De Europese Commissie heeft laten weten dat het met China een akkoord heeft gesloten over de prijs van goedkope ingevoerde zonnepanelen afkomstig van Chinese fabrikanten. Zo zou een handelsoorlog tussen de twee handelsblokken zijn voorkomen.
Europees commissaris Karel de Gucht heeft laten weten dat er na onderhandelingen met China een akkoord is bereikt in de kwestie rondom goedkope zonnepanelen. Volgens het akkoord betalen de Chinese exporteurs van zonnepanelen een minimumprijs van 56 eurocent per Wattpiek. Dit zou betrekking hebben op 7GW aan pv-apparatuur, terwijl er in de EU naar schatting jaarlijks voor 15GWp aan zonnepanelen wordt geïnstalleerd. Als de quota van 7GWp wordt overschreden, dan zal de EU een heffing van 47 procent hanteren. De overeenkomst zou lopen tot 2015 en door meer dan 90 procent van de Chinese exporteurs worden ondersteund.
De Europese Commissie dreigde onlangs importheffingen tot bijna 50 procent op te leggen als er niet snel een einde zou komen aan de 'dumping' van zonnepanelen door Chinese fabrikanten op de Europese markt. Een tijdelijke heffing van 11,8 procent was al van toepassing, terwijl vanaf 6 augustus een aanzienlijk hogere heffing van 47,6 procent als stok achter de deur werd gehouden. China dreigde op zijn beurt met invoerheffingen op onder andere de stof toluïdine.
Door nu een akkoord te sluiten met China is een handelsoorlog voorlopig van de baan, zo stelde de Gucht. EU ProSun, een brancheorganisatie van Europese zonnepanelenfabrikanten, noemt het akkoord zwak en stelt dat de Chinese fabrikanten door kunnen gaan met 'dumping'. De organisatie zegt dan ook naar het Europees Hof in Luxemburg te zullen stappen om de deal aan te vechten.
Een andere Europese brancheorganisatie, Afase geheten, is ook ontevreden maar stelt juist dat het EU-beleid op dit vlak zonne-energie te duur maakt. Door de huidige heffing van 11,8 procent zouden panelen al fors duurder zijn geworden met negatieve gevolgen op de sector binnen de EU.