De NS heeft last van 'opstartproblemen' bij het uitrusten van intercity's met draadloze internetverbindingen; op dit moment rijden er slechts twee NS-treinen met wifi-toegang rond. Er zijn geen problemen met de wifi-hotspots zelf.
Dat zegt woordvoerster Miranda Mens van de Nederlandse Spoorwegen tegen Tweakers.net. "We hebben last van kinderziektes", zegt zij. Bijna acht weken geleden begon de NS treinen met draadloze internettoegang uit te rusten.
Inmiddels hebben twee van de 365 intercity's een draadloze internetverbinding. Dat hadden er meer moeten zijn, al kon de woordvoerster niet zeggen hoeveel. De invoering zou op dit moment vier weken op het schema achterlopen.
Bij de lancering eind maart zei de NS dit jaar nog 27 procent van de treinen van draadloos internet te willen voorzien; in 2013 moeten alle treinen van wifi-hotspots zijn voorzien. Volgens Mens worden die streefdata nog gewoon gehaald. Ze spreekt dan ook liever niet over vertraging, maar over opstartproblemen. "Vanaf begin juni komt er elke week een intercity met wifi bij", belooft ze. Bij de lancering in maart zei de NS overigens ook al elke week nieuwe treinen met wifi uit te rusten.
Volgens woordvoerster Mens zijn er geen problemen met de wifi-hotspots zelf. De opstartproblemen hebben onder meer betrekking op de stroomtoevoer van de intercity's, al kon de woordvoerster niet precies aangeven wat die problemen inhielden. Het installeren van wifi in de trein is onderdeel van de modernisering van alle NS-intercity's. Bij die modernisering zijn ook problemen met de airco opgetreden.
Kort nadat de eerste trein met wifi was uitgerust, klonken er klachten over de snelheid van de verbinding. Woordvoerder Henny van der Heiden van T-Mobile, dat de wifi-hotspots voorziet van een uplink naar het T-Mobile-netwerk, zegt dat die klachten te maken hadden met de grote vraag. Bij de lancering probeerden honderden mensen verbinding te maken, zegt hij. "Dat soort extreme situaties doen zich niet meer voor", stelt Van der Heiden. Hij zegt ook niets te weten van vertraging: "Wij leveren wanneer de NS dat wil."
De NS is niet de eerste met draadloos internet in de trein; Arriva en Connexxion leveren eveneens op bepaalde trajecten een internetverbinding. De NS-hotspots zijn de komende drie jaar gratis te gebruiken; het is onduidelijk of er daarna moet worden betaald. Het gaat bij het installeren van wifi in de trein vooralsnog alleen om intercity-treinen.