Apple maakt tijdens zijn WWDC 2020-conferentie, die het bedrijf in de week van 22 juni virtueel houdt, bekend dat het zijn eigen chips op basis van ARM gaat gebruiken voor Mac-systemen. Dat beweert Bloomberg.
Apple zou volgend jaar de eerste Mac-systemen met zijn eigen processors in plaats van Intel-chips willen uitrusten, maar dat tijdens zijn online WWDC-evenement later deze maand al aankondigen. Zo hebben ontwikkelaars tijd om zich voor te bereiden op de overgang.
Het gerucht komt van Mark Gurman van Bloomberg, een journalist die bewezen heeft over goede bronnen binnen Apple te beschikken. De site houdt wel een slag om de arm; de bronnen zeggen dat de plannen nog kunnen wijzigen, aangezien de transitie naar ARM nog relatief ver in de toekomst ligt.
Het project binnen Apple om de Mac te migreren van Intel naar ARM zou de naam Kalamata dragen. Apple ontwikkelt al zijn eigen socs voor iPhones en iPads. De ontwerpen voor de Mac zouden op 'dezelfde technologie' gebaseerd zijn. In tegenstelling tot iOS draait macOS niet op ARM-systemen en ontwikkelaars moeten hun software waarschijnlijk aanpassen om deze voor toekomstige Macs geschikt te maken.
Bij Apples overstap van IBM's PowerPC naar de x86-architectuur van Intel-processors, in 2006, maakte het bedrijf overigens het draaien van oudere programma's tijdelijk mogelijk met behulp van de emulator Rosetta. Dat ging wel ten koste van prestaties tegenover software die native voor x86 was geschreven.
Apple zou zijn gehele Mac-lijn op termijn op ARM willen overzetten. Bij testen zouden de ontwikkelde eigen chips al significante prestatiewinsten tonen, met name op grafisch gebied en bij berekeningen voor kunstmatige intelligentie. Ook zouden de processors zuiniger functioneren dan Intel-chips. De eerste Apple-processors voor de Mac zouden acht krachtige en vier zuinige cores hebben en Apple zou de chip op 5nm laten maken, volgens eerdere geruchten.
De reden voor de overstap zou liggen bij Intels matige prestatiewinsten bij de afgelopen processorgeneraties. Blijven vasthouden aan Intels roadmap zou voor vertraging kunnen zorgen bij de release van toekomstige Macs, was de vrees van Apple-technici volgens Bloomberg. Mogelijk zijn die zorgen te herleiden tot de problemen die Intel rond 2017 en 2018 had met zijn 10nm-chipprocedé.