Door Julian Huijbregts

Nieuwsredacteur

E-readers tot 150 euro Round-up

Welke leest het lekkerst weg?

14-07-2017 • 06:00

183

Multipage-opmaak

Inleiding

In 2004 bracht Sony de eerste e-reader met een scherm van elektronische inkt op de markt voor consumenten. Philips was verantwoordelijk voor het 6"-scherm en gebruikte daarvoor techniek van E Ink. In de beginjaren bracht Sony veel modellen uit, maar in 2014 stopte het elektronicabedrijf met het maken van e-readers voor consumenten. De elektronicagigant zag niet genoeg interesse voor de e-readers. Samsung kwam blijkbaar tot dezelfde conclusie, want opvolgers voor de twee in 2010 aangekondigde e‑readers zijn nooit verschenen.

Inmiddels is de eerste e-reader dertien jaar oud en is de markt behoorlijk veranderd. Er zijn twee grote spelers overgebleven: Amazon met zijn Kindle-modellen en Kobo met zijn Aura-serie. Daarnaast is er nog een aantal alternatieven, waarvan PocketBook in de Benelux een van de bekendste is. Wie nu in de markt is voor een e-reader, heeft niet heel veel keus, maar er zijn wel duidelijke verschillen. Niet zozeer in de hardware, want de techniek van E Ink is nog steeds terug te vinden in vrijwel elke e-reader, maar de software en achterliggende ecosystemen lopen sterk uiteen.

In deze round-up bespreken we vier modellen tot 150 euro, die allemaal voorzien zijn van schermverlichting: de Kobo Aura, Kindle Paperwhite, PocketBook Touch HD en Icarus New Illumina.

E-readers round-up

Vlnr: Kobo Aura, PocketBook Touch HD, Icarus New Illumina, Kindle Paperwhite

Model Kindle Paperwhite Kobo Aura 2nd Edition PocketBook Touch HD Icarus New Illumina
Scherm 6" 6" 6" 6"
Resolutie 1430x1080 1024x768 1448x1072 1024x768
Pixeldichtheid 300ppi 213ppi 300dpi 213ppi
Schermverlichting Ja Ja Ja Ja
Processor 1GHz 1GHz 1GHz 1GHz-dualcore,
2x ARM Cortex-A9
Ram 512MB 512MB 512MB 512MB
Opslag 4GB 4GB 8GB 8GB
Audio Nee Nee Ja Ja
Afmetingen 169x117x9,1mm 159x113x8,5mm 175x,113,5x9mm 118x168x9mm
Gewicht 205g 180g 180g 197g
Software Eigen systeem Eigen systeem Eigen systeem Android 4.2
Prijs Onbekend Onbekend Onbekend Onbekend

Praktijkvergelijking

E-Ink ED060KG1-schermAlle e-readers in deze round-up gebruiken een 6"-scherm van elektronische inkt dat afkomstig is van E Ink. Het gaat om schermen van de Carta-generatie, die voor het eerst in 2013 werden geïntroduceerd. Voor alle modellen geldt dat de schermen een verversingssnelheid van 450ms hebben en zestien grijstinten kunnen weergeven. Het verschil zit in de pixeldichtheid; het reguliere Carta-scherm heeft een pixeldichtheid van 212ppi, terwijl de Carta HD-variant 300ppi toont.

Met de Carta-generatie van E Ink-schermen deed ook de Regal-technologie zijn intrede. Die maakt het mogelijk om inhoud op een pagina te verversen zonder de hele pagina opnieuw te laden. Bij e-readers die dit niet ondersteunen, knippert het scherm bij het omslaan van iedere pagina. Dat is echter al jaren niet meer gangbaar in e-readers.

Schermverlichting

Schermen van elektronische inkt hebben geen backlight en bij e-readers bestaat de schermverlichting dan ook uit leds die in de rand zijn geplaatst en hun licht boven op het schermpaneel laten schijnen. Een light guide, een doorzichtige laag boven op het scherm, moet het licht spreiden.

Om te kijken naar de uniformiteit en kleurtemperatuur van de schermverlichting, hebben we de e-readers op een rij gezet in een volledig verduisterde ruimte en een foto gemaakt terwijl de helderheid bij alle readers op de hoogste stand stond. We maakten de foto met een witbalans van 5500 kelvin, gelijk aan daglicht, om zo de kleurafwijkingen te kunnen zien.

E-readers round-up - SchermverlichtingVlnr: Icarus New Illumina, Kobo Aura, Kindle Paperwhite, PocketBook Touch HD

Op de foto is te zien dat de Kobo Aura en de PocketBook Touch HD de neutraalste verlichting hebben. Het scherm van de Icarus New Illumina wordt iets te blauw weergegeven en bij de Kindle is wat meer rood zichtbaar. In de praktijk oogt de schermverlichting van alle e-readers behoorlijk egaal. Wel is bij de meeste e-readers, als je goed kijkt, te zien dat de leds aan de onderkant zitten. Om dat beter zichtbaar te maken, hebben we de foto bewerkt en het contrast flink verhoogd. Daardoor worden de afwijkingen in kleur en uniformiteit duidelijker zichtbaar.

E-readers round-up - SchermverlichtingVlnr: Icarus New Illumina, Kobo Aura, Kindle Paperwhite, PocketBook Touch HD

Op de bewerkte foto is de positie van de leds iets duidelijker te zien. Nu valt ook op dat bij de Icarus de leds aan de bovenkant zijn geplaatst. In de praktijk zijn de kleurafwijking en het verschil in uniformiteit overigens niet zo duidelijk te zien als op deze foto.

Schermverlichting Icarus New Illumina, Kobo Aura, Kindle Paperwhite en PocketBook Touch HDSchermverlichting Icarus New Illumina, Kobo Aura, Kindle Paperwhite en PocketBook Touch HDSchermverlichting Icarus New Illumina, Kobo Aura, Kindle Paperwhite en PocketBook Touch HDSchermverlichting Icarus New Illumina, Kobo Aura, Kindle Paperwhite en PocketBook Touch HD

Vlnr: Icarus New Illumina, Kobo Aura, Kindle Paperwhite, PocketBook Touch HD

Als je onder een hoek naar het scherm van de e-readers kijkt, zie je duidelijker waar de leds zitten en hoeveel het er zijn. Bij de Icarus Illumina is dat het minst duidelijk te zien, omdat deze nog een laag over het scherm heeft liggen die het licht wat diffuser lijkt te maken. Toch kunnen we zien dat er acht leds zijn geplaatst. Bij de Kobo Aura en de PocketBook Touch HD zijn dat er vijf, terwijl de Kindle Paperwhite het met vier leds moet stellen.

Minimale helderheid

Bij apparaten als smartphones en tablets is een hoge maximale helderheid gewenst, zodat je ook bij fel zonlicht nog wat kunt zien op het scherm. Bij e-readers heb je juist geen felle verlichting nodig, omdat je het kunstmatige licht alleen in donkere omstandigheden hoeft in te schakelen. Juist een lage minimale helderheid is dan gewenst, zodat je in het donker niet verblind wordt door je e-reader. Om de minimale helderheid in de praktijk te vergelijken, hebben we een foto gemaakt waar bij de e-readers allemaal op hun minimale helderheidsniveau zijn ingesteld. Zo wordt het relatieve verschil goed zichtbaar.

E-readers round-up - Minimale helderheidMinimale helderheid
Vlnr: Icarus New Illumina, Kobo Aura, Kindle Paperwhite, PocketBook Touch HD

Het scherm van de New Illumina scoort slecht, want met de helderheid ingesteld op het minimum is het veel feller dan dat van de andere e-readers. Het is geen verblindende hoeveelheid licht, maar in een volledig verduisterde ruimte zouden we het wenselijk vinden om de verlichting nog wat zachter te kunnen zetten.

Aan de foto te zien is het alsof de verlichting van de Kindle Paperwhite uitstaat, maar dat is niet het geval. De minimale helderheid is echter zo laag dat je het scherm zelfs in volledige duisternis vrijwel niet kunt aflezen. Amazon slaat hierin wellicht een beetje door, maar je kunt uiteraard de helderheid naar wens opschroeven, tot je de letters wel kunt onderscheiden. Ook bij de Kobo Aura en de PocketBook kan de verlichting flink teruggedraaid worden. In de laagste standen is de tekst nog net afleesbaar. Overigens is de schermverlichting van alle vier de e-readers ook volledig uit te schakelen.

Accuduur in de praktijk

E-readers hebben vanwege hun schermtype een zeer lange accuduur. Fabrikanten claimen weken of maanden leestijd. Daarbij gaan ze uit van een aantal uren of pagina's lezen per dag. Vanwege de lange accuduur zijn die claims lastig te staven; een grondige accutest met e-readers zou weken of maanden duren.

Wat we in de praktijk bij alle e-readers merkten, is dat de accu sneller leeg gaat als je wifi laat aanstaan in combinatie met functies als automatisch synchroniseren. Ook als de e-readers overschakelen naar hun slaapstand, blijven ze meer gebruiken met wifi en synchronisatieopties aan. Om dat te staven hebben we alle e-readers volledig opgeladen, verbonden met wifi, updates en synchronisatieopties aangezet, en ze vervolgens een aantal dagen laten liggen. Alle e-readers schakelden daarbij over naar een slaapstand, maar werden niet volledig uitgeschakeld.

De Icarus New Illumina die op Android draait, scoort veruit het slechtst. Na zeventig uur nietsdoen was het accupercentage gedaald naar 63 procent. De PocketBook Touch HD had na diezelfde tijd 77 procent over. Van de Kindle Paperwhite is geen accupercentage af te lezen, dus moesten we ons baseren op het icoontje dat de acculading weergeeft. Naar schatting was er nog 86 tot 89 procent over. De Kobo Aura doet het nog iets beter, het accupercentage daalde in het tijdsbestek van zeventig uur naar 91 procent.

Kobo Aura Edition 2

Kobo's Aura Edition 2 werd in augustus 2016 op de markt gebracht. Het is een 6"-model met een E Ink Carta-scherm met een resolutie van 1024x768 pixels, goed voor een pixeldichtheid van 212ppi. Daarmee zijn de resolutie en pixeldichtheid lager dan bij de Kindle Paperwhite en PocketBook Touch HD. Met een prijs van zo'n honderdtwintig euro is de Aura echter ook wat goedkoper.

Als je de Kobo Aura voor het eerst start, krijg je meteen de vraag om in te loggen op een wifinetwerk en vervolgens moet je je met een account aanmelden. Dat kan met verschillende accounts, bijvoorbeeld van Kobo of Bol.com, maar ook met Facebook of Google. Het is niet mogelijk om de e-reader in gebruik te nemen zonder een keer in te loggen en het apparaat te initialiseren. Daarna is het wel mogelijk om de Aura te gebruiken zonder account en zonder internet. Je kunt boeken via usb op de e-reader zetten en ook firmware-upgrades op die manier doorvoeren.

Er is 4GB opslagruimte aanwezig en dat is niet uitbreidbaar. Welke soc Kobo precies gebruikt in de Aura, is niet duidelijk, maar het zou gaan om een 1GHz-exemplaar dat wordt bijgestaan door 512MB ram. De hardware is in ieder geval voldoende om de e-reader in gebruik vlot te laten werken. Bij het overzetten van bestanden van de computer naar de e-reader is de Aura echter geen snelheidswonder. Dat gaat met ongeveer 3MB/s.

Kobo Aura Edition 2Kobo Aura Edition 2

Behuizing en bediening

Op de achterkant van de Aura zit een ribbelachtige structuur, gemaakt van stevig rubber. Dat is prettig als je de e-reader met één hand vasthoudt. Je kunt hem op je hand laten rusten zonder dat hij wegglijdt. Los van de aan-uitknop aan de achterkant, die je ook gebruikt om de e-reader uit de slaapstand te ontwaken, heeft de Aura geen fysieke bedieningsknoppen.

Bladeren kan alleen door op het scherm te drukken of te vegen. Bij de leesinstellingen kun je zelf aangeven op welk gedeelte van het scherm je moet drukken voor het bladeren en het oproepen van het leesmenu. De schermverlichting kan worden aangepast door links op het scherm omhoog en omlaag te vegen, maar in de praktijk werkt dat niet altijd goed. Vaak wordt dan ook de bladzijde omgeslagen of plots ingezoomd, of verandert het verlichtingsniveau niet. Makkelijker is het om het verlichtingsicoontje boven aan de pagina aan te tikken, waarna er een slider tevoorschijn komt om het licht in te stellen.

Scherm en verlichting

Anno 2017 is een pixeldichtheid van 212ppi niet erg hoog. Veel smartphones hebben een scherm met een hogere pixeldichtheid en kunnen letters dus scherper weergeven. Toch is het lezen van een boek op de Aura prettiger dan op een lcd of oledscherm, hoewel de letters minder scherp zijn. Alleen als je graag veel informatie op het scherm toont en dus een erg klein lettertype gebruikt, is de lagere pixeldichtheid merkbaar nadelig. Leg je de Aura naast een e-reader met een scherper scherm, dan is het verschil ook zichtbaar. Ben je eenmaal een boek aan het lezen, dan zul je je waarschijnlijk niet storen aan de lagere resolutie.

Bij de leesinstellingen kun je aangeven hoe vaak het scherm ververst moet worden. Standaard staat dit op verversen na zes pagina's. Dat betekent dat je het scherm na vijf keer bladeren even zwart ziet worden. Op alle andere momenten gebeurt dat niet en worden alleen de letters ververst. Bij het lezen van een aantal epubs zagen we soms paginanummers door de tekst heen lopen. Dat bleek op te lossen door het vinkje bij 'Adobe Epub nummering tonen' uit te zetten in de leesinstellingen.

De schermverlichting bestaat uit vijf leds en kan goed omlaag worden gebracht, zodat je ook in een volledig verduisterde ruimte kunt lezen zonder dat het licht te fel is.

Kobo Aura Edition 2Kobo Aura Edition 2Kobo Aura Edition 2

Lettertypes en tekstinstellingen

Op de Aura zijn elf lettertypes geïnstalleerd. Als je de lijst met beschikbare fonts oproept, zie je gelijk een preview doordat de desbetreffende fonts ook in hun eigen opmaak worden weergegeven. Daarnaast kun je kiezen voor geavanceerde opties, waarbij je de dikte en scherpte van het gekozen lettertype nog kunt aanpassen. Kobo biedt daarmee veel mogelijkheden voor het finetunen van tekst. Ook heb je veel vrijheid bij het instellen van lettergrootte, marges en regelafstanden. Dat gaat met schuifjes die veel standen hebben en dus een hoge precisie bieden.

Het toevoegen van andere lettertypes is eenvoudig, mits het gaat om TrueType Fonts. Deze voeg je toe door in de hoofdmap van de Aura een map te maken met de naam 'fonts' en de tff-bestanden daarin te plaatsen. Om de nieuwe fonts in gebruik te nemen moet je de e-reader eerst herstarten. Via deze weg kun je bijvoorbeeld Literata en Bookerly toevoegen. Dat zijn fonts die respectievelijk door Google en Amazon specifiek voor het lezen van e-books zijn gemaakt.

WoordafbrekingenHinderlijk is dat Kobo geen optie biedt om woordafbrekingen uit te schakelen. Om de tekst op een pagina uit te vullen, breekt de e-reader woorden automatisch af. Dat is niet per se vervelend, maar soms levert dat situaties op waarin veel woorden op een pagina afgebroken worden en dat kan de leeservaring storen. Wil je dat niet, dan zul je de e-books met omwegen zelf moeten aanpassen voordat je ze op de Aura zet.

Overigens heb je niet met ieder e-book last van woordafbrekingen. Bij sommige boeken zagen we helemaal geen afbrekingen, vermoedelijk zijn die door de uitgever al uitgeschakeld in het bestand. Ook zagen we het fenomeen niet optreden als we de tekst links lieten uitlijnen. De woordbrekingen komen echter veel voor als je de tekst laat uitvullen.

Interface en mogelijkheden

Het startscherm van de Aura toont bovenaan vier boeken die op dat moment gelezen worden. Daaronder staat een verwijzing naar Mijn Boeken en onder aan het scherm staat een link naar de Kobo-winkel en de handleiding. De interface is volledig gericht op het lezen van boeken, veel andere functionaliteit is er niet. De interface is daardoor overzichtelijk en eenvoudig in gebruik.

Ga je naar het instellingenmenu, dan vind je een optie bètafuncties. Op dit moment staat daar enkel een browser in met basale functionaliteit. Je kunt uiteraard pagina's bezoeken, verder kun je favorieten aanmaken en artikelen opslaan in Pocket. Als je Pocket gebruikt op andere apparaten, kun je opgeslagen artikelen ook terugvinden op je Kobo-e-reader onder het kopje Mijn Artikelen in het menu. Verder staat in dat menu een pagina Activiteit, waar leesstatistieken zoals tijd en snelheid worden bijgehouden.

Kobo Aura Edition 2Kobo Aura Edition 2Kobo Aura Edition 2

Bestandsformaten

Hoewel Kobo is geïntegreerd met de boekenwinkel van Bol.com, is de e-reader verder niet dichtgetimmerd. Je zit geenszins vast aan de boekenwinkel. Het toevoegen van boeken uit andere bronnen is eenvoudig, al moet je de Aura daarvoor wel aan een computer koppelen. Een manier om draadloos te synchroniseren is er niet.

E-books zonder drm voeg je toe door ze in de rootdirectory neer te zetten. Alle populaire bestandsformaten zoals epub, mobi en pdf worden probleemloos herkend. E-books die van drm zijn voorzien, moeten eerst met Adobe Digital Editions bewerkt worden, voordat ze op de Kobo te lezen zijn. Kobo geeft daarover uitleg op zijn website.

Kobo Aura Edition 2Kobo Aura Edition 2

Samengevat

De Kobo Aura Edition 2 is een prima e-reader die waar biedt voor zijn geld. Het 6"-scherm is met een pixeldichtheid van 212ppi niet het allerscherpste, maar in de praktijk is lezen op de Aura prettig. Ook de verlichting van het scherm is prima. Het ecosysteem is niet dichtgetimmerd, je kunt daardoor makkelijk eigen boeken of fonts toevoegen. Ook zijn de instelopties voor de meegeleverde lettertypes erg uitgebreid. Veel extra's heeft de Aura verder niet, maar op een apparaat dat primair bedoeld is voor het lezen van e-books is dat geen nadeel.

Getest

Kobo Aura (v2) Zwart

Prijs bij publicatie: € 115,-

Bekijk product

Kindle Paperwhite

De Kindle Paperwhite van Amazon kost zo'n 140 euro. Er is ook een model dat een paar tientjes goedkoper is en waarbij advertenties worden getoond op het scherm in de slaapstand, maar de Duitse Amazon-website levert die versie niet naar andere landen.

De recentste versie van de Paperwhite werd in 2015 geïntroduceerd. In 2016 bracht Amazon het model opnieuw uit in een witte variant, maar de hardware is gelijk. In de e-reader zitten een 1GHz-processor, 512MB ram en 4GB opslagruimte. Dat is ook meteen de maximale opslagruimte, want uitbreiden met een geheugenkaartje is niet mogelijk. Het 6"-scherm is een E Ink Carta HD-variant met een resolutie van 1080x1430 pixels. Dat is goed voor een pixeldichtheid van 300ppi en daarmee behoort de Kindle tot de e-readers met de scherpste schermen.

Amazon Kindle Paperwhite 2016Amazon Kindle Paperwhite 2016

Behuizing en bediening

Met een gewicht van 205 gram is de Paperwhite 25 gram zwaarder dan de Kobo Aura en PocketBook Touch HD uit deze round-up. Dat is een klein verschil, wat je niet echt merkt in de praktijk. Wel is de Kindle iets groter dan de compacte Aura. De behuizing is gemaakt van een kunststof die zacht aanvoelt, en daardoor redelijk wat grip geeft. De achterkant heeft een gladde structuur, op het Amazon-logo na.

Fysieke knoppen heeft Amazon achterwege gelaten. Alleen aan de onderkant zit een knopje om de e-reader aan- en uit te zetten en uit de slaapstand te ontwaken. Het scherm ligt een beetje verzonken in de behuizing en de bediening verloopt geheel via aanrakingen. Die bediening werkt intuïtief; je bladert naar links of rechts door te vegen, of de linker- of rechterkant van het scherm aan te raken. Je kunt met een knijpbeweging de grootte van het lettertype aanpassen.

Druk je aan de bovenkant van het scherm, dan krijg je een menubalk te zien vanwaaruit je onder andere instellingen kunt benaderen en de verlichting kunt regelen. Een veeg van onder naar boven levert een slider op, waarmee je snel door een boek kunt bladeren.

Amazon Kindle Paperwhite 2016

Scherm en verlichting

Zoals gezegd heeft het scherm een pixeldichtheid van 300ppi en dat maakt letters op de Kindle Paperwhite haarscherp. De weergave van tekst is iets scherper dan bij de Kobo Aura en Icarus New Illumina. Dat zie je vooral als je voor een klein lettertype kiest, doordat kleine details beter worden weergegeven. Bij grotere lettertypen is het verschil minder duidelijk.

Het is niet mogelijk om in te stellen hoe vaak de pagina wordt ververst. Je kunt wel aanzetten dat het scherm bij iedere omslag wordt ververst. Standaard staat dit uit en dan lijkt de Kindle enkel te verversen als er bijvoorbeeld een plaatje in beeld is. In de praktijk werkt dat prima.

De schermverlichting bestaat uit vier leds onder in het scherm en kan in 24 stappen ingesteld worden. In de minimalehelderheidsstand zie je vrijwel niets, ook niet in het donker. Je hoeft dus niet te vrezen dat je 's nachts verblind wordt door het scherm.

Lettertypes en tekstinstellingen

Op de Kindle Paperwhite treffen we tien lettertypes aan. De lettergrootte is beperkt in te stellen, in acht verschillende groottes. Bij de vijfde stap zijn de letters al erg groot; vermoedelijk zijn er niet veel mensen die de nog grotere letters gebruiken. Het is niet mogelijk om bijvoorbeeld de dikte van de letters aan te passen. Ook voor de regelafstand en marges zijn de opties beperkt, je hebt daarbij keuze uit drie standen. Het zal voor de meeste gebruikers niet moeilijk zijn om instellingen te vinden die prettig lezen, maar toch zijn de instelmogelijkheden behoorlijk beperkt ten opzichte van de andere e-readers.

Amazon Kindle Paperwhite 2016Amazon Kindle Paperwhite 2016Amazon Kindle Paperwhite 2016Amazon Kindle Paperwhite 2016

Het toevoegen van andere lettertypes wordt officieel niet ondersteund. Bij de vorige versie van de Paperwhite was het vrij eenvoudig om dat toch te doen, door fonts in een map op de e-reader te zetten. Bij de recentste versie heeft Amazon dat lastiger gemaakt. Het is alleen nog mogelijk om andere fonts toe te voegen door deze met software als Calibre in een e-book te integreren. Dat moet dus voor ieder boek individueel gedaan worden.

Bestandsformaten

Kindle-readers hebben een vergaande integratie met de online boekenwinkel van Amazon. Als je op de e-reader inlogt met je Amazon-account, kun je terecht in de boekenwinkel of eerder aangeschafte e-books op het apparaat zetten. Amazon levert zijn e-books in zijn eigen Kindle-bestansformaten: azw3 en azw. Dat zijn varianten van het mobiformaat. Helemaal gesloten zijn Kindle-readers niet. Je kunt er ook boeken uit andere bronnen op zetten, al is daar vaak een omweg voor nodig, omdat het populaire epubformaat niet wordt ondersteund. Dergelijke bestanden moet je eerst omzetten in het mobiformaat. Dat kan bijvoorbeeld met software als Calibre.

Boeken uit andere bronnen zijn draadloos op de Kindle te zetten door ze als bijlage te e-mailen naar het @kindle.com-adres dat bij ieder Amazon-account hoort. Bestanden die naar dit adres gemaild worden door vertrouwde afzenders, worden automatisch gedownload door de Kindle als deze een internetverbinding heeft. Bij je Amazon-accountinstellingen kun je vertrouwde e-mailadressen bewerken. Standaard is dat alleen het e-mailadres van je Amazon-account.

Naast mobi- en azw-bestanden is het ook mogelijk om pdf's, tekstdocumenten en plaatjes naar Kindle-readers te e-mailen. Pdf-bestanden kunnen daarbij ook omgezet worden in een Kindle-formaat, waarna het mogelijk is om de lettergrootte aan te passen en notities toe te voegen. Dat doe je door een pdf-bestand te e-mailen en in het onderwerp 'convert' te zetten. De ondersteunde bestanden kunnen ook via usb op de Kindle gezet worden.

Interface en mogelijkheden

Het besturingssysteem van de Kindle-e-readers is eenvoudig en primair bedoeld om boeken te lezen. Het startscherm laat standaard drie covers van boeken zien en daaronder staat een lijst met door Amazon aanbevolen boeken. Het is ook mogelijk om voor een lijstweergave te kiezen, maar uitgebreide details, zoals bestandstype en -grootte, zie je daar niet.

Kindle-readers beschikken over Amazons X-Ray-functie, waarmee je van een boek een samenvatting kunt oproepen van personages, plaatsen en onderwerpen. Dat kan handig zijn als je verschillende boeken tegelijk leest, of een boek een lange tijd hebt laten liggen. Je kunt zo snel zien waar een boek precies over gaat en wie de personages zijn. X-Ray werkt overigens niet voor alle boeken die je zelf op de Kindle zet, al zijn er wel manieren om ondersteuning voor de functionaliteit toe te voegen aan bestanden bij het converteren met een programma als Calibre.

Amazon Kindle Paperwhite 2016Amazon Kindle Paperwhite 2016

Verder heeft Amazon zijn e-readers voorzien van Wordwise, waarmee je synoniemen en homoniemen kunt oproepen voor een geselecteerd woord. Dat is vooral handig als je een boek leest in een andere taal en je een bepaald woord niet helemaal begrijpt. Ook is het mogelijk om teksten te vertalen; daarvoor gebruikt Amazon de Bing Translator van Microsoft.

Er is integratie met GoodReads, een sociaal netwerk voor boekenlezers. Gebruikers kunnen hier recensies achterlaten en lijsten maken met boeken die ze gelezen hebben of willen lezen. Je kunt in één keer je hele Kindle-collectie importeren op de website. Vervolgens krijg je aan de hand van je bibliotheek suggesties voor andere boeken.

Samengevat

De Amazon Kindle Paperwhite heeft een hoge resolutie, waardoor tekst optimaal wordt weergegeven. Gebruik je de boekenwinkel van Amazon, dan is er niks aan de hand, maar het toevoegen van boeken uit andere bronnen is minder makkelijk vanwege het meer gesloten karakter van het ecosysteem. Het ecosysteem van Amazon is echter wel erg prettig, met een ruim aanbod en extra's die handig kunnen zijn. Als dat je niet tegenstaat, is de Paperwhite een prima keuze. Ook als je besluit om boeken via een andere weg te kopen, kan de Kindle een goede koop zijn vanwege de goede hardware. In alle gevallen zijn de instelopties voor tekstweergave wel een stuk minder uitgebreid dan bij Kobo.

PocketBook Touch HD

De PocketBook Touch HD is een e-reader die niet is gekoppeld aan een verkoper van e-books, al heeft de fabrikant wel een samenwerking met BookLand. Het maken van een account of inloggen is echter niet nodig. Je kunt de PocketBook Touch HD desgewenst volledig offline gebruiken. Het besturingssysteem van de e-reader is behoorlijk uitgebreid, maar wel overzichtelijk. Een pluspunt is dat de fabrikant geregeld updates uitbrengt. Ook tijdens het testen kregen we een software-update voorgeschoteld.

In het apparaat zit een E Ink Carta HD-scherm van 6" met een resolutie van 1072x1448 pixels. De behuizing is wat aan de lange kant, door de toevoeging van fysieke knoppen aan de onderkant. De hardware bestaat verder uit een niet nader gespecificeerde 1GHz-processor, 512MB ram en 8GB opslagruimte. Ook is het mogelijk om de opslagruimte uit te breiden met een micro-sd-kaartje.

PocketBook Touch HDPocketBook Touch HD

Behuizing en bediening

Liefhebbers van fysieke knoppen komen aan hun trekken met de Touch HD, maar de hardwarematige uitwerking vinden we niet zo goed. Alle knoppen zitten onderaan, knoppen aan de zijkant vinden we praktischer om te bladeren. Bovendien moet je de knoppen stevig indrukken om ze te activeren en de benodigde hoeveelheid druk is niet bij alle knoppen gelijk. Het is ons enkele malen overkomen dat er niets gebeurde omdat we niet hard genoeg drukten.

De knoppen om te bladeren zitten in het midden en aan de linkerkant is een thuisknop geplaatst, waarmee je terugkeert naar het homescreen. Aan de rechterkant zit een menuknop, waarmee je het instelmenu opent. Het is ook mogelijk om de knoppen langer ingedrukt te houden voor extra functionaliteit. Bijvoorbeeld om tien pagina's vooruit of terug te bladeren. Via de instellingen kun je de functies van alle knoppen wijzigen, of andere acties toewijzen aan het langer ingedrukt houden van de knoppen.

De e-reader is gemaakt van kunststof dat zacht aanvoelt en aan de achterkant is voorzien van ribbeltjes. Daardoor ligt hij lekker in de hand. Ondanks de wat grotere afmetingen is de Touch HD niet zwaarder dan de andere modellen in deze round-up. Wat wel opvalt, is dat het scherm wat dieper in de behuizing verzonken is dan bijvoorbeeld bij de Kobo Aura. Daardoor is het wat lastiger om de delen van het scherm die dicht tegen de rand liggen, aan te raken als je de e-reader met één hand bedient. Dat is geen groot nadeel, maar we merkten het wel in vergelijking met de andere modellen.

Scherm en verlichting

Het 6"-scherm met zijn hoge resolutie toont letters haarscherp, net als bij de Kindle Paperwhite. Het voordeel van de hoge pixeldichtheid komt het meest tot zijn recht bij het bekijken van kleine details, bijvoorbeeld in een pdf die bestaat uit verschillende kolommen en kleine letters. De oriëntatie van het scherm kan aangepast worden, zodat je boeken of pdf's ook in landscape kunt bekijken. Via het menu 'Persoonlijke instellingen' is het mogelijk om in te stellen hoe vaak de pagina volledig ververst wordt tijdens het bladeren. Er is keuze uit 'nooit', 'iedere keer', of om de drie, vijf of tien pagina's.

Bij het lezen van een boek of document is het aanraakscherm in zones verdeeld. Door linksboven te tikken sluit je het boek, rechtsboven tikken resulteert in het plaatsen van een bladwijzer en in het midden tikken brengt het instellingenscherm naar voren. Door de zijkanten of onderste hoeken van het scherm aan te raken kun je bladeren. Dat kan ook met veegbewegingen, of met de fysieke knoppen. Het aanraakscherm maakt gebruik van infrarood om de aanrakingen te registeren. Dat is ook de reden waarom het scherm wat dieper in de behuizing ligt. In de praktijk werkt deze techniek prima en worden aanrakingen goed geregistreerd.

De schermverlichting bestaat uit vijf witte leds en de intensiteit kan nauwkeurig ingesteld worden met een slider. Het is mogelijk om de intensiteit zeer laag te zetten, waardoor je ook in een volledig verduisterde ruimte goed kunt lezen zonder veel 'lichtoverlast' te veroorzaken.

Lettertypes en tekstinstellingen

Over het algemeen zijn de instelopties van de PocketBook Touch HD erg uitgebreid, maar bij het instellen van tekstweergave biedt de e-reader wat minder opties dan de e-readers van Kobo. Je kunt de lettergrootte wel uitgebreid instellen, in dertig verschillende stappen, maar voor het instellen van regelafstanden en marges ben je beperkt tot drie standen.

Er zijn vijftien lettertypes geïnstalleerd op de e-reader. Bij sommige letters kun je ook kiezen voor cursieve of vette weergave. Zelf lettertypes toevoegen kan door de PocketBook aan een pc te koppelen en de gewenste fonts aan de map 'system\fonts\' toe te voegen. In de handleiding wordt die mogelijkheid overigens niet genoemd. In de praktijk blijken in ieder geval ttf-bestanden herkend te worden.

PocketBook Touch HDPocketBook Touch HD

Bestandsformaten

Je kunt bestanden op de e-reader zetten via usb. Alle gangbare bestandsformaten voor e-books en meer worden ondersteund. Van epub, pdf en mobi tot html, docx en rft, en afbeeldingsformaten als jpg, bmp en png. Het interne geheugen van de PocketBook HD is niet erg snel. Het overzetten van grote bestanden kan even duren, want de snelheid is bij de overdracht gemiddeld zo'n 2MB/s.

Er zijn ook verschillende opties om draadloos bestanden op de e-reader te zetten. Bij de eerste keer starten krijg je een Send-to-PocketBook-dienst te zien. Door een e-mailadres in te vullen en een wachtwoord te maken kun je vervolgens bestanden mailen naar de PocketBook. Bestanden worden pas gedownload als je hebt aangegeven dat het e-mailadres van de afzender vertrouwd is. Het is ook mogelijk om een koppeling te maken met Dropbox, of PocketBook Sync. Laatstgenoemde werkt via de online boekenwinkel van BookLand.

PocketBook Touch HDPocketBook Touch HD

Interface en mogelijkheden

In het hoofdscherm van de PocketBook Touch HD worden drie onlangs geopende boeken weergegeven en door te swipen kun je meer boeken zien. Daaronder staan thumbnails die verwijzen naar momenten waarop bestanden zijn toegevoegd. Onderin vind je een snelkoppeling naar de bibliotheek, winkel en browser. Een winkel-app staat eigenlijk niet op de e-reader, want de winkelknop doet niet meer dan de browser openen en je doorsturen naar de website van BookLand.

Aan zowel de boven- als de onderkant van het scherm zit een uitklapmenu. Wat werking betreft doet het denken aan Android; haal je het bovenste menu naar beneden, dan vind je opties voor het instellen van de schermverlichting, een snelkoppeling naar de instellingen en een zoekfunctie. Ook is hier een Taakbeheer-knop te zien. Klik je hierop, dan krijg je een venster te zien met de boeken of toepassingen die in het geheugen zijn geladen, zodat je snel kunt wisselen.

Het menu onderin is een soort app drawer. Hierin vind je bijvoorbeeld een rekenmachine en een aantal spelletjes, zoals Patience, Sudoko en Schaken. Vanuit dit menu kun je ook alle andere onderdelen van de e-reader benaderen, zoals de bibliotheek en de audiospeler.

PocketBook Touch HDPocketBook Touch HDPocketBook Touch HDPocketBook Touch HD

Als enige van de e-readers in deze test heeft de PocketBook Touch HD een audiofunctie. Je kunt een koptelefoon aansluiten en mp3-bestanden afspelen of e-books laten voorlezen met de ingebouwde text-to-speechfunctie. Er zijn drie talen beschikbaar: English Kendra, French Mathieu en German Hans. Die namen klinken misschien menselijk, maar de automatisch gegenereerde audio klinkt verre van dat. We kunnen ons niet voorstellen dat veel mensen op deze manier hun e-books zullen consumeren.

Samengevat

De PocketBook Touch HD heeft net als de Kindle Paperwhite een scherm met een hoge pixeldichtheid, wat een uitstekende weergave van tekst oplevert. Ook de verlichting is prima. De aanwezigheid van fysieke knoppen vinden we een pluspunt, maar de plaatsing ervan is niet zo praktisch en ze laten zich ook niet zo fijn bedienen. Het besturingssysteem is open en biedt veel opties. Een echte integratie met een boekenwinkel is er niet, maar je kunt zelf gemakkelijk bestanden op verschillende manieren op de e-reader zetten.

Icarus New Illumina

De Icarus New Illumina, herkenbaar aan het typenummer E654BK, is de derde generatie van de Illumina van het Nederlandse Icarus. Het gaat om een e-reader die draait op Android, en niet gebonden is aan een bepaalde aanbieder van e-books. In feite is dit een Android-tablet, maar dan met een scherm van elektronische inkt.

Het voordeel van Android is dat je veel opties en vrijheid hebt. Bij deze e-reader vormt het besturingssysteem echter ook een probleem; de New Illumina mag dan wel nieuw in zijn naam hebben staan, de gebruikte Android-versie is stokoud. Het betreft het 4,5 jaar oude Android 4.2.2, dat niet meer ondersteund wordt en vol met beveiligingslekken zit. Een smartphone met deze versie zouden we regelrecht afraden vanwege alle veiligheidsrisico's. Bij een e-reader ligt dat misschien wat minder gevoelig, omdat daar over het algemeen minder belangrijke of minder privacygevoelige gegevens op staan. Om de Play Store te gebruiken zul je echter moeten inloggen met een Gmail-account en met deze stokoude Android-versie is de veiligheid van je gegevens eigenlijk niet te garanderen.

Icarus New IlluminaIcarus New Illumina

In theorie zou de maker een nieuwe Android-versie voor de e-reader kunnen uitbrengen, maar de build die op ons testexemplaar staat, is van december 2016, dus het lijkt er niet op dat de softwaremakers moeite hebben genomen om voor een recente Android-versie te kiezen. Nieuwe updates zijn op het moment van publicatie ook niet beschikbaar. Het zoeken naar een systeemupdate via het menu levert zelfs een foutmelding op.

Behuizing en bediening

Als enige van de e-readers in deze round-up heeft de Illumina een behuizing die aan de voorkant volledig plat is. Wel is te zien dat het scherm een klein beetje verzonken ligt en dat daar nog een laag overheen ligt. Door het ontwerp voelt de Illumina ook echt aan als een kleine tablet. De hoeken zijn afgerond en aan de bovenkant zit een knop om de e-reader te vergrendelen.

Aan de linker- en rechterkant van de behuizing zitten knoppen waarmee je door boeken en de interface kunt bladeren. Die knoppen werken prettig en je hoeft ze maar zachtjes in te drukken. Ook handig is dat je via de instellingen van de tablet de functie van de knoppen kunt omdraaien. Zo kun je instellen dat je met de linkerknop juist een pagina verder in plaats van terugbladert. Dat is handig als je de e-reader bij voorkeur in je linkerhand houdt. Onder aan de tablet zit een homeknop, net als op een Android-smartphone. Dit is geen fysieke knop, maar een aanraakgevoelig vlakje.

Scherm en verlichting

Als we kijken naar de specificaties, blijkt de Illumina hetzelfde 6"-scherm te hebben als de Kobo Aura: een E Ink Carta-paneel met een resolutie van 1024x768 pixels. Toch oogt het scherm van de Illumina wat minder scherp dan dat van de Kobo. Misschien ligt dat aan de manier waarop Android de letters op het scherm weergeeft, of speelt de laag die over het scherm ligt een rol. Op alle andere e-readers worden de letters scherp afgetekend op het scherm. Bij de Illumina zijn de randen een beetje wazig. Het verschil is vooral zichtbaar als je er een andere e-reader naast legt.

Scherptevergelijking Icarus New Illumina en Kobo AuraScherptevergelijking Icarus New Illumina en Kobo AuraScherptevergelijking Icarus New Illumina en Kobo AuraScherptevergelijking Icarus New Illumina en Kobo Aura

Macro-opnames van een e-book en een pdf op de Icarus New Illumina (links) en Kobo Aura

De helderheid van de verlichting is in 24 stapjes in te stellen. Icarus gebruikt acht leds en die produceren naar onze smaak te veel licht in de laagste helderheidsstand. In vergelijking met andere e-readers is de verlichting dan nog behoorlijk fel. In een volledig verduisterde ruimte kan dat storend zijn.

Lettertypes en tekstinstellingen

De beschikbare lettertypes en instellingen zijn afhankelijk van welke app je gebruikt om je boeken te lezen op de New Illumina. Gaan we uit van de geïnstalleerde reader, dan heb je keuze uit 25 verschillende fonts. Het grote aantal is positief, maar minder handig is dat je geen voorbeeld ziet in de lijst van lettertypes. Wel verandert de weergave snel als je een font kiest en blijft het menu openstaan. Zo kun je toch vrij snel de verschillende fonts beoordelen.

Voor het instellen van de lettergrootte, regelafstand en marges heb je bij ieder twaalf verschillende waarden. Opvallend is dat de regelafstand altijd vrij groot is. Bij het kiezen van de minimale waarde staan de regels nog een stuk verder uit elkaar dan wanneer we een kleine regelafstand kiezen bij andere e‑readers. In de praktijk vergt het wel wat werk om prettige instellingen te vinden. Onhandig is dat er geen functie is om terug te keren naar de standaardinstellingen.

Icarus New IlluminaIcarus New IlluminaIcarus New IlluminaIcarus New Illumina

Bestandsformaten

E-books en andere bestanden overzetten naar de Icarus kan op dezelfde manieren als bij ieder ander Android-apparaat. Via een usb-kabel gaat het overzetten behoorlijk vlot, met zo'n 9MB/s. Als je bijvoorbeeld epubbestanden in de documentenmap zet, worden ze automatisch herkend als boeken en op het thuisscherm van de e-reader gezet. Je kunt verder bestanden naar jezelf e-mailen, of via websites of apps binnenhalen. Er zijn geen beperkingen; de Illumina is immers een volwaardige Android-tablet.

Software en mogelijkheden

Icarus levert de New Illumina met een eigen applicatie voor het lezen van boeken en die werkt prima. Ook zijn er standaard al apps van andere e-bookaanbieders geïnstalleerd. Omdat de tablet op Android draait en over de Play Store beschikt, kun je uiteraard ook zelf apps toevoegen. Zo kun je bijvoorbeeld de Kindle-app installeren en e-books lezen die verder alleen geschikt zijn voor de readers van Amazon. Ook is er ondersteuning voor Bliyoo, dat e-bookabonnementen aanbiedt, en de app van de Koninklijke Bibliotheek. Die werkt niet op andere e-readers, dus voor het lenen van e-books is de Icarus een uitkomst.

Icarus New IlluminaIcarus New IlluminaIcarus New Illumina

Niet alle apps werken echter optimaal. Bijvoorbeeld bij Googles eigen Play Books-app voor e-books gaat het mis met de weergave. E-books vallen aan de bovenkant net buiten het scherm en de statusbalk onderin met bedieningsknoppen wordt helemaal zwart weergegeven, zonder dat de icoontjes zichtbaar zijn. Verder werken de fysieke knoppen niet in alle apps. Bijvoorbeeld in Aldiko Book Reader, een app die verder prima werkt, zul je via het touchscreen moeten bladeren.

Samengevat

De Icarus New Illumina is zonder twijfel de meest open e-reader, omdat hij Android draait en beschikt over de Google Play Store. Helaas is de oude Android-versie ook in negatief opzicht 'open'; hij bevat veel beveiligingslekken. Bovendien is het scherm minder scherp dan dat van e-readers die een vergelijkbare resolutie hebben, en raakt de accu sneller leeg. Al met al zijn er flink wat serieuze nadelen, die wat ons betreft niet opwegen tegen de voordelen.

Conclusie

Een winnaar aanwijzen van de geteste e-readers in deze round-up is moeilijk. Wel zien we een duidelijke verliezer. De Icarus New Illumina scoort onvoldoende, want de scherpte van het scherm is niet optimaal, hij draait op een oude en onveilige Android-versie en de schermverlichting kan niet ver genoeg teruggedraaid worden. Als voordelen staan daar een geheel open ecosysteem en een relatief lage prijs tegenover, maar die wegen wat ons betreft niet op tegen de nadelen.

De Kobo Aura is aantrekkelijk omdat hij van de overige drie e-readers de laagste prijs heeft, maar het scherm heeft ook een lagere pixeldichtheid. De scherpte is in de praktijk prima, maar dat neemt niet weg dat de Kindle en de PocketBook, die een paar tientjes meer kosten, e-books net iets fraaier weergeven. De Kobo heeft een goede integratie met de boekenwinkel van Bol.com en je kunt ook eenvoudig boeken uit andere bronnen toevoegen. Een minpunt is dat je woordafbrekingen niet kunt uitschakelen, terwijl de instelopties voor tekst juist het uitgebreidst zijn van de e-readers in deze round-up.

Amazons Kindle Paperwhite heeft het meest gesloten ecosysteem. Dat merk je vooral aan het feit dat je niet zomaar epubs op de e-reader kunt zetten. Ook is het niet mogelijk om andere fonts toe te voegen en verder heeft de Kindle de minste instelopties voor tekst. Aan de andere kant is het ecosysteem van Amazon erg goed, met een groot boekenaanbod en handige extra's. De instelopties voor tekst zijn wellicht niet zo uitgebreid, maar er is weinig aan te merken op de geboden opties en lettertypen.

De PocketBook Touch HD weet in veel opzichten te overtuigen. Het besturingssysteem biedt veel mogelijkheden en instelopties, het scherm is haarscherp en alle e-bookformaten worden probleemloos ondersteund. De aanwezigheid van fysieke knoppen vinden we een pluspunt, al had de uitwerking daarvan beter gekund. Een integratie met een boekenwinkel is er eigenlijk niet, op een link naar webwinkel BookLand na. Er zijn echter veel manieren om eenvoudig draadloos e-books en bestanden op de e-reader te zetten.

De Kobo Aura, Kindle Paperwhite en PocketBook Touch HD zijn prima e-readers, die elk hun eigen plus- en minpunten hebben. Wil je een e-reader die een goede integratie heeft met een boekenwinkel, dan zijn de Kobo en Kindle de beste opties, waarbij je in feite kiest tussen het boekenaanbod van Bol.com of dat van Amazon. De PocketBook Touch HD heeft geen sterke integratie met een online winkel, maar is een prima keus voor wie zelf boeken op een e-reader wil zetten.

  • Kobo Aura
  • Kindle Paperwhite
  • PocketBook Touch HD
  • Icarus New Illumina

Reacties (183)

183
181
121
22
0
51
Wijzig sortering
Ik snap dat er ergens een grens getrokken moet worden maar die 150 euro is misschien net wat krap; voor een paar tientjes meer heb je een van de twee 'beste' modellen op de markt; de Kobo H2O of de Kindle Voyage.

Ik heb de Kindle Voyage, laatst in een Prime deal voor 140 euro. Prima apparaat en met Calibre zijn normale ePubs er goed op te zetten. Amazon heeft vaak goede prijzen voor Engelstalige e-boeken.

Mijn vrouw heeft de Kobo H2O en die is wat mij betreft echt nog wel een stukje beter; normaliter dezelfde prijs als de Voyage maar dan met soort van blauwlichtfilter voor 's avonds, 8GB en is waterdicht. De schermen van beide apparaten zijn erg goed.

De normale Aura was tot voor kort voor 99 euro te krijgen. Nu die wat duurder is geworden zou ik serieus overwegen om 60 euro meer uit te trekken voor de H2O.
We hebben de Kobo Aura H2O Edition 2 al liggen, een vergelijking met de Kindle Voyage staat nog op de planning :)
Anoniem: 738905 @Xtuv14 juli 2017 19:47
Leuk. De H2O is momenteel een wat betere keuze dan de Voyage door de betere verlichtingsopties, maar Kobo's firmware is altijd wat instabiel. Eigenlijk moet je de kindle firmware op de nieuwe H2O kunnen plaatsen, dat zou best of both worlds zijn.

Fijn dat tweakers dit soort artikellen gaat plaatsen, niet iedereen is zo'n freak als mijzelf die gek is op nieuws over ereaders en (inmiddels niet meer) professioneel ermee gewerkt heeft.
Moet zeggen dat de firmware van Kobo op de Aura bij mij super stabiel draait, maar ik weet niet hoe dat op de H2O is.
Dat zou inderdaad een leuke .geek artikel zijn; kindle os op een andere e-reader zetten, of een ander ereader os (bol) op de kindle :)
Anoniem: 738905 @djwice15 juli 2017 11:35
Zover ik het weet kan dit eigenlijk alleen nog met de modellen die in Duitsland verkocht worden en voor de Oost Europese / Russische markt ontwikkeld worden.

Ik heb een Hanlin V5 uit China getest een kleine 12 of 13 jaar geleden op het werk, daar had ik op een gegeven moment 3 soorten firmwares voor (van Hanlin, Bebook en van een Russische tweaker). Die Russische was fenomenaal, je kon zelf een woordenboek erbij zetten (door het woordenboek uit een freeware tekstverwerkter te halen) en je kon er games voor programmeren en folders erheen slepen en eigenlijk kon je alles naar wens aanpassen, goede documentatie erbij. Dat waren echt leuke dingen om mee te spelen en naar je hand te zetten. Want laten we wel wezen, Amazon geeft weinig opties, Kobo een stuk meer, maar heeft ook restricties. Folders in folders slepen vanaf de computer naar de ereader zonder tussenkomst van Calibre, dat waren nog eens tijden en ideaal voor het beheer van grotere lastige collecties.

Maar ik ben tot op heden geen losse firwmare meer tegengekomen voor de in Nederland verkrijgbare modellen, zou wel leuk zijn, kan je de Kobo software bijvoorbeeld aanpasen. Nu lekken soms wel beta functies uit, maar veel meer is het helaas niet.
Voor Kobo zijn er wel (experimentele) extra functies toe te voegen in de firmware, zoals spelletjes. Dit is door hobbyisten toegevoegd. Deze zaten er voorheen standaard in (bv schaken, sudoko's etc), maar dat heeft Kobo eruit gehaald. Moet zelf wel zeggen dat de firmware uit zichzelf al vrij instabiel is helaas, en dat dit soort dingen het niet beter maakt :).
Anoniem: 882383 @Brum14 juli 2017 11:53
wat ik me zat af te vragen, zijn de kleuren om te draaien? zwarte achtergrond, grijs/witte letters
Bij de Kobo volgens mij wel. Ik heb het ook gedaan op mijn oude Kobo Glow:
how-to-enable-night-mode-white-text-black-background-on-kobo-ereaders
Even googlen op nightmode levert veel hits op.
Bij de recentere firmware is deze in te stellen zonder dat er een patch gedraaid hoeft te worden.
Kobo heeft deze functie geïmplementeerd (beta) in de firmware maar deze is nog niet via de menu's in te stellen.

Dat doe je door In het bestand: Kobo eReader.conf (directory: \.kobo\Kobo) onder featuresettings een waarde te wijzigen. Daarna moet je de e-reader opnieuw opstarten.

[FeatureSettings]
InvertScreen=false

naar

[FeatureSettings]
InvertScreen=true

[Reactie gewijzigd door ariekanari op 22 juli 2024 21:11]

En waarom is de Kobo H20 (edition 1 of 2) beter dan een Kobo Aura One? Op papier lijkt deze idem met enkel een hogere ppi (300 ipv 265) en een groter scherm voor de aura one.
Ik heb de aura one gehad en teruggestuurd: het grote formaat leek me aantrekkelijk, maar ik vond het net niet lekker vast houden. Erger was dat ik het apparaat twee, drie keer per week moest opladen.

In plaats daarvan heb ik een h2o gekocht (als opvolger van mijn vorige ereader, een aura), en die bevalt heel goed. Niet zo mooi, dikkere randen, maar dat houdt goed vast, en na de laatste update kan hij eindelijk een lijst van auteurs laten zien, in plaats van alleen maar een lijst van boeken.
2 a 3 keer per week opladen lijkt mij erg sterk en zou wel eens kunnen duiden op een hardware storing.
De Kobo H2O 2nd edition met de originele sleepcover is inderdaad het beste wat er momenteel te krijgen is. Geweldige manier om lekker veel boeken te lezen.
Met 'beste' bedoel ik eigenlijk ook afgezet tegen de prijs. De Aura One heb ik niet gebruikt en kan ik niet over oordelen. Is wel weer 50 euro duurder en de meeste mensen die ik ken vinden 6 of 6.8" een prettig formaat voor een eBook. Er zullen ook genoeg mensen zijn die de 7.8" van de One prettig vinden maar het is in ieder geval een niet-typisch formaat.
De normale aura is vrijwel overal nog steeds voor €99 te koop over het algemeen.

Daarnaast vind ik €99 (€120 met hoesje) wel een mooi bedrag voor een ereader die in mijn geval voornamelijk op vakantie gebruikt wordt. 2 weken terug kon ik trouwens alleen de paperwhite als alternatief vinden, voor €140 zonder hoesje. De voyager zat daar een stuk boven. Jammer dat die aanbieding er toen niet was.
Mja, zo is er altijd wat aan te merken op toestelkeuzes voor een test. De Pocketbook Touch Lux 3 is ook nog overal te koop voor iets meer dan 100 Euro. Heeft iets lagere resolutie en 4GB (t.o.v. 8GB in de Touch HD) maar biedt verder vrijwel dezelfde functionaliteit.

Toch is er wel wat voor te zeggen om binnen deze prijsrange de nieuwste modellen mee te nemen, we zitten hier immers op Tweakers, niet bij de Consumentenbond... :+
Mooie review, hoewel ik meer geinteresseerd ben in de net iets duurdere modellen als de H2O van Kobo of Voyage van Amazon. Ik wil wel 2 kanttekeningen plaatsen:

Dankzij Calibre is "gesloten ecosysteem" tegenwoordig geen enkel probleem (ook niet voor een Kindle). Het valt me tegen dat een site als Tweakers dit toch noemt.

Een overdrachtssnelheid van 2 of 3 MB/s wordt als traag ervaren. Als je grote PDFs of comics er op wilt zetten dan kan ik me voorstellen dat dit vervelend is. Maar als ik naar mijn Calibre bibliotheek kijk dan zijn mijn EPUBs tussen de 100 KB en 5 MB met een gemiddelde van 1 MB. In 1 seconden heb je er dus 2 of 3 boeken opgezet. Een Kobo met 4 GB vullen met 3 MB/s gaat je inderdaad ruim 20 minuten kosten, maar hoe vaak zet je er 4000 boeken tegelijk op? Mijn bibliotheek van 300 boeken heb ik er in 1 minuut 40 opgezet en levert heel wat leesplezier op!
Calibre e-book Management is hier gratis te downloaden voor vrijwel alle OS-en. Volledig open source.

Ik gebruik het al vanaf dat ik PaperWhites heb aangeschaft en het werkt uitstekend. Erg gebruiksvriendelijk. Vooral handig als je buiten Amazon e-Books heb aangeschaft in bijv. ePub formaat.

En helemaal mee eens dat het vreemd is dat Tweakers dit niet noemt. Dit is echt must have basis software als je een Kindle aanschaft.
Eigenlijk is het een must have voor iedereen die meer boeken heeft dan een handvol. Het beheer van je boeken is echt ideaal met Calibre. Calibre is wel een pakket met een leercurve die wat stijl is voor de niet tweakers. Maar ik kan er zaken mee die met professionele bibliotheekpakketten ook mogeljik zijn en dan voor een gratis stuk software. Het mooie van Calibre is dat het pakket met wat erin duiken voor iedereen te doen is en je kan blijven leren en echt alles naar je hand zetten, je kan zelf codes toevoegen aan Calibre voor meer opties, zelf plugins maken, ik kan me er altijd goed mee vermaken.
Ik heb de Amazon Oasis. Ziet er geweldig uit en erg klein met hoesje die je meestal toch gaat kopen. Het is wel onevenredig duur. Is eigenlijk qua hardware vergelijkbaar met de Paperwhite naar mijn idee.

Calibre is handig. Emailen naar een kindle ook. Hoef je geen kabel aan te sluiten als je snel 1 boek erop wil.

Zoeken van NL boeken op de kindle vind je soms niet alle NL boeken gelijk, die je wel op Amazon.nl kan vinden.
Dit wilde ik dus ook zeggen. Met Calibre is het erg simpel en het speciale email adres dat je krijgt is al helemaal geniaal. Simpelweg de boeken mailen naar dat adres en enkele minuten later staan ze op je Kindle! Heel erg makkelijk als je in je kennissenkring nog mensen hebt met een Kindle en je hen een boek wil laten lezen...
De duizenden boeken opnieuw toevoegen na een wipe of met een nieuw toestel duurt dus letterlijk nog geen minuut...
Dankzij Calibre is "gesloten ecosysteem" tegenwoordig geen enkel probleem (ook niet voor een Kindle).
Zolang als Amazon het .AZW format nog ondersteunt... De Calibre plugin kan de DRM niet uit Amazon's nieuwste KFX format krijgen. Dus je moet op versie 1.17 van de Kindle voor Windows/macOS blijven zitten, die downloaden nog de AZW versie. Je ziet dan af van Amazon's nieuwste layout engine die KFX nodig heeft, zie https://en.wikipedia.org/..._.28AZW.2C_KF8_and_KFX.29

Met KOBO zou ik zeker ook kobo.com gebruiken, niet alleen bol.com. Op kobo.com is ook veel goedkoop/gratis (engels) aanbod. Eventueel Adobe DRM kan calibre er af halen.

Een goede recente tablet (iPad) is overigens ook een uitstekende en zeer veelzijdige ereader. Als je die toch al hebt ben je eigenlijk al voldoende voorzien. Vind ik tenminste.
Ik heb de Kobo H2O (second edition). Deze kost rond de 175€ en valt dus buiten deze test maar is aanmerkelijk beter dan de hier geteste Kobo Aura. Hogere schermresolutie (1430 x 1080), 8 Gb Ram, speciale oranje nachtverlichting, Wifi en... volledig waterdicht. Je kan er zowel Epub als Pdf files op lezen. Je kan dagen verder met één batterijlading en is zelfs in bad veilig te gebruiken. Voor mij is dit de perfecte e-reader!
Ik heb hem ook en ben het op al je punten met je eens.. Het was wel een uitgave, zeker met het originele hoesje erbij maar voor mij is dit de ultimate e-reader..

ps Ik kan me niet voorstellen een e-reader te kopen zonder e-pub ondersteuning.. Voelt aan als een muziekspeler zonder mp3 ondersteuning.

Hoe zit het trouwens met de rechten op gekochte e-books? Gewone boeken kan je aan vrienden uitlenen. Mag dit nog wel? En is het pas "uitlenen" wanneer ik mijn origineel verwijder tijdens het uitlenen?
Ik ben het met Finraziel eens.
Ik heb een Kindle Paperwhite (heb ook al eens gekeken naar een stapje hoger wegens de knoppen).
Ik vind het een enorm fijn ding. Batterijlading gaat voor mij 1,5 boek mee (en ik lees meestal dikke fantasy boeken).

Ik heb hem nog niet ondergedompeld want hij is natuurlijk niet echt waterdicht maar ik heb hem al in de regen en naast het zwembad (waar hij druppels van mij en van andere op hem kreeg) en dit was allemaal geen probleem.

De ePub ondersteuning vind ik een vreemd puntje.
Ik heb een grote bibliotheek aan boeken op de computer staan en deze zet ik er gewoon via Calibre op.
Dit gaat super vlot en het is echt een handig programma.

Verder zou ik sowieso kiezen voor de amazon bibliotheek...
Een account aanmaken op amazon.com en je koopt boeken aan voor nog geen 5 dollar...
Vanop de Kindle heb ik het al meermaals gedaan als ik in het buitenland was en geen zin had in 1 van de 100 boeken die ik mee had.
Even op wifi en klaar.

Thuis doe ik het gewoon via de computer.
Aankopen - Send to Kindle (even Send to iPad en Send to Phone) en ik heb het op al mijn toestellen staan en ik kan meenemen wat ik wil en verder lezen waar ik was op een ander toestel.
Als ik weet dat ik ga zitten lezen kies ik natuurlijk voor mijn Kindle want dit leest fijner. Maar als ik ook meer media wil consumeren erbuiten neem ik gewoon de iPad mee of als ik toevallig ergens zit lees ik op mijn smartphone.

Vrienden hebben de Kobo en die zijn er ook heel tevreden van.
De beschikbaarheid van de Kindle was de enige reden dat ze voor de Kobo zijn gegaan.
Uitlenen is niet meer van deze tijd, ja oke, gereedschap uitlenen oid, maar niet films of boeken meer.
Voor een tientje per maand kun je onbeperkt lezen wat je maar wilt.

Op deze manier is het voor elk persoon die gek is op lezen haalbaar om veel boeken te kunnen lezen voor een zeer mooie prijs. Vroeger betaalden we flink geld voor die papieren versies, daar kun je nu maanden lang meerdere boeken voor lezen.
Vergeet de openbare bibliotheek niet. Daar kun je tegenwoordig via http://www.bibliotheek.nl/ ook digitaal lezen. Zo heb ik mijn moeder met een Kobo Aura en een middagje uitleg ook ontzettend blij gemaakt.
Dit, was voor 45 euro klaar voor een jaar. (Vorige week geregeld toevallig)
Ik leen wat fysieke spullen en zij kan mooi boeken online lenen.
10 euro per maand? Bedoel je met die Kobo unlimited service?
Dat is maar een klein gedeelte van de Kobo bibliotheek.
Ik heb er naar gekeken, maar vond er bijzonder weinig tussen staan wat ik zocht.
Is dat hetzelfde als de kobo plus ebook abbonnement van bol.com? https://www.bol.com/nl/m/boeken/kobo-plus/index.html
Ja, dat is voor zover ik weet hetzelfde.
Fijn dat jij voor ander beslist wat wel en niet meer kan tegenwoordig. Allicht is een functie in een bibliotheek in Noord Korea wat voor je?

On topic: als ik een product gekocht heb, is het van mij en doe ik ermee wat ik wil. Dat er allerlei (content)industrie omheen bestaat die mij allerlei zaken op wil leggen is prima, maar volgens mij is dit een vrij land en zo. Als ik nog een cd wil kopen in een winkel i.p.v. een streaming abo af wil sluiten, of uit bijvoorbeeld de Itunes store wil aanschaffen is dat mijn goed recht.
uitlenen kan bv met digitale gerechtigde boeken. Recentelijk een bol.com boek gekocht, hierbij kreeg ik de rechten om 6 x per jaar dat op een andere reader te installeren. Nja das toch uitlenen ;)
Anoniem: 738905 @Martinus15 juli 2017 11:37
Waar kan je dit zien bij bol.com? Ik koop er geregeld boeken, maar ik heb dit nooit ergens zien staan. Ik heb wel 2 vrienden die ik graag mijn boeken laat lezen mits ik ze zelf ook tegelijk kan lezen. We zouden dan samen met zijn 3en de boeken kunnen kopen, dat zou flink wat geld schelen.

Kan je uitleggen hoe je dit kan zien? Ik zou graag mijn huidige boeken checken, ik heb namelijk een boek wat een vriend al aan mij vroeg, maar ik ben er wat bang voor het aan hem te geven omdat ik niet wil dat mijn account gesloten wordt door bol.com omdat ik illegaal per ongeluk bezig ben.
Goeie vraag, ergens in de kobo app/site kwam ik dat tegen. Je hebt overigens wel allemaal hetzelfde account nodig.
Als je toch altijd alleen bij Amazon koopt dan maakt de EPUB ondersteuning ook niet echt uit. En verder is er met calibre volgens mij prima omheen te werken.
Zelf heb ik de Kindle Oasis, erg duur spul maar ik vind het lage gewicht en de fysieke knoppen erg fijn.
Anoniem: 890159 @Finraziel17 juli 2017 14:10
Zijn er echt mensen die al hun ebooks kopen en niks downloaden van de bekende bronnen?
Eh, ja? Is dat zo'n raar concept?
Misschien hangt het ook af van hoeveel je leest. Ik lees meestal een half uurtje voor het slapen gaan en niet op een heel hoog tempo, dus ik doe best even met een boek. Het is dus niet alsof ik om de paar dagen weer een boek koop. Bovendien lees ik ook met enige regelmaat weer een boek dat ik al eerder gelezen heb. De boeken die ik over het algemeen koop zijn tussen de 5 en 10 dollar, dus het is ook niet alsof het me zoveel kost...
Ik vind het eerder bizar dat er mensen zijn die het raar vinden dat anderen gewoon betalen voor wat ze willen hebben, hoewel je profile pic natuurlijk wel wat verklaart.
Hear, hear! Kobo Aura H2O second edition is by far de beste e-reader die je kunt krijgen voor de prijs. Inderdaad jammer dat deze buiten de test valt, want voor een paar tientjes meer dan de duurste e-reader uit deze test haal je een kwalitatief veel beter apparaat in huis.

Voor de geïnteresseerden; ik heb een (zo uitgebreid mogelijke) review geschreven over deze e-reader.

Extragratis tip; mocht je Freebees hebben, dan kun je deze e-reader met Freebees halen bij BCC ;) scheelde bij mij toch 25 euro.

[Reactie gewijzigd door Kovogar op 22 juli 2024 21:11]

Anoniem: 258387 @Kovogar14 juli 2017 10:59
Ik heb deze e-reader ook en zo geweldig vind ik hem nu ook weer niet. De batterijduur valt me tegen, het "swipen" tussen pagina's verloopt niet altijd lekker en ik vind de instelling om de verlichting in te stellen ook maar zo-zo.

Dit is nu mijn derde Kobo, de andere 2 zijn stuk gegaan. 1 liep vast en de 2e kreeg spontaan strepen in het scherm. Allemaal kosteloos kunnen omruilen maar het laat nu niet echt zien dat we hier met een topproduct te maken hebben.

Ik denk dat er betere alternatieven zijn :)
We hebben de H2O ook liggen en lang getwijfeld of die erbij moest. Vanwege de toch wel fors hogere prijs vonden we dat echter geen eerlijke vergelijking. Kijk niet verbaasd op als je die binnenkort terug ziet komen in een head-to-head met de Kindle Voyage ;)
Anoniem: 738905 @WoutF15 juli 2017 11:40
Eigenlijk is dat niet helemaal een eerlijke vergelijking omdat er toch wat tijd zit tussen de modellen, de Kindle was er al in 2015 en de H2O 2nd editie is uit 2017...
Maar daar baseer je je aankoop toch niet op? De vergelijking is eerlijk als de prijs vergelijkbaar is. Wanneer de apparaten geïntroduceerd zijn mag helemaal niet meewegen. Als ik een product koop denk ik echt niet "ja, deze is wel iets slechter, maar hij is ook al wat langer verkrijgbaar, dus kies ik toch de slechtere."
Dagen verder? Hoeveel uren lees je ?! :D

Ik heb ook een Kobo Aura H2O, en de mijne ligt zo ongeveer 1x per 1,5 maand aan de oplader. Ik lees gemiddeld ongeveer een uur of 2 per dag, waarbij ik de helderheid op 20% heb staan. Dat is voor zowel buiten als in bed een prima helderheid voor mij.
De H2O zal ik nu een jaar of twee hebben. Wil nooit meer zonder, heb er ook een voor mijn vriendin en mijn zoon van 8 heeft de Aura uit de test. Beiden lezen eigenlijk alleen nog maar epubs.

Overigens: de H2O gekocht via bol.com, en deze ging na ongeveer een half jaar in brickmodus. Geen enkel probleem, na opsturen kreeg ik binnen een week een nieuwe. Al na een paar dagen een keurige mail met excuus van Kobo, en de bevestiging dat het een productiefout was; en dus dat er een nieuw exemplaar naar me opgestuurd ging worden. Topservice.

Binnenkort weer op vakantie. In het verleden nam ik dan twee grote tassen met ongeveer 20 boeken mee. Dat is nu niet meer nodig, er passen duizenden boeken op 8GB. Het probleem is nu: tijd. Zonder kinderen heb je volop tijd om te lezen. Met kinderen heb je een heel andere vakantie. Waar ik overigens nu erg naar uit kijk, want het was een pittig jaar.
Anoniem: 602434 @dobbemi14 juli 2017 08:32
Ik heb een kobo HD en twee Pocketbook Lux 3.
De Lux wint voor mij door de eenvoudige software en ligt een stuk beter in de hand.
Nadeel van de Lux is wel de kleur Vd backlight, die is wit tov oranjerood Vd kobo.

Waarom is de Lux niet meegenomen in de test? Deze is een stuk goedkoper (109) en zou daarmee vast de beste keuze worden tov de genoemde readers.
De Aura 2 beschikt overigens ook over wifi, mocht je de vergelijking willen maken met de H2O. Ook kan ik op mijn Aura 2 zowel PDF's als ePubs lezen. Weet niet of je de vergelijking hier op doortrok, dus het is verder geen aanval.
Ik heb de Aura One gekocht vanwege het formaat t.o.v. de H2O. Omslagpunt voor mij om voor een Kobo te gaan, was het Kobo Plus abonnement en de Bol.com integratie. Het grote nadeel vind ik nog steeds de PDF ondersteuning.. die is er, maar werkt nog zeer stroef.

Ik zou graag naast deze review ook de high-end modellen een keer vergeleken willen zien!
Zelf ben ik voor de Icarus Illumina gegaan, ik kwam van de Kobo H2O af.
Hij mag dan wat minder scherp zijn, maar dankzij Android biedt hij een stuk meer mogelijkheden dan de tegenhangers.

Ik lees eigenlijk alleen maar Comics en Manga op m'n reader; Hiervoor zijn erg mooie subscriptions voor beschikbaar zodat je onbeperkt kan lezen, maar die werken uiteraard alleen met Android/iOS. Op de Icarus werkt dit prima, en als je ook nog een regioblock wilt omzeilen kan je ook even de NordVPN app opstarten

Het backlight probleem kan je ook prima tweaken, gewoon een appje uit de Playstore en je bent klaar. (Natuurlijk was het mooier geweest als het standaard goed werkte, maar ik ben blij dat ik zelf er nog aan kan sleutelen door het OS)
Welk appje gebruik je om backlight te tweaken?

Ik vind het inderdaad wel erg chill aan de Icarus dat je er Android-apps zoals die van de Bibliotheek op kan zetten.
Ik heb mijn reader op het moment niet bij de hand, maar volgens mij gebruik ik RootDim (Welke dus root toegang nodig heeft)

Waar ik overigens met mijn toestel last van had was dat als wifi aanstaat, op lage helderheid (stap 1-5) de backlight begon te flikkeren (Hij fluctueerde in helderheid, 's avonds goed te zien). Na contact met support besloten om hem daarvoor niet op te sturen, want ik had het vermoeden dat bij een RMA het hun niet op ging vallen en ik voor onderzoekskosten op mocht gaan draaien.
RootDim heeft dat probleem ook verholpen.

De Icarus is overigens niets anders dan een Nederlandse rebrand van de Boyue T63. (Dat was ook de reden waarom ik geen vertrouwen had dat support iets voor mij kon betekenen)

[Reactie gewijzigd door Flapperbol op 22 juli 2024 21:11]

Merci! Zie dat ze ook ScreenDim aanbieden die geen rooten nodig heeft. Ga dat denk ik eerst eens proberen.

Dat flikkeren klinkt herkenbaar op m'n Icarus 653, de oudere versie van dit apparaat. Blijkbaar hebben ze weinig doorontwikkeld in de afgelopen jaren.
Sowieso zet ik wifi vaak vrij snel weer uit (want het vreet accu & de beveiliging van de Icarus is inderdaad allerbelabberst, dus je wilt niet al te lang de connectie open hebben staan).
Ik heb 'em begin 2016 tweedehands gekocht voor een euro of 50, en voor de prijs is het absoluut prima apparaat, maar op de 653 moet er ook echt niet veel meer mee doen dan een boek openen en die lezen. Browsen, zelfs gewoon door bestanden die in het geheugen staan kan je vergeten, tenzij je tussendoor nog wat andere klusjes hebt, want het laden van een pagina kan zo 30 seconden duren, en scrollen gaat met een behoorlijk vertraging. Voor mij niet zo erg, want het doel was om ermee te lezen, maar ik kan me voorstellen dat als je jezelf er eenmaal aan irriteert het knap vervelend is.
Daar kan ik dus niet aan denken. Ik wil 0 bloat op mijn ereader, en mijn H2O is daar perfect voor. Alleen maar lezen, geen apps, geen appstore, etc.

Maar ik snap je punt zeker.
Hoewel geen Icarus maar hier ook een android e-reader bezitter. Alsik mij niet vergis is de icarus een rebrand van de boox. Ik vind het jammer van Tweakers dan men dit apparaat een 5.0 geeft. Tuurlijk het scherm is een stukje slechter en er is gedoe met de android versie maar daar staat dan als groot pluspunt tegenover dat je bijvoorbeeld de bibliotheek app kan installern (zoals ook is benoemd) en dat noem ik zelf een ERG groot pluspunt. Het grote probleem van e-readers is vaak dat je gedoe hebt met het over moeten zetten van je ebooks. Dat wil je het liefste zonder extra (Betaalde) accounts doen.
Voor de echter Tweakers: op de Kobo Auro draait Linux en met een beetje moeite kan je hierop een telnet shell activeren of zelfs eigen software op installleren. Zie dit project op Github.
Omdat het licht van onze (eerste) Kobo Glo te fel was om in het donker te lezen (IMO) heb ik voor mijn vrouw een 'inverted' mod geïnstalleerd. Beter voor de ogen.

Go toegangkelijk (linux) OS!

Bron van de mod:
https://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=212162

Edit: Als iemand geïntereseerd is, het schijnt te komen door hoe men de (LED) hardware inzet. Iets wat PWM heet. Het kan niet minder fel doordat er anders een 'strobing' effect optreed.
Zie hier de technische uitleg <click>.

[Reactie gewijzigd door Triblade_8472 op 22 juli 2024 21:11]

Cool! Leuke tip!
Ik heb de Kobo Touch uit 2011, na 6 jaar nog steeds tevreden over deze aankoop. Helaas geen schermverlichting, maar verder biedt deze alles wat ik wil. Met name de integratie met Libris toen en de bol.com en Kobo bookstore zelf zijn ideaal. Alleen al om die reden wint deze ereader het van de Pocketbook. Daarnaast kun je aan de Kobo ook eigen ePubs toevoegen. Verder kun je de Kobo inderdaad ook nog modden. Tot slot, ik krijg na 6 jaar nog steeds updates voor mijn Kobo Touch!

Dat de Kobo een lager cijfer krijgt dan de Pocketbook en Kindle betekent voor mij dat de reviewer zelf geen ereader ervaring heeft.

Het gesloten systeem van Amazon en de mod mogelijkheden van de Kobo zou -op Tweakers- toch in ieder geval moeten leiden tot minimaal hetzelfde cijfer voor de Kobo.
Disclaimer: ik ben een van de beheerders van KOReader.

Ik denk dat het op deze website zeker de moeite waard is om te vermelden dat er ook alternatieve leessoftware zoals KOReader bestaat. Als het goed is werkt KOReader zelfs op alle vier geteste apparaten, want er is ondersteuning voor Android, Kindle, Kobo en Pocketbook. Daarbij wil ik wel de kanttekening plaatsen dat ik niet weet of er mensen zijn die het succesvol op de Icarus draaien, want de Android-build wil op sommige apparaten wel eens vreemde memory allocation problemen hebben. KOReader is geheel opgebouwd uit vrije software.[1]

KOReader maakt met name het lezen van PDF- en DjVu(!)-bestanden[2] een stuk aangenamer dan de standaardsoftware, maar als je het toch al gebruikt werkt het ook prima voor EPUB. Ik heb zelf op mijn Kobo Aura H2O (overigens zoals reeds aangehaald in bv. 2400baud in 'reviews: E-readers tot 150 euro - Welke leest het lekkerst weg?' beslist een aanrader) al in geen jaren meer naar de standaardleessoftware Nickel omgekeken, behalve om ervoor te zorgen dat KOReader overweg kon met een recente firmware-update van 16-bit naar 32-bit.

Neem eens een kijkje op de website en laat het me weten als je nog vragen hebt. ;)

http://koreader.rocks/

[1] In combinatie met https://github.com/lgeek/okreader kun zelfs een volledig vrije-softwarestack gebruiken op je Kobo Aura.

[2] Helaas nog geen DjVu op Android. Laten we zeggen dat KOReader op Android ergens tussen alfa en bèta inzit.
Ben heel blij met KOReader! Was even gedoe om het aan de praat te krijgen op een Kobo H2O (ongeveer jaar terug), maar de moeite meer dan waard. PDF'jes lezen gaat zoveel soepeler dan met de standaard software. Aanrader!
De Kobo Aura v2 is nu in combinatie met een Vara gids abonnement te krijgen voor € 89,95
Is toch (bijna) 30 euro goedkoper :)
Wow die is prijzig geworden was in december nog €59,95 bij een vara gids abonnement.
Ik heb zelf een Kindle 8, en ben er erg gecharmeerd van. Het is jammer dat je geen ePub kan lezen, maar dit is eigenlijk het enige pijnpunt, en er zijn voldoende methodes om deze te converteren. Verder werkt het hele ecosysteem bijzonder goed. Amazon levert zelfs een command-line applicatie om ePub te converteren. Desbetreffende applicatie heb ik weer verwerkt in een simpele web interface, zodat je ePub bestanden kan uploaden naar een webserver, die deze dus converteert en dan direct naar je Kindle mailt. Het emailadres van de applicatie moet alleen even worden goedgekeurd. Een github linkje voor de geïnteresseerden, al is het niet heel bijzonder.

Je kan de Kindle ook makkelijk hacken, waarna het nog gewoon te upgraden is. Dan kan je ePub support erin verwerken. De officiële applicatie doe de Kindle gebruikt om mobi en awz te lezen werkt echter beter, dus ik zou aanraden om ePub bestanden te converteren.

[Reactie gewijzigd door Amanoo op 22 juli 2024 21:11]

Ik mis wat essencieëls! Hoe is de integratie van bibliotheek boeken huren. Tegenwoordig zijn die ook via de bibliotheek digitaal te lezen.

In het verleden heb ik een Pocketbook basic via Wehkamp aangeschaft. Wat een drama apparaat.
Ontzettend traag en ook met knoppen die niet altijd even goed reageren. De volgende dag retour gestuurd, dat was geen enkel probleem.

Later heb ik een Kobo Aura HD voor m'n schoonmoeder gekocht. Die Kobo is een verademing tov de Pocketbook (prijsverschil is wel heel groot), maar als ik hier lees dat ze het knoppenwerk nog steeds niet voor elkaar hebben, dan blijf ik van Pocketbook af.

Android 4? Nee dank u.

Amazone Kindle heb ik geen ervaring mee, maar ik krijg hetzelfde (epub) onderbuik gevoel als toen met Apple die besloten had om geen MP3 standaard te implenteren in hun apparaten. Als Amazone daarop terugkomt dan maken ze bij mij een grotere kans.
Leuk om te lezen O-)
Heb wel moeite met score van Kobo vs Kindle. Kobo krijgt 2 plusjes meer en heeft de betere prijs van de 2. Resolutie van Kindle is beter, logisch, maar 2.5 punten toch niet minder voor woordafbreking?
Plusjes en minnetjes, het blijft een lastig verhaal.
Er staat ook nergens hoeveel % deze meetellen per onderdeel.
Uit eigen ervaring kan ik wel zeggen dat het scherm van de kindle echte stukken meer contrast voor mijn gevoel heeft en een betere resolutie wat toch echt een zeer groot voordeel is met boeken waar af en toe bijvoorbeeld een plattegrond inzit. Lettertype instellingen zoals in de kindle vind ik ook fijner als in de kobo. Je wilt een boek lezen, niet fijn tune van je lettertype wat bij een ander boek bij kobo vaak weer opnieuw moet gebeuren. Onder en boven wit ruimte zijn lekker klein.
Bouw kwaliteit van de kindle is ook beter, nooit een kraakje of wat dan ook na veel gebruik.
Software nog nooit een vastloper mee gemaakt.

Dan het grote pluspunt van kobo.
Geen gesloten boek systeem door gebruik van epub.
Cover van boek kan op scherm staan als deze uit staat, daardoor meer het idee dat je het boek dus hebt. Makkelijker aan de hardware te komen in fysieke winkel in Nederland.

Jammer dat de Tolino shine 2 HD of de net iets te dure Tolino Vision 4 HD( 159,- euro momenteel, was 149,-) niet is meegenomen.
Deze zijn in Nederland bij de libris boekhandel te krijgen.

Hier komt dan ook mijn grootste minpunt van de test, de prijscategorie tot 150 euro.
Jongens maak toch eens een complete test met meer apparaten en laat een wat breder spectrum onder de aandacht komen. Geef procentueel aan hoeveel een testonderdeel meetelt in de eindscore.
Lettertype instellingen zoals in de kindle vind ik ook fijner als in de kobo. Je wilt een boek lezen, niet fijn tune van je lettertype wat bij een ander boek bij kobo vaak weer opnieuw moet gebeuren.
En ik heb juist precies het tegenovergestelde. Ik vind de lettertype instellingen op de kindle vreselijk. Ik wil een boek kunnen lezen en niet continue ergeren aan het feit dat ik het lettertype wat ik het prettigst vind lezen er niet in kan stoppen. En de font-grootte instellingen van de Kindle vind ik veel te beperkt. Ik kan daar nooit een grootte vinden die ik prettig vind (of te groot, of te klein). Kobo heeft een veel fijnmazigere instelling.

Daarom is het goed als er keuze is :D
Inderdaad ja, ik heb net gekeken naar die Tolino Vision 4 HD. Ziet er interessant uit. En met die 9 Euro over budget nog steeds het overwegen waard. En anders had de Shine of de Vision 3 wel besproken mogen worden.

Ik ben in de markt voor een eerste reader, en ik heb bij diverse collega's verschillende modellen mogen proberen.

Naast wat krotwijk hierboven zegt:
Ik vond de witbalans-setting van Kobo Aura heel fijn om in het donker te kunnen lezen, met een wat rodere verlichting en een lage helderheid. De software vond ik hier en daar wat ruwe randjes hebben.
Van de Kindle Oasis was ik erg te spreken over de knoppen en de handling (met name de richel op de achterkant), en het ultiem lage gewicht (zonder case). Maar de prijs...

De Tolino lijkt beide min of meer te combineren, plus hij is waterdicht en niet te schofterig duur. Vreemd dat niemand een review erover heeft, of alleen al een forumpost met vragen?
Ja, de plusjes en minnetjes in de tabel lijken weinig met de eindscore gemeen te hebben.
Ik kan wel zeggen erg tevreden te zijn met mijn Kindle en die al jaren te gebruiken met Calibre on ebooks uit andere webwinkels te kunnen lezen als de prijs daar beter is, maar 90 procent komt toch bij Amazon vandaan. Wel opvallend is dat Amazon op basis van je IP de BTW berekend dus op vakantie kan de prijs anders zijn voor hetzelfde boek als in Nederland. In veel landen is de BTW lager dan bij ons, maar soms hoger en dan krijg ik een nette waarschuwing van ze dat de prijs hoger is op die lokatie dan aangegeven in de winkel.
kan je dan met vpn je prijs beïnvloeden? interessant!
Ik denk niet dat je op een e-reader een vpn kan instellen, dus dan moet dit echt op routerniveau gebeuren. Dat zal vast kunnen en werken, maar is voor weinig mensen weggelegd.
niet aan gedacht. en anyway, zo duur zijn romans nou ook weerniet (lees alles in engels)
Inderdaad. Volgens mij hanteert Amazon ook redelijk consistente prijzen tussen de verschillende valuta.
Het grote probleem is dat de aanbod per gebied wordt bepaald. Sommige boeken komen in andere landen niet voor helaas en kan je ze gewoon niet via Amazon kopen...

Of het aan het IP ligt, of je account instellingen weet het niet helemaal zeker, maar handig is het niet!
Zover ik weet zijn het je account instelling ik heb ze laatst vernadert en dan krijg je een waarschuwing dat sommige dingen niet meer available zijn. Hoewel ik nog geen boeken in mijn lijst heb zien veranderen weet ik dat dit wel gaat gebeuren als ik het trg verander, star wars boeken zijn namelijk wel beschikbaar in NA maar niet in de EU. Maar je kan natuurlijk ook gewoon blijven switchen heb namelijk geen limiet gezien van hoe vaak dit kan.
Daarom koop je ook boeken via de webpage en niet de kindle dan heb je dat probleem niet en betaal je in de valuta van het land in de account settings. Mijn account settings zijn heel lang UK geweest en het kopen van een boek in NL of Zweden was nooit in een andere valuta dan ponden. Mischien dat dat alleen in de EU werkt, maar daar kom ik wel achter nu ik mijn store land naar Canada heb verandert sinds ik verhuist ben.
Mijn store is al jaren US, munt altijd Euro.
Precies het eerste wat ik ook zag. Meer plusjes, maar mindere score. Lol.
Maar ja niet alle features zijn in een paar punten op te sommen natuurlijk.

Leuke is dat echt veel tweakers hier blijkbaar een Kobo hebben. (ik ook, de Kobo Aura H2O edition 2) Wellicht dat daarom de plusjes icm de score opvalt.
(Ik mis wel echt fysieke knoppen op de Kobo btw)

Ik vind ook wel dat een limiet van €150,- wel wat aan de lage kant is voor goede ereaders, maar ja, je moet ergens een grens trekken. Al denk ik dat een 'tweakers' site niet per sé goedkope dingen hoeft te bekijken. Wellicht twee catergoriën?
ik heb geen ereader en kijk aan de hand van je reactie naar de h2o 2. reviews zijn niet onverdeeld positief, bijv battery life 1 week. wat is jouw ervaring?
Edit, ik heb alles hier weggehaald en maar een review geschreven 8)7

Zie deze hier:
productreview: Kobo Aura H2O (edition 2) Zwart review door Triblade_8472

[Reactie gewijzigd door Triblade_8472 op 22 juli 2024 21:11]

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.