verder blijft er van al dat gerafische geweld erg weinig over op zo'n klein scherm. Ik heb dat 3080 abonnement maar ik moet dat wel echt op mijn grote woonkamer TV doen om daar legitiem van te genieten.

Ik zie deze steam deck wel zitten al met al. Alleen niet voor deze prijzen.
Die deck die een beetje opslagruimte heeft moet echt wel zakken naar de prijs van ongeveer het instapmodel wil ik hem gaan kopen.

[Reactie gewijzigd door Polderviking op 26 juli 2024 13:33]

Er zijn ook mensen zoals ik die absoluut geen geforce now (of andere game-streaming dienst) willen.

Plus dat als je onderweg bent je waarschijnlijk geen internet hebt of vaak hotspots wisselt wat de nodige problemen meebrengt. Ik heb niet alle reacties gelezen dus wellicht dat dit al gemeld was.
en dan probeer je iets klein te selecteren met een tablet en heb je de verkeerde unit/ verkeer commando.

tablets zijn goed voor youtube en angry birds achtige zaken.

maar iets waar je presie nodig hebt vergeet het.

gewoon al het kruisje aanduiden om een tab in chrome/firefox te sluiten op mijn 12" tablet heb ik nog 40% van de tijd een nieuwe tab geopend of geswitched naar een andere tab.

en bij games waar je snelle commando's moet geven is touch ookal niet te gebruiken.

geef mij maar fysieke knoppen vs touch
Zelfde probleem als met moderne auto's met dat touch geneuk
Ontzettend knap dat de steam deck zo sterk is, het zo lang vol houd en er ook nog knap uit ziet.

We kunnen er al vanuit gaan dat valve alle units met een verlies verkoopt, net zoals bij normale consoles zit de winst in de software, nog steeds ontzettend knap voor een bedrijf wat normaal alleen maar software beheert.

Ik wacht zelf nog even tot de anti-cheats werken en de library word uitgebreid.
Is er al een prijs bekend gemaakt?

Ben wel benieuwd, het grote verschil tussen de pure consoles en dit ding lijkt mij dat ze hun store niet zomaar kunnen afdwingen. Mja nergens op gebaseerd behalve de geruchten dat t gewoon een linux distro heeft
Hij is al sinds juli te pre-orderen
https://store.steampowered.com/steamdeck

En het is ook al bekend dat er standaard een linux distributie op draait maar dat het een volwaardige PC is waar je desgewenst ook Windows op kan installeren.

Dat zijn geen geruchten.
Waarom zou je er windows opzetten ? Koop je dit apparaat om er windows op te zetten en dan steam en performance verlies , of koop je het voor te gamen op steam os ?
Ik koop het om mobiel spellen te kunnen spelen én een fatsoenlijke draagbare daily driver te hebben. Steek dat ding hier in een USB-C dock en kan er gewoon met 2 4K schermen m'n dagelijkse werk op doen.

Dus ja, daar gaat zeker Windows op komen. Dat kleine beetje performance verlies op de CPU ga je in spellen niet merken door de beperkte GPU. Dat gigantische voordeel van gewoon al *mijn* mainstream software te kunnen draaien ga ik iedere minuut van de dag merken.
(met nadruk op *mijn*; mensen die Linux als daily driver hebben kunnen daar natuurlijk niet zo veel mee ;-) )
waarom een steam deck dan? er zijn betere en compactere opties die net so god zijn als een deck, mesnen kopen een spelcomputer voor windows dagelijkse doeleinde ... dat is gewoon raar

[Reactie gewijzigd door KuroHana op 26 juli 2024 13:33]

waarom een steam deck dan? er zijn betere en compactere opties die net so god zijn als een deck, mesnen kopen een spelcomputer voor windows dagelijkse doeleinde ... dat is gewoon raar
Wat raar is is een apparaat alleen zien als datgene waar het voor in de markt gezet is....

Steam deck met Windows kan exact hetzelfde als Steam deck met SteamOS. Spellen kun je onder Windows net zo eenvoudig spelen als onder SteamOS.
Maar door er Windows op te zetten kun je er ook nog allerlei andere dingen mee. Dingen waar het apparaat zonder meer geschikt voor is. 4 core/8 thread CPU van een relatief moderne generatie op redelijk hoge snelheid doet niet onder voor de gemiddelde laptop CPU en zelfs niet veel voor de gemiddelde desktop CPU. Waarom zou je hem dan niet als daily driver kunnen gebruiken? Alleen omdat hij zo niet in de markt gezet wordt?

Als tweaker weiger ik mezelf te laten beperken door marketing fipos. Als Valve een apparaat uit brengt waar ik veel meer uit kan halen dan hun marketing mensen beogen, waarom zou ik mezelf dan laten beperken door wat jij raar vindt?

En zoals waswat al zegt: Als jij mij kunt vertellen welke betere, compactere optie er is om voor €500 zowel mobiel PC spellen te kunnen spelen als ook nog een volledige Windows werk omgeving op te draaien dan hoor ik het graag.
Als je er Windows op zet heb je een betere compatibiliteit met de Steam library, geen problemen met Anticheat en DRM die niet altijd even goed werkt in Linux, je kan via de XBOX app gamepass ultimate spellen spelen, je kan alle Origin, Uplay, Epic Game Store etc spellen spelen.

Kun je voorbeelden geven van betere en compactere opties die hetzelfde kunnen als een steamdeck?
er zijn betere en compactere opties die net so god zijn als een deck
Oh? Betere performance en compacter? Als ze dezelfde of lagere prijskaart hebben dan heb je me verkocht, maar vergeef me als ik je uitspraak in twijfel trek ;) Als je gaat beginnen over de aya neos of iets dergelijks, dan klopt het niet helemaal. Die dingen zijn misschien compacter maar ook gelijk bijna dubbel zo duur. Overigens is een dual boot niet zo lastig op te zetten, vraag is eerder of het goed en fijn werkt.

[Reactie gewijzigd door Waswat op 26 juli 2024 13:33]

Ja, protable Windows gebruik icm kunnen gamen voor 500 euro, lijkt me ook wel aantrekkelijk.
Dan alleen nog even wennen een controller ipv muis en toetsenbord, mn bij shooters.
Om mobiel te kunnen gamen met elk Windows spel in plaats van het selecte aantal games in Steam OS. Dual boot er op en je hebt het beste van twee werelden.
Gamen onder Windows is volgens mij sneller dan onder Linux. Plus, elk spel werkt onder Windows.
Er zijn echter nog geen Windows drivers voor de APU :(
Gezien de drivers die in Linux zitten open-source zijn gaat dat natuurlijk niet lang duren.

Al helemaal niet als er na 25 februari miljoenen Steam Decks in omloop zijn om mee te experimenteren.
Is er al een prijs bekend gemaakt?
Zeker, ding is al een paar maanden te bestellen: https://store.steampowered.com/steamdeck
€ 419 64GBeMMC
€ 549 256GB NVMe SSD
€ 679 512GB NVMe SSD
*reserveren.

Of en wanneer hij geleverd wordt is onbekend en je betaalt maar 4 euro voor de reservering.
Die 4 euro is meer een aanbetaling, die worden bij de betaling verrekend.

En als je echt zou willen kun je het goedkoopste model kopen en later de eMMC vervangen door een (ondersteunde) grotere schijf. Het goedkoopste model is ongeveer even duur als de Nintendo Switch (OLED) maar de Steam Deck is een pc.
Is de schijf gewoon verwisselbaar? Intern M.2 slot?
ja en nee,
steam waarschuwt natuurlijk dat niet te doen en zegt ook dat ze de ssd speciaal hebben gekozen omdat deze weinig tot niet hindert met de wifi en bluetooth singalen. daarnaast zijn er nog andere chips en bende die onder de ssd zijn geinstalleerd, ik verwacht niet dat dat een probleem zal zijn maar het staat er toch
bron: https://www.tweaktown.com...0the%20system%20yourself.

er zit een standaart 2230 m.2 maar deze vervangen kan ten kosten gaan van de garantie vanwege het feit dat dat ding dan (bijna) helemaal uit elkaar gaat
bron: https://nl.ign.com/steam-...raden-maar-niet-makkelijk
En een linkje naar de teardown die uitlegt hoe het gedaan kan worden en waarom het geen goed idee is.

In de tests is ook te zien dat een spel vanaf microSD laden niet het einde van de wereld is. Dat is mogelijk een makkelijkere weg om te bewandelen met het goedkopere model.

[Reactie gewijzigd door The Zep Man op 26 juli 2024 13:33]

En het zou me niets verbazen als er wel weer tooltjes opduiken om de bestanden die de boel afremmen te cachen op de NVME drive voor games die de snelheid echt nodig hebben.
Zelf gebruik ik bijvoorbeeld onder linux al jaren een setup met gewone HDD's en een kleine 128 GB NVME SSD die als cache word gebruikt voor alle kleine reads die de HDD's erg afremmen door hun seek tijden. De allereerste load van een spel is soms nog wel wat langer, maar aangezien heel veel data steeds weer hergebruikt word zie je bij veel games niet echt een merkbaar (tenzij je het echt gaat timen) verschil tussen NVME en zo'n hybride setup. Met de online games die ik met vrienden speel ben ik net zo snel (of soms zelfs nog sneller) klaar met laden als vrienden die gewoon puur via NVME laden.
Zeker binnen het linux wereldje is het soms indrukwekkend hoe snel er projectjes uit de grond schieten om de prestaties te verbeteren als iemand die mogelijkheid ergens ziet.
Ik ben dus ook heel benieuwd wat voor ontwikkelingen de steam deck op software gebied gaat triggeren.
Let's see. Zijn zat mensen die deze uitspraak gaan testen. Ik ga er vanuit dat het geen probleem is om die ssd te vervangen (daarom ook het goedkope model besteld).

[Reactie gewijzigd door QErikNL op 26 juli 2024 13:33]

De Nintendo Switch kost €349,00 als je hem ergens reserveert (want moeilijk leverbaar). Dus de Steam Deck is minimaal €70,00 duurder. Ik verwacht ook schaarste bij de Steam Deck.

[Reactie gewijzigd door Jumpman op 26 juli 2024 13:33]

Zeker, maar er is een voordeel, en dat is dat je hem alleen via Steam kan kopen met een account die minimaal een x aantal maanden actief is. En maximaal 1 per account.
Of je gebruik gewoon een goede micro sd van samsung die gemiddeld 90mb/s stabiel haalt
Eerste verzendingen gaan eind van de maand de deur uit, dat is gewoon bekend hoor... En óf hij wel geleverd ging worden? :? Het is geen kickstarter van een stel dudes waar nog nooit iemand van gehoord heeft... Het is Valve, ja natuurlijk gaan die dingen geleverd worden.
€ 419 64GBeMMC
€ 549 256GB NVMe SSD
€ 679 512GB NVMe SSD
Apple is niet de enige die zotte prijzen vraagt voor iets meer storage. :)
Ik vind het nog wel meevallen. Natuurlijk kost elke stap veel geld, maar het verschil tussen emmc en nvme is natuurlijk gigantisch.

Daarnaast is het topmodel ook een stuk luxueuzer uitgerust, met onder andere een ander scherm welke veel beter de reflecties tegenhoud.
Het scherm gaat misschien wel subjectief zijn. Die coating gaat zorgen voor een minder contrast en saturatie van de kleuren.
Absoluut, mij lijkt het echter voor een handheld belangrijker dat ie altijd goed afleesbaar is dan dat de kleuren helemaal kloppen (zodat je 's zomers ook nog eens in de tuin kan gamen), maar dat is natuurlijk mijn mening.
Ah, excuseer. Ik dacht dat storage het enige verschil was.
ja zeker. Er zijn 3 varianten waar belangrijkste verschil de hoeveelheid opslag is.
https://store.steampowered.com/steamdeck/
Niet alleen dat, de goedkoopste is eMMC, terwijl de andere NVMe zijn.
klopt maar als je de video kijkt van ltt hebben ze het over dat valve heeft gezegd dat de snelheid van micro sd kaart niet veel onder doet aan de nvme's. Dus weet niet of zoveel uitmaakt dat de ene eMMC is en de andere NVMe. Als een leek op dit gebied lijkt het in mijn ogen niet veel uit te maken.
Over het algemeen; eMMC wordt met de tijd vaak vreselijk traag door fragmentatie.
Ligt er natuurlijk ook aan hoeveel write operations je er op doet. Ik mag niet aannemen dat de Steam Deck zijn eMMC gebruikt om geheugen weg te swappen. ;)

Sowieso is een micro-SD kaartje met een handomdraai te wisselen.
Als je samsung evo micro sd gebruik dan ken gegarandeerd 90mb/s stabiel halen voor een langere periode dan een externe ssd van b.v. crucial x6, het is al knap dat dat kleine chipje de snelheid aanhou , waar meeste nvme of ssd cache nodig hebben, en als dat vol is plof de snelheid inelkaar naar een lagere snelheid dan een hdd, ik heb zelf 4 sam evo 512 gb 2020 micro sd’s en ik ziet zelf hoe veel sneller een tragere micro sd is dan een ssd met hogere snelheid en cache gebruikt,
Als je samsung evo micro sd gebruik dan ken gegarandeerd 90mb/s stabiel halen voor een langere periode dan een externe ssd van b.v. crucial x6, het is al knap dat dat kleine chipje de snelheid aanhou , waar meeste nvme of ssd cache nodig hebben, en als dat vol is plof de snelheid inelkaar naar een lagere snelheid dan een hdd, ik heb zelf 4 sam evo 512 gb 2020 micro sd’s en ik ziet zelf hoe veel sneller een tragere micro sd is dan een ssd met hogere snelheid en cache gebruikt,
Je hebt het hier over sequentiële schrijfsnelheden vermoed ik. Die zijn an sich niet zo heel relevant om op te gamen, alleen tijdens installatie. Gros van de tijd gaat het bij gamen om het lezen en dan telt ook de 4K (random) performance. Daar zijn SD kaartjes niet heel erg goed in, ook de samsung evo micro niet. Die doen iets van 3K iops read en 800 iops write. Ter vergelijking; een 980 Pro zit bijvoorbeeld op 20K/60K iops met queue depth=1.

Verder bestaan er tegenwoordig inderdaad TLC SSD's die na een SLC buffer van enkele Gigabytes instorten tot de echte TLC snelheden. Een 860 QVO 1TBO had iets van 45 MB/s als maximale sequentiële schrijfsnelheid. De 870 QVO 1TB zakt tegenwoordig in naar 80 MB/s, het 8 TB model naar 172 MB/s.

[Reactie gewijzigd door sdk1985 op 26 juli 2024 13:33]

Het instapmodel kost grofweg €420. Alle prijzen vind je hier. De varianten verschillen wat betreft opslagsnelheid en opslagruimte
Prijzen zijn toch al meer dan een half jaar bekend?

$399 for the 64GB version. (€419)
$529 for the 256GB version. (€549)
$649 for the 512GB version. (€679)

[Reactie gewijzigd door KaiZas op 26 juli 2024 13:33]

Los van de de hardware, vergeet de software niet! Valve heeft héél wat uren in Wine gestopt, als gaming on Linux straks een ding is, heeft Valve echt voor de push gezorgd!
Uitteraard. Ik ben ook zeer benieuwd naar benchmarks van Steam Deck OS vs Windows. Mijn verwachting zou zijn dat, afhankelijk van de game, er wel prestatiewinst gaat zijn op Windows door de vertaallaag en DirectX.
Ik heb er in ieder geval 1 ge pre-ordert. Mijn gedachte gaat wel zijn om Windows erop te zetten, vooral vanwege Game Pass, maar ook omdat er ook games staan op GoG en emulators. Ik hoop dat de community los gaat op dit ding.
Nee, Veel games onder Linux werden vroeger gebannen online ook met Wine. Juist omdat ze sneller waren dan met native Windows. Dit heeft er mee te maken dat Linux de Api calls efficiënter en op een andere manier afhandeld.

Voorlopig zal de vertraging met name zitten in Wayland wat nog in ontwikkeling is. En mogelijk PipeWire (opvolger Pulse audio)
Los van de de hardware, vergeet de software niet! Valve heeft héél wat uren in Wine gestopt, als gaming on Linux straks een ding is, heeft Valve echt voor de push gezorgd!
Dan moet er eerst een main stream os komen. Dat was ooit Ubuntu. Nu lijkt het meer versplinterd dan ooit, waardoor veel ontwikkelkracht verspild wordt. Ook oogt dat voor de gebruiker niet als een volwassen en gebruiksvriendelijk OS.

Maar wie weet dat Valve met z'n eigen desktop versie komt (dus niet steam os) of samenwerkt met een een van de grotere spelers.
Als Steam OS groot wordt in de woonkamer, dan zie ik nog een kans op Linux in de gamekamer.

Zelf ga ik zeer waarschijnlijk ook Windows installeren. Ik heb namelijk ook games op Epic en performance lijkt beter op Windows.

[Reactie gewijzigd door Bliksem B op 26 juli 2024 13:33]

Dan moet er eerst een main stream os komen. Dat was ooit Ubuntu. Nu lijkt het meer versplinterd dan ooit, waardoor veel ontwikkelkracht verspild wordt.
Wanneer stopt men nu eens met het herhalen van deze onwaarheden? Dat distrofragmentatie een probleem zou zijn is al jaren geleden ontkracht. Ook is het onzin dat hierdoor ontwikkelkracht verspilt wordt. Verschillende distributies hebben verschillende filosofieën die gebruikers aantrekken en het merendeel wordt onderhouden door vrijwilligers die juist die diversiteit interessant vinden. Wijzigingen die er echt toe doen zoals bugfixes en andere verbeteringen worden dankzij de GPL keurig upstream gedeeld en komen dus ook in andere distributies terecht.
Ook oogt dat voor de gebruiker niet als een volwassen en gebruiksvriendelijk OS.
Dat mag je vinden en je kunt er vast argumenten voor maken waar ik het nog mee eens ben ook. Dat gezegd hebbende, ik vind Windows op bepaalde punten ook zeer gebruiksonvriendelijk en dat lijkt met Windows 10 en 11 alleen maar erger te worden.
Maar wie weet dat Valve met z'n eigen desktop versie komt (dus niet steam os) of samenwerkt met een een van de grotere spelers.
SteamOS heeft gewoon een desktop omgeving, in SteamOS 3 is dat KDE Plasma wat zeer gebruiksvriendelijk werkt en in sommige opzichten wel wat lijkt op de desktop omgeving van Windows.
Zelf ga ik zeer waarschijnlijk ook Windows installeren. Ik heb namelijk ook games op Epic en performance lijkt beter op Windows.
Ik ben bang dat je ironisch genoeg met Windows op de Steam Deck tegen veel problemen met drivers aan gaat lopen, in ieder geval als het ding pas net uit is. Ook denk ik dat de performance winst je nog wel eens tegen kan gaan vallen, de extra overhead die Windows met zich mee brengt weegt veel zwaarder mee op een minder krachtig apparaat zoals de Steam Deck. Als alternatief voor de Epic Games Store zou je ook de Heroic Games Launcher kunnen gebruiken.
Ben het op veel punten eens ook dat Windows 10 en 11 gedrochten zijn, maar het valt me wel op dat hoe hard MS het ook verpest met Windows en hoe incosistenter ze het steeds maken, qua UX staat het nog altijd mijlenver voor op de Linux desktop. KDE ziet er nog steeds uit als een desktop uit de jaren '90.

Kijk voor servers is Linux een no-brainer, daar zet ik het overal voor in maar qua desktop is het nog altijd niks.

Wat we eigenlijk nodig hebben is de Windows UI op een Linux Kernel.
KDE ziet er nog steeds uit als een desktop uit de jaren '90.
Als je het in de jaren 90 draait, zeker. In 2022 is het wat je wilt.

Verder hou ik ervan als mijn GUI's saai en functioneel zijn. :)
Het is zo te zien een KDE desktop die zo is aangekleed dat ie op OSX lijkt.
Ah ja nu zie ik het. Maar ik zag ook Visual Studio en Teams, dat draait toch niet op Linux?
Als ik naar de download page van teams ga krijg zie ik toch gewoon een deb en rpm package staan. Visual studio code heeft altijd al native gedraait.
Kijk aan, ik loop behoorlijk achter.
Windows extra overhead? Op Linux moet je toch ook met Proton aan de gang wat voor overhead zorgt. Ik bedoel, slechts een paar procent spellen draait native op Linux.

Ik kan geen recente benchmarks vinden, maar zowel via proton als native lijkt het stuivertje wisselen tussen Linux en Windows: https://www.forbes.com/si...nyon-nuc/?sh=3703713c78ce

[Reactie gewijzigd door lordawesome op 26 juli 2024 13:33]

Windows extra overhead? Op Linux moet je toch ook met Proton aan de gang wat voor overhead zorgt.
Het beetje overhead dat Proton toevoegt om een spel te spelen is niets in verhouding met de overhead van Windows om een besturingssysteem te draaien. Windows gebruikt uit de fabriek 'at rest' gewoon van alles meer (meer CPU, meer geheugen, meer lees- en schrijfacties, ...).
Op Windows kan je tenminste alles via een grafische interface configureren. Die Linux hobbyisten bouwen voornamelijk tools voor zichzelf, dus zodra je iets moet regelen zit je gelijk in een command line.
Als voorbeeld de site van AppImage.
As a user, I want to download an application from the original author, and run it on my Linux desktop system just like I would do with a Windows or Mac application
To run an AppImage, simply:
Make it executable
$ chmod a+x Subsurface*.AppImage
and run!
$ ./Subsurface*.AppImage
Als ze denken dat dat net zo makkelijk is als Windows dan word Linux nooit mainstream. Dingen als eerst permissions moeten repareren voordat je een executable kan draaien is natuurlijk geen goede UX. Ook niet voor power users.

En Linux hoeft ook niet mainstream te zijn. Het is voor de mensen die het niet erg vinden om extra werk te doen zodat alles naar hun behoefte werkt. Maar je moet je wel beseffen dat 99% van de gebruikers gewoon een computer wilt die werkt.

[Reactie gewijzigd door Wolfos op 26 juli 2024 13:33]

Executable kun je gewoon via zowat elke file manager instellen.

De website van appimage is by default al voor power users, users gaan de handleiding volgen van de verdeler van de software, want zij weten immers niet wat appimage is. Het staat de verdeler vrij van uit te leggen hoe dit via de GUI gedaan kan worden als zij denken dat hun users dit nodig hebben.
En Linux hoeft ook niet mainstream te zijn. Het is voor de mensen die het niet erg vinden om extra werk te doen zodat alles naar hun behoefte werkt. Maar je moet je wel beseffen dat 99% van de gebruikers gewoon een computer wilt die werkt.
Nja daar ging de gehele discussie over. Kan gaming on Linux een ding worden? Inderdaad de meeste Linux-gebruikers beredeneren het vanuit hun eigen perspectief. Gaming on Windows is voor veel mensen al te veel gedoe en ook ik loop tegen rare dingen aan (instellingen, bugs met citrix, HDR, drivers). Dus als gaming on Linux een ding moet worden, dan moet het out-of-the box werken.

Volgens mij is Linux uitermate geschikt om zaken out-of-the te laten werken. Het is niet voor niks dat Linux het meeste gebruikte OS is ter wereld, alleen niet op de desktop.
Het kan werken zodra een derde partij ervoor zorgt dat alles out of the box werkt en daar ook support op levert. Zorgen dat het werkt kost geld, support leveren kost ook (veel) geld. Dus daar moet vervolgens een verdienmodel achter zitten.
En dat is precies wat Valve nu aan het doen is met hun Steam Deck en SteamOS.
Yes precies. Let er wel op dat het hierbij natuurlijk niet gaat om het OS maar om het product. Het OS is een facilitator en geen einddoel. Een playstation draait op een fork van FreeBSD dat heeft natuurlijk niet tot massaal omarming van unix onder consumenten geleid.

Dat is wezenlijk anders dan met een betaalde linux variant waarbij het os zelf het product is. Op de zakelijke markt is daar overigens wel vraag naar, ik ben zelf klant. Echter op de consumenten markt is die vraag er tot heden niet. Gezien de prijs propositie van Windows wordt dat ook een lastig verhaal.
Ik ben het met je eens dat het OS in dit geval faciliteert en geen doel op zich is. De vergelijking met het OS op een Playstation gaat echter niet helemaal op. SteamOS is gewoon een redelijk standaard Linux distributie met Steam voorgeïnstalleerd die vervolgens in Big Picture mode wordt gestart. Het verbeteren van compatibiliteit van games met SteamOS zal dus als gevolg hebben dat dezelfde games ook beter zullen werken op andere Linux distributies. Het OS van de Playstation is zo sterk aangepast dat je niet moet verwachten dat je een Playstation game zomaar op FreeBSD kunt draaien, je mist dan echt fundamentele onderdelen van het OS. De vraag is nu of de beter game-ervaring op Linux er toe gaat leiden dat meer mensen Linux zullen gaan gebruiken als hun primaire OS, of dat het bij een voordeeltje blijft voor de 1% die dat nu al doet. De tijd zal het leren.

Ik ben ook klant en heb de ondersteuning van (in ons geval) Red Hat altijd als vele male prettiger en meer competent ervaren dan die van Microsoft. Overigens vind ik de prijs propositie van Windows voor de desktop thuis nog steeds bijzonder slecht. Zelfs nu je er niet meer voor betaald met geld, verzamelen ze wat mij betreft veel te veel data. Ik gebruik het dan ook niet meer.
De vraag is nu of de beter game-ervaring op Linux er toe gaat leiden dat meer mensen Linux zullen gaan gebruiken als hun primaire OS, of dat het bij een voordeeltje blijft voor de 1% die dat nu al doet. De tijd zal het leren.
Dat eerste lijkt me wishfull thinking. Er zit een gebruiksvriendelijkheid probleem in het OS in zijn geheel en dat lost proton niet op. Voor de 1.06% die Linux icm steam gebruikt is het ongetwijfeld heel fijn.
Op openSUSE tumbleweed heb ik absoluut de cli niet nodig om een appimage te starten.

Ik download de appimage, dan klik ik er op en ga naar rechten, dan klik ik daar dat het uitvoerbaar is.

Vervolgens start ik de appimage door te dubbel klikken, op de appimage.

Met openSUSE , yast kan je juist ontzettend veel zonder de cli.

Zo heeft kde ook een file browser met root rechten op openSUSE.
(die ik niet nodig heb om een appimage file te gebruiken)
Wanneer stopt men nu eens met het herhalen van deze onwaarheden? Dat distrofragmentatie een probleem zou zijn is al jaren geleden ontkracht. Ook is het onzin dat hierdoor ontwikkelkracht verspilt wordt. Verschillende distributies hebben verschillende filosofieën die gebruikers aantrekken en het merendeel wordt onderhouden door vrijwilligers die juist die diversiteit interessant vinden. Wijzigingen die er echt toe doen zoals bugfixes en andere verbeteringen worden dankzij de GPL keurig upstream gedeeld en komen dus ook in andere distributies terecht.
Alleen jammer dat die mening belange na niet gedeeld wordt in de industrie en die stelling uit 2014 ook nog eens erg outdated is om überhaupt mee te beginnen. Het aantal verschillende Linux distro's is gigantisch gegroeid sinds dien en zo ook hun functionele verschillen. Er zijn al menig ontwikkelaars genoeg voorbij gekomen die ontwikkelen voor Linux aan de kant schuiven omdat de hoeveelheid support tickets die het creëert niet opweegt tegen het (gebrek aan) publiek.
Alleen jammer dat die mening belange na niet gedeeld wordt in de industrie en die stelling uit 2014 ook nog eens erg outdated is om überhaupt mee te beginnen. Het aantal verschillende Linux distro's is gigantisch gegroeid sinds dien en zo ook hun functionele verschillen.
Functionele verschillen zijn heel iets anders dan technische verschillen. Er is nog steeds maar 1 Linux kernel en 1 standaard C library waar je tegenaan moet praten. De rest van de dependencies kan je zelf mee leveren. Dat was in 2014 zo en dat is nog steeds zo. Sterker nog, dat was eind jaren '90 al zo, want zo lang port Ryan C. Gordon al games naar Linux. In de video waar ik naar link is hij heel stellig dat hij altijd maar 1 binary geshipt heeft die werkte op alle dan courante versies van Linux.
Er zijn al menig ontwikkelaars genoeg voorbij gekomen die ontwikkelen voor Linux aan de kant schuiven omdat de hoeveelheid support tickets die het creëert niet opweegt tegen het (gebrek aan) publiek.
Dat kan zijn, maar dat heeft helemaal niets te maken met het vorige punt. In dit geval is stoppen met of zelfs niet beginnen aan het uitbrengen van je software voor Linux een zakelijke beslissing, geen technische. Eentje waar ik achter kan staan omdat de hoeveelheid Linux desktop gebruikers en gamers inderdaad gewoon significant lager is dan Windows gebruikers/gamers. Iets waarvan ik hoop dat de Steam Deck er verandering in gaat brengen.

Overigens zijn er ook ontwikkelaars die toegeven dat het ondersteunen van Linux misschien niet zo logisch is vanuit een zakelijk perspectief, maar dat het wel andere voordelen kan hebben. TLDR; 38% van de bug reports kwam van Linux gebruikers, wat minder dan 6% van zijn sales was. Echter, slechts 3 van deze 400 bugs waren Linux specifiek, de rest van de bugs hadden ook Windows gebruikers kunnen treffen. Bovendien bleken de bug reports gedaan door Linux gebruikers van veel hogere kwaliteit en waren Linux gebruikers veel behulpzamer met het helpen bij vervolgstappen zoals extra debuggen en testen.

[Reactie gewijzigd door rbr320 op 26 juli 2024 13:33]

Steamdeck is Arch based. Had te maken blijkbaar met issues op Debian en hij langzame upgrade beleid.
Steamdeck SteamOS 3.0 is Arch based.
Fixed. SteamOS 3.0 hoeft straks niet op een Deck te draaien, en de Deck hoeft geen SteamOS 3.0 te draaien. :)
Excuses, je bent natuurlijk volledig correct ;P
Nu lijkt het meer versplinterd dan ooit, waardoor veel ontwikkelkracht verspild wordt. Ook oogt dat voor de gebruiker niet als een volwassen en gebruiksvriendelijk OS.
Ik zie het probleem niet van keuze. Je gaat toch ook niet ijveren dat alle automerken en -modellen moeten verdwijnen op 1 specifieke auto na?
Niet nu een auto mainstream is.
linux is ook mainstream, enkel de desktop niet. android, servers, iot, ...
Windows betere performance, dat zou wel eens ferm kunnen tegen vallen, zeker als je arch een beetje geoptimaliseerd is naar disk access en logging kan het best zijn dat je niet eens gelijke performance gaat halen op Windows, muv zeer slechte vertaalde games!
Performance is veelal gelijk met wisselende resultaten voor welk OS net beter is. Voor Epic Games heb je de Heroics op Linux en anders Legendary. Met Legendary heb ik hele goede ervaringen (plug and play). Dat zou je kunnen proberen voor je naar Windows over gaat. Als je anti cheat nodig hebt zal je in veel gevallen nog wel op Windows zijn aangewezen.

Daarnaast kan je op Linux heel makkelijk de clocks en power beheren. Op die manier zijn prestaties flink te verbeteren zoals The Phawx in zijn video heeft laten zien. Windows heeft misschien ook niet de interface die past bij de Steam Deck.

Dat er geen duidelijke mainstream OS op Linux is stoort mij ook. Met name omdat ik een keuze wil maken en daarna niet meer wil moeten wisselen omdat een OS minder actief wordt ontwikkeld. Voor de Steam Deck is dit niet echt relevant omdat er SteamOS op zal draaien. Dit is gebaseerd op Arch en zal de desktop op basis van KDE bouwen (KDE met default instellingen van Steam) volgens mij. Omdat het een OS specifiek bij de hardware is zal je ook niet snel tegen de Linux eigenaardigheden aanlopen.
Performance is veelal gelijk met wisselende resultaten voor welk OS net beter is. Voor Epic Games heb je de Heroics op Linux en anders Legendary. Met Legendary heb ik hele goede ervaringen (plug and play). Dat zou je kunnen proberen voor je naar Windows over gaat. Als je anti cheat nodig hebt zal je in veel gevallen nog wel op Windows zijn aangewezen.
Hopelijk krijgt Valve anticheat nog wel op orde. Anders kun je niet eens fatsoenlijk een online spel spelen. Ik zal eens naar kijken. Ik ga Steam OS zeker een kans geven en ik ben erg benieuwd naar de gebruikservaring.
Dat er geen duidelijke mainstream OS op Linux is stoort mij ook. Met name omdat ik een keuze wil maken en daarna niet meer wil moeten wisselen omdat een OS minder actief wordt ontwikkeld. Voor de Steam Deck is dit niet echt relevant omdat er SteamOS op zal draaien. Dit is gebaseerd op Arch en zal de desktop op basis van KDE bouwen (KDE met default instellingen van Steam) volgens mij. Omdat het een OS specifiek bij de hardware is zal je ook niet snel tegen de Linux eigenaardigheden aanlopen.
Ik snap werkelijk niet waarom zoveel mensen zijn gevallen over mijn uitspraken, blijkbaar leven veel in hun eigen droomwereld :X . Ach ja, ik was 15 jaar geleden ook zo. Alleen toen had je nog Ubuntu, met hun gratis installatie-CD's. Toen leek Ubuntu het mainstream OS te worden, totdat Ubuntu met zijn eigen displayserver en gui kwam. Daarna heb ik nog wel andere versies gedraaid op oudere hardware. Alleen moest ik toch weer vaak de terminal in duiken (waar ik geen zin in heb). Nu ik werk, heb ik geen tijd meer om te spelen met Linux.
Linus Linux challenge gaf ook duidelijk aan dat Linux nog steeds niet voor het grote publiek is (behalve als je alleen basistaken nodig hebt). SteamOS kan hier wel eens verandering in brengen.
Het moet ook allemaal in zo'n klein ding, vraag me af hoe ze die koeling efficiënt hebben kunnen maken.
Rond de 80c onder volle belasting voor de soc. In lijn met wat je ziet in gaming laptop, maar zonder de herrie.

[Reactie gewijzigd door Sn0wblind op 26 juli 2024 13:33]

Rond de 80c onder volle belasri g voor de soc. In lijn met wat je ziet in gaming laptop, maar zonder de herrie.
En voor de helft van de prijs van een gaminglaptop.
En met de helft dan de performance van een gaming laptop :)
En met de dubbele mobiliteit van een gaming laptop.

Verder maakt het voor 'casual' spelen op een relatief klein 800p scherm niet veel uit, als er maar stabiel 30 of 60 FPS behaald wordt.

[Reactie gewijzigd door The Zep Man op 26 juli 2024 13:33]

En met de dubbele mobiliteit van een gaming laptop.
Meer mobiliteit, energiezuiniger. En als je het met gaminglaptops van 3-4 jaar geleden bekijkt dan zit de Steam Deck er niet ver onder.

Je moet inderdaad geen RTX 3080 prestaties verwachten.
Misschien maken de pixels niet veel uit, maar ik merk echt wel verschil tussen 30 en 60 (zelfs 120fps) op mijn mobiel waar ik zo nu en dan Moonlight op draai.
Das wel echt nice, dan hebben ze het goed voor elkaar daar bij valve💪
We kunnen er al vanuit gaan dat valve alle units met een verlies verkoopt, net zoals bij normale consoles zit de winst in de software...
De Switch en alle Nintendo-consoles worden of zijn met winst verkocht. Nintendo verkoopt dus hard- en software met winst.

EDIT: Citaat ter verduidelijking toegevoegd.

[Reactie gewijzigd door CH4OS op 26 juli 2024 13:33]

Niet echt vergelijkbaar aangezien de switch een stuk minder krachtig is en Nintendo veel grotere schaalvoordelen kan behalen...
Dat maakt toch niet uit voor de aanname dat de console met verlies verkocht wordt? :? De "kracht" van een console heeft daarbij nog nooit wat uitgemaakt, zover ik weet. Sterker nog, dat was nooit vergelijkbaar, maar nu maakt dat opeens een wel een boel uit? :)

Gezien de aard van de console, lijkt het mij logischer om de console met een Switch te vergelijken dan met een Playstation 5 of Series S|X, die sowieso mobiliteit ontberen. En ook al is de Switch dan (ook) minder krachtig, toch blijft de console met winst verkocht worden.

[Reactie gewijzigd door CH4OS op 26 juli 2024 13:33]

Wellicht begreep ik de intentie van je post verkeerd, ik dacht dat je bedoelde te zeggen dat de switch winst maakt dus dat de deck dat ook zou doen. Nou maken ze volgens mij ook geen verlies op de deck, dat zouden ze bevestigd hebben, maar wat de switch al dan niet doet heeft daar weinig mee te maken...
Maar als je dat niet bedoelde, dan begrijp ik niet wat je wou zeggen met je originele post :)
Niet echt vergelijkbaar aangezien de switch een stuk minder krachtig is en Nintendo veel grotere schaalvoordelen kan behalen...
Bovendien roomt Nintendo aardig wat licentiekosten af op elke game die op de Switch wordt uitgebracht.

Steam Deck is een volledig open systeem omdat het gewoon een PC is.

[Reactie gewijzigd door Stoney3K op 26 juli 2024 13:33]

Gabe Newell heeft al eerder gezegd dat de Steam Deck niet met verlies verkocht wordt. Maar een winstmarge op het ding zelf zullen ze waarschijnlijk niet hebben.
En dat is ook prima voor ze. Ze blazen de competitie uit het water waardoor ze in 1 keer DE alternatieve handheld wordt op de Switch, en doordat het een PC staan ze direct ontzettend sterk.

Daarnaast zullen de spellen via Steam worden gekocht, zullen de kosten dalen, en krijgen ze nog meer een 'monopoly' in handen op de PC.

Ik vind het goed dat er meer concurrentie is, en enerzijds is die prijs echt top, maar tegelijkertijd baal ik wel dat ze direct DE dominante positie innemen. Bedrijven zoals GPD en Aya die al jaren bezig zijn, die niet kunnen tippen aan die prijzen, zijn daarmee zo goed als geschiedenis. Concurrentie is goed, maar dit is eigenlijk teveel van het goede.
Je kan er in de tussentijd Windows op zetten. Hoewel ik geen fan ben van Windows lonkt het wel om in feite een handheld xbox te hebben.
De Steam Deck ziet er echt goed uit. Er is nagedacht over alle hardware, goede controllers en andere input devices, goed design en goede snelheid. En de software maak ik mij niet druk om. Ik game al 2 jaar op Linux dus de spellen waar ik geïnteresseerd in ben werkt wel.

Ik heb niet meegedaan met de preorder sessies, dat doe ik bij geen enkel apparaat, maar dit ding wil ik heel erg graag hebben. Toch maar eens kijken of ik een pre-order ga plaatsen.
Het ziet er mooi uit ja, en de specificaties/prestaties spreken voor zich.

Nu is het alleen hopen dat de kwaliteit en betrouwbaarheid wat beter zijn dan we van Valve/Steam gewend zijn. De SteamLink en Steam Controller staan nou niet echt bekend als de meest betrouwbare producten...

[Reactie gewijzigd door knirfie244 op 26 juli 2024 13:33]

Ik ga er vanuit dat anno 2022 kritische onderdelen zoals de thumbsticks zelf door de gebruiker te vervangen zijn. (Er staat vast niet voor niets een losse thumbstick op de steam deck homepage...). Als dit inderdaad het geval is, dan helpt dat alweer voor het geval bouwkwaliteit tóch ondermaats zou zijn.
Ik denk dat deze formfactor (sinds de Nintendo Switch) voorlopig wel een ding blijft.
Zeker nu met de opkomst van RDNA2 en Nintendo die het voorlopig wel aan zal houden.

Waarschijnlijk komt Valve met de tijd met een tweede generatie.
En los daarvan zijn er al een aantal andere merken die met deze formfactor aan de slag zijn gegaan.
Denk aan de Ayaneo Next, GPD Win 3 en de One XPlayer.

Naar mijn mening is deze Steamdeck een early adaptor device.
De prijzen laten dat imo ook zien;
de low end die nu 419 kost en de high end 679 is voor het grote publiek denk ik te duur.
Voor enthousiasts leuk; maar ik denk dat als er een instap model is voor rond de 249/299 en een high end rond de 499 dat het een aardige stap kan zetten naar een breder publiek.

Het lijkt nu wel aardig opgehypte te zijn dus wellicht wordt het een relatief succes;
maar het design lijkt voor mij net iets te bulky;
iets waar ze over een tijd denk ik wel een strakker model gaan laten zien.
Vind hem zelf niet zo mooi.

Ben wel erg benieuwd naar deze formfactor anzich en hoe dit de komende tijd zal ontwikkelen;
zowel wat Nintendo gaat doen en wat Handheld PC's (zoals de SteamDeck) gaan doen.
Voor de performance is 419 spotgekoop. De andere merken die jij opnoemt zijn stuk trager, lochter en kosten rond de 1000 euro..
Niet trager, ze zijn veel beter in andere dingen , en imdat ze windows draaien is het anders dan een linux steam os, ik vind je ken windows en linux gaming niet met elkaar verglijken aya neo enz draaien allemaal onder windows , waar steam deck een geoptimaliseerd steam os draai, tuurlijk draai steam deck beter,
Nee, zo natuurlijk is dat niet. Dat de Steam Deck beter draait is zeer opmerkelijk want Linux + Proton is nog een stuk minder volwassen dan Windows. Ik had verwacht dat ze in de buurt van de andere apparaten zaten, niet dat ze zoveel verder waren soms. Dat is echt opmerkelijk en belooft een hoop goeds. We moeten nog zien hoe het voor andere spellen is want dit is de Valve selectie.
noem jij windows nou volwassen ? grappig, windows maak elke keer bugs en bugs, en maakt het alleen maar erger, vooral voor amd gebruikers
Trager zijn ze wel. Allemaal is het of Intel met Iris XE of oudere Ryzen met Vega graphics. Beide zijn een stuk slechter dan de nieuwe zen cores met RDNA2 graphics die de Steam Deck gebruikt. Dat games op Linux uberhaupt nog zo goed kan draaien als op Windows is echt niet vanzelfsprekend. Los hiervan kan je gewoon Windows erop zetten en dan is het nog beter.
Dat de prijzen verder zakken kun je echt vergeten... Valve doet dit omdat zij de markt willen stimuleren en verwachten daarmee weer meer te verkopen in Steam. Ze hebben ook al aangegeven dat het niet hun bedoeling is om de markt voor dit soort apparaten te gaan domineren, ze willen liever dat andere fabrikanten het stokje overnemen als zij de boel aangeslingerd hebben. Maar die andere fabrikanten zullen wel winst op de hardware moeten maken, iets wat Valve nu niet of nauwelijks doet.

Overigens zijn het early adopters, van het Engelse werkwoord to adopt, wat in deze context dus gebruikt wordt om aan te geven dat ze nieuwe producten of techniek vroeg omarmen.
De SteamDeck zal zeker in prijs dalen wanneer er een tweede generatie op de markt komt, ofwel na een aantal jaar, afhankelijk van het succes.

't zal niet nu zijn i.v.m. de chip shortage maar later.
Met de huidige hardware prijzen lijkt mij dit persoonlijk een erg tof apparaat om meer en veelzijdiger te kunnen genieten van reeds bestaande games en de wat minder grafisch zware games.

Daarnaast is het tof dit apparaat als een switch te kunnen gaan gebruiken. Een gaming PC hebben de meesten niet per sé aan de TV hangen.

Tel de gadget factor er bij op en de toch wel eerlijke manier van verkopen, het gemis van een Switch Pro, en het zou wel eens de juiste propositie op het juiste moment kunnen zijn.
Het is meer gemaakt voor lichte games ja, echt meer voor games zo als fortnite, cod, of indie games, daar is dit echt perfect voor,
maar het design lijkt voor mij net iets te bulky;
Mij lijkt het belangrijker dat het ding goed in je hand ligt dan dat het er strak uit ziet (vond zelf prima uitzien overigens.

Bovendien verwacht ik niet dat je met jouw voorgestelde prijzen gaat krijgen wat Valve hier wilt neerzetten.
Ik gebruik nu al jaren Steam voor mijn spellen op de computer :)
Betekend dit dat als ik deze console koop dat ik dan die zelfde game bibliotheek kan gebruiken voor de spellen op de Steam-Deck? :9 (incl Savegames?)
Op voorbehoud van compatibiliteit.

De Deck draait z’n eigen, op Linux gebaseerde OS. Geen Windows. Niet alle spellen werken dus maar hiervoor is reeds of komt nog een overzicht. Kijk dus wel even of je favo games werken als het je niet per sé om het apparaat in het algemeen te doen is.
Alleen kan je er zelf windows 10 of 11 op knallen.
Waarom zou je dat doen? Je koop dit apparaat niet om er windows op te zetten tog ? Dan ken je beter een gpd halen
Die voor twee keer het geld slechtere hardware mee neemt....

Waarom zou je een GPD halen als je ook de Steam Deck kunt kopen en daar gewoon Windows op kunt zetten?
weer een persoon die liever een spelcomputer koop voor windows... dus als ik een pc koop doe ik dat om te gamen ?
WIndows is het lead platform voor vrijwel alle PC games op de markt. Steam OS is indrukwekkend tot nu toe. Maar het mist een hoop launchers en blokkeerd mij van het spelen van veel populaire online titels on the go.Linux is er gewoon nog niet.
Zodat ik alle launchers kan gebruiken? De GPD win is op veel fronten gewoon een minder apparaat voor meer geld.
Dit ding draait volwaardige Steam, dus alles wat je daarmee kan kan dit ook. Cloudsave inbegrepen (voor games die dat ondersteunen).
Het is "gewoon" een computer met Steam erop, dus in principe wel. Valve levert 'm met een nieuwe versie van SteamOS, Linux dus, dus het is nog wel een beetje afwachten in hoeverre ze waar kunnen maken dat alle Windows-games zullen werken. Het is wat dat betreft wel bemoedigend dat Forza 5 al best goed werkt, want dat is een game van Microsoft.

Ze hebben al gezegd dat je er gewoon Windows op kunt zetten als je dat wilt, dus als iets wat jij wil spelen echt niet blijkt te draaien op SteamOS dan is er een plan B.
Ja, alles wat je op pc heb in steam kom voor bijna 90% ook op de deck, tuurlijk zal je wat missen , je ken niet alles verwachten
De eerste indepth (p)reviews van de Steam Deck stellen inderdaad niet teleur. Er zijn veel speculaties geweest over hoe goed de AMD APU z'n werk zou doen, maar de conclusie is: als je appels met appels vergelijkt (dus mini-laptop formfactor, 15watt TDP, vergelijkbare clocks) dan blijkt dat de RDNA2.0 architectuur van de Deck 73% sneller is dan de AMD Vega 8 architectuur die nog steeds in de meeste AMD APUs te vinden is!

En dat is gebruikmakend van de opensource AMD driver en Proton! In Win10 zal het verschil nog groter zijn.
Hoewel het een zeer mooi resultaat is, denk ik niet dat je op basis van die ene youtube video kan concluderen dat de APU van de steamdeck 73% sneller is. Hij is 73% sneller in die specifieke workload wanneer je die 2 specifieke apparaten in die specifieke configuratie vergelijkt, of dat appels met appels vergelijken is valt trouwens op dat specifieke timestamp niet te concluderen, o.a. daar ze verschillende overlay's (en mogelijk dus ook verschillende meetsoftware) gebruiken op beide apparaten, maar of andere zaken, denk aan driver versie's / OS versie's e.d. ook gelijk zijn, lijkt ook gissen (al heb ik niet de hele video gekeken, alleen het stukje op het gelinkte timestamp waar hij de claim maakt).

Voor een definitieve conclusie over hoeveel RDNA2 in de Steamdeck is t.o.v Vega in de eerdere AMD APU's. heb je mijn inziens toch wel meer geteste workloads nodig, denk bijvoorbeeld aan zo'n Hardware Unboxed review waar ze 30+ games testen. Maar deze eerste eerste resultaten zijn zeker bemoedigend.

[Reactie gewijzigd door Dennism op 26 juli 2024 13:33]

En dat is gebruikmakend van de opensource AMD driver en Proton! In Win10 zal het verschil nog groter zijn.
Wat is er mis met de open source driver van amd? Deze heeft zo ver ik weet goede performance. Daarbij kan proton juist betere performance hebben dan windows.
Gamen via Proton levert doorgaans geen slechtere performance dan in Windows. In sommige gevallen is het zelfs beter. Daarnaast is er in Linux meer mogelijkheid om te tweaken waardoor er nog meer performance uit gehaald kan worden. Ik zou dus geen andere resultaten verwachten op Windows.
Ik ben niet van de spelletjes spelen. Zou je op dit ding Tomb Raider of Assassin’s Creed kunnen spelen? Is er ergens een lijst van spelletjes die kan je spelen?
Die spellen die je noemt kun je trouwens ook via Stadia spelen.

Bijvoorbeeld op een tablet of Smartphone (of laptop, tv). Moet je internet verbinding wel op orde zijn. maar wel een goedkope oplossing. En natuurlijk lekker lange accu duur.

[Reactie gewijzigd door 1234567y op 26 juli 2024 13:33]

Stadia draait uiteraard ook gewoon op de Steam Deck als je zou willen. Dat is geen of-of verhaal.
Maar Stadia is al half end-of-life… stop nu eens met het promoten van die rommel.
Nope, Google heeft net bekend gemaakt dat ze Stadia gaan afbouwen/doorverkopen.
Stadia wordt opgedoekt, naar Google traditie.
Dank je wel :) Ik ga het doorzoeken
Vergeet niet dat dat een beperkte lijst is. In theorie kan ie alles spelen wat op Steam staat, al dat niet met een Windows installatie er naast. Het is een PC dus alles was de PC kan spelen kan de Steam Deck spelen.
Ik ben benieuwd of er ook nog een groot verschil is wanneer deze games onder Windows worden getest (edit: op de Steam deck).

[Reactie gewijzigd door Bliksem B op 26 juli 2024 13:33]

Ik neem aan dat je dan bedoelt windows op de steamdeck? en dan de zelfde spellen/instellingen op beide testen?
Linus Tech Tips zullen dat benchmarken zodra mogelijk is
Direct links:
https://www.youtube.com/watch?v=HjZ4POvk14c (hardware review)
https://www.youtube.com/watch?v=_UB9XoPlJ0U (unboxing)

Kijk het wel met Sponsorblock. ;)
Persoonlijk ben ik meer geïnteresseerd in de software, jammer dat het Valve nog niet mocht.

Zijn er nog andere streamers dan LTT waar je naar uit moet kijken? :)
Ik heb niks tegen hem, maar erg kritisch is hij meestal niet en het mag voor mij minder mainstream zijn.

[Reactie gewijzigd door HollowGamer op 26 juli 2024 13:33]

Ik kan absoluut de video van Gamers Nexus aanraden, technisch erg in-depth.
Ik verwacht dat hier binnen korte tijd een geoptimaliseerde Switch emulator op draait. Hoewel, het is een PC met RDNA2 en Zen 2. Dat zou al geoptimaliseerd moeten draaien!
Yuzu switch emulator heeft ook een Linux versie, dus zou je die er op kunnen zetten en kijkend naar de hardware in de steamdeck denk ik dat er best speelbare performance behaald kan worden.
Paar jaar geleden een Playstation Vita gekocht, daar doet mij zit sterk aan denken. Kwamen aantal mooie games voor uit en ik heb er veel plezier van gehad. Helaas door tegenvallende verkoopcijfers uit de markt gehaald. Misschien is deze Steam Deck hetzelfde lot beschoren.
Aan de beschikbare games zal het niet liggen, en dat was de drijfveer achter het uitblijvende succes van de Vita…
de vita is wel een pak draagbaarder dan de steamsdeck!
Maar ook een pak slechtere controls! Vita is leuk om even 10 min te pakken als je op de trein wacht, Steam Deck is als je uren comfortabel wil spelen.
vind ik nogal sterk gezien bijna niemand een steam in de handen heeft gehad ...
Previews zijn er anders genoeg en vergelijkend materiaal ook.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.