Update maakt CoronaMelder geschikt voor iPhone 5s, iPhone 6 en 6 Plus

Versie 1.3 van CoronaMelder is uitgekomen. De Nederlandse app voor het snel inlichten van contacten van een met corona besmette persoon werkt na de update ook op de iPhone 5s, iPhone 6 en iPhone 6 Plus.

Dat is mogelijk, omdat CoronaMelder niet langer iOS 13 vereist, maar ook werkt op iOS 12.5, staat in de App Store-listing. De iPhone 5s uit 2013 en de iPhone 6 en 6 Plus uit 2014 kunnen daardoor ook de CoronaMelder-app draaien. De update is mogelijk, omdat Apple in december iOS 12.5 ondersteuning gaf voor de api die corona-apps gebruiken. Daarbij gaat het om het Exposure Notification-framework van Apple en Google

Dankzij de update kunnen meer mensen CoronaMelder gaan gebruiken. Het aandeel van smartphones in Nederland dat de app kan draaien, stijgt van 96,2 procent naar 97,7 procent, blijkt uit statistieken die Henri ter Hofte deelde in de Code for NL-Slack. Nu zijn ongeveer 99,5 procent van de iPhones die in gebruik zijn geschikt, tegenover 98 procent van de Android-telefoons.

Intussen staat CoronaMelder op ongeveer 35 procent van de geschikte smartphones, wat neerkomt op 4,6 miljoen installaties in Nederland. Tweakers publiceerde onlangs een uitgebreid achtergrondartikel over het ontwikkeltraject van de app.

CoronaMelder

Door Arnoud Wokke

Redacteur Tweakers

25-02-2021 • 10:13

99

Reacties (99)

Sorteer op:

Weergave:

De CoronaMelder is met veel bombarie aangekondigd. Het begon erg moeizaam, maar uiteindelijk is het met behulp van open source ontwikkeling wel goed gekomen.

Het enige wat je er nu nog over hoort is dat er een update is uitgekomen en alleen op Tweakers. Waarom is er geen enorme promotie gemaakt? Werkt de app eigenlijk wel goed, of werkt het helemaal niet? Hoeveel mensen gebruiken de app?

En waarom weten we bovenstaande dingen niet?
En waarom weten we bovenstaande dingen niet?
Omdat "we" tegenwoordig het liefst zeuren over van alles en nogwat, maar zelf zo min mogelijk moeite doen?

* https://www.rijksoverheid...oeringstoets-coronamelder
* https://www.coronamelder....ctsheet_Corona_latest.pdf
Bedankt voor de nuttige links.

Ik vind het gewoon opvallend dat deze app niet in de coronastrategie meegenomen lijkt te worden. Waarom wordt er niet keihard gepromoot met behulp van posters en andere reclames om die app te gebruiken? Waarom horen we in de persconferenties niets over de positieve effecten van zo'n app? Het zou een goed ondersteunend middel kunnen zijn bij bijvoorbeeld het openen van de scholen, of andere versoepelingen.

Uit jouw links:
  • Er zijn 102.811 tests uitgevoerd naar aanleiding van een melding van de app
  • Er zijn 9.584 positieve tests naar aanleiding van een melding van de app
Dat lijkt me toch een goed resultaat? Dat mag best vaker genoemd worden.
Waarom zou ik mijn mobiel steeds bij me moeten hebben? Gaat toch nergens over. Er zijn nauwelijks actieve gebruikers en het is gewoon onderdeel van hoe maak ik iedereen angstig cultuur. Je weet wel iets waar ruim 98% geen last van heeft en een kans van 0,3% om te overlijden als je het wel hebt. Als het nou Ebola heette met 60% kans om het niet na te vertellen zou het anders zijn😉 Kortom zonde van de investering. Geld had beter naar het zorgpersoneel gekund👍 imo
Waarom wordt er niet keihard gepromoot met behulp van posters en andere reclames om die app te gebruiken?
Verbaas ik me ook over. Rutte tijdens de persconferentie heeft het nog wel over handenwassen (wat intussen minder dan de helft van de mensen nog doet), maar CoronaMelder app installeren noemt hij niet eens.
De context is belangrijk.
De app is sinds 10-10-2020 landelijk beschikbaar en ondersteund. Dat is 19 weken geleden. Sindsdien zijn er dus grofweg door de app 100.000 tests uitgevoerd, waarvan 10.000 positief (gemiddeld 5250 p/w, 525 positief p/w).
Sinds de lancering van de app zijn er 5.663.853 tests afgenomen, voor zover bekend bij de GGD (niet-GGD instellingen melden niet alle negatief afgenomen tests). Dit houdt in dat de app in het gunstigste geval voor 1.8% van alle afgenomen tests heeft gezorgd. Kosten €5.000.000.

[Reactie gewijzigd door r03n_d op 24 juli 2024 22:59]

Maar wel 1,8% van tests met een hoge kans op ontdekking voordat er daadwerkelijk symptomen zijn.

Als je al een dag of twee rondloopt met symptomen is de kans veel groter dat je al iemand besmet hebt. Zij het iemand uit je huishouden zij het daarbuiten.

Deze maatregel zorgt dan ook zeer zeker voor het indammen van de verspreiding.
Als we op pagina 2 kijken zien we dat pak 'm beet 2/3e van de afgenomen tests bij mensen gebeurt waarbij geen klachten bestaan, waarvan zo'n 5% positief is. Het is natuurlijk niet gezegd dat deze mensen zich niet hadden laten testen als de app niet bestond.
Als ik bij mijn ouders ben gaan eten, en zij blijken een paar dagen later positief getest te zijn, dan zou ik me ook laten testen.
Om een duidelijk beeld te krijgen moet je eigenlijk vragen of de pt. zich ook zou hebben laten testen als de app geen melding had gegeven. Maar dat datapunt wordt niet uitgevraagd. In plaats daarvan worden wel vragen gesteld als "Percentage eens met de stelling: "Het gebruiken van de CoronaMelder maakt je een goed burger"", of "Percentage eens met de stelling: "Gebruik van de CoronaMelder helpt de Nederlandse economie"".

[Reactie gewijzigd door r03n_d op 24 juli 2024 22:59]

Als ik bij mijn ouders ben gaan eten, en zij blijken een paar dagen later positief getest te zijn, dan zou ik me ook laten testen.
Sure. Het punt is alleen dat de app vooral bedoeld is voor gevallen waarbij je de persoon niet direct kent. Normaal gesproken zou je dan sws al 1.5 meter afstand wel handhaven, maar het gebeurt nog wel eens dat dit niet kan of dat die 1.5m te weinig is.
Als je in China in de trein had gezeten, en er zat iemand direct voor of achter je met Corona. Dan had je 10,3% kans om het ook op te lopen.

Ik denk niet dat we van een mobieltje kunnen verwachten dat die het beter doet dan de basis kans als iemand ongeveer in je nek staat te hoesten. De app werkt juist erg goed. Alleen gebruiken weinig mensen ‘m.
De app noemen op een persconferentie kost niets extra’s.
Stiekem zijn er internationaal dan ook 0 meldingen over 'fomite transmission' (via oppervlakten / handen). Ik wil niet gaan zeggen dat je dus maar je handen maar in de mond van een besmet persoon moet stoppen 🤪, "want het maakt toch niet uit". Maar SARS-CoV-2 wordt toch voornamelijk via de lucht verspreid, dus zet een filter op je ademhaling (IIR of FFP2 mond-neus-masker) als je met anderen te maken hebt. En doe 'm niet af tot je 'm op een veilige plek weg kan hangen (en was dan even je handen 😅).
Mee eens. Overigens is je handen wassen wel een goede gewoonte sowieso. Ik doe het minder dan een jaar geleden, maar wel meer dan 2 jaar geleden.

Men lijkt soms te vergeten dat er meer dan Corona in de wereld is.
Het is ook niet voor niets dat de overall gezondheid van mensen flink is toegenomen sinds er meer hygiene is.
Ook andersom....

|Het aantal gevallen van allergieën is toegenomen sinds de hygiene op allerlei vlakken is verbeterd door de diverse (was)middelen.

Elk voordeel..... ;)
Google eens op contact allergie. Dat is de grote verzamelnaam voor dit soort allergieën....

Klein beetje moeite zelf doen??

[Reactie gewijzigd door RobWu op 24 juli 2024 22:59]

En waaruit blijkt dat dit is toegenomen in corona tijd? Ik kan daar op Google scholar niets over vinden.
Zucht... Lezen is moeilijk blijkbaar. Ik maak geen enkele koppeling met Corona, mijnopmerking ging over de link hygiene en allergieen.

Maar..... Als je Corona wilt meenemen, zoek dan eens op 'Corona longhaulers'. Daar zitten ook gevallen tussen van mensen die allerlei allergieën en vage kwalen kregen nadat ze Corona hadden gehad.

Dat was 'm.
Had je 100K willekeurige mensen getest, had je waarschijnlijk ook 10K positieve testen gehad.
Wat een onzin. Dat zou betekenen dat 10% van de bevolking besmet is (geweest) en zouden we in een week of 6 groepsimmuniteit hebben.

In grootschalige testen zoals in Lansingerland kwam 1% naar voren overigens, ten tijde van een redelijk hoge besmettingsgraad in de epidemie (eind januari).
Ruim 63% van de inwoners uit de gemeente liet zich binnen een periode van ruim drie weken testen. Ruim één procent van de geteste personen testte positief op het coronavirus.
Als je met de CoronaMelder een positief voorspellende waarde die 10x hoger ligt op zo'n moment is dat volgens mij gewoon statistisch significant en een goed resultaat. (En ja, het kan altijd beter.)
Weet niet precies wat je bedoelt maar al meer dan 10% van de bloedbank sample bevat antistoffen tegen Corona, heb ik nogal over verbaast toen dan nieuws was eventjes geleden.

https://www.sanquin.nl/ov...an-de-donors-januari-2021
Ja, maar dat zijn mensen die ooit ziek zijn geweest, met bloedtesten, dat kan bijvoorbeeld ook nog uit de eerste golf zijn. in Lansingerland gaat het om mensen die exact op dat moment positief testten met een PCR-test, en dus virus-RNA in hun neus of keel hadden. Dat is nogal een verschil, en 10% positief nav testen uit de app is gewoon echt een goede score die aantoont dat het wel degelijk iets toevoegt, al is het nog beperkt in totale omvang. Als meer mensen de app zouden gebruiken, zou de omvang en het nut ook toenemen.
Weet ik, maar dan nog vind ik het een hoog percentage, meer dan 10% is ooit besmet dan.
Wekelijks onderzoekt Sanquins VAP-studie een steekproef van ongeveer 2.000 plasmadonors op antistoffen, in aanvulling op het onderzoek dat het RIVM naar antistoffen doet.
.

Ik ben zelf plasmadonor, maar als ik het zo heb gezien en gelezen, werden in het 2e kwartaal van 2020 veel meer ex-corona patiënten actief gevraagd om plasma te doneren. Hierdoor heb je een veel hogere kans dat er in die sampels meer testpersonen zaten met Corona, dan mensen die dat niet hebben gehad. Ik verwacht dat getal daardoor hoger ligt dan het landelijk gemiddelde.
Had je 100K willekeurige mensen getest, had je waarschijnlijk ook 10K positieve testen gehad.
Nee, want dan ga je ook mensen testen die geen klachten hebben en niet in contact zijn geweest met mensen die besmet zijn.
Mensen zonder klachten worden ook getest, als is het maar om te reizen.
Er zijn 102.811 tests uitgevoerd naar aanleiding van een melding van de app
Hoeveel mensen hebben naar aanleiding van een melding, 2 of meerdere testen laten uitvoeren?
Geen. De afspraak naar aanleiding van een melding gaat via een ander proces dan de reguliere testafspraken. Ze weten dus prima welke test naar aanleiding van een melding was en welke tests "op eigen initiatief".

[Reactie gewijzigd door HooksForFeet op 24 juli 2024 22:59]

Tegenwoordig is het advies om je 2 keer te laten testen nadat je een melding hebt gehad. Hierdoor zal het aantal testen wel flnk omhoog gaan.
Gebruikers van de CoronaMelder kunnen zich voortaan direct laten testen als de app ze heeft gewaarschuwd dat ze in de buurt waren van iemand die is besmet. Dat moet nieuwe coronabesmettingen sneller aan het licht te brengen.

Tot nog toe was de richtlijn om vijf dagen te wachten met testen. Dat hoeft voortaan niet meer, meldt het ministerie van Volksgezondheid (VWS). Doen mensen binnen vijf dagen na het risicovolle contact een test en is die negatief, dan moet wel een tweede test volgen. Die moet worden gedaan op of na de vijfde dag na het contact.
bron: https://www.rtlnieuws.nl/...n-na-melding-laten-testen
Ik vind het gewoon opvallend dat deze app niet in de coronastrategie meegenomen lijkt te worden. Waarom wordt er niet keihard gepromoot met behulp van posters en andere reclames om die app te gebruiken?
Er wordt zeker wel geadverteerd, vorige week hoorde ik nog reclame van Rijksoverheid over deze app op de radio.
Bedankt voor je (realistische) reactie, ben het er ook grotendeels mee eens. Ik reageerde wat kribbig omdat ik weer een zeur-zeur-ikwilallesweten-gevoel kreeg, maar je had gewoon een punt O-)
Bedankt voor de nuttige links.

Ik vind het gewoon opvallend dat deze app niet in de coronastrategie meegenomen lijkt te worden. Waarom wordt er niet keihard gepromoot met behulp van posters en andere reclames om die app te gebruiken? Waarom horen we in de persconferenties niets over de positieve effecten van zo'n app? Het zou een goed ondersteunend middel kunnen zijn bij bijvoorbeeld het openen van de scholen, of andere versoepelingen.

Uit jouw links:
  • Er zijn 102.811 tests uitgevoerd naar aanleiding van een melding van de app
  • Er zijn 9.584 positieve tests naar aanleiding van een melding van de app
Dat lijkt me toch een goed resultaat? Dat mag best vaker genoemd worden.
Het gebruik van deze App, is belangrijker als er meer vrijheden zijn dan nu het geval is.

Het werd tijd dat deze app eindelijk op iOS12.5.1 draait. Ik vindt dat ze daar te lang mee bezig zijn geweest. ook na verschillende updates vanaf 1.1.0
Waarschijnlijk omdat de Corona app een onderdeel is van het bron- en contactonderzoeken, welke... nogal plat gelegen heeft in Nederland.

Zodra de infectiecijfers weer op een lager niveau liggen zullen ze met grote waarschijnlijkheid weer hard gaan inzetten op het BCO. Daarnaast, gezien iedereen binnen zou moeten zitten, heeft het ook niet zo heel veel zin om overal posters op te hangen. Nu de dagen weer wat langer, en voornamelijk warmer worden, zullen we meer mensen buiten gaan zien en is het ook logischer om dan in reclame te investeren.

Maar dat is vooral mijn idee hierover...
Er staat iets over CoronaMelder in deze kamerbrief:
https://www.rijksoverheid...-stand-van-zaken-covid-19

Belangrijkste getal: +- 115.000 meldingen in CoronaMelder ingevoerd. Ongeveer 1600 besmettingen gevonden die anders niet zouden zijn gevonden (sinds 1 december).

Wat niet meegeteld wordt, hoe een CoronaMelder melding mensen kan stimuleren om toch te gaan testen, als ze anderszins misschien geen aktie hadden ondernomen.

[Reactie gewijzigd door Keypunchie op 24 juli 2024 22:59]

Wat niet meegeteld wordt, hoe een CoronaMelder melding mensen kan stimuleren om toch te gaan testen, als ze anderszins misschien geen aktie hadden ondernomen.
Uit https://www.coronamelder....ctsheet_Corona_latest.pdf
Van week 49, 2020 t/m week 7, 2021 zijn er 82.128 testaanvragen geweest waar een notificatie van de app aan vooraf ging. Hiervan lijkt alsof ongeveer de helft daarvan geen klachten had (beetje lastig te lezen uit de grafiek).

Er zijn uiteindelijk 76.663 testuitslagen geweest, waarvan 6.452 positief. Van mensen met klachten was tussen de 11,8% en 16,8% positief. Van de mensen zonder klachten was tussen de 3,8% en 5,5% positief.
A. Incompetente overheid. Laten we eerlijk zijn.... Communicatie is niet goed op orde en het vertrouwen in de overheid daalt iedere dag verder.. daarmee overigens ook het vertrouwen van de burger in deze app. Ook zie je dat mensen de app niet nodig denken te hebben (slechte overheid communicatie). Voorbeeld:
nieuws: 'Nederlanders installeren CoronaMelder vooral niet omdat ze veel thui...
B. Er is wel af en toe nieuws geweest over deze app. De meest interessante was:
nieuws: CoronaMelder spoorde sinds 1 december 1303 coronapatiënten zonder kla...
Nu kun je dit bericht optimistisch (iedere detectie is er één) of pessimistisch (zie je, die app doet niets op het grote geheel). En als je de reacties leest dan is er nog genoeg twijfel bij mensen (zoals te late meldingen en batterij impact).

Al met al is het te vroeg om te zeggen dat de app is geflopt. Maar ik denk dat we vooral niet veel te horen krijgen omdat men het zelf ook nog niet weet. De initele bombarie was volledige onzin, dat wist iedereen met een beetje technische kennis. Misschien hebben ze zich daardoor al op achterstand gezet.
Afgelopen maandag zijn 4193 besmettingen gemeld en hebben 435 mensen via CoronaMelder anderen gewaarschuwd over hun besmetting. Dus 1 op de 10 besmettingen wordt op deze manier doorgegeven aan mensen die ook besmet zouden kunnen zijn. Het is niet bekend hoeveel % van die mensen die waarschuwing ook ontvangen. Niet iedereen heeft de app. Het totale percentage van mogelijk besmette mensen dat gewaarschuwd wordt is dus minder dan 10%.

Zie onderaan deze pagina:
https://coronadashboard.rijksoverheid.nl/landelijk/gedrag
Ik heb de mijne eigenlijk van mijn smartphone af gegooid. In België mag je maar 1 nauw contact hebben, moet je thuis werken als het mogelijk is, is de horeca gesloten, mag je niet fun shoppen (en moet je alleen naar de winkel),...

Ik kom gewoonweg niet meer op plaatsen waar die app zijn nut zou hebben.
Je krijgt enkel melding als je voor 15 minuten dichtbij iemand hebt gestaan die besmet is. Van alle plaatsen waar ik kom, blijf ik nooit bij iemand voor 15 minuten in die buurt met uitzondering van mijn nauw contact (en die hebben die app niet en zullen wel zeggen indien ze besmet zijn).
Ik zie het nut er dan niet van in. Moest ik zoals normaal naar het werk gaan met de trein dan zou ik nog ergens het doel inzien om hem te installeren, maar nu niet meer. Toen ik hem nog had geïnstalleerd zette ik enkel voor die 2 keer per week dat ik eens naar de winkel ging bluetooth en locatie aan. Echter gezien je geen mensen zit te schaduwen in de winkel heb ik hem eraf gegooid.
Ik merkte ook dat de batterijduur mijn mijn GSM erop achteruit ging (in het verleden zette ik locatie en bluetooth altijd uit).

Mensen die wel nog dagelijks de trein nemen of wel fysiek op hun werk moeten zijn zullen meer nut eraan hebben. Voor mij persoonlijk is het nut nihil lijkt mij.
Apps als CoronaMelder dragen bij aan het bestrijden van de epidemie indien:

1) Voldoende besmet geraakte gebruikers, die niet op andere wijze bijtijds (voordat zij zelf besmettelijk worden) worden gewaarschuwd, bijtijds door hun app worden gewaarschuwd - en in quarantaine gaan en blijven -ook als zij (nog) geen symptomen hebben- tot een negatieve testuitslag;

2) In verhouding tot punt 1, minder app-gebruikers extra risico's nemen zolang hun app hen niet waarschuwt of zelfs denken dat CoronaMelder hen beschermt tegen het virus.

Probleem 1: sinds week 49 zijn er, volgens VWS, 1966 mensen zonder symptomen positief getest na een app-melding. Dat lijkt veel, maar dat is slechts 0,36% van de in dezelfde periode 539.994 positief geteste personen.

Bovendien gaat het (bij die 1966) in waarschijnlijk meer dan de helft van de gevallen om huisgenoten (die het meestal snel weten als een huisgenoot positief test), terwijl in (schat ik) 2/3 van de gevallen app-gebruikers pas gewaarschuwd worden voor een besmettelijk "contact" als zij zelf al besmettelijk kunnen zijn (dat kan al na ca. 2 à 3 dagen na de besmetting, en tot 2 dagen voordat eventuele symptomen zich manifesteren). Ten slotte vrees ik dat maar weinig app-gebruikers in quarantaine gaan en blijven, zeker als zij (nog) geen symptomen hebben.

Het succespercentage dat je dan overhoudt is zó laag dat je net zo goed random mensen van straat kunt plukken en testen.

Dat dit zo laag is, is geen wonder; met (schat ik) iets minder dan 20% van de Nederlanders met app actief en iets meer dan 10% van de positief geteste mensen die gegevens uploaden, is de hoogst haalbare effectiviteit van CoronaMelder 2%. Maar zelfs dat lage percentage haal je van geen kanten, want je kunt geen afstanden meten tussen smartphones gebruikmakend van BLE, zeker niet bijv. in een trein.

Probleem 2: volgens onderzoek uitgevoerd in opdracht van VWS denkt 6,9% van ondervraagden dat CoronaMelder vookomt dat zij besmet raken, terwijl 5,2% van de ondervraagden denkt dat "Als ik de CoronaMelder gebruik, hoef ik me minder aan de andere maatregelen te houden" en nog eens 3,4% antwoordt "weet niet" op die vraag. Bij dik 3 miljoen app-gebruikers gaat het om grote aantallen mensen die risico's nemen - terwijl de kans dat jouw app jou waarschuwt na een contact met een besmettelijke persoon, zeer klein is.

Probleem 2 is veel groter dan dat CoronaMelder bijdraagt. Ik ben er dan ook van overtuigd dat CoronaMelder tot meer in plaats van minder besmettingen leidt.

Recente statistieken (volledig gebaseerd op overheidsbronnen) toon ik in https://www.security.nl/posting/691636/CoronaMelder+stats, en meer uitgebreide argumenten lees je in https://www.security.nl/posting/687053/CoronaMelder+leugens (waar "ijansch", een van de betrokkenen bij de app, zich in de discussie mengt - en toegeeft "dat het effect niet groot is").

Overigens is in geen enkel land aangetoond dat dit soort apps bijdragen aan het bestrijden van de epidemie.
Je kan moeilijk jezelf besmetten. En zolang je hem in je zak laat zitten is er niemand anders die hem aanraakt of kan besmetten.
Ja maar als ik hem alleen in mijn zak laat zitten dan is er helemaal geen voordeel meer om hem mee te nemen :) Dan kan ik hem beter niet meenemen. Als er een pingeltje binnenkomt dan ben ik toch geneigd even te kijken met de handen waarmee ik net een deur of iets dergelijks heb aangeraakt. En dat kan toch ook wel even wachten. Ik ben sowieso niet iemand die hem altijd bij de hand moet hebben.

[Reactie gewijzigd door GekkePrutser op 24 juli 2024 22:59]

Dan laat je ook je kleding thuis als je naar buiten gaat? Of gooi je direct alles in de was als je thuis komt?
Je zou eerder eens met een psycholoog gaan spreken over smetvrees, dan de Corona app gaan gebruiken. Je komt normaal gezien de hele dag in aanraking met virussen en bacterien; dat versterkt juist je imuumsysteem. En bij Corona is al bijna 10 maanden gekend dat het overgrote deel van de besmetingen niet via contact van oppervlakken verloopt, maar via inademing van virusdeeltjes. Zolang je geen winkelkarretjes likt, is die besmettingskans minimaal.
Nou ik ben niet bang voor Corona hoor, maar ik zie gewoon weinig voordeel meer in de telefoon buiten. Als ik in de supermarkt ben ga ik toch niet uitgebreid aan de telefoon prutsen want alle supermarkten zijn hier om de hoek. De coronamelder reageert pas na 15 minuten en dan ben ik de winkel toch al uit dus daar hoef ik het ook niet voor te doen.

Bovendien ben ik risicogroep dus ik ben extra voorzichtig. Niet uit angst, uit voorzorg. Ik woon alleen en kom ivm dat risico toch nooit op kantoor, dus het weten dat ik mogelijk besmet ben, heeft ook niet zoveel nut.

[Reactie gewijzigd door GekkePrutser op 24 juli 2024 22:59]

Dat is goed om te horen, maar kijk naar reele cijfers. Laat je leven niet regeren door te extreme angsten, dat is juist zeer slecht voor je immuumsysteem. Hier in Belgie worden we hele dagen platgebombardeerd met angstverhalen, ik zie dagelijks mensen met smetvrees in de supermarkt door die manipulatie. Dat is simpelweg niet nodig. 90% van de mensen die op de IC liggen, liggen daar niet door 'de corona', dat zijn mensen 'met onderliggende klachten', en dus ook toevallig corona hebben. Als je dat zijn de cijfers zou aftrekken kom je uit of zo'n 30 meestal zeer oude mensen die door corona op de IC liggen. Die op andere jaren waarschijnlijk met een griep op de IC hadden gelegen.
Nouja ik heb dus ook onderliggende ademhalingsklachten en Corona kan die wel verergeren. Ik draag op straat ook FFP2 kapjes. Gewoon voor de zekerheid. Normaal eet ik ook gewoon dingen van de grond hoor :)

Het is niet zozeer dat ik er bang voor ben, maar ik probeer gewoon het risico zoveel mogelijk te vermijden. Ik wil het ook weer niet op gaan zoeken immers. Ook de milde klachten als reukverlies zijn gewoon behoorlijk vervelend.

En het thuis laten van de telefoon is een kleine moeite, ik ben er sowieso niet zo aan gekluisterd. Ik ben meer een desktop PC mens :)

[Reactie gewijzigd door GekkePrutser op 24 juli 2024 22:59]

Stay safe, en spijtig om te horen van je longklachten, dat maakt het extra zwaar. Same here, maar ik weiger onwetenschappelijke bangmaak apps als Corona melder. Gezond verstand en ook beseffen dat leven risico's inhoud, maar ik ben totaal niet bang, en het zou me an sich ook niet zoveel uitmaken of ik nu besmet geraak of niet. Dat overleven we wel.
het is wel een beetje off-topic
maar ik gebruik (bijna) altijd mijn telefoon in de supermarkt. Daar staan mijn boodschappenlijstjes op.
Verder kan ik mijn contacten zo beperken (en/of afstand houden) dat de coronamelder niets toevoegt.
Eens met de andere reacties op jouw reactie. Daarbovenop: alcohol op een doekje gooien en dat doekje over je telefoon smeren werkt ook. Je elektronica zal er niet van verdrinken.
Mij is niet helemaal duidelijk hoe jij meent dat je telefoon je kan besmetten.

Als het punt gewoon is: je bent eigenlijk nooit meer dan 15 minuten je huis uit, dus geen telefoon mee, dat kan wel, ok.

Maar besmetting via 'fomiet' (in normale mensentaal: door iets aan te raken) is intussen wel duidelijk geen grote besmettingsbron. Laat staan iets dat je zelf meeneemt en niet door anderen laat aanraken.

Wat ik dan weer niet snap is als je bang bent voor besmetting (als risicogroep) is waarom je dan juist ene middel dat je extra kan waarschuwen thuis zou laten. Ik bedoel, kleine moeite...
Ik ben er niet bang voor, maar ik probeer risico's zoveel mogelijk te vermijden. En aan de melder heb ik niet zoveel omdat ik toch alleen woon. Als ik een melding zou krijgen dan is het risico al gelopen en omdat ik alleen woon heeft het niet zo'n nut om het te weten. Immers is het dan allang te laat om er iets aan te doen!

En ja ik ben nooit lang buiten, supermarkt is om de hoek. Ik nam vroeger mijn telefoon ook al niet vaak mee, ik ben gewoon niet zo iemand die er continu op zit te kijken :) Nooit geweest ook, ik vind het eerder irritant.

Het is weliswaar geen grote besmettingsbron, maar de kans is toch dat ik bijvoorbeeld een deur aanraak en daarna de telefoon pak omdat ik wat hoor pingelen. En dan thuis weer daaraan zit terwijl ik net zit te eten. Waarom zou ik dat risico lopen? Alles kan ook wel even wachten. Als hoog risico klasse draag ik ook FFP2 maskers buiten.
Het is weliswaar geen grote besmettingsbron, maar de kans is toch dat ik bijvoorbeeld een deur aanraak en daarna de telefoon pak omdat ik wat hoor pingelen
Wat je hoort pingelen kan ook die piano zijn die altijd door domme pech naar beneden kan vallen, net als jij er onder loopt.

Uiteraard: doe je ding maar, maar het komt mij niet erg rationeel over allemaal. Overigens ga ik zelf niet meer naar de supermarkt, leve de bezorgservice. Maar vooral omdat er gewoon teveel mensen rondlopen.

Waarschijnlijk goedkoper dan maskers.

Overigens heb je CoronaMelder niet zozeer voor jezelf, maar net als die maskers, vooral voor anderen. Het is de bedoeling dat het je vroegtijdig helpt te herkennen dat je Covid hebt, zodat je de besmettingsketen kan doorbreken.

Idem is het primaire doel van een masker om te voorkomen dat je virusdeeltjes *uitademt* en minder geschikt om te voorkomen dat je ze *inademt*.

[Reactie gewijzigd door Keypunchie op 24 juli 2024 22:59]

Ik vind het grappig dat mensen het blijkbaar een afschuwelijk idee vinden dat ik zonder telefoon rondloop :) Voor mij is dit niets nieuws.. Ook voor Corona had ik hem lang niet altijd mee. Alleen altijd als ik ver van huis ging. En dat doe ik nu gewoon zelden meer.

Ik ben helemaal niet bang voor het risico. Ik probeer alleen onnodig risico te vermijden. En ik zie een telefoon iets dat ik makkelijk kan vermijden omdat ik de meerwaarde er niet zo in zie. Een telefoon is iets dat ik buiten vooral gebruik als ik verdwaald ben, iemand wil laten weten dat ik onderweg ben of om iets te doen te hebben als ik lang weg ben (treinreis). Als ik met volle handen in de supermarkt sta dan is het alleen maar een last. Zeker niet iets dat ik per se nodig heb. Vandaar dat het voor mij het eerste is dat thuis blijft als ik alleen maar boodschappen doe. Zo'n whatsappje kan echt wel een kwartiertje wachten, al zie ik wel eens dat mensen ongeduldig zijn als ik niet meteen reageer. Maarja ze doen maar :P

Bezorgen vind ik niet zo'n fijne optie, ik zie hier in de supermarkt altijd volle karren staan wachten om opgehaald te worden voor de bezorging, niet fijn voor dingen die in de koeling horen. Bovendien is het hier letterlijk om de hoek (woon in een drukke stad).

[Reactie gewijzigd door GekkePrutser op 24 juli 2024 22:59]

In het voorgaande artikel gaf ik aan dat nieuwe Huawei's niet geschikt zijn om de Corona app te kunnen gebruiken. Ik weet niet of de redacteur dat nog heeft onderzocht of dat hij die informatie slechts ontving van de onderzoekers.

Installeren van de app lukt wel, maar de app zoekt daarna naar de Google Framework waarvoor je toestemming moet geven Covid-19 settings in te kunnen schakelen. Hierdoor is het aantal installaties (in NL) hoger, dan het aantal gebruikers die het daadwerkelijk in gebruik kunnen nemen.

De framework/uitbreiding voor Android, ontbreekt op al Huawei smartphones, die niet worden geleverd met Google Play. Dat zijn dus de meeste Huawei 2020 smartphones, zoals de P40, P40 Pro, P40 lite en Mate 40.

^^
Reactie naar aanleiding van het volgende statement:
Intussen staat CoronaMelder op ongeveer 35 procent van de geschikte smartphones, wat neerkomt op 4,6 miljoen installaties in Nederland. Tweakers publiceerde onlangs een uitgebreide achtergrond over het ontwikkeltraject van de app.

[Reactie gewijzigd door Kiswum op 24 juli 2024 22:59]

https://nos.nl/artikel/23...eeld-in-europa-en-vs.html Het gaat bij Belsimpel om slechts tientallen toestellen per week nog, dus de vraag is hoeveel is het waard om energie te besteden aan die paar toestellen?
Toevallig stuitte ik net ook op dat bericht. Het gaat daarbij om 1 winkel waarbij de hoeveelheid Huawei smartphones gigantisch is gedaald. Stel dat die tientallen om 30 smartphones gaat, dan zijn dat er 1560 per jaar. Als je dat verdeeld over de Mediamarkt, Mobiel.nl, Coolblue en nog 1 andere webshop, dan zit je boven de 5000 smartphones/5000 gebruikers die het in Nederland niet kunnen gebruiken (tenzij ze dezelfde truc als ik uitvoeren om Google Play erop te zetten).

Voor Tweakers zou het interessant zij om uit te zoeken of het statement van de onderzoekers te controleren.
Niet om het een of het ander, maar Huawei valt toch wel buiten de standaarden. De target voor de CoronaMelder is iOS en Android, maar ze kunnen niet echt rekening houden met Chinese fabrikanten die geen Google Play hebben.

Als Android dit standaard via Google Play Services laat lopen dan lijkt me dit iets dat Huawei af zou moeten vangen mbv een bridge, want er zullen heel veel andere developers zijn die ook gewoon volgens de standaarden werken.
5000 telefoons in een jaar (als dat al klopt) lijkt mij juist enorm verwaarloosbaas en daardoor juist niet interessant voor Tweakers om dat helemaal uit te zoeken. Want hoeveel van die 5000 kopers zijn ook hier bezoeker, etc.

Ik kan lastig recente cijfers vinden maar om een beeld te geven is dit wel interessant, het gaat om honderduizenden toestellen per kwartaal zo lijkt het.
En daar is nog de vraag, wat ze wel verkopen of het de oude modellen zijn zoals de P30 of P30 New Edition. Of de versies zonder app store zoals de P40. Hier in het aankoop en advies deel van het forum wordt iedereen afgeraden een Huawei te kopen zonder Play Store (of eigenlijk überhaupt nog een Huawei). Alternatieven zijn er genoeg.
Maar als er geen Google apps op staan mist de Play Store ook, waardoor deze toestellen ook niet gauw in de statistieken van de ontwikkelaar zullen verschijnen. (En als van een mogelijke 97,7% maar 35% hem installeert zal een hernieuwde campagne om de app onder de aandacht te brengen meer potentieel effect hebben dan extra support voor in onmin geraakte Huawei-toestellen.)
De app is ook officieel beschikbaar in de Huawel Gallery (Huawei's appstore). Ik weet niet hoe de telling gaat, maar ik kan me wel voorstellen dat de ontwikkelaars die getallen wel hebben/kunnen/zullen opvragen.
Je kan dat niet oplossen. Je hebt de API nodig die Apple en Google samen hebben ontwikkeld. Je kan als app developer niet zomaar om die API heen. Tenzij Huawei een eigen implementatie bouwt zal er nooit ondersteuning komen voor de app op Huawei telefoons zonder Google Apps.
Iedereen met gezond verstand vermijd de Huawei toestellen zonder de Play Store er op. De paar mensen die zich zonder die Play Store weten te redden hebben pech dat er geen Google Framework op staat. Do overige 17 miljoen mensen die wel een Android met Google of iPhone 5s of nieuwer hebben zijn wel voorzien van de mogelijkheid dit te gebruiken.
Ook voor @Blokker_1999
Dit is wat Tweakers over de Huawei implementatie verteld. Doordat het op Tweakers staat, zou je verwachten dat het is onderzocht (vandaar mijn vraag om het te checken):
Sommige telefoonmerken hebben daarbovenop een eigen, strikt 'accubespaarregime', zoals Visser het noemt, waaronder Huawei. "Nu werkt het voor de meeste apparaten wel; de app wordt een paar keer per dag wakker gemaakt. En Huawei heeft een uitzondering ingebouwd voor CoronaMelder."
reviews: Zes maanden CoronaMelder - App bouwen terwijl iedereen meekijkt
Daarnaast zou het dus ook moeten werken met smartphones zonder Google integratie, dus ook op Android smartphones zonder Google Play.
Dat geeft de mogelijkheid om in te grijpen als er iets zou gebeuren met de keys en daardoor werkt de app ook op Android-telefoons zonder Google-integratie."
Naast de 2020 Huawei's zou het, volgens het artikel, ook moeten werken op smartphones zonder Google Play zoals bepaalde Fairphones bijvoorbeeld.
Ja, maar dat gaat over de toestellen met het Google Apple Exposure Notification framework. Daar is de Coronamelder app tegen gebouwd.
Zoek maar terug, Google moest een update doen van de Play Services voordat dit überhaupt ging werken.
Dus dat heb je niet op de Google loze Huawei toestellen.
Intussen staat CoronaMelder op ongeveer 35 procent van de geschikte smartphones, wat neerkomt op 4,6 miljoen installaties in Nederland.
*zucht* Aantal download is niet gelijk aan het aantal installatie en/of actieve gebruikers. Iets wat onder de mom van privacy op vallend stil gehouden wordt.
[...]

*zucht* Aantal download is niet gelijk aan het aantal installatie en/of actieve gebruikers. Iets wat onder de mom van privacy op vallend stil gehouden wordt.
Gezien het ding alleen vanuit appstores geinstalleerd kan worden die de software downloaden én installeren betekent een download automatisch ook een installatie.

Aantal actieve gebruikers: tja, hoe wil je dat meten? Het is een passieve app die op de achtergrond werkt. Wat is dan een "actieve gebruiker"? Iemand die via de app meldt besmet te zijn? Iemand die zich na een melding laat testen? Gelukkig zijn die gegevens bekend en gewoon openbaar. Waar zeggen ze precies dat dit stil wordt gehouden "onder het mom van privacy"?
Gezien het ding alleen vanuit appstores geinstalleerd kan worden die de software downloaden én installeren betekent een download automatisch ook een installatie.
Als ik hem download en een paar dagen weer verwijderd. Veranderd dit niets aan het cijfer van aantal downloads.
Aantal actieve gebruikers: tja, hoe wil je dat meten? Het is een passieve app die op de achtergrond werkt.
Het is geen passieve app. De app moet contact maken met een server om de lijst van besmette code te kunnen vergelijken. En daar heb je ook je meetpunt van aantal actieve gebruikers.
Maar dat meetpunt willen ze niet openbaren, omdat men zegt dat niet bij te houden i.v.m. privacy.
Op zo'n platform te beheren, moet je weten hoeveel requests op je platform binnen komen. Om op tijd te kunnen opschalen.
[...]

Als ik hem download en een paar dagen weer verwijderd. Veranderd dit niets aan het cijfer van aantal downloads.
Tja. En toch is dat hoe we bij -alle- apps het "gebruik" meten. Het is geen perfecte methode, maar wel een prima indicatie.
Maar dat meetpunt willen ze niet openbaren, omdat men zegt dat niet bij te houden i.v.m. privacy.
Waar zeggen ze dat dan?

Daarnaast: volgens jouw redenatie zou het aantal requests ook weer geen geldige indicatie van gebruik zijn. Immers, wat als ik het ding installeer op een telefoon die ik altijd thuis laat liggen? Of wat als ik de app wel heb geïnstalleerd, maar vervolgens niets doe met de meldingen of het niet doorgeef als ik besmet ben? Die requests zeggen dus ook niet alles.

De beste indicatie van het gebruik is dus hoeveel mensen daadwerkelijk actie ondernemen naar aanleiding van meldingen, en hoeveel mensen doorgeven dat ze besmet zijn. Dat is immers hoe je de app daadwerkelijk gebruikt. Zoals gezegd zijn die gegevens openbaar.

[Reactie gewijzigd door HooksForFeet op 24 juli 2024 22:59]

Waar zeggen ze dat dan?
Bij na vraag op twitter, bij de betrokken personen. Maar ook door @SirRosencrantz
SirRosencrantz in 'reviews: Zes maanden CoronaMelder - App bouwen terwijl ied...
Maar zowel Ivo als Brenno als Hugo verzekerden me dat ze écht niet makkelijk kunnen achterhalen hoeveel actieve gebruikers zijn, omdat er geen statistieken worden bijgehouden op de telefoon en serverside.
Daarnaast: volgens jouw redenatie zou het aantal requests ook weer geen geldige indicatie van gebruik zijn. Immers, ....
Het is altijd nog een betere indicatie, dan het aantal downloads.
Er staat daar helemaal niet dat het onder het mom van privacy is, alleen dat de statistieken om een of andere reden niet worden bijgehouden. Waar haal je dat privacy-argument dan vandaan?

Daarnaast zeg je dat ze het "stil houden" maar hieruit blijkt dat ze het zelf niet eens weten. Je kan niet iets "stil houden" als je het niet weet.
Het is altijd nog een betere indicatie, dan het aantal downloads.
Waarom?

Zowel de downloads als de serverrequests zijn cijfers die maar een deel van het verhaal vertellen. Veel meer duidelijkheid over het gebruik van de app geven de cijfers over de tests naar aanleiding van meldingen en de hoeveelheid mensen die via de app doorgeeft besmet te zijn.

[Reactie gewijzigd door HooksForFeet op 24 juli 2024 22:59]

Hij is helemaal niet passief, hij zendt zelf ook steeds bakens uit (nouja het OS dan via de API die de app gebruikt). Als elke app passief was dan zou het immers nooit werken ;)

Je kan die bakens gewoon zien met een andere app, er is alleen een klein kansje dat ze ze even dubbel telt omdat de ID elke 15 minuten verandert ivm privacy.

Maar wat hij bedoelt is natuurlijk: Het aantal downloads zegt niet zoveel omdat je de app ook weer kan verwijderen na download, of gewoon niet gebruiken. Dan wordt dat aantal niet weer verlaagd.

[Reactie gewijzigd door GekkePrutser op 24 juli 2024 22:59]

Met passief bedoel ik: de gebruiker gebruikt hem niet actief, tenzij deze besmet is of een melding krijgt. Als je nooit in de buurt bent van een besmette persoon, en ook nooit zelf besmet bent, dan heb je nooit iets met de app gedaan, maar gebruik je hem toch.
Maar wat hij bedoelt is natuurlijk: Het aantal downloads zegt niet zoveel omdat je de app ook weer kan verwijderen na download, of gewoon niet gebruiken. Dan wordt dat aantal niet weer verlaagd.
Als je hem niet gebruikt, gebruik je hem dus alsnog. Zo werkt de app.

[Reactie gewijzigd door HooksForFeet op 24 juli 2024 22:59]

Je kan de app ook uitzetten. Dat bedoel ik met 'niet gebruiken'. Ook werkt hij niet als je bluetooth uit zet.
Ah, tja. Er zijn natuurlijk duizend manieren te bedenken om dat systeem te riggen. Toch wordt het aantal downloads al decennia lang gebruikt als meetpunt om de populariteit van een applicatie in te schatten. Er is nog nooit gebleken dat dat een compleet vertekend beeld geeft, dus waarom zou het nu ineens geen geldige statistiek meer zijn?
Klopt, ik heb wel eens op straat gekeken met een corona melder checker. Dan zie ik er altijd heel weinig.
Nu worden er dus oudere iPhones ondersteund dan Android toestellen.
Eigenlijk zouden ze nu ook Android 5 en 4.4 nog kunnen doen uit 2014.

Maar ja, voor die 2%. En ik ga er ook vanuit dat iPhones wat langer populair zijn dan Android toestellen.
De vraag is of de Android 4 en 5 toestellen echt nog in gebruik zijn of dat het meer om tablets gaat die er nog liggen, of oude telefoons waar de kinderen mee spelen? Voor een beetje internetten is het prima, maar bijvoorbeeld veel bankier apps werken niet meer op die oude Android versies.
Ik heb mijn oude LG geprobeerd met Android 5.0, maar internetten werkt niet meer. Alleen een heel aantal geselecteerde sites. YouTube werkt nog wel. Maar daar zal binnenkort een eind aankomen.
Kijk eens in de Play store voor andere browser?
Ik heb ook chrome, die werkt ook niet goed meer. Play store werkt niet meer..
Op mijn oude Samsung telefoon zelfde probleem (Android 2.3.6).
Hmm ik hoor toch erg vaak in mijn omgeving dat mensen de app wel geïnstalleerd hebben maar nog steeds altijd hun bluetooth/wifi standaard uitzetten buitenshuis. Veel mensen denken nog steeds dat het aan hebben staan van bluetooth je batterij leeg slurpt. Alhoewel dat anno 2021 met low power bluetooth chips en dergelijke dat volgens mij wel meevalt. bijkomend voordeel van wireless headsets is wel dat steeds meer gebruikers hun bluetooth wel aan hebben staan buitenshuis. :)
Veel mensen denken nog steeds dat [...]
volgens mij
Oftewel, jullie weten het geen van beiden? ;)

Maar serieus: je hebt gelijk hoor, BT is tegenwoordig veel minder een energieslurper dan een paar jaar geleden. Uiteraard geldt zoals voor alles dat het nóg minder energie gebruikt als je het uitzet, maar op een gegeven moment vraag ik me dan af waarom die mensen hun telefoon dan niet uitzetten als ze naar buiten gaan. :P
Dat is mogelijk, omdat CoronaMelder niet langer iOS 13 vereist, maar ook werkt op iOS 12.5, staat in de App Store-listing. De iPhone 5s uit 2013 en de iPhone 6 en 6 Plus uit 2014 kunnen daardoor ook de CoronaMelder-app draaien.
Wie kan zijn iPhone niet updaten? Wat doe ik dan anders?
Op mijn 6s plus krijg ik alle updates gewoon binnen en er staat gewoon de laatste versie iOS 14.4 op.
Dat is een 6S Plus, die ondersteunt inderdaad iOS 14. De 6 Plus (zonder S dus) gaat maar t/m iOS 12 helaas.
Het is een app die prima in elkaar zit. Ook mooi dat er actief wordt gewerkt om compatibiliteit uit te breiden.

Alleen: wat lost deze change op? Er was 3.8% die de app niet kon gebruiken en 65% die hem niet wil gebruiken. Vervolgens ga je achter die 3.8% aan.
Die 65% kan je niet met een software update oplossen.
Het is ronduit belachelijk dat ze er zolang over hebben gedaan om deze mogelijkheid in te bouwen. Als ze het echt een belangrijk hulpmiddel hadden gevonden was dit binnen 2 weken geregeld. Raar dat niemand daar iets over roept.
Niemand roept dit omdat iedereen weet dat ontwikkeling van dit soort software nooit zo simpel is dat dingen “in twee weken te regelen” zijn.
Dat mag, maar dat maakt het niet minder waar.
Het is prima dat het voor jou een feit is, maar laat mij lekker in mn waarde als ik daar anders over denk.
Want zorgpersoneel is er in overvloed natuurlijk, we hebben simpelweg wat bedden tekort...

De app heeft als doel besmettingen tijdig op te sporen en zo verdere verspreiding van het virus te beperken. Ook dat is een middel om de zorg te ontlasten.
Ja, in Belgie hebben we momenteel een gigantisch overschot aan zorgpersoneel dat is wel duidelijk: 80% daarvan zit nu thuis. En het personeel dat we hebben, heeft een gigantisch hoog verzuim. Dat is in Vlaanderen het grote probleem in de zorg: duur en inefficient personeel met te sterke statuten en vakbonden.
Welke overlap denk je dat er is tussen de ontwikkelaars van dit product en potentiële intensive care medewerkers?

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.