Trans Link Systems, het bedrijf dat de ov-chipkaart beheert, en de openbaarvervoerbedrijven zien niets in een voorstel van de Tweede Kamer om reizigers met een ov-chipkaart die vergeten uit te checken, via e-mail te waarschuwen.
TLS en de ov-bedrijven stellen dat het probleem van vergeten check-outs, waardoor ov-reizigers onnodig saldo verliezen op hun ov-chipkaart, erg klein is. Het zou jaarlijks gaan om enkele miljoenen gevallen, terwijl in 2010 circa 850 miljoen transacties met de ov-chipkaart zouden hebben plaatsgevonden. Ook stelt TLS dat de incomplete transacties niet alleen worden veroorzaakt door onwennige reizigers, maar ook door personen die frauderen door bewust niet uit te checken om zo later de kosten bij de ov-bedrijven te kunnen declareren.
In de Tweede Kamer werd in mei een motie aangenomen die TLS opriep om ov-reizigers voortaan via een e-mail te waarschuwen als zij waren vergeten uit te checken. Ook zou in de e-mail uitgelegd moeten worden hoe reizigers restitutie kunnen krijgen voor de extra kosten.
Volgens TLS zal een dergelijk systeem in de praktijk niet goed werken. Zo zouden klanten de gemiste check-out niet meer kunnen herstellen. "Zij hebben het voertuig al verlaten", aldus TLS, waardoor ov-reizigers zich juist zouden ergeren aan een dergelijk mailtje. Ook wijst TLS op de nodige technische beperkingen die een goede implementatie in de weg zouden staan. De e-mail kan volgens TLS 'vanwege de technische kenmerken' van het ov-chipkaartsysteem niet in realtime verstuurd worden. Dit zou in veel gevallen zelfs pas enkele dagen later kunnen, omdat bijvoorbeeld de ov-chipkaartinformatie pas 's nachts wordt uitgelezen als een bus of tram in de remise staat. Bij defecte apparatuur zou de informatie zelfs verloren kunnen gaan.
TLS stelt verder dat een vergeten check-out pas betrouwbaar gesignaleerd kan worden als na een check-in een nieuwe transactie volgt. Dit zou in bepaalde gevallen weken kunnen duren. Ook zou de transactie-informatie in een willekeurige volgorde bij de backoffice van het bedrijf binnenkomen, waardoor een duidelijk transactiepatroon niet tijdig is te bekijken.
De ov-bedrijven en TLS wijzen erop dat zij al voldoende doen om het 'leereffect' bij de klant te versterken, waardoor er minder check-outs vergeten zouden worden. Verder wijzen de bedrijven erop dat zij in de loop van 2011 ook voor reizigers met een anonieme ov-chipkaart een onlinetransactieoverzicht willen opleveren. Of TLS hier nog de gelegenheid toe zal krijgen is de vraag; donderdagmiddag wordt in de Tweede Kamer een spoeddebat gehouden over de toekomst van de ov-chipkaart, nu gebleken is dat de kaart zo is te kraken dat de opsporing van een fraudeur vrijwel onmogelijk is.