De groei in verkopen van iPhones stokt omdat mensen goedkopere smartphones kopen. Dat zegt Apple in interne documenten die het vrijgaf in de Amerikaanse rechtszaak tegen aartsrivaal Samsung. Wat Apple aan die ontwikkeling wil doen, is onduidelijk.
Apple concludeert in de documenten, die online zijn gezet door de site Re/code, dat de groei in smartphones vooral zit in toestellen die minder kosten dan 300 dollar, omgerekend bijna 220 euro. Het aantal verkochte toestellen in deze categorie bedraagt ongeveer 70 procent van de groei. De markt voor toestellen met schermen groter dan 4" is gelijk aan bijna 40 procent van de groei. Dat komt samen uit op 110 procent, omdat de markt voor toestellen die meer dan 220 euro kosten en schermen hebben van maximaal 4" juist kromp. "Klanten willen wat wij niet hebben", concludeert Apple dan ook op de slide.
De iPhone-fabrikant concludeert ook dat providers minder happig zijn op de verkoop van iPhones, mede door 'onvriendelijk beleid' van Apple. Bovendien vindt de fabrikant dat concurrenten betere hardware maken dan voorheen en in sommige gevallen een beter ecosysteem hebben opgezet. Ook spenderen ze 'obscene' hoeveelheden geld aan marketing en retail. Daarmee doelt Apple vermoedelijk op Samsung, waarvan bekend is dat het veel geld besteedt aan zowel op consumenten gerichte marketing als beloningen voor het personeel van bijvoorbeeld telecomwinkels.
Er gaan al maanden geruchten dat Apple grotere iPhones wil maken om in elk geval tegemoet te komen aan de vraag van consumenten naar smartphones met grotere schermen. Of de fabrikant ook werkt aan goedkope smartphones, blijft onduidelijk; uit een ander document kwam wel naar voren dat Apple overwoog om een op de iPod touch gebaseerde goedkope smartphone te maken. Dat document stamt echter uit 2011, waardoor het onduidelijk is of dat toestel nog zal komen.
Apple heeft de documenten zelf gepubliceerd in de nieuwe rechtszaak tegen Samsung in de Verenigde Staten. De zaak begon in de afgelopen week en gaat deze week verder. In die rechtszaak proberen de kemphanen de jury ervan te overtuigen dat de ander patenten heeft geschonden. Apple beroept zich daarbij onder meer op patenten op 'Slide to unlock' voor het lockscreen en het 'Bounce back'-patent. Apple won een eerdere rechtszaak met een jury van burgers op basis van die patenten, maar rechters in Europa bleken minder onder de indruk. Onder meer een Nederlandse rechter vond dat 'slide to unlock' geen geldig patent zou moeten zijn.